Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
εξαρταται την περιπτωση
ας πουμε , εαν ο αλλος το παιζει ερωτευμενος και παει με αλλη και ζηταει συγνωμες και μαλακιες χωριζεις, γιατι ουσιαστικα το θεμα δεν ειναι οτι ''συγχωρηθηκε'' και ολα μελι γαλα , ειναι οτι ακομα και ετσι να γινει απο εκει και περα θα υπαρχουν προβληματα , ανασφαλειες και ελλειψη εμπιστοσυνης μεσα στη σχεση.
Αρα γιατι να μεινει κανεις σε τετοια σχεση ? χαμενος χρονος
Στην τελικη αν καποιος αποφασισει να εχει μια σχεση , σημαινει και οτι πιστευει οτι αξιζει να μπει σε αυτη τη φαση .
Οποτε δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να παει με αλλη/αλλο , απ τη στιγμη που εχει πει θελω να μαι με τον /τη ταδε .
Και βεβαια σε αυτο το σημειο ερχεται η κλασσικη δικαιολογια του στυλ ''δεν το θελα , ενα πηδημα ηταν και μπλα μπλα μπλα''
η οποια σημαινει απλα οτι ειναι ανικανος να ελεγχει τον εαυτο του και κατ επεκταση τις καβλες του ...σα ζωο δηλαδη.
Για μενα τουλαχιστον δεν υπαρχει μετανοια για τιποτα , οτι κανεις το κανεις επειδη θελεις , τη στιγμη που το κανες ηθελες , αν θελει να παει με αλλο/αλλη σημαινει οτι δε θελει να ειναι με το ατομο που ειναι τωρα, συνεπως το ζητημα ληγει εκει.
Καταληγω λοιπον οτι χειροτερη δικαιολογια δεν υπαρχει απλα αν μου το λεγε αυτο καποιος θα γελουσα ,
ειναι αυτο που παει να τα κανει καλυτερα και τελικα τα ισοπεδωνει ολα :P


εαν εχεi κανεις μια πιο χαλαρη σχεση δεν ειναι θεμα
γιατι τα πραγματα ειναι ξεκαθαρισμενα απο την αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πεις «’ντάξει μωρέ, αφού το μετάνιωσε και μου το ‘πε, δεν πειράζει». Όσο κι αν χτυπιέται και σου ζητάει συγνώμη, κάτι θα σπάσει μέσα σου, μια για πάντα κι όπως λέει μια περσική παροιμία: «Το κομμένο σκοινί μπορείς να το ξαναδέσεις, αλλά θα υπάρχει πάντα ένας κόμπος στην μέση».
Εχω ξεκαθαρίσει στον σύζυγό μου -... φρόντισε να μην υπάρχει κόμπος! Συζήτηση για το κέρατο σημαίνει: «σε σφίγγει πολύ το σκοινί που σε κρέμασα;» Άσε που είναι και λίγο εκδικητικό να πεις στον άλλον «σε απάτησα». Είναι σαν να μου λες «δεν ήσουν καλό παιδί και κοίτα τι πήγα κι έκανα εξαιτίας σου». Έκανες την λαδιά σου, θα μου την φορτώσεις κι από πάνω. Μην πεις ποτέ! Θα το αρνηθείς και θα το αρνείσαι. Αν θέλεις να σώσεις την σχέση μας, και όχι να την διαλύσεις για μια βλακεία που ήδη έχεις μετανιώσει... Επειδή δεν συγχωρώ την απιστία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δεν ειμαι της λογικης οτι η απιστια ειναι κατι κακο!! ειμαι της λογικης οτι η ελλειψη εμπιστοσυνης και επικοινωνιας ειναι κατι κακο σε μια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δεν ειμαι της λογικης οτι η απιστια ειναι κατι κακο!! ειμαι της λογικης οτι η ελλειψη εμπιστοσυνης και επικοινωνιας ειναι κατι κακο σε μια σχεση
ναι αλλα ειναι ασχετο με το θεμα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"Κάνε κράτει, κάνε κράτει! Υποκύπτω Λυσιστράτη!"

Ωραία επίδειξη κυνισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γυναίκες πρέπει να συγχωρούν τον άντρα.
Εξάλλου ο άντρας, άντρας είναι. Θα του γυαλίσει μία θα κάνει σεξ μαζί της. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.
Η γυναίκα πάλι όταν απιστεί κάτι σημαίνει. Οι άντρες δεν πρέπει να τις συγχωρούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Τι να πω; Εσείς οι άνδρες τα βλέπετε αλλιώς. Θα την κάνω αλα γαλλικά που λένε από εδώ.
Τι το λαθος βρισκεις σε αυτον τον τροπο? Γιατι δεν τον σχολιαζεις και την κανεις με ελαφρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
σοζι τρολινγκ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η απιστία συγχωρείται, το ψέμα όχι. Συνήθως δεν είμαι τόσο λακωνική, αλλά πραγματικά για μένα το μόνο ασυγχώρητο είναι αυτό, είτε το ψέμα αφορά μια νέα γνωριμία είτε κάτι πολύ απλό του τύπου "τρελαίνομαι για φιστικοβούτυρο" και μετά να μάθω πως εκείνος που το είπε μισεί το φιστικοβούτυρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Την απιστία δεν τη συγχωράω γι' αυτό αν θέλεις να σε αγαπάω ποτέ να μη σκεφτείς να μου την κάνεις γιατί να ξέρεις ότι με χάνεις!
Το είχε πει και η φιλόσοφος Γιαγκούση:)
Είναι να μην γίνει η αρχή. Άμα ραγίσει η εμπιστοσύνη σε μια σχέση είναι η στιγμή που σημάνει αυτόματα το τέλος της. Ακόμα και να τον συγχωρέσω (άμα τα καταφέρω,θεωρώ ότι χρειάζεται υπερ-μεγαλοψυχία) δεν θα μπορέσω να είμαι ποτέ ξανά μαζί του. Έχουμε και μια υπερηφάνεια και αυτοσεβασμό που να πάρει η ευχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οι γυναίκες πρέπει να συγχωρούν τον άντρα.
Εξάλλου ο άντρας, άντρας είναι. Θα του γυαλίσει μία θα κάνει σεξ μαζί της. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.
Η γυναίκα πάλι όταν απιστεί κάτι σημαίνει. Οι άντρες δεν πρέπει να τις συγχωρούν.

Πραγματικά σε θαυμάζω για την ευρύτητα πνεύματος που σε διακρίνει.

Τι το λαθος βρισκεις σε αυτον τον τροπο? Γιατι δεν τον σχολιαζεις και την κανεις με ελαφρα?

Δεν αποφεύγω να σχολιάσω από φόβο, αλλά επειδή το θεωρώ άσκοπο να διοχετεύω την πολύτιμη ενέργειά μου σε διαμάχες που δεν καταλήγουν πουθενά.

σοζι τρολινγκ; :P

Τα λέει πολύ καλά η Σόζι. Δεν σημαίνει ότι τρολάρει όποιος/α έχει διαφορετική γνώμη από την πλειοψηφία.

Επίσης, να διευκρινίσω ότι είμαι υπέρ της ισότητας και θεωρώ ότι ο σεβασμός είναι στοιχείο που πρέπει να διακρίνει και τα δύο φύλα. Το διευκρινίζω γιατί υπονοήθηκε ότι είμαι υπέρ της υπεροχής των γυναικών έναντι των ανδρών, κάτι το οποίο δεν ισχύει φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristin

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Απλος και κατανοητός τίτλος!!Συγχωρείτε την απιστία?Στην περιπτωση που υπαρχει απλο φλερτ ή στην περίπτωση που η κατάσταση προχωρήσει στο σεξ?Αν μετανιώσει?Το εχετε βιώσει με ανθρώπους απο τους οποίους δεν το περιμένατε?Πως αισθανθήκατε?Τι κανατε? Σαν πολλες ερωτήσεις να έθεσα :P Ο καθής της εμπειρίες του ;)


Aν ερχοταν και μου ελεγε "Κοριτσι μου,εκεινο το βραδυ που βγηκα γνωρισα καποια και πηγα μαζι της",θα τον συγχωρουσα,εαν βεβαια ηθελε και εκεινος να ειναι ακομα μαζι μου και ηταν ενα απλο πηδημα!
Αν το ανακαλυπτα μονη μου και παρολα αυτα ισχυριζοταν οτι δεν με απατα,θα του εσπαγα τα μουτρα και θα τον χωριζα.
Μου εχουν τυχει και τα δυο...:hmm:στην πρωτη περιπτωση χωρισαμε κανα 6μηνο αργοτερα για ασχετο λογο....στην δευτερα τον χωρισα επιτοπου και για 8 μηνες συνεχομενες με επαιρνε τηλεφωνο και εκλαιγε και την εστηνε κατω απο το σπιτι μου...αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
οχι!!ποτε..με καμια παναγια...ουτε καν..ειμαι κατηγορηματικη σε αυτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Aν ερχοταν και μου ελεγε "Κοριτσι μου,εκεινο το βραδυ που βγηκα γνωρισα καποια και πηγα μαζι της",θα τον συγχωρουσα,εαν βεβαια ηθελε και εκεινος να ειναι ακομα μαζι μου και ηταν ενα απλο πηδημα!

Ναι μωρέ, δεν τρέχει και τίποτα, κλάιν. Ένα πηδηματάκι ήταν μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Όχι, δεν συγχωρείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Η δυναμική της κάθε σχέσης διαμορφώνεται από τις ιδιαιτερότητες των συμβαλλομένων μελών.Κάθε δεύτερη σχέση και διαφορετική.

Άρα ναι , η απιστία συγχωρείται ανάλογα τη σχέση και τους ανθρώπους.Δεν υπάρχει απόλυτο σε ότι αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Όχι όχι όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν ειναι δικια μου ναι
με συγχωρω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φεγγαροντυμένη

Νεοφερμένος

Η φεγγαροντυμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τελικα ηταν μια πρωην του απο την Πατρα, εμεις ειμαστε απο Αθηνα............Και τελειωσαμε φυσικως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μπραβο ρε μεγαλοκαρδε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top