Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)



Ναι, την είδα! Αν και μ' αρέσει η σκηνοθεσία του Burton και η ηθοποιία του Depp, δεν ενθουσιάστηκα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι μια μέτρια ταινία, ίσα ίσα, είναι... ξεχωριστή, όπως όλες του Burton άλλωστε. Ομολογώ όμως, ότι δεν είμαι fan των musical και νομίζω ότι σε αυτήν την ταινία το παράκανε, ή δεν το έκανε τόσο πετυχημένα, γιατί έπιασα τον εαυτό μου να λέει "μα μιλήστε και λίγο κανονικά ρε παιδιά!".:P

Ένα πρέπει να ξέρετε, έχει αρκετό αίμα και είναι λίγο ωμό ώρες ώρες, οπότε μακριά από μικρά παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
The Nines (2007)




Η ταινία είναι άντε γεια! Ο μόνος λόγος που έκατσα και την είδα όλη ήταν για να καταλάβω ακριβώς τι γινόταν. Αν κάποιος την δει και καταλάβει τα πάντα, παρακαλώ να μου εξηγήσει και εμένα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά ένιωσα λίγο χαζός όταν είδα τα γράμματα τέλους και δεν βρήκα κανένα νόημα στην ταινία...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είδα το Eastern Promises. Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε, αλλά ούτε ότι είναι και κακή ταινία. Παρόλο που υποτίθεται ότι διαπραγματεύεται σοβαρά θέματα (human trafficking, μαφίες κτλ) , εν τέλει την βρήκα εντελώς αδιάφορη :hmm:

Θα την πρότεινα αν δεν έχετε κάτι καλύτερο στο νου σας :)

7/10 της έβαλα γιατί ήταν σχετικά καλή προσπάθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ADRIANNA

Νεοφερμένος

Η ADRIANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η τελευταία ταινία που είδα ήταν χθές το βράδυ,(είμαι πολύ λάτρης του κινηματογράφου)Η "ΕΞΙΛΕΩΣΗ" "ATONEMENT" . καταπληκτική, πολύ ωραία σκηνοθεσία μουσική και φωτογραφία αλλά και φοβεροί στους ρόλους τους οι Κίρα Νάιτλι (θεά) και Τζέημς Μακαβόι. Το θέμα της ένας ανομολόγητος έρωτας στα χρόνια του παγκόσμιου πολέμου αλλά όλα αυτά εξιστορούνται με πολύ πόνο από την 11χρόνη κινηματογραφική αδερφη της πρωταγωνίστριας , μεσα από μια πρόσπάθεια για εξιλέωση για το κακό που της προκάλεσε προκαλούμενο από ερωτική ζήλεια και παρεξήγηση για αυτό που μέγαλύτερα αδερφή της ζούσε!
Πραγματικά γλυκειά όμορφή ταινία με τη σωστή δόση ρομαντισμου (δεν γίνεται γλυκαναλάτη και δακρύβρεχτη - αν και εγώ ένα δάκρυ το έριξα) αλλά και γέλιο και αγωνια. Πολύ προσοχή στα πολλά φλασμπακ που κάνει με αλλά και χωρίς προηδοποήση!
ΔΕΙΤΕ ΤΟ!:clapup:10/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Saw IV (2007)




Μετά από ξεδιάλεγμα για σήμερα που με βοήθησε η Molka και ο Bill (:P) είδα τελικά το prequel της σειράς saw. Πραγματικά, ο τύπος που σκέφτεται τα βασανιστήρια, πρέπει να είναι ψυχάκιας! Τρομερή έμπνευση! Η ταινία μ' άρεσε περισσότερο από το 3, αν και δεν κατάλαβα στο τέλος κάποια πράγματα οπότε αν κάποιος μπορεί και την έχει δει, ας μου εξηγήσει γιατί
ο αστυνομικός βοηθούσε τον jigsaw; Τι κέρδος είχε αυτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πω πω... fandago ήμουν έτοιμος να πάω να κάνω post για την ταινία αυτή στο "Μη τη δείτε..."! Κατά τη γνώμη μου ήταν η χειρότερη ταινία της "τετραλογίας" (
και έπεται συνέχεια φυσικά
), πολύ κάτω του μετρίου. Γενικά μόνο το πρώτο Saw μου άρεσε πάρα πολύ ως ιδέα και ως υλοποίηση. Το 2 ήταν... ΟΚ. Το 3, το έβλεπες. Αλλά το 4 δεν θα το πρότεινα με τίποτα :P

Αλλά φυσικά, γούστα είναι αυτά, έτσι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flucker

Νεοφερμένος

Ο Flucker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Οι καάσκοποι του Καίμπριτζ

Δυο δίσκοι DVD (Α και Β μέρος) με τον τίτλο «Κατάσκοποι του Καίμπριτζ» κυκλοφόρησαν ως ένθετα στην «Κυριακάτικη Καθημερινή».Το σενάριο, σε σκηνοθεσία Tim Fywell, στηρίζεται πάνω σε πραγματικά γεγονότα που συγκλόνισαν τη Βρετανία κατά τη δεκαετία του 1930, πριν και μετά την έκρηξη του Β Παγκόσμιου Πολέμου.

1934, Πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ. Το ένα τέταρτο των φοιτητών και το ένα τρίτο των καθηγητών είναι ομοφυλόφιλοι. Οι ομοφυλοφιλικές και ετεροφυλοφιλικές σκηνές σεξ είναι καθημερινό φαινόμενο στο Καίμπριτζ.. Φοιτητές, ολόγυμνοι, κάνουν το μπάνιο τους στα νερά του Τάμεση. Με θεαματικότατες καταδύσεις από μια πολύ ψηλή γέφυρα. Φιλοθέαμον βρετανικό κοινό, άντρες και γυναίκες, από το διπλανό πάρκο, με τη λαγνεία ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους, παρακολουθούν τα γυμνά κορμιά των εφήβων να πέφτουν από ψηλά και να καταδύονται με μεγάλη χάρη στα νερά του Τάμεση.

Μια ομάδα καθηγητών συλλαμβάνει επ` αυτοφώρω ένα γκαρσόνι ολόγυμνο με ένα ολόγυμνο φοιτητή στο κρεβάτι του φοιτητή. Ορίζεται ως δικαστής ένας ομοφυλόφιλος καθηγητής. Το επίδικο θέμα δεν είναι η συνουσία. Αυτή θεωρείται συνηθισμένη άσκηση στο Πανεπιστήμιο. Το επίδικο θέμα είναι η ανεπίτρεπτη παρουσία του γκαρσονιού στο κρεβάτι του φοιτητή. Το γκαρσόνι καταδικάζεται σε απόλυση. Αλλά ταυτόχρονα του δίδεται μια γενναιότατη αποζημίωση, τέτοια που καθιστά το γκαρσόνι ευτυχέστερο η απόλυσή του. Αυτό που παραλείπει το σενάριο να μας πει είναι ότι αμέσως μετά την απόλυση το γκαρσόνι προσλαμβάνεται στην ιδιαίτερη υπηρεσία του καθηγητή. Με ευνόητα καθήκοντα.

Εκτός από το χόμπυ της ομοφυλοφιλίας οι φοιτητές ασχολούνται και με το χόμπυ της πολιτικής. Μια ομάδα είναι θαυμάστρια του Χίτλερ της Γερμανίας. άλλη του Μουσολίνι της Ιταλίας, άλλη του Φράγκο της Ισπανίας, άλλη του Στάλιν της Σοβιετικής Ένωσης. Και μια άλλη μένει πιστή στα «ιδανικά» της βρετανικής αυτοκρατορίας. Μέσα σ` αυτό το κλίμα οι πράκτορες ξένων δυνάμεων βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να κάνουν τη δουλειά τους.

Η φιλοσταλινική ομάδα παίρνει οδηγίες από τον Σοβιετικό πράκτορα να θάψει το παρελθόν της και να βάλει σαν στόχο της να καταλάβει ψηλές θέσεις στη Βρετανική ιεραρχία. Διεισδύει έτσι στο B.B.C., στο υπουργείο Εξωτερικών, στα Βασιλικά Ανάκτορα, ενώ ο διαβόητος Κιμ Φίλμπι φτάνει μέχρι και επικεφαλής της βρετανικής αντικατασκοπείας.Στο όνομα της μάχης κατά του Χίτλερ η ομάδα αποκαλύπτει πολύτιμες πληροφορίες στους Σοβιετικούς, όπως τους κωδικούς Enigma και πυρηνικά μυστικά. Τα μέλη της ομάδας περνούν φυσικά μέσα από σκοπέλους και συμπληγάδες. Κάποιος από την ομάδα δολοφονείται από αντίπαλους πράκτορες και παρουσιάζεται ο θάνατός του ως αυτοκτονία. Τελικά η ομάδα αποκαλύπτεται, εξαρθρώνεται και πολλά μέλη της κυνηγημένα καταφεύγουν στη Σοβιετική Ένωση, για να ζήσουν εκεί ως το τέλος της ζωής τους. Μεταξύ αυτών και ο διαβόητος Κιμ Φίλμπι.

Η υπόθεση της ταινίας εκτυλίσσεται μέσα από την ακόλαστη σεξουαλική ζωή των φοιτητών. Μέσα από αριστοκρατικές δεξιώσεις, όπου κυριαρχεί η λαγνεία για ομοφυλοφιλικό ή ετεροφυλοφιλικό σεξ ανάμεσα σε προσκεκλημένους, αλλά και με το υπηρετικό προσωπικό. Περνά μέσα από αριστοκρατικά σπίτια και βασιλικούς πύργους, αλλά και μέσα από χαμόσπιτα, όπου άτομα της κοινωνικής επιφάνειας συναντώνται και αλληλοεξυπηρετούνται με ρωμαλέους άντρες του κοινωνικού βυθού.. Η ταινία μας μεταφέρει επίσης, εκτός από τη Βρετανία, στην Αυστρία, τη Γαλλία, την Ισπανία, τις ΗΠΑ, τη Γερμανία και αλλού. Έχει άριστη σκηνοθεσία και ηθοποιία και αντικαθρεφτίζει κινηματογραφικά μια μαύρη σελίδα της βρετανικής ιστορίας.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
To SawIV το ειδα κι εγω τελικα χτες...
Δινει νεα εντελως διασταση στι horror/splatter/gore/cruel/sadistic ταινιες μιας και δεν εχει μονο αιματα και ξακοιλιασματα (χαρακτηριστικο των σπλατερ ταινιων), αλλα τα συνδεει με κλειστοφοβικα στοιχεια και με ενα σεναριο που παρα το οτι βρισκομαστε στο τεταρτο μερος, σου δημιουργει ερωτηματικα.
Κατι παρα πολυ σημαντικο.
Αλλα τετοιες ταινιες ειναι κυριως για φιλους hardcore horror movies.
Προσωπικα της βαζω 7.5 με 8 και βασικοι λογοι ειναι:
-Δειχνει πολυ καλα και με κοντινα πλανα και χωρις να "φευγει η καμερα", τις σκληρες σκηνες.
-Το αιμα που "πεταγεται" ειναι σε πιστευτες ποσοστητες.
-Κραταει ενα "Α" μπερδεγουεει σεναριο.
-ειναι ταινια για εμας τους αρρωστους.:P

Αλλα fandago γιατι την λες prequel?
Sequel της 3 ειναι.

Για την ιστορια θα βγει και saw V.
Ημερα προβολης της θα ειναι οπως και φετος, ανημερα του Halloween.Εκει θα απαντηθουν μερικα "ερωτηματικα"...και λογικα θα δημιουργηθουν αλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για μένα είναι prequel, αφού το μαγαλύτερο μέρος της εκτυλίσσεται πριν το ΙΙΙ. Δέχομαι βέβαια να πούμε ότι είναι παράλληλο του 3. Είναι όμως κάτι σαν το Batman Begins, που μας δείχνει γιατί ο Jigsaw έγινε αυτό που έγινε, άρα είναι κυρίως prequel. Ομολογουμένως, θα διαφωνήσω με τον Monaxos ότι ήταν το χειρότερο. Σε αυτό το saw, είχε πολύ καλύτερη σκηνοθεσία (πολύ καλή εναλλαγή σκηνών) και όπως είπε ο Mario, με τα κοντινά του πλάνα σε "αγγίζει" περισσότερο. Πιστεύω ότι αν στο τέλος, είχε δώσει μια καλή εξήγηση στο γιατί
ο μπάτσος ήταν στο κόλπο (θα μου πείτε εσείς που το είδατε; )
και το σενάριο δηλαδή είχε δέσει κανονικά, νομίζω θα ήταν καλύτερο και από το 2 και από το 3.

Και φυσικά, γούστα είναι αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι...δεν εχεις αδικο.
Prequel ουσιαστικα ειναι οταν ολο το στορυ ειναι γυρισμενο σε προηγουμενο χρονο απ'οτι η τελευταια ταινια που ειδαμε.
Κλασσικα παραδειγματα:
Silent of the lamps - Hannibal - Red Dragon - Hannibal Rising
Batman - Βatman Begins
The Texas Chainsaw Massacre - T.C.M. η αρχη
Το τελευταιο "Halloween"

Αυτο χρονικα εξελισοταν μετα το SAW III, (sequel)
αλλα ειχε παρα πολλα "flashback" οπου εξηγουσε πως ξεκινησε η ολη ιδεα του jigsaw να "καθαριζει".
Tελος αυτο που λες για τον αστυνομικο κι εμενα μου αφησε ερωτηματικο.αλλα θελω να την ξαναδω μπας κι εχασα τιποτα...
Εκτος κι αν μας απαντηθει στο SAW V
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λες όντως να το άφησε να αιωρείται επίτηδες, για να δέσει όμορφα με το V; Μακάρι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
24 σεζόν 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Χέι πίπολ, αυτά δεν είναι ταινίες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Juno (2007)




Ταινία για 4 όσκαρ.

Ξεκίνησα με αυτήν την πρόταση για να σας τραβήξω την προσοχή. :P Νομίζω ότι κάποιες φορές τα Όσκαρ χάνουν λίγο. Ίσως βέβαια να φταίει ότι μάλλον η ταινία αγγίζει περισσότερο τις γυναίκες και γιαυτό δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Ναι το κοριτσάκι παίζει αρκετά καλά, το σενάριο είχε κάποια καλά αστειάκια, αλλά μέχρι εκεί, αλλιώς εγώ κάτι έχασα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Juno (2007)




Ταινία για 4 όσκαρ.

Ξεκίνησα με αυτήν την πρόταση για να σας τραβήξω την προσοχή. :P Νομίζω ότι κάποιες φορές τα Όσκαρ χάνουν λίγο. Ίσως βέβαια να φταίει ότι μάλλον η ταινία αγγίζει περισσότερο τις γυναίκες και γιαυτό δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Ναι το κοριτσάκι παίζει αρκετά καλά, το σενάριο είχε κάποια καλά αστειάκια, αλλά μέχρι εκεί, αλλιώς εγώ κάτι έχασα...:)

η ταινία είναι αρκετά διαφορετική από τη μάζα που κυκλοφορεί. το σενάριο είναι αρκετά κοφτερό (ειδικά οι διάλογοι) και το όλο κλίμα της ταινίας τόσο indie :) βέβαια δεν ξέρω γιατί το λένε ανεξάρτητο κινηματογράφο όταν γίνεται με την ετικέτα της Fox

Θυμίζει το περσυνό Little miss sunshine και επιπλεόν στο ίδιο στυλ αναμένω το Lars and the real woman
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θυμίζει το περσυνό Little miss sunshine και επιπλεόν στο ίδιο στυλ αναμένω το Lars and the real woman
Ωραία, θα είναι από τις επόμενες ταινίες που θα δω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
War (2007)



Μια ταινία δράσης, με μικρές δόσεις από πιστολίδια, ξύλο και σπαθιά σαμουράι. Ανατρεπτικό σενάριο, ελάχιστα εφέ...


He Was a Quiet Man (2007)



Πολύ όμορφη σκηνοθεσία, ευχάριστο χιούμορ και πρωτότυπο σενάριο με αξιώσεις στο πρώτο μισό, που χάνει το ενδιαφέρον του στο δεύτερο μισό. Έχει πλάκα με υπότιτλους για άτομα με προβλήματα ακοής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παιχνίδια μυαλού

Καλούτσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top