Ποιο είναι το καλύτερο χρώμα ματιών;

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τα σκατουλί μάτια είναι τα πιο εκφραστικά όταν έχουν ωραίο σχήμα ρε αχάριστοι άνθρωποι :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,180 μηνύματα.
Για μένα τα μόνα μάτια που αξίζουν είναι τα μπλε. Όλα τα άλλα είναι απλά ιχ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,973 μηνύματα.
Μιας που λέτε για χρώμα ματιών για εμένα αδυναμία και στα δύο φύλα είναι σκουρόχρωμα. Μελί ειδικά για κοπέλες και μαύρα γενικά όμως. Αυτά είναι τα δυνατά μάτια που αντέχουν και είναι για εμάς τους Μεσογειακούς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,531 μηνύματα.
Οτι θα ερχόταν η στιγμή που θα ένιωθα μειονεκτικά που έχω πράσινα (καστανοπράσινα ανά διαστήματα) μάτια η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα :laugh:

Πάντως στο αντίθετο φύλο και γω τα σκουρόχρωμα προτιμώ :P
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.
Συνδυασμός ξανθό μαλλί και μπλε μάτι είναι ανίκητος.

Τα υπόλοιπα για λαϊκή κατανάλωση.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,973 μηνύματα.
Βασικά αν απλά σε απορρίψουν για χρώμα ματιών, ύψος κλπ σημαίνει ότι είσαι τυχερός/η, ΓΛΎΤΩΣΕΣ.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Συνδυασμός ξανθό μαλλί και μπλε μάτι είναι ανίκητος.

Τα υπόλοιπα για λαϊκή κατανάλωση.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Είναι θέμα σπανιότητας και όχι χρώματος. Αν είχαν όλες ξανθό μαλλί και μπλε μάτι, Θα έλεγες μελαχρινό μαλλί και καστανό μάτι ανίκητος συνδυασμός,
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα τα μόνα μάτια που αξίζουν είναι τα μπλε. Όλα τα άλλα είναι απλά ιχ.
Πάντως ιχ δεν με έχουν χαρακτηρίσει ποτέ..

Μην μας πετσοκοβεις έτσι βρε Χιμελα εμάς τις πρασινοματες ..
Ένα ατού έχουμε να πορευόμαστε μην μας πετας την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα :bleh:

Αντε μην βάλουμε όλες οι πρασινοματες φώτο εδώ μέσα και πέσει το φόρουμ :angelnot::lol:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,180 μηνύματα.
Πάντως ιχ δεν με έχουν χαρακτηρίσει ποτέ..

Μην μας πετσοκοβεις έτσι βρε Χιμελα εμάς τις πρασινοματες ..
Ένα ατού έχουμε να πορευόμαστε μην μας πετας την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα :bleh:

Αντε μην βάλουμε όλες οι πρασινοματες φώτο εδώ μέσα και πέσει το φόρουμ :angelnot::lol:
Κανείς δε θα σου πει στα μούτρα σου οτι τα μάτια σου είναι ιχ, αλλά αν μπορούσε να επιλέξει, μπλε θα επέλεγε.

Εγώ έχω καστανά και το ωραιότερο που έχω ακούσει είναι οτι είναι "γλυκά".

Ιχ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Πάντως ιχ δεν με έχουν χαρακτηρίσει ποτέ..

Μην μας πετσοκοβεις έτσι βρε Χιμελα εμάς τις πρασινοματες ..
Ένα ατού έχουμε να πορευόμαστε μην μας πετας την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα :bleh:

Αντε μην βάλουμε όλες οι πρασινοματες φώτο εδώ μέσα και πέσει το φόρουμ :angelnot::lol:

Νομίζω το χρώμα ματιών ήταν κριτήριο για να μ αρέσει μια γυναίκα ως την ηλικία των 18... Βαριά 😁
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,180 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς δε θα σου πει στα μούτρα σου οτι τα μάτια σου είναι ιχ, αλλά αν μπορούσε να επιλέξει, μπλε θα επέλεγε.

Εγώ έχω καστανά και το ωραιότερο που έχω ακούσει είναι οτι είναι "γλυκά".

Ιχ.
Έχω άλλη άποψη γι αυτό...

Καλώς ή κακώς έχω ακούσει πάρα πολλά για τα μάτια μου και δεν το λέω καθόλου ψωνιστικα απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία...

Συμφωνώ ότι το μπλε ειναι πραγματικα το ωραιότερο, ο ουράνοςκαι η θάλασσα κλεισμένα εκεί μεσα (αυτό ήταν για εμένα κάποτε 😉) αλλά και ένα μελι χρώμα με το αντίστοιχο σχήμα ματιού δεν το λες ένα απλό ιχ ...

Έπειτα τι να μου πει το μπλε μπροστα σ ένα γατίσιο μάτι ανεξαρτητου χρώματος ...

Δηλαδή?
Η ομορφιά στα μάτια εξαρτάται και από το σχήμα, για εμένα έτσι?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,180 μηνύματα.
Η ομορφιά στα μάτια εξαρτάται και από το σχήμα, για εμένα έτσι?
Μου θυμίζει την παροιμία "της κοντής ψ@λής της φταίνε οι τρίχες".
Game Show Lol GIF by ABC Network
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ έχω καστανά και το ωραιότερο που έχω ακούσει είναι οτι είναι "γλυκά".
Εγώ με καστανά σκούρα έχω ακούσει "ματάρες!", "διαπεραστικό βλέμμα" και "μεγάλες βλεφαρίδες".

I guess ότι η γοητεία είναι στο σχήμα των ματιών :hmm:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Κανείς δε θα σου πει στα μούτρα σου οτι τα μάτια σου είναι ιχ, αλλά αν μπορούσε να επιλέξει, μπλε θα επέλεγε.

Εγώ έχω καστανά και το ωραιότερο που έχω ακούσει είναι οτι είναι "γλυκά".

Ιχ.
Θα συμφωνήσω εν μέρει.
Δηλαδή, όντως, τα γαλανά επειδή είναι πιο σπάνια έχουν και γι αυτό μια παραπάνω «αξία». Πέραν της προσωπικής και υποκειμενικής προτίμησης του καθενός, που ναι το κύριο.

Από την άλλη,ωστόσο, δεν είναι μόνο θέμα χρώματος, αλλά και εκφραστικότητας.
Πόσο παιχνιδιάρικα, τι σχήμα έχουν κτλ.

Μην ξεχνάμε και το γνωστό «έχει μάτι που καρδιά να σφάζει». Αυτό είναι το ωραιότερο που έχω ακούσει, παρότι ανήκω στην κατηγορία των λαδομελί. Αντίθετα, έχω δει πρασινομάτες ή γαλανομάτες με κάπως πεσμένο βλέμμα και όχι τόσο κολακευτικό καπάκι και αμυγδαλωτό σχήμα που τους αφαιρεί πολύ - παρολο που έχουν πιο ιδιαίτερο χρωμα- και αν δεν είναι και βαμμένα τα μάτια, μπορεί σε κάποιους να μη φαντάζει καν «ωραιο».

Τώρα τα κοπλιμέντα που θα πει κάποιος έχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμό και με τη συναισθηματική φόρτιση. Έχω κι εγώ στο μυαλό μου κάτι καστανα-σχεδόν μαύρα, που οποια κι αν μου έβαζες απέναντι, αυτά θα ήθελα να μπορώ να κοιταω.

Βέβαια, κατά τ άλλα, και γενικότερα με ελκύουν οι μελαχρινοί κατά βάση, με τέτοια μάτια.

ΥΓ: μπορώ να σε νιώσω όμως!
Έχω την ίδια επιμονή με το μελαχρινό χρώμα σε μαλλιά. Δε νομίζω να μου έχει καν απλά αρέσει ποτέ κάποιος ξανθός, πέρα από 1-2 βαριά φορές. Κι εδώ εννοώ το κομμάτι της έλξης. Τα ίδια όμορφα χαρακτηριστικά (πνευματικά, προσώπου, σώματος) να έχουν δυο άτομα, θέλω τον μελαχρινό, τελεία. Και κοιτάζω και σχεδόν αποκλειστικά συνομηλίκους ή λίγα χρόνια μεγαλύτερους (μέχρι 27 πχ), κι αυτό πάλι ασυναίσθητα. Όμως το έχω παρατηρήσει, μιας που συμβαίνει παντοτε. Όπως υπάρχει ένα ασυναίσθητα επαναλαμβανόμενο μοτίβο και στα πνευματικά χαρακτηριστικά. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός βέβαια, αλλά η «βάση» είναι παρομοια (τουλάχιστον σ εμένα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έχω άλλη άποψη γι αυτό...

Καλώς ή κακώς έχω ακούσει πάρα πολλά για τα μάτια μου και δεν το λέω καθόλου ψωνιστικα απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία...

Συμφωνώ ότι το μπλε ειναι πραγματικα το ωραιότερο, ο ουράνοςκαι η θάλασσα κλεισμένα εκεί μεσα (αυτό ήταν για εμένα κάποτε 😉) αλλά και ένα μελι χρώμα με το αντίστοιχο σχήμα ματιού δεν το λες ένα απλό ιχ ...

Έπειτα τι να μου πει το μπλε μπροστα σ ένα γατίσιο μάτι ανεξαρτητου χρώματος ...

Δηλαδή?
Η ομορφιά στα μάτια εξαρτάται και από το σχήμα, για εμένα έτσι?
Οταν έχεις παράξενα μάτια, κάποια στιγμή νιώθεις σαν να βλέπουν εξωγήινο και πιστέψτε με, δεν είναι πάντα ευχάριστο.
Σας αφιερώνω το τραγουδάκι που έχει νόημα να το ακούσει κάποιος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Βαθύ καστανό, σχεδόν μαύρο σε άνδρες

Μπλε ή πράσινο σε κοπέλες

Αλλά όπως έχουν πει και από πάνω, σημαντικό ρόλο παίζει και το σχήμα
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλά τα ανοιχτόχρωμα μάτια...αλλά σαν τα σκουρόχρωμα (καστανό, μαύρο) δεν έχει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top