Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007)

Comedy / Family / Fantasy


Πολύ νιανιά η ταινία και γούτσου γούτσου. Προσωπικά μου φάνηκε βαρετή :worry:


Perfect Stranger (2007)

Crime / Drama / Mystery / Thriller


Χαρακτηριστικό παράδειγμα ταινίας όπου οι πρωταγωνιστές από μόνοι τους δεν μπορούν να την κάνουν καλή. Παρόλο που παίζει η εκπληκτική δεν_γερνάω_ποτέ Halle Berry (βέβαια η ομορφιά της δεν την κάνει και καλή ηθοποιό) και ο Bruce Willis, η ταινία δεν έχει τίποτα να προσφέρει. Με τρύπες στην εξήγηση γεγονότων στο σενάριο, όσες ένα σουρωτήρι και με το έτσι θέλω τέλος που δεν θα το προέβλεπες με τίποτα, δεν θα μπορούσε παρά να είναι μέτρια, το πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.

I am legend
Drama / Horror / Sci-Fi / Thriller

Μούφα μου φάνηκε. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο στο οποίο βασίζεται η ταινία, ούτε έχω δει την προηγούμενη ομότιτλη ταινία, αλλά η συγκεκριμένη ταινία δεν με γέμισε καθόλου. Εκτός από τα κενά στο σενάριο, δεν έχει ανατροπές και οι σκηνές δράσης βασίζονται αποκλειστικά και μόνο στα ειδικά εφέ και όχι στο καλοστημένο σενάριο/σκηνοθεσία. Ο Will Smith από μόνος του δεν μπορεί να σώσει την ταινία, δυστυχώς... :( Ακόμη δεν κατάλαβα πως στο καλό
το φάρμακο για τον καρκίνο έγινε η αιτία για μια πανδημία!
:worry:

Είμαι μεταξύ 6/10 και 7/10 (αν δώσω ιδιαίτερη σημασία στα εφέ). Νομίζω πως θα μείνω στο 6/10 όμως γιατί δεν μου άφησε καλή γεύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μοναχέ, θα σε ενδιαφέρει λοιπόν πλέον και αυτό.

Αν θυμάμαι καλά,
το "φάρμακο" για τον καρκίνο ήταν ένας ιός που πολεμούσε τα καρκινικά κύτταρα, οποίος τελικά μεταλλάχθηκε και είχαμε αυτά τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ειδα προχθες το Persepolis.Ειναι animation που στηριζεται στο κομικ της Marjane Satrapi,η οποία είναι και σκηνοθέτης μαζι με τον Vincent Paronnaud.Aν και δεν τρελενομαι για animation το συγκεκριμενο το προτεινω ανεπιφυλακτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Είδα το "Τσίου". Ελληνική low budget παραγωγή. Πρόκειται για κωμωδία που διαδραματίζεται στην Αθήνα τον 15αύγουστο, όπου η πόλη έχει αδειάσει και ένα πρεζάκι, ο Τσίου, ψάχνει να βρει απελπισμένα την δόση του. Μαζί με τον Τσίου όμως ψάχνουν και άλλοι. Πού να τη βρουν όμως σε μια άδεια πόλη. Εκεί ξεκινούν όλες οι περιπέτειες των πρωταγωνιστών.

Μου άρεσε πολύ. Χωρίς μεγάλο budget βγήκε μια πολύ ωραία κωμωδία. Την προτείνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τελείωσα πριν λίγο το thriller: day of the dead.


Δε μου άρεσε...
Κλασσικό σενάριο με ζόμπι και αίμα και και και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Vantage Point [2008]

Action / Drama / Thriller



Πραγματικά πάρα πολύ καλή ταινία για το είδος της (action-adventure). Έχει πολύ πετυχημένο τρόπο να ξετυλίξει την ιστορία, έξυπνο σενάριο, ηθοποιία πια σε action movie δεν χρειάζεται τρομερή, πολύ καλές σκηνές κυνηγητού με αυτοκίνητα και την κατάλληλη δόση από εφέ! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει τόσο χαμηλό βαθμό στο imdb. Αν εξαιρέσουμε την αμερικανιά της (χωρίς την οποία όμως δεν θα είχε το ίδιο νόημα), η ταινία είναι τέλεια :)

Υπάρχουν εκπλήξεις στην ταινία αλλά ως γενική εικόνα μου άφησε κακή εντύπωση, κυρίως γιατί σε κάποια φάση το σενάριο γίνεται εξωφρενικό, όπως για παράδειγμα στην σκηνή που
ξαφνικά ο "Τζακ" του Lost μιλάει ντουπλαρισμένα ισπανικά και λέει: "δεν άντεχα άλλο αυτή τη διπλή ζωή" ή κάτι αερολογίες του τύπου "αυτός ο πόλεμος δεν θα τελειώσει ποτέ" ή η φάση με το πολυβόλο που στοχεύει με απίστευτη ακρίβεια μέσω... ασύρματης σύνδεσης με κινητό!!!
Τώρα που την είδα ας σχολιάσω κιόλας :)
Διπλή ζωή, γιατί τόσο καιρό ήταν της Μυστικής Υπηρεσίας και συγχρόνως σε τρομοκρατική ομάδα. Επίσης, αν και λίγο τραβηγμένο αυτό με το όπλο, δεν είναι αδύνατο με την τεχνολογία που έχουμε, αφού και ο στόχος ήταν ακίνητος. Παρόμοιο σκηνικό είχαμε και στην ταινία The Jackal (1997) 10 χρόνια πριν όπου ο Bruce Willis κάνει το ίδιο από πολύ μεγαλύτερη απόσταση. ;)
Όσο για την ατάκα "αυτός ο πόλεμος δεν θα τελειώσει ποτέ" υποθέτω ότι εννοεί της τρομοκρατίας και αν και έχει δίκιο, ακούγεται αμερικανιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτά που λες σκέφτηκα και εγώ fandago, αλλά απλά μου φάνηκαν πολύ κουφά. Ειδικά οι ατάκες που σχολιάζεις (κ που σχολίασα κ εγώ) μοιάζουν να μην έχουν θέση στην ταινία. Είναι εκεί απλά για να την κάνουν περισσότερο "δραματική".

ακόμη γελάω όταν σκέφτομαι τον "Τζακ" να μιλάει ντουμπλαρισμένα ισπανικά :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
ακόμη γελάω όταν σκέφτομαι τον "Τζακ" να μιλάει ντουμπλαρισμένα ισπανικά :lol:

Εγώ πειράζει που δεν τον ξέρω ως "Τζακ" (δεν βλέπω Lost) και δεν κατάλαβα ότι ήταν ντουμπλαρισμένος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
The Italian Job (2003)

Action / Crime / Thriller


Αρχικά μου έκανε εντύπωση πως μου ξέφυγε μια ταινία του 2003 με τόσους γνωστούς ηθοποιούς και αγαπημένους όπως οι Edward Norton και Jason Statham. Αφού την είδα, κατάλαβα. Μπορεί η ταινία να έχει τόσο καλό casting, αλλά αν ο σκηνοθέτης δεν θέλει, δεν θα βγει καλή. Μεγάλα αρνητικά λοιπόν η σκηνοθεσία, που σε άφηναν να σκεφτείς σε μια ταινία που δεν πρέπει να προλαβαίνεις να δεις τι γίνεται (όντας action movie) και η μουσική επένδυση που δεν σε άγχωνε καθόλου, πόσο μάλλον να σε κρατήσει στην τσίτα. Το σενάριο είναι μεν κλασσικό, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν ο σκηνοθέτης ήταν αυτός του Crank η ταινία θα είχε σπάσει ταμία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα το Atonement.
Είχε μαγική ατμόσφαιρα, μύριζες και ένιωθες το καυτό καλοκαίρι, την υφή των υφασμάτων, τα πάντα... Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερος, στους διαλόγους και στις εναλλαγές των σκηνών, ενώ δεν έκανε τις συνηθισμένες αυξομειώσεις έντασης. βέβαια μία κοιλιά την κάνει, αλλά overall είναι μία όμορφη ταινία. Δεν ενθουσιάστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Είδα το Sweeney Todd: the Demon Barber of Fleet Street -->https://www.imdb.com/title/tt0408236/

O Tim Barton για ακόμη μία φορά έκανε κάτι ιδιαίτερο και διαφορετικό. Ήταν αρκετά σκοτεινή ταινία και ενώ δε συμπαθώ καθόλου τα μιούζικαλ αυτό μου άρεσε πολύ. Εξαιρετική ερμηνεία από σχεδόν όλους τους ηθοποιούς, κατάφεραν να με καθηλώσουν. Το μόνο που ίσως δε μου άρεσε ήταν το ότι ένιωθα πως δεν υπήρχε χημεία ανάμεσα στους δύο πρωταγωνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Danny the Dog (2005)

Action / Crime / Drama / Romance / Thriller


Ενδιαφέρουσα ταινία. Δεν με ενθουσίασε, αλλά πέρασε η ώρα άνετα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Danny the Dog (2005)

Action / Crime / Drama / Romance / Thriller


Ενδιαφέρουσα ταινία. Δεν με ενθουσίασε, αλλά πέρασε η ώρα άνετα. :)


εμένα πάλι με είχε ψιλοσοκάρει η θεματολογία της και μου είχε αρέσει πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Vantage Point [2008]

Action / Drama / Thriller



Πραγματικά πάρα πολύ καλή ταινία για το είδος της (action-adventure). Έχει πολύ πετυχημένο τρόπο να ξετυλίξει την ιστορία, έξυπνο σενάριο, ηθοποιία πια σε action movie δεν χρειάζεται τρομερή, πολύ καλές σκηνές κυνηγητού με αυτοκίνητα και την κατάλληλη δόση από εφέ! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει τόσο χαμηλό βαθμό στο imdb. Αν εξαιρέσουμε την αμερικανιά της (χωρίς την οποία όμως δεν θα είχε το ίδιο νόημα), η ταινία είναι τέλεια :)

Πωω, εγω κυριολεκτικα εκλαιγα τα λεφτα μου και τις 2 ωρες που σπαταλησα. Το σεναριο ηταν εξυπνο, αλλα ξετυλιχθηκε σε 10 λεπτα ουσιαστικα
εκει που παρουσιαζει την ιστορια απο την πλευρα των τρομοκρατων
. Στο τελος με επιασαν και τα γελια.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Υπάρχει λοιπόν διάσταση απόψεων, που στηρίζεται λογικά στα διαφορετικά γούστα. :)


Για το Danny the Dog, ναι είχε ενδιαφέρον θέμα και για κάποιους σοκαριστικό μιας και δεν θα είχε περάσει από το μυαλό το
να έχεις για σκύλο έναν άνθρωπο
. Εμένα πάλι για κάποιο λόγο δεν μου έκανε αίσθηση, ίσως να είχα ακούσει για πραγματική περίπτωση, δεν ξέρω. :)

Για το Vantage Point, νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα διάθεσης. Όσο καλή και να είναι μια ταινία, αν δεν μπεις στο πνεύμα της, δύσκολα θα σου αρέσει. Οπότε io-io μου, μήπως άλλα περίμενες και άλλα είδες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ξερω τι περιμενα, και νομιζα γενικα πηγα με καλη διαθεση. Αλλα κατι δεν μου κολλησε. Στην αρχη βαρεθηκα να βλεπω τα ιδια και τα ιδια, στο τελος ηταν παρα πολυ αμερικανια, και ξενερωσα. Φανταζομαι οτι εχει σχεση με το ποσο εκτιμα καποιος τα εφε και τη δραση, που ομολογω οτι ηταν καλη, αλλα για εμενα, δεν μπορεσε να σωσει την ταινια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
To super hero movie!!!Κλασική παρωδία ταινιών αλλά απίστευτο γέλιο!!!Και μόνο που παίζει ο Lesly Nielsen αξίζει πιστεύω!!!Άμα θέλετε να την δείτε με παρέα!!!Το μόνο κακό είναι ότι είναι πολύ μικρή...Γύρω στα 75 λεπτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar555

Νεοφερμένος

Η sugar555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

Καλή ήτανε. Είχε λίγο γελιο. Αλλά νομίζω ότι κάνανε κακή επιλογή προταγωνιστή.Δεν του ταίριαζε και τόσο ο ρόλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Evan Almighty (2007)

Comedy / Fantasy


Πραγματικά ντρέπομαι που σας λέω ότι την είδα :redface:
Είχε 1-2 στιγμές γέλιου, αλλά κατά τ' άλλα τίποτα... Μην μπείτε στον κόπο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top