Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Hope Springs

Χαζούλα ήταν αλλά όχι ιδιαίτερα κακή-κατάφερα να τη δω ως το τέλος! :P
Βασικά τη διάλεξα επειδή έπαιζε ο Colin Firth... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eftychia

Νεοφερμένος

Η eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Σε αντιθεση με τις Phoebe & Corpse Bride εγω ξετρελαθηκα απο τη "Δολοφονια Τζεσε...". Ναι ηταν αργη ταινια, αλλα απιστευτα ποιητικη. Η σκηνοθεσια ηταν μοναδικη κι ο ηχος εδενε με την εικονα. Ειναι μια ταινια χαρακτηρων κι οχι περιπετειας. Αν και δεν ειμαι φαν του Πιτ, πραγματικα επαιζε φοβερα το ρολο του κακου (κι ειναι κριμα που ειναι τοσο ωραιος γιατι συνηθως μενουμε στην εμφανιση του κι οχι στην υποκριτικη του) και αποθεωσα τον Κεισι Αφλεκτ (αδερφο του Μπεν), ο οποιος δικαιος ηταν προτεινομενος για χρυση σφαιρα(προφανως θα προταθει και για Οσκαρ.
Τη συστηνω ανεπιφυλακτα, σ αυτους που δε βαριουνται τις αργες ταινιες, και ειναι αποκλειστικα φαν των γρηγορων ρυθμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Είδα το Black Snake Moan, περίεργη ταινία, αρκετά άκυρη αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά, ειδικά λόγω πρωτοτυπίας αλλά και σκηνοθεσίας.

Eπίσης είδα το American Gangster, αρκετά καλό, η σκηνοθεσία δεν σε έκανε να καταλάβεις πως πέρασαν οι 2+ ώρες αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου. Μια καλή ταινία απλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
I Am Legend (2007)


Ομολογώ ότι αλλιώς την περίμενα την ταινία και αλλιώς μου βγήκε. Είχε καταλάβει κανείς από το trailer ότι πρόκειται για ταινία
με zombies
; Γενικά ήταν αργή ταινία και απ' όσο ξέρω με διαφορετικό τέλος (άρα και γενικό μήνυμα) από το βιβλίο. Απ' όσα μου είπαν, το βιβλίο φάνηκε πιο ενδιαφέρον.
Με ενοχλούν ιδιαίτερα οι ταινίες, στις οποίες σκέφτεσαι γιατί έκανε αυτό και όχι το άλλο που θα μπορούσε να είχε καλύτερα αποτελέσματα, πόσο μάλλον αυτές που γίνεται κάτι χωρίς να δίνει στοιχεία του γιατί έγινε. Παραδείγματα για όσους έχουν δει την ταινία:
- Ποιος είχε φτιάξει την παγίδα που έπιασε τον δικό μας; Αν την είχε φτιάξει ο ίδιος γιατί πιάστηκε; Αν την είχαν φτιάξει οι "άλλοι" πως μας το έδειξε αυτό;
- Δεν μπορούσε να πετάξει την χειροβομβίδα στα zombies και να μπει και αυτός στην τρύπα; Έπρεπε ντε και καλά να θυσιαστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε αντιθεση με τις Phoebe & Corpse Bride εγω ξετρελαθηκα απο τη "Δολοφονια Τζεσε...". Ναι ηταν αργη ταινια, αλλα απιστευτα ποιητικη. Η σκηνοθεσια ηταν μοναδικη κι ο ηχος εδενε με την εικονα. Ειναι μια ταινια χαρακτηρων κι οχι περιπετειας. Αν και δεν ειμαι φαν του Πιτ, πραγματικα επαιζε φοβερα το ρολο του κακου (κι ειναι κριμα που ειναι τοσο ωραιος γιατι συνηθως μενουμε στην εμφανιση του κι οχι στην υποκριτικη του) και αποθεωσα τον Κεισι Αφλεκτ (αδερφο του Μπεν), ο οποιος δικαιος ηταν προτεινομενος για χρυση σφαιρα(προφανως θα προταθει και για Οσκαρ.
Τη συστηνω ανεπιφυλακτα, σ αυτους που δε βαριουνται τις αργες ταινιες, και ειναι αποκλειστικα φαν των γρηγορων ρυθμων.

The Assassination of Jesse James.
Την είδα!! Καταπληκτική ταινία...
Ναι μεν "βαριά" και αργή, αλλά κάθε εικόνα ήταν πίνακας!
Και για να μη νομίζετε ότι είναι αγγελοπουλική, έχει φοβερή ένταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω τη μονη ενταση την ενιωσα οταν ειδα τον Nick Cave και τους τιτλους τελους:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχχχ ο Νικ... Μου 'χε λείψει, ακούω μανιωδώς Bad Seeds από χθες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πως το λενε αυτο με τη ριτα χειγουορθ?
ε αυτο. και ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
shawshank redemption?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε οχι, νομιζω τον ομωνυμο τιτλο ειχε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Είναι όντως ανεπαναληπτοφανταστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aπο τα λιγα μη-θριλερ που εχει γραψει ο Stephen King, btw...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eftychia

Νεοφερμένος

Η eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Λεγεται "Τελευταια εξοδος:Ριτα Χειγουορθ" ή στα αγγλικα "The shawshank redemption" οπως λεει ο shaman
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eftychia

Νεοφερμένος

Η eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ουπς δε σας προλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Jacob's Ladder
Μ'αρεσε, 8/10

Όποιος την έχει δει να μου το πει, έχω απορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
The Bucket List (2007)


Δεν ξέρω... Μέτρια... Είχε τις στιγμές της, αλλά αρκετές φορές έλεγες ότι πάει αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Bridge to Terabithia (2007)



Παιδική ταινιούλα, λίγο αργή σε ορισμένα σημεία πάλι (ίσως εγώ θέλω τις ταινίες να μην με αφήνουν να πολύ-σκέφτομαι), η οποία με έκανε να αναπολήσω την παιδική μου ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Death Sentence. Ήρθε λίγο αργά στην Ελλάδα αλλά άξιζε. Μου άρεσε τρομερά, για το είδος της, ίσως επειδή δεν περίμενα πολλά. ^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"No Country For Old Men"



Όσο οι Αφοί Κοέν μεγαλώνουν, τόσο πιο κυνική και απαισιόδοξη γίνεται η ματιά τους απέναντι στα πράγματα, και τόσο περισσότερο άμεση η κακή επιρροή της πραγματικότητας πάνω σε χαρακτήρες άοπλους απέναντι στον εαυτό τους. Αυτή η ταινία είναι ό,τι ωμότερο έχει υποπέσει στην αντίληψη μου εδώ και καιρό. Η βία κυριαρχεί ωμότατη, ασταμάτητη, αναντίρρητη, αναπόδραστη και λυτρωτικά καταλυτική, ως μόνη απάντηση στον αποτροπιασμό που δημιουργεί η ύπαρξη στα ευαίσθητα στομάχια (*)

Για την κινηματογραφία δεν μπορώ να πω τίποτα (αντίθετα με άλλους που βάζουν βαθμό τόσο στα δέκα, εντελώς αβίαστα, εντελώς ανερμάτιστα). Στην φωτογραφία κυριαρχεί η έρημος, η ανυδρία, το αφιλόξενο περιβάλλον.


Καλό θα ήταν να μην τη δείτε (η αντίστροφη ψυχολογία πάντα δουλεύει σε ένα τόσο απαγορευσιολάγνο είδος).


(*) Ο τίτλος παρεΜπιπτόντως προέρχεται από το Sailing to Byzantium του Γιτς (εκτός αν κάνω τραγικά λάθος, και έβλεπα άλλη ταινία).

That is no country for old men.
The young ιn one another's arms, birds in the trees--
Those dying generations -- at their song,
The salmon-falls, the mackerel-crowded seas,
Fish, flesh, or fowl, commend all summer long
Whatever is begotten, born, and dies.
Caught in that sensual music all neglect
Monuments of unageing intellect.

An aged man is but a paltry thing,
A tattered coat upon a stick, unless
Soul clap its hands and sing, and louder sing
For every tatter in its mortal dress,
Nor is there singing school but studying
Monuments of its own magnificence;
And therefore I have sailed the seas and come
To the holy city of Byzantium.

O sages standing in God's holy fire
As in the gold mosaic of a wall,
Come from the holy fire, perne in a gyre,
And be the singing-masters of my soul.
Consume my heart away; sick with desire
And fastened to a dying animal
It knows not what it is; and gather me
Into the artifice of eternity.

Once out of nature I shall never take
My bodily form from any natural thing,
But such a form as Grecian goldsmiths make
Of hammered gold and gold enamelling
To keep a drowsy Emperor awake;
Or set upon a golden bough to sing
To lords and ladies of Byzantium
Of what is past, or passing, or to come.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top