Ρετρό παιχνίδια που είχαμε μικροί ή προλάβαμε

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σήμερα έχουμε τα drones ακόμα και για ψυχαγωγία. 90s είχαμε τα τότε τηλεκατευθυνόμενα που μπορούσαν να είναι και πανάκριβα / high end :P είχε ένας στη γειτονιά.
Αυτό ήταν mainstream / low end:

Επίσης υπήρχαν και τα αμαξάκια μπαταρίας για παιδιά (που έμπαινες κανονικά μέσα), επίσης πανάκριβα.
View attachment 76904

Τώρα το 2021, ανεξάρτητα της οικονομικής κατάστασης, δεν τα βλέπεις σε γειτονιές / πλατείες αυτά. Μάλλον ξεπεράστηκαν.
Τελεια👍😂καλε ειχε ενοικιαζομενα η πλατεια και μου αρεσε να μπαινω σε ενα τετοιο και να κανω βολτα ολη την πλατεια😂
Τα τηλεκατευθυνομενα ηταν οντως μεγαλη επιτυχια!
Οχι δεν ξεπεραστηκαν απλα τα παιδια μπηκαν στα ηλεκτρονικα παιχνιδια πλέον απο νωρίς, δεν βγαίνουν εξω έχουν μια παιχνιδομηχανή ή ενα πισι οποτε ολα αυτα ειναι αδιάφορα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
1615224120466.png
1615224273438.png

1615224331308.png
1615224434796.png

1615224464653.png
1615224600954.png

1615224666117.png
1615225196270.png
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Σήμερα έχουμε τα drones ακόμα και για ψυχαγωγία. 90s είχαμε τα τότε τηλεκατευθυνόμενα που μπορούσαν να είναι και πανάκριβα / high end :P είχε ένας στη γειτονιά.
Αυτό ήταν mainstream / low end:

Επίσης υπήρχαν και τα αμαξάκια μπαταρίας για παιδιά (που έμπαινες κανονικά μέσα), επίσης πανάκριβα.
View attachment 76904

Τώρα το 2021, ανεξάρτητα της οικονομικής κατάστασης, δεν τα βλέπεις σε γειτονιές / πλατείες αυτά. Μάλλον ξεπεράστηκαν.
τετοιο ειχε ο ξαδελφος μου και δεν μ αφηνε ποτε να το οδηγω και μια μερα το πηρα με το ετσι θελω
το πηγαινα οχτασκατα, κοπανουσα πανω σε γλαστρες, τοιχους, κατεστρεψα ολη την αυλη της γιαγιας μας εν ολιγοις, αναγκαστηκα να σταματησω γιατι ειχε πλανταξει στο κλαμα και κατεβαινοντας συνειδητοποιησα οτι ειχε κατουρηθει (κυριολεκτικοτατα) πανω του...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
καλα οι μπιλιες,οι ρακετες αυτες μιλαμε ολα τα απογευματα και τα καλοκαιρια ηταν με αυτες τις ρακετες και επισης το νεροπιστολο καναμε κατι καταβρεξιματα αλλο πραγμα! :clapup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τετοιο ειχε ο ξαδελφος μου και δεν μ αφηνε ποτε να το οδηγω και μια μερα το πηρα με το ετσι θελω
το πηγαινα οχτασκατα, κοπανουσα πανω σε γλαστρες, τοιχους, κατεστρεψα ολη την αυλη της γιαγιας μας εν ολιγοις, αναγκαστηκα να σταματησω γιατι ειχε πλανταξει στο κλαμα και κατεβαινοντας συνειδητοποιησα οτι ειχε κατουρηθει (κυριολεκτικοτατα) πανω του...
αχαχαχαχαχα:laugh::laugh::laugh:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
1615229412746.png
1615229436650.png

Παιζετε με φυσοκαλαμα; Συνηθως φτιαχναμε βελακια απο χαρτι. Καποιες φορες βαζαμε και καρφιτσες στα βελακια για να κολλανε στις κολωνες (δεν κυνηγουσαμε αλλα παιδια με βελακια με καρφιτσες). Ενιοτε χρησιμοποιουσαμε κατι μπαλακια-σπορους απο θαμνους στην γειτονια. Αυτα πονουσαν λιγο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
View attachment 76924View attachment 76925
Παιζετε με φυσοκαλαμα; Συνηθως φτιαχναμε βελακια απο χαρτι. Καποιες φορες βαζαμε και καρφιτσες στα βελακια για να κολλανε στις κολωνες (δεν κυνηγουσαμε αλλα παιδια με βελακια με καρφιτσες). Ενιοτε χρησιμοποιουσαμε κατι μπαλακια-σπορους απο θαμνους στην γειτονια. Αυτα πονουσαν λιγο.
απο χαρτι προλαβα εγω κατι αυτοσχεδια που καναμε στην παιδικη χαρα που παιζαμε και επισης προλαβα και σφεντονα
download.jpg
και καποιο παιδι ειχε ενα τοξο με βελακια και παιζαμε και με αυτο
download.png
επισης προλαβα τα βελακια νταρτς
download (1).jpg


και επισης ενα παιδι ειχε σπιτι του μπιλιαρδο και τραπεζι κανονικο πινγκ πονγκ και παιζαμε και εκει ηταν απιστευτα μιλαμε :clapup: και μετα τρωγαμε ή πιτσες ή σουβλακια:laugh::D

download (2).jpg
download (3).jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
View attachment 76924View attachment 76925
Παιζετε με φυσοκαλαμα; Συνηθως φτιαχναμε βελακια απο χαρτι. Καποιες φορες βαζαμε και καρφιτσες στα βελακια για να κολλανε στις κολωνες (δεν κυνηγουσαμε αλλα παιδια με βελακια με καρφιτσες). Ενιοτε χρησιμοποιουσαμε κατι μπαλακια-σπορους απο θαμνους στην γειτονια. Αυτα πονουσαν λιγο.
Ναι κι εμείς παίζαμε με φυσοκάλαμα! Βάζαμε πλαστελίνη πάνω στο χερούλι, την οποία πλάθαμε και τη φυσάγαμε μέσα στο καλάμι. Έτσουζε, κάναμε κανονικό πόλεμο!
Μάλιστα πέρναμε και κομμάτια από μπουκάλι coca colas διάφανο και το βάζαμε για προστατευτικό ματιών :D
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι κι εμείς παίζαμε με φυσοκάλαμα! Βάζαμε πλαστελίνη πάνω στο χερούλι, την οποία πλάθαμε και τη φυσάγαμε μέσα στο καλάμι. Έτσουζε, κάναμε κανονικό πόλεμο!
Μάλιστα πέρναμε και κομμάτια από μπουκάλι coca colas διάφανο και το βάζαμε για προστατευτικό ματιών :D
χαχαχαχαχαχα :laugh: :laugh: :laugh: ειχατε και εξοπλισμο καποια παιδια επαιζαν με μπογιες με μπαλονακια και τα πετουσανκαι γινομασταν ολοι κοκκινοι μπλε:clapup:
θυμηθηκα καποια επιτραπεζια
download (4).jpg
download (5).jpg
G-108777-Kartes-UNO-800x800.jpg.thumb_600x600_ef8d0714bfaddef27c3f56cbec01ae2e.jpg

και το αξεχαστο jenga ε ρε κατι παιχνιδια που καναμε με αυτο νυχτες ατελειωτες μιλαμε:clapup:
download (6).jpg
abb5a4232a9f4845bec137108b9ea7ed.jpg
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Και χλαπάτσες

5c19123246f43034e715b49327e428b2.jpg
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
uno ακομα παιζω και monopoly. Οπως και αλλα επιτραπεζια. Το 2017 αγορασα το SNES στο οποιο εβαλα ενα σωρο ακομα ρετρο παιχνιδια που επαιζα μικρη (πχ donkey kong, earthworm jim, alladin, lion king, contra (λατρεμενο το contra))
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
uno ακομα παιζω και monopoly. Οπως και αλλα επιτραπεζια. Το 2017 αγορασα το SNES στο οποιο εβαλα ενα σωρο ακομα ρετρο παιχνιδια που επαιζα μικρη (πχ donkey kong, earthworm jim, alladin, lion king, contra (λατρεμενο το contra))
α κι εγω το εχω αυτο ναι που εχει προσομειωση παιχνιδιων απο κονσολες,επαιξα για ακομα μια φορα το Sonic
ξερεις ποσα βραδια το επαιζα για να το τερματισω μιλαμε?και ειχα παθιαστει απιστευτα με τη μουσικη και τα σκηνικα.Το ξαναβρηκα και ηταν απιστευτο να το ξαναζεις :D

Οπως επισης και το Mortal Kombat / Street fighter/ nba τα τοτε παιχνιδια



επισης ειχα παθιαστει πολυ με το Hitman
d5e1fa13dd9f523439986b648f942889.jpg


και ακομα καποιοι τιτλοι
game_icons_36_by_gameboxicons-d2qxfuq.png
575d8c9e82d80b284470b9231f5c5552.jpg
a70630987ec44dd568e2ea791bed5632.uplayplus_hero-696x392-1.jpg
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υποκλινομαι. Εγω δεν παιζει να εχω παιξει πανω απο 20 διαφορετικα βιντεοπαιχνιδια! Street fighter ηταν απο τα αγαπημενα μου και παντα διαλεγα την chun li. Προπερσι τερματησα και τις 100 πιστες του bubble bobble. Μου ειχε μεινει αποθημενο. Οπως και το battle tank. Το cotnra δεν εχω καταφερει να το τερματισω. Δεν ειμαι καλη στα action games. Προτιμω τα παιχνιδια στρατηγικης
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Υποκλινομαι. Εγω δεν παιζει να εχω παιξει πανω απο 20 διαφορετικα βιντεοπαιχνιδια! Street fighter ηταν απο τα αγαπημενα μου και παντα διαλεγα την chun li. Προπερσι τερματησα και τις 100 πιστες του bubble bobble. Μου ειχε μεινει αποθημενο. Οπως και το battle tank. Το cotnra δεν εχω καταφερει να το τερματισω. Δεν ειμαι καλη στα action games. Προτιμω τα παιχνιδια στρατηγικης
ναι κι εγω τα ειχα παιξει και αυτα και στρατηγικης μου αρεσαν οπως και μυστηριου επισης
θυμηθηκα το Game: Uru: Ages Beyond Myst το ειχα παιξει ατελειωτες ωρες

επισης το Still Life λιγο μυστηριου με φονους εξαιρετικο μιλαμε

Μου αρεσαν αυτα που επρεπε να σπαζοκεφαλιασω πραγματικα για να περασω στην επομενη πιστα

Επισης στρατηγικης υπεροχο ηταν και το Rome
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ειχα δοκιμασει σε μια φαση το doom. Δεν εντυπωσιαστηκα. Επαιζα πολυ age of empires, sims, και ενα με ζωολογικο κηπο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
ειχα δοκιμασει σε μια φαση το doom. Δεν εντυπωσιαστηκα. Επαιζα πολυ age of empires, sims, και ενα με ζωολογικο κηπο.
ναι κι εγω αυτα μου αρεσαν,το doom απλα το επαιξα για να δω πως ειναι .
Λατρεψα το Brothers in Arms
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μισο να θυμηθω ενα που ειχε πλακα :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης το Grand Theft Auto μου αρεσε να οδηγω τα αυτοκινητα και να πηγαινω απο πολη σε πολη :hehe:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Από διαδικτυακά από τα ρετρό που έπαιζα μικρός φανατικά ( αλλά δεν πρόλαβα προφανώς μιας που ήταν παιχνίδι των 80ς ) είναι το Wonder Boy. Ώρες καψίματος.

Wonder-Boy-Game-Free-Download.jpg


αρχείο λήψης (5).jpeg
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
το καλύτερο παιχνίδι στο pc
άπειρες ώρες στην εφηβεία όπως και cs και age of empires 2
ω ναι! τι μου θυμησες! :clapup: και το age of empires ναι:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από διαδικτυακά από τα ρετρό που έπαιζα μικρός φανατικά ( αλλά δεν πρόλαβα προφανώς μιας που ήταν παιχνίδι των 80ς ) είναι το Wonder Boy. Ώρες καψίματος.

View attachment 76963

View attachment 76964
πω μου αρεσε και μου θυμισες και το σουπερ μαριο αλλες τοσες ωρες καψιματος ναι:clapup:Super Mario αθανατο

 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Λεϊζερομαχίες!
lazerba.png


Φορούσες τη ζώνη - δέκτη πυρών και έπαιρνες από ένα όπλο. ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top