Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Ευτυχώς τα έξοδα για το συνέδριο τα κάλυψαν εκείνοι, αλλιώς θα χα φρικάρει.

Με Aegean μας έκλεισαν, η οποια ακόμη και 2-3 μήνες πριν, πλέον είναι φαρμακείο. Όμως πλέον ακούω και για τις υπόλοιπες.
Πρέπει να σαι από πάνω να τσιμπήσεις ευκαιρία ή να το κανονίζεις πολύ-πολύ πιο πριν, που αυτό με επαγγελματικές υποχρεώσεις και τον κίνδυνο του απροόπτου δεν ξέρω πως μπορεί να πραγματοποιηθεί. Από το να ακυρωθεί η άδεια ή το ο,τι.

Για ποια χώρα έψαχνες αλήθεια ;


ΥΓ: διαμονή με ψάξιμο βρίσκεις, μοιράζεται και το πόσο όταν είσαι με φίλο/φίλους σε ξενοδοχείο και στην τελική υπάρχουν και εναλλακτικές με hostel ή camping, αν κάποιος γουστάρει και τέτοια φάση
Για Παλερμο ήθελα. Παιδιά όσοι λέτε ότι δεν κλείνεις τελευταία στιγμή, ισχύει αλλά πέρυσι έτυχε να κλείσω τελευταία στιγμή και ήταν πολύ καλή τιμή. Τώρα θες 700 ευρώ για δύο άτομα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Καμιά φορά τυχαίνει να αποδεσμευθούν θέσεις από ακύρωση την τελευταία στιγμή αλλά δεν συμβαίνουν συχνά αυτά τα... τυχερά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Για Παλερμο ήθελα. Παιδιά όσοι λέτε ότι δεν κλείνεις τελευταία στιγμή, ισχύει αλλά πέρυσι έτυχε να κλείσω τελευταία στιγμή και ήταν πολύ καλή τιμή. Τώρα θες 700 ευρώ για δύο άτομα.
Δες το 18-24 travel .
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θα πάω ως τη κουζίνα μου 😌
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω φρικάρει με τις τιμές στα τουριστικά και ακούω και από άλλους ότι έχουν ξεφύγει. Κοιτούσα για ένα ξενοδοχείο που είχα πάει πριν τον κορονοϊό και είχα δώσει εκτός σαιζόν γύρω στα 50 με 55 ευρώ και τώρα για Σεπτέμβριο θέλουν 75 ευρώ. Θα μου πει κάποιος εντάξει πέρασαν από τότε και τρία χρόνια οι τιμές έχουν ανέβει σε όλα και τα λοιπά αλλά μου φαίνεται τρομερά υπερβολική αυτή η τιμή και αναρωτιέμαι άνθρωποι που φεύγουν με μεγάλες οικογένειες και ακτοπλοϊκά εισιτήρια πώς μπορούν και μαζεύουν τόσα χρήματα για να ξοδέψουν; Δηλαδή αν δεν έχεις ένα εξοχικό την έχεις πατήσει.

Έχετε και εσείς την ίδια εντύπωση ότι οι τιμές έχουν ανέβει υπερβολικά αυτή τη χρονιά;
Βάζεις ένα 3000χιλιαρο στην τσέπη και πας διακοπές αν θες να τις κάνεις με όλη την οικογένεια!!!

Φέτος που μπήκαμε σε αυτό το κομμάτι μπορώ να πω ότι οι προσδοκίες μας έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο..

Δεν είναι τυχαίο που ο κλάδος ζητά απεγνωσμένα χέρια και δεν βρίσκουν
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Προς το παρόν έχω εισητηρια για 3 βδομάδες Ελλάδα και ένα διήμερο Σουηδία, τελη Αυγούστου - Αρχές Σεπτέμβρη.
Ολα τα αεροπορικά και τραίνα = 300ε.

Διακοπές προς το παρόν κλεισμένες 5 μερες Σκόπελο και βλέπουμε.
Θα πάμε 5 άτομα με αμάξι κ κλείσαμε ολόκληρο σπίτι εκεί.
Ακτοπλοϊκά + διαμονή = 200Ε + ότι βενζίνες κάψουμε.

Δλδ ένα 600αρι έχει φύγει ήδη και δεν είμαστε ούτε στα μισά. ΡΙΠ.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μια από τα ίδια, θα κατέβω Αθήνα 2 βδομαδες και ένα 3ημερο στη Μήλο για το οποίο έχω κλείσει διαμονή, ακτοπλοϊκά και ενοικίαση αυτοκίνητου για 2 άτομα στα 700Ε ήδη πριν καν πατήσουμε πόδι στο νησί 😬.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Χίο θα πάω κλασσικά με την οικογένεια μου καθώς καταγόμαστε από εκεί ( ο πατέρας μου βασικά) και έχουμε σπίτι, θα πάμε για 20 μέρες τον Αύγουστο (1-20). Οι τιμές φέτος στην Blue star ferries ήταν αρκετά αυξημένες καθώς για αυτοκίνητο και 4κλινη καμπίνα πήγαινε έλα μας ήρθε 627 ευρώ ενώ πέρσι ήταν 520, δηλαδή 107€ πάνω το κόστος φέτος. Πάλι καλά που είμαι φοιτητής και έχω 50% έκπτωση και έχουμε και μίλια στην blue star και μας κάνουν έκπτωση 40% στο αυτοκίνητο αλλιώς θα ήταν πιο ακριβά.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Τα αεροπορικά για εξωτερικό ήταν ανέκαθεν σχετικά τσιμπημένα το καλοκαίρι μπικόζ γκρίκ σάμμερ εξοχικό ευρώπης και τα συναφή, αλλά μετά από πόλεμο, σε συνδυασμό με το ότι αυτό το καλοκαίρι δεν υπάρχει κορώνα και είναι ευκαίρια να βγουν τα σπάσμενα, είναι αρκετά πάνω σε σχέση με άλλες χρονιές.

Φέτος ωστόσο, έχουν αυξηθεί και τα ακτοπλοϊκά, οπότε στη μεταξύ τους σύγκριση ίσως να είμαστε στα ίδια.
Για διαμονές στην ελλάδα, προσωπικά δεν έχω ψάξει καν, πιθανότατα δεν θα πάω πουθένα εντός του καλοκαιριού.
Αυτό που ακούω από γύρω όμως, είναι αυτό που λέγεται. Έχουν ακριβύνει σε γελοίο βαθμό τα πάντα και ενδεχομένως είναι η πιο χαρακτηριστική χρονιά του "οι διακοπές στην έλλαδα δεν είναι για τον έλληνα".

Αν δεν έχεις εξοχικό/διαμονή από φίλο, παίρνεις απόφαση αν θα κάνεις αυτή τη μεγάλη επένδυση για να πας σε ένα μέρος που οι περισσότεροι επιχειρηματίες θα σε βλέπουν με μισό μάτι γιατί ξέρουν ότι με το ζόρι κατάφερες να πας, άρα τι κατανάλωση να κάνεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οι έλληνες επιχειρηματίες αν μη τι άλλο βγάζουν τα σπασμένα απ' όλα τα αμύθητα ποσά που εξοικονόμησαν από γενναιόδωρους μισθούς και παροχές τώρα που οι άλλοτε ορδές τουριστικών εργατών σεζόν έριξαν πιστόλι στη βαριά βιομηχανία της χώρας για να ζήσουν απ' τα επιδόματα

λέτε να δούμε τσοπαναραίους βιοπαλαιστές ιδιοκτήτες εστιατορίων να σερβίρουν τουρίστες;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προς το παρόν έχω εισητηρια για 3 βδομάδες Ελλάδα και ένα διήμερο Σουηδία, τελη Αυγούστου - Αρχές Σεπτέμβρη.
Ολα τα αεροπορικά και τραίνα = 300ε.

Διακοπές προς το παρόν κλεισμένες 5 μερες Σκόπελο και βλέπουμε.
Θα πάμε 5 άτομα με αμάξι κ κλείσαμε ολόκληρο σπίτι εκεί.
Ακτοπλοϊκά + διαμονή = 200Ε + ότι βενζίνες κάψουμε.

Δλδ ένα 600αρι έχει φύγει ήδη και δεν είμαστε ούτε στα μισά. ΡΙΠ.
Άσε μετράμε τα δικά μας έξοδα... Το ταξίδι στην Κολομβία μπορεί να βγει και πιο φτηνό 😂
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Πέραν των τιμών έχεις και τις διαολεμένες καθυστερήσεις και ακυρώσεις πτήσεων. Έχεις δώσει ήδη τόσα λεφτά και μετά έχεις το άγχος για το πότε και αν θα φτάσεις.
Ειρωνικά, πέρυσι ήταν καλύτερη χρονιά για ταξίδι
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα περιλαμβάνει φέτος Λιουμπλάνα (Σλοβενία) με ημερήσια εκδρομή από εκεί στην Τεργέστη (Ιταλία), κατόπιν Ζάγκρεμπ και ύστερα Ντουμπρόβνικ με ημερήσιες εκδρομές στο Μαυροβούνιο και το Μόσταρ (Βοσνία - Ερζεγοβίνη)..
Επίσης τον Σεπτέμβριο 4 μέρες στη Ρώμη που παρόλο που έχω πάει 2 φορές δε την έχω δει καλά (την πρώτη πήγα ημερήσια, τη δεύτερη έκατσα ένα διήμερο).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα περιλαμβάνει φέτος Λιουμπλάνα (Σλοβενία) με ημερήσια εκδρομή από εκεί στην Τεργέστη (Ιταλία), κατόπιν Ζάγκρεμπ και ύστερα Ντουμπρόβνικ με ημερήσιες εκδρομές στο Μαυροβούνιο και το Μόσταρ (Βοσνία - Ερζεγοβίνη)..
Επίσης τον Σεπτέμβριο 4 μέρες στη Ρώμη που παρόλο που έχω πάει 2 φορές δε την έχω δει καλά (την πρώτη πήγα ημερήσια, τη δεύτερη έκατσα ένα διήμερο).
Η Λιουμπλιάνα είναι φοβερή, είναι ίσως η αγαπημένη μου ευρωπαϊκή πόλη. Να πας σε ένα εστιατόριο στο οποίο δουλεύουν άτομα με αναπηρίες, νομίζω αυτισμό. Έχει φοβερό παραδοσιακό φαγητό.

Εγώ με αφορμή έναν γάμο στην Ινδία, αν όλα πάνε καλά και αν βγαίνει η διπλωματική,θα πάω διακοπές στο Χαϊντεραμπατ και ίσως το συνδυάσω με κάποιο άλλο μέρος εκεί κοντά ή με το Νέο Δελχί που έχω φίλους. Θα είναι η πρώτη φορά που θα πάω μόνη μου διακοπές και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ. Εναλλακτικά σκέφτομαι να επισκεφθώ έναν φίλο μου στην Kerala και με αφορμή αυτό να γυρίσω εκείνα τα μέρη (που η αλήθεια είναι ότι όσο μένω εδώ θέλω οπωσδήποτε νά πάω σε εκείνη την περιοχή γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Ιο θα παω την αλλη τεταρτη 5 μερες.Ειναι οντως ετσι οπως τα λενε η νυχτερινη ζωη?
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Εγώ για καμιά Αίγινα με κόβω,δεν έχω χρόνο να πάω κάπου μακριά :lol:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Αν όλα πάνε καλά, στην Πόλη του Φωτός! :happy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top