Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,512 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,346 μηνύματα.
Όχι, γιατί είναι στη φύση μας να θέλουμε αποκλειστικότητα, ακόμα και οι πολυγαμικοί. Κάποια στιγμή ο ένας από τους δύο (ή και οι δύο) θα ζηλέψει και δεν θα αντέξει άλλο. Μου φαίνεται πραγματικά πολύ άσχημο δύο άνθρωποι, αντί να είναι ένα, να πηγαίνουν με τον έναν και με τον άλλον.
Το αντίθετο ακούγεται εν τω μεταξύ, ότι δηλαδή από την στιγμή που "πιεζομαστε" για να είμαστε μονογαμικοί,δεν είμαστε . Μάλλον ισχύουν και τα δύο για διαφορετικά άτομα . Σίγουρα υπάρχουν και μονογαμικοί και πολυγαμικοι άνθρωποι
 

teacher_40

Νεοφερμένος

Η teacher_40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
έκλαψα, φώναξα, πήγα σε σύμβουλο γάμου, πλήρωσα με το ίδιο νόμισμα, έφυγα από το σπίτι, ξαναγύρισα....δεν ξέρω ποιο θα είναι το τέλος...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,479 μηνύματα.
Για ποιο λόγο δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ ενηλίκων να συνυπάρχουν όλοι μαζί; Γιατί θα πρέπει από αρχαιοτάτων χρόνων να επιζητάται η αποκλειστικότητα; Εφόσον όλοι "υποκριτικά" ξέρουμε ότι οι άνθρωποι δεν αποτελούν ιδιόκτητα όντα κάποιων ανθρώπων. Από την μια το λέμε έτσι, μετά τη γυρίζουμε τη μπιφτέκα όπως την "ορίζει" η κοινωνία των ανθρώπων. Πάλι δηλαδή, όπως πάνε τα κέφια του εθιμικού δικαίου και όχι αυτό που θα επίτασσε η ίδια φύση.

Νομίζω ότι απλά κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να είναι με μια σύντροφο και θα έπρεπε να υπάρχει λύση για ένα τόσο ιδιαίτερο θέμα. Δηλαδή, θα έπρεπε η ίδια η κοινωνία να αποδέχεται και την πολυγαμικότητα, διαφορετικά είναι σαν να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να έχουν δυο επιλογές: ή μια σύντροφος ή τίποτα. Όμως αυτό είναι λίγο φασιστικό αν το σκεφτούμε, ως προς τον τρόπο που διαμορφώνονται οι σχέσεις τον τελευταίο αιώνα κυρίως.
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4,202 μηνύματα.
Για ποιο λόγο δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ ενηλίκων να συνυπάρχουν όλοι μαζί; Γιατί θα πρέπει από αρχαιοτάτων χρόνων να επιζητάται η αποκλειστικότητα; Εφόσον όλοι "υποκριτικά" ξέρουμε ότι οι άνθρωποι δεν αποτελούν ιδιόκτητα όντα κάποιων ανθρώπων. Από την μια το λέμε έτσι, μετά τη γυρίζουμε τη μπιφτέκα όπως την "ορίζει" η κοινωνία των ανθρώπων. Πάλι δηλαδή, όπως πάνε τα κέφια του εθιμικού δικαίου και όχι αυτό που θα επίτασσε η ίδια φύση.

Νομίζω ότι απλά κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να είναι με μια σύντροφο και θα έπρεπε να υπάρχει λύση για ένα τόσο ιδιαίτερο θέμα. Δηλαδή, θα έπρεπε η ίδια η κοινωνία να αποδέχεται και την πολυγαμικότητα, διαφορετικά είναι σαν να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να έχουν δυο επιλογές: ή μια σύντροφος ή τίποτα. Όμως αυτό είναι λίγο φασιστικό αν το σκεφτούμε, ως προς τον τρόπο που διαμορφώνονται οι σχέσεις τον τελευταίο αιώνα κυρίως.
Εχεις κανει ποτε σου σχεση?
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.
Με ανδροκτονία!
Μόνο έτσι αντιμετωπίζεται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,479 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.
Αν μάθαινα κάτι τέτοιο, τό χω σκεφτεί δηλ, δε θα την ....έβγαζε έτσι απλά...... :diablo: :rant:
Κατ αρχή θα έψαχνα να βεβαιωθώ και αν ήταν πράγματι έτσι, υπάρχει σχέδιο:
Η ανδροκτονία, η καλύτερη λύση δηλ, θα με έστελνε στη φυλακή.
Επομένως πάμε σε άλλα: Θα κατέστρεφα όλα του τα αγαπημένα πράματα. Θα του έκαιγα ρούχα, βιβλία, θα του έσπαγα όλα τα αγαπημένα κρασιά του, θα γινόταν ένας ψιλοχαμός. Θα προσπαθούσα να τον διώξω απ το σπίτι, δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα, γιατί το σπίτι είναι 50/50. Ασφαλώς, ως ερωτικός σύντροφος θα είχε πεθάνει, δεν το συζητώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή, θα έπρεπε η ίδια η κοινωνία να αποδέχεται και την πολυγαμικότητα, διαφορετικά είναι σαν να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να έχουν δυο επιλογές: ή μια σύντροφος ή τίποτα
Καλό!!!:rofl::rofl: Το ισλάμ το δέχεται. Μέχρι 4 γυναίκες μπορείς να πάρεις. Εμείς έχουμε ανακαλύψει το διαζύγιο. Χωρίζεις τη μια, παίρνεις την άλλη. Αν δε σ΄αρεσει το διαζύγιο και τις θες όλες μαζί, πήγαινε να κάνεις ένα σουνέτι και να γίνεις ισλαμιστής. Μια χαρά!
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,989 μηνύματα.
Ω ρε Χριστέ μου, λες να σταματήσεις να ασχολείσαι αλλά δεν σε αφήνουν με αυτά που γράφουν.
Για ποιο λόγο δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ ενηλίκων να συνυπάρχουν όλοι μαζί; Γιατί θα πρέπει από αρχαιοτάτων χρόνων να επιζητάται η αποκλειστικότητα; Εφόσον όλοι "υποκριτικά" ξέρουμε ότι οι άνθρωποι δεν αποτελούν ιδιόκτητα όντα κάποιων ανθρώπων. Από την μια το λέμε έτσι, μετά τη γυρίζουμε τη μπιφτέκα όπως την "ορίζει" η κοινωνία των ανθρώπων. Πάλι δηλαδή, όπως πάνε τα κέφια του εθιμικού δικαίου και όχι αυτό που θα επίτασσε η ίδια φύση.
Επειδή ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες και όχι σε ζούγκλες, επειδή έχουμε ηθικούς κανόνες που διέπουν αυτές τις κοινωνίες και επειδή αν σε αυτές τις κοινωνίες καταλήξουμε να κάνει καθένας ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι χωρίς τουλάχιστον να μέμφεται ηθικά και να στιγματίζεται για τις πράξεις του, θα γίνουμε όντως ζούγκλες (όχι ότι είμαστε μακριά.)
Νομίζω ότι απλά κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να είναι με μια σύντροφο και θα έπρεπε να υπάρχει λύση για ένα τόσο ιδιαίτερο θέμα. Δηλαδή, θα έπρεπε η ίδια η κοινωνία να αποδέχεται και την πολυγαμικότητα, διαφορετικά είναι σαν να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να έχουν δυο επιλογές: ή μια σύντροφος ή τίποτα. Όμως αυτό είναι λίγο φασιστικό αν το σκεφτούμε, ως προς τον τρόπο που διαμορφώνονται οι σχέσεις τον τελευταίο αιώνα κυρίως.
Κι εδώ φασισμός; Κι εδώ η άτιμη η κενωνία μας ετεροπροσδιορίζει και δεν μας αφήνει να εκφραστούμε ελεύθερα; Ο έρωτας και η αγάπη οδηγούν στον δεσμό, δεσμός σημαίνει δέσιμο, είστε ένα και όχι «δύο ανεξάρτητοι και ελεύθεροι άνθρωποι», τα έχουμε ξαναπεί αυτά npb. Αν δεν υπάρχει αυτό τότε έχουμε τις ξεφτιλισμένες σχέσεις της πρόστυχης και ανήθικης σύγχρονης εποχής όπου, άντρες γυναίκες, απαυτώνονται δεξιά και αριστερά σαν ζώα. Και βέβαια οφείλουμε να το στηλιτεύουμε αυτό.
Κι έχουμε και το καινούριο φαινόμενο στις ΗΠΑ, άντρες (κυρίως ανήκουν πολιτικά στη αριστερά) να γίνονται κερατάδες και να παρακαλούν (κυρίως μαύρους) να τακτοποιούν τις γυναίκες τους και αυτοί να βλέπουν. Στην Ευρώπη σίγουρα θα έρθει το φαινόμενο, κι εδώ πιστεύω ότι προοδευτικοί θα κάνουν αντίστοιχα με λάθρο. Η τόση υποτακτικότητα και θηλυπρέπεια στον σύγχρονο λευκό άντρα εκεί οδηγεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Περιβόητο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,096 μηνύματα.
Δεν με έχουν κερατώσει (ή τουλάχιστον δεν το έμαθα ποτέ) αλλά αν συνέβαινε νομίζω θα τελείωνα την σχέση αλλά δεν θα το έπαιρνα κατάκαρδα και δε θα δημιουργούσα καμιά σκηνή.
Αν ήμασταν και καλοί φίλοι και πέρα απο τη σχέση θα διατηρούσα και την φιλία.
Δικό του είναι το σώμα και είναι ελεύθερος άνθρωπος να κάνει ο,τι θέλει κι αν αυτό έκανε αυτό ήθελε.
Νομίζω τα overreactions στις απιστίες έχουν απλά εγωιστικές βάσεις.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,290 μηνύματα.
Αν μάθαινα κάτι τέτοιο, τό χω σκεφτεί δηλ, δε θα την ....έβγαζε έτσι απλά...... :diablo: :rant:
Κατ αρχή θα έψαχνα να βεβαιωθώ και αν ήταν πράγματι έτσι, υπάρχει σχέδιο:
Η ανδροκτονία, η καλύτερη λύση δηλ, θα με έστελνε στη φυλακή.
Επομένως πάμε σε άλλα: Θα κατέστρεφα όλα του τα αγαπημένα πράματα. Θα του έκαιγα ρούχα, βιβλία, θα του έσπαγα όλα τα αγαπημένα κρασιά του, θα γινόταν ένας ψιλοχαμός. Θα προσπαθούσα να τον διώξω απ το σπίτι, δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα, γιατί το σπίτι είναι 50/50. Ασφαλώς, ως ερωτικός σύντροφος θα είχε πεθάνει, δεν το συζητώ
Και τί σχέδιο !!!

Καταλαβαίνω ότι κάνεις και πλάκα, καταλαβαίνω, όμως, ότι μιλάς και σοβαρά.

Επειδή μου έκαναν κλικ αυτά που έγραψες, αν το θέλεις μου λες γιατί θα τα έκανες όλα αυτά, σε περίπτωση απιστίας. Για εκδίκηση ; Μα θα μπεις κι εσύ (γενικά μιλώ...), μέσα στο λάκκο που σκάβεις...
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,574 μηνύματα.
Κι έχουμε και το καινούριο φαινόμενο στις ΗΠΑ, άντρες (κυρίως ανήκουν πολιτικά στη αριστερά) να γίνονται κερατάδες και να παρακαλούν (κυρίως μαύρους) να τακτοποιούν τις γυναίκες τους και αυτοί να βλέπουν. Στην Ευρώπη σίγουρα θα έρθει το φαινόμενο, κι εδώ πιστεύω ότι προοδευτικοί θα κάνουν αντίστοιχα με λάθρο. Η τόση υποτακτικότητα και θηλυπρέπεια στον σύγχρονο λευκό άντρα εκεί οδηγεί.
Αυτό είναι φετίχ και υπάρχει αιώνες πάντως και για τα δύο φύλα. Απλά στην Αμερική τα λένε όλα προς τα έξω, εδώ τα κάνουν κρυφά😂
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,479 μηνύματα.
Αυτό είναι φετίχ και υπάρχει αιώνες πάντως και για τα δύο φύλα. Απλά στην Αμερική τα λένε όλα προς τα έξω, εδώ τα κάνουν κρυφά😂

Έλα ντε. Τι ακριβώς κάνουν πολλές γυναίκες που πάνε και ρωτάνε τον νταβραντισμένο μαυρούλη τάχα μου για CD με Χριστοδουλόπουλο στη λαϊκή στην εποχή που έχουμε ήδη usb. :lol: Ρίχνουν το συνθηματικό, ένας καλός Μάκης...oh yes, Makiss. :D

O άλλος φαντάρος στην θητεία μου, γούσταρε λέει μαζί με την κοπέλα του να υποβιβάζεται παθητικά, ως βλεψίας σε άλλον με ορέξεις turbo diesel, και να είναι οικοδόμος. Την έβρισκε, φτιαχνόταν, να συζητάνε με την κοπέλα του "αχ αγάπη μου κοίτα πως με ... ναι μωρό μου βλέπω, καλά να περνάς, φιλάκια τα λέμε μετά".

Λες και δεν γίνονται. Εδώ μέσα όλοι είστε τάξη και ηθική. Ουναμουχαθείτε. :lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 246973

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα φετίχ δεν έχουν κάποια λογική γι' αυτό είναι φετίχ. Δεν χρειάζεται να τα καταλαβαίνουμε όλα. Το ιδανικό είναι να βρεις κάποιον με τις ίδιες διαστροφές. 😂

Σίγουρα μόδα δεν είναι. Είναι κάποιες προϋπάρχουσες τάσεις που εκδηλώνονται αργά η γρήγορα... Βέβαια πιστεύω και το πορνό σήμερα διαφθείρει πολύ την αντίληψη γύρω από το σεξ αλλά και το ίδιο το σεξ...
Είμαι σχετικά ανοιχτόμυαλη αλλά νομίζω το συγκεκριμένο θα με έριχνε από τα σύννεφα. Μπορεί και να ξενέρωνα σεξουαλικά για πάντα. Δεν ξέρω. Μου φαίνεται λίγο ότι πρέπει να μισείς τον εαυτό σου για να αντέχεις να βλέπεις την σύντροφο σου με άλλον, αλλά τι να πει κανείς...
Όπως τη βρίσκει ο καθένας...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,090 μηνύματα.
Στην Ευρώπη σίγουρα θα έρθει το φαινόμενο, κι εδώ πιστεύω ότι προοδευτικοί θα κάνουν αντίστοιχα με λάθρο. Η τόση υποτακτικότητα και θηλυπρέπεια στον σύγχρονο λευκό άντρα εκεί οδηγεί.
Τι εννοείς θα έρθει ;
Ήδη ξέρω άτομα σε τέτοιο στυλ εδώ και χρόνια :P.
Εκτός αυτού οι παρτούζες δεν είναι και κανένα κοινό μυστικό, και αυτά υπάρχουν χροοοοόνια τώρα. Αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς παρτούζα, είναι άλλου είδους διαστροφή γιατί εδώ στον έναν αρέσει μόνο να βλέπει χωρίς να συμμετάσχει.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.
Και τί σχέδιο !!!

Καταλαβαίνω ότι κάνεις και πλάκα, καταλαβαίνω, όμως, ότι μιλάς και σοβαρά.

Επειδή μου έκαναν κλικ αυτά που έγραψες, αν το θέλεις μου λες γιατί θα τα έκανες όλα αυτά, σε περίπτωση απιστίας. Για εκδίκηση ; Μα θα μπεις κι εσύ (γενικά μιλώ...), μέσα στο λάκκο που σκάβεις...
ναι χριστινάκι μου, για εκδίκηση. Και άλλα πολλά θα έκανα, δεν ξέρω τι. Ίσως του κατεστρεφα το αυτοκίνητο, ίσως τον εξέθετα, ίσως το έβγαζα σε τοπική εφημερίδα, δεν ξέρω. ΔΕν αστειεύομαι. Να μπω εγώ στο λάκκο; πώς; Γιατί; Εγώ ήμουν πάντα πιστή.
Αυτά Χριστινάκι τα έχουμε ξεκαθαρίσει απ την αρχή της σχέσης μας. Αν τυχόν κάποιος ερωτευτεί άλλο άτομο, θα ξεκαθαρίσει πρώτα τη σχέση μεταξύ μας και μετά θα κάνει κάτι. Δεν εντέχω την κοροϊδία, κατάλαβες; Αν μου πει <ξέρεις ερωτεύτηκα άλλη γυναίκα, θα βγω μαζί της>, τότε θα είναι σκληρό, αλλά δε θα το θεωρήσω κέρατο. Θα βρούμε μια πολιτισμένη λύση
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,290 μηνύματα.
ναι χριστινάκι μου, για εκδίκηση. Και άλλα πολλά θα έκανα, δεν ξέρω τι. Ίσως του κατεστρεφα το αυτοκίνητο, ίσως τον εξέθετα, ίσως το έβγαζα σε τοπική εφημερίδα, δεν ξέρω. ΔΕν αστειεύομαι. Να μπω εγώ στο λάκκο; πώς; Γιατί; Εγώ ήμουν πάντα πιστή.
Αυτά Χριστινάκι τα έχουμε ξεκαθαρίσει απ την αρχή της σχέσης μας. Αν τυχόν κάποιος ερωτευτεί άλλο άτομο, θα ξεκαθαρίσει πρώτα τη σχέση μεταξύ μας και μετά θα κάνει κάτι. Δεν εντέχω την κοροϊδία, κατάλαβες; Αν μου πει <ξέρεις ερωτεύτηκα άλλη γυναίκα, θα βγω μαζί της>, τότε θα είναι σκληρό, αλλά δε θα το θεωρήσω κέρατο. Θα βρούμε μια πολιτισμένη λύση
Λέγοντας ότι θα μπεις στον ίδιο λάκκο που έσκαψες (υποθετικά μιλώντας και δεν αναφέρομαι σε εσένα μα γενικά...), εννοώ ότι αυτά κι άλλα τόσα αν έκανες, στον εαυτό σου θα έκανες χειρότερο κακό...

Γυναίκα είμαι και σε καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω τί λες και γιατί. Μπορώ να νιώσω την οργή, το θυμό, την προδοσία, ακόμα και στη σκέψη μιας υποτιθέμενης απιστίας...

Εγώ θα έφευγα μόνο. Θα έκανα την οργή και το θυμό "γαργάρα" και τέλος. Γιατί, κακά τα ψέματα, μετά από μια απιστία η σχέση δεν είναι ποτέ ξανά η ίδια. Ίσως να μπει σε καινούριες βάσεις, με πολλή πολλή δουλειά και προσπάθεια. Προσωπικά για μένα δε θα άξιζε καν τον κόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.
Λέγοντας ότι θα μπεις στον ίδιο λάκκο που έσκαψες (υποθετικά μιλώντας και δεν αναφέρομαι σε εσένα μα γενικά...), εννοώ ότι αυτά κι άλλα τόσα αν κάνεις, στον εαυτό σου θα κάνεις χειρότερο κακό...

Γυναίκα είμαι και σε καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω τί λες και γιατί. Μπορώ να νιώσω την οργή, το θυμό, την προδοσία, ακόμα και στη σκέψη μιας υποτιθέμενης απιστίας...

Εγώ θα έφευγα μόνο. Θα έκανα την οργή και το θυμό "γαργάρα" και τέλος. Γιατί, κακά τα ψέματα, μετά από μια απιστία η σχέση δεν είναι ποτέ ξανά η ίδια. Ίσως να μπει σε καινούριες βάσεις, με πολλή πολλή δουλειά και προσπάθεια. Προσωπικά για μένα δε θα άξιζε καν τον κόπο.
γιατί να φύγω Χριστίνα απ το σπίτι μου; Είπαμε 50/50. Να φύγει αυτός!
Α, εννοείς θα έφευγες απ τη σχέση. Ναι, αυτό εννοείται. Μετά πας καρφωτή στο δικηγόρο, να διεκδικήσεις το σπίτι.
Πάντως εξαρταται, πώς λειτουργεί κανείς. Εγώ δε θα ηρεμούσα, αν δεν τον πονούσα. Θα ήταν σαν ένα καρφί που κάθομαι πάνω και με πονά συνεχώς. Στο παρελθόν, που είχα μια σχεση (πριν 34 χρόνια), και έγινε τσακωμός, όταν τον έβρισα, ανακουφίστηκα. Γιατί τσακώνονται νομίζεις οι άνθρωποι; Επειδή θυμώνουν και θέλουν να εκτονώσουν το θυμό τους, ο ένας στον άλλο. Πες με κακιά, αλλά θα το έκανα. Άλλωστε μια σχέση χρόνου και πάθους, δεν τελειώνει δίχως ...πάθος.
 

Guest 246973

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαζί σου. Δεν είναι εκδίκηση. Είναι δικαιοσύνη.
Δεν μπορείς να τραυματίζεις έναν άνθρωπο, και η απιστία ειδικά αφήνει κατάλοιπα εφ όρου ζωής, και να την κάνεις στη συνέχεια με ελαφρά πηδηματάκια…
Όχι.
Στο τέλος θα αδιαφορήσεις και θα προχωρήσεις γιατί αυτό σου οφείλεις, αλλά μέχρι να φτάσεις εκεί, πρώτα θα εκτονωθείς με όποιον τρόπο κρίνει κατάλληλο η ψυχή σου.
Θα μπορούσα να τα κάνω πουτ*να όλα και να ξεσκεπάσω όλα του τα ψέματα.
Αλλά…του δίνω το ακαταλόγιστο. Κι ας γυρίζουν τα άντερα μου κάθε φορά που σκέφτομαι αυτά που πέρασα μαζί του, εξαιτίας του. Την πλάνη στην οποία είχα παγιδευτεί επί πόσο καιρό, ενώ αυτός μπορούσε να αδιαφορεί και να καλοπερνάει…
Βλέπω παλιές μας συνομιλίες και αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί ανέχτηκα τόση κοροϊδία και τόσο ψέμα.
Από την άλλη, συνειδητοποιώ πόσο χαμένος είναι ο ίδιος και πραγματικά τον λυπάμαι. Κανένας άνθρωπος δεν θα του δείξει την αφοσίωση και την αγάπη που του έδειξα εγώ. Αυτή η σκέψη με παρηγορεί αρκετά.

Εσύ δεν χάνεις τίποτα στην τελική, αυτοί που σε προδίδουν χάνουν τα πάντα…χάνουν εσένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top