Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Ε, όχι και σε όλα, το ένα μόνο από μακρυά το βλέπεις,
μη λέμε και ότι θέλουμε
Προφανώς εννοεί σε όλα τα κλασσικά. Υπάρχουν όμως πολλές παραλίες που τις ανακαλύπτεις μόνο με αυτοκίνητο.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπερα μαγκες! Δεδομενου οτι εχω παει στα κλασικα νησια της νεολαιας (παρο, ναξο, ιο) και τωρα θελω κατι πιο ηρεμο αλλα να εχει και νεους ανθρωπους (μην ειναι εντελως νεκρο νησι), εχετε να μου προτεινετε κατι;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Hello! Μίας καί η μισή Ελλάδα πήγε φετος Μάλτα και αναμένεται να πάω και εγώ σε λίγες μέρες θέλω κάποιες προτάσεις σχετικά με:
1) ενοικίαση σκουτερακιου στη Σλιέμα (διάβαζα ότι είναι περίπου 30€/μέρα)
2) Ωραία μέρη για φαγητό ή ποτό σε πόλεις όπως Βαλέτα, Saint Julian, Gozo, Mdina, Sliema,etc
3) Παραλίες και ψαροχώρια κυρίως στο νοτιοανατολικό και νοτιοδυτικό τμήμα του νησιού
4) Ο, τι άλλο έχετε να προτείνετε είναι καλοδεχούμενο

Ευχαριστώ πολύ ☺️
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Hello! Μίας καί η μισή Ελλάδα πήγε φετος Μάλτα και αναμένεται να πάω και εγώ σε λίγες μέρες θέλω κάποιες προτάσεις σχετικά με:
Στη Μάλτα έχω πάει για δουλειά, έκατσα 2 βδομάδες, έμενα στο Saint Julian και κατευθυνόμουνα στη Βαλέτα, είναι περίπου 45 λεπτά απόσταση.

Σίγουρα το κάστρο στη Μεδίνα είναι must επιλογή, δεν πήγα αλλά μου έχουν πει για ένα εστιατόριο grotto επίσης εκεί, σαν σπήλαιο με ενδιαφέρον φωτισμό, πρέπει να είναι ωραίο.

Σκούτερ δεν νομίζω να είδα κανένα, γενικά, βγάζεις μία κάρτα εβδομαδιαία πολύ οικονομικά και μετακινήσε παντού (πλην του αεροδρομίου που είναι ξεχωριστή). Έχει συχνή συγκοινωνία αλλά το καλοκαίρι ίσως έχει αρκετή κίνηση.

Προσωπικά μου άρεσε η βόλτα στο ενυδρείο βορειοδυτικά. Από παραλίες, η Golden Bay είναι αξιόλογος προορισμός, λογικά θα γίνεται χαμός το καλοκαίρι. Είναι η πιο όμορφη παραλία, ίσως η μοναδική αξιόλογη που έχει αυτό το μικρό νησί.

Το Saint Julian είναι όμορφο μέρος, πολύ τουριστικό με πολλές γαστρονομικές επιλογές. Στο ψαροχώρι στα νότια (Marsaxlokk) απ' ότι μου έχουν πει δεν είναι ωραία, δεν έχω προσωπική άποψη. Στα βόρεια είναι το χωριό του Ποπάη, δεν πρόλαβα να πάω ούτε εκεί αλλά είναι αξιοθέατο.

Η Βαλέτα είναι εντυπωσιακή πόλη των ιπποτών, είχα την τύχη να επισκεφτώ τη Μάλτα μέσα στο καρναβάλι και γινόταν χαμός. Έχει μεγάλη περατζάδα και στην πόλη και στο λιμάνι.

Υπάρχει επίσης ένα μικρό νησάκι στα βόρεια που μπορείς να επισκεφτείς αλλά και εκδρομή για Σικελία.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Στη Μάλτα έχω πάει για δουλειά, έκατσα 2 βδομάδες, έμενα στο Saint Julian και κατευθυνόμουνα στη Βαλέτα, είναι περίπου 45 λεπτά απόσταση.

Σίγουρα το κάστρο στη Μεδίνα είναι must επιλογή, δεν πήγα αλλά μου έχουν πει για ένα εστιατόριο grotto επίσης εκεί, σαν σπήλαιο με ενδιαφέρον φωτισμό, πρέπει να είναι ωραίο.

Σκούτερ δεν νομίζω να είδα κανένα, γενικά, βγάζεις μία κάρτα εβδομαδιαία πολύ οικονομικά και μετακινήσε παντού (πλην του αεροδρομίου που είναι ξεχωριστή). Έχει συχνή συγκοινωνία αλλά το καλοκαίρι ίσως έχει αρκετή κίνηση.

Προσωπικά μου άρεσε η βόλτα στο ενυδρείο βορειοδυτικά. Από παραλίες, η Golden Bay είναι αξιόλογος προορισμός, λογικά θα γίνεται χαμός το καλοκαίρι. Είναι η πιο όμορφη παραλία, ίσως η μοναδική αξιόλογη που έχει αυτό το μικρό νησί.

Το Saint Julian είναι όμορφο μέρος, πολύ τουριστικό με πολλές γαστρονομικές επιλογές. Στο ψαροχώρι στα νότια (Marsaxlokk) απ' ότι μου έχουν πει δεν είναι ωραία, δεν έχω προσωπική άποψη. Στα βόρεια είναι το χωριό του Ποπάη, δεν πρόλαβα να πάω ούτε εκεί αλλά είναι αξιοθέατο.

Η Βαλέτα είναι εντυπωσιακή πόλη των ιπποτών, είχα την τύχη να επισκεφτώ τη Μάλτα μέσα στο καρναβάλι και γινόταν χαμός. Έχει μεγάλη περατζάδα και στην πόλη και στο λιμάνι.

Υπάρχει επίσης ένα μικρό νησάκι στα βόρεια που μπορείς να επισκεφτείς αλλά και εκδρομή για Σικελία.
Εγώ θά φτάσω βράδυ θα πάω στο Saint Julian καί μετά έχω ένα πρωί και ένα απόγευμα όπου θά είμαι μόνη μου μέχρι να φτάσει η φίλη μου από Γερμανία , τη δεύτερη μέρα το απόγευμα και μετά θα έχουμε τρεις γεμάτες μέρες. Θα μένουμε σε χοστελ στο saint Julian καί στη Σλιέμα. Χοντρικά: πρώτη μέρα Βαλέτα καί ίσως κάπου αλλού για βραδυ. Δεύτερη μέρα κρουαζιέρα Gozo, Comino, Blue Lagoon και τρίτη μέρα θέλουμε να νοικιάσουμε σκουτερακι ώστε να κάνουμε beach hoping καί να πάμε και Mdina (τα λέω εδώ μπας και βγάζει νόημα) . Γι αυτό θέλουμε σκουτερακι για να έχουμε μεγαλύτερη ελευθερία στο που θα πάμε και να σταματάμε σε ο, τι μας αρέσει, σε κανένα παραθαλάσσιο χωριουδάκι πχ. Στο Grotto να ξέρεις με εψησες άπειρα να πάω! Thanks ☺️😁
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ, θα ξεκινήσω από Ιωάννινα τις διακοπές μου. Μία μέρα Ιωάννινα, φεύγω πάω μετά μία μέρα Ηγουμενίτσα, τρίτη μέρα Συβοτα , κάθομαι τρεις μέρες Σύβοτα παραλιά Ζάβια και άλλες δύο μέρες μπέλα βράκα, μετά τρεις μέρες Παξούς. Επιστρέφω Συβοτα, δεν κάθομαι, απλά περαστικά μια βουτιά, συνεχάω πάω Πέρδικα μια μέρα και μετά Πάργα, δύο διανυκτερεύσεις, αγοράζω δερμάτινο που θέλω, έχει καλά, μετά τρεις μέρες πρέβεζα, μετά πάω τρεις μέρες Λευκάδα. Επιστρέω μεγάλη στεριά και πάω Μεσολόγγι. Α, ξέχασα, πριν το Μεσσολόγγι, θα κάνω μια στάση δυο μέρες παραλία Λούρος που είναι η μεγαλύτερη παραλία της ελλάδας, ίσως και της Ευρώπης... τέσπα, εκεί θες gps. Μετά το Μεσολόγγι, δεν μπορείς να μην πας μια Ναύπακτο, βέβαια, Ναύπακτο δύο μέρες και μία μέρα σε κάτι παραλίες που έχει πιο πέρα (μοναστηράκι Χιλιαδού).

Αφήνω πίσω την Ρούμελη, πιάνω την γέφυρα, θα σταματήσω 1 μέρα Πάτρα για να πάω σε καλό 5* ξενοδοχείο να πλυθώ να σενιαριστώ. Συνεχάω, πάω κάτω σα κάτω Λουτρά Κυλλήνης, δεν έχω ξαναπάει αλλά για να το λένε λουτρά, ωραία θα είναι. Σκοπεύω άλλες τρεις μέρες εκεί.
Μετά Κατάκολο, απλά μια βουτιά παιδιά και του δίνω για Ζαχάρω Πηγές Καιάφα. Σκοπεύω τρεις μέρες αλλά ο στόχος μου είναι να πάω πιο κάτω στη βοιδοκοιλιά, ούτε εκεί έχω πάει, μάλιστα Βοιδολοιλιά, τουλάχιστον τρεις μέρες Βοιδοκοιλιά και μετά ένα έμπα Πύλο για καφέ τυρόπιτα και μερά ανατολικά μιά μέρα Λούτσα δίπλα στη Φοινικούντα.

Θα συνεχίσω προς Καλαμάτα, όχι μέσα, εκτός, έχει πολλές παραλίες και θα βρω μια να κάτσω τρεις μέρες για ξεκούραση πριν συνεχίσω για Μάνη εκεί στο μεσαίο πόδι. Λιμένι Γερολιμένα, δεν έχω αποφασίσει πόσες μέρες θα κάτσω εκεί διότι και το οικονομικό είναι ένα θεματάκι. Συνεχάω πάω Ελαφόνησο παραλία Σίμου, εκεί πρέπει μια βδομάδα το λιγότερο αλλιώς δε λέει.
Μετά, η θα πάω Κύθηρα και από κει Κρήτη ή προς Μονεμβασιά Κυπαρισία.
Πιο πιθανό το κόβω για Κρήτη.
Εκεί θα πάρω σβάρνα Σαμαριά Ομαλό Σφακιά αγία Ρούμελη, όλη την ανατολική και νότια Κρήτη, στόχος Αης Νικόλας και από κει Ρόδος με το πλοίο της γραμμής, τρεις μέρες Ρόδος , Κως άλλες τρεις, Κάλυμνο ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΨΕΡΙΜΟ. μετά Λέρο Πάτμο Λειψούς στην παραλία χοχλιακούρα και από κει θα κάνω μια στάση διαρκείας στην Ικαρία.

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω σχεδιάσει ακόμη.
Παιδες, ακόμα Σύβοτα είμαι...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ κανονίζω χειμερινές διακοπές τώρα, θα πιάσω όλα τα χιονοδρομικά στην Ελλάδα και σκέφτομαι να χτυπήσω Βαρκελώνη και Φρανκφούρτη. Μόνη, χωρίς καμία φίλη. Δεν ξαναπάω διακοπές με παρέα εκτός αν είναι ατομα που γνωρίζω πολύ καλά.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Εγώ κανονίζω χειμερινές διακοπές τώρα, θα πιάσω όλα τα χιονοδρομικά στην Ελλάδα και σκέφτομαι να χτυπήσω Βαρκελώνη και Φρανκφούρτη. Μόνη, χωρίς καμία φίλη. Δεν ξαναπάω διακοπές με παρέα εκτός αν είναι ατομα που γνωρίζω πολύ καλά.
Τελικά θα μεταναστεύσεις σύντομα στη Ελλάδα;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τελικά θα μεταναστεύσεις σύντομα στη Ελλάδα;
Κατα 90% ναι. Ακομα προσπαθω να συνελθω απο το αγχος της δουλειας και των διακοπων. Προς το παρον κανω διαλειμμα για 6-12 μηνες. Θα αρχισω να ψαχνομαι αργοτερα. Κοιταω και για Ευρωπη.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Αν πάνε όλα καλά, ίσως μέσα στο 2024 θα ταξιδέψω έκτος Ευρώπης...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,295 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς Μυστρά-Μονεμβασιά για να μας πει την εμπειρία του; Είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν έχω πάει ποτέ Πελοπόννησο. Σκέφτομαι να πάω ένα τριήμερο και θα ήθελα τα φώτα σας!
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς Μυστρά-Μονεμβασιά για να μας πει την εμπειρία του; Είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν έχω πάει ποτέ Πελοπόννησο. Σκέφτομαι να πάω ένα τριήμερο και θα ήθελα τα φώτα σας!
Δεν ξέρω αν σε φτάσει το τριήμερο. Για να ανέβεις στο Μυστρά μια μέρα τη θέλεις. Μάνη - Μονεμβασία- Γύθειο πολύ όμορφα και γραφικά. Η πέτρα γενικά με το σκούρο Γαλάζιο της θάλασσας δένει απίστευτα, μοναδικής ομορφιάς τοπίο.
Αν πας , οπωσδήποτε θα πρέπει να επισκεφτείς τα Σπήλαια Διρού με το βαρκάκι και σου προτείνω να πάς Ελαφόνησο με τα κρυστάλλινα νερά και φυσικά Καλαμάτα.

Αν πας Νάυπλιο πέρνα και από το Άργος έχουν καταπληκτικά πορτοκάλια εκεί, δεν έχεις φάει καλύτερα!!

Βέβαια η Πελοπόννησος έχει κιαλλα μέρη , όπως το πόρτο χέλι, Αρχαία Ολυμπία, Μυκήνες , Επίδαυρο,Ισθμό της Κορίνθου, Καλάβρυτα με τον Οδοντωτό κ.α.

3 μέρες πάντως είναι λίγες ακόμα και για να γυρίσεις το νότιο μέρος...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σε φτάσει το τριήμερο. Για να ανέβεις στο Μυστρά μια μέρα τη θέλεις. Μάνη - Μονεμβασία- Γύθειο πολύ όμορφα και γραφικά. Η πέτρα γενικά με το σκούρο Γαλάζιο της θάλασσας δένει απίστευτα, μοναδικής ομορφιάς τοπίο.
Αν πας , οπωσδήποτε θα πρέπει να επισκεφτείς τα Σπήλαια Διρού με το βαρκάκι και σου προτείνω να πάς Ελαφόνησο με τα κρυστάλλινα νερά και φυσικά Καλαμάτα.

Αν πας Νάυπλιο πέρνα και από το Άργος έχουν καταπληκτικά πορτοκάλια εκεί, δεν έχεις φάει καλύτερα!!

Βέβαια η Πελοπόννησος έχει κιαλλα μέρη , όπως το πόρτο χέλι, Αρχαία Ολυμπία, Μυκήνες , Επίδαυρο,Ισθμό της Κορίνθου, Καλάβρυτα με τον Οδοντωτό κ.α.

3 μέρες πάντως είναι λίγες ακόμα και για να γυρίσεις το νότιο μέρος...
3 μέρες για Μυστρά-μονεμβασια και Επίδαυρο είναι αρκετες;
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μονεμβασία και Μυστρά είχα πάει κάπου το 2008-2009 όταν ήμουν μικρός, αλλά θυμάμαι πολύ έντονα το κάστρο στην Μονεμβασιά πόσο ωραίο ήταν.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
3 μέρες για Μυστρά-μονεμβασια και Επίδαυρο είναι αρκετες;
Οχι!!! Μονεβασιά - Επίδαυρος είναι περίπου 250 χιλιόμετρα! με τι θα πας με αυτοκίνητο? θα μου πεις με τι άλλο?? εγώ δεν νομίζω ότι είναι αρκετές. Θα κουραστείς ΠΟΛΥ. Αν πάς από Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο το θεωρώ αδύνατο. Αν πας Θεσσαλονίκη -Αθήνα με αεροπλάνο και μετά νοικιάσεις αμάξι, κάτι γίνεται.

Επίσης μπορείς να πάς Θεσσαλονίκη - Καλαμάτα με αεροπλάνο και απο εκεί να νοικιάσεις αμάξι να πας Μυστρά - Μονεμβασιά - Επίδαυρο και να αφήσεις το αμάξι στο αεροδρόμιο της Αθήνας και να επιστρέψεις με αεροπλάνο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Οχι!!! Μονεβασιά - Επίδαυρος είναι περίπου 250 χιλιόμετρα! με τι θα πας με αυτοκίνητο? θα μου πεις με τι άλλο?? εγώ δεν νομίζω ότι είναι αρκετές. Θα κουραστείς ΠΟΛΥ. Αν πάς από Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο το θεωρώ αδύνατο. Αν πας Θεσσαλονίκη -Αθήνα με αεροπλάνο και μετά νοικιάσεις αμάξι, κάτι γίνεται.

Επίσης μπορείς να πάς Θεσσαλονίκη - Καλαμάτα με αεροπλάνο και απο εκεί να νοικιάσεις αμάξι να πας Μυστρά - Μονεμβασιά - Επίδαυρο και να αφήσεις το αμάξι στο αεροδρόμιο της Αθήνας και να επιστρέψεις με αεροπλάνο...
Θα πάω Αθήνα και την επόμενη μέρα θα ξεκινήσω για Μονεμβασιά. Είναι πολλές οι ώρες Θεσσαλονίκη - Μονεμβασιά.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Θα πάω Αθήνα και την επόμενη μέρα θα ξεκινήσω για Μονεμβασιά. Είναι πολλές οι ώρες Θεσσαλονίκη - Μονεμβασιά.
Αθήνα Μονεμβασιά περίπου 300 χλμ. , δεν είναι λίγα! Πήγαινε και ότι δεις στη διαδρομή..
 

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αθήνα Μονεμβασιά περίπου 300 χλμ. , δεν είναι λίγα! Πήγαινε και ότι δεις στη διαδρομή..
Αν πάω πρώτη μέρα Αθήνα - Μονεμβασιά, τη δεύτερη μυστρά και την τρίτη Επίδαυρο θα προλάβω πιστεύεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top