Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι ελληνικές ταυτότητες έως τώρα ήτο ελληνική πατέντα. Στο βωμό του «γινόμαστε Ευρώπη» θυσιάζουμε άλλο ένα λαογραφικό στοιχείο (όπως τόσα άλλα για να μην μας θεωρούν βλάχους).
Οι Ελληνικές ταυτότητες είναι λαογραφικό στοιχείο; Θα τρελαθώ.

Δεν έχω εμπιστοσύνη σε ένα κράτος όπου με υψηλή φορολογία σκορπάει τα χρήματα του λαού σε χαζομάρες και του προσφέρει κάκιστης ποιότητος παροχές/υποδομές. Δεν επρόκειτο να πάνε για το καλό μας αυτά τα λεφτά.
Έχεις σκεφτεί πως αν αντικατασταθούν όλες οι γραφειοκρατικές αηδίες με ένα νούμερο θα γλυτώσει χρήματα το κράτος για να σου παρέχει υποδομές;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Οι Ελληνικές ταυτότητες είναι λαογραφικό στοιχείο; Θα τρελαθώ.
Τα πάντα αποτελούν λαογραφικό στοιχείο. Κάθε ιδιαιτερότητα. Κάποιοι δεν είμαστε NPCs και δεν θέλουμε να γίνουμε.

Έχεις σκεφτεί πως αν αντικατασταθούν όλες οι γραφειοκρατικές αηδίες με ένα νούμερο θα γλυτώσει χρήματα το κράτος για να σου παρέχει υποδομές;
Ναι, αυτό φταίει που είμαστε σε αφρικανικά επίπεδα ακόμα. Θα λυθούν όλα με την αριθμοποίηση των ανθρώπων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η κοινωνία και η τεχνολογία προχωράει
Το θέμα είναι να προχωράει προς το ωφέλιμο όχι προς το ολέθριο φίλε scandal. Γιατί να φανταστώ, όταν όλα θα τα αντικαταστήσουν οι μηχανές και οι άνθρωποι θα κοπανιούνται για τις ελάχιστες θέσεις εργασίας κάποιοι θα σε λένε «η τεχνολογία προχώρησε».

Στο σύστημα αυτό η τεχνολογία δεν είναι σύμμαχος σου (όπως θα έπρεπε) αλλά εχθρός σου γιατί αποτελεί όπλο του εχθρού σου.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί πως αν αντικατασταθούν όλες οι γραφειοκρατικές αηδίες με ένα νούμερο θα γλυτώσει χρήματα το κράτος για να σου παρέχει υποδομές;
Αν, λέμε αν, όλα τα νούμερα αντικατασταθούν με ένα (κάτι το οποίο κι εγώ ευελπιστώ να γίνει...), δε σημαίνει ότι θα γλιτώσουμε χρήματα (πόσω μάλλον δε ότι αυτά θα πάνε στις υποδομές...). Κόπο θα γλιτώσουμε. Εμείς ως πολίτες. Από το να τρέχουμε από τη μία υπηρεσία στην άλλη. Χρήματα θα γλιτώναμε, αν κι εφόσον "χήρευαν" θέσεις στο δημόσιο που είναι άχρηστες. Κι εδώ είναι που λέω ότι ό,τι περιμένουμε να γίνει ίσως και να μην γίνει, γιατί θα χρειαστεί να φύγει κόσμος και κοσμάκης, αν φαίνονται τα πάντα online. Και ποιά κυβέρνηση είναι αυτή που θ΄ αναλάβει τέτοιο κόστος ; Καμιά...Εδώ "βάζουν απ΄ την πίσω πόρτα"...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρα από αισθητικά μακράν χειρότερες...
Να δω τί άλλο θα βρεις...

Πιο λειτουργικές, όμως. Πιο μικρές και εύχρηστες, για το κάθε πορτοφόλι...
Ότι είμαστε ήδη, είμαστε. Όμως εδώ μιλάμε για το τελειωτικό χτύπημα. Μπορεί να φαντάζει δελεαστικό αυτό που λες αλλά εν τέλει η υποκατάσταση της ταυτότητος των ανθρώπων με αριθμούς είναι κάτι το επικίνδυνο θα έλεγα. Ως αριθμούς αντιμετώπιζαν οι Ναζί τους κρατούμενους των στρατοπέδων συγκεντρώσεως. Ας μας κάνουν τατουάζ τον αριθμό μας με την γέννησή μας.
Αυτά που διαβάζουμε, εδώ κι εκεί, πολύ μας επηρεάζουν τελικά. Το βλέπεις...
Για όλα υπάρχει και μία θετική πλευρά. Ακόμα και ένα chipάκι θα μπορούσε να φανεί ελκυστικό. Αν σε απαγάγουν ποτέ θα είναι τόσο εύκολο να βρουν οι Αρχές και εσένα και τους ενόχους. Όμως εν τέλει η ζυγαριά μάλλον γέρνει προς το αρνητικό της ιστορίας... Να ξέρει ένα κράτος που είσαι και τι έκανες 24/7. ]
Γιατί να θέλει να ξέρει το κράτος πού είμαι και τί έκανα ; Τόσο καίγεται ; Σε περιπτώσεις, όπως αυτή που αναφέρεις (απαγωγή, π.χ...), θα ήταν χρήσιμο. Ας μείνουμε σε αυτό. Σε τέτοιους λειτουργικούς σκοπούς...
Ναι, μιλάς για ειδικές περιπτώσεις όμως. Εδώ είναι το αναγκαστικό (εάν όντως βγει διαταγή υποχρεωτικής αντικατάστασης των παλαιών ταυτοτήτων έως τα μέσα του 2024, όπως λέγεται). Δεν έχω εμπιστοσύνη σε ένα κράτος όπου με υψηλή φορολογία σκορπάει τα χρήματα του λαού σε χαζομάρες και του προσφέρει κάκιστης ποιότητος παροχές/υποδομές. Δεν επρόκειτο να πάνε για το καλό μας αυτά τα λεφτά.
Δεν έχεις κι άδικο...
Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να δώσω ποτέ τα δακτυλικά μου αποτυπώματα. Εύχομαι να μην χρειαστεί ούτε στο μέλλον. Για έναν μέσο πολίτη σίγουρα η επαναφορά των δακτυλικών αποτυπωμάτων δεν είναι πρόβλημα, αντιθέτως θα φαντάζει δελεαστική η πρόφαση της ευκολοτέρας αναγνωρίσεως των παραβατικών στοιχείων. Για ανθρώπους όμως που παλεύουν για τις Ιδέες τους το κράτος είναι εχθρός (ειδάλλως εάν δεν ήταν ποίος ο λόγος να το πολεμούσες) και το να έχει ο εχθρός σου κάτι τέτοιο είναι πλήγμα.
Σε όλες μου τις ταυτότητες δακτυλικά αποτυπώματα έδωσα. Από το 18 μου, περίπου, έως και το 2011 που έβγαλα την τελευταία. Καθόλου δε με χάλασε, κάτι τέτοιο, ούτε με χαλάει...
Άσε που δεν είναι πάντα αξιόπιστα. Ένας άνθρωπος ακόμα παλεύει να αποδείξει την αθωότητά του πίσω από τα σίδερα της φυλακής επειδή δάνεισε ένα βιβλίο του σε γνωστό ο οποίος το έδωκε σε μέλος της 17Ν (ή ένα μέλος της 17Ν το δάνεισε κάπου και κατέληξε στα χέρια του, δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία) και ευρέθησαν τα αποτυπώματά του μαζί με τον τρομοκράτη και δεν μπορεί να αποδείξει τίποτε. Φαντάσου από το πουθενά να βρεθείς τόσο μπλεγμένος.
Εξαίρεση είναι αυτή και το ξέρεις. Δεν είναι ο κανόνας. Αλλοίμονο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Σε όλες μου τις ταυτότητες δακτυλικά αποτυπώματα έδωσα. Από το 18 μου, περίπου, έως και το 2011 που έβγαλα την τελευταία.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Την πρώτη την είχα βγάλει έφηβη και τη δεύτερη το 2014, και δε θυμάμαι να έχω δώσει δαχτυλικά αποτυπώματα. :confused:
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Την πρώτη την είχα βγάλει έφηβη και τη δεύτερη το 2014, και δε θυμάμαι να έχω δώσει δαχτυλικά αποτυπώματα. :confused:
Έχεις δίκιο. Τώρα την κοίταξα. Τί να πω ; Από κάπου θα μου είχε μείνει...

Θυμάμαι, παλαιότερες, να φαίνονται τα δακτυλικά (μου) αποτυπώματα. Ίσως πολύ πιο παλιά...
 

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τα πάντα αποτελούν λαογραφικό στοιχείο.
Τα λαογραφικά στοιχεία δεν εξελίσσονται; Και πλαστικό δεν είχαμε κάποτε, αλλά φτιάξαμε ταυτότητες.

Και η γλώσσα αλλάζει. Και η ενδυμασία. Και η μουσική. Δεν μένει στάσιμος ένας υγιής λαός.
Χρήματα θα γλιτώναμε, αν κι εφόσον "χήρευαν" θέσεις στο δημόσιο που είναι άχρηστες.
Μα δεν είναι άχρηστες αυτή τη στιγμή, γιατί τρέχουμε από δω κι από εκεί όπως λες για να μας εξυπηρετήσουν. Και αυτοί κι εμείς δουλεύουμε παραπάνω για το ίδιο αποτέλεσμα.

Εννοείται πως η πελατειακή σχέση δεν παύει να υπάρχει με ένα νουμεράκι, αλλά είναι μια αρχή.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Την πρώτη την είχα βγάλει έφηβη και τη δεύτερη το 2014, και δε θυμάμαι να έχω δώσει δαχτυλικά αποτυπώματα. :confused:
Στη ταυτότητα της γιαγιάς μου που εκδόθηκε αρκετά παλιά, έχει δακτυλικά αποτυπώματα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Τώρα την κοίταξα. Τί να πω ; Από κάπου θα μου είχε μείνει...

Θυμάμαι, παλαιότερες, να φαίνονται τα δακτυλικά (μου) αποτυπώματα. Ίσως πολύ πιο παλιά...
Βλέπω εδώ το εξής:
Στην πίσω πλευρά θα υπάρχουν τα ονόματα πατέρα και μητέρας, ο τόπος γέννησης του κατόχου, η ομάδα αίματος (προαιρετικά), το ύψος (μετά τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας), η ζώνη μηχανικής ανάγνωσης, το ενσωματωμένο τσιπάκι και το ψηφιακό δακτυλικό αποτύπωμα, ένας ακόμα «νεωτερισμός» που σχολιάστηκε αρνητικά, καθώς τα δακτυλικά αποτυπώματα στις ταυτότητες, εκείνα τα κλασικά με το μαύρο μελάνι, καταργήθηκαν το 2000 ως προσβολή των προσωπικών δεδομένων και της αξίας του ανθρώπου

Οπότε μη χαίρομαι, έχουν και τα δικά μου.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Βλέπω εδώ το εξής:

Είπα κι εγώ. Τόσο πολύ λάθος έκανα ; Κάτι θυμόμουν...
Οπότε μη χαίρομαι, έχουν και τα δικά μου.
Γιατί σ' ενοχλεί αυτό ; Τί έγινε κι αν τα έχουν ή θα τα έχουν στην πορεία ; Καλό δεν είναι ; Μαζί με τα δικά μας, να μπορούν να ταυτοποιηθούν αμέσως και του κάθε σεσημασμένου ; Ουδέν καλόν αμιγές κακού...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι Ελληνικές ταυτότητες είναι λαογραφικό στοιχείο;
Γιατί όχι; Μήπως τώρα ήρθε ο καιρός να πάνε στο λαογραφικό μουσείο;

1694453036325.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Βρήκα εδώ φωτογραφία απο αυτο το είδωλο και απορία το είχα άντε ολα τα αλλα πάνε κι έρχονται, αλλά το ΤΑΛΜΟΥΔ τι διαολο ειναι παλι;;;

IMG_6347.jpeg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Και τι σχέση εχει αυτο με τις νέες ταυτότητες;;;;;
Χωρίς να είμαι σίγουρος θεωρώ ότι πάει κάπως έτσι: Εβραίοι= σκότωσαν τον Μεσσία= είναι οι πρόγονοι των Rothschilds= ελέγχουν όλων των πλανήτη = είναι σχέδιο τους ώστε να μας ελέγχουν και να σκοτώσουν της θρησκεία μας.

Δηλαδή κανένα νόημα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Οι εβραίοι έχουν ισχυρά λόμπυ. Ως ένα βαθμό είναι αλήθεια πως έχουν δύναμη στον κόσμο. Αλλά δεν είναι μόνοι τους προφανώς. Τα έχουν υπερφουσκώσει μερικοί γραφικοί που βλέπουν παντού τα διαβόητα «πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών». Είναι ένας λαός οξυδερκής που έδειξε πολλές φορές στους αιώνες την ικανότητά του.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Έστω ότι βγάζει κάποιος τη νέα ταυτότητα.
Θα έχουμε τρεχάματα να ενημερώσουμε τράπεζες ή κάτι άλλο για το νέο μας αυτό έγγραφο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top