Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Ξέρουμε κανενα οικονομικό προορισμό κοντά στην Αθήνα για broke φοιτητές;
Έχω να πάω διακοπές από το λύκειο ( 5 χρόνια πριν περίπου)
Δεν θα αντέξω να κάτσω πια στο πατρικό το καλοκαίρι, έχω κάψει φλατζες😢
Για αυτό το tourism pass έχουμε ιδέα αν θα γίνει φέτος;
Δεν ξέρω γιατί όποτε κάποιος ρωτάει για καλοκαιρινό προορισμό, του προτείνουν νησί. Για ποιο λόγο να ξοδεύεις σε ακτοπλοϊκά; Μπορείς να πας μέσα στην Αττική με ΚΤΕΛ πχ Λούτσα, Πόρτο Ράφτη, Ωρωπό, Κάλαμο, ακόμα και Λουτράκι ή Χαλκίδα, Ωραία Ελένη, τόσα μέρη που είναι πιο πολύ για μεγαλύτερους ανθρώπους αλλά δε σε νοιάζει αυτό γιατί θα είναι φθηνότερα κι έτσι κι αλλιώς έχεις την παρέα σου. Βγάλε ένα χάρτη της Αττικής και ξεκίνα ψάχνε περιοχές να πας με ΚΤΕΛ.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί όποτε κάποιος ρωτάει για καλοκαιρινό προορισμό, του προτείνουν νησί. Για ποιο λόγο να ξοδεύεις σε ακτοπλοϊκά; Μπορείς να πας μέσα στην Αττική με ΚΤΕΛ πχ Λούτσα, Πόρτο Ράφτη, Ωρωπό, Κάλαμο, ακόμα και Λουτράκι ή Χαλκίδα, Ωραία Ελένη, τόσα μέρη που είναι πιο πολύ για μεγαλύτερους ανθρώπους αλλά δε σε νοιάζει αυτό γιατί θα είναι φθηνότερα κι έτσι κι αλλιώς έχεις την παρέα σου. Βγάλε ένα χάρτη της Αττικής και ξεκίνα ψάχνε περιοχές να πας με ΚΤΕΛ.
Θα είμαι μόνη μου,
Ναι έχω σκεφτεί και προορισμούς με ΚΤΕΛ! Ταξιδιωτικά γραφεία έχουν και ολιγομερα πακετακια.
Ευχαριστώ!
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Θα είμαι μόνη μου,
Ναι έχω σκεφτεί και προορισμούς με ΚΤΕΛ! Ταξιδιωτικά γραφεία έχουν και ολιγομερα πακετακια.
Ευχαριστώ!
Τωρα θυμηθηκα μια καλή περίπτωση μόνης τουρίστριας το 2020: Πήγε ¨Ανδρο. Υπέροχα ήταν. Λοιπόν, φτάνεις με φερυμποτ από Ραφηνα. Το ακτοπλοϊκό δεν ήταν ακριβό. Στο λιμάνι υπήρχε λεωφορείο κτελ που πάει σε διάφορα χωριά kai είναι συγχρονισμένο με το καραβι, δηλ αν καθυστερησει το καραβι, περιμένει. Πολύ όμορφο, τουριστικό και οικονομικό είναι το Μπατσί. Είναι 10κμ από το λιμάνι, έχει φτηνο εισητηριο στο κτελ. Εκεί βρίσκεις πολύ οικονομικά καταλύματα για 1 άτομο. Δε θέλω να κάνω διαφημιση, αλλά κάπου μπαίνοντας στο χωριό έμεινε με 50 ευρω τη βραδιά σε πολύ καλό δωμάτιο. Όχι λουξ, αλλά ασφαλές, σε ωραίο μερος και με τα πόδια είσαι πολύ κοντά σε όλα.
Για καταλύματα, δες λίγο στο booking ή και στο google
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Φέτος το πρόγραμμα λέει Ιρλανδία (Μπέλφαστ, Δουβλίνο και γύρω περιοχές)! Μου αρέσουν τα ταξίδια στο εξωτερικό και πάω όποτε μπορώ. (και όχι δε χρειάζεται μια περιουσία για να πάει κανείς, ειδικά αν τα έχει προγραμματίσει κάποιος μερικούς μήνες νωρίτερα, μπορεί να έρθουν φθηνότερα από κάποιο ελληνικό νησί).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Τωρα θυμηθηκα μια καλή περίπτωση μόνης τουρίστριας το 2020: Πήγε ¨Ανδρο. Υπέροχα ήταν. Λοιπόν, φτάνεις με φερυμποτ από Ραφηνα. Το ακτοπλοϊκό δεν ήταν ακριβό. Στο λιμάνι υπήρχε λεωφορείο κτελ που πάει σε διάφορα χωριά kai είναι συγχρονισμένο με το καραβι, δηλ αν καθυστερησει το καραβι, περιμένει. Πολύ όμορφο, τουριστικό και οικονομικό είναι το Μπατσί. Είναι 10κμ από το λιμάνι, έχει φτηνο εισητηριο στο κτελ. Εκεί βρίσκεις πολύ οικονομικά καταλύματα για 1 άτομο. Δε θέλω να κάνω διαφημιση, αλλά κάπου μπαίνοντας στο χωριό έμεινε με 50 ευρω τη βραδιά σε πολύ καλό δωμάτιο. Όχι λουξ, αλλά ασφαλές, σε ωραίο μερος και με τα πόδια είσαι πολύ κοντά σε όλα.
Για καταλύματα, δες λίγο στο booking ή και στο google
Πολύ ωραία και η Άνδρος!
Σκέφτηκα και για Πόρο μιας και τα εισητηρια είναι φθηνά και με βολεύει να πάω από Πειραιά.
Έχω ξαναπάει μια φορά, χαριτωμένο νησάκι.
Και αν δεν μου βγαίνουν και τα ταλαρα το πάω στυλ διήμερη (μια διανυκτέρευση)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φέτος το πρόγραμμα λέει Ιρλανδία (Μπέλφαστ, Δουβλίνο και γύρω περιοχές)! Μου αρέσουν τα ταξίδια στο εξωτερικό και πάω όποτε μπορώ. (και όχι δε χρειάζεται μια περιουσία για να πάει κανείς, ειδικά αν τα έχει προγραμματίσει κάποιος μερικούς μήνες νωρίτερα, μπορεί να έρθουν φθηνότερα από κάποιο ελληνικό νησί).
Ακριβώς!
Αν σκεφτείς πόσο ακριβά είναι τα ακτοπλοϊκά στην Ελλάδα, πιο φθηνά σου βγαίνει με προσφορά το αεροπλάνο.
Πανέμορφο το Δουβλίνο
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Σκέφτηκα και για Πόρο μιας και τα εισητηρια είναι φθηνά και με βολεύει να πάω από Πειραιά.
Έχω ξαναπάει μια φορά, χαριτωμένο νησάκι.
Και αν δεν μου βγαίνουν και τα ταλαρα το πάω στυλ διήμερη (μια διανυκτέρευση)
Να πας να μείνεις απέναντι στο Γαλατά που είναι φθηνότερα όλα και να πηγαινοέρχεσαι αν θες Πόρο με το καραβάκι (5 λεπτά κάνει κι έχει όλη μέρα κι όλη νύχτα).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Να πας να μείνεις απέναντι στο Γαλατά που είναι φθηνότερα όλα και να πηγαινοέρχεσαι αν θες Πόρο με το καραβάκι (5 λεπτά κάνει κι έχει όλη μέρα κι όλη νύχτα).
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ, γιατί είδα στον Πόρο τσουζουν τα καταλύματα για την τσέπη μου ενώ στον Γαλατά έχει ακριβώς κοντά στο λιμάνι πολύ φθηνότερα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν εχεις καμία φίλη να μοιραστείτε τα έξοδα ;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Δεν εχεις καμία φίλη να μοιραστείτε τα έξοδα ;
Έχουν κανονίσει αλλου, είτε με τις σχέσεις τους είτε με τους γονείς τους για να μην χαλάσουν πολλα.
Θα βόλευε πολύ όντως αν ήμασταν 2+ ατομα, η διαμονή θα έβγαινε τζάμπα.
Ειλικρινά θα πήγαινα εξωτερικό τον Ιούλιο να μείνω σε κανέναν συγγενή αλλααααα τα εισητηρια επιστροφής για Ελλάδα είναι πανάκριβα .
Τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή, δεν μπορώ να ζητήσω χρήματα από τους δικούς μου.
Ή είμαι τυχερή και παίρνω τα 150€ του pass, ή θα κάνω μονοήμερες 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καλά εντάξει να πάνε με τις σχέσεις τους αλλα προτιμάνε να πάνε με γονεις παρα με μια φίλη ; Γιατι δεν το μοιράζουν ;

αντε να συνενοηθεις εκει έξω με την καθεμια/ καθένα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Καλά εντάξει να πάνε με τις σχέσεις τους αλλα προτιμάνε να πάνε με γονεις παρα με μια φίλη ; Γιατι δεν το μοιράζουν ;

αντε να συνενοηθεις εκει έξω με την καθεμια/ καθένα.
Πάνε με τους γονείς γιατι δεν πληρώνουν τίποτα,
Όπως λες άντε να συνεννοηθείς. Μέχρι να κάτσω να βρω άτομο, θα έχει φύγει όλο το καλοκαίρι :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγω πέρυσι πήγα με τους γονείς μου 5 ημέρες στα Χανιά. Βασικά πήγα μαζί τους επειδη επρεπε να πάω σε ενα γάμο ενος ξαδερφου. Παρόλαυτα πληρωσα τα μισά εισιτήρια και τη μισή διαμονή .. αυτο το δεν πληρώνεις τπτ ουτε με γονεις δεν το καταλαβαινω αλλα οκ.

Το υπόλοιπο 20ημερο έμειναν οι γονεις εκει να συνεχισουν κ εγω επέστρεψα Αθήνα.

Ωραίος προορισμός ειναι επισης και ο Αγιος Μηνάς στη Χαλκίδα εχω πάει στο Brown hotel φέτος.

Την επόμενη βδομάδα φεύγουμε για κάποιες μέρες ακομη με τη δικιά μου.

Εντάξει άμα δεν έχεις ταίρι όντως αντε να συνενοηθείς. Καθένας με τα κολλήματα του.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Εγω πέρυσι πήγα με τους γονείς μου 5 ημέρες στα Χανιά. Βασικά πήγα μαζί τους επειδη επρεπε να πάω σε ενα γάμο ενος ξαδερφου. Παρόλαυτα πληρωσα τα μισά εισιτήρια και τη μισή διαμονή .. αυτο το δεν πληρώνεις τπτ ουτε με γονεις δεν το καταλαβαινω αλλα οκ.
Όταν έχεις την δική σου δουλειά και έχεις τακτοποιηθεί που λέει ο λόγος, προφανώς και θα πληρώσεις τα δικά σου έξοδα.
Τώρα από παιδιά 20-21 ετών αν δεν έχουν δουλέψει προφανώς θα πάνε έστω και στο χωριό με τους δικούς τους😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει άμα δεν έχεις ταίρι όντως αντε να συνενοηθείς. Καθένας με τα κολλήματα του.
Έτσι είναι.
Όχι η μία θέλει περπάτημα στον ηλιο, οχι η άλλη δεν μπορεί να περπατήσει μέσα στον ήλιο γιατί δεν αντέχει (respectable), όχι η μία μπορεί να πάρει άδεια τάδε μέρες, η άλλη δεν μπορεί τότε μπορεί άλλες ημέρες κτλ
Αν είσαι σε σχέση οκ εκεί είναι πιο εύκολη η συνεννόηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Όταν έχεις την δική σου δουλειά και έχεις τακτοποιηθεί που λέει ο λόγος, προφανώς και θα πληρώσεις τα δικά σου έξοδα.
Τώρα από παιδιά 20-21 ετών αν δεν έχουν δουλέψει προφανώς θα πάνε έστω και στο χωριό με τους δικούς τους😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έτσι είναι.
Όχι η μία θέλει περπάτημα στον ηλιο, οχι η άλλη δεν μπορεί να περπατήσει μέσα στον ήλιο γιατί δεν αντέχει (respectable), όχι η μία μπορεί να πάρει άδεια τάδε μέρες, η άλλη δεν μπορεί τότε μπορεί άλλες ημέρες κτλ
Αν είσαι σε σχέση οκ εκεί είναι πιο εύκολη η συνεννόηση.

Και πάλι ομως μπορουν να πάνε οταν θα λείπουν οι γονείς. Να συνενοηθούν και να πάρουν το κλειδί και να πάνε 10-20 μερες Ιουλιο ή Αυγουστο. Ειναι ανάγκη δηλαδη να ειναι μαζι με τους γονεις ;

τωρα αμα μ λες οτι δεν έχουν λεφτά ουτε για ενα ΚΤΕΛ ή για ενα αμάξι βενζινη κτλ εεε νταξει... ας πανε να δουλέψουν μερικούς μηνες να βάλουν μερικά στην άκρη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι είναι.
Όχι η μία θέλει περπάτημα στον ηλιο, οχι η άλλη δεν μπορεί να περπατήσει μέσα στον ήλιο γιατί δεν αντέχει (respectable), όχι η μία μπορεί να πάρει άδεια τάδε μέρες, η άλλη δεν μπορεί τότε μπορεί άλλες ημέρες κτλ
Αν είσαι σε σχέση οκ εκεί είναι πιο εύκολη η συνεννόηση.

Και ειναι και πιο ενδιαφέρον για μένα. Πχ πέρυσι μου ειχε προτείνει ενας φιλος ενος φίλου να πάμε Χαλκιδική στο εξοχικό του θα ηταν άλλοι 2 οποτε συνολο 4 άντρες. Εγω δε πηγα να σ πω την αληθεια βαρέθηκα.

Να πάω τωρα μεχρι εκει να δώσω τόσα λεφτά 300-400 ευρω γιατι εντάξει κ μενα οταν με καλούν σε σπίτι δεν ειμαι γύφτος. Θα έβαζα βενζινες θα κερνουσα φαγητο 2-3 φορές (μιλαμε για ταβερνες κτλ)

οπότε λέω... άστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Θα ήθελα ένα μήνα διακοπές στην Γαλλική Πολυνησία (νότιο ημισφαίριο) αλλά το κόστος είναι υπολογίσιμο, και μάλιστα δυσθεώρητο...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Να πάω τωρα μεχρι εκει να δώσω τόσα λεφτά 300-400 ευρω γιατι εντάξει κ μενα οταν με καλούν σε σπίτι δεν ειμαι γύφτος. Θα έβαζα βενζινες θα κερνουσα φαγητο 2-3 φορές (μιλαμε για ταβερνες κτλ)

οπότε λέω... άστο.
Και πολύ σωστά σκέφτηκες.
Αν ήσασταν κοντινή παρέα θα πεις νταξει, κάνουμε τελευταίες ανάμνησεις όλοι μαζί πριν αρχίζουμε να τακτοποιουμαστε,
αλλά με φιλο φίλου και άλλους 2 που δεν τους ξέρεις κι όλας, τζάμπα τα χρήματα που θα δώσεις.

Ενω με την σχέση προφανώς δημιουργείς αναμνήσεις και έρχεστε και πιο κοντά. Έχει άλλο vibe.


Πιστεύω οσοι έχουν τα χρήματα και την όρεξη για solo traveling έχουν ανέβει σε άλλη κλάση ηρεμίας ζωής. Μεγάλο πράγμα να μπορείς να απολαύσεις μόνος σου εμπειρίες χωρίς να πρέπει να έχεις παρέα μαζί. Λίγοι άνθρωποι το καταφέρνουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα ένα μήνα διακοπές στην Γαλλική Πολυνησία (νότιο ημισφαίριο) αλλά το κόστος είναι υπολογίσιμο, και μάλιστα δυσθεώρητο...
ΝΑΙ ΡΕ ΤΖΟΥΣΤ
έχω ημέρες έχω φάει κόλλημα με την bora Bora
Που θα βρω όμως 6 χιλιαρικα για τα αεροπορικά;
Πρέπει να πάς Αθηνα→ Νέα Υόρκη → Λος Άντζελες → το κεντρικό αεροδρόμιο → αεροδρόμιο μπορα μπόρα. Παράδεισος στην γη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
ΝΑΙ ΡΕ ΤΖΟΥΣΤ
έχω ημέρες έχω φάει κόλλημα με την bora Bora
Που θα βρω όμως 6 χιλιαρικα για τα αεροπορικά;
Πρέπει να πάς Αθηνα→ Νέα Υόρκη → Λος Άντζελες → το κεντρικό αεροδρόμιο → αεροδρόμιο μπορα μπόρα
Και την Νέα Καληδονία έψαξα αλλά κι εκεί οι τιμές είναι απλησίαστες. Πάλι Χαλκιδική ή Κρήτη με βλέπω :P
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Και την Νέα Καληδονία έψαξα αλλά κι εκεί οι τιμές είναι απλησίαστες. Πάλι Χαλκιδική ή Κρήτη με βλέπω :P
Εξωτικός προορισμός είναι και οι Μαλδίβες και τα εισητηρια πολύ φθηνότερα. Όταν θα μαζέψω χρήματα σίγουρα θα πάω. Είναι πανέμορφα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Και πολύ σωστά σκέφτηκες.
Αν ήσασταν κοντινή παρέα θα πεις νταξει, κάνουμε τελευταίες ανάμνησεις όλοι μαζί πριν αρχίζουμε να τακτοποιουμαστε,
αλλά με φιλο φίλου και άλλους 2 που δεν τους ξέρεις κι όλας, τζάμπα τα χρήματα που θα δώσεις.

Ενω με την σχέση προφανώς δημιουργείς αναμνήσεις και έρχεστε και πιο κοντά. Έχει άλλο vibe.


Πιστεύω οσοι έχουν τα χρήματα και την όρεξη για solo traveling έχουν ανέβει σε άλλη κλάση ηρεμίας ζωής. Μεγάλο πράγμα να μπορείς να απολαύσεις μόνος σου εμπειρίες χωρίς να πρέπει να έχεις παρέα μαζί. Λίγοι άνθρωποι το καταφέρνουν.

Θα ήμουν εγώ ο φιλος που τον ξέρω χρόνια (ο φίλος του που μας κάλεσε και τον ξερω κανα χρονο και θα ερχόταν και άλλος ένας κάποια στιγμή).

Για κάποιο λόγο πλέον δεν μ αρέσουν οι σόλο αντρικές παρέες > 3 ατόμων με τη καμία. 3 άτομα είναι το όριο βασικά ακόμη και για ένα ποτό. Εχω να βγω τόσο μεγάλη αντρική παρέα απο το 2013 με > 3 ατόμων εννοώ.

Αλλα και πάλι θα έπρεπε να υπολογίσω ένα 300αρι σίγουρα. Εγω προσωπικά αν δεν έχει ενδιαφέρον δεν το δίνω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Θα ήμουν εγώ ο φιλος που τον ξέρω χρόνια (ο φίλος του που μας κάλεσε και τον ξερω κανα χρονο και θα ερχόταν και άλλος ένας κάποια στιγμή).

Για κάποιο λόγο πλέον δεν μ αρέσουν οι σόλο αντρικές παρέες > 3 ατόμων με τη καμία. 3 άτομα είναι το όριο βασικά ακόμη και για ένα ποτό. Εχω να βγω τόσο μεγάλη αντρική παρέα απο το 2013 με > 3 ατόμων εννοώ.

Αλλα και πάλι θα έπρεπε να υπολογίσω ένα 300αρι σίγουρα. Εγω προσωπικά αν δεν έχει ενδιαφέρον δεν το δίνω.
Σίγουρα, Έλληνες και ταβέρνες είναι σκληρό ντουο, αδειάζει το πορτοφόλι πριν το καταλάβεις καν 😂
Δεν αξίζει τέτοια επένδυση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top