Ρόδος: Εξοργιστικό βίντεο με σερβιτόρο που πάει παραγγελία περπατώντας στη θάλασσα

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.
Εγώ πάλι λέω ότι όλοι μας είδαμε μια "εικόνα" που ο καθένας μας, μπορεί να την σχολιάσει σύμφωνα με την εντύπωση ή όχι, που του προξένησε και μέχρι εκεί.

Αυτά που ειπώθηκαν εκατέρωθεν, δεν τα σπουδαιολογώ.
Και δεν το κάνω επειδή αμφισβητώ την αλήθεια τους.
Εκ των υστέρων ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε για ευνόητους λόγους.
Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και απ΄αυτές, δεν εξάγονται στοιχειοθετημένα συμπεράσματα.

Ξέρω ότι δεν βοηθάω στην συζήτηση αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ισχυρισμών, από ένα σημείο και μετά...Είναι θέμα του τί επιτρέπεται, βάσει νόμου, και του τί όχι. Αυτό δεν έχει να κάνει με το πώς το βλέπεις εσύ, εγώ, ο καθένας, αλλά με μια πραγματικότητα που ισχύει (ή, καλλίτερα, θα έπρεπε να ισχύει...)...

Πάει πολύ μακριά η βαλίτσα, βέβαια, και άντε να βγάλεις άκρη...

Αλλά πίσω από τη photo κρύβονται και νόμοι που και σ΄ αυτή την περίπτωση (όπως και σε χιλιάδες άλλες...), καταπατώνται...
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,225 μηνύματα.
Εκ των υστέρων ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε για ευνόητους λόγους.
Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και απ΄αυτές, δεν εξάγονται στοιχειοθετημένα συμπεράσματα.
Σίγουρα. Αυτό που έχουμε είναι μόνο μια φωτογραφία. Μια εικόνα μπορεί να λέει πολλά, μπορεί να μην λέει και τίποτα. Μπορεί ο σερβιτόρος να το κάνει αυτό κάθε μέρα, μπορεί να έτυχε εκείνη τη μέρα, μπορεί να το γουστάρει γιατί παίρνει πολλά τιπς (όπως ειπώθηκε), μπορεί το αφεντικό* του να είναι μλκας, μπορεί να είναι σωστός επαγγελματίας. Πολλά μπορεί και σίγουρα δεν γνωρίζουμε τι ισχύει στο συγκεκριμένο περιστατικό, μιας και η φωτογραφία χρησιμοποιείται -όπως πάντα- περισσότερο για πολιτικούς λόγους.

Αυτό που σίγουρα ξέρουμε ότι ισχύει, όμως, είναι οι συνθήκες που επικρατούν στον κλάδο του τουρισμού, οι οποίες είναι έτσι σίγουρα από το 2008 που ξεκίνησα την πρώτη σεζόν μου έως και το 2021, που ήταν η τελευταία. Απαράδεκτες συνθήκες στέγασης και υγεινής, άπειρες ώρες για ψίχουλα, πολλοί να πληρώνουν τα πάντα μαύρα και στο χέρι, να σου λένε ψέματα για να σε φέρουν στο νησί και μόλις πας εκεί να αντιλαμβάνεσαι ότι σε κορόιδεψαν και άλλα ακόμα πολλά που έχω αναφέρει πολλάκις. Και το χειρότερο; Να σε αποκαλούν «τεμπέλη» που δεν θέλει να εργαστεί, γι' αυτό και είναι απαραίτητο να φέρουν εργατικό δυναμικό από άλλες χώρες. Αυτό, Λένω μου, είναι προσωπική προσβολή για όποιον έχει εργαστεί σε τέτοια μέρη και ξέρει τι συμβαίνει.

*σκόπιμα χρησιμοποιώ τον όρο «αφεντικό» και όχι αυτόν του «εργοδότη...», όπως επίσης αυτόν της «δουλειάς» και όχι της «εργασίας», γιατί αυτό είναι τα συγκεκριμένα. Δουλειά σε αφεντικό και οτιδήποτε άλλο είναι πολιτικά ορθή ωραιοποίηση της κατάστασης.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το link από πρώτο θέμα
Κατι που μαλλον αγνοεις, ειναι το παρακατω:

Συνταγμα της Ελλαδος, αρθρο 29.

3. Απαγορεύονται απολύτως οι οποιασδήποτε μορφής εκδηλώσεις υπέρ ή κατά πολιτικού κόμματος στους δικαστικούς λειτουργούς και σε όσους υπηρετούν στις ένοπλες δυνάμεις και στα σώματα ασφαλείας.
Το γνωρίζω πολύ καλά το άρθρο, άλλα έλα τώρα, με αυτό θα μου την πείς? :lol:
Ένα ανώνυμο φόρουμ όπου ότι δηλώνεις είσαι και στο οποίο δεν έχω καμία εξουσία, δεν έχει την ίδια θεσμική και νομική βαρύτητα με τον αληθινό κόσμο.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.
Το μαγαζί πάντως νόμιμο δεν ήταν...
Οι εξέδρες τουλάχιστον ήταν παράνομες και έφαγε πρόστιμο, του είχαν ξανακάνει έλεγχο είχαν ξαναβρεί ότι ήταν παράνομος και το αγνόησε.

Δεν είναι δυνατόν ο καθένας να βάζει ότι γουστάρει μέσα στη θάλασσα.

 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,094 μηνύματα.
Άμα δεν ήταν νόμιμο, αλλάζει όλο το σκηνικό...
Νόμιμη επιχείρηση ήταν, παράνομο ήταν που έβαλαν ξαπλώστρες μέσα στην θάλασσα. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει όριο να τοποθετήσεις ξαπλώστρες μέχρι 1-2μετρα πριν την θάλασσα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
SmartSelect_20230702_145507_Instagram.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.
Νόμιμη επιχείρηση ήταν, παράνομο ήταν που έβαλαν ξαπλώστρες μέσα στην θάλασσα. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει όριο να τοποθετήσεις ξαπλώστρες μέχρι 1-2μετρα πριν την θάλασσα
Το ξέρω. Ειρωνικά μιλούσα σε ένα βαθμό.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,135 μηνύματα.
Επενέβη η αρσενική Εύα Μπράουν, το θέμα θεωρείται λήξαν.
Γι' άλλη μια φορά η κυβέρνηση στάθηκε στο πλευρό του εργαζόμενου, παρά τις φωνές για το αντίθετο που μόνο τους σκοπό έχουν να καταπνίξουν την υγιή επιχειρηματικότητα και να μας γυρίσουν πίσω σε μαύρες εποχές.
Εκείνες που η χωριάτικη είχε 8ευ.

Μακριά από μας τέτοια σαπίλα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.
Τα χαχανισματα των πελατών είναι αυτό που με ενόχλησε περισσότερο. Δυστυχώς οι πελάτες πολλές φορές δεν είναι απλά κιτσαρια αλλά κάτι αρκετά χειρότερο.

Από την άλλη αν ο εργαζόμενος θέλει να βγάζει πουρμπουάρ κάνοντας κάτι ανάλογο, είναι δικό του πρόβλημα. Δεν μας ενδιαφέρουν τα τυχερά του ούτε θα φορολογισουμε τα εξτρά του ως φοροδιαφυγή.

...
Καρδούλες από την αρσενική Eva Brown...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Άμα δεν ήταν νόμιμο, αλλάζει όλο το σκηνικό...
*άμα δεν το θεωρεί σωστό το κόμμα, αλλάζει όλο το σκηνικό.

Πριν λίγη ώρα που ένας σου είπε ότι είναι παράνομο να βάζεις ξαπλώστρες στη θάλασσα, δεν απάντησες ότι δεν υπάρχει χώρος και κάπου πρέπει να τις βάλουν; :P Όχι ότι περίμενα λιγότερο αστεία κωλοτούμπα από σένα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.
*άμα δεν το θεωρεί σωστό το κόμμα, αλλάζει όλο το σκηνικό.

Πριν λίγη ώρα που ένας σου είπε ότι είναι παράνομο να βάζεις ξαπλώστρες στη θάλασσα, δεν απάντησες ότι δεν υπάρχει χώρος και κάπου πρέπει να τις βάλουν; :P Όχι ότι περίμενα λιγότερο αστεία κωλοτούμπα από σένα.
Πρόβλημα σου αν δεν καταλαβαίνεις το χιούμορ. Προφανώς δεν κατάλαβες ότι οι απαιτήσεις των πελατών είναι προβληματικές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,376 μηνύματα.
Γεια σου ρε Ζουστ μου χιουμορίστα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.
Αν θεωρείτε πως οι πελάτες είναι αμεμπτοι και δεν είναι υπερβολικά απαιτητικοί, πάω πάσο. Δε θα επιμείνω.

Κατά τα άλλα, θα αποφασίσει η Επιθεώρηση Εργασίας όπως ποσταρα εδώ στην δεύτερη κιόλας σελίδα https://www.e-steki.gr/threads/Ρόδος-Εξοργιστικό-βίντεο-με-σερβιτόρο-που-πάει-παραγγελία-περπατώντας-στη-θάλασσα.208172/page-2#post-4920079
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,560 μηνύματα.
Το γεγονός ότι υπάρχουν «ξαπλώστρες» στο νερό ας πούμε;

Ελλαδάρα. Τραγική κατάσταση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Πρόβλημα σου αν δεν καταλαβαίνεις το χιούμορ. Προφανώς δεν κατάλαβες ότι οι απαιτήσεις των πελατών είναι προβληματικές.
Και σ΄ εμένα χιούμορ έκανες...σαν σου είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα, πριν στο πει κι άλλος ; Για τις αποστάσεις ξαπλώστρας / εξέδρας - θάλασσας ; Δε νομίζω...

Παραδέξου το ότι δεν ήταν χιούμορ...

Συγγνώμη, αλλά δεν είναι ώριμη αντιμετώπιση αυτή...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,108 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top