Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Έστω ότι βγάζει κάποιος τη νέα ταυτότητα.
Θα έχουμε τρεχάματα να ενημερώσουμε τράπεζες ή κάτι άλλο για το νέο μας αυτό έγγραφο;
Φαντάζομαι ο ΑΤ θα παραμείνει ο ίδιος οπότε οχι
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
image.png
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Έστω ότι βγάζει κάποιος τη νέα ταυτότητα.
Θα έχουμε τρεχάματα να ενημερώσουμε τράπεζες ή κάτι άλλο για το νέο μας αυτό έγγραφο;

Φαντάζομαι ο ΑΤ θα παραμείνει ο ίδιος οπότε οχι

Μέχρι τώρα ο αριθμός ταυτότητας συνοδευόταν με το έγγραφο και όχι με τον άνθρωπο, δηλαδή όποτε άλλαζες-άλλαζε κι αυτό.

Νιώθω πολύ σίγουρος ότι αυτό θα ισχύει και στο καινούριο σύστημα, οπότε ναι, όπου η επικαιροποίηση δεν γίνεται αυτόματα θα πρέπει να τηνε φάμε εμείς.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Το ίδιο θα ισχύει και ναι θα πρέπει να την φάμε εμείς.
Όπου γίνεται ηλεκτρονικά έχει καλώς.
Όπου δεν γίνεται καλή τύχη.

Αν θες να είσαι εντελώς τυπικός να την ενημερώσεις και σε μέρη που ίσως δεν είναι τόσο απαραίτητο(πχ στη ΔΕΗ ή οπουδήποτε γράφτηκες δείχνοντας ταυτότητα) θες να τρέχεις κανα μήνα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Συγκλονιστικό παρασκήνιο βγαίνει στη φόρα. Πως ο καλύτερος υπουργός της κυβέρνησης Μητσοτάκης απέφυγε το σκάνδαλο της χρηματοδότησης των ταυτοτήτων και γλίτωσε 449 εκατομμυρίων ευρώ απ' τα λεφτά των φορολογουμένων πολιτών!

Τάκης Θεοδωρικάκος

Από την ΚΝΕ στον Σύριζα, απ' τον Σύριζα στο ΠΑΣΟΚ και απ' το ΠΑΣΟΚ υπουργός Εσωτερικών και νυν Προστασίας του Πολίτη στην ΝΔάρα! :upside:

Η υπουργάρα γατόνι, ο γηραλέος πολιτικός λύκος, ο πατριώτης, η ψυχάρα, ο λίκνος της δεξιάς φράξιας, μόνος ενάντια σε όλους και όλα, απομίζωσε την κεντρική εξουσία και έσωσε το ποσό 515 - 66 = 449 εκατομμύρια ευρώ + ΦΠΑ. :playboy:

Γι' αυτό και στον ανασχηματισμό ο Κούλης τον επιβράβευσε με top Υπουργείο: Προστασίας του Πολίτη! :beach:

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Άνοιξαν σήμερα νομίζω, θα πάω σε κανένα 20ημερο να την βγάλω και εγώ επιτέλους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Άκουσα οτι τις φωτογραφίες μπορεί να τις βγάζει φωτογράφος και να τις ανεβάζει ηλεκτρονικά ώστε να τις χρησιμοποιήσουν στην αστυνομία για να φτιάξουν την ταυτότητα ή να τη βγάζει ο αστυνομικός. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω φωτογραφίες που ήδη έχω. Αν κάποιος μάθει, ας το γράψει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Άκουσα οτι τις φωτογραφίες μπορεί να τις βγάζει φωτογράφος και να τις ανεβάζει ηλεκτρονικά ώστε να τις χρησιμοποιήσουν στην αστυνομία για να φτιάξουν την ταυτότητα ή να τη βγάζει ο αστυνομικός. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω φωτογραφίες που ήδη έχω. Αν κάποιος μάθει, ας το γράψει.
Αυτη την ερωτηση τη θέλω κι εγω να την απαντήσω γιατι έχω εδω και 3-4 μήνες κατι φωτο για διαβατήριο στο gov. Λενε θέλουν πρόσφατη ενός μηνός και κοιταω μηπως το γλιτωσω να ξαναπάω (αν και θέλω να βγαλω καλύτερα τη σκατόφατσα ξανά).
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αυτη την ερωτηση τη θέλω κι εγω να την απαντήσω γιατι έχω εδω και 3-4 μήνες κατι φωτο για διαβατήριο στο gov. Λενε θέλουν πρόσφατη ενός μηνός και κοιταω μηπως το γλιτωσω να ξαναπάω (αν και θέλω να βγαλω καλύτερα τη σκατόφατσα ξανά).
Άκουσα οτι μπορεί ο φωτογράφος να σου βάλει τη φωτογραφία για να τη χρησιμοποιήσει ο αστυνομικός που θα φτιάξει την ταυτότητα.


Οπότε δε γλιτώνουμε τα χρήματα σε φωτογράφο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Άκουσα οτι μπορεί ο φωτογράφος να σου βάλει τη φωτογραφία για να τη χρησιμοποιήσει ο αστυνομικός που θα φτιάξει την ταυτότητα.


Οπότε δε γλιτώνουμε τα χρήματα σε φωτογράφο.
Κοίταξε, το ξέρω αυτο, το χω κάνει, και εχω μια που ειμαι σαν βλαμμενος μετα απο μετωπική με νταλίκα.

Δεν ειναι κατι, στο ανεβαζει και σου ρχεται κωδικός και τον βάζεις στο gov και κάνει bind τη φωτο με το ακκάου για 12μηνο. Το θεμα ειναι οτι τα στρουμφάκια θένε πρόσφατη φωτό, άρα εμενα που ειναι κάτι μηνών, μπορει να μη τους κάνει και θέλει πάλι λεφτά σε φωτογράφο.

Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε, τώρα κατα τωρα όλα μαζεμένα, ειδάλλως μετα ξανα απο την αρχή. Και με τις ταυτότητες τα ίδια. Λενε οσοι ετρεξαν τωρα να βγαλουν θα ξαναπανε δεκέμβρη για να τους κοτσάρουν αριθμό από πίσω.

Ε και λεω ολα μαζι δεκεμβρη δεν πα να κουρευτούν; Το τρέξιμο με πειράζει πιο πολύ απο τα λεφτά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Υψηλή συμμετοχή για τις νέες ταυτότητες την πρώτη ημέρα έκδοσης τους.

 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε όπως δεν βρίσκω λόγο κάποιος να την αποφεύγει δεν βρίσκω λόγο κάποιος να τρέξει να βγάλει αν δεν χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς νέα ταυτότητα τώρα.

Ειδικά αν ισχύει ότι από Δεκέμβρη θα υπάρχει στην ταυτότητα και ο νέος αριθμός που είναι σαν ενοποίηση ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και όσοι βγάλουν τώρα ταυτότητα θα πρέπει να ξαναπάνε τότε να προστεθεί και αυτός ο αριθμός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Μπήκα 11 η ώρα Δευτέρας (αν καταλάβα καλά άνοιξε στις 8μιση) και δεν είχε ραντεβού σε κανένα τμήμα του Βόρειου Τομέα.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν άνοιξαν ποτέ.

Πρέπει ή να διευρύνουν το ωράριο ή να κάνουν τα slots από μισάωρα -> τέταρτα ξέρωγω.
Βέβαια όπως πάει τουλάχιστον θα τη βγάλουμε Δεκεμβρογενάρη μια και καλή να 'χει και το νέο αριθμό πάνω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Προγραμματισμός NPC: 2020, κορωνοπανικός, 2021, εμβολιοπανικός, 2022, φιλο-ουκρανισμός, 2023, ταυτότητες.

Κάθε χρονιά πάντως όλο και κάτι βρίσκουν για να κατευθύνουν τα απανταχού NPC.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Θα σου πω ψέματα καθώς δεν έχω μπει στο Gov.gr ώστε να το ψάξω.
Εγώ μπήκα και είναι κλεισμένα όλα μέχρι τον Δεκέμβριο 23. Και τι γίνεται αν κάποιος χάσει την ταυτότητά του ή του την κλέψουνε; Πρέπει να περιμένει για ραντεβού το 2024;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Εγώ μπήκα και είναι κλεισμένα όλα μέχρι τον Δεκέμβριο 23. Και τι γίνεται αν κάποιος χάσει την ταυτότητά του ή του την κλέψουνε; Πρέπει να περιμένει για ραντεβού το 2024;

Έλεος πρέπει να πάω να κλείσω από τώρα δηλαδή;;😑😑
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top