Ρετρό συσκευές που προλάβατε ή έχετε δει σε λειτουργία

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,332 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να θυμιθούμε συσκευές που πλέον θεωρούνται ρετρό και τις πολάβαμε ή απλά έτυχε να τις δούμε σε λειτουργία. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα έχει να τις ζήσαμε, ωστόσο γέρασα κι εγώ οπότε δεν μπορώ να έχω την ίδια απαίτηση από όλα τα μέλη. :'( :P

Ξεκιναώ εγώ:
1. Πρόλαβα τη γιαγιά μου να έχει τέτοιον ανεμιστήρα:
122359446_10222762736808227_1378417750538302624_o.jpg

2. Στην αποθήκη του χωριού, είχαμε μια τέτοια σόμπα:
122306319_2595840214060397_5845495115440453553_o.jpg

3. Από τους πρώτους ασυρμάτους που κυκλοφόρησαν και τότε ήταν πολυτέλεια (είχε μια θεία μου) :
122327247_10222762735528195_6284038953444736631_o.jpg

4. Η ίδια θεία είχε επίσης για χρόνια αυτό το τηλέφωνο, που έδινε τότε ο ΟΤΕ:
κατάλογος.jpg

5. Ο πρώτος μου υπολογιστής:
carcasa-atx-altec-performer-3b7.jpg

6. Το πρώτο μου κινητό:
2222.png

7. Το πρώτο μας hifi δεκαετία '90:
hifi-anlage-aiwa%A0NSX-av320.jpg

Αν θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω!

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,535 μηνύματα.

zx spectrum

o πρώτος υπλογιστής που δούλεψα ποτέ :D

και στο πάνω βίντεο το κάνω unboxing 30 χρόνια μετά :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ο ibm 600 ο οποίος παιδιά είναι λειτουργικός ακόμα και τώρα :D
εδώ οι προσπάθειες μέχρι να τον ανοίξω :D

και ένας στυλός σκάνερ μεταφραστής από το 1996 παιδιά είναι σαν καινούριο το χρησιμοποιώ ακόμα το λατρεύω :d

Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Well-known member

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3,008 μηνύματα.
Α τι ωραίο!! Κρίμα που δεν έχω τώρα εύκαιρα αυτά που θέλω να σας δείξω, αλλά θα βρω αντίστοιχες εικόνες στο ίντερνετ.
Έχει πλάκα γιατί ενώ είμαι πολύ μικρή, έχω προλάβει πολλά πράγματα που πλέον δεν κυκλοφορούν.

1. Βιντεοκασέτα και αντίστοιχο VHS player
vcr_570__1_.jpg

2. Ο πρώτος μου υπολογιστής, με Windows 95 και ενσύρματο ποντίκι με μπίλια
recommend-ways-to-revive-your-old-1998-model-pc.jpg

3. Το πρώτο μου κινητό στην 3η δημοτικού, sharp Ferrari 902, με περιστρεφομενη οθόνη! Δουλεύει ακόμη κανονικότατα.

sharp-902-ferrari-01.jpg

4. Και τέλος, το αγαπημένο μου CD player - ραδιοκασετόφωνο που είχα στο δωμάτιό μου και άκουγα από Vivaldi μέχρι I'm a Barbie girl in a Barbie world...
20200219165656_philips_az127.jpeg

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,210 μηνύματα.
IMG_0471-2.JPG

apple 1 από το μουσεία Apple της Πράγμας

IMGP0842.JPG
apple II

IMG_0493.JPG

Macintosh

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,535 μηνύματα.
@akikos τόσα παλιά πράγματα έχεις έβαλες τις βλακείες τις apple που είδες σε ένα καταραμένο μουσείο και ούτε έχεις δουλέψει ποτέ ... πόσο fan boy ποια πόσο :heat:

και είσαι εκτός θέματος ακικο γιατι΄δε τα πρόλαβες ....
αν είναι θα πάω σε ένα μουσείο και θα βγάλω τις Καρυάτιδες ... και θα το παρουσιάσω και εγώ..

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,210 μηνύματα.
και είσαι εκτός θέματος ακικο γιατι΄δε τα πρόλαβες ....
αν είναι θα πάω σε ένα μουσείο και θα βγάλω τις Καρυάτιδες ... και θα το παρουσιάσω και εγώ..
@fockos μάθε ελληνικά στο "ή" πρέπει να ικανοποιείται η μια από τις 2 συνθήκες. Τα έχω δει σε λειτουργία άρα δεν ειμαι είμαι offtopic.

Aργότερα θα βάλω και άλλα gadgets αλλα πρέπει να τα ομαδοποιήσω.

fockos

Well-known member

@fockos μάθε ελληνικά στο "ή" πρέπει να ικανοποιείται η μια από τις 2 συνθήκες. Τα έχω δει σε λειτουργία άρα δεν ειμαι είμαι offtopic.

Aργότερα θα βάλω και άλλα gadgets αλλα πρέπει να τα ομαδοποιήσω.
να μαντέψω τα υπολοιπα gadget;
το 1ο iphone, το πρώτο ipad, ipod.....

akikos

Well-known member

fockos

Well-known member

Monte Cristo

Well-known member

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 805 μηνύματα.
Παιχνιδομηχανές που είχα/έχω:
1. Atari

2. Super Nintendo

3. Gameboy (υπάρχει ακόμα και λειτουργεί κανονικά)

4. Tetris

5. Αναλογική παιχνιδομηχανή :laugh:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια