Πολεμικές τέχνες

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να 'μαι κι εγώ!! Είχα απαντήσει και πιο παλιά, αλλά έφαγε κόλλημα η σελίδα και χάθηκε ό,τι έγραψα...

Λοιπόν, εγώ έκανα 2 χρόνια μοντέρνο Kung fu και συγκεκριμένα fu jow pai, δηλαδή το "νύχι" του τίγρη, μετάφρασέ το και σαν γράπωμα...

Πολύ καλό, και ειδικά με τον τρόπο που διδάσκεται στην Ελλάδα...
Γενικά δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο πού θα το κάνεις, αλλά αν θες να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, παραπάνω δε θα ήθελα να πω σε τόσο γενικό επίπεδο...

Αλλά όρμα. Ειδικά Ελλάδα. Στα ξένα δοκίμαζα για ένα χρόνο σχολές και είδη τεχνών και τίποτα δε μου άρεσε...!

Έχω κάνει ακόμα 3χρόνια tae kwon do ως έφηβη κι έχω δοκιμάσει Hung gar, Aikido, Shin aiki, karate (Shotokan & -Do)... και άλλα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Όταν ήμουν πιτσιρίκος είχα ασχοληθεί με Ye-Sau-Kung-Fu, για 2-3 χρόνια αλλά σταμάτησα γιατί είχα ενα προβληματάκι υγείας. Τώρα εδώ και 2 χρόνια κάνω Capoeira και είναι τέλεια! Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο ξύλο, έχουν και μία φιλοσοφία την οποία πρέπει να μαθαίνεις και να κατανοείς. Κάθε Π.Τ. έχει τον δικό της τρόπο για επίθεση, άμυνα και γενικότερα για το πώς να κινείσαι, και αυτό πηγάζει από την φιλοσοφία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλέ εδώ είναι αυτό το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όταν ήμουν πιτσιρίκος είχα ασχοληθεί με Ye-Sau-Kung-Fu, για 2-3 χρόνια αλλά σταμάτησα γιατί είχα ενα προβληματάκι υγείας. Τώρα εδώ και 2 χρόνια κάνω Capoeira και είναι τέλεια! Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο ξύλο, έχουν και μία φιλοσοφία την οποία πρέπει να μαθαίνεις και να κατανοείς. Κάθε Π.Τ. έχει τον δικό της τρόπο για επίθεση, άμυνα και γενικότερα για το πώς να κινείσαι, και αυτό πηγάζει από την φιλοσοφία της.

+1:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σχετικα με την capoeira ξερει κανεις τπτ; Εδω και κανα δυο χρονια εχει μια διαφημιση σε τπικο καναλι για ενα γυμναστιριο που διδασκει capoeira αλλα ποτε δεν εδωσα βαση. Τελευτεα αρχισε να τυχενει να βλεπω διαφορα σχετικα και η αληθεια ειναι με ψιλογοητευσε. Εχω και μια ορεξη να κανω κατι, ειτε αυρο ειναι γυμναστιριο ειτε καπια πολεμικη τεχνη.
Τι λετε λοιπον, καμια πληροφορια η οτιδηποτε αλλο; Ξερετε κανεναν που να κανει για να ακουσω και καμια γνωμη καπος πιο "βαθια"; Ξερω ενα παιδι που κανει αλλα ειναι στην Ηγουμενιτσα τωρα για γιορτες και δεν ξερω και ποτε θα τον ξαναδω γιατι δεν ειμαστε και τπτ κολιταρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
capoeira κανει η κολλητη μου απο τη σχολη, 5 χρονια τωρα, ο φιλος της ειναι μεστρε στην capoeira επισης, και εχουν κανει και ταξιδακια βραζιλια!
και μια πολυ καλη μου φιλη, σαλονικια!
(ναι, ειμαι περηφανη για κεινες, φαινεται?)
με ψηνουν κι εμενα,αλλα εχω κολλησει με aikido.. αλλα που να βρω δασκαλους κλπ...

θες να μαθω κατι? αλλα για ροδο, ιδέα δεν εχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οτιδηποτε μπορεις να μαθεις καθαρα για την capoeira με ενδιαφερει. Κατα ποσο ειναι δυσκολη, αν θελει πολυ υπομονη, μετα απο ποσο καιρο θα αρχισω να το ευχαριστιεμε και να κανω "κολπακια" (γιατι φανταζομαι στην αρχη δεν μπορεις να κανεις τπτ, ειδικα εγω που αποφυσικη κατασταση...). Γενικα οτι μπορεις να μαθεις που ειναι χρησιμο για εναν που σκευτετε να αρχισει, χωρις να σε βαλω σε κοπο βεβαια. Τωρα αυτο το "για ροδο ιδεα δεν εχω" φανταζομαι ενοεις για γυμναστιρια και τετια ε; Για αυτα μην ανησηχεις, ξερω ηδη;) Ενα γυμναστιριο κανει ολο και ολο, ειναι και γυρο στα 100μετρα απο το σπιτι μου, οποτε αμα λαβω αρκετες πληροφοριες απο το internet και το σκευτομαι ακομα θα περασω και απο εκει να δω τι παιζει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θα της πω αν μπορωνα σου δωσω το τηλ της, να τη ρωτησεις εσυ καλο μου, οκ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οκ. Σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να σ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Krone μπορω να σου πω αρκετα για την capoeira αν θες!Κανω 2μισι χρονια περιπου.Θα μπορεσω να σου τα πω σε 7 μερες που θα γυρισω Ελλαδα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Tai Chi Chuan απλουστευμένη τεχνική yang. (Ακριβώς αυτή τη φόρμα είχα διδαχτεί)

Θέλω πάααααλι :'(

https://youtube.com/watch?v=yabGelO44eI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά πάντα ήθελα να μάθω καράτε ή καποειρα άλλα δεν τα κατάφερα ποτέ, πάντα μου άρεσε η σύνδεση μυαλό με σώμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ο "blade" μου φαίνετε κανει την ίδια τέχνη με τον steven segal η παρόμιας μορφής, κάτι σε τσίου θα είναι. Θα το κοιτάξω και θα σου πώ.
Aikido κανει ο Steven Seagal. Ο Blade στο εργο , εκανε κυριως Kempo με μερικες τεχνικες απο Αϊκίντο.

Φαση εχει το Καποειρα, αλλα δεν ειναι κατασκευασμενο για αποτελεσματα.

Αν θελετε κατι πρακτικο, καντε μαθηματα αυτοαμυνας, ή Kempo,JuJitsu,Jeet Kune Do, Brazilian Ju Jitsu,Aikido, Kick Boxing, Muay Thai.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κουνγκ φου, παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ομορφο το Κουνγκ Φου, αλλα δεν εχει και την καλυτερη οικονομια ενεργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για ποιο είδος μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δυστυχώς με το δάσκαλο μου στο καράτε είχαμε καταλήξει ότι το καλύτερο αποτρεπτικό μέσο είναι να είσαι "φουσκωτός". Μου 'χει λείψει το καράτε γμτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Πήγαινα καράτε στο παρελθόν.Έφτασα μέχρι μπλε ζώνη και ήξερα κάτα της καφέ ζώνης.Το καράτε είναι πολεμική τέχνη αυτοάμηνας.
Θεωρώ πως είναι καλό να έχεις κάποια ιδέα απο κάποιο είδος πολεμικής τέχνης.Που ξέρεις...μπορεί να χρειαστεί (για καλό σκοπό πάντα :devil: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ξερω κανενα που να μην ειναι ομορφο και να εχει καλη οικονομια ενεργειας, οποτε για ολα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top