Πώς θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας;

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Ευτυχώς μεγάλωσαν. Ειλικρινά αν είχα μικρά παιδιά σήμερα θεωρώ ότι θα δυσκολεύουν πολύ να τα πείσω ότι ο κόσμος είναι δίκαιος και ότι η ζωή είναι ωραία.
Γιατί να τα πείσεις για ένα ψέμα;

Σήμερα άκουσα οτι το 2023 γεννήθηκαν στην Ελλάδα 73.000 παιδιά. Θέλω να βρω αυτές τις 73.000 γυναίκες και να τις χαστουκίζω ανά πεντάλεπτο μπας και ξυπνήσουν. Δεν μπορώ να το πιστέψω οτι 73.000 γυναίκες στη σημερινή κοινωνία θεώρησαν καλό να κάνουν παιδί. Μου είναι τόσο απίστευτο σαν να μου λέει κάποιος οτι η γη είναι επίπεδη και να επιμένει.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
"Στα πετ σοπ δεν αγοράζουμε κατοικίδια, από εκεί αγοράζουμε τις τροφές τους και πράγματα για να τα πηγαίνουμε βόλτα. Αν θέλουμε ζωάκι για κατοικίδιο βρίσκουμε ένα αδέσποτο και το υιοθετούμε".

Αυτό έτυχε να πω χθες στην ανιψιά και ειλικρινά παίζει να 'ναι όσο πιο πλάθωάνθρωποστιγμή έχω ζήσει σο φαρ.
Για πατέρας δεν ξέρω αλλά όσο έχω ΚΑΔ θείου τουλάχιστον, κάπως έτσι θα πάει η φάση.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Επειδή παραπάνω αναρωτηθήκατε γιατί συνεχίζει ο κόσμος να φέρνει παιδιά στον κόσμο σε μια θλιβερή πραγματικότητα με δυσοίωνες προοπτικές...

Παρακάμπτω το παραμύθι περι ολοκλήρωσης της σχέσης και της ίδιας της γυναικείας ύπαρξης ( δε δίνω δεκάρα στα στερεότυπα με τα οποία μας μεγάλωσαν / Κανεις δεν ολοκληρώνει κανένα, είμαστε υποκείμενα σε εξέλιξη δια βίου( είναι ατομική υπόθεση) ..

Γιατί λοιπόν η επιθυμία για διαιώνιση του είδους ; γιατί για μένα είναι συναρπαστικό να βλέπω μια ύπαρξη καθολα εξαρτώμενη σε πρώτη φάση να ανθίζει ,να παίρνει μορφή , να διαμορφώνει πρόσωπο, ιδέες, χαρακτήρα και να είσαι εσυ ο συνοδοιπόρος σε όλο αυτό. Γιατί μέσω αυτού παίρνεις μαθήματα ζωής, γνωρίζεις τον εαυτό σου και τα όρια σου, διευρύνεις σε βάθος το συναισθηματικό σου κόσμο, συμβάλλεις και στη διαμόρφωση της ψυχοσύνθεσης του παιδιού και παλεύεις να εξελιχθεί σε υγιή ψυχοσυναισθηματικα ενήλικα.. Για όλο αυτό το ταξίδι και μόνο αξίζει.
Δεν προσδοκώ τίποτε από τα παιδιά μου. Μου αρκεί που υπάρχουν στη ζωή μου και έγιναν αυτόνομα ( από μικρά) , μου αρκεί που έχουν ψυχικά χαρίσματα, που σκέφτονται ανθρωπιστικά.

Ας ζήσουν σε οποίο το μέρος του κόσμου επιλέξουν, με οποίο τρόπο τους κάνει να νιώθουν χαρούμενα.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.


παντως οχι ετσι...
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.


παντως οχι ετσι...
Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει τέτοιο θράσος. Και μάλιστα χωρίς λόγο, γιατί δε βλέπω να είπε κάτι προσβλητικό η καθηγήτρια στις κοπέλες ώστε να λαμβάνει τέτοιου είδους συμπεριφορά και αντιδράσεις.
Αν είναι να κάνω παιδιά μια μέρα και να βγουν τέτοιοι κωλοχαρακτήρες, καλύτερα να μην κάνω καθόλου.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει τέτοιο θράσος. Και μάλιστα χωρίς λόγο, γιατί δε βλέπω να είπε κάτι προσβλητικό η καθηγήτρια στις κοπέλες ώστε να λαμβάνει τέτοιου είδους συμπεριφορά και αντιδράσεις.
Αν είναι να κάνω παιδιά μια μέρα και να βγουν τέτοιοι κωλοχαρακτήρες, καλύτερα να μην κάνω καθόλου.
Και οι κοπελίτσες είναι μόνο λίγα χρόνια μικρότερες μας.. πολύ μεγάλη αλλαγή

Η καημένη η καθηγήτρια της είπε να μη βρίζει ξέρω γω, ούτε καν να προσέχουν στη τάξη
Επίσης το κινητό το φαση; της μιλάει και κοιτάει το κινητό

ή που λέει ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΑ και παίρνει το βιβλίο σα να πάει να τη χτυπήσει

Βρε αι στα διαλα κωλόπαιδο

Πολύ με νευρίασε, 0 σεβασμός

Από κάτω στο live τις κράζανε ξέρω γω ότι πως φέρονται έτσι στο σχολείο και αυτές έλεγαν ΒΟΥΛΩΣΤΕ ΤΟ

-οκ.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Και οι κοπελίτσες είναι μόνο λίγα χρόνια μικρότερες μας.. πολύ μεγάλη αλλαγή

Η καημένη η καθηγήτρια της είπε να μη βρίζει ξέρω γω, ούτε καν να προσέχουν στη τάξη
Επίσης το κινητό το φαση; της μιλάει και κοιτάει το κινητό

ή που λέει ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΑ και παίρνει το βιβλίο σα να πάει να τη χτυπήσει

Βρε αι στα διαλα κωλόπαιδο

Πολύ με νευρίασε, 0 σεβασμός

Από κάτω στο live τις κράζανε ξέρω γω ότι πως φέρονται έτσι στο σχολείο και αυτές έλεγαν ΒΟΥΛΩΣΤΕ ΤΟ

-οκ.
Ακριβώς, ειδικά αυτό που τις κατηγορούσαν και αυτές να κάνουν ακόμη χειρότερα. Δηλαδή γενικά το επίπεδο αναίδειας έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο (γιατί δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, και εγώ είχα παρόμοιες περιπτώσεις στο σχολείο μου).
Για να το συνδέσουμε παραπάνω και με το θέμα τώρα. Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πώς γίνεται να έχουν ξεφύγει τόσο. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι οι γονείς τους τα έχουν αφήσει εντελώς λάσκα, ούτε πιστέυω ότι θα ένιωθαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι αν έβλεπαν αυτή τη συμπεριφορά. Όμως από κάπου ξεκινάει όλο αυτό. Και πώς βάζεις φρένο μετά στο παιδί σου αν συμπεριφέρεται έτσι από μια ηλικία και έπειτα;
Γενικά μετά απ' αυτό καταλαβαίνω πολύ καλύτερα πως είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσεις ένα παιδί σωστά. Στα λόγια μπορεί όλοι ωραία να τα λέμε τώρα, αλλά το θέμα είναι τι κάνεις (ότ)αν έρθει η ώρα να πράξεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Γιατί να τα πείσεις για ένα ψέμα;

Σήμερα άκουσα οτι το 2023 γεννήθηκαν στην Ελλάδα 73.000 παιδιά. Θέλω να βρω αυτές τις 73.000 γυναίκες και να τις χαστουκίζω ανά πεντάλεπτο μπας και ξυπνήσουν. Δεν μπορώ να το πιστέψω οτι 73.000 γυναίκες στη σημερινή κοινωνία θεώρησαν καλό να κάνουν παιδί. Μου είναι τόσο απίστευτο σαν να μου λέει κάποιος οτι η γη είναι επίπεδη και να επιμένει.

Τώρα αν πω ότι αυτό το μήνυμα μοιάζει ότι γράφτηκε από κάποιο άτομο με ψυχικά θέματα θα είμαι ο κακός της υπόθεσης μετά;; Θέλεις να χαστουκίσεις τις γυναίκες που έκαναν παιδί επειδή εσύ Himela επέλεξες να μην γίνεις μητέρα;; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που από την μια φωνάζεις λέγοντας ότι κάθε άτομο είναι ελεύθερο να αποφασίζει για την ζωή του όμως τώρα κράζεις τις γυναίκες που έφεραν στον κόσμο ένα η περισσότερα παιδία, λες και σου πήραν τα χρήματα από την τσέπη ώστε να τα μεγαλώσουν. Το βασικότερο είναι ότι δεν ξέρεις καν αυτά τα ζευγάρια άρα δεν είσαι σε θέση να κρίνεις αν είναι καλοί γονείς η όχι. Δεν καταλαβαίνω τι σκέφτηκες πριν γράψεις αυτό το post, το οποίο εκτός από κακιά και ζήλια δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στον αναγνώστη. Ακόμα και άχρηστοι να είναι οι γονείς που έφεραν τα παιδιά αυτά στον κόσμο αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ζωή είναι το μεγαλύτερη δώρο σε αυτόν εδώ το πλανήτη. Άρα μόνο και μόνο που τα 73.000 παιδιά που γεννήθηκαν πέρσι θα έχουν την τύχη να ζήσουν το ωραίο ταξίδι της ζωής μόνο θετικό είναι.

Φιλικά όλα αυτά καθώς δεν έχω κάτι μαζί σου. Τα παιδιά και η ζωή γενικότερα μόνο ευτυχία προσφέρουν στους ανθρώπους, ίσως το μόνο πράγμα που δίνει ελπίδα σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε.

*Εκτός αν το έγραψες ειρωνικά το σχόλιο αυτό, αν ναι τότε άκυρο το παραπάνω post μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Volkswagen Fan Κατά τη γνώμη μου το σχόλιό της ήταν σαρκαστικό. Ωστόσο διαφωνώ εν μέρει μαζί σου σχετικά με τη θετικότητα της τεκνοποίησης, δεδομένου ότι ορισμένοι άνθρωποι είτε φέρουν σοβαρές επιβαρύνσεις στο γενετικό τους υλικό, είτε δεν είναι έτοιμοι ή ώριμοι για να μεγαλώσουν παιδιά. Σε κάθε περίπτωση όμως, η γέννηση ενός οποιοδήποτε ανθρώπου αποτελεί όντως ένα ασύλληπτο γεγονός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
@Volkswagen Fan Κατά τη γνώμη μου το σχόλιό της ήταν σαρκαστικό. Ωστόσο διαφωνώ εν μέρει μαζί σου σχετικά με τη θετικότητα της τεκνοποίησης, δεδομένου ότι ορισμένοι άνθρωποι είτε φέρουν σοβαρές επιβαρύνσεις στο γενετικό τους υλικό, είτε δεν είναι έτοιμοι ή ώριμοι για να μεγαλώσουν παιδιά. Σε κάθε περίπτωση όμως, η γέννηση ενός ανθρώπου αποτελεί ένα μοναδικό γεγονός.

Αυτό που λες είναι ακραίες περιπτώσεις όπου όντως οι άνθρωποι αυτοί δεν πρέπει να γίνονται γονείς καθώς προκαλούν μεγάλο πόνο στα παιδιά. Όμως η Himela έγραψε για όλες τις 73.000 γεννήσεις που έλαβαν χώρα πέρσι, δηλαδή τους έβαλε όλους στο ίδιο τσουβάλι πράγμα πολύ άδικο καθώς δεν ξέρουμε τι είδους γονείς είναι οι άνθρωποι που αποφάσισαν να κάνουν οικογένεια. Εκεί πήγαινε το Post μου.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
@Volkswagen Fan η himela το έγραψε επειδή συζητούσαμε ότι οι εποχές δεν είναι κατάλληλες για να φέρνεις νέα παιδιά στον κόσμο, κρίση ηθικών αξιών, θεσμού οικογένειας, ακρίβεια , ασθένειες, βία,εγκληματικότητα, έντονα ψυχολογικά προβλήματα κλπ., ενώ υπάρχουν ήδη εκατομμύρια παιδιά που ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες , ορφανά. Σκέφτεσαι λοιπόν ότι ίσως είναι προτιμότερο να υιοθετήσεις - φροντίσεις ένα από αυτά τα παιδιά από το να κάνεις δικά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
@Volkswagen Fan η himela το έγραψε επειδή συζητούσαμε ότι οι εποχές δεν είναι κατάλληλες για να μεγαλώνεις παιδιά, κρίση ηθικών αξιών, θεσμού οικογένειας, ακρίβεια , ασθένειες, βία,εγκληματικότητα, έντονα ψυχολογικά προβλήματα κλπ., ενώ στον κόσμο υπάρχουν ήδη εκατομμύρια παιδιά που ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες , ορφανά. Σκέφτεσαι λοιπόν ότι ίσως είναι προτιμότερο να υιοθετήσεις - φροντίσεις ένα από αυτά τα παιδιά από το να κάνεις δικά σου.

Κοιτα, προβλήματα πάντα υπήρχαν στον κόσμο και θα υπάρχουν με διαφορετικές εντάσεις. Αν όμως η ανθρωπότητα σταματήσει να κάνει παιδιά τότε είναι καταδικασμένη να πεθάνει, άρα το πρόβλημα δεν λύνεται με το να πεθάνει ολόκληρη η ανθρωπότητα. Ίσα ίσα η νέα γενιά είναι αυτή που θα μπορέσει να βελτιώσει τον κόσμο στον όποιον ζούμε γιατρεύοντας της πληγές που δημιούργησαν οι παλαιότεροι λόγω των λανθασμένων αποφάσεων που πήραν.

Όσο αφορά την υιοθεσία το κάθε ζευγάρι είναι ελεύθερο να αποφασίσει αν θέλει να κάνει δικά του παιδιά, αν θέλει να υιοθετήσει η αν θέλει να κάνει και τα 2. Σίγουρα όμως το να αρχίσεις να δίνεις χαστούκια στις μητέρες που έκαναν δικό τους παιδί δεν είναι φυσιολογικό ούτε λύνει κάποιο πρόβλημα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Δηλαδή τι να πουν και οι πεντηντα εκατομμύρια Κογκολεζες που κάνουν 5 με 6 παιδιά η καθεμία; Θα ζήσουν τα παιδιά τους στις καλύτερες συνθήκες; Πρέπει να τις χαστουκίσουμε;
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δηλαδή τι να πουν και οι πεντηντα εκατομμύρια Κογκολεζες που κάνουν 5 με 6 παιδιά η καθεμία; Θα ζήσουν τα παιδιά τους στις καλύτερες συνθήκες; Πρέπει να τις χαστουκίσουμε;
Αυτό το θωρείς εσύ τώρα σωστό? Να γεννάνε παιδιά που καταλήγουν στον δρόμο..? Θα βρω μια ταινια που είχα δει για τα παιδιά της ινδίας που ζουν την απόλυτη φτώχεια και κατάντια και θα σου την στείλω να την δεις για να καταλάβεις.. Μη φέρνετε για παράδειγμα υποανάπτυκτες χώρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Αυτό το θωρείς εσύ τώρα σωστό? Να γεννάνε παιδιά που καταλήγουν στον δρόμο..? Θα βρω μια ταινια που είχα δει για τα παιδιά της ινδίας που ζουν την απόλυτη φτώχεια και κατάντια και θα σου την στείλω να την δεις για να καταλάβεις.. Μη φέρνετε για παράδειγμα υποανάπτυκτες χώρες.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Αυτό το θωρείς εσύ τώρα σωστό? Να γεννάνε παιδιά που καταλήγουν στον δρόμο..? Θα βρω μια ταινια που είχα δει για τα παιδιά της ινδίας που ζουν την απόλυτη φτώχεια και κατάντια και θα σου την στείλω να την δεις για να καταλάβεις.. Μη φέρνετε για παράδειγμα υποανάπτυκτες χώρες.
Για να χαρείς λοιπόν σου λέω πως συνήθως όσο πιο αναπτυγμένες είναι οι χώρες, τόσο λιγότερα παιδιά κάνουν οι γυναίκες στις χώρες αυτές.

Μια άλλη ριζική λύση για να μην υπάρχουν πολλά παιδιά που καταλήγουν στον δρόμο είναι να υπάρχουν περισσότερα ομόφυλα ζευγάρια που υιοθετούν παιδιά.
.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top