Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 130)
  • Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)

    Ψήφοι: 26 20.0%
  • Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)

    Ψήφοι: 36 27.7%
  • Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)

    Ψήφοι: 11 8.5%
  • Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)

    Ψήφοι: 12 9.2%
  • Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)

    Ψήφοι: 6 4.6%
  • Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο)

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)

    Ψήφοι: 5 3.8%
  • Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Άλλη πόλη (πες ποιά)

    Ψήφοι: 22 16.9%
  • Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τρώω σουβλάκι

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι ο κουμπάκιας

    Ψήφοι: 15 11.5%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και στο σουβλάκι υπάρχει ένας (τουλάχιστον) μύθος.
Πολλές φορές λέμε ή ακούμε να λένε: "ο Α φτιάχνει ωραία σουβλάκια", "ο Β έχει πιο καλό γύρο από τον Γ", "ο Δ τα φτιάχνει από πιο καλά κρέατα", και άλλα παρόμοια. Χε, χε, χε. Ποια είναι η πραγματικότητα; Ότι όλα τα σουβλάκια είναι βιομηχανοποιημένα προϊόντα. Σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν καμιά 20ρια εργοστάσια τα οποία παράγουν και διανέμουν τα πάντα που καταναλώνονται σε ένα σουβλατζήδικο. Γύρος, σουβλάκια, καλαμάκια, μπιφτέκια, κεμπάπ, έρχονται έτοιμα στο μαγαζί για ψήσιμο. Από τι κρέατα παρασκευάζονται; Συνήθως (για να μην πω πάντα) εισαγόμενα. Επίσης με τον ίδιο τρόπο έρχονται οι πίτες, τα λάδια, οι ντομάτες, τα τζατζίκια και οι πατάτες. Κάποιοι που μπορεί να πούνε ότι το "δικό τους" σουβλατζήδικο χρησιμοποιεί κρέατα παραγωγής του και τα φτιάχνει μόνος του ο Μήτσος, ας περιμένουν έξω από το μαγαζί το πρωί και θα δουν το φορτηγό του εργοστασίου να ξεφορτώνει. Μπορεί ο Χ που έχει καλό σουβλάκι και ο Ψ που έχει μέτριο, να ψωνίζουν από το ίδιο εργοστάσιο. Υπάρχουν σίγουρα διαφορές στο σουβλάκι από μαγαζί σε μαγαζί. Αυτές όμως δεν οφείλονται στα υλικά, αλλά (κυρίως) στο ψήσιμο, στο πόσο συχνά αλλάζει το λάδι και στην παρουσίαση του προϊόντος. Κι όμως (παρ' όλα αυτά) είναι ωραίο το άτιμο. Έχω παραγγείλει σουβλάκια, έχουν αργήσει και πεινάω. Καλή μας όρεξη...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το ζητημα σουβλακι ή καλαμακι πρεπει να εχει γινει πιο σημαντικο και απ το ζητημα της ονομασιας της Π.Γ.Δ.Μ. .Μην σκατε παντως, σουβλακι λεγεται.Ενταξει αυτο με το σαντουιτς το λεμε πραγματι λαθος, αλλα το σουβλακι δεν το διαπραγματευομαι!Δια το θεμα μας τωρα.Δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Έχω φάει σουβλάκι σε αρκετά μέρη(Θεσσαλονίκη,Άθηνα,Λιβαδειά,Κομοτηνή κτλ), αλλά πιστεύω το καλύτερο είναι στον Άγιο Πρόδρομο Χαλκιδικής! Πραγματικά είναι ένα χωριό που έχει όλο και όλο ένα δρόμο γεμάτο με σουβλατζίδικα! Οι άνθρωποι εκεί ζουν για το σουβλάκι! Μακράν το κορυφαίο για εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Έχω φάει σουβλάκι σε αρκετά μέρη(Θεσσαλονίκη,Άθηνα,Λιβαδειά,Κομοτηνή κτλ), αλλά πιστεύω το καλύτερο είναι στον Άγιο Πρόδρομο Χαλκιδικής! Πραγματικά είναι ένα χωριό που έχει όλο και όλο ένα δρόμο γεμάτο με σουβλατζίδικα! Οι άνθρωποι εκεί ζουν για το σουβλάκι! Μακράν το κορυφαίο για εμένα!

Επειδή Χαλκικιώτισσα μεν, αλλά μη έχοντας φάει καλό σουβλάκι στον Άγιο Πρόδρομο, θυμάσαι συγκεκριμένη ταβέρνα; Στη ζωή μου πάντως δύο σουβλάκια μέχρι στιγμής θεωρώ κορυφαία-αν και δεν επιδόθηκα σε έρευνα αγοράς: Αυτά που τρώω στον Άγιο Παντελεήμονα (Χαλκιδικής) και στην Πορταριά (επίσης Χαλκιδικής! ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Επειδή Χαλκικιώτισσα μεν, αλλά μη έχοντας φάει καλό σουβλάκι στον Άγιο Πρόδρομο, θυμάσαι συγκεκριμένη ταβέρνα; Στη ζωή μου πάντως δύο σουβλάκια μέχρι στιγμής θεωρώ κορυφαία-αν και δεν επιδόθηκα σε έρευνα αγοράς: Αυτά που τρώω στον Άγιο Παντελεήμονα (Χαλκιδικής) και στην Πορταριά (επίσης Χαλκιδικής! ;))
Όχι ταβέρνα δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά έχω φάει σε 3-4 και έμεινα από όλες ευχαριστημένος! Γενικά Άγιο Πρόδρομο, ειδικά το καλοκαίρι πάω συχνά από Θεσσαλονίκη! Πιστεύω όλες οι ταβέρνες έχουν καλό σουβλάκι, δεν ξέρω από που έφαγες εσύ!
Από ότι βλέπω είσαι από Ν.Μουδανιά έτσι; Να ξές το αγαπάω το μέρος! Είναι πανέμορφα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Όχι ταβέρνα δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά έχω φάει σε 3-4 και έμεινα από όλες ευχαριστημένος! Γενικά Άγιο Πρόδρομο, ειδικά το καλοκαίρι πάω συχνά από Θεσσαλονίκη! Πιστεύω όλες οι ταβέρνες έχουν καλό σουβλάκι, δεν ξέρω από που έφαγες εσύ!
Από ότι βλέπω είσαι από Ν.Μουδανιά έτσι; Να ξές το αγαπάω το μέρος! Είναι πανέμορφα! ;)

Δεν είμαι από τα Ν. Μουδανιά αλλά από τα πέριξ! Πραγματικά θα μπορούσαν να είναι πολύ όμορφα τα Μουδανιά, αλλά είναι αφημένα στο έλεος του θεού... :(
Τέλος πάντων, μικρή διόρθωση στο παραπάνω ποστ μου: Στο Ζωγράφου και όχι στον Άγιο Παντελεήμονα εννοούσα, δεν ξέρω γιατί μπερδεύτηκα! ;) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά το καλύτερο σουβλάκι το 'χα φάει σε πενταήμερη με το σχολείο, στην Καβάλα, μεγάλο άρα και χορταστικό και πεντανόστιμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agria Indiana

Νεοφερμένος

Η Agria Indiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Παιδιά η Καβάλα έχει σουβλάκι να γλείφεις τα δαχτυλά σου!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά η Καβάλα έχει σουβλάκι να γλείφεις τα δαχτυλά σου!!!!! ;)
Όταν ήρθα Καβάλα δεν πήγαμε για σουβλάκι ρε χαμένη :|
Θα δεις την άλλη φορά :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα καλυτερα σουβλακια τα εχει με διαφορα η Κυπρος (διαφορετικα απο τα δικα μας πιο υγιεινα πιο μεγαλα αλλα και πιο ακριβα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agria Indiana

Νεοφερμένος

Η Agria Indiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Όταν ήρθα Καβάλα δεν πήγαμε για σουβλάκι ρε χαμένη :|
Θα δεις την άλλη φορά :pfff:
χαχαχαχαχα θα σε πάω καμάρι ΜΟΥ!!!! μην ανησυχείς και εγώ το ξέχασα τι να κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pink Butterfly

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αλεξανδρούπολη_Σαντορίνη_Κομοτηνή_Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικά εγώ για την Λιβαδειά έχω ακούσει ότι έχει το καλύτερο, όποιος έχει φάει ας μας πει. Τώρα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία η Θεσσαλονίκη είναι ίσως το καλύτερο μέρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Νομίζω η Θεσσαλονίκη. Έχει πολλά είδη, για όλα τα γούστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Αν θες να ευχαριστηθεις και με το παραπανω,πρεπει να φας γυρο ή σουβλακι απο το food plaza στη Θεσσαλονικη(καλαμαρια)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Και στατιστικα να το παρεις..η Αθηνα εχει το καλυτερο σουβλακι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Σερρες και Θεσσαλονικη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θεσσαλονικηηηη:clapup:
Συγκεκριμενα αγαπαμε food plaza στην Πλατεια Σκρα της Θεσσαλονικης :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μην εκφέρετε άποψη πριν έρθετε Ηράκλειο.

Μισό κιλό ο ένας γύρος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top