Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του ανθρώπου;

Ποιό είναι το χειρότερο ελάττωμα που κάποιος μπορεί να έχει ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Τσιγκουνιά-φιλαργυρία

Ψήφοι: 14 24.1%
  • Εγωισμός

Ψήφοι: 22 37.9%
  • Απληστία

Ψήφοι: 11 19.0%
  • Πονηριά

Ψήφοι: 19 32.8%
  • Παρορμητικότητα

Ψήφοι: 2 3.4%
  • Να παριστάνει ότι τα ξέρει όλα

Ψήφοι: 7 12.1%
  • Άλλο

Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

Ψήφοι: 0 0.0%

Mάιρα

New member

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.
Το να πιστεύει συνεχώς πως μόνο εκείνος είναι ο σωστός ενώ όλοι οι άλλοι λάθος.

Jack of Spades

Well-known member

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
Χειρότερο πράγμα απ'την τσιγκουνιά και τη ματζιριά δεν υπάρχει κατά την ταπεινή μου άποψη!
Και δυστυχώς γνώρισα στη ζωή μου αρκετούς που αν ο γλύπτης είχε εμπνευστεί ποτέ το "άγαλμα της τσιγκουνιάς" θα τους είχε υποψήφιους για μοντέλα!:lol:

Dalian

New member

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.
Αν μιλάμε για το ανθρώπινο είδος γενικά, πιστεύω η αλαζονεία. Είναι αυτή που δρομολογεί κατά κύριο λόγο τον επεκτατισμό και η πηγή μερικών από τις μεγαλύτερες συμφορές που έχουν πλήξει τον κόσμο.

Emilouko

New member

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,993 μηνύματα.
Απεχθάνομαι τη "δηθενιά" και γενικότερα την υποκρισία.Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικά άτομα πρέπει να προσποιούνται πως είναι κατι άλλο.Και ακόμα χειρότερα να καυχιούνται για αυτό. Ειλικρινά, με ενοχλεί απίστευτα όταν κάποιος προσπαθεί να κάνει επίδειξη για να μειώσει τους άλλους.Είναι κουραστικό.

Deutsch... Lover

New member

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.
Εγωισμός και αλαζονεία...Το ένα γκρεμίζει... Το άλλο διώχνει...

prinCess.

Well-known member

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,884 μηνύματα.
Δε ξέρω αν έχω ξαναγράψει: ΒΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΑΓΕΝΕΙΑ, ο,τι χειρότερο σε έναν άνθρωπο.

Ajusshi

New member

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,686 μηνύματα.
εντάξει ελαττώματα υπάρχουν πολλά, ψεύτες, χαρτοπαίχτες, γυναικάδες, αλκοολικοί, κλέφτες κοκ
αλλά με αυτά έτσι και αλλιώς δεν πλησιάζω καθόλου,

τα φυαιολογικά ελαττώματα, αν μπορώ να τα πω έτσι που δεν μπορώ καθόλου,

είναι, να μην καταλαβαίνει ο άλλος πότε γίνεται βάρος, ή να το καταλαβαίνει και να
κάνει πως δεν το καταλαβαίνει,

όπως και νσ μην ξέρει πότε να μιλήσει και πότε όχι.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.
Γιατί νόμιζα ότι είχα ξαναγράψει εδώ; :hmm:

Δύσκολο να διαλέξω ένα μόνο οπότε θα γράψω το top 3 μου
1. Έλλειψη προσωπικότητας-αδυναμία ανάληψης πρωτοβουλιών ("μου αρέσουν πολύ οι queen" "κι εμένα!!!", "τρελαίνομαι για γεμιστά" "κι εγώ το ίδιο!!!")
2. Αλαζονεία-ναρκισσισμός-εγωισμός-αδιαφορία ("μα δεν είμαι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ σήμερα;;;", "θες να συζητήσουμε το πρόβλημά μου;" "γιατί τι πρόβλημα έχεις, δε θυμάμαι")
3. Ανειλικρίνεια-υπουλοσύνη :P

Έχω απορρίψει αρκετούς "φίλους" με αυτά τα χαρακτηριστικά...

notis_19

New member

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
Μια λέξη θα πω και θα πιάσετε το νόημα :

Εγωισμός

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.
εντάξει ελαττώματα υπάρχουν πολλά, ψεύτες, χαρτοπαίχτες, γυναικάδες, αλκοολικοί, κλέφτες κοκ
αλλά με αυτά έτσι και αλλιώς δεν πλησιάζω καθόλου,

τα φυαιολογικά ελαττώματα, αν μπορώ να τα πω έτσι που δεν μπορώ καθόλου,

είναι, να μην καταλαβαίνει ο άλλος πότε γίνεται βάρος, ή να το καταλαβαίνει και να
κάνει πως δεν το καταλαβαίνει,

όπως και νσ μην ξέρει πότε να μιλήσει και πότε όχι.
Ποσο συμφωνω!!! :down:

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Στρουφιτα

New member

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως το χειρότερο απ' όλα είναι η τσιγκουνιά. Έχω τσιγκούνη παππού και πίστεψέ με αποφεύγω να πηγαίνω σπίτι του ακριβώς γι' αυτό το λόγο (για να μην τον ακούω να μουρμουρίζει για το ρεύμα όταν ανοίγω την τηλεόραση ή τον Η/Υ.Και μου είναι αρκετά δύσκολο να βλέπω όλους τους συμμαθητές μου να παίρνουν 50ευρα κάθε μήνα απ' τους παππούδες τους και να τους πληρώνουν και όλες τις εκδρομές-ακόμα και τις πολυήμερες- και ο δικός μου να μη δίνει ΤΙΠΟΤΑ. Και να πω ότι δεν έχει ή ότι έχει έξοδα! Το ακριβώς αντίθετο μάλιστα!
Και ο παππούς μου τα ιδια κανει ειχαμε παει τις προαλλες
στο Σκλαβενίτη και πληρωσε 30ευρω μετα τον ακουσα να μουρμουραει ο
τι τους κλεβουνε και οτι δεν ειναι πραγματα αυτα
Στο κατω κατω μην ξαναπας στον Σκλαβενίτη

Impressionist

New member

Η Impressionist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το χειρότερο ελάττωμα, κατά τη γνώμη μου, είναι η υποκρισία σε όλες τις μορφές της. Να προσποιείται κάποιος ότι συμπαθεί άτομα για τα οποία αργότερα θα μιλήσει πίσω από την πλάτη τους ή να κάνει πράγματα μόνο και μόνο για το συμφέρον και όλα τα σχετικά.. Έτσι χάνεται η "ταυτότητα" του ανθρώπου και πραγματικά, με το να μην είναι αληθινός μόνο κακό μπορεί να κάνει και στον εαυτό του και στους γύρω του.

pkat876

New member

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Το χειρότερο ελάττωμα, κατά τη γνώμη μου, είναι η υποκρισία σε όλες τις μορφές της. Να προσποιείται κάποιος ότι συμπαθεί άτομα για τα οποία αργότερα θα μιλήσει πίσω από την πλάτη τους ή να κάνει πράγματα μόνο και μόνο για το συμφέρον και όλα τα σχετικά.. Έτσι χάνεται η "ταυτότητα" του ανθρώπου και πραγματικά, με το να μην είναι αληθινός μόνο κακό μπορεί να κάνει και στον εαυτό του και στους γύρω του.
Πόσο συμφωνώ...:/:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,590 μηνύματα.
Εγωισμος και υποκρισια..

Μύριαμ4

New member

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγωισμός!

life12

New member

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 742 μηνύματα.
το ψεμα...
η αλαζονεια...

Nicole1987

New member

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Πανω απ´ολα η τσιγκουνια γιατι σε κανει να πεφτεις πολυ χαμηλά. Εννοειται ομως οταν λέμε τσιγκουνια οτι μιλαμε για καποιο που κρατάει και γινεται ´γυφτος´ και οχι για καποιον που δεν εχει χρηματα και γι αυτο δεν ξοδεύει. Εχω και γω καποια ατομα στην οικογενεια μου και δυστυχως πολυ κοντινά που ειναι τοσο σπαγγοραμενα οσο δεν παει. https://m.youtube.com/watch?v=JW-kJVoUg_I
Δεύτερο χειροτερο ελαττωμα θεωρω την υποκρισία και αυτους που το παίζουν διπλωμάτες και θελουν να τα εχουν καλα με ολους. Αυτο δεν το μπορω με τιποτε. Οτι με ενοχλεί το λεω στον αλλο και αν δεν του αρεσει προβλημα του! Καποιοι αλλοι θελουν να τα χουν καλα ακομα και με αυτους που δεν χωνεύουν μηπως χρειαστούν κατι απο αυτους στο μέλλον.

Τελευταία επεξεργασία:

nymphet

New member

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Nομίζω το χειρότερο είναι να είσαι βολεψάκιας.Να μην έχεις όραμα,να μην προσπαθείς,να μην παλεύεις και να λες ε,έτσι τα βρήκαμε τι να κάνουμε τώρα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...