Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του ανθρώπου;

Ποιό είναι το χειρότερο ελάττωμα που κάποιος μπορεί να έχει ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • Τσιγκουνιά-φιλαργυρία

    Ψήφοι: 17 24.3%
  • Εγωισμός

    Ψήφοι: 25 35.7%
  • Απληστία

    Ψήφοι: 17 24.3%
  • Πονηριά

    Ψήφοι: 22 31.4%
  • Παρορμητικότητα

    Ψήφοι: 3 4.3%
  • Να παριστάνει ότι τα ξέρει όλα

    Ψήφοι: 12 17.1%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Από την άλλη η απολυτοτοτητα είναι ψεμμα, μπορεί ο άλλος να είναι σε άμυνα η σε φάση.
Εννοείται δε καταδικάζουμε ανθρώπους με τη πρώτη. Ολοι από καποιο τραύμα γινόμαστε αυτοι που γινόμαστε με τα ελαττώματα μας, και τα θετικά μας.
Απλά ξέρεις τι λουλουδακι μου;

Προσωπικά κουράστηκα με τις άμυνες των ανθρώπων, που δεν θέλουν ούτε να τις κοιτάξουν.
Έφυγα από μια φιλία 7 χρόνων η οποία από ένα σημείο και μετά ήταν απόλυτα τοξική, γιατί άρχισε και αυτή να έχει τις άμυνες και τις φάσεις της.
Αυτό που με έκανε ξεκάθαρα να καταλάβω είναι ότι: εσύ σαν φίλος, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να σταθείς, να πεις αυτό που θεωρείς σωστό, 1 και 2 φορές. Αλλά αν ο άλλος δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του, κι θέλει να βγάζει μόνο αρνητισμό, δεν είναι δικό σου πρόβλημα.
Μου πήρε πολύ καιρό, και έπρεπε να φτάσω στα 22 μου, πέρσι δηλαδή για να καταλάβω ότι εγω δεν θα γίνω χαλί να με πατήσει κανένας.
Έχουν αυτοί οι άνθρωποι τον τρόπο τους, ειδικά αν είσαι και λίγο ψυχοπονιαρης και τους αγαπάς πολύ, να σε τραβάνε μαζί τους προς τα κάτω.. να σε μιζεριαζουν και να σε μειώνουν.
Έβαλα όλη μου τη ζωή πίσω, παράτησα κόσμο μόνο και μόνο για να την καταλάβω, να τη βοηθήσω κτλ.
Και ποιο ήταν το ευχαριστώ; Μόλις άρχισα δειλά δειλά να φτιάχνω τη ζωή μου, να με κάνει να νιώθω τύψεις για αυτό.

Δεν είμαι σε θέση πια.
Όλα έχουν τα όρια τους.

Αν δω σημάδια πια, απλά δεν ακολουθώ.
Θα φανεί αν ήταν ""απλώς φάση"" ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Εννοείται δε καταδικάζουμε ανθρώπους με τη πρώτη. Ολοι από καποιο τραύμα γινόμαστε αυτοι που γινόμαστε με τα ελαττώματα μας, και τα θετικά μας.
Απλά ξέρεις τι λουλουδακι μου;

Προσωπικά κουράστηκα με τις άμυνες των ανθρώπων, που δεν θέλουν ούτε να τις κοιτάξουν.
Έφυγα από μια φιλία 7 χρόνων η οποία από ένα σημείο και μετά ήταν απόλυτα τοξική, γιατί άρχισε και αυτή να έχει τις άμυνες και τις φάσεις της.
Αυτό που με έκανε ξεκάθαρα να καταλάβω είναι ότι: εσύ σαν φίλος, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να σταθείς, να πεις αυτό που θεωρείς σωστό, 1 και 2 φορές. Αλλά αν ο άλλος δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του, κι θέλει να βγάζει μόνο αρνητισμό, δεν είναι δικό σου πρόβλημα.
Μου πήρε πολύ καιρό, και έπρεπε να φτάσω στα 22 μου, πέρσι δηλαδή για να καταλάβω ότι εγω δεν θα γίνω χαλί να με πατήσει κανένας.
Έχουν αυτοί οι άνθρωποι τον τρόπο τους, ειδικά αν είσαι και λίγο ψυχοπονιαρης και τους αγαπάς πολύ, να σε τραβάνε μαζί τους προς τα κάτω.. να σε μιζεριαζουν και να σε μειώνουν.
Έβαλα όλη μου τη ζωή πίσω, παράτησα κόσμο μόνο και μόνο για να την καταλάβω, να τη βοηθήσω κτλ.
Και ποιο ήταν το ευχαριστώ; Μόλις άρχισα δειλά δειλά να φτιάχνω τη ζωή μου, να με κάνει να νιώθω τύψεις για αυτό.

Δεν είμαι σε θέση πια.
Όλα έχουν τα όρια τους.

Αν δω σημάδια πια, απλά δεν ακολουθώ.
Θα φανεί αν ήταν ""απλώς φάση"" ή όχι.
Πόσο δίκιο έχεις ραφαελλα μου εγώ έφτασα 38 για να το καταλάβω.. μπράβο που το κατάλαβες πολύ νωρίς:)

Λέγεται οριοθέτηση.. τα υγιη ορια είναι απαραίτητα για υγιής σχέσεις είτε φιλικές είτε ερωτικές...


Τα υγιή ορια απειλούν μόνο τις όχι υγιείς σχέσεις.


Αυτό εμαθα.

Όλα συζητιούνται.<3
 

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
- Να είναι στον κόσμο του/της. Η ανικανότητα να μπαίνει στη θέση του άλλου/να μη συναισθάνεται πως άλλοι επηρεάζονται από πράγματα.

- Η ανειλικρίνεια. Δεν ξέρω αν όντως με συμπαθείς, αν με αντιπαθείς, πότε μου λες αλήθεια, πότε μου λες ψέμματα, αν τίποτα από όλα όσα μαθαίνω για ´σενα αληθεύει. Απλά δεν ξέρω κι από ένα σημείο και μετά θα σταματήσω να προσπαθώ να καταλάβω.

- Επιθετικότητα/αγένεια/νεύρα με το παραμικρό γιατί σε ποιον αρέσουν αυτά;

- Το άγχος/overthinking που μου έχει κάνει απλά τεράστια ζημιά.

Ίσως όχι τα χειρότερα πάντως είναι πολύ ενοχλητικά.
 

Maraki_lar_1980

Νεοφερμένος

Η Maraki_lar_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ,αν θέλω να κάνω και μια ιεράρχηση, πρέπει να πω ότι πρωταρχικα δεν αντέχω το να μιλά κανείς με έπαρση και να παινεύεται ολη την ώρα!!Πολύ κουραστικό για τον ακροατή!!
Δευτερευόντως με ενοχλεί πολύ ο παρτακισμος/εγωισμός/εγωκεντρισμός καθώς και τριτευοντως η (υλική+συναισθηματικη- κι αυτα πανε μαζι) τσιγγούνια και η έλλειψη ενσυναίσθησης, δοτικότητας και γενναιοδωρίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το " Βγάλε τη σκουφια σου και βαρα μας "

Φοριέται πολυ γενικότερα

😊
 
Τελευταία επεξεργασία:

Maraki_lar_1980

Νεοφερμένος

Η Maraki_lar_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Επίσης φοριέται πολύ καί τό "εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι"!(για όσους δε βλέπουν τα φάουλ τους και θέλουν να βγουν κι από πανω!)...χαχα!!😁
 

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ζήλεια (να ζηλεύει με τις επιτυχίες σου), κακία, κουτοπονηριά, αγένεια, τσιγκουνιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top