Πρέπει ένας άντρας να είναι δυνατός;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Διαβάζω το thread και δεν καταλαβαίνω τι εννοούμε με την λέξη δυνατός. Αν εννοούμε ότι οι άντρες πρέπει να είμαστε ανεξάρτητοι, να παλεύουμε για την επιβίωση μας και να στηρίζουμε / προστατεύουμε την κοπέλα που έχουμε δίπλα μας τότε ναι είμαι δυνατός στα όρια του φυσιολογικού.

Αν με την λέξη δυνατός εννοούμε ότι ο άντρας δεν πρέπει να έχει συναισθήματα, δεν πρέπει να αγχώνεται για το αύριο και πρέπει να παίζει ξύλο με τους πάντες τότε όχι δεν είμαι δυνατός σε αυτό το κομμάτι. Είμαι άνθρωπος που είμαι αρκετά συναισθηματικός, παρά το γεγονός που δεν κλαίω ποτέ, καθώς πιέζομαι από την καθημερινότητα μερικές φορές. Προφανώς δεν είμαι άνθρωπος που θα κάτσω να τσακωθώ για να το παίξω μάγκας ούτε θα αρχίσω να παίζω ξύλο με όποιον τσακώνομαι, βασικά δεν έχω παίξει ξύλο ούτε μια φορά στην ζωή μου ενώ έχω τσακωθεί σπάνια καθώς όταν κάποιος με νευριάζει απλά τον αγνοώ και προχωράω παρακάτω. Και ναι σε γενικές γραμμές δείχνω σκληρός στους γύρω μου όμως μέσα μου δεν είμαι καθόλου, απλά είναι η προσωπική μου άμυνα σε αυτόν τον δύσκολο κόσμο.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Διαβάζω το thread και δεν καταλαβαίνω τι εννοούμε με την λέξη δυνατός.
Δυνατός ψυχικά (ν' αντέχει τα χτυπήματα της ζωής, να σηκώνει ανάστημα στις δύσκολες στιγμές, να ηγείται, να είναι ψύχραιμος όταν κάτι πάει στραβά κ.λπ.) και σωματικά (να γυμνάζεται, να τρώει καλά, να μελετάει, να μην είναι «φλώρος» γενικότερα)...
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δυνατός ψυχικά (ν' αντέχει τα χτυπήματα της ζωής, να σηκώνει ανάστημα στις δύσκολες στιγμές, να ηγείται, να είναι ψύχραιμος όταν κάτι πάει στραβά κ.λπ.) και σωματικά (να γυμνάζεται, να τρώει καλά, να μελετάει, να μην είναι «φλώρος» γενικότερα)...
Αυτά ...έγραφα και με πρόλαβες🙂
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το να σκοτωσει η τυπισσα κατσαρίδα στην ψυχρα χωρίς να ιδρώσει καν, είναι πολύ σεξυ για μενα παντως (που επίσης μπορώ να τις εξολοθρεύω με χαρά).

Το βρίσκω πολύ on par με τα κυβικά μου. Ενω αμα η άλλη αρχίσει τα ουρλιαχτά και τα "φευγω φευγω δε μπορώ" με ξενερώνει απίστευτα, δεν το βλεπω οτι "την προστατευω" ή οτιδήποτε.

Την θελω με αρχίδια την άλλη, ίσα μου, όχι απο κατω μου σε ψυχικο σθένος.

Για να σε ερωτευτω πρεπει πρωτα να σε σέβομαι, κι αμα δε σε σεβομαι, τέλος.
Αρχίδια έχει να φοβάσαι τις κατσαρίδες και να πας να τις σκοτώσεις , αν δεν τις φοβάσαι δεν είναι κάνα κατόρθωμα .

Για αυτο κατά βάθος , η δύναμη προυποθέτει αδυναμία, ο χοντρός που έγινε αδύνατος, ο φοβιτσιάρης που σκότωσε την κατσαρίδα ..

Για αυτό δεν φαίνεται και ποιος είναι δυνατός τελικά, γιατί δεν φαίνεται η πορεία της ζωής του, φαίνεται μόνο το αποτέλεσμα και η επιτυχία του .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,053 μηνύματα.
Αρχίδια έχει να φοβάσαι τις κατσαρίδες και να πας να τις σκοτώσεις , αν δεν τις φοβάσαι δεν είναι κάνα κατόρθωμα .

Για αυτο κατά βάθος , η δύναμη προυποθέτει αδυναμία, ο χοντρός που έγινε αδύνατος, ο φοβιτσιάρης που σκότωσε την κατσαρίδα ..

Για αυτό δεν φαίνεται και ποιος είναι δυνατός τελικά, γιατί δεν φαίνεται η πορεία της ζωής του, φαίνεται μόνο το αποτέλεσμα και η επιτυχία του .
Γιατί σου είπε κανείς ότι όσοι τις σκοτώνουν τις παίρνουν πρώτα στο κρεβάτι στο προσκέφαλο και κάνουν χαδάκια μαζί τους;

Όλοι τις σιχαίνονται. Κάποιοι όμως τρέχουν και κάποιοι τις σκοτωνουν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατί σου είπε κανείς ότι όσοι τις σκοτώνουν τις παίρνουν πρώτα στο κρεβάτι στο προσκέφαλο και κάνουν χαδάκια μαζί τους;

Όλοι τις σιχαίνονται. Κάποιοι όμως τρέχουν και κάποιοι τις σκοτωνουν.
Μα δεν φοβούνται όλοι τις κατσαρίδες, το ''πάλη ή φυγή'' δεν ενεργοποιείται σε όλους , μιλάμε για φοβία, όπως είναι και το να μπούμε στο αεροπλάνο.
Αλλά γενικά μιλούσα και όχι για τις κατσαρίδες :|
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,053 μηνύματα.
Μα δεν φοβούνται όλοι τις κατσαρίδες, το ''πάλη ή φυγή'' δεν ενεργοποιείται σε όλους , μιλάμε για φοβία, όπως είναι και το να μπούμε στο αεροπλάνο.
Αλλά γενικά μιλούσα και όχι για τις κατσαρίδες :|
Ωραια και που θες να καταλήξεις, στο δια ταυτα;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Λοιπόν για μένα δυνατός άντρας είναι αυτός που ξέρει να αξιολογεί σωστά τους ανθρώπους που έχει δίπλα του-μιλάει με επιχειρήματα (& εχει πολύπλευρες γνώσεις) και ξέρει να "τσακώνεται" σωστά (χωρίς φωνές και βρισιές)

Ειδικά το τελευταίο μεγάλο ατού

Προσωπικά προσπαθώ να βελτιώσω και τα 3 όσο μπορώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

βασικά δεν έχω παίξει ξύλο ούτε μια φορά στην ζωή μου
Άμα φέρω τον ΠΑΥΛΑΡΑ (τον Πολάκη) θα αναθεωρήσεις 😆

Υ.Γ Προφανώς κάνω πλάκα έτσι 😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top