Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Στο τμήμα της Θεσσαλονίκης που ζήτησα δεν είχε ούτε ένα ραντεβού διαθέσιμο. Εκτός κι αν δεν έχει ανοίξει καν... Στο id.gov
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εγώ μπήκα και είναι κλεισμένα όλα μέχρι τον Δεκέμβριο 23. Και τι γίνεται αν κάποιος χάσει την ταυτότητά του ή του την κλέψουνε; Πρέπει να περιμένει για ραντεβού το 2024;
Όχι αν τη χάσεις έχεις προτεραιότητα. Οπότε όλοι οι ξύπνιοι θα πουν οτι τη χάσανε και θα πάρουν προτεραιότητα αφού είμαστε στο Ελλάδα και οι νόμοι ισχύουν μόνο για τους άλλους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Όχι αν τη χάσεις έχεις προτεραιότητα. Οπότε όλοι οι ξύπνιοι θα πουν οτι τη χάσανε και θα πάρουν προτεραιότητα αφού είμαστε στο Ελλάδα και οι νόμοι ισχύουν μόνο για τους άλλους.
Και για ποιο λόγο να βιαστούν; Έτσι κι αλλιώς ανα 10 χρόνια θα θέλει ανανέωση με 10,5 ευρώ. Ας κερδίσουν δύο χρονάκια ακόμα. Γιατί να ταλαιπωρούν αυτούς που την χάνουν ή τους την κλέβουν;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Και για ποιο λόγο να βιαστούν; Έτσι κι αλλιώς ανα 10 χρόνια θα θέλει ανανέωση με 10,5 ευρώ. Ας κερδίσουν δύο χρονάκια ακόμα. Γιατί να ταλαιπωρούν αυτούς που την χάνουν ή τους την κλέβουν;
Γιατί ο Έλληνας όταν βλέπει παραθυράκι στο νόμο δεν κρατιέται baby!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ποιο παραθυράκι; Για να χρεωθεί 5 ευρώ περισσότερο; Ύστερα παραπονιέται για το κόστος της φωτογραφίας...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ξέρουμε αν έχει ξεκινήσει να αναγράφεται ο προσωπικός αριθμός πολίτη στις νέες ταυτότητες;; Ρωτάω για να ξέρω αν αξίζει να κλείσω ραντεβού ή όχι.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ορίστε, δεν κρύβονται πλέον. Που είσαι Όργουελ...

 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Παίζει 8 στα 10 που είδα Ρουμανία να ήταν Dacia.

Σε άλλα νέα, 17 χρόνια μετά έχω ξανά μία αξιοπρεπή ταυτότητα.
Οπότε μαζί με 3 δόσεις κόβιντ, 2 αντιγριπικά και διαβατήριο, όπου να ναι θα 'χω διψήφιο αριθμό τσιπακίων πάνωμ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Παίζει 8 στα 10 που είδα Ρουμανία να ήταν Dacia.

Σε άλλα νέα, 17 χρόνια μετά έχω ξανά μία αξιοπρεπή ταυτότητα.
Οπότε μαζί με 3 δόσεις κόβιντ, 2 αντιγριπικά και διαβατήριο, όπου να ναι θα 'χω διψήφιο αριθμό τσιπακίων πάνωμ.
Η νέα ταυτότητα έχει άλλο νούμερο από την παλιά υποθέτω ε; Πρέπει να μπεις σε υπηρεσίες και να το αλλάξεις ή θα γίνει αυτόματα; Ρωτάω μήπως σου είπαν.

Φωτογραφία έβγαλες στο τμήμα ή σε φωτογράφο;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Η νέα ταυτότητα έχει άλλο νούμερο από την παλιά υποθέτω ε; Πρέπει να μπεις σε υπηρεσίες και να το αλλάξεις ή θα γίνει αυτόματα; Ρωτάω μήπως σου είπαν.

Φωτογραφία έβγαλες στο τμήμα ή σε φωτογράφο;
Από ο,τι θυμάμαι μέσω gov τα αλλάζεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,013 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Τι 10 χρονια λεει μωρε ο τυπος για το myphoto

12 μηνες ειναι μενουν επάνω τα συσχετισμενα αρχεια με το ΑΦΜ. Μετα λογικα θελει ξανά.
Δεν ξέρω δεν έχω βγάλει νέα ταυτότητα δεν το έχω κάνει αυτο
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Η νέα ταυτότητα έχει άλλο νούμερο από την παλιά υποθέτω ε; Πρέπει να μπεις σε υπηρεσίες και να το αλλάξεις ή θα γίνει αυτόματα; Ρωτάω μήπως σου είπαν.

Φωτογραφία έβγαλες στο τμήμα ή σε φωτογράφο;
Φωτογραφία στο τμήμα (οσονούπω θα τα ξανασκάσω για διαβατηρίου άλλωστε, ας έβγαινε τσάμπα δαύτη).

Εφορία/ααδε/εθνικό μητρώο επικοινωνίας κοκ ξέρω ότι γίνονται αυτόματα (αν και για την ώρα δεν τα βλέπω, ίσως επειδή έχει κάποιες ώρες που την παρέλαβα, ελπίζω να μη γίνει καμιά μλκια).
Αφού γίνει δαύτο, μέσω gov πας να κάνεις επικαιροποίηση στοιχείων στις τράπεζες.

Ο ΕΦΚΑ επίσης μου είπανε ότι γίνεται update μόνος του αλλά παίρνει κάποιο καιρό (κυρίως αυτόνα φοβάμαι μην κάνει μλκιες και πρέπει να τραβάω σε κάνα ΚΕΠ).
Κι όλα τα υπόλοιπα (δουλειά, ρεύματα, εταιρείες κινητής μπλαμπλα) μονάχος σου.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Εφορία/ααδε/εθνικό μητρώο επικοινωνίας κοκ ξέρω ότι γίνονται αυτόματα (αν και για την ώρα δεν τα βλέπω, ίσως επειδή έχει κάποιες ώρες που την παρέλαβα, ελπίζω να μη γίνει καμιά μλκια).
Έρχομαι να απαντήσω στον εαυτό μου περί ταυτότητας in case anyone wonders.
Το "αυτόματα, συνήθως κάνει κάνα μισάωρο να εμφανιστεί στην ααδε" των αστυνομικών ισούται με "άμα σε 10 μέρες δεν βλέπεις την καινούρια ανέβασε φωτοτυπία στο my αιτήματα να την αλλάξουμε" της ααδε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top