Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάντως ανανέωση διπλώματος που έκανα ηλεκτρονικά για συγγενή μου, μια φωτογραφία σε jpg στείλαμε που βγάλαμε στο κινητό. Για την ταυτότητα γιατί θέλει εκείνη την ώρα;
Μάλλον για να αποθηκεύεται κατευθείαν στα αρχεία.
Πάντως σιγά τη δύσκολη δουλειά που θα έχουν οι αστυνομικοί. Μια κάμερα θα στοχεύει μόνιμα την οθόνη που μπροστά της θα κάθεται ο πελάτης και το όργανο απλά θα πατά ένα κουμπί. Ήδη η ΕΛΑΣ βγάζει φωτογραφίες όσους συλλαμβάνει.


1693495694310.png
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,542 μηνύματα.
Τα κινητά μας έχουν όλες τις προσωπικές μας πληροφορίες και οι άλλοι κοπανιουνται για τις ταυτότητες 🤦‍♀️

Τραγικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Πάμε παιδιά γινόμαστε Δύση και αναπτυγμένο κράτος.


Ως χριστιανός που είμαι δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει η εκκλησία με τις ταυτότητες.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Ενδέχεται να μην εμπιστεύονται τους πολίτες στο οτι θα την βγάλουν όλοι σωστή , και εκτός αυτού η φωτογραφία κανονικά πρέπει να συμμορφώνεται με συγκεκριμένα πρότυπα ( κανονικά , τώρα το εαν αυτό όντως συμβαίνει είναι αλλού παπά ευαγγέλιο ) .
Εγώ νομίζω οτι θέλουν να αναγκάσουν όλους τους πολίτες να βγάλουν νέες ταυτότητες στην ηλικία και εμφάνιση που είναι σήμερα με τα στοιχεία που έχουν τώρα (πχ χωρισμένες που έχουν ακόμα το επώνυμο του πρώην συζύγου, γιαγιάδες που έχουν ταυτότητα από τότε που ήταν νέες κλπ) αλλά και τις τωρινές διευθύνσεις. Το θέμα είναι πώς θα αναγκάσουν 10 εκατομμύρια Έλληνες να πάνε σε ένα αστυνομικό τμήμα για νέα ταυτότητα. Ο μόνος τρόπος είναι να ακυρώσουν τις παλιές μια συγκεκριμένη ημερομηνία, ώστε μετά να μην μπορείς να κάνεις δήλωση ή οτιδήποτε άλλο αν δεν έχεις νέα ταυτότητα. Να τους δούμε τότε τους παπαδοπιστούς πώς θα τρέχουν να βγάλουν νέα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
20230830_184431.jpg
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,775 μηνύματα.
Μπράβο σε ένα μεγάλο μέρος τους Ελληνικού λαού, δείχνει για ακόμα μια φορά ότι είναι ορθολογικός και έχει λογική. Πολύ λογικό να μη θέλει τον σατανά (wtf) μέσα στην ταυτότητα του αλλά και μην εμπιστεύεται τα εμβόλια.


Γενικώς από όπου και να πιάσεις τους Έλληνες καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πήγε καλά στη νηπιακή, παιδική και σχολική ζωή τους.
 

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
"Το σύστημα αποκτά μεγαλύτερη δυνατότητα ελέγχου και καταπίεσης" επειδή η ταυτότητα θα είναι στο κινητό. Λες και οι αρνητές δε δίνουν προσωπικές πληροφορίες από δω κι από κει στο ίντερνετ.

Για κλάματα.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οπως ειχε πει ο τσορτσιλ, βγες μια βολτα και μιλα με το μεσο ψηφοφορο. Μετα σκεψου οτι το 50% του κοσμου ειναι πιο χαζοι απο αυτον.

Ανατριχιαστικο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει κι αυτοί να έρθουν Ελλάδα για να βγάλουν ταυτότητα.
#κρατοςμπουρδελο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,124 μηνύματα.
Η σημερινή συγκέντρωση εδώ στα Βόρεια θα άξιζε φουλ αλλά είναι απίστευτο το πως από τα χίλια αιτήματα που θα άξιζε να διαδηλώσει κανείς, οι διοργανωτές κατάφεραν να επικεντρωθούν στα πιο γραφικά (τσιπάκι, χάραγμα, 666). Αν είναι δυνατόν.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτές τις εικόνες βλέπουν στην Ευρώπη και μας παρομοιάζουν με το Ιράν...

1693760929116.png
1693761374754.png


1693761136548.png
1693761214151.png

... και το κακό είναι ότι έχουν δίκιο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,775 μηνύματα.
Ε η αλήθεια είναι ότι σαν λαός είμαστε ένα ligh Ιράν, μια light Τουρκία. 90% του πληθυσμού είναι χριστιανοί και θέλει να παραμείνει η προσευχή στα σχολεία, σε θέματα διακρίσεων (λοατκι, αναπηρίες) πάλι 100 χρόνια πίσω, οι υποδομές είναι του 50.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Ντροπή μόνο, είμαστε ότι χειρότερο υπάρχει σαν κράτος.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,124 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι κατά των νέων ταυτοτήτων αλλά εδώ υπάρχει διαστρέβλωση. Όσο γραφικός και αν ήταν ο τρόπος (αλλά και ο λόγος) διαμαρτυρίας όλων αυτών, οι παρευρισκόμενοι δεν άφησαν τους χρυσαυγίτες της εικόνας να μπουν στην πορεία. Προσπάθησαν αλλά έφαγαν πόρτα.. Για να λέμε και τα πράγματα όπως έγιναν. Τώρα η μετ'έπειτα μαζική προσαγωγή όλων τους από τους μπασκίνες για εμένα ήταν μια πολιτική δίωξη του εγχώριου καθεστώτος. Δεν υπήρχε λόγος να προχωρήσουν σε προσαγωγή.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι κατά των νέων ταυτοτήτων αλλά εδώ υπάρχει διαστρέβλωση. Όσο γραφικός και αν ήταν ο τρόπος (αλλά και ο λόγος) διαμαρτυρίας όλων αυτών, οι παρευρισκόμενοι δεν άφησαν τους χρυσαυγίτες της εικόνας να μπουν στην πορεία. Προσπάθησαν αλλά έφαγαν πόρτα.. Για να λέμε και τα πράγματα όπως έγιναν. Τώρα η μετ'έπειτα μαζική προσαγωγή όλων τους από τους μπασκίνες για εμένα ήταν μια πολιτική δίωξη του εγχώριου καθεστώτος. Δεν υπήρχε λόγος να προχωρήσουν σε προσαγωγή.
Θα ήθελες να μου πεις το γιατί ;

Αν θες, φυσικά. Θα ήθελα να σε ακούσω...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν θα είναι σε ισχύ για αρκετο καιρο οι ταυτότητες που είχαν χρονικό περιθώριο λήξης;
Τι εννοώ : Εγώ είχα χάσει την δική μου το 2017 και χρειάστηκε να την επανεκδώσω στο μεσοδιάστημα τους επόμενους μήνες θα χρειαστεί να ταξιδέψω και για να πάω να βγάλω την νέα θα πρέπει να πάω στη πόλη μου που τώρα είναι χρέπι παντού.
Θα έχω θέμα με αυτο;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν θα είναι σε ισχύ για αρκετο καιρο οι ταυτότητες που είχαν χρονικό περιθώριο λήξης;
Τι εννοώ : Εγώ είχα χάσει την δική μου το 2017 και χρειάστηκε να την επανεκδώσω στο μεσοδιάστημα τους επόμενους μήνες θα χρειαστεί να ταξιδέψω και για να πάω να βγάλω την νέα θα πρέπει να πάω στη πόλη μου που τώρα είναι χρέπι παντού.
Θα έχω θέμα με αυτο;
Διάβασα ότι οι ήδη υπάρχουσες ταυτότητες θα ισχύσουν μέχρι τον Αύγουστο του 2026. Οπότε, θεωρητικά, είσαι καλυμμένη...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top