Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του ανθρώπου;

Ποιό είναι το χειρότερο ελάττωμα που κάποιος μπορεί να έχει ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • Τσιγκουνιά-φιλαργυρία

    Ψήφοι: 17 24.3%
  • Εγωισμός

    Ψήφοι: 25 35.7%
  • Απληστία

    Ψήφοι: 17 24.3%
  • Πονηριά

    Ψήφοι: 22 31.4%
  • Παρορμητικότητα

    Ψήφοι: 3 4.3%
  • Να παριστάνει ότι τα ξέρει όλα

    Ψήφοι: 12 17.1%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ξεκάθαρα η τσιγκουνιά.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Η ανειλικρίνεια.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το χω αναρρωτηθει πολλές φορές, όλα κακά είναι, και καθε φορά μου βρωμάει κάτι καινούριο.

Σκεφτόμουν, ο ηλίθιος ειναι ο πιο επικινδυνος, αλλά όχι...

Προς το παρόν, καταλήγω οτι το χειρότερο ελάττωμα ειναι να μην γνωρίζεις τον εαυτό σου.

πχ να εισαι ανασφαλής εγωπαθής, και να είσαι "α εγω είμαι μουμπλε μουμπλε ατσέμπερδετσέμπερδετσέμπερδε μούμπλε μούμπλε" και στην πράξη να είσαι "γλυκια μου τόση δα κλανιόλα, πορδές τα λόγια σου είναι όλα"
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
πχ να εισαι ανασφαλής εγωπαθής, και να είσαι "α εγω είμαι μουμπλε μουμπλε ατσέμπερδετσέμπερδετσέμπερδε μούμπλε μούμπλε" και στην πράξη να είσαι "γλυκια μου τόση δα κλανιόλα, πορδές τα λόγια σου είναι όλα"
Βγάλε την φωτό του λουσιφερ που έχεις στο avatar γιατί έχει αρχίσει να εισχωρεί στο "είναι" σου.😛
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Βγάλε την φωτό του λουσιφερ που έχεις στο avatar γιατί έχει αρχίσει να εισχωρεί στο "είναι" σου.😛
I dont give a damn.jpg
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψήφισα «Να παριστάνει ότι τα ξέρει όλα».
Απάλευτη κατηγορία ανθρώπου :P

Όσο περισσότερο διαβάζει κανείς, τόσο πιο πιθανό είναι να γίνει μετριόφρων.
Βέβαια, η μετριοφροσύνη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Τα χειρότερα ελαττωματα κατά τη γνώμη μου είναι η αχαριστία και η κριτική στους άλλους !
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Η έλλειψη ενσυναίσθησης. Να μην μπορεί να νιώσει τον πόνο του άλλου, να συναισθανθεί.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Η έλλειψη ενσυναίσθησης. Να μην μπορεί να νιώσει τον πόνο του άλλου, να συναισθανθεί.
Η ενσυναίσθηση είναι χάρισμα που δεν το έχουν όλοι οι άνθρωποι όπως η διαίσθηση! Οι Ενσυναισθητικοι άνθρωποι όπως και οι διαισθητικοι υποφέρουν! Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί η έλλειψη τους ως ελάττωμα .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μονο εσυ με καταλαβαινεις.- (κοιτα τι ειπα πιο πανω)
για εμενα ο μεγαλυτερος εχθρος μου ηταν ο εαυτος μου με τα ελαττώματα του

δεν ειμαι τοσο τελεια ωστε να διακρινω και να εκθετω τις ημιτελης πλευρες του αλλου
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα παρορμητικότητα .γενικά θεωρώ ότι διαπερνούν τον άνθρωπο,έστω στιγμιαία,όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά ωστόσο τα θέτει σε καταστολή και δεν τα προβάλλει . Για αυτό παρορμητικότητα/έλλειψη αυτοελέγχου την ερμηνεύω ως συνονθύλευμα όλων
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Από τη λίστα, επέλεξα την απληστία.
'Οχι μόνο για τα υλικά αγαθά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Τον εγωισμό όσο τον γουστάρω, άλλο τόσο τον μισώ. Όταν ένας άνθρωπος έχει μάθει να βάζει τον εαυτό του ως προτεραιότητα, να νοιάζεται, εννοείται, για τους άλλους αλλά να θέτει και όρια, ναι, αυτό είναι τιτάνιο πλεονέκτημα. Έξ’άλλου όλοι είμαστε λίγο εγωιστές στην ζωή. It’s just how we are wired. Όταν ωστόσο κοιτάει αποκλειστικά και μόνο την πάρτη του, πως θα βολευτεί εκείνος και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν αρκεί εκείνος να είναι καλά, τότε δεν έχω χειρότερο.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Άνθρωποι με (μπαλώματα :upside:) και ελαττώματα. Όλα μέσα στην ζωή και όλα για τους ανθρώπους είναι
Ξεκάθαρα κάνεις μας δεν είναι τέλειος και πρώτη και καλύτερη εγώ ..
Σκοπός είναι όλα αυτά, να σε κάνουν να καταλάβεις με ποιους πρέπει να πορεύεσαι, ποιους να αφήνεις πίσω και ποιους απλά να αγνοείς για να μην
χάσεις την ισορροπία σου...
σίγουρα όμως και πιο δίκαιους και λιγότερο επικριτικούς απέναντι στους άλλους.

Δεν ψηφίζω τίποτα γιατί είμαι και θα παραμείνω άνθρωπος με ελαττώματα.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Να βασανίζει τους άλλους ανθρώπους. Όλα τα άλλα παραβλέπονται, ουδείς άσφαλτος...
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ψήφισα παρορμητικότητα
Μου αρέσει πολύ η εξήγηση που δίνεις :)

Ως άνθρωπος συναισθηματικά ασταθής και συνεπώς παρορμητικός (προσοχή: όχι αυθόρμητος), συμφωνώ με την άποψη ότι η παρορμητικότητα είναι ελαττωματάρα τόσο για τον ίδιο τον πάσχοντα όσο και για τον περίγυρο.

Θα έλεγα γενικότερα πως πολλά ελαττώματα του ανθρώπου βασίζονται στον φόβο.
Το τι αποτύπωμα αφήνει ο φόβος στον κάθε άνθρωπο είναι υποκειμενικό και εν μέρει θολό.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.

Νομίζω ο εγωισμός και η πονηριά είναι τα χειρότερα που μαζί με αυτά ακολουθούν κι άλλα πολλά από πίσω.
Και δεν μιλάμε για τον εγωισμό του τύπου: προσέχω τον εαυτό μου βάζω τα όρια μου κτλ κτλ
Μιλάμε για άλλο πράγμα.. τον εγωισμό που σε τυφλώνει, που δε σε κάνει να βλέπεις πέρα από το εγώ σου, που από εκεί μετά βγαίνει και η ζήλια, η απληστία και όλα τα συναφή.

Οι άνθρωποι που πληγώνουν άλλους ανθρώπους και κοιμούνται ήσυχα το βράδυ, για εμένα λοιπόν είναι οι χειρότεροι άνθρωποι, και έχουν το χειρότερο ελάττωμα.
Ο γκρινιάρης, ο ξερόλας και ο τσιγκούνης στη τελική μπορεί να έχουν καλή καρδιά, μέσα από τα τραυματα τους, και να βελτιωθούν.

Αλλά οι αναίσθητοι, οχι.
Αχ κοριτσαρα με κάλυψες,


Συν να πω τον αρνητισμό....
Το να βλέπει κανείς μόνο τα αρνητικά κ αυτά που δεν γίνονται αντί να εστιάζει σε αυτά που γίνονται:)
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Αχ κοριτσαρα με κάλυψες,


Συν να πω τον αρνητισμό....
Το να βλέπει κανείς μόνο τα αρνητικά κ αυτά που δεν γίνονται αντί να εστιάζει σε αυτά που γίνονται:)
Γενικα, μακριά από τοξικους ανθρώπους!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top