Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Αναμένω whataboutism σε επόμενα posts....
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Για όσους λέτε για κουμπί με πυρηνικά, να πω τα εξής.

Υπάρχουν 3 στάδια πυρηνικού πολέμου και ήδη έχει ενεργοποιηθεί το ένα εξ αυτών (θα πω παρακάτω)

1. Οι βαλλιστικοί διηπειρωτικοί εδάφους-εδάφους
2. Τα πυρηνικα υποβρύχια

(αυτα είναι πάντα standby αν δεν κάνω κάπου λάθος)

και μετα έχουμε το 3ο που ενεργοποίησε ο Βλαδίμηρος να ειναι standby

3. Τα πυρηνικά αεροπλάνα.

Αυτά τα τελευταία, αν ξεκινήσουν, μπορούν να πάρουν την εντολή να γυρίσουν πίσω.

Δηλαδή αν ξεκινησει απο αυτά το όλο πυρηνικό χάος, ΜΠΟΡΕΙ να σταματήσει.

Αν όμως ξεκινησει από τους άλλους δυο κλάδους, εκεί δεν έχει γυρισμό. Ειδικά τα υποβρύχια είναι αυτόνομα απο τη στιγμή που πάρουν σημα, τέλος, είναι μοναχικά αγρίμια.

Η όλη ιστορία δε γίνεται για καμία Ελίτ και καμία Νεα Τάξη και Παλιά Τάξη. Αυτά είναι ακραίες κορώνες που τα έχω ακούσει κι εγω και ξέρω ακριβώς απο που τα ακούσατε και οι υπόλοιποι. Να αλλάξετε σταθμό.

Η ιστορία γίνεται γιατί θα του έφερναν την αντιβαλλιστική ασπίδα στην Πολωνία (που θα κάλυπτε και τη δυτική Ουκρανία) και επειδή του έκοψαν του Βλαδίμηρου τις πωλήσεις (κατι δις) σε πυρηνικό καύσιμο στην Ουκρανία.

Για το χρήμα και τη γεωπολιτική επικράτηση. Κλασσικά.

Ακούτε που τα ακούτε απο αλλού, τουλάχιστον να τα ακούτε απο τους σωστούς ανθρώπους.

Κι εγω απο αλλού τα χω ακούσει και τα μεταφέρω, δεν τα ξέρω απο μονος μου.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Λίγα ακόμα για αυτούς που χαρακτήρισαν τον Πούτιν «εγκληματία πολέμου». Μία ιστορία φρίκης του πολέμου που δεν πρέπει να ξεχαστεί από αυτούς που σήμερα το παίζουν ειρηνοποιοί στη διεθνή σκακιέρα. Η σφαγή του Μι Λάι, όταν οι Αμερικανοί κατέσφαξαν ένα ολόκληρο χωριό αμάχων στο Βιετνάμ. Μήπως και αυτοί δεν ήταν «αθώες περιστέρες» όπως έχει ειπωθεί εδώ μέσα;
Εγώ λέω Γιάννη να πάμε και πιο πριν και να θυμηθούμε τα εγκλήματα των Αμερικάνων εναντίων των τσερόκι ινδιάνων.
Που ακριβώς εξυπηρετεί αυτό την συζήτηση και τι σχέση έχει με αυτόν τον πόλεμο.

Κάθε μεγάλος πόλεμος στην ιστορία είχε φρικαλεώτητες, δεν πέφτουμε σοκαρισμένοι από τα σύννεφα, και τώρα ούτε οι Ουκρανοί ούτε οι Ρώσοι είναι περιστέρες.

Το ζουμί είναι ότι οι Ουκρανοί όντας ανεξάρτητο κράτος ήθελαν δύση, εε και νάτο και ο πούτιν που έβλεπε ότι χάνει το χωράφι ξεκίνησε μια ολοκληρωτική εισβολή η οποία βλέπουμε κάθε μέρα που περνάει ότι δεν του πάει τόσο καλά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εγώ λέω Γιάννη να πάμε και πιο πριν και να θυμηθούμε τα εγκλήματα των Αμερικάνων εναντίων των τσερόκι ινδιάνων.
Που ακριβώς εξυπηρετεί αυτό την συζήτηση και τι σχέση έχει με αυτόν τον πόλεμο.

Κάθε μεγάλος πόλεμος στην ιστορία είχε φρικαλεώτητες, δεν πέφτουμε σοκαρισμένοι από τα σύννεφα, και τώρα ούτε οι Ουκρανοί ούτε οι Ρώσοι είναι περιστέρες.

Το ζουμί είναι ότι οι Ουκρανοί όντας ανεξάρτητο κράτος ήθελαν δύση, εε και νάτο και ο πούτιν που έβλεπε ότι χάνει το χωράφι ξεκίνησε μια ολοκληρωτική εισβολή η οποία βλέπουμε κάθε μέρα που περνάει ότι δεν του πάει τόσο καλά.
Γιατί όχι; Γιατί να μη θυμηθούμε τη μεγαλύτερη γενοκτονία που συνέβη ποτέ στην ανθρώπινη ιστορία και που είναι η μόνη που δεν έχει αναγνωριστεί επίσημα πουθενά; Αυτή των Ινδιάνων. Για τα συμφέροντα λίγων δεν διστάζουν να αποκρύπτουν την ιστορία.

Δεν αντιλέγω, το νόημα του μηνύματος μου είναι ότι βλέπεις και στο φόρουμ άτομα και ευρύτερα στη κοινωνία που χύνουν δάκρυα για τους βομβαρδισμούς σε μαιευτήρια, νοσοκομεία κλπ και όταν τους λες για τους αντίστοιχους βομβαρδισμούς της Δύσεως εκεί θα σου πουν «ε καλά τα έκαναν τα μουσλίμια» ή «δεν ήταν αθώες περιστέρες» ενώ μιλάμε για βομβαρδισμούς παιδιών και αμάχων γενικώτερα. Δεν μπορούμε να κρατάμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Δεν έχει οι εδώ βομβαρδίζουν γιατί είναι τρελλοί δικτάτορες και οι εκεί γιατί θέλουν να δώσουν Δημοκρατία και να «σώσουν» ανθρώπους. Είτε τα καταδικάζεις όλα αυτά είτε δικαιολογείς φόνους. Το συμβάν αυτό το παρουσίασα να δούμε λίγο ποιοι είναι αυτοί που στα ΜΜΕ βλέπουμε να προβάλλονται ως οι ειρηνοποιοί και οι προστάτες της Δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μία απλή υπενθύμιση. Και πίστεψέ με αν σε ενόχλησε το ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε έχουμε και χειροπιαστές φρικαλεότητες της Δύσεως σε Μέση Ανατολή και Αφρική, πρόσφατες.

Οι Ουκρανοί δεν ξέρουμε τι ακριβώς ήθελαν. Είναι ένα κράτος σε εθνικό διχασμό που τόσο το 2004-2005 όσο και το 2014 η Δύσις παρενέβη στην εσωτερική πολιτική του ανατρέποντας εκλογές και νόμιμα εκλεγμένες κυβερνήσεις για να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντά της. Πολιτικά εμένα προσωπικά με άρεζαν και οι δύο ( Ουκρανία και Ρωσσία ) ως συντηρητικές, χριστιανικές, παραδοσιακές και εθνικιστικές χώρες αλλά κυβερνητικά την Ουκρανία δεν μπορώ να ειπώ ότι την εκτιμώ. Για εμένα το σωστό θα ήταν να κρατάνε φιλορωσσική στάσιν. Η Ρωσσία είναι μακράν καλλίτερο παράδειγμα από την φιλελεύθερη Δύση. Παραβλέπεις στην εξήγησή σου το γεγονός ότι δεν μπήκε απλά η Ρωσσία σε ένα πόλεμο για το χωράφι της αλλά και το ΝΑΤΟ έκανε ο,τιδήποτε μπορούσε για να την βάλει σε ένα πόλεμο. Και έτσι η Ουκρανία έγινε ο «χρήσιμος ηλίθιος» όπως στο μέλλον μπορεί να γίνει η Ταϊβάν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο Ρώσος υπουργός Εξωτερικών υποστήριξε ότι η Ρωσία έχει συνηθίσει τις κυρώσεις, οι οποίες τελικά ενισχύουν τη χώρα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ένας πιο κοντά στη πραγματικότητα χάρτης του πολέμου είναι αυτός.

Screenshot_22.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Ακούω τωρα live αναφορές σε εκπομπές πως χοντραίνει το πράγμα. Ότι πέφτουν πύραυλοι 30χμ. απο τα Πολωνικά σύνορα και η Σλοβακία είναι η πρώτη από τις 3 χώρες που έχουν S300 (Ελλάδα, Βουλγαρία, Σλοβακία) που τα δίνουν στην Ουκρανία. Και η Ρωσία στέλνει στρατεύματα απο Σιβηρία.

Κανέναν μα κανέναν αναλυτή δεν ακούω αισιόδοξο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Γιατί όχι; Γιατί να μη θυμηθούμε τη μεγαλύτερη γενοκτονία που συνέβη ποτέ στην ανθρώπινη ιστορία και που είναι η μόνη που δεν έχει αναγνωριστεί επίσημα πουθενά; Αυτή των Ινδιάνων. Για τα συμφέροντα λίγων δεν διστάζουν να αποκρύπτουν την ιστορία.

Δεν αντιλέγω, το νόημα του μηνύματος μου είναι ότι βλέπεις και στο φόρουμ άτομα και ευρύτερα στη κοινωνία που χύνουν δάκρυα για τους βομβαρδισμούς σε μαιευτήρια, νοσοκομεία κλπ και όταν τους λες για τους αντίστοιχους βομβαρδισμούς της Δύσεως εκεί θα σου πουν «ε καλά τα έκαναν τα μουσλίμια» ή «δεν ήταν αθώες περιστέρες» ενώ μιλάμε για βομβαρδισμούς παιδιών και αμάχων γενικώτερα. Δεν μπορούμε να κρατάμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Δεν έχει οι εδώ βομβαρδίζουν γιατί είναι τρελλοί δικτάτορες και οι εκεί γιατί θέλουν να δώσουν Δημοκρατία και να «σώσουν» ανθρώπους. Είτε τα καταδικάζεις όλα αυτά είτε δικαιολογείς φόνους. Το συμβάν αυτό το παρουσίασα να δούμε λίγο ποιοι είναι αυτοί που στα ΜΜΕ βλέπουμε να προβάλλονται ως οι ειρηνοποιοί και οι προστάτες της Δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μία απλή υπενθύμιση. Και πίστεψέ με αν σε ενόχλησε το ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε έχουμε και χειροπιαστές φρικαλεότητες της Δύσεως σε Μέση Ανατολή και Αφρική, πρόσφατες.

Οι Ουκρανοί δεν ξέρουμε τι ακριβώς ήθελαν. Είναι ένα κράτος σε εθνικό διχασμό που τόσο το 2004-2005 όσο και το 2014 η Δύσις παρενέβη στην εσωτερική πολιτική του ανατρέποντας εκλογές και νόμιμα εκλεγμένες κυβερνήσεις για να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντά της. Πολιτικά εμένα προσωπικά με άρεζαν και οι δύο ( Ουκρανία και Ρωσσία ) ως συντηρητικές, χριστιανικές, παραδοσιακές και εθνικιστικές χώρες αλλά κυβερνητικά την Ουκρανία δεν μπορώ να ειπώ ότι την εκτιμώ. Για εμένα το σωστό θα ήταν να κρατάνε φιλορωσσική στάσιν. Η Ρωσσία είναι μακράν καλλίτερο παράδειγμα από την φιλελεύθερη Δύση. Παραβλέπεις στην εξήγησή σου το γεγονός ότι δεν μπήκε απλά η Ρωσσία σε ένα πόλεμο για το χωράφι της αλλά και το ΝΑΤΟ έκανε ο,τιδήποτε μπορούσε για να την βάλει σε ένα πόλεμο. Και έτσι η Ουκρανία έγινε ο «χρήσιμος ηλίθιος» όπως στο μέλλον μπορεί να γίνει η Ταϊβάν.
Θα με τρελλανεις.Οταν ξεκινησε αυτος ο πολεμος αλλα ελεγες ή εγω θυμαμαι λαθος;
Παντως σε αυτα που σου εβαλα θετικη συμφωνω απολυτα με οσα λες.Αλλα αλλαξες σταση σωστα;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Θα με τρελλανεις.Οταν ξεκινησε αυτος ο πολεμος αλλα ελεγες ή εγω θυμαμαι λαθος;
Όχι, αυτά έλεγα. Όπως και τότε έτσι και τώρα έχω δηλώσει ότι δεν στηρίζω την Ουκρανική κυβέρνηση ( εκτιμώ όμως την ως τώρα στάση του Ουκρανού Προέδρου Βολοντυμύρ Ζελένσκυ που μένει στη χώρα του και δεν την έχει κοπανήσει για Βρεταννία ) αλλά στηρίζω τον Ουκρανικό λαό που πολεμάει τον εισβολέα στη χώρα του.

Από την άλλη δεν έχω αρνητική γνώμη ούτε για τη Ρωσσία ( Ρωσσικό λαό εννοώντας ) αλλά έχω με τη Ρωσική κυβέρνηση. Ο Ρώσσος Πρόεδρος Βλαντιμήρ Πούτιν είναι αυτό που λέμε " πολλά λόγια λίγες πράξεις ". Κλασσικός πολιτικός.

Στο μόνο που άλλαξα άποψη είναι στη σκληρή στάση που είχα ότι όλα πάνε βάσει σχεδίου για τη Ρωσσία και αυτά που λέγονται είναι προπαγάνδα. Που πάλι όντως προπαγάνδα είναι τα περισσότερα αλλά υπάρχει και η πιθανότητα η Ρωσσία όντως να τα έχει κάνει μαντάρα στρατιωτικά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Όχι, αυτά έλεγα. Όπως και τότε έτσι και τώρα έχω δηλώσει ότι δεν στηρίζω την Ουκρανική κυβέρνηση ( εκτιμώ όμως την ως τώρα στάση του Ουκρανού Προέδρου Βολοντυμύρ Ζελένσκυ που μένει στη χώρα του και δεν την έχει κοπανήσει για Βρεταννία ) αλλά στηρίζω τον Ουκρανικό λαό που πολεμάει τον εισβολέα στη χώρα του.

Από την άλλη δεν έχω αρνητική γνώμη ούτε για τη Ρωσσία ( Ρωσσικό λαό εννοώντας ) αλλά έχω με τη Ρωσική κυβέρνηση. Ο Ρώσσος Πρόεδρος Βλαντιμήρ Πούτιν είναι αυτό που λέμε " πολλά λόγια λίγες πράξεις ". Κλασσικός πολιτικός.

Στο μόνο που άλλαξα άποψη είναι στη σκληρή στάση που είχα ότι όλα πάνε βάσει σχεδίου για τη Ρωσσία και αυτά που λέγονται είναι προπαγάνδα. Που πάλι όντως προπαγάνδα είναι τα περισσότερα αλλά υπάρχει και η πιθανότητα η Ρωσσία όντως να τα έχει κάνει μαντάρα στρατιωτικά.
Ρε γιαννη θα με τρελλανεις; Εσυ δν ελεγες να μπει το ΝΑΤΟ και να τους πηδηξει και ολα τα σχετικα; Μην με αναγκασεις να ψαχνω τα μηνυματα σου.Ελεγες τι κανει το ΝΑΤΟ..τιποτα δεν κανει κλπ.Ελα τωρα..
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει κάποιος την ομιλία του Πούτιν; Όσα βίντεο κι αν βρήκα ήταν είτε χωρίς είτε με κακής ποιότητας υπότιτλους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Κατα τα αλλα οι υποστηρικτες των εγκληματιων απο την Δυση μερια,λενε κατι περι τι θυμηθηκες τωρα για τους ινδιανους,τι σχεση εχει κλπ.

ΟΚ...και η περιπτωση της ουκρανιας μετα απο 400 χρονια θα ειναι παλια περιπτωση,,το ιδιο και η περιπτωση της Κυπρου,,οποιος την φερει σαν παραδειγμα μετα απο 400 χρονια για ενα εγκλημα μελλοντικο,θα πει ενας μελλοντικος Γκασπαρ ΜΑ ΤΙ ΑΣΧΕΤΟ; ΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΤΩΡΑ;

Εχμ..δεν παει ετσι...τα εγκληματα ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΟΣΟΙ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ και η δυση εχει κανει τα περισσοτερα.Ενα απο αυτα ειναι η μεγαλυτερη σφαγη ολων των εποχων και γενοκτονια,αυτοι των ινδιανων απο τους ισπανο/πορτογαλους και ευρωπαιους που μετα εγιναν αμερικανοι και το συνεχισαν.Για να τα λεμε οπως ειναι.
Το οτι περνανε αιωνες μετα το εγκλημα δεν το αναιρει,διοτι και αυτο που τωρα εξεταζουμε μετα απο αιωνες,αρα δεν θα ειναι εγκλημα.

ΟΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΓΙΟΚ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ρε γιαννη θα με τρελλανεις; Εσυ δν ελεγες να μπει το ΝΑΤΟ και να τους πηδηξει και ολα τα σχετικα; Μην με αναγκασεις να ψαχνω τα μηνυματα σου.Ελεγες τι κανει το ΝΑΤΟ..τιποτα δεν κανει κλπ.Ελα τωρα..
Α ναι. Αυτό βασικά δεν το έλεγα γιατί εγώ ως Γιάννης με τις απόψεις μου το θεωρούσα ορθό αλλά υπό γενική ματιά το θεωρούσα αναγκαίο κακό διότι η Δύσις υποτίθεται τάχθηκε υπέρ της Ουκρανίας και εδεσμεύθη ότι θα τη προστατέψει σε περίπτωση Ρωσσικής εισβολής. Ήταν ξεκάθαρες αιχμές μου προς τη Δύση η οποία χρησιμοποίησε μια χώρα για τα συμφέροντα της. Την πέταξε στο στόμα της Ρωσσικής αρκούδας και έμεινε να τη κοιτάει για να δει πως θα τη κατασπαράξει η αρκούδα. Εφόσων προστάτευε υποτίθεται την ασφάλεια της ας το έκανε έμπρακτα. Να μην αναφέρω το να μην εμπλέκονταν εξαρχής η Δύση στην Ανατολική Ευρώπη και γίνω γραφικός.

Την Δύση πάντως σίγουρα ουδέποτε τη στήριξα. Αυτά που προωθεί είναι ο,τι χειρότερο για την ανθρωπότητα. Η Δύση του 21ου αιώνα ( και η Ευρώπη ήδη από το β' μισό του 20ου αιώνα ) αυτοκτονεί. Σιγά μη στηρίξω τη Δύση. Άλλως τε και από αρκετά πριν τον πόλεμο έλεγα ότι το μέλλον των Ευρωπαίων ως τώρα βρίσκεται μόνον εις την Ανατολική Ευρώπη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Α ναι. Αυτό βασικά δεν το έλεγα γιατί εγώ ως Γιάννης με τις απόψεις μου το θεωρούσα ορθό αλλά υπό γενική ματιά το θεωρούσα αναγκαίο κακό διότι η Δύσις υποτίθεται τάχθηκε υπέρ της Ουκρανίας και εδεσμεύθη ότι θα τη προστατέψει σε περίπτωση Ρωσσικής εισβολής.
Ενταξει γελαω τωρα...πολυ ομως.Μαθε να παραδεχεσαι οτι αλλαξες αποψη..δεν ειναι κακο.Κακο ειναι να τα μπουρδουκλωνεις μετα.Δηλαδη..ελεος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ενταξει γελαω τωρα...πολυ ομως.Μαθε να παραδεχεσαι οτι αλλαξες αποψη..δεν ειναι κακο.Κακο ειναι να τα μπουρδουκλωνεις μετα.Δηλαδη..ελεος.
Κοίτα αν μου παραθέσεις που είπα ας πούμε να ταπεινωθούν οι Ρώσσοι και τέτοια ίσως το παραδεχτώ. Δεν κρύβω ότι στην αρχή το αντιμετώπιζα και λίγο συναισθηματικά το πράγμα. Άλλως τε για αυτή την ενέργεια της Ρωσσίας ούτε είχα ούτε έχω καλή γνώμη καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις τάσσομαι υπέρ του αμυνόμενου και του πιο αδύναμου. Τώρα αν το είπα αυτό στην αρχή ναι σίγουρα δεν το πιστεύω πια.

Αλλά αν εννοείς γενικά για το ότι έλεγα να εμπλακεί η Δύσις αυτό πράγματι το έλεγα και το θυμάμαι και το λέω ακόμα. Η Δύση δεν μπορεί να παίζει με καμμία χώρα. Εφόσων ήθελε να εντάξει την Ουκρανία στην οικογένειά της ( ασχέτως αν προσωπικά είμαι εντελώς κατά του να θέλεις να ενταχθείς στην Ευρώπη του σήμερα ) και της έφερε τόση αναστάτωση όλα αυτά τα χρόνια έπρεπε και να την προστατεύει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μία (ενδεχομένως και υπερβολικά) ευρύτερη ανάλυση, αλλά όσο γίνεται αντικειμενική, ουδέτερη και λιγότερο φορτισμένη από οποιαδήποτε πλευρά, θεωρώ ότι αυτό που ονομάζουμε «δυτικός πολιτισμός» ζει εδώ και πολλά χρόνια μια μακρά παρακμή.

Αυτό μπορείς να το δεις παντού, από τις τέχνες, το σύστημα ηθικής, τον άκρατο παρτακισμό, τον άνευ ορίων υλισμό και υπερκαταναλωτισμό, την οικονομία, τις παντός είδους κρίσεις (πλέον έχει γίνει καραμέλα η ίδια η έννοια, ακόμα δεν τελειώσαμε από την υγειονομική και ψάχνουμε την καινούρια, την περιβαλλοντική) και τις καταστρεπτικές επιπτώσεις αυτών στην ψυχολογία και το συλλογικό ασυνείδητο του δυτικού ανθρώπου. Δεν υπάρχει πια ρομαντισμός, έχουν τελειώσει/στερέψει οι ιδέες, τα ιδανικά, έχει επικρατήσει παντού το μαύρο σύννεφο του νιχιλισμού.

Και την αρχή του τέλους για την αλλαγή στον κόσμο την έφερε ο κόβιντ, εξ Ανατολάς. Από Κίνα μεριά μας ήρθε ο Κόβιντ, από Ρωσία (με σύμμαχο την Κίνα) μας έρχονται τα καινούρια, τώρα. Δεν το πάω συνωμοσιολογικά (μπορεί να φαίνεται έτσι), αλλά, μιας και μου αρέσουν οι συμβολισμοί, βλέπω την «Ανατολή» μιας νέας εποχής, μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα.

Αυτές ήταν κάποιες γραφικές σκέψεις μου, συνεχίστε κανονικά τα του πολέμου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Κοίτα αν μου παραθέσεις που είπα ας πούμε να ταπεινωθούν οι Ρώσσοι και τέτοια ίσως το παραδεχτώ. Δεν κρύβω ότι στην αρχή το αντιμετώπιζα και λίγο συναισθηματικά το πράγμα. Άλλως τε για αυτή την ενέργεια της Ρωσσίας ούτε είχα ούτε έχω καλή γνώμη καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις τάσσομαι υπέρ του αμυνόμενου και του πιο αδύναμου. Τώρα αν το είπα αυτό στην αρχή ναι σίγουρα δεν το πιστεύω πια.

Αλλά αν εννοείς γενικά για το ότι έλεγα να εμπλακεί η Δύσις αυτό πράγματι το έλεγα και το θυμάμαι και το λέω ακόμα. Η Δύση δεν μπορεί να παίζει με καμμία χώρα. Εφόσων ήθελε να εντάξει την Ουκρανία στην οικογένειά της ( ασχέτως αν προσωπικά είμαι εντελώς κατά του να θέλεις να ενταχθείς στην Ευρώπη του σήμερα ) και της έφερε τόση αναστάτωση όλα αυτά τα χρόνια έπρεπε και να την προστατεύει.
Ναι...μαλλον ομως δεν ξερεις Γιαννη μου οτι η Ουκρανια ακομα δεν ειναι στο ΝΑΤΟ.
ΤΟ ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΗΘΕΛΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

Οποτε κανενα ΠΡΕΠΕΙ δεν υπαρχει για να μπουμε ολοι στον 3ο παγκοσμιο και να πεθανουμε επειδη καποιοι αποφασισαν να μην τηρησουν το συμφωνο ουδετεροτητας,επισης αν μας τα ριξουν οι Τουρκοι ξερεις οτι το ΝΑΤΟ δεν μπορει να εμπλακει; Διοτι αναμεσα σε 2 χωρες του ΝΑΤΟ το ΝΑΤΟ πρεπει ,λεει να κρατησει ουδετεροτητα;ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ,;Τοτε τι σκατα ειμαστε στοι ΝΑΤΟ; αν ειναι να μην μας προστατευσει;
Κια να πεθανουμε για να προστατευσει το ΝΑΤΟ μια χωρα που καν δεν ανηκει στο ΝΑΤΟ;Εδω δεν θα προστατευσει εμας που ειμαστε μελος του ΝΑΤΟ και θα προστατευσει μια χωρα που ΔΕΝ ειναι ,με αποτελεσμα να παμε 3ο παγκοσμιο; ΚΑΙ ΜΕ ΠΥΡΗΝΙΚΑ;
Ενταξει παραλογιζεσε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Σε μία (ενδεχομένως και υπερβολικά) ευρύτερη ανάλυση, αλλά όσο γίνεται αντικειμενική, ουδέτερη και λιγότερο φορτισμένη από οποιαδήποτε πλευρά, θεωρώ ότι αυτό που ονομάζουμε «δυτικός πολιτισμός» ζει εδώ και πολλά χρόνια μια μακρά παρακμή.

Αυτό μπορείς να το δεις παντού, από τις τέχνες, το σύστημα ηθικής, τον άκρατο παρτακισμό, τον άνευ ορίων υλισμό και υπερκαταναλωτισμό, την οικονομία, τις παντός είδους κρίσεις (πλέον έχει γίνει καραμέλα η ίδια η έννοια, ακόμα δεν τελειώσαμε από την υγειονομική και ψάχνουμε την καινούρια, την περιβαλλοντική) και τις καταστρεπτικές επιπτώσεις αυτών στην ψυχολογία και το συλλογικό ασυνείδητο του δυτικού ανθρώπου. Δεν υπάρχει πια ρομαντισμός, έχουν τελειώσει/στερέψει οι ιδέες, τα ιδανικά, έχει επικρατήσει παντού το μαύρο σύννεφο του νιχιλισμού.

Και την αρχή του τέλους για την αλλαγή στον κόσμο την έφερε ο κόβιντ, εξ Ανατολάς. Από Κίνα μεριά μας ήρθε ο Κόβιντ, από Ρωσία (με σύμμαχο την Κίνα) μας έρχονται τα καινούρια, τώρα. Δεν το πάω συνωμοσιολογικά (μπορεί να φαίνεται έτσι), αλλά, μιας και μου αρέσουν οι συμβολισμοί, βλέπω την «Ανατολή» μιας νέας εποχής, μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα.

Αυτές ήταν κάποιες γραφικές σκέψεις μου, συνεχίστε κανονικά τα του πολέμου.
Βασικά η Δύσις πέρασε πολλές φάσεις ( Αρχαία όπου στην Ελλάδα γεννήθηκε, Ρωμαϊκή όπου εξαπλώθηκε σχεδόν παντού, Μεσαιωνική μετά είχαμε Αναγέννηση, Διαφωτισμό, Εθνικισμό και ως παιδί του Διαφωτισμού και Φιλελευθερισμό ) οπότε είναι δύσκολο να δούμε που ακριβώς αρχίζει η παρακμή. Για εμένα η παρακμή της Δύσης ( αν επικεντρωθούμε στην Ευρωπαϊκή ήπειρο αποκλειστικά ως Δύση ) αρχίζει από το 1945. Μία Ευρώπη διαλυμένη, μία Ευρώπη που αλληλοσκοτώθηκε για δεύτερη φορά μέσα σε 30 χρόνια, μία Ευρώπη χρεωμένη μέχρι εκεί που δεν πάει λόγω των αναγκών του πολέμου στις Ηνωμένες Πολιτείες. Μία Ευρώπη που απώλεσε τις αποικίες της όταν Βρεταννία και Γαλλία μπήκαν στην post-imperial φάση τους. Από τη Δύση μόνο οι ΗΠΑ έπλεαν σε πελάγη ευτυχίας και ακμής. Εκεί ήταν το τέλος. Ποτέ ξανά έως σήμερα από τότε Βρεταννία και Γαλλία δεν είδαν τη παλιά τους δόξα, έγινε όλη η Ευρώπη το τσουτσέκι που ακολουθεί τυφλά τις Ηνωμένες Πολιτείες. Η Γερμανία μόνο στο οικονομικό τομέα είδε δόξα.

Από εκεί και έπειτα ούτε η Αμερική σώθηκε από το γενικό κανόνα και σε αυτό οφείλεται το ότι από το 1945 αρχίζει σταδιακά η υπονόμευση της πίστεως στο Έθνος, στις παραδόσεις και στην ανάπτυξη πολιτισμού, δαιμονοποιήθηκε και η Φυλή ως κάτι συνδεδεμένο με τους Εθνικοσοσιαλιστές. Με εξαίρεση όλα αυτά την Ανατολική Ευρώπη. Η Ρωσσική αρκούδα τα παραπάνω τα συγκράτησε και η Κίνα το ίδιο. Όπως έχω πει καμμία Αυτοκρατορία δεν διήρκεσε για πάντα. Έτσι και οι Ηνωμένες Πολιτείες με το τσιράκι τους την Ευρώπη έχουν αρχίσει να χάνουν το παιγνίδι. Ο ευρωατλαντικός άξονας φαίνεται να καταρρέει ενώ ο ευρωασιατικός είναι σε ακμή.

Για την ομιλία του Πούτιν που είπες

 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε μία (ενδεχομένως και υπερβολικά) ευρύτερη ανάλυση, αλλά όσο γίνεται αντικειμενική, ουδέτερη και λιγότερο φορτισμένη από οποιαδήποτε πλευρά, θεωρώ ότι αυτό που ονομάζουμε «δυτικός πολιτισμός» ζει εδώ και πολλά χρόνια μια μακρά παρακμή.

Αυτό μπορείς να το δεις παντού, από τις τέχνες, το σύστημα ηθικής, τον άκρατο παρτακισμό, τον άνευ ορίων υλισμό και υπερκαταναλωτισμό, την οικονομία, τις παντός είδους κρίσεις (πλέον έχει γίνει καραμέλα η ίδια η έννοια, ακόμα δεν τελειώσαμε από την υγειονομική και ψάχνουμε την καινούρια, την περιβαλλοντική) και τις καταστρεπτικές επιπτώσεις αυτών στην ψυχολογία και το συλλογικό ασυνείδητο του δυτικού ανθρώπου. Δεν υπάρχει πια ρομαντισμός, έχουν τελειώσει/στερέψει οι ιδέες, τα ιδανικά, έχει επικρατήσει παντού το μαύρο σύννεφο του νιχιλισμού.

Και την αρχή του τέλους για την αλλαγή στον κόσμο την έφερε ο κόβιντ, εξ Ανατολάς. Από Κίνα μεριά μας ήρθε ο Κόβιντ, από Ρωσία (με σύμμαχο την Κίνα) μας έρχονται τα καινούρια, τώρα. Δεν το πάω συνωμοσιολογικά (μπορεί να φαίνεται έτσι), αλλά, μιας και μου αρέσουν οι συμβολισμοί, βλέπω την «Ανατολή» μιας νέας εποχής, μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα.

Αυτές ήταν κάποιες γραφικές σκέψεις μου, συνεχίστε κανονικά τα του πολέμου.
Η Δύση είναι πλέον σαν μία γριά αρχόντισσα. Στα νιάτα-εποχές ευφορίας είχε δύναμη και φρεσκάδα. Πλέον, στα γεράματα, κανείς δεν ασχολείται πια μαζί της, αλλά όλοι αναγνωρίζουν την αίγλη της :P
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Με βάση τα τωρινά δεδομένα, ποσο πιθανή είναι μια στρατιωτική εμπλοκή της Ελλάδας;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top