Πώς θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Υπάρχει μια παιδοανησυχία στο φόρουμ βλέπω σήμερα. Σας έπιασαν ανασφάλειες ρε συνστεκίτες;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Υπάρχει μια παιδοανησυχία στο φόρουμ βλέπω σήμερα. Σας έπιασαν ανασφάλειες ρε συνστεκίτες;
προσωπικά με έπιασαν τα υπαρξιακά μου🥺
Και ναι, μπορώ πλέον να το πω και στον εαυτό μου και να σταματήσω να τους δικαιολογώ.. σαν άνθρωποι είναι πολύ καλοί, αλλά σαν γονείς ήταν και είναι ΑΠΑΙΣΙΟΙ.

εγώ αν ποτέ γίνω μητέρα, μάλλον θα κάνω τα εκ διαμέτρου αντίθετα
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Πάντως ΟΧΙ όπως με μεγάλωσαν εμένα οι γονείς μου...
Ήταν απαίσιοι σαν γονείς και ο,τι καλό έχω το έχω από την συγχωρεμένη την γιαγιά μου
Να είσαι γερή να θυμάσαι τη γιαγιά σου με αγάπη!! Καλά Χριστούγεννα με υγεία!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
προσωπικά με έπιασαν τα υπαρξιακά μου🥺
Και ναι, μπορώ πλέον να το πω και στον εαυτό μου και να σταματήσω να τους δικαιολογώ.. σαν άνθρωποι είναι πολύ καλοί, αλλά σαν γονείς ήταν και είναι ΑΠΑΙΣΙΟΙ.

εγώ αν ποτέ γίνω μητέρα, μάλλον θα κάνω τα εκ διαμέτρου αντίθετα

Δυστυχώς κάποιοι ούτε να πενθήσω δεν με αφήνουν σε ησυχία..

Ευχαριστώ, επίσης!🤍
Πιστεψέ με το βιωνω στο πετσί μου αυτό... μάλλιστα όταν είσαι ευάλωτος σου την πέφτουν όλοι, οι "δηθεν καλοί άνθρωποι" .. μη μασάς .. πούλα τρέλα να σωθείς .. η ζώή δεν είναι μικρή οπως λένε και δεν είναι καθόλου εύκολη αν θέλεις να είσαι Άνθρωπος και να πράττεις το σωστό..
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Ιδανικά θα ήθελα να τα μεγαλώσω σε έναν κόσμο πολύ διαφορετικό από αυτό που βιώνουμε τώρα..
που τωρα φοβάσαι μέχρι και στη γειτονιά μη το πειράξει κανείς, φοβάσαι όταν γίνει έφηβο μη διασύρουν φωτογραφίες ψεύτικες με AI, μη το βιάσουν,
Μη, μη, μη...
Και άλλα πόσα αν.
Αν θα είναι ανετο οικονομικά, αν θα το αφήσει η κοινωνία να ονειρεύεται κι αν, αν..

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να κάνω παιδιά, αλλά η κοινωνία με τρομάζει πολύ πια. Η οικονομία, η τεχνολογία και η εκμετάλλευση το ίδιο.

Μερικές φορές σκέφτομαι στα βουνά ίσως ήταν και καλύτερα. 🤷🏼‍♀️

Μπορει να είμαι μόνο 23, αλλά τουλάχιστον μεγάλωσα σε μια εποχή που έπαιζα άνετα στις αλάνες, χωρίς φοβο , σε χωριό, κινητό πήρα στα 14, και social έκανα στα 16.

Τώρα, όλα με ένα κινητό στο χέρι από τα 6. Οι πυλωτες άδειες, κι όλα με ένα τικ τοκ.
Δύσκολο πολύ να κάνεις τη διαφορά μέσα σε όλη τη μάζα.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
οταν κανετε δικα σας παιδια τι θα αλλαζατε στην διαπαιδαγωγηση τους απο αυτην που σας δινουν τωρα οι γονεις σας?

Πιστεύω οτι οι γονείς μου ήταν εξαιρετικοί γονείς. Ο πατέρας μου έχει φύγει τώρα. Νομίζω αυτό που έκαναν ήταν αφ' ενός να μου δίνουν οτι θέλω ως παιδί (σε λογικά πλαίσια) και αφ' ετέρου να μου αφήνουν όλη την ελευθερία να εξελιχθώ όπως θέλω. Δε ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω ακριβώς το ίδιο με τυχών δικά μου παιδιά διότι πιστεύω οτι ενέχει ένα μικρό ρίσκο να σου βγει το παιδί αλήτης-αλήτισσα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ευτυχώς μεγάλωσαν. Ειλικρινά αν είχα μικρά παιδιά σήμερα θεωρώ ότι θα δυσκολεύουν πολύ να τα πείσω ότι ο κόσμος είναι δίκαιος και ότι η ζωή είναι ωραία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Ευτυχώς μεγάλωσαν. Ειλικρινά αν είχα μικρά παιδιά σήμερα θεωρώ ότι θα δυσκολεύουν πολύ να τους πείσω ότι ο κόσμος είναι δίκαιος και ότι η ζωή είναι ωραία.
Αυτή τη συζήτηση είχα εχθές.

Ούτε όνειρα δε σ αφήνει αυτή η κοινωνία και ειδικά αυτό το κράτος να έχεις πια.

Ο κίνδυνος ειδικα είναι τόσο μεγάλος πια..
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Τι θα άλλαζα; :hmm:

Μα φυσικά τίποτα απολύτως!! Το σύστημα διαπαιδαγώγησης της οικογένειάς μου ήταν άψογο, απόδειξη ότι κι εγώ βγήκα τόσο τέλειος, που ο Θεός στάθηκε για λίγο να θαυμάσει. :pfff:

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη μαμά μου, που μου έμαθε να είμαι ταπεινός και μετριόφρων...:devil: :hehe: :rofl:
Κ το νικ νειμ ειναι χάος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτή τη συζήτηση είχα εχθές.

Ούτε όνειρα δε σ αφήνει αυτή η κοινωνία και ειδικά αυτό το κράτος να έχεις πια.

Ο κίνδυνος ειδικα είναι τόσο μεγάλος πια..
Μπα φτιάχνεις μικρόκοσμο κ είσαι ευτυχισμένος..κ οσο μπορείς μεταφέρεις θετικότατη ελπίδα κ θάρρος παραέξω.

Δεν θα αφήσουμε το σύστημά κ το κράτος να μας ρίξει <3 ❤️
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αυτή τη συζήτηση είχα εχθές.

Ούτε όνειρα δε σ αφήνει αυτή η κοινωνία και ειδικά αυτό το κράτος να έχεις πια.

Ο κίνδυνος ειδικα είναι τόσο μεγάλος πια..
Σκέψου ότι εγώ μεγάλωσα σε εποχές που παίζαμε ελεύθερα στις αλάνες και στα πάρκα όλα τα παιδιά της γειτονιάς χωρίς φοβο, και τα κλειδιά ήταν πάντα στην εξώπορτα. Μάλιστα αν διψουσαμε μπαίναμε στο κοντινότερο 🏡 να πιούμε νερό. Εξαιρετικές εποχές από κάθε άποψη.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Σκέψου ότι εγώ μεγάλωσα σε εποχές που παίζαμε ελεύθερα στις αλάνες και στα πάρκα όλα τα παιδιά της γειτονιάς χωρίς φοβο, και τα κλειδιά ήταν πάντα στην εξώπορτα. Μάλιστα αν διψουσαμε μπαίναμε στο κοντινότερο 🏡 να πιούμε νερό. Εξαιρετικές εποχές από κάθε άποψη.
Αυτά τα πρόλαβα και εγώ! Και στη πόλη αλλά και στο χωριό μου ειδικά! Νιώθω πολύ τυχερή!

Επίσης τις βρύσες στη πλατεία, πίναμε άφοβα νερό χωρίς να ξέρουμε.

Πριν λίγες ημέρες έκανα καλλιέργεια νερού, δε θες να ξες τι βρήκα 🤣
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αυτά τα πρόλαβα και εγώ! Και στη πόλη αλλά και στο χωριό μου ειδικά! Νιώθω πολύ τυχερή!

Επίσης τις βρύσες στη πλατεία, πίναμε άφοβα νερό χωρίς να ξέρουμε.

Πριν λίγες ημέρες έκανα καλλιέργεια νερού, δε θες να ξες τι βρήκα 🤣
Κατάλαβα...δεν πίνω νερό από τη βρύση του σπιτιου μου εδώ και πολλά χρόνια. Μόνο στη δουλειά πίνεται το νερό της βρύσης επειδή είναι σχετικά καινούργιο το κτήριο και βρίσκεται στην εξοχή.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Κατάλαβα...δεν πίνω νερό από τη βρύση του σπιτιου μου εδώ και πολλά χρόνια. Μόνο στη δουλειά πίνεται το νερό της βρύσης επειδή είναι σχετικά καινούργιο το κτήριο και βρίσκεται στην εξοχή.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πίνουν νερο από τη βρύση πλέον εκτός αν έχουν βάλει φίλτρο ή μένουν πολύ κοντά σε υδραγωγειο
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Καλές εποχές αλλά για σκεφτείτε όταν μπαίνανε παιδάκια αβέρτα κουβέρτα στα σπίτια των γειτόνων.. ήταν εκεί καποιος θείος του συμμαθητή.. καποιος παππούς που άνετα μπορούσε να ασελγησει...

Κ δεν θα το μάθαινε κάνεις..

Τόσοι κακοποιητες στα χρόνια μας.. κάπως δημιουργηθηκαν.... δεν φυτρώσαν

Απλώς τότε δεν μιλούσαν για αυτά
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Καλές εποχές αλλά για σκεφτείτε όταν μπαίνανε παιδάκια αβέρτα κουβέρτα στα σπίτια των γειτόνων.. ήταν εκεί καποιος θείος του συμμαθητή.. καποιος παππούς που άνετα μπορούσε να ασελγησει...
Ξέραμε ποιοι ήταν αυτοί 😂 , δεν τους πλησίαζαμε, πάνω κάτω τα ήξερες όλα για όλους .

Δεν έχεις άδικο όμως , ήθελε αρκετή προσοχή.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Παλιά κάναν πολλά παιδιά επειδή αυτό σήμαινε περισσότερα εργατικά χέρια. Σήμερα δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη.

Αναγνωρίζοντας όλα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν, αλλά και με βάση έρευνες που έχουν γίνει, η πιθανότητα να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο και να είστε και εσείς και αυτό δυστυχισμένοι είναι είναι αρκετά μεγάλη.

Όσοι έχετε ήδη παιδιά φαντάζομαι κάνετε ο,τι μπορείτε για αυτά.
Οι υπόλοιποι δεν ξέρω γιατί να κάνουν παιδιά πλέον, καθαρά για εγωιστικούς λόγους ή κοινωνικά πρέπει.
Αν θέλεις να φροντίσεις και να βοηθήσεις σόνι και ντέ κάποιον μπορείς να υιοθετήσεις ένα παιδί που έτσι κι αλλιώς ήρθε στον κόσμο.

Αυτή είναι η άποψη μου, δεν υπάρχει λόγος να με παραθέσετε και να μου πείτε κάτι διαφορετικό οι απόψεις μου για αυτό είναι κρυστάλλινες
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Είχα δει μια ταινία , εξαιρετική δεν θυμάμαι το τίτλο, αληθινή ιστορία. Έδειχνε πόσα παιδιά ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες στην Ινδία δουλεύοντας από μικρά ενώ ένα μεγάλο ποσοστό ορφανών παιδιών ζούσανε επίσης στους δρομους. Ένα ζευγάρι από την Αγγλία πολύ αγαπημένο που μπορούσε να τεκνοποιήσει , θεώρησε πιο σωστό να υιοθετήσει 2 παιδιά από την Ινδία παρά να κάνει δικά του.
Η ταινία σου έθετε τον εξής προβληματισμό , ποιο το νόημα να φέρνεις άλλα παιδιά στον κόσμο τη στιγμή που υπάρχουν τόσα ορφανά που ζουν κάτω από τόσο άθλιες συνθήκες.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Έτσι ονειρεύομαι να μεγαλώσω το παιδί μου.

 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.

Συνημμένα

  • d5b2d391fc8487f59c52ba1ba2ddd5f4.jpg
    d5b2d391fc8487f59c52ba1ba2ddd5f4.jpg
    152.8 KB · Εμφανίσεις: 12

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top