Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 12 20.7%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.5%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.2%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.2%

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,466 μηνύματα.
Εμενα αυτό που δε μου αρέσει με τις πλαστικές ειναι ότι γινόμαστε όλοι ίδιοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Αυτες που λές ειναι βιζιτούδες του όνλυ φανς δεν τα κάνουν τυχαια όλα αυτά.

Ειναι της δουλειάς... τι ασχολεισαι ;
Δεν είναι μόνο αυτές Ντεβιλ. Είναι γενικά τα λανθασμένα πρότυπα που πλασάρονται στα κορίτσια. Δεν ξέρω τι σκατά συμβαίνει και αρχίζει να γίνεται mainstream αυτή η κακοήθεια.

Θα έλεγα κάποτε πως γίνεται για να γίνονται αρεστές στο αντίθετο φύλο αλλά τα τελευταία χρόνια προωθείται η αντίληψη "κορίτσια δεν κάνουμε τίποτα για τους άντρες, για τον εαυτό μας τα κάνουμε". Πάντως αν υπάρχει έστω και μια στο κόσμο που πιστεύει πως θα γίνει πιο αρεστή στα μάτια μας με ψεύτικα βυζιά, χείλη, βλεφαρίδες κλπ τότε πλιζ ΠΕΙΤΕ ΤΗΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΉΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΌΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ.


(Άντε μην με νευριάζετε και είμαι οικοδομή :P).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο αυτές Ντεβιλ. Είναι γενικά τα λανθασμένα πρότυπα που πλασάρονται στα κορίτσια. Δεν ξέρω τι σκατά συμβαίνει και αρχίζει να γίνεται mainstream αυτή η κακοήθεια.

Θα έλεγα κάποτε πως γίνεται για να γίνονται αρεστές στο αντίθετο φύλο αλλά τα τελευταία χρόνια προωθείται η αντίληψη "κορίτσια δεν κάνουμε τίποτα για τους άντρες, για τον εαυτό μας τα κάνουμε". Πάντως αν υπάρχει έστω και μια στο κόσμο που πιστεύει πως θα γίνει πιο αρεστή στα μάτια μας με ψεύτικα βυζιά, χείλη, βλεφαρίδες κλπ τότε πλιζ ΠΕΙΤΕ ΤΗΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΉΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΌΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ.


(Άντε μην με νευριάζετε και είμαι οικοδομή :P).

Μην ασχολείσαι, η καθεμια κάνει τις επιλογές της. Εγω ουτε καν ασχολούμαι με τέτοιες αλλωστε δεν εχω σόσιαλ οποτε και δεν τις βλέπω. Ουτε κατα λάθος :laugh:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Πάντως αν υπάρχει έστω και μια στο κόσμο που πιστεύει πως θα γίνει πιο αρεστή στα μάτια μας με ψεύτικα βυζιά, χείλη, βλεφαρίδες κλπ τότε πλιζ ΠΕΙΤΕ ΤΗΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΉΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΌΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ.
Η Λασκαράκη που γουστάρεις ευτυχώς δεν έχει τίποτα από αυτά. :look:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Τα απλά λαϊκά κορίτσια τα αγαπάμε περισσότερο από όλες αυτές :P
Έλα αποδέξου οτι αυτά που λες είναι αντιφατικά. :shifty: Οκ μπορεί οι υπερβολές να μη σας αρέσουν, αλλά μην αρνείστε οτι θέλετε μια τουλάχιστον περιποιημένη γυναίκα. Μία άβαφη, με φόρμες, με σπορτέξ και με απεριποίητο σώμα ούτε να τη φτύσετε δε θα γυρνούσατε. Άσε τώρα. Δηλαδή γύρω μας σε μια καφετέρια, σε ένα μπαρ, στο μετρό, βλέπουμε γυναίκες που έχουν όλα αυτά τα ψεύτικα που λες και είναι μόνες; Δεν τις πειράζουν στο δρόμο, δεν έχουν προτάσεις για ραντεβού;

Απλά πιστεύω οτι εκφράζεις μια πολύ προσωπική σου άποψη που εν τέλει δεν αφορά όλους. Αλλά και στην προσωπική σου άποψη πέφτεις σε αντιφάσεις. Δεν μπορείς να γουστάρεις τη Λασκαράκη που είναι 44 ετών και αν δεν ήταν βαμμένη, με μαλλιά, με ρούχα, με βυζιά κλπ θα την έβλεπες και δε θα της έριχνες δεύτερη ματιά αλλά κατά τα άλλα τις θέλουμε φυσικές! Αποφασίστε! :bleh:

Έχουμε θέμα για αυτές τις συζητήσεις, θα τα μεταφέρω.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Μην ασχολείσαι, η καθεμια κάνει τις επιλογές της. Εγω ουτε καν ασχολούμαι με τέτοιες αλλωστε δεν εχω σόσιαλ οποτε και δεν τις βλέπω. Ουτε κατα λάθος :laugh:
Δεν χρειάζεται να έχεις σοσιαλ για να τις δεις πλέον. Έξω μια βόλτα σε κεντρικό σημείο να βγεις, θα δεις τουλαχιστον 5. Εγω πάντως κέντρο παρατηρώ κάθε, μα κάθε μέρα, κοπέλες με υαλουρονικο στα χείλη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Έλα αποδέξου οτι αυτά που λες είναι αντιφατικά. :shifty: Οκ μπορεί οι υπερβολές να μη σας αρέσουν, αλλά μην αρνείστε οτι θέλετε μια τουλάχιστον περιποιημένη γυναίκα. Μία άβαφη, με φόρμες, με σπορτέξ και με απεριποίητο σώμα ούτε να τη φτύσετε δε θα γυρνούσατε. Άσε τώρα. Δηλαδή γύρω μας σε μια καφετέρια, σε ένα μπαρ, στο μετρό, βλέπουμε γυναίκες που έχουν όλα αυτά τα ψεύτικα που λες και είναι μόνες; Δεν τις πειράζουν στο δρόμο, δεν έχουν προτάσεις για ραντεβού;

Απλά πιστεύω οτι εκφράζεις μια πολύ προσωπική σου άποψη που εν τέλει δεν αφορά όλους. Αλλά και στην προσωπική σου άποψη πέφτεις σε αντιφάσεις. Δεν μπορείς να γουστάρεις τη Λασκαράκη που είναι 44 ετών και αν δεν ήταν βαμμένη, με μαλλιά, με ρούχα, με βυζιά κλπ θα την έβλεπες και δε θα της έριχνες δεύτερη ματιά αλλά κατά τα άλλα τις θέλουμε φυσικές! Αποφασίστε! :bleh:

Έχουμε θέμα για αυτές τις συζητήσεις, θα τα μεταφέρω.
Δεν μίλησε κανείς για απλό βάψιμο. Το βάψιμο δεν δημιουργεί μόνιμα αποτελέσματα όπως οι επεμβάσεις. Και νομίζω στους περισσότερους η περιποίηση στις γυναίκες μας αρέσει γιατί είναι μέρος της θηλυκότητος και όχι για το αποτέλεσμα της απαραίτητα.

Το κυριότερο από όλα, η αξία των λεγόμενων "country girls" όπως λένε στις ΗΠΑ (κυρίως για τις Τεξανές / στην Ελλάδα το αντίστοιχο μάλλον είναι χωριατοπούλες) δεν την φτάνει κανείς/καμμία.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Δεν μίλησε κανείς για απλό βάψιμο. Το βάψιμο δεν δημιουργεί μόνιμα αποτελέσματα όπως οι επεμβάσεις. Και νομίζω στους περισσότερους η περιποίηση στις γυναίκες μας αρέσει γιατί είναι μέρος της θηλυκότητος και όχι για το αποτέλεσμα της απαραίτητα.
υπάρχουν βαψίματα που σε κάνουν άλλο άνθρωπο. Κυριολεκτικά σου αλλάζουν τα πάντα.
Και η αλήθεια είναι πως όσο πιο πολύ ταλαιπωρείς το δέρμα σου με το βάψιμο απο μικρή ηλικία τόσο θα σε αφήσει μεγαλώνοντας,δυστυχώς. Άσε που δεν σε συνηθίζει και έυκολα ο περίγυρος χωρίς βάψιμο αν μονίμως βάφεσαι, αντικειμενικά θα φαίνεσαι διαφορετικός χωρίς.
Το μόνο παράδειγμα που έχω (που μπορεί να τυχαίνει ναι και γονιδιακό δεν ξέρω) είναι η μαμά μου που δεν βαφόταν ποτέ παρά μόνο σε έξοδο και είναι 62 ενώ δείχνει για μαξ 55.

Το αναφέρω γιατι κατι κερδίζεις κάτι χάνεις. όπως και ενα εντυπωσιακά βαμμένο μαλλί στα νιάτα σου θα σε δείχνει κούκλα αλλά με την πάροδο του χρόνου αυτό το μαλλί θα σε εγκαταλείψει και θα γίνει άχυρο στα 50 +.
Το ίδιο και οι επεμβάσεις, αν όχι χειρότερα καθώς πολλά είναι και άκρως τοξικά.

Δεν ξέρω τι αξίζει να θυσιάσεις εν τέλει, αν κανείς το θεωρεί θυσία το να μην βάφεσαι πχ.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτες που λές ειναι βιζιτούδες του όνλυ φανς δεν τα κάνουν τυχαια όλα αυτά.

Ειναι της δουλειάς... τι ασχολεισαι ;
δεν ειναι πλεον μονο της δουλεια ειναι η μαστιγα της εποχης και δυστηχως δεν αντιλαμβανονται ποσο ασχημες γινονται ...

δεν θα πω ποια διαταραχουλα ασυναισθητα εχουν υιοθετηση ..
ολα για ενα ειδωλο στο καθρεπτη γιατι ως γνωστο αν ρωτησεις μια που πειραζει κατι επανω της θα σου πει το κανω για εμενα για να νιωσω εγω καλα ..

και εσυ αναρωτιεσια πως ενας ανθρωπος που παραμορφωνεται μπορει να νιωθει καλα ????

ή το χειροτερο ?
Εφοσον αυτο που βλεπουν δεν αντιλαμβανονται τι πραγματικα ειναι ,πως να περιμενεις απο αυτες τις γυναικες
αυτα που λες να λαμβανονται την πραγματικη τους διασταση ?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι αξίζει να θυσιάσεις εν τέλει, αν κανείς το θεωρεί θυσία το να μην βάφεσαι πχ.
Προσωπικά δε θα ήμουν ποτέ με άντρα (ή φίλη ή φίλο) που θα ήθελε να βάφομαι. Κουμάντο στο σώμα του ο καθένας.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα ήμουν ποτέ με άντρα (ή φίλη ή φίλο) που θα ήθελε να βάφομαι. Κουμάντο στο σώμα του ο καθένας.
Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

Για τον ίδιο το έλεγα, να πεις για παράδειγμα για τον εαυτό σου πως εγώ θέλω να θυσιάσω το κομμάτι του φαίνεσθαι για να χω πιο υγιές δέρμα τώρα ή μακροπρόθεσμα.
Το τι θέλει ή δεν θέλει κάποιος να είναι ή να φαίνεται είναι δική του υπόθεση και δεν θα δώσει λογαριασμό σε κανέναν.


Προσωπικά τα έχω γραμμένα και όλα τα πρότυπα της ομορφιάς και δεν τα ακολούθησα ποτέ.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Πάντως αν υπάρχει έστω και μια στο κόσμο που πιστεύει πως θα γίνει πιο αρεστή στα μάτια μας με ψεύτικα βυζιά, χείλη, βλεφαρίδες κλπ τότε πλιζ ΠΕΙΤΕ ΤΗΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΉΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΌΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ.
Γιάννη δεν έχουν όλοι το ίδιο γούστο με εσένα. Ευτυχώς για αυτούς σε άλλες περιπτώσεις βέβαια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να έχεις σοσιαλ για να τις δεις πλέον. Έξω μια βόλτα σε κεντρικό σημείο να βγεις, θα δεις τουλαχιστον 5. Εγω πάντως κέντρο παρατηρώ κάθε, μα κάθε μέρα, κοπέλες με υαλουρονικο στα χείλη.

Εμένα μ αρέσουν πιο vintage γυναίκες... Με φορέματα μακρυά από μέσα καλσόν κανονικά μαλλιά ελαφρώς περιποιημενα. Αυτές που λέτε τις βλέπω σαν κλοουν. Δεν με έλκουν.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να έχεις σοσιαλ για να τις δεις πλέον. Έξω μια βόλτα σε κεντρικό σημείο να βγεις, θα δεις τουλαχιστον 5. Εγω πάντως κέντρο παρατηρώ κάθε, μα κάθε μέρα, κοπέλες με υαλουρονικο στα χείλη.
εσύ είσαι στην Θεσσαλονίκη και παίζει κι αυτό το ρόλο του :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα ήμουν ποτέ με άντρα (ή φίλη ή φίλο) που θα ήθελε να βάφομαι. Κουμάντο στο σώμα του ο καθένας.

Φαντάζομαι φάση την ώρα του σεξ...

Άντρας : μωρό μου φτιάχνομαι πολυ βάλε και ένα καλσόν να με απογειωσεις!

Χιμελα : κουμάντο στο Σώμα σου φίλε... Δεν θα μου επιβάλλεσαι.

Άντρας : Μα ένα συνολακι ζήτησα να γίνει ακόμη πιο καφτη η ατμόσφαιρα.

Χιμελα : αυτό ήταν μάζεψε τα χωρίσαμε!

What a fucccck 😄😄
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
εγώ θέλω να θυσιάσω το κομμάτι του φαίνεσθαι για να χω πιο υγιές δέρμα τώρα ή μακροπρόθεσμα.
Εγώ δε θεωρώ μια άβαφτη γυναίκα άσχημη. Θα προτιμούσα όλες οι γυναίκες να ήταν άβαφτες, να στο πω έτσι. Δε θεωρώ οτι η όποιου τύπου εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που πρέπει κατ' ανάγκη να ακολουθούμε. Δηλαδή τώρα βλέπεις γυναίκες της δεκαετίας του 1980 και λες, πώς ήταν έτσι; Δε βάφονταν, δεν πρόσεχαν τί φοράνε, τα μαλλιά αφάνα. Τότε όμως δεν το έλεγε κανείς αυτό γιατί ήταν η νόρμα. Σύμφωνα με τα σημερινά (υπερβολικά) πρότυπα, οι γυναίκες του '80 ήταν λέτσοι. Εμένα μού άρεσε εκείνη η εποχή, με τα πολλά χρώματα, με την απλότητα στο ντύσιμο και στα μαλλιά, το χύμα στο κύμα. Όλο αυτό που γίνεται σήμερα δεν είναι για μένα. Ακούω για κορίτσια 16-17 χρονών να δουλεύουν τα καλοκαίρια για να μαζέψουν λεφτά για να φτιάξουν τη μύτη τους, τα βυζιά τους, τον κώλο τους. Και δεν το λέω με την έννοια του χάσματος των γενεών. Και για μια συνομίληκη ή και μεγαλύτερη θα το έλεγα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Εγώ δε θεωρώ μια άβαφτη γυναίκα άσχημη. Θα προτιμούσα όλες οι γυναίκες να ήταν άβαφτες, να στο πω έτσι. Δε θεωρώ οτι η όποιου τύπου εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που πρέπει κατ' ανάγκη να ακολουθούμε. Δηλαδή τώρα βλέπεις γυναίκες της δεκαετίας του 1980 και λες, πώς ήταν έτσι; Δε βάφονταν, δεν πρόσεχαν τί φοράνε, τα μαλλιά αφάνα. Τότε όμως δεν το έλεγε κανείς αυτό γιατί ήταν η νόρμα. Σύμφωνα με τα σημερινά (υπερβολικά) πρότυπα, οι γυναίκες του '80 ήταν λέτσοι. Εμένα μού άρεσε εκείνη η εποχή, με τα πολλά χρώματα, με την απλότητα στο ντύσιμο και στα μαλλιά, το χύμα στο κύμα. Όλο αυτό που γίνεται σήμερα δεν είναι για μένα. Ακούω για κορίτσια 16-17 χρονών να δουλεύουν τα καλοκαίρια για να μαζέψουν λεφτά για να φτιάξουν τη μύτη τους, τα βυζιά τους, τον κώλο τους. Και δεν το λέω με την έννοια του χάσματος των γενεών. Και για μια συνομίληκη ή και μεγαλύτερη θα το έλεγα.
Αυτό ομως είναι υποκειμενικό, δηλαδή το που τραβάει κανείς την γραμμή και τι θεωρεί όμορφο και καλαίσθητο. Είναι σεβαστό ο καθένας απο μας να δείχνει οπως θέλει και να κάνει οποια παρέμβαση θέλει στο σώμα του.
Αν θες να σου μιλήσω προσωπικά τώρα, δεν ήμουν ποτέ μέρος κανενός trend. Μου αρέσει πολύ ο εαυτός μου όπως είναι αυθεντικός με το δικό του στυλ, ακόμα και στο make up τα πιο βαρύγδουπα βαψίματα τα χω κάνει μονο σε παραστάσεις θεάτρου.
Μου αρέσει η φυσικότητα και την θεωρώ πολύ γοητευτική σε εναν άνθρωπο, αλλά μου αρέσει και το να περιποιείται κανείς τον εαυτό του ανάλογα, δεν θα μπορούσα να με φανταστώ στις δεκαετίες που αναφέρεσαι παροτι δεν ακολουθώ κάποιο πρότυπο της εποχής ή δεν κάνω τα όσα λες "υπερβολές". Νιώθω πως κάθε εποχή έχει το δικό της γούστο. Για παράδειγμα τα ρούχα που φορούσαν τότε, δεν θα μπορούσα να τα ακουμπήσω τώρα, δεν τα βρίσκω όμορφα.
Σχετικά με την περιποίηση για μένα είναι ενα κομμάτι που απολαμβάνω και ενίοτε θα βαφτώ αλλά σε καμία περίπτωση δεν το κάνω σε καθημερινή βάση γιατι δεν το αντέχω και δεν το αντέχει και το δέρμα μου. Αυτό όμως επειδή μου αρέσει ο εαυτός και μου αρέσει το πως δείχνω either way. Δεν ξέρεις πως βλέπει ο άλλος τον εαυτό του στον καθρέφτη και τι θέλει να κρύψει ή να αλλάξει , επειδή κακά τα ψέματα, συνήθως κάτι το "υπερβολικό" για μας έχει άλλες βάσεις συνήθως ψυχολογικού χαρακτήρα.

Και για να μην λέμε μονο για τις γυναίκες,τα όσα λέω πιο πάνω μου αρέσουν και σε εναν άντρα, το να περιποιείται δηλαδή αντίστοιχα τον εαυτό του. Ενώ ξέρω και άλλους που δεν τους νοιάζει να τον περιποιούνται καν.

Είναι δύσκολο να τραβήξεις την γραμμή κάπου ή να χαρακτηρίσεις κάτι υπερβολικό. Μου αρέσουν διαφόρων ειδών ανθρωποι που δεν ανήκουν στο ίδιο καλούπι, βαμμένοι με πλαστικές ή χωρίς. Δεν μπορώ να το βάλω στο ζύγι.
Προσπάθησα να το αποτυπώσω αντικειμενικά, ωστόσο, με βάση την δική μου αισθητική μιλώντας τόσο για μένα όσο και για τους ανθρώπους που βρίσκω ελκυστικούς.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Εγώ δε θεωρώ μια άβαφτη γυναίκα άσχημη. Θα προτιμούσα όλες οι γυναίκες να ήταν άβαφτες, να στο πω έτσι. Δε θεωρώ οτι η όποιου τύπου εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που πρέπει κατ' ανάγκη να ακολουθούμε. Δηλαδή τώρα βλέπεις γυναίκες της δεκαετίας του 1980 και λες, πώς ήταν έτσι; Δε βάφονταν, δεν πρόσεχαν τί φοράνε, τα μαλλιά αφάνα. Τότε όμως δεν το έλεγε κανείς αυτό γιατί ήταν η νόρμα. Σύμφωνα με τα σημερινά (υπερβολικά) πρότυπα, οι γυναίκες του '80 ήταν λέτσοι. Εμένα μού άρεσε εκείνη η εποχή, με τα πολλά χρώματα, με την απλότητα στο ντύσιμο και στα μαλλιά, το χύμα στο κύμα. Όλο αυτό που γίνεται σήμερα δεν είναι για μένα. Ακούω για κορίτσια 16-17 χρονών να δουλεύουν τα καλοκαίρια για να μαζέψουν λεφτά για να φτιάξουν τη μύτη τους, τα βυζιά τους, τον κώλο τους. Και δεν το λέω με την έννοια του χάσματος των γενεών. Και για μια συνομίληκη ή και μεγαλύτερη θα το έλεγα.
Προσωπικά πιστεύω ότι καλύτερα να μη βαφόταν κανένας. Οι γυναίκες βάφονται, ίσως προχωρούν σε επεμβάσεις, οι άντρες όλη μέρα στα γυμναστήρια, οι γκει άντρες μπορεί να βάφονται ή να είναι όλη μέρα στα γυμναστήρια.

Σε αυτή την εποχή που ζούμε, το instagram look είναι αυτό που κυριαρχεί. Κάποια στιγμή θα αλλάξει, το ελπίζω, γιατί είναι και πανάκριβο (επεμβάσεις, πρωτεΐνες, αναβολικά, καλλυντικά)

Βέβαια, όλα τα παραπάνω ισχύουν για όσους έχουν και λεφτά. Αν τρέχεις όλη μέρα, μάλλον δε θα έχεις τη διάθεση και το χρήμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top