Ποινική δίωξη στον Λιγνάδη για βιασμούς κατά συρροή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.


Πόσο συχνά βλέπετε ας πούμε να πεθαίνουν πράκτορες που διερευνουσαν για παιδοφιλία κλπ?

Το σύστημα είναι διεφθαρμένο .Απλά θα μπει μια ποινή στον Λιγνάδη ,εμείς θα μείνουμε ευχαριστημένοι ,θα μας πετάξουν άλλες συγκλονιστικές ειδήσεις για να ξεχάσουμε τον Λιγνάδη ......και το θέμα τελείωσε ,το κύκλωμα θα συνεχίζει κανονικά



Πόσο συχνά βλέπετε ας πούμε να πεθαίνουν πράκτορες που διερευνουσαν για παιδοφιλία κλπ?

Το σύστημα είναι διεφθαρμένο .Απλά θα μπει μια ποινή στον Λιγνάδη ,εμείς θα μείνουμε ευχαριστημένοι ,θα μας πετάξουν άλλες συγκλονιστικές ειδήσεις για να ξεχάσουμε τον Λιγνάδη ......και το θέμα τελείωσε ,το κύκλωμα θα συνεχίζει κανονικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλα Νταξ ο τύπος δεν παλεύεται ,φεύγει ωραία πάντως 😂


Αλλα ρε φίλε ,είναι διεφθαρμένο ο σύστημα ,μιλάμε για Ελλάδα .Ότι και αν απόφαση θα βγει ,θα βγει ως προς υπεράσπιση κάποιον άλλον

Ε τι να κατσει να πει ρε συ... εδω βγαινεις λές απλα να περιμενουμε την διαδικασια να ολοκληρωθει και σου λενε μπουρδες οτι εισαι υπερ του βιαστη.... εντάξει ολοι οι τηλε-φεησμπουκ δικαστες να πούμε.

κατάλογος.jpg
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Παιδιά είναι απλό

Στο εθνικό θέατρο -> δεν υπήρξαν καταγγελίες (γράφει η ανακοίνωσή του)
Στο ΣΕΗ -> δεν υπήρξαν (δεν είδα κάπου να γράφουν ότι υπήρξαν, αν έχετε δει κάτι άλλο, πείτε μου)
Στην αστυνομία -> υπήρξαν το 2012, η αστυνομία ξεκίνησε έρευνα, και ξαφνικά ο Λιγν σταμάτησε να χρησιμοποιεί το σπίτι στο οποίο τότε πήγαινε τα παιδάκια και ξέκοψε από το μπαρ στο οποίο σύχναζε (με επιφύλαξη, αυτά διάβασα). Χωρίς στοιχεία, ο φάκελος έκλεισε πριν ανοίξει.

Τώρα γιατί δεν υπήρξαν καταγγελίες από άλλους ηθοποιούς. Δεν νομίζω ότι όταν ξέρεις κάτι μέσω του ίδιου του θύματος, με το οποίο λογικά για να στο είπε έχεις στενή σχέση και το οποίο δεν θέλει ακόμη να μιλήσει (αλλιώς θα το έκανε μόνος) είναι εύκολο να μιλήσεις. Σίγουρα, υπήρχε και κάποιος φόβος, να κατηγορήσεις ένα τέτοιο όνομα, θέλει κότσια, αλλά δεν είναι μόνο αυτό, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Παιδιά είναι απλό

Στο εθνικό θέατρο -> δεν υπήρξαν καταγγελίες (γράφει η ανακοίνωσή του)
Στο ΣΕΗ -> δεν υπήρξαν (δεν είδα κάπου να γράφουν ότι υπήρξαν, αν έχετε δει κάτι άλλο, πείτε μου)
Στην αστυνομία -> υπήρξαν το 2012, η αστυνομία ξεκίνησε έρευνα, και ξαφνικά ο Λιγν σταμάτησε να χρησιμοποιεί το σπίτι στο οποίο τότε πήγαινε τα παιδάκια και ξέκοψε από το μπαρ στο οποίο σύχναζε (με επιφύλαξη, αυτά διάβασα). Χωρίς στοιχεία, ο φάκελος έκλεισε πριν ανοίξει.

Τώρα γιατί δεν υπήρξαν καταγγελίες από άλλους ηθοποιούς. Δεν νομίζω ότι όταν ξέρεις κάτι μέσω του ίδιου του θύματος, με το οποίο λογικά για να στο είπε έχεις στενή σχέση και το οποίο δεν θέλει ακόμη να μιλήσει (αλλιώς θα το έκανε μόνος) είναι εύκολο να μιλήσεις. Σίγουρα, υπήρχε και κάποιος φόβος, να κατηγορήσεις ένα τέτοιο όνομα, θέλει κότσια, αλλά δεν είναι μόνο αυτό, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Ωραία τωρα... makes it sense.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο οτι στο θέατρο ΟΛΟΙ ηξεραν και κανεις δεν κατήγγειλε.. περιμενανε απο τους γειτονες. Τωρα βγαινουν και σου κουνάνε το δάχτυλο.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε περιπτωση που καταδικαστεί, μπορει να ισχυσει ο ελαφρυτερος νομος συριζα, εκει να σας δω. Τι θα σχολιασετε.

Γινατε ολοι δικαστες χωρις να γνωριζετε τα γεγονοτα.
Οκ, επειδή μας το παίζεις και ειδικός:

Ο νέος ποινικός κώδικας είναι μια δουλειά πολλών ετών, από την καλύτερα ίσως καταρτισμένη επιστημονική ομάδα για το θέμα (που μόνο ΣΥΡΙΖΑ δε τους λες) και αντικατέστησε τον ΠΚ που ίσχυε από το 1951 (λολ). Τι προβλέπουν λοιπόν οι διατάξεις περί βιασμού (άρθρο 336); Βασικά σημεία:

1. Ο ορισμός της πράξης. Εξειδικεύεται και αποασαφοποιείται το πλαίσιο σχετικά με την αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος και το στοιχείο της "απειλής σοβαρού και άμεσου κινδύνου", ασάφειες που κόστισαν εκατοντάδες υποθέσεις μέχρι πρότινος.

2. Η προσθήκη της παραγράφου 4, σύμφωνα με την οποία ο θύτης επιχειρεί γενετήσια πράξη δίχως τη συναίνεση του θύματος. Αυτό είναι μια επανάσταση στον ορισμό και τη στοιχειοθέτηση των εγκλημάτων βιασμού που ήταν χρόνιο αίτημα και κατόρθωμα των θυμάτων. Αποτελεί και μια εναρμόνιση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα που έπρεπε να είχε εντάξει ήδη η κυβέρνηση Σαμαρά. Αλλά δε το έκανε.

3. Οι ποινές (μετά τις τροποποιήσεις του ν. 4637/2019). Η προβλεπόμενη ποινή (παράγραφος 1) αντικατέστησε την προηγούμενη της κάθειρξης (αυτό μεταφράζεται σε 5-20 χρόνια) και πλέον είναι κάθειρξη τουλ.10 ετών. Παρατηρείται δηλαδή μια αυστηροποίηση και εξειδίκευση της ποινής σχετικά με το βασικό έγκλημα. Και επειδή κάποιοι βαφτίζουν μείωση το 10<20 (ξανά λολ) να πούμε ότι με το νέο σύστημα ποινών οι επιβαλλόμενες είναι σε κάθε περίπτωση εκτιτέες, ενώ με το προϊσχύσαν καθεστώς μπορούσε να χορηγηθεί αναστολή εκτέλεσης της ποινής ή μετατροπή της σε χρηματική ποινή!

Συμπερασματικά, όλος αυτός ο συλλογισμός που διακινείται προπαγανδιστικά σχετικά με τον νέο ΠΚ είναι λίγο πολύ fake. Άλλωστε η ΝΔ που το έχει κάνει σημαία δεν έχει προχωρήσει σε καμία αλλαγή επί του προκειμένου. Παρόλα αυτά εγώ θα σας παραπέμψω και σε αυτό το πολύ καλό άρθρο, σχετικά με το ύψος των ποινών και γιατί ΔΕΝ είναι αποτελεσματική ούτε σύγχρονη πρακτική η ενίσχυση του ποινικού μέρους του σωφρονισμού.

Φιλάκια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Οκ, επειδή μας το παίζεις και ειδικός:

Ο νέος ποινικός κώδικας είναι μια δουλειά πολλών ετών, από την καλύτερα ίσως καταρτισμένη επιστημονική ομάδα για το θέμα (που μόνο ΣΥΡΙΖΑ δε τους λες) και αντικατέστησε τον ΠΚ που ίσχυε από το 1951 (λολ). Τι προβλέπουν λοιπόν οι διατάξεις περί βιασμού (άρθρο 336); Βασικά σημεία:

1. Ο ορισμός της πράξης. Εξειδικεύεται και αποασαφοποιείται το πλαίσιο σχετικά με την αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος και το στοιχείο της "απειλής σοβαρού και άμεσου κινδύνου", ασάφειες που κόστισαν εκατοντάδες υποθέσεις μέχρι πρότινος.

2. Η προσθήκη της παραγράφου 4, σύμφωνα με την οποία ο θύτης επιχειρεί γενετήσια πράξη δίχως τη συναίνεση του θύματος. Αυτό είναι μια επανάσταση στον ορισμό και τη στοιχειοθέτηση των εγκλημάτων βιασμού που ήταν χρόνιο αίτημα και κατόρθωμα των θυμάτων. Αποτελεί και μια εναρμόνιση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα που έπρεπε να είχε εντάξει ήδη η κυβέρνηση Σαμαρά. Αλλά δε το έκανε.

3. Οι ποινές (μετά τις τροποποιήσεις του ν. 4637/2019). Η προβλεπόμενη ποινή (παράγραφος 1) αντικατέστησε την προηγούμενη της κάθειρξης (αυτό μεταφράζεται σε 5-20 χρόνια) και πλέον είναι κάθειρξη τουλ.10 ετών. Παρατηρείται δηλαδή μια αυστηροποίηση και εξειδίκευση της ποινής σχετικά με το βασικό έγκλημα. Και επειδή κάποιοι βαφτίζουν μείωση το 10<20 (ξανά λολ) να πούμε ότι με το νέο σύστημα ποινών οι επιβαλλόμενες είναι σε κάθε περίπτωση εκτιτέες, ενώ με το προϊσχύσαν καθεστώς μπορούσε να χορηγηθεί αναστολή εκτέλεσης της ποινής ή μετατροπή της σε χρηματική ποινή!

Συμπερασματικά, όλος αυτός ο συλλογισμός που διακινείται προπαγανδιστικά σχετικά με τον νέο ΠΚ είναι λίγο πολύ fake. Άλλωστε η ΝΔ που το έχει κάνει σημαία δεν έχει προχωρήσει σε καμία αλλαγή επί του προκειμένου. Παρόλα αυτά εγώ θα σας παραπέμψω και σε αυτό το πολύ καλό άρθρο, σχετικά με το ύψος των ποινών και γιατί ΔΕΝ είναι αποτελεσματική ούτε σύγχρονη πρακτική η ενίσχυση του ποινικού μέρους του σωφρονισμού.

Φιλάκια

Δεν το παιζω ειδικος αλλα μ αρέσει να μιλάμε με στοιχεία , και οτι προβλέπεται στον κώδικα. Θα το διαβάσω αυτο που έβαλες γιατι πιθανον δεν το γνωριζω αλλα μην το πάμε κομματικά φιλε γιατι θα σας πω και εγω για τον συντροφο σας τον ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟ που αφησε εξω ενα κάρο εγκληματιες αντι να φτιάξουν κ άλλες φυλακές. Η κατασταση στην Ελλαδα ειναι μπάχαλο ειτε επι ΣΥΡΙΖΑ ειτε επι ΝΔ παλαιοτερα τωρα αυτη η κυβερνηση δοκιμάζεται. Απλα κάποιοι βολεμενοι τα έκαναν ολα καλα επειδη ηταν του εκαστοτε κομματος και έπαιρναν προνομια διορισμους και μισθους. Απλά τα πραγματα οποτε μην κομματοποιούμε.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ωραία τωρα... makes it sense.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο οτι στο θέατρο ΟΛΟΙ ηξεραν και κανεις δεν κατήγγειλε.. περιμενανε απο τους γειτονες. Τωρα βγαινουν και σου κουνάνε το δάχτυλο.

Θα συμφωνήσω, αλλά νομίζω θα συμφωνήσεις κι εσύ ότι ο φόβος του κουκουλώματος σε περίπτωση καταγγελίας και το χαντάκωμα που θα συνεπαγόταν για την όποια καριέρα τους μια τυχόν καταγγελία εκ μέρους τους σε οποιονδήποτε φορέα σίγουρα θα λειτούργησε αποτρεπτικά.... δυστυχώς θέλει αρετή και τόλμη και η ελευθερία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω, αλλά νομίζω θα συμφωνήσεις κι εσύ ότι ο φόβος του κουκουλώματος σε περίπτωση καταγγελίας και το χαντάκωμα που θα συνεπαγόταν για την όποια καριέρα τους μια τυχόν καταγγελία εκ μέρους τους σε οποιονδήποτε φορέα σίγουρα θα λειτούργησε αποτρεπτικά.... δυστυχώς θέλει αρετή και τόλμη και η ελευθερία.

Ναι συμφωνω οτι απο τη στιγμή που πάς να καταγγείλεις έναν τέτοιον και ειστε στον ίδιο χώρο μετα τον έκανες εχθρό σου και θα σε βάλει στο μάτι. Αυτο ειναι εύλογο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οκ, επειδή μας το παίζεις και ειδικός:

Ο νέος ποινικός κώδικας είναι μια δουλειά πολλών ετών, από την καλύτερα ίσως καταρτισμένη επιστημονική ομάδα για το θέμα (που μόνο ΣΥΡΙΖΑ δε τους λες) και αντικατέστησε τον ΠΚ που ίσχυε από το 1951 (λολ). Τι προβλέπουν λοιπόν οι διατάξεις περί βιασμού (άρθρο 336); Βασικά σημεία:

1. Ο ορισμός της πράξης. Εξειδικεύεται και αποασαφοποιείται το πλαίσιο σχετικά με την αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος και το στοιχείο της "απειλής σοβαρού και άμεσου κινδύνου", ασάφειες που κόστισαν εκατοντάδες υποθέσεις μέχρι πρότινος.

2. Η προσθήκη της παραγράφου 4, σύμφωνα με την οποία ο θύτης επιχειρεί γενετήσια πράξη δίχως τη συναίνεση του θύματος. Αυτό είναι μια επανάσταση στον ορισμό και τη στοιχειοθέτηση των εγκλημάτων βιασμού που ήταν χρόνιο αίτημα και κατόρθωμα των θυμάτων. Αποτελεί και μια εναρμόνιση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα που έπρεπε να είχε εντάξει ήδη η κυβέρνηση Σαμαρά. Αλλά δε το έκανε.

3. Οι ποινές (μετά τις τροποποιήσεις του ν. 4637/2019). Η προβλεπόμενη ποινή (παράγραφος 1) αντικατέστησε την προηγούμενη της κάθειρξης (αυτό μεταφράζεται σε 5-20 χρόνια) και πλέον είναι κάθειρξη τουλ.10 ετών. Παρατηρείται δηλαδή μια αυστηροποίηση και εξειδίκευση της ποινής σχετικά με το βασικό έγκλημα. Και επειδή κάποιοι βαφτίζουν μείωση το 10<20 (ξανά λολ) να πούμε ότι με το νέο σύστημα ποινών οι επιβαλλόμενες είναι σε κάθε περίπτωση εκτιτέες, ενώ με το προϊσχύσαν καθεστώς μπορούσε να χορηγηθεί αναστολή εκτέλεσης της ποινής ή μετατροπή της σε χρηματική ποινή!

Συμπερασματικά, όλος αυτός ο συλλογισμός που διακινείται προπαγανδιστικά σχετικά με τον νέο ΠΚ είναι λίγο πολύ fake. Άλλωστε η ΝΔ που το έχει κάνει σημαία δεν έχει προχωρήσει σε καμία αλλαγή επί του προκειμένου. Παρόλα αυτά εγώ θα σας παραπέμψω και σε αυτό το πολύ καλό άρθρο, σχετικά με το ύψος των ποινών και γιατί ΔΕΝ είναι αποτελεσματική ούτε σύγχρονη πρακτική η ενίσχυση του ποινικού μέρους του σωφρονισμού.

Φιλάκια
Τι φιλακια μωρε, διαβασε λιγακι να ενημερωθεις.
Γινεται αναμορφωση.
Στο παραθετω.
Παρα την αναμορφωση ειναι βέβαιο οτι υποθεσεις τρέχουσες σαν του Λιγναδη δεν θα ληφθουν υποψη, θα προσμετρηθουν με τον ευνοικοτερο κατα περίπτωση νομο.
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΕΜΕ.
Μην τα κανετε γιαουρτι.

Οριστε απο το πουθενα παρθενογένεση ελεος μερικοι.
Δειτε τι γραφουμε και σχολιαστε αναλογως.
Περαστικα σας. Φιλακια στο στρατοπεδο.

"Το σχέδιο αλλαγής της νομοθεσίας για την παιδεραστία - Αυξάνεται ο χρόνος παραγραφής"

 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μην το πάμε κομματικά φιλε γιατι θα σας πω και εγω για τον συντροφο σας τον ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟ που αφησε εξω ενα κάρο εγκληματιες αντι να φτιάξουν κ άλλες φυλακές.
Το link που παραθέτω απαντάει σε αυτό που λες γιατί είναι ακριβώς το θέμα της ελάφρυνσης του σωφρονιστικού συστήματος. Αλλά μη μου λες να μη το πάμε κομματικά όταν λες "να δω τι θα σχολιάσετε όταν εφαρμοστούν ελαφρύτερες ποινές του ΣΥΡΙΖΑ". Γιατί είναι και ανακριβές και κομματικοποιεί. Εγώ απλώς ξεκαθάρισα τον νόμο. Και επίσης, δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ. Αν θέλετε να μου αναφέρεστε κομματικά, σας το δίνω έτοιμο να μη κάνετε τους μάγκες: Μέρα25.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά, η άλλη μου λέει διάβασε να ενημερωθείς και μου παραθέτει μια είδηση για το τι *θα* κάνει η κυβέρνηση. Παιδιά, άλλο θέμα λέμε. Λέμε για την ισχύουσα αλλαγή του ΠΚ. Κάθε περαιτέρω βελτίωση σε αυτό είναι σαφώς ευπρόσδεκτη. Συνεχίζετε να αντιπαρατίθεστε κομματικά, εγώ παρέθεσα τον νόμο. Και ο νόμος δεν είναι ευνοϊκότερος από τον προηγούμενο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το link που παραθέτω απαντάει σε αυτό που λες γιατί είναι ακριβώς το θέμα της ελάφρυνσης του σωφρονιστικού συστήματος. Αλλά μη μου λες να μη το πάμε κομματικά όταν λες "να δω τι θα σχολιάσετε όταν εφαρμοστούν ελαφρύτερες ποινές του ΣΥΡΙΖΑ". Γιατί είναι και ανακριβές και κομματικοποιεί. Εγώ απλώς ξεκαθάρισα τον νόμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά, η άλλη μου λέει διάβασε να ενημερωθείς και μου παραθέτει μια είδηση για το τι *θα* κάνει η κυβέρνηση. Παιδιά, άλλο θέμα λέμε. Λέμε για την ισχύουσα αλλαγή του ΠΚ. Κάθε περαιτέρω βελτίωση σε αυτό είναι σαφώς ευπρόσδεκτη. Συνεχίζετε να αντιπαρατίθεστε κομματικά, εγώ παρέθεσα τον νόμο. Και ο νόμος δεν είναι ευνοϊκότερος από τον προηγούμενο.
Ενδεχομενως να ισχυσει ο ευνοικοτερος.
Το ειπαν και οι ποινικολογοι.
Σε περιπτωση που καταδικαστει και εαν καταδικαστει μιλαμε υποθετικα.
Αυτο και μονο σαν μικρη αναφορα.
Περα απο κομματα και συνωμοταξιες.
Να ειστε καλα.
Τελεία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Δείτε εδώ διαφθορά ,δείτε ποιος είναι στην κυβέρνηση τώρα .Εδώ στηρίζουν την παιδεραστία φορ φαν στην Αμερική ,λέτε να κάνουν κάτι για εδώ ? Τα είπαμε κάτι θα γίνει με 5ον Λιγνάδη και παμαλα μετά θα ζούμε ξανα σε να ροζ συννεφάκι και τα παιδιά θα συνεχίζουν να "χάνονται ".

Συγγνώμη που παραθέτω αυτό εδώ ,αλλά ήθελα να δώσω παράδειγμα ότι δεν θα γίνει τίποτα και τζάμπα μαλώνετε
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δείτε εδώ διαφθορά ,δείτε ποιος είναι στην κυβέρνηση τώρα .Εδώ στηρίζουν την παιδεραστία φορ φαν στην Αμερική ,λέτε να κάνουν κάτι για εδώ ? Τα είπαμε κάτι θα γίνει με 5ον Λιγνάδη και παμαλα μετά θα ζούμε ξανα σε να ροζ συννεφάκι και τα παιδιά θα συνεχίζουν να "χάνονται ".

Συγγνώμη που παραθέτω αυτό εδώ ,αλλά ήθελα να δώσω παράδειγμα ότι δεν θα γίνει τίποτα και τζάμπα μαλώνετε
Συμφωνω και με αυτο και με τα παραπανω σχολια σου Νικ. Το συστημα ειναι βαθύ και ως εκ τουτου ανεγγιχτο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Συμφωνω και με αυτο και με τα παραπανω σχολια σου Νικ. Το συστημα ειναι βαθύ και ως εκ τουτου ανεγγιχτο.
Μα χρόνια τώρα .Εδώ ο άλλος είχε νησί για να κάνει ότι να κάνει και δεν έπαθε κάτι ......απλά δίνω παραδείγματα από άλλη χώρα γιατί ,φαντάσου αυτά γίνονται σε μια υπερδύναμη ,δεν θα γίνονται εδώ ?
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδεχομενως να ισχυσει ο ευνοικοτερος.
Το ειπαν και οι ποινικολογοι.
Ρε παιδιά πλάκα μου κάνετε; Όχι ενδεχομένως, προφανώς θα ισχύσει ο ευνοϊκότερος αν η κυβέρνηση αυστηροποιήσει το νόμο. Πού είναι το περίεργο; Αυτό δε σημαίνει ότι ο ισχύων νόμος είναι ευνοϊκός. Ο προηγούμενος που είχαμε για δεκαετίες ήταν πιο ευνοϊκός. Αυτό αμφισβητήθηκε και σε αυτό απάντησα. Δεν είπε κανείς όχι σε περαιτέρω βελτιώσεις. Απλά δε θα ισχύσουν για τον Λιγνάδη.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Τι φιλακια μωρε, διαβασε λιγακι να ενημερωθεις.
Γινεται αναμορφωση.
Στο παραθετω.
Παρα την αναμορφωση ειναι βέβαιο οτι υποθεσεις τρέχουσες σαν του Λιγναδη δεν θα ληφθουν υποψη, θα προσμετρηθουν με τον ευνοικοτερο κατα περίπτωση νομο.
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΕΜΕ.
Μην τα κανετε γιαουρτι.

Οριστε απο το πουθενα παρθενογένεση ελεος μερικοι.
Δειτε τι γραφουμε και σχολιαστε αναλογως.
Περαστικα σας. Φιλακια στο στρατοπεδο.

"Το σχέδιο αλλαγής της νομοθεσίας για την παιδεραστία - Αυξάνεται ο χρόνος παραγραφής"

Αρχικά όλο αυτό είναι άσχετο, αν διάβασες το άρθρο, γιατί μιλάει για αύξηση παραγραφής και αυτεπάγγελτο, που στην περίπτωση Λιγνάδη δε μας απασχολούν, η ποινική δίωξη έχει ήδη ασκηθεί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Αρχικά όλο αυτό είναι άσχετο, αν διάβασες το άρθρο, γιατί μιλάει για αύξηση παραγραφής και αυτεπάγγελτο, που στην περίπτωση Λιγνάδη δε μας απασχολούν, η ποινική δίωξη έχει ήδη ασκηθεί.

Βλέπεις γιατι δεν τους απαντάω; γιατι προσπαθουν να βάλουν μια συναισθηματική φορτιση μέσα στη κουβεντα. Τα δικαστηρια δεν δικάζουν έτσι... ουτε με αγάπη και στοργή. Ο Παπανώτας στην Τσιμτσιλη έκατσε και πέταξε οτι ο Κουγιας προέβη σε χαρακτηρισμούς... επειδη αναρωτηθηκε γιατι η Τσιμτσιλη εφοσον ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ παιρνει θεση. Αχταρμάς. Οπως μια φορά σε ενα δικαστηριο που μια γυρισε και ειπε σε εναν δικηγορο οτι το υφος του ειναι επιθετικο και της αντιγυρισε η προεδρος να επανέλθει στη τάξη και να μην κανει κρισεις επι των ερωτησεων το υφος δεν ηταν επιθετικο. Ο δικηγορος του αντιπαλου δεν ειναι φιλος σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το link που παραθέτω απαντάει σε αυτό που λες γιατί είναι ακριβώς το θέμα της ελάφρυνσης του σωφρονιστικού συστήματος. Αλλά μη μου λες να μη το πάμε κομματικά όταν λες "να δω τι θα σχολιάσετε όταν εφαρμοστούν ελαφρύτερες ποινές του ΣΥΡΙΖΑ". Γιατί είναι και ανακριβές και κομματικοποιεί. Εγώ απλώς ξεκαθάρισα τον νόμο. Και επίσης, δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ. Αν θέλετε να μου αναφέρεστε κομματικά, σας το δίνω έτοιμο να μη κάνετε τους μάγκες: Μέρα25.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά, η άλλη μου λέει διάβασε να ενημερωθείς και μου παραθέτει μια είδηση για το τι *θα* κάνει η κυβέρνηση. Παιδιά, άλλο θέμα λέμε. Λέμε για την ισχύουσα αλλαγή του ΠΚ. Κάθε περαιτέρω βελτίωση σε αυτό είναι σαφώς ευπρόσδεκτη. Συνεχίζετε να αντιπαρατίθεστε κομματικά, εγώ παρέθεσα τον νόμο. Και ο νόμος δεν είναι ευνοϊκότερος από τον προηγούμενο.

Μιλησα συγκεκριμενα για τον Παρασκευοπουλο που με τον νομο του άφησε αρκετο κοσμο έξω που δεν θα έπρεπε να ειναι. Αυτος τοτε του ζητηθηκε απο εσάς να παραιτηθει ; oxi. An εκανε και η ΝΔ τα ιδια τοτε τα ιδια ισχυουν και για αυτην ... εσεις κοματοποιειτε επειδη ειτε εχετε γνωστους ειτε φιλους ειτε και συγγενειες ισως σε κομματα. Με βαση τους νομους αρχισες να γράφεις αφοτου χθες μπηκα εγω και άρχισα να γράφω με βαση τους κώδικες.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Βλέπεις γιατι δεν τους απαντάω; γιατι προσπαθουν να βάλουν μια συναισθηματική φορτιση μέσα στη κουβεντα. Τα δικαστηρια δεν δικάζουν έτσι... ουτε με αγάπη και στοργή. Ο Παπανώτας στην Τσιμτσιλη έκατσε και πέταξε οτι ο Κουγιας προέβη σε χαρακτηρισμούς... επειδη αναρωτηθηκε γιατι η Τσιμτσιλη εφοσον ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ παιρνει θεση. Αχταρμάς. Οπως μια φορά σε ενα δικαστηριο που μια γυρισε και ειπε σε εναν δικηγορο οτι το υφος του ειναι επιθετικο και της αντιγυρισε η προεδρος να επανέλθει στη τάξη και να μην κανει κρισεις επι των ερωτησεων το υφος δεν ηταν επιθετικο. Ο δικηγορος του αντιπαλου δεν ειναι φιλος σου.
Καλά κακό παράδειγμα ο Κούγιας γιατί το απόσπασμα το είδα και όντως ενώ ο ίδιος είπε ότι δεν πήρε τη δικογραφία προέβη σε συμπεράσματα για το ότι δεν υπήρχε κίνδυνος φυγής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Καλά κακό παράδειγμα ο Κούγιας γιατί το απόσπασμα το είδα και όντως ενώ ο ίδιος είπε ότι δεν πήρε τη δικογραφία προέβη σε συμπεράσματα για το ότι δεν υπήρχε κίνδυνος φυγής.

Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες με το ένταλμα που ειπε. Εκεινο που άκουσα και μου εκανε επισης εντυπωση και ως τωρα δεν το ήξερα (αραγε οι ανευθυνο υπευθυνοι που προβαινουν σε κρισεις το ξέρουν; ) ειναι οτι ο ενας ηταν κατοικος Σουηδιας απο τους μηνυτες. Κάτι τέτοιο. Δηλαδη λέει με δύο μαρτυριες βγηκε ενα ένταλμα αυτο ειναι πρωτοφανές.

Και ρωταω τωρα εγω το οποιο ειπα προχθές και ο @Lasher προς τιμη του το παραδέχτηκε... οταν εισαι αστυνομος και έχεις να τελειωσεις μια τέτοια δουλεια την οποια θα αναλαβει μετά ο ΚΟΥΓΙΑΣ θα κάτσεις να ακουσεις τον κάθε χαζο και άσχετο πυο σου λεει αααντε τελειωνε και δικασε και ειναι βιαστης και στειλε τον στο εκτελεστικο ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ... προφανως οχι θα κοιταξεις τη δουλειά σου και να δέσεις την υποθεση ΚΑΙ ΜΟΝΟ,..... Αμεροληπτος και ψυχραιμος. Η μάζα και ο οχλος που γραφει στα φεημπουκ δεν θα δώσει λογο ουτε αναφορα στον εισαγγελεα ειναι απλα εκει για να κουτσομπολευει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Αχχ και το κερασάκι στην τούρτα


Νταξ ο Χίος είναι λίγο ότι νάνε .Αλλά περίεργο που συλλαμβάνουν και διαγράφουν την εφημερίδα του (που δεν είναι τόσο διάσημη).....επειδή ουσιαστικά είπε ότι στην πιάτσα δεν είναι μόνο ο Λιγνάδης.

Εγω ξέρω ότι όταν δεν θες να βγει η αλήθεια προς τα έξω βουλώνεις στόματα(όπως έγινε στην Αμερική )
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλησα συγκεκριμενα για τον Παρασκευοπουλο που με τον νομο του άφησε αρκετο κοσμο έξω που δεν θα έπρεπε να ειναι. Αυτος τοτε του ζητηθηκε απο εσάς να παραιτηθει ; oxi
Προφανώς όχι, και η αιτιολόγηση αυτού είναι στο link του #244 :) Αυτό δε με καθιστά σύντροφό του.
εσεις κοματοποιειτε επειδη ειτε εχετε γνωστους ειτε φιλους ειτε και συγγενειες ισως σε κομματα.
Εμ, με ξέρεις κι από χθες; Να αποσύρεις το ψευδές σχόλιο σε παρακαλώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top