Ποινική δίωξη στον Λιγνάδη για βιασμούς κατά συρροή

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α τώρα είναι πλάκα. Αφού μας το πιπίλισες 5 μηνύματα. Νταξ, τσιλ. :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,784 μηνύματα.
Μα μπαινόβγαινε ανήλικο στο δωμάτιό του. Ανήλικο που παραπλάνησε. Ακριβώς αυτό είναι το έγκλημα, το ότι έπαιξε με το μυαλό του ανήλικου σε σημείο που να το κάνει να μπαινοβγαίνει. Το βίασε και το έκανε να το νομίζει ότι είναι νορμάλ. Και ναι, παίρνει χρόνια να καταλάβει το ανήλικο ότι δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Όταν, ξαναλέω, υπήρξε παραπλάνηση.
Σε αυτο μάλλον εχεις δικιο. Δεν εχω να σχολιασω κάτι. Ωστοσο ευθυνη έχουν απο ενα σημειο κ μετά και οι γονεις. Πρέπει να ξέρουν τουλάχιστον μέχρι τα 18 το παιδι τους με ποιον συναναστρεφεται και να μην του δινουν απλα ένα τάμπλετ για να το ξεφορτωνονται. Ωστοσο εγω εχω μια απορια... πως γινεται ενας ανηλικος Αιγυπτιος να ταξιδευει μονος του ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α τώρα είναι πλάκα. Αφού μας το πιπίλισες 5 μηνύματα. Νταξ, τσιλ. :D

Δεν ειναι αυτα που λέω εγω επικινδυνα. Επικινδυνος ειναι ο κοσμος... εγω απλα παιρνω μέτρα τέτοια ωστε να μην αφησω τον εχθρο να με βλάψει. Και σε αυτη μου τη προσπαθεια μπορει να γινω πιο ψυχρος και πιο σκληρος και πιο απαιτητικος. Αλλα θα ειναι για καλό. Για να ζησουμε / ζησουν τα παιδια μου μια σωστη ζωη σε εναν σάπιο κοσμο ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΙΣ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ και οχι να ειναι ετοιμοι να ριξουν το σφάλμα αλλού αυτο δε βοηθαει και δε δουλευει. Κανεις δεν θα σε κτυπησει εαν δεν εισαι ευάλωτος. Κανεις δεν θα σε βλαψει εαν εισαι δυνατος. Πολιτικο τρανταχτο παράδειγμα η Β.Κορέα μιας κ μιλας πολιτικά οι Αμερικανοι εκει ΔΕΝ μπορεσαν να κάνουν τα κολπα τους που εκαναν στο Ιρακ και αλλού.

Ευτυχως δεν εχω μπλεξει ποτέ με τέτοια.

Κατα τα αλλα ειμαι ενας σοβαρος ενσυνειδητος πολιτης έντιμος χωρις κανενα ποινικο μητρωο , εργαζομενος καθημερινά και χωρις ανοιχτες υποθεσεις με τη δικαιοσυνη ειμαι 35 ετων και εχω φτασει έτσι αρα μαλλον κατι σωστά κάνω. Δεν μπορει λοιπον ο καθε άσχετος και δεν εννοω εσενα να μου λεει μλκιες σε οποιαδηποτε συζητηση προκυψει απλα κ μονο επειδη δεν εχω τη γνώμη της "ΠΑΡΕΑΣ" ή τη γνωμη που του αρέσει. Μάλλον αυτο με προφυλαξε οτι ποτε δεν ημουν παρεάκιας και δεν γουσταρα τις κλικες γιατι οταν μπαινεις σε μια κλικα δεν μπορεις να ελέγχεις τα πάντα.

Διακρινω αρκετες φορές απαξιωση και απο μέλη εδω μεσα σε αλλα μελη επειδη εκφραζουν διαφορετική άποψη. Οποιος ειναι ειρωνας και υπεροπτης και εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του λάθος πορτα κτυπησε. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγω δεν συκοφαντώ κανέναν , δεν έθιξα κανέναν οτι "ξεπλένει βιαστές" για να τον κατηγορήσω έγραψα άπλα τη γνώμη μου η ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ μου δικαιουτο να ειναι επιφυλακτικη ειδικα οταν τοσα χρονια εγω και καποιος της οικογενειας μου δεν έπαθε κάτι.
Αν συγκρίνεις την οικογένεια σου που ξέρει να προστατεύει τα παιδιά της, να το κάνεις με οικογένειες του γενικού πληθυσμού.
Δηλαδή, μία οικογένεια Ρομά, που έχει για σπίτι ένα παράπηγμα και τα παιδιά της είναι στα λασπόνερα μεγαλωμένα ή τα παιδιά των προσφύγων (που σχετίζονται άμεσα με το θέμα μας ώς κατα πάσα πιθανότητα παθόντες), αν τα συγκρίνεις θα δεις οτι είναι γεμάτα με εντερικά παράσιτα.
Ποιες ευθύνες αποδίδεις στους γονείς τους; Και άσε τον χαρακτηρισμό του Λιγνιάδη, γιατι αυτός και αν είναι παθών. Εχει χάσει το τρένο προ πολλού (και χρήζει ειδικής προσέγγισης) ανεξάρτητα της καταδίκης ή αθώωσης του. Δεν αγγίζω κανένα ενδεχόμενο. Ούτε της πιθανής καταδίκης του, ούτε της πιθανής αθώωσης του.

Ειναι ευνοητο οτι δικο μου παιδι δεν υπηρχε περιπτωση ...
Σαφέστατο.
Αλλα εχουμε δημοκρατια ξέρετε τι σημαινει ;
Να περιμένουμε την δίκη.
Μέχρι τότε όμως, το νόμιμο δεν φαίνεται να είναι και ηθικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,784 μηνύματα.
Αν συγκρίνεις την οικογένεια σου που ξέρει να προστατεύει τα παιδιά της, να το κάνεις με οικογένειες του γενικού πληθυσμού.
Δηλαδή, μία οικογένεια Ρομά, που έχει για σπίτι ένα παράπηγμα και τα παιδιά της είναι στα λασπόνερα μεγαλωμένα ή τα παιδιά των προσφύγων (που σχετίζονται άμεσα με το θέμα μας ώς κατα πάσα πιθανότητα παθόντες), αν τα συγκρίνεις θα δεις οτι είναι γεμάτα με εντερικά παράσιτα.
Ποιες ευθύνες αποδίδεις στους γονείς τους; Και άσε τον χαρακτηρισμό του Λιγνιάδη, γιατι αυτός και αν είναι παθών. Εχει χάσει το τρένο προ πολλού (και χρήζει ειδικής προσέγγισης) ανεξάρτητα της καταδίκης ή αθώωσης του. Δεν αγγίζω κανένα ενδεχόμενο. Ούτε της πιθανής καταδίκης του, ούτε της πιθανής αθώωσης του.


Σαφέστατο.

Να περιμένουμε την δίκη.
Μέχρι τότε όμως, το νόμιμο δεν φαίνεται να είναι και ηθικό.

Οχι συμφωνω το νομιμο δεν ειναι και ηθικό σιγουρα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οχι συμφωνω το νομιμο δεν ειναι και ηθικό σιγουρα
Οπότε όλη αυτή η θολούρα, βλάπτει πρώτα εμάς που αναγκαζόμαστε να πάρουμε θέση. Είτε νομίζοντας οτι υπηρετούμε το ηθικό, είτε υποβοηθώντας το ανήθικο δίνοντας του λόγο. Αλλά και τον Λιγνιάδη βλάπτει για πολλούς και ποικίλους λόγους.
Θα επιστρέψω στο τεκμήριο αθωώτητος του. Και δεν θα πω τίποτα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,784 μηνύματα.
Οπότε όλη αυτή η θολούρα, βλάπτει πρώτα εμάς που αναγκαζόμαστε να πάρουμε θέση. Είτε νομίζοντας οτι υπηρετούμε το ηθικό, είτε υποβοηθώντας το ανήθικο δίνοντας του λόγο. Αλλά και τον Λιγνιάδη βλάπτει για πολλούς και ποικίλους λόγους.
Θα επιστρέψω στο τεκμήριο αθωώτητος του. Και δεν θα πω τίποτα.

Το τεκμηριο αθωοτητας ηδη αρχιζει και ξεθωριαζει ομως... το πρωτο πληγμα ειναι η προφυλακιση. Αμα δεν ηταν πραγματικα ενοχος θα τον προφυλακιζαν Ανακριτης και εισαγγελέας ; ενταξει ο Κουγιας λεει τα δικα του οπως ελεγε και με τον Κορκονεα στις αρχές συνηγορος ειναι... θα παραιτηθει μονο οταν δει οτι δεν μπορει να κανει τιποτε άλλο. Ειναι ενδεικτικο οτι δεν προέκυψε καν διαφωνια μεταξυ ανακριτου και εισαγγελεα οπως σε αλλες περιπτώσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eυθύνη έχουν μόνο οι ΒΙΑΣΤΕΣ.

Αυτη ειναι μια δημοφιλης πολιτικαλ κορέκτ άποψη που θα εβρισκε ευρειας αποδοχής αλλα με συγχωρεις εγω σαν πατέρας δεν θα στηριζομουν σε αυτό θα έκανα το παιδι μου πρώτα αστακό και μετά θα στηριζομουν στον καθε ανωμαλο που κυκλοφορει εκει εξω να γνωριζει τα ορια.

Εγω τα γνωριζω τα ορια, ο διπλανος μου δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι τα γνωριζει. Και ειμαι σιγουρος οτι ακομη και αν δεν συμφωνειτε δημοσια με αυτο που λεω αυριο μεθαυριο θα το τηρησετε οταν χρειαστει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Μα εδώ ο συνήγορος υπεράσπισης έδωσε το υπόμνημα απολογίας του στον τύπο, ήτοι στη Σκορδά, στην Καινούργιου, στη Σταματίνα, ε, εμείς δε θα ακολουθήσουμε το λαμπρό του παράδειγμα? :D
Επισης ο συνηγορος υπερασπισης εχει δικαιωμα να κατηγορει τα θυματα ως επαγγελματιες ομοφυλοφιλους,μαλιστα στον Χατζηνικολαου ΠΟΡΝΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΛΕ..αλλα δεν πειραζει ,εδω σε ενα φορουμ πειραζει να λεμε την αποψη μας οταν δεν αρσει στον εναν...καποιον τζαστ!Και το αλλο.
Ρε κρυφτητε λεμε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ντέβιλ με συγχωρείς αλλά διαβάζεις τι λες πριν το δημοσιεύσεις;

Ποια παπάκια μας; Μιλάμε για ανήλικα παιδιά που βιάστηκαν. Για ποιο λόγο να το ξεχάσουμε τόσο εύκολα;

Ποιες διαφορές θα λύσουν τα θύματα ΕΙΡΗΝΙΚΆ στα δικαστήρια; Πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι δεν γράφεις για την συγκεκριμένη υπόθεση αλλά μιλάς (και πάλι) έχοντας στο μυαλό σου προσωπικές εμπειρίες. Δεν είναι το ίδιο όμως εδώ.

Όλα τα στοιχεία συγκλίνουν στο ότι είναι πράγματι ένοχος κι εμείς τόσες μέρες προσπαθούμε να κρατήσουμε ίσες αποστάσεις για ποιον λόγο ακριβώς; Και χρησιμοποιούμε και τον Κούγια ως αυθεντία με τον οποίον δεν πρέπει να τολμήσουμε να συγκριθούμε (!) γιατί αυτός είναι μεγαλοδικηγόρος κι εμείς απλοί, αμαθείς πληβείοι. Δες τι έκανες πριν λίγες ώρες σε συνέντευξη για την υπόθεση Λιγνάδη.
Ειναι οι λεγομενοι σιχαμεροι ισαποστακηδες καρντια μου!:/:
Οι οποιοι στην πραγματικοητα ΔΕΝ ειναι ισαποστακιδες,απλα δεν τολμουν να πουν την αληθεια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτη ειναι μια δημοφιλης πολιτικαλ κορέκτ άποψη που θα εβρισκε ευρειας αποδοχής αλλα με συγχωρεις εγω σαν πατέρας δεν θα στηριζομουν σε αυτό θα έκανα το παιδι μου πρώτα αστακό και μετά θα στηριζομουν στον καθε ανωμαλο που κυκλοφορει εκει εξω να γνωριζει τα ορια.

Εγω τα γνωριζω τα ορια, ο διπλανος μου δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι τα γνωριζει. Και ειμαι σιγουρος οτι ακομη και αν δεν συμφωνειτε δημοσια με αυτο που λεω αυριο μεθαυριο θα το τηρησετε οταν χρειαστει.
Τι εννοείς "πολίτικαλ κορέκτ";
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το τεκμηριο αθωοτητας ηδη αρχιζει και ξεθωριαζει ομως... το πρωτο πληγμα ειναι η προφυλακιση. Αμα δεν ηταν πραγματικα ενοχος θα τον προφυλακιζαν Ανακριτης και εισαγγελέας ;
Αρα, κάποια πράγματα είναι φανερά. Οχι πως δεν ήταν και πριν γνωστά στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ.
Γνωστότατη είναι και μια πλατεία που νεαρά παιδιά κόβουν βόλτες. Συγκεκαλυμμένα το λέω και διαφορετικά απο ότι θα μπορούσα. Ο Λιγνιάδης είναι το δέντρο. Οπότε υπάρχει και το βουνό.
Εγω τα γνωριζω τα ορια, ο διπλανος μου δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι τα γνωριζει.
Το θέμα δεν είναι οι αμόρφωτοι σε μια Δημοκρατία και τι γνωρίζουν.
Είναι η ίδια η Δημοκρατία και δεν επιτρέπεται να μη γνωρίζει τι.
Και ειμαι σιγουρος οτι ακομη και αν δεν συμφωνειτε δημοσια με αυτο που λεω αυριο μεθαυριο θα το τηρησετε οταν χρειαστει.
Απο έναν διάλογο όλοι έχουμε κάτι να ωφεληθούμε.
 

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Είναι θέμα πολιτικής ορθότητας το ότι φταίνε μόνο οι βιαστές και κανένας άλλος;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σε όλους εσάς που λέτε ότι φταίνε οι γονείς κλπ, βρήκα κάτι πολύ όμορφο χθες το οποίο θέλω να σας παραθέσω. Επίσης, από τη στιγμή που υπάρχουν ομοφοβικά μηνύματα θεωρώ ότι θα έπρεπε να με αφήσουν νά εκφράσω την άποψη μου, δηλαδή ότι κάτι τέτοιο δεν μπορώ να τό συζητήσω Με μέλη όπως ο ντεβιλ ο οποίος καταλήγει πάντα στο ότι είναι μεγαλύτερος και αντί για την ηλικία του νά ντρέπεται για τις απόψεις που έχει, περιφανευεται γι αυτές.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210225_215840.jpg
    IMG_20210225_215840.jpg
    490.9 KB · Εμφανίσεις: 99
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Couldn't state it better. Δεν είναι τυχαίο πως οι "ισαποστάκηδες" που επιρρίπτουν ευθύνες στα θύματα είναι αυτοί που τελικά συνηγορούν και ποντάρουν στην αθώωση του βιαστή. Η μοιρασιά της ευθύνης είναι ένα ωραίο πρόσχημα και μόνο.

Ό,τι και να κάνει το θύμα, σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται, όταν λέει ΟΧΙ εννοεί ΟΧΙ.
Και αν είναι ανήλικο, όταν λέει ΝΑΙ ΕΊΝΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ. Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείτε; Φταίει μόνο ο βιαστής.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Η Κουλτούρα του Βιασμού και η Λογική της Χύτρας του Ζίζεκ​

POSTED ON 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2021 BY HURRFEM SULTAN


Η κουλτούρα του βιασμού και όλες μαζί οι επιθέσεις που εξαπολύουν τα μισογυνικά σκουπιδια ενάντια στο κίνημα του #MeToo μοιάζουν με αυτό το ανέκδοτο που χρησιμοποιεί συχνά ο Ζιζεκ (συγχωρέστε την αναφορά μου στον Μπαμπά των Ματσοσιαλιστών, εξακολουθώ να βρίσκω κομμάτια της ανάλυσής του χρήσιμα): το ανέκδοτο της χύτρας του γείτονα. Σύμφωνα με το αστείο αυτό οι αλληλοαποκλειόμενες απαντήσεις μου στην κατηγορία του γείτονα πως του επέστρεψα χαλασμένη την χύτρα που μου δάνεισε του είναι με τη σειρά 1) δεν δανείστηκα ποτέ την χύτρα από σένα 2)στην έχω επιστρέψει άθικτη 3)η χύτρα ήταν ήδη σπασμένη όταν την δανείστηκα. Ο Ζιζεκ παρατηρεί πως οι απαντήσεις αυτές επιβεβαιώνουν μέσω των συνεχόμενων αρνήσεων αυτό που επιχειρούν να αρνηθούν: ότι επέστρεψα την χύτρα σπασμένη
Οι απαντήσεις των σεξιστικών μπάζων στις του #MeToo πάνε κι αυτές κάπως έτσι 1)ΔΕΝ διαπράχθηκε σεξουαλική επίθεση, είναι ψέματα που τα επινοείτε εσείς 2)η σεξουαλική επιθεση και παρενόχληση ΔΕΝ είναι επιβλαβείς ούτε δυσάρεστες για τις γυναικες, είναι κομπλιμέντο και εσείς είστε απλά υπερευαίσθητες που τραυματίζεστε από κάτι τέτοιο 3) η σεξουαλική παρενόχληση μπορεί να μην είναι ευχάριστη όμως ΔΕΝ φταίνε οι άντρες φταίνε οι γυναίκες που προκαλούν και παρενοχλούν πρώτες τους άντρες με την εμφάνισή τους

Κάτι ανάλογο παρατηρούμε και γενικά με την πατριαρχία και τις αντιδράσεις ενάντια στον φεμινισμό πχ 1) δεν υπάρχει πατριαρχία πάρα μόνο στην Μέση Ανατολή 2) Η πατριαρχία στη Δύση δεν καταπιέζει τις γυναίκες, τις ευνοεί 2) Η πατριαρχία μπορεί να καταπιέζει τις γυναίκες αλλά δεν μπορεί να αλλάξει γιατί έτσι είναι η Φύση.

Γιατί οι Μισογύνηδες Αθωώνουν Βιαστές​

POSTED ON 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2021 BY HURRFEM SULTAN



Aν εγώ, υποθετικά, έγραφα πως ο μισογυνισμός μερικών είναι τόσο προκλητικός που αν ήμουν ένορκος στο δικαστήριο και μου έφερναν έναν τέτοιο μισογυνη τόπι στο ξύλο εγώ θα αθώωνα όποιον του έσπασε τα μούτρα και θα του έλεγα και μπράβο το facebook -δικαίως- θα μου κατέβαζε το ποστ ως bullying και πιθανώς να κατηγορούμουν για υποκίνηση βίας. Στην ίδια κοινωνία όμως είναι πλήρως αποδεκτό να γράφονται κείμενα σε εφημερίδες που ενθαρρύνουν και επικροτούν τη βία κατά των γυναικών. Μονο που αυτό το σενάριο δεν είναι υποθετικό: οι μισογύνηδες ΌΝΤΩΣ αθωώνουν βιαστές.
Σε ένα από τα πιο εμετικά και επικίνδυνα κείμενα που έχω διαβάσει όσα χρόνια οι followers μου στέλνουν παραδείγματα μισογυνισμού από τις σκοτεινότερες γωνιές του διαδικτύου, ο συντάκτης απροκάλυπτα δικαιολογεί τις σεξουαλικές επθέσεις σε αυτό το μανιφέστο της κουλτούρας του βιασμού. Πρώτο βέβαια παρουσιάζει τους βιαστές ως κακόμοιρα ανθρωπάκαι που σκιρτά η καρδούλα τους στη θέα των πανέμορφων γυναικών οι οποίες τις απορρίπτουν -γιατί μην ξεχνάμε ότι γίνεται πλέον όλο και πιο φανερό πως η πατριαρχία θεωρεί την σεξουαλική πρόσβαση στις επιθυμητές γυναικες ΔΙΚΑΙΩΜΑ των αντρών λες και οι γυναίκες έιναι βασικό αγαθό, ένα προιόν που πρέπει να κατανεμηθεί δίκαια.
Στη συνέχεια ο συγγραφέας υπονοεί οτι η σεξουαλική παρενόχληση είναι διπλής κατεύθυνσης: και οι γυναικες παρενοχλούν σεξουαλικά τους άντρες απλά με το να υπάρχουν, γιατί οι άντρες ερεθίζονται με την ύπαρξή τους και όπως όλοι ξέρουμε η ύπαρξη μας αφορά τους ίδους. Ο boomer συντάκτης, ο οποίος συνδυάζει την καθαρεύουσα της πλάκας μέ λέξεις όπως ‘κωλομέρι» και «πουτανιά», διανθίζει το κείμενο του με φαντασιώσεις που έχουν αναπαραχθεί τόσο πολύ που οι μισογύνηδες πλέον έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι είναι πραγματικές -φαντασιώσεις που τάχα οι καθηγητές ρίχνονται σε μαθήτριες γιατί αυτές τους προκαλούν με το να κάθονται στο πρώτο θρανίο χωρίς εσώρουχα και άλλα τέτοια γραφικά, βγαλμένα από τσόντα που πιθανότατα βέβαια είναι η ανακατασκευασμένη πραγματικότητα στο μυαλό των βιαστών. Ξέρετε, όπως οι παιδεραστές βλεπουν ένα παιδάκι να τρώει παγωτό και νομίζουν οτι επιτελούν κάποιοου είδους σεξουαλικό κάλεσμα προς αυτούς.
Έχει και άλλα το κείμενο, η ιδέα ότι δεν είναι βιασμός αν εμείς τους ανάψουμε και τους αφήσουμε «στα κρύα του λουτρού», οτι δεν είναι βασμός αν είναι σε ξενοδοχείο και φυσικά ο αστικός μύθος περί τουριστριών που μεθάνε, πηδιούνται αβέρτα και μετά κάνουν καταγγελία για βιασμό, γιατί τίποτα δεν είναι πιο λογικό από το να χαραμίζει μία γυναικα της 5ήμερες διακοπές της στο τμήμα δίνοντας καταθέσεις για άγνωστους λόγους.
Τα χώρεσε όλα σε ένα κείμενο ο μισογύνης συντάκτης χωρίς καμία ανστολή, γιατί όσο πιο πολύ αγωνίζονται οι γυναίκες κατά της καταπίεσης τους και τα καταφέρνουντ τόσο πιο σθεναρά και με άισθηση του επείγοντως θα αντιστέκονται οι υποστηρικτές της πατριαρχίας, όσοι έχουν βολευτεί στην προνομιαρα τους, όσοι κυκλφορούν με μια μόνιμιη οργή για τις γυναίκες που δεν τους «κάθονται» και φυσικά όσοι έχουν υπάρξει οι ίδιοι βιαστές και τώρα έχουν χεστεί πάνω τους ότι θα έρθει και η σειρά τους.

Πηγη:naieisaimisogynis.com
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ούτε στο Παλέρμο τόση κουβέντα για το τι ώρα έγραψε μήνυμα κάποιος.

Κατά τ' άλλα τι να πεις, ο Κούγιας την έχει δει Μπογδάνος και θέλει να μηνύσει και τα πεζοδρόμια της Αγίου Κωνσταντίνου, η Μάνδρου συνεχίζει να κάνει αυτό που ξέρει και η Μενδώνη απ' ότι φαίνεται δε θα "παραιτήθει" τελικά, μάλλον κάτι θα την κρατάει καλά στη θέση της.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγω βλέπω η σημερινη νεολαια εχει χαζέψει... 285 λεει καταγγελιες στο ΑΡΣΑΚΕΙΟ.... που ειναι και ιδιωτικο και προσέχουν τους καθηγητες και τα παιδια που βάζουν μεσα...

φανταζομαι αν ηταν στη δικη μας εποχη που ο ενας πηγαινε πισω απο τον αλλον για να κάνει πλάκα ή με φορμες κατεβαζε ο ενας στον αλλον τα βρακιά τωρα θα ειχε γεμισει ο εισαγγελεας δικογραφιες. Οτι να ναι.

Καλα τα λέγαμε και τα λεμε... δεκαετια ΜΙΛΕΝΙΟΥΜ... ΆΛΛΕς εποχές. Ουτε Ιντερνετ ουτε τιποτα τωρα οι νεοι εχουν αποβλακωθει θα πανε να κανουν ενα φλερτ σε μια και θα φωναξει την αστυνομια για παρενοχληση.

οσο για τον Παπαδάκη τι να δω ρε συ @meetmeinmontauk του ειπε ο Κουγιας παρτε με σε λιγο γιατι ετοιμαζομαι για τη δουλειά μου και ο αλλος του λεει οχι τωρα θα μιλησουμε.... και μετα οταν του το εκλεισε ελεγε απο πισω μπουρδες και αιχμες.... μαλακιες του Παπαδακη. Τον θεωρεις σοβαρο ; Οταν εγινε το περιστατικο με τον Κασιδιαρη ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΧΙ φωναζε... αντι να σηκωθουν 2-3 να τον βουτηξουν και να τον ακινητοποιησουν. Τεσπα ας μιλησουμε για καναν σοβαρο ανθρωπο κ ας αφησουμε τους τηλε-μαιντανους.
Θα τα πιάσω ανάποδα:
1) Τι σημασία έχει σε ποιον έκλεισε το τηλέφωνο; Ο Παπαδάκης φταίει; Το έχει κάνει και σε άλλες εκπομπές για ν' αποφύγει να δώσει απαντήσεις. Επίσης τι συμπεριφορά είναι αυτή; Αν πράγματι δεν είχε χρόνο, γιατί δέχθηκε να δώσει συνέντευξη; Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τ' αδικαιολόγητα. Πόσταρα το περιστατικό γιατί δείχνει περισσότερα για τον Κούγια παρά τους δημιοσιογράφους ή παρουσιαστές στους οποίους το έκλεισε. Το τί δείχνει θεωρώ ότι είναι οφθαλμοφανές.

2) Τώρα στην υπόθεση μας φταίει και το διαδίκτυο; Φτάνουμε στο σημείο να εξισώνουμε την παρενόχληση ανηλίκων και δη στο σχολικό περιβάλλον με τις πλάκες που κάνουν μεταξύ τους τα παιδία; (Ασχολίαστες οι πλάκες που αναφέρεις, δεν νομίζω πως αυτός που δέχεται τέτοιες "φάρσες" γελάει πολύ.)

3) Πετάς σκόρπιες σκέψεις οι οποίες είναι ασύνδετες μεταξύ τους, τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ από τα γραφόμενά σου. Η υπόθεση Λιγνάδη αναφέρεται στην παρενόχληση και τον βιασμό ανηλίκων. ΑΝΗΛΊΚΩΝ. Δεν θεωρείς ότι πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στο τι πετάμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Σορρυ,απο πότε ο βιασμος απο ενηλικα σε ανηλικα εγιναν πλακες απο παιδια δημοτικου ή γυμνασιου τους στυλ κατεβασμα βρακιων να γελασουμε; Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Διάβασα όλο το θρεντ
Είδα έναν που κράζει τα λαϊκά δικαστήρια και προσπαθεί να μας πει οτι ο Λιγνάδης είναι αθώος, χωρίς να είναι δικαστής.

Το θέμα έχει αναλάβει το δικαστήριο και ο Λιγνάδης πλέον είναι προ-φυλακιστέος.

Περιμένουμε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top