Ρετρό συσκευές που προλάβατε ή έχετε δει σε λειτουργία

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να θυμιθούμε συσκευές που πλέον θεωρούνται ρετρό και τις πολάβαμε ή απλά έτυχε να τις δούμε σε λειτουργία. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα έχει να τις ζήσαμε, ωστόσο γέρασα κι εγώ οπότε δεν μπορώ να έχω την ίδια απαίτηση από όλα τα μέλη. :'( :P

Ξεκιναώ εγώ:
1. Πρόλαβα τη γιαγιά μου να έχει τέτοιον ανεμιστήρα:
122359446_10222762736808227_1378417750538302624_o.jpg


2. Στην αποθήκη του χωριού, είχαμε μια τέτοια σόμπα:
122306319_2595840214060397_5845495115440453553_o.jpg


3. Από τους πρώτους ασυρμάτους που κυκλοφόρησαν και τότε ήταν πολυτέλεια (είχε μια θεία μου) :
122327247_10222762735528195_6284038953444736631_o.jpg


4. Η ίδια θεία είχε επίσης για χρόνια αυτό το τηλέφωνο, που έδινε τότε ο ΟΤΕ:
κατάλογος.jpg


5. Ο πρώτος μου υπολογιστής:
carcasa-atx-altec-performer-3b7.jpg


6. Το πρώτο μου κινητό:
2222.png


7. Το πρώτο μας hifi δεκαετία '90:
hifi-anlage-aiwa%A0NSX-av320.jpg


Αν θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


zx spectrum

o πρώτος υπλογιστής που δούλεψα ποτέ :D




και στο πάνω βίντεο το κάνω unboxing 30 χρόνια μετά :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ο ibm 600 ο οποίος παιδιά είναι λειτουργικός ακόμα και τώρα :D
εδώ οι προσπάθειες μέχρι να τον ανοίξω :D

και ένας στυλός σκάνερ μεταφραστής από το 1996 παιδιά είναι σαν καινούριο το χρησιμοποιώ ακόμα το λατρεύω :d
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Α τι ωραίο!! Κρίμα που δεν έχω τώρα εύκαιρα αυτά που θέλω να σας δείξω, αλλά θα βρω αντίστοιχες εικόνες στο ίντερνετ.
Έχει πλάκα γιατί ενώ είμαι πολύ μικρή, έχω προλάβει πολλά πράγματα που πλέον δεν κυκλοφορούν.

1. Βιντεοκασέτα και αντίστοιχο VHS player
vcr_570__1_.jpg


2. Ο πρώτος μου υπολογιστής, με Windows 95 και ενσύρματο ποντίκι με μπίλια
recommend-ways-to-revive-your-old-1998-model-pc.jpg


3. Το πρώτο μου κινητό στην 3η δημοτικού, sharp Ferrari 902, με περιστρεφομενη οθόνη! Δουλεύει ακόμη κανονικότατα.

sharp-902-ferrari-01.jpg


4. Και τέλος, το αγαπημένο μου CD player - ραδιοκασετόφωνο που είχα στο δωμάτιό μου και άκουγα από Vivaldi μέχρι I'm a Barbie girl in a Barbie world...
20200219165656_philips_az127.jpeg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
IMG_0471-2.JPG


apple 1 από το μουσεία Apple της Πράγμας

IMGP0842.JPG

apple II

IMG_0493.JPG



Macintosh
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@akikos τόσα παλιά πράγματα έχεις έβαλες τις βλακείες τις apple που είδες σε ένα καταραμένο μουσείο και ούτε έχεις δουλέψει ποτέ ... πόσο fan boy ποια πόσο :heat:

και είσαι εκτός θέματος ακικο γιατι΄δε τα πρόλαβες ....
αν είναι θα πάω σε ένα μουσείο και θα βγάλω τις Καρυάτιδες ... και θα το παρουσιάσω και εγώ..
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
και είσαι εκτός θέματος ακικο γιατι΄δε τα πρόλαβες ....
αν είναι θα πάω σε ένα μουσείο και θα βγάλω τις Καρυάτιδες ... και θα το παρουσιάσω και εγώ..
@fockos μάθε ελληνικά στο "ή" πρέπει να ικανοποιείται η μια από τις 2 συνθήκες. Τα έχω δει σε λειτουργία άρα δεν ειμαι είμαι offtopic.

Aργότερα θα βάλω και άλλα gadgets αλλα πρέπει να τα ομαδοποιήσω.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@fockos μάθε ελληνικά στο "ή" πρέπει να ικανοποιείται η μια από τις 2 συνθήκες. Τα έχω δει σε λειτουργία άρα δεν ειμαι είμαι offtopic.

Aργότερα θα βάλω και άλλα gadgets αλλα πρέπει να τα ομαδοποιήσω.
να μαντέψω τα υπολοιπα gadget;
το 1ο iphone, το πρώτο ipad, ipod.....
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
20210307_223243.jpg

Pong! Δεν είναι το orignial που είναι τελείως αναλογικό αλλά το αμέσως μεταγενέστερο που έχει ψηφιακά ολοκληρωμένα, αλλά όχι επεξεργαστή.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πολλα που ειχα εχουν ηδη προαναφερθει, αλλα ισως η πιο γαματη συσκευη που ειχα να ηταν ενα commodore (μαλλον το PC-I) που επαιρνε τις τεραστιες δισκετες:
1615151455242.png


To εχω ακομα μαζι με καμια 50αρια δισκετες - ολες παιχνιδια και λειτουργει. Αναρωτιεμαι αν ειναι καλη ιδεα να τα πουλησω στο ebay. Βλεπω κατι ρετρο που τα πουλανε για 1-2 χιλιαρικα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Α παρα πολλα😂
PP_380848.jpg


Tamagotchi

images(7).jpg


Τα αθλητικα ηταν καπως ετσι
images(8).jpg


Το ειχαν κατι ξαδέρφια μου και μαζι τους εμαθα ολα τα βιντεοπαιχνιδια μεχρι το πλειστεσον
atarijpg_2ew6.jpg

Σε καποια φαση ειχα γεμισει με ολα αυτα τα αρκουδακια ηταν της μοδας τοτε
images(9).jpg


Βίντεο κασετα αξεχαστη
βιντεοκασέτα-και-vcr-σε-ένα-άσπρο-υπόβαθρο-143341528.jpg


Μετα το πρώτο μου λαπτοπ που ειχε δισκετα

images(10).jpg


Προλαβα σιντι
2Q==.jpg


Και τις τηλεορασεις τις τεραστιες απο πισω😂


images(11).jpg


Και τα κινητα τα πρωτα


20210307231716-2Q==.jpg


Ξαναεγινα παιδι😂θα ανεβασω κι αλλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλα που ειχα εχουν ηδη προαναφερθει, αλλα ισως η πιο γαματη συσκευη που ειχα να ηταν ενα commodore (μαλλον το PC-I) που επαιρνε τις τεραστιες δισκετες:
View attachment 76773

To εχω ακομα μαζι με καμια 50αρια δισκετες - ολες παιχνιδια και λειτουργει. Αναρωτιεμαι αν ειναι καλη ιδεα να τα πουλησω στο ebay. Βλεπω κατι ρετρο που τα πουλανε για 1-2 χιλιαρικα.
Ναι εχω δει τα ζητανε συλλεκτες οποτε αμα βρεις καμια καλη προσφορα γιατι οχι? Εκτος αν ειναι συναισθηματικης αξιας για σενα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To εχω ακομα μαζι με καμια 50αρια δισκετες - ολες παιχνιδια και λειτουργει. Αναρωτιεμαι αν ειναι καλη ιδεα να τα πουλησω στο ebay. Βλεπω κατι ρετρο που τα πουλανε για 1-2 χιλιαρικα.
Να σου πω την αλήθεια δεν αξίζει να το πουλήσεις. Πολύ λίγα μου φαίνονται τα 2000 γι' αυτό το ιστορικό pc.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια δεν αξίζει να το πουλήσεις. Πολύ λίγα μου φαίνονται τα 2000 γι' αυτό το ιστορικό μοντέλο.
Λες ε; Δεν εχω αναγκη τα χρηματα, οποτε θα το αφησω να φτασει ηλικια μουσειου χαχα!

Επισης ειχα ενα pda (ακομα το εχω και λειτουργει κανονικα):
1615152294727.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Να πούμε και για τις κάμερες με τα φίλμ!
Εμείς στα 90s είχαμε αυτή:
P0.jpg


Αργότερα πουλούσαν και μιας χρήσεως κάμερες, ακόμα και στα σούπερ μάρκετ:
5175WDEMHYL.jpg


Μετά βγήκανε κι εκείνες που σου τυπώνουν και τη φωτογραφία αμέσως. Ήταν όνειρό μου να πάρω μια τέτοια, αλλά δεν είχα χρήματα :'(
143148866-magadan-russia-2019-retro-polaroid-camera-isolated-on-white-background-black-polaroi...jpg


Από παιχνίδια, θεωρούνταν πολυτέλεια να έχεις το Ρομπότ Emilio! Κι αυτό δεν κατάφερα ποτέ να το πάρω :P
107428967_50_45.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Να πούμε και για τις κάμερες με τα φίλμ!
Εμείς στα 90s είχαμε αυτή:
View attachment 76783

Αργότερα πουλούσαν και μιας χρήσεως κάμερες, ακόμα και στα σούπερ μάρκετ:
View attachment 76784

Μετά βγήκανε κι εκείνες που σου τυπώνουν και τη φωτογραφία αμέσως. Ήταν όνειρό μου να πάρω μια τέτοια, αλλά δεν είχα χρήματα :'(
View attachment 76785
τι μου θυμισες!να εχω μια ολυμπους με τα φιλμ και θυμαμαι να τρεχω να αγοραζω φιλμ και να περιμενω να τις εκτυπωσω,μετα βγηκαν και οι βιντεοκαμερες!

images.jpg
download.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
θα βαλω και μερικες ακομα ρετρο συσκευες που προλαβα :D

images (15).jpg
images (14).jpg
images (13).jpg
images (12).jpg
images (11).jpg
70031-3fd998379470bcc7db4515a8fa306aa1.jpg
vintage-magazia2013_675_4_293554_609504.jpg
images (10).jpg
images (9).jpg
images (8).jpg
images (7).jpg
images (6).jpg
images (5).jpg
download.jpg
images (4).jpg
images (3).jpg
images (2).jpg
images (1).jpg
images.jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Ηλεκτρονική ατζέντα 90s:
9fc30e3fbea91ffcae187806863875737fdbcdb7_xl.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top