Σέρβις, αξεσουάρ, απορίες σχετικά με το αυτοκίνητο

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγώ δεν αλλάζω λάδια έχω άτομα όμως που τα πληρώνουμε αδρά να το κάνουν..

Έπειτα όταν πας για servis καλέ μου δεν θα αλλάξεις μόνο λάδια..
Θα γίνει έλεγχος ΟΛΟΥ του αυτοκινήτου..
Οπότε ναι η εργατικό ώρα κοστίζει γιατί περιλαμβάνει το απαραίτητο έλεγχο αυτού..

Δεν μπορείς ν αφήσεις ένα αυτοκίνητο να φύγει χωρίς να το κάνεις πληρεί έλεγχο..είπαμε υπευθυνότητα στην δουλειά μου ...ζωές κουβαλάει..

Υπαρχουν αυτοκινητα που αλλαζοντας λαδια πρεπει να μπουν και στον εγκεφαλο μετα να ρυθμιστουν και καποιες αλλες λειτουργιεε τους παράλληλα..
Αυτο το ξερεις,ή επειδη δεν σας το λενε το θεωρειτε περιττο ;

Το να μπει ένα αυτοκίνητο στον εγκέφαλο για να σβήσει απλά μόνο μια ενδείξεις γνωρίζεις την διαδικασία και από ποιον πρέπει να γίνει;
Γνωρίζεις πόσο έχει ένα τέτοιο μηχάνημα;

Εννοείς το διαγνωστικό έλεγχο που βάζει ο άλλος ένα λάπτοπ και σου λέει τι έχει το αμάξι ;;; :laugh::laugh:

Σε όποια αντιπροσωπεία πήγαινα μου το έκαναν τσάμπα :laugh::laugh::laugh:

σοβαρολογεις τωρα , θα πληρώσω εγώ το μηχάνημα του άλλου ;;; γιαιτ με ρωτησε όταν το πήρε ; :laugh:

Για ποιο λόγο να γνωρίζω, τι με ενδιαφέρει ; αϊ καλά.

Μαργαρίτα πάς να με αντιμετωπίσεις λές και ειμαι 18 χρονών πιτσιρικάς και δε ξερω τι μου γίνεται. Οκ.

Αυτα είναι αστεία τωρα που μου λές, να πρέπει να πληρώσω αδρά τον πιτσιρικο που έχουν να βάζει λάδια στο αμάξι... εδω και τόσα ποστ σου γράφω οτι ειναι μια υπερ - απλή διαδικασια την οποια δεν θα αναλάβει κάν ο εμπειρος μηχανικός και θα την αναθέσει σε ένα τζόβενο και συνεχίζεις να κάνεις αντίλογο και να διαφωνείς!

Δεν απαντησες κιολας στο γιατί ένα λάδι πολύ καλής ποιότητας MOTUL / VALVOLINE κτλ στην αντιπροσωπεία θα το έπαιρναν 70 ευρω το 5 λιτρο ενω μονος μου 55 αν πηγαινα σε ενα κατάστημα σαν απλός ιδιώτης όπως σας έδειξα και χθές με πραγματικά δεδομένα και οχι με μπακαλοχαρτα οπως έγραψες.

Και δεν εχω μείνει ποτέ στο δρόμο λογω κακής συντήρησης νταξει τωρα αυτα ειναι αστεία πράγματα που διαβαζω.

Σας είπα ξέρω τη πιάτσα.... προσεξτε τι μου γράφετε ! :weak:

Κατα τα λοιπά και για να μη συνεχιζουμε άλλο μια συζητηση που δεν έχει νόημα πλέον για μένα εισαι κοροϊδο εάν πηγαινεις το αμάξι στην αντιπροσωπεία για οποιαδήποτε εργασία εφοσον εχει λήξει η εγγύηση.

Η δευτερη αντιπροσωπεία της Οπελ δεν με πήρε ΚΑΝ να μου δωσει προσφορά για το καταλύτη.... καταλαβε και ο ιδιος ο άνθρωπος οτι δεν αξίζει και οτι με συμφέρει καλύτερα να πάω σε ενα αλλο συνεργείο οπως και πήγα. Αυτά. Καλημέρα σας και να προσέχετε τα αρπακτικά :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έπειτα όταν πας για servis καλέ μου δεν θα αλλάξεις μόνο λάδια..
Θα γίνει έλεγχος ΟΛΟΥ του αυτοκινήτου..
Οπότε ναι η εργατικό ώρα κοστίζει γιατί περιλαμβάνει το απαραίτητο έλεγχο αυτού..

Ναι ούυυυυ σκοτώνονται τι να σου πώ... για αυτο όταν ειχα αλλάξει λάδια τελευταια φορά στην αντιπροσωπεία στα 55.000 χλμ... δεν ειχαν δει κάν τις δισκόπλακες και τη βάση της μηχανής και οταν πήγα στα 70.000 χλμ σε εναν άλλον μου λεει εισαι χάλια δισκόπλακες και βάση μηχανής μην το κινήσεις παραπάνω η βάση σου εχει γίνει σαν κιθάρα ... ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΔΑΝ στο προηγούμενη σέρβις τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας.

Και πάλι δεν έχουν λογο να το δουν αμα το δεις πονηρά γιατι αν ισχυει η εγγύηση θα κοιτάξουν να το αποφυγουν και σου λεει ασε να μας ερθει οταν θα ληξει αλλα 10.000 χλμ απέμειναν :loltooth::loltooth:


Οπότε άσε σε αυτό το κομμάτι να ξέρω κάτι παραπάνω αγαπητέ μου ..ειπαμε ο καθενας στη δουλεια του ...

Μα ποιά δουλειά σου , αφου δεν έχεις πάει ποτέ να αλλάξεις λάδια και να είσαι απο πάνω να βλέπεις τι γίνεται. :laugh: για τα λάδια μιλησα συγκεκριμένα μην τη πάς αλλού τη κουβέντα δεν μιλησα για καμιά δουλειά σου (την οποια και δεν γνωρίζω).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έπειτα οι δικές σας κρατήσεις ειναι και για το εφάπαξ που θα πάρετε στο τέλος, μην ξεχνιόμαστε...δεν ειναι ολα για τους φορους σας .... :P
😘

Όχι... δεν μας κάνετε και χάρη. Αν θές αστυνόμο σωστό και να κάνει τη δουλειά την επικινδυνη που έχει οριστεί να κάνει... ξέχασε τα ποσά κατω απο 1300-1400 ευρώ το μήνα και δεν μιλάω καν για αξιωματικούς. Ο ενστολος κάθε μερα βάζει την υπογραφή του και φαινεται παντού. Δεν θα τον έχεις με ενα κάρο κρατήσεις οι οποίες στο τέλος το αποδίδουν ενα 1000αρικάκι και πρέπει να σου πει και ευχαριστω "επειδη θα πάρει εφάπαξ στα γεράματα" και τι να το κάνω το εφάπαξ τοτε ;

δωσε μου τωρα καθαρά 1800-2000 ευρω χωρις τις κρατήσεις και όπως πρέπει και άσε εμένα να επιλέξω πως θα τα επενδύσω. Δεν μας ρώτησε και κανείς.

Και μην γράψεις "Αυτο ειναι αμα δε γουστάρεις παραιτήσου" γιατι ήδη παραιτήθηκε πολύς κοσμος στο ΠΝ και στο τέλος οι πολίτες θα ψάχνεστε ειδικα σε περιόδους κρίσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ξέρω ότι το πας στην αντιπροσωπεία και κάνουν κάποιο τεχνικό έλεγχο η αλλάζουν κάποιο εξάρτημα στον κινητήρα επειδή διαπιστώθηκε ότι παρουσιάζει θέματα στην κίνηση. Όλα γίνονται δωρεάν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ξέρω ότι το πας στην αντιπροσωπεία και κάνουν κάποιο τεχνικό έλεγχο η αλλάζουν κάποιο εξάρτημα επειδή διαπιστώθηκε ότι παρουσιάζει θέματα στην κίνηση. Όλα γίνονται δωρεάν.

Αυτό εννοεί η μετάφραση ; γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι οδηγία για θέματα διαρροής λαδιου εσωτερικά λόγω θέματος στα πιστονια της μηχανής.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αυτό εννοεί η μετάφραση ; γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι οδηγία για θέματα διαρροής λαδιου εσωτερικά λόγω θέματος στα πιστονια της μηχανής.
Εγώ το recall το ξέρω επειδή έχω μισθωμένα οχήματα στη δουλειά και μάλιστα για το συγκεκριμένο μοντέλο έχει γίνει ανάκληση 2φορες. Αν στο βγάζει μήνυμα στο αμάξι, τότε είναι άλλο θέμα..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγώ το recall το ξέρω επειδή έχω μισθωμένα οχήματα στη δουλειά και μάλιστα για το συγκεκριμένο μοντέλο έχει γίνει ανάκληση 2φορες. Αν στο βγάζει μήνυμα στο αμάξι, τότε είναι άλλο θέμα..

Τι σημαίνει recall ; ποιο μοντέλο ; το Opel crossland ; τι ανάκληση έχει γίνει δηλαδή ;
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Τι σημαίνει recall ; ποιο μοντέλο ; το Opel crossland ; τι ανάκληση έχει γίνει δηλαδή ;
Πώς το πήρες το μήνυμα? Στο email σου?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι κάτι ελαττωματικό και το αλλάζουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Πώς το πήρες το μήνυμα? Στο email σου?

Εχω προβλημα με το αυτοκίνητο είναι 5 ετών και τσιμπάει λάδια. Σήμερα είδα αυτο

IMG_20240120_134014.jpg



Σήμερα είδα αυτό μετά από 500 χλμ από την αλλαγή λαδιών. Όπως βλέπεις δεν είναι νορμαλ απώλεια.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θέλει άνοιγμα αν συνεχίσει. Το θέμα είναι ποιος θα πληρωσει την ζημιά. Εγώ;

Είναι 2000 ευρώ το λιγότερο.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Εχω προβλημα με το αυτοκίνητο είναι 5 ετών και τσιμπάει λάδια. Σήμερα είδα αυτο

View attachment 128403


Σήμερα είδα αυτό μετά από 500 χλμ από την αλλαγή λαδιών. Όπως βλέπεις δεν είναι νορμαλ απώλεια.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θέλει άνοιγμα αν συνεχίσει. Το θέμα είναι ποιος θα πληρωσει την ζημιά. Εγώ;
Δεν είμαι μηχανικος, δεν ξέρω από αυτά, νόμιζα ότι είναι Ανάκληση από την αντιπροσωπεία..αν όχι δεν μπορώ να σε βοηθήσω ,🙂
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Αυτό εννοεί η μετάφραση ; γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι οδηγία για θέματα διαρροής λαδιου εσωτερικά λόγω θέματος στα πιστονια της μηχανής.

Το άρθρο είναι του 2018 νομίζω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχω προβλημα με το αυτοκίνητο είναι 5 ετών και τσιμπάει λάδια. Σήμερα είδα αυτο

View attachment 128403


Σήμερα είδα αυτό μετά από 500 χλμ από την αλλαγή λαδιών. Όπως βλέπεις δεν είναι νορμαλ απώλεια.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θέλει άνοιγμα αν συνεχίσει. Το θέμα είναι ποιος θα πληρωσει την ζημιά. Εγώ;

Είναι 2000 ευρώ το λιγότερο.

Πήρες τηλέφωνο της αντιπροσωπεία??
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Δεν είμαι μηχανικος, δεν ξέρω από αυτά, νόμιζα ότι είναι Ανάκληση από την αντιπροσωπεία..αν όχι δεν μπορώ να σε βοηθήσω ,🙂

Ναι οκ απλά ρωτάω γιατί το θέμα το ψάχνω και θα έχουμε μεγάλα θέματα και με την αντιπροσωπεία. Και μάλιστα και νομικά. Δεν προκειται να τους αφήσω έτσι. Ετοιμάζω υλικο.
Το άρθρο είναι του 2018 νομίζω.

Και το δικό μου μοντέλο του 2018 είναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το άρθρο είναι του 2018 νομίζω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πήρες τηλέφωνο της αντιπροσωπεία??

Πήρα και ; κοιτάνε να το αποφυγουν. Δικαιολογίες ότι αλλαξες λάδια σε μη εξουσιοδοτημένα κέντρα.

Πρέπει να στείλω στον Γερμανό στα κεντρικά. Γιατί με τους Έλληνες εδώ δεν θα βγει άκρη.

Τα τελευταία λάδια εκεί τα άλλαξα... Και μου είπαν αν συνεχίσει και σου καίει θέλει άνοιγμα η μηχανή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ναι οκ απλά ρωτάω γιατί το θέμα το ψάχνω και θα έχουμε μεγάλα θέματα και με την αντιπροσωπεία. Και μάλιστα και νομικά. Δεν προκειται να τους αφήσω έτσι. Ετοιμάζω υλικο.


Και το δικό μου μοντέλο του 2018 είναι.

Όχι εννοώ ότι το άρθρο published in 2018.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ναι οκ απλά ρωτάω γιατί το θέμα το ψάχνω και θα έχουμε μεγάλα θέματα και με την αντιπροσωπεία. Και μάλιστα και νομικά. Δεν προκειται να τους αφήσω έτσι. Ετοιμάζω υλικο.


Και το δικό μου μοντέλο του 2018 είναι.
Τώρα με κάνεις να πάω να ψάξω τα email της ανάκλησης... Για χάρη σου θα πάω...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Τώρα με κάνεις να πάω να ψάξω τα email της ανάκλησης... Για χάρη σου θα πάω...

Κάνε ένα κόπο σε παρακαλω γιατί όλες οι μαλακιες σε μένα θα τυχουν τελευταία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι εννοώ ότι το άρθρο published in 2018.

Ναι και ψάχνω οδηγίες που αναφέρουν το προβλημα που έχω για να τους τα επισυναψω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Του 2018 είναι το μοντέλο. 1/2019 το αγόρασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Κάνε ένα κόπο σε παρακαλω γιατί όλες οι μαλακιες σε μένα θα τυχουν τελευταία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι και ψάχνω οδηγίες που αναφέρουν το προβλημα που έχω για να τους τα επισυναψω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Του 2018 είναι το μοντέλο. 1/2019 το αγόρασα.

Πάντως για 5 ετών αυτοκίνητο βγάζει πολλά issues.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Πάντως για 5 ετών αυτοκίνητο βγάζει πολλά issues.

Ασε ρε έχω ακόμη μια δόση καταλυτη 250 ευρώ που το έβαλα πριν 2 μήνες.

Αμα με ξαναδουν να μου τρυπησουν τη μυτη και θα παω να βγάλω από πισω και το διαφημιστικό της αντιπροσωπείας. Τσάμπα διαφήμιση να πουμε. Γιατί είμαι ευχαριστημένος για να κάνω διαφήμιση ; οχι. Θα βγει λοιπόν.

Φυσικά θα ενημερωθεί και ο κεντρικός προμηθευτης στην Γερμανία.

Από εκεί και περα έχω δυο επιλογές... Να βάλω έναν δικηγόρο και να τους παω δικαστικά η να παω να το φτιάξω σε κάποιον με 1000 ευρώ που μου είπαν ένας καλός γνωστός που εχω. Και αμα με ξαναδουν στην Opel

Γιατί σε 5 χρόνια θα παρω καινουργιο... Να με φτυσουνε.

Το πολυ σε 5-7 χρόνια από σήμερα θα παρω άλλο.

Αστους. Θα τους φτιάξω.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν είναι ίδιο μοντέλο τελικά... sorry...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top