Πολεμικές τέχνες

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Το ζιου-ζιτσου ειναι το βιαιοτερο αθλημα πυγμαχια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το εφαρμοσεις σε αυθορμητες καταστασεις.

Για το μαι-ται τι λετε ?
Ξερετε τιποτα ?
Ειναι καλο ?
Θελω να αρχισω γι αυτο ρωταω!
Οποιος ξερει ας πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ζιου-ζιτσου ειναι το βιαιοτερο αθλημα πυγμαχια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το εφαρμοσεις σε αυθορμητες καταστασεις.

Για το μαι-ται τι λετε ?
Ξερετε τιποτα ?
Ειναι καλο ?
Θελω να αρχισω γι αυτο ρωταω!
Οποιος ξερει ας πει

Αυτό δεν πολυισχύει το ζίου-ζίτσου είναι ακριβώς αυτό που θες να εφαρμόσεις σε οποιαδήποτε αυθόρμητη κατάσταση. Γι' αυτό άλλωστε και αποτελεί τη βάση όλων των πολεμικών τεχνών και τεχνικών αυτοάμυνας. Θυμίζω απλά πως ζίου-ζίτσου μαθαίνουν οι περισσότεροι σεκιουριτάδες, μπάτσοικλπ.

οχι ρε φιλε ενας φιλος κανει κοντα τρια χρονια συνεχως μαθαινεις αφου δινουν κ εξετασεις αραια κ που για πτυχια κ λ π , σε καμια περιπτωση δεν το μαθαινεις σε ενα εξαμηνο
Νομίζω πως σε 6 μήνες μαθαίνεις όσα είναι και μετά απλά τα βελτιστοποιείς. Σίγουρα είναι πιο έυκολο πάντως από τις περισσότερες πολεμικές τέχνες και αθλήματα αφού είναι εκπληκτικά πρακτικό(και βιαιο βεβαια...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το ζιου-ζιτσου ειναι το βιαιοτερο αθλημα πυγμαχια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το εφαρμοσεις σε αυθορμητες καταστασεις.

Για το μαι-ται τι λετε ?
Ξερετε τιποτα ?
Ειναι καλο ?
Θελω να αρχισω γι αυτο ρωταω!
Οποιος ξερει ας πει

Το μαι-ται έχω δει από κάτι ντοκιμαντέρ ότι είναι σαν την πυγμαχία απλά πολύ πιο άγριο. Οι παίκτες δεν φορούσαν προστατευτικά ( καλά την συγκεκριμένη ταινία την γύριζαν και στην Ταϊλάνδη) και μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν και τα πόδια τους εναντίον του αντιπάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Το μαι-ται έχω δει από κάτι ντοκιμαντέρ ότι είναι σαν την πυγμαχία απλά πολύ πιο άγριο. Οι παίκτες δεν φορούσαν προστατευτικά ( καλά την συγκεκριμένη ταινία την γύριζαν και στην Ταϊλάνδη) και μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν και τα πόδια τους εναντίον του αντιπάλου.

Oποιος θελει να μαθει ξυλου δρομου, το καλυτερο ειναι το ΜΜΑ. Πολυ σκληρο και πολυ "βρωμικο", οπως και ο μαι-ται στην παραδοσιακη του Ταιλανδεζικη μορφη.
Παντως για οποιον ενδιαφερεται για πολεμικες τεχνες γενικα πανω στις πολεμικες τεχνες πολυ καλη δουλεια εχει γινει με μια σειρα ντοκιμαντερ που λεγονταν Human Weapon. Ειναι 45λεπτα επεισοδια και εχουν αφιερωματα για παρα πολλες τεχνες. Δεν ξερω ομως αμα υπαρχει υποτιτλισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Oποιος θελει να μαθει ξυλου δρομου, το καλυτερο ειναι το ΜΜΑ. Πολυ σκληρο και πολυ "βρωμικο", οπως και ο μαι-ται στην παραδοσιακη του Ταιλανδεζικη μορφη.
Παντως για οποιον ενδιαφερεται για πολεμικες τεχνες γενικα πανω στις πολεμικες τεχνες πολυ καλη δουλεια εχει γινει με μια σειρα ντοκιμαντερ που λεγονταν Human Weapon. Ειναι 45λεπτα επεισοδια και εχουν αφιερωματα για παρα πολλες τεχνες. Δεν ξερω ομως αμα υπαρχει υποτιτλισμενο.

και εγω αυτο ψαχνω (ΜΜΑ) ρε φιλος αλλα δεν βρισκω πουθενα σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
και εγω αυτο ψαχνω (ΜΜΑ) ρε φιλος αλλα δεν βρισκω πουθενα σχολη

Αναλογα που εισαι... Αθηνα(Αττικη γενικα) ξερω πως εχει αρκετες.
Προσωπικα δεν το συστεινω λογω της ανηθικοτητας του ως πολεμικη τεχνη. Οι κλασσικες πολεμικες τεχνες ειναι πολυ καλυτερες σε αυτο τον τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Αναλογα που εισαι... Αθηνα(Αττικη γενικα) ξερω πως εχει αρκετες.
Προσωπικα δεν το συστεινω λογω της ανηθικοτητας του ως πολεμικη τεχνη. Οι κλασσικες πολεμικες τεχνες ειναι πολυ καλυτερες σε αυτο τον τομεα.

θεσσαλονικη . γουσταρω ρε φιλε γιατι ειναι καλη προσομοιωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Θεσ/κη δεν μπορω να ξερω αλλα λογικα θα εχει.
Τωρα οσον αφορα την προσωμοιωση πραγματι ειναι καλο, παρολαυτα συνεχιζει να μου ειναι αντιπαθητικη σαν πολεμικη τεχνη.

Παντως οποιες ξερει καποια κλασσικη τεχνη σε βαθος, δηλαδη κανει αρκετα χρονια εχει πλεονεκτημα, ειναι πολεμικη μηχανη κανονικα. Αλλα δυστυχως θελει αρκετη προσπαθεια και χρονο σε αντιθεση με τις καινουριες πολεμικες τεχνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κι εγώ το ψάχνω λίγο για μία πολεμική τέχνη. Θα ήθελα κάτι που να συνδυάζει πνευματική και σωματική άσκηση, αλλά ξέρω πολύ λίγα πράγματα για τις πολεμικές τέχνες. Προσπαθώ να διαβάζω ό,τι περνά από το χέρι μου σχετικό με αυτές ώστε να μπορέσω να βρω τι μου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Παντως για οποιον ενδιαφερεται για πολεμικες τεχνες γενικα πανω στις πολεμικες τεχνες πολυ καλη δουλεια εχει γινει με μια σειρα ντοκιμαντερ που λεγονταν Human Weapon. Ειναι 45λεπτα επεισοδια και εχουν αφιερωματα για παρα πολλες τεχνες. Δεν ξερω ομως αμα υπαρχει υποτιτλισμενο.

(Aπο προηγουμενο μυνημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Την έψαξα ήδη, ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτο που πρέπει να ξέρει κανεις για τις πολεμικές τέχνες είναι ότι δεν περιλαμβάνουν όλες και τις τρεις πτυχές, που είναι η τεχνική και φιλοσοφία, η αυτοάμυνα και η μάχη. Σαφώς, κάνοντας πιο παραδοσιακές τέχνες κάποιος θα έχει προπονήσεις που εστιάζουν στο πρωτο και συμπληρώνουν με το δεύτερο. Και αντίστοιχα είναι λογικό να περιμένει κανεις να κάνει πιο πολλη μάχη στις προπονήσεις του muay thai.

Ωστόσο, ακόμα και οι σχολές των πιο επιθετικών τεχνών (αν μπορούμε να τις ονομάσουμε έτσι) οφείλουν να διδάσκουν ασφάλεια και σεβασμό.
Αντίστοιχα, τίποτα δεν αποκλείει το να εξασκεί κανεις full-contact μάχη, στις πιο "παραδοσιακές" τέχνες, όπου δηλαδη επιτρέπεται η πλήρης επαφή και το νοκ-άουτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria..

Νεοφερμένος

Η valeria.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ οι πολεμικές τέχνες γιατί έτσι θα μπορούσα και να γυμνάζομαι
αλλά και να εκτονώνομαι.Ελπίζω να αρχίσω κάποτε γιατί τώρα λόγο τις κατάστασης δε
θέλω να επιβαρύνω οικονομικά τους γονείς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Ωραιο αθλημα η πυγμαχια!
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έκανα χρόνια πολεμικές τέχνες (απο τζούντο και καράτε στα παιδικά μου χρόνια μέχρι krav maga στην εφηβεία μου) και ως φοιτήτρια ξεκίνησα kendo και aikido. Σταμάτησα και τα δύο για ξεχωριστούς λόγους το καθένα, αλλά αν ασχολούμουν με κάτι πάλι ίσως να ήταν το kendo ή το krav maga, αν και τείνω προς το πρώτο γιατί μου άρεσε περισσότερο και γενικά προτιμώ τα... ιαπωνικής καταγωγής σε τέτοιους τομείς γιατί τυχαίνει πολλές φορές να συμφωνώ και με τη φιλοσοφία πίσω απο αυτά (αν και όχι πάντα).

Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου μετά τις σπουδές να ξεκινήσουμε κάποια πολεμική τέχνη μαζί, διστάζω λίγο αλλά ποιος ξέρει, μπορεί να είναι και καλή ιδέα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αγαπημένοι συμφορουμίτες, υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποια καλή σχολή πολεμικών τεχνών στην Αθήνα η οποία να ασχολείται (και) με το brazilian jiu jitsu? όσο κοντύτερα στο κέντρο τόσο καλύτερα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά ασχολήθηκα για 1η φορά το 2008 με Hung Gar Kung Fu περίπου 2-2,5 μήνες. Εν συνεχεία το 2010 με Hung Gar σε άλλη σχολή περίπου 1 μήνα. Μετά το 2011 έκανα 3 μαθήματα μπόξ όπου εβγαλα αρκετούς τραυματισμούς, μετά έκανα 1 μάθημα Καράτε Οκινάουα όπου σχεδόν παράλυσα, τέσπα έκανα μετά το 2012 3+ μήνες Wing Chun που μου ταίριαξε καλύτερα απ'όλα, αλλά το άφησα λόγω πόνων στην μέση τελικά(είχα από τότε θέμα). Θεωρώ καλές οι πολεμικές τέχνες κ ειδικά το καλό Κούνγκ Φού άμα το συνδιάζεις με διατροφή και διάβασμα γίνεσαι κάτι σαν γκουρού κτλ... :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top