Σε ποια περιοχή να νοικιάσω;

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Χαχχα είστε καλά; Εγώ προσωπικά δεν υπαρχει περίπτωση να μεινω εκτός κεντρου Αθήνας και ποσο μάλιστα σε χωριό, αν είναι έτσι ας μείνω στην πόλη μου καλύτερα :P Τώρα οκ, ο Devil λέει την προσωπική του άποψη και τι θα έκανε αυτός, ίσως και άλλοι που έχουν βαρεθεί την Αθήνα. Αλλά όπως ειπα και παραπάνω, ένας νεος σε μεγάλη πόλη, προφανώς θα μείνει κέντρο και προφανώς θα θέλει να βγει και δεν θα τον νοιαζει για την πολυκοσμία κτλ. Ευχαριστω πάντως για όλες τις απαντήσεις γιατί βοήθησαν πολύ!
Για εμένα τοποθεσία>>>>>>>από το πόσο μεγάλο είναι το σπίτι (εννοείται δε μιλάω για πανάρχαια σπίτια, υπόγεια κλπ). Σε καταλαβαίνω απόλυτα να θες να μείνεις κέντρο ή τέλος πάντων κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Φίλοι μου βρήκαν προς Πανόρμου καλές επιλογές, θα πρότεινα να έψαχνες και εκεί
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Από Κέντρο εκτός από όσες ανέφερα έχω και άλλες καλές περιοχές για να μείνει κάποιος ( όπως εγώ βέβαια ). ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ!!!!!
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ!!!!!

Απλά καλή; η καλύτερη, δεν το συζητάμε. :P

Ήθελα να βάλω το βιντεάκι από τη Dolce Vita με την Ασπασία που θέλει να κάνει το σαλόντι της Κολωνάκι και την κρεβατοκάμαρά της Μεταξουργείο, αλλά κρατήθηκα. Αρκετή δόση πήρατε χθες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Απλά καλή; η καλύτερη, δεν το συζητάμε. :P

Ήθελα να βάλω το βιντεάκι από τη Dolce Vita με την Ασπασία που θέλει να κάνει το σαλόντι της Κολωνάκι και την κρεβατοκάμαρά της Μεταξουργείο, αλλά κρατήθηκα. Αρκετή δόση πήρατε χθες.
Ως τώρα οι περιοχές που προτείνω ( τουλάχιστον εγώ θα έμενα εκεί ) είναι ( upopular opinion ): Άγιος Παντελεήμονας, Πλ.Βάθη, Μεταξουργείον, Αχαρνών/Φυλής ε και στη χειρότερη Αχαρνές.

Απλά πράγματα, φθηνές περιοχές. Τώρα όποιος φοβάται τη νύχτα πρόβλημα του.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Εάν έλθω ποτέ σε εσάς κάτω εκεί θα με βρείτε :P

Σώο κι αβλαβή, εύχομαι. :P Τεσπα, πέρα από την πλάκα καλό θα είναι κάτι περιοχές όπως Πλ. Βάθης να αποφεύγονται (εκτός κι αν δεν σας χαλά το θέαμα να βαράνε ενέσεις στην είσοδο της πολυκατοικίας σας μέρα - μεσημέρι).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ως τώρα οι περιοχές που προτείνω ( τουλάχιστον εγώ θα έμενα εκεί ) είναι ( upopular opinion ): Άγιος Παντελεήμονας, Πλ.Βάθη, Μεταξουργείον, Αχαρνών/Φυλής ε και στη χειρότερη Αχαρνές.

Απλά πράγματα, φθηνές περιοχές. Τώρα όποιος φοβάται τη νύχτα πρόβλημα του.
Αυτά τα λες τώρα Γιάννη , αν πας στις περιοχές αυτές θα αλλάξεις γνώμη μόλις έρθει η πρώτη ληστεία.😉😉
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,774 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Δεν πάει έτσι. Δηλαδή να διαλέξεις κάτι φθηνό αλλά να κινδυνεύεις; Δεν ξέρω αν αξίζει.
Ε εν τάξει η Ελλάδα δεν είναι Σικάγο μη τρελαινόμαστε. Δεν θεωρώ πως επειδή ζουν συνπλεμπαιώτες εκεί όπως φτωχοί Έλληνες και μετανάστες είναι επικίνδυνα. Το κακό παντού μπορεί να συμβεί. Και σε καλές περιοχές όπως Γλυφάδα μπορεί να σου βγει με τη βουβή κάποιος και να σε απειλήσει. Το κακό θα συμβεί οπουδήποτε. Απλά θεωρώ πως πολύς λόγος για το τίποτα γίνεται.

Αυτά τα λες τώρα Γιάννη , αν πας στις περιοχές αυτές θα αλλάξεις γνώμη μόλις έρθει η πρώτη ληστεία.😉😉
Ναι και θα δουν τα πολλά που έχω για να ληστέψουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ε εν τάξει η Ελλάδα δεν είναι Σικάγο μη τρελαινόμαστε. Δεν θεωρώ πως επειδή ζουν συνπλεμπαιώτες εκεί όπως φτωχοί Έλληνες και μετανάστες είναι επικίνδυνα. Το κακό παντού μπορεί να συμβεί. Και σε καλές περιοχές όπως Γλυφάδα μπορεί να σου βγει με τη βουβή κάποιος και να σε απειλήσει. Το κακό θα συμβεί οπουδήποτε. Απλά θεωρώ πως πολύς λόγος για το τίποτα γίνεται.


Ναι και θα δουν τα πολλά που έχω για να ληστέψουν.
Έχεις πάει ποτέ σε αυτές τις περιοχές;; Εγώ επειδή κατέβηκα πρόσφατα για να πάρω τα συγγράματα μου ήταν στο δρόμο κάτω ναρκομανής με ενέσεις στα χέρια , εγκληματικές φάτσες , μετανάστες να τσακώνονται μεταξύ τους , αρκετή αστυνομία ώστε να φυλάει τις περιοχές αυτες, ενώ παίζει να ήμουν ο μοναδικός Έλληνας (αυτά στις 10 το πρωί). Όταν έδινα C2 στα Αγγλικά στα Πατησια και γύρναγα με το ταξί στις 20.00 το βράδυ ήταν η μαύρες και έκαναν πιάτσα στη μέση του δρόμου ενώ τα άτομα που κυκλοφορούσαν ήταν ελάχιστα. Αρα το να συγκρίνεις την Γλυφάδα με τις περιοχές αυτές είναι άκυρο.

Όσο αφορά το Chicago που λες πρέπει να καταλάβουμε στην Ελλάδα ότι τα Ghetto στις ΗΠΑ δεν είναι απλωμένα παντού αλλά σε συγκεκριμένα σημεία. Αρα αν μου πεις αν είναι πιο ασφαλή ένα τυπικό μερος του Chicago που δεν έχει Ghetto η τα μέρη που λες εσυ στο κέντρο της Αθήνας, σαφώς το Chicago είναι 10 φορές πιο ασφαλές μέρος.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε εν τάξει η Ελλάδα δεν είναι Σικάγο μη τρελαινόμαστε. Δεν θεωρώ πως επειδή ζουν συνπλεμπαιώτες εκεί όπως φτωχοί Έλληνες και μετανάστες είναι επικίνδυνα. Το κακό παντού μπορεί να συμβεί. Και σε καλές περιοχές όπως Γλυφάδα μπορεί να σου βγει με τη βουβή κάποιος και να σε απειλήσει. Το κακό θα συμβεί οπουδήποτε. Απλά θεωρώ πως πολύς λόγος για το τίποτα γίνεται.
Η Αθήνα πλέον είανι Σικάγο σχεδόν και η περιοχή μετράει άπειρα. Αν νομίζεις πως είναι το ίδιο να μένεις Πατήσια με το να μένεις Γλυφάδα, τότε είσαι τόσο επικίνδυνα ηλίθιος που δεν μπορούμε παρά να παρατηρήσουμε την αποτυχία της δημοκρατίας άλλη μία φορά.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Λίγα τα λόγια σας για τα Πατήσια.
Γιάννη, μην ακούς τίποτα, κατέβα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ναι κατέβα Γιάννη είναι πολύ ωραίες περιοχές όλες αυτές εκεί κάτω 👻👻.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Ναι κατέβα Γιάννη είναι πολύ ωραίες περιοχές όλες αυτές εκεί κάτω 👻👻.

Χαχαχ και όλα αυτά για να δουλευεις.... Στην Αθήνα.

Κάτσε σπίτι και πες τους θα δουλέψω με τηλεργασία.

Η Αθήνα σα πολη άσχημη δεν είναι αλλά τα ενοικια παντου ειναι υπέρ εκτιμημενα.

Παντου όμως. Για αυτά που προσφερει η Αθήνα.

Ποιότητα ζωής 0 , νέφος, τσακωμοι στους δρόμους, μποτιλιαρισμα καλοκαίρι καμίνι θάλασσες δεν έχει κοντά η Αττική κτλπ κτλπ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Να πούμε κάτι σχετικά με το κέντρο της Αθήνας. Η Αθηνά είναι με διαφορά η πιο άσχημη μεγαλούπολη ( με πληθυσμό πανω απο 2 εκατομμύρια) της Δύσης. Η δόμηση της είναι αισχρή, από καθαριότητα πολύ χαμηλά, η εγκληματικοτητα στα ύψη ενώ η έλλειψη ποδηλατοδρομων, πάρκων και μεγάλων δρόμων είναι εμφανής.

Οι πιο όμορφες πόλεις είναι το Toronto, Vancouver, Stockholm, Munich , Rotterdam, Boston και Vienna.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έχω πολλες φορές εκφράσει την λατρεία μου για τον δήμο των Αθηνών,
ΑΛΛΑ
2E97414B-4036-4A09-B89D-C3210A979B65.jpeg

Ώρα 18:20, Λεωφ. Συγγρού.
Δεν ξέρω γιατί είχε τέτοια κίνηση εκείνη την ώρα, ενώ το πρωί που πηγαίνω συνήθως (8) δεν έχει τόση.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
@Devil
Σου έχω μια μέση λύση
Υπάρχουν 2 περιοχές των Αθηνών (Δ.Αθηναίων) οι οποίες έχουν πράσινο και είναι ήσυχες, ενώ ταυτοχρόνως είσαι στα όρια της πόλεως:
1) Κηπούπολη Κυπριάδη (συνιστώσα περιοχή των Άνω Πατησίων, κοντά υπάρχει σταθμός της Γραμμής 1 του Μετρό)

2) Νέα Φιλοθέη (Συνοικία στα σύνορα των Αθηνών με το Παλαιό Ψυχικό, το οποίο και θυμίζει)

Επίσης, να αναφέρουμε άλλες 4 περιοχές του Δήμου, κάπως πιο πολύβουες, αλλά σχετικά ήσυχες:
1) Ριζούπολη (πλησίον Κυπριαδου)
2) Προμπονά (Δίπλα στη Ριζούπολη)
3) Πολύγωνο.
4) Ελληνορώσων (συνοικία των Αθηνών, στα σύνορα με το Νέο Ψυχικό, το οποίο και θυμίζει- βρίσκεται απέναντι από τη Ν. Φιλοθέη με όριο την Λεωφ.Κηφισίας)

Σημ.: Εγώ, αν και δεν μένω στον δήμο, θα ήθελα πολύ να μείνω στη Γούβα!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
@Devil
Σου έχω μια μέση λύση
Υπάρχουν 2 περιοχές των Αθηνών (Δ.Αθηναίων) οι οποίες έχουν πράσινο και είναι ήσυχες, ενώ ταυτοχρόνως είσαι στα όρια της πόλεως:
1) Κηπούπολη Κυπριάδη (συνιστώσα περιοχή των Άνω Πατησίων, κοντά υπάρχει σταθμός της Γραμμής 1 του Μετρό)

2) Νέα Φιλοθέη (Συνοικία στα σύνορα των Αθηνών με το Παλαιό Ψυχικό, το οποίο και θυμίζει)

Επίσης, να αναφέρουμε άλλες 4 περιοχές του Δήμου, κάπως πιο πολύβουες, αλλά σχετικά ήσυχες:
1) Ριζούπολη (πλησίον Κυπριαδου)
2) Προμπονά (Δίπλα στη Ριζούπολη)
3) Πολύγωνο.
4) Ελληνορώσων (συνοικία των Αθηνών, στα σύνορα με το Νέο Ψυχικό, το οποίο και θυμίζει- βρίσκεται απέναντι από τη Ν. Φιλοθέη με όριο την Λεωφ.Κηφισίας)

Σημ.: Εγώ, αν και δεν μένω στον δήμο, θα ήθελα πολύ να μείνω στη Γούβα!

Το πατρικο μου είναι στην Πάρνηθα στις ταβέρνες ρε φίλε αλλά οκ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω πολλες φορές εκφράσει την λατρεία μου για τον δήμο των Αθηνών,
ΑΛΛΑ
View attachment 110949
Ώρα 18:20, Λεωφ. Συγγρού.
Δεν ξέρω γιατί είχε τέτοια κίνηση εκείνη την ώρα, ενώ το πρωί που πηγαίνω συνήθως (8) δεν έχει τόση.

Η Αθήνα έχει μονίμως κίνηση φίλε!!! Τη μιση ζωή ένας Αθηναίος τη τρώει στους δρόμους κ δεν το καταλαβαίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top