Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: Volkswagen Fan
Καλησπέρα εδώ μπορούμε να λέμε ποιες χώρες θεωρούνε 1.καλύτερες χώρες για μετανάστευση.Για εμενα η καλύτερες χώρες είναι η Γερμανια,η Σουηδία και η Δανία ίσως οι δυο πρώτες περισσότερο. 2.Αλλο επίπεδο πολιτισμού και σεβασμό στον πολίτη
1.Αναλόγως τί βάζεις σαν προτεραιότητα. Αν βάζεις πάνω απ'όλα το χρήμα, απόλαυσε μία απ'αυτές που έχεις βάλει στην δημοσκόπηση... κι αυτό για όσο κρατήσουν...
2.Πως ορίζεις τον πολιτισμό, τον σεβασμό και την έννοια του πολίτη;

Χώρες για μετανστευση είπα όχι χώρες για διακοπές!

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, ξέρεις πόσοι έχουν βρεί την υγειά τους στην Ελλάδα;

Η καλύτερη χώρα απ'όλες τις απόψεις είναι η πατρίδα σου, αρκεί να μείνεις και να παλέψεις για να την φτιάξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Για εμενα η καλύτερες χώρες είναι η Γερμανια,η Σουηδία και η Δανία ίσως οι δυο πρώτες περισσότερο.Αλλο επίπεδο πολιτισμού και σεβασμό στον πολίτη.

Οπουδηποτε σε σέβονται και απολαμβάνεις δικαιώματα και δεν σε αδικούν σε οποιαδήποτε μορφη(πχ παράνομη φορολογία , εκμετάλλευση κλπ).

Και επισης εκει που μπορείς να σαι ανεξάρτητος , και όχι να σε ταΐζουν μέχρι τα 50 οι γονεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
1.Αναλόγως τί βάζεις σαν προτεραιότητα. Αν βάζεις πάνω απ'όλα το χρήμα, απόλαυσε μία απ'αυτές που έχεις βάλει στην δημοσκόπηση... κι αυτό για όσο κρατήσουν...
2.Πως ορίζεις τον πολιτισμό, τον σεβασμό και την έννοια του πολίτη;



Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, ξέρεις πόσοι έχουν βρεί την υγειά τους στην Ελλάδα;

Η καλύτερη χώρα απ'όλες τις απόψεις είναι η πατρίδα σου, αρκεί να μείνεις και να παλέψεις για να την φτιάξεις!!


Οι κακοποιοι και οι αναρχικοι σιγουρα, κάνουν ενα καρο βλακειες και δεν τους τιμωρει σοβαρά κανεις!
Πηγαινε να κανεις τα ιδια στις ΗΠΑ με αυτο που έγινε στα δικαστηρια χθές. Θα ξεκινουσαν ευρεια αστυνομικη επιχειρηση για να τους μαζέψουν ολους. Ενω τωρα βγαινει η Υπουργος και λεει σας ειπα να ηρεμησετε ολοι. Οτι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Χώρες που θα ήθελα να μεταναστεύσω στο μέλλον είναι η Ισπανία, Αυστραλία και ίσως και η Ιταλία. Η Βραζιλία θα ήταν επίσης μια ωραία επιλογή αλλά δε γνωρίζω τι συμβαίνει με την τωρινή κυβέρνηση, κοινωνία, κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Αναλόγως τί βάζεις σαν προτεραιότητα.
Η καλύτερη χώρα απ'όλες τις απόψεις είναι η πατρίδα σου, αρκεί να μείνεις και να παλέψεις για να την φτιάξεις!!

Οπουδηποτε σε σέβονται και απολαμβάνεις δικαιώματα και δεν σε αδικούν σε οποιαδήποτε μορφη
Και επισης εκει που μπορείς να σαι ανεξάρτητος
Χώρες που θα ήθελα να μεταναστεύσω στο μέλλον είναι η Ισπανία, Αυστραλία και ίσως και η Ιταλία. Η Βραζιλία θα ήταν επίσης μια ωραία επιλογή αλλά δε γνωρίζω τι συμβαίνει με την τωρινή κυβέρνηση, κοινωνία, κλπ

@Volkswagen Fan
Ορίστε οι απαντήσεις που ψάχνεις κι έπονται κι άλλες. Εστίασε σ'αυτό το νήμα και ρώτα κάποιον που ξέρει καλύτερα. Την δική μου γνώμη την παρέθεσα εδώ -αν πραγματικά σε ενδιαφέρει- και δηλώνω δημόσια ότι δεν το έχω ψάξει για να σε διαφωτίσω. Το θέμα τελειώνει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Δε θα έφευγα από την Ελλάδα αλλά πιστεύω οτι σαν ιδιοσυγκρασία καιρού και ανθρώπων θα μού άρεσε μια χώρα βόρειας Ευρώπης. Η ζέστη ας πούμε είναι κάτι που σιχαίνομαι. Επίσης δε με ενδιαφέρει το να υπάρχουν άπειρα μέρη στα οποία θα φας ή θα πας για διασκέδαση. Είμαι του σπιτιού με λίγους και καλούς. Οπότε πιστεύω οτι θα ταίριαζα περισσότερο σε μια κρύα χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δε θα έφευγα από την Ελλάδα αλλά πιστεύω οτι σαν ιδιοσυγκρασία καιρού και ανθρώπων θα μού άρεσε μια χώρα βόρειας Ευρώπης. Η ζέστη ας πούμε είναι κάτι που σιχαίνομαι. Επίσης δε με ενδιαφέρει το να υπάρχουν άπειρα μέρη στα οποία θα φας ή θα πας για διασκέδαση. Είμαι του σπιτιού με λίγους και καλούς. Οπότε πιστεύω οτι θα ταίριαζα περισσότερο σε μια κρύα χώρα.

Δεν είναι ακριβώς έτσι οι άνθρωποι του βορρά, αλλά για να μη στο χαλάσω οκ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι οι άνθρωποι του βορρά, αλλά για να μη στο χαλάσω οκ :P

Χαχα για πες λοιπόν, πώς είναι; :give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εμενα μου αρέσουν οι βόρειες χώρες η Γερμανια πχ είναι τέλεια χώρα για εμενα για μετανάστευση.Απο την άλλη το work life balance της Σουηδίας δεν υπάρχει πουθενά στην Ευρώπη,όμως η Σουηδία λόγω της προσφυγικής κρίσης είναι η χώρα με την μεγαλύτερη εγκληματικότητα άρα υπάρχει λίγο φόβος.Αρα για εμενα Γερμανια και Σουηδία με την Γερμανια πρώτη λόγω ασφαλείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κι εγώ δεν θα ήθελα να φύγω από την χώρα μου , αλλά για να απαντήσω στην ερώτηση , θα επέλεγα μια μεσογειακή χώρα πάλι που δεν υπάρχει απόκλιση στον τρόπο ζωής , οπότε θα επέλεγα Ισπανία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αν μετανάστευα θα καλυτέρευε κάτι. Νομίζω ότι αν το γρασίδι του γείτονα φαίνεται πιο πράσινο, είναι γιατί αντί για λίπασμα του ρίχνει σκ@τα. Τι θέλω να πω. Ότι όλες οι χώρες έχουν καλά και άσχημα κι αν κάποια απ'έξω φαίνεται να έχει κάτι καλύτερο, από μέσα θα έχει και κάτι χειρότερο. Το ισοζυγιο νομίζω πάνω κάτω βγαίνει το ίδιο παντού κι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που θα ήταν σίγουρα χειρότερα, το ίδιο θα μου ήταν όπου κι αν έμενα. Γενικά νομίζω είναι ελάχιστες οι εξαιρέσεις του "ίσα βάρκα, ίσα νερά". Τώρα, αν μου έλεγες ότι από αύριο η Ελλάδα δεν υπάρχει, νομίζω θα πήγαινα Ιρλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δυστυχώς ΔΕΝ βγαινει πάνω κάτω παντου το ιδιο. Υπάρχουν χωρες που ειναι ανεπτυγμένες και χώρες που βολοδέρνουν λογω συνολικης νοοτροπιας φυσικά και κινησεων ηγετών πολιτικών και πολιτών.

Δεν μπορεις να συγκρινεις τις ΗΠΑ με την Ελλάδα εκει οι μισθοι ειναι σαφώς ανώτεροι (φιλος που έφυγε τσιμπάει ηδη 3000 ευρώ το μήνα) οτι εξοδα και αν έχει ένα χιλιάρικο θα του μένει στην άκρη. Εδώ του λέγανε να δουλεψει με 600 ευρώ. Κατοχος πτυχιου ΠΑΠΕΙ και μεταπτυχιακού και άψογα Αγγλικά σε βαθμο προφίσιενσι. Εδω οποιος παιρνει 1000 ευρώ εκει γυρω στο χιλιάρικο 200 πάνω 100 κάτω θεωρειται πλουσιος!!!!! Εκει φτάσαμε. Καλα εκανε και έφυγε. Τους περιφρονησε και τους ειπε οτι εγω εχω πολυ μεγαλυτερη αξια απο αυτη που νομιζετε εσεις εδω οι εταιρειες της πλάκας στην Ελλάδα!

Βεβαια στις ΗΠΑ ο κοσμος δεν κοροϊδευει , έχουν υποχρεώσεις και δικαιωματα. Αλλα δινουν μεγάλη έμφαση στις υποχρεωσεις και την αποδοτικοτητα. Δηλαδη αυτα που ακουμε σαν δηλώσεις Υπουργων πχ του πολιτη (Παπακωστα) δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να τα ακουσεις στην Αμερικη ακριβως γιατι ο καθενας εκει που βρισκεται ειναι για να κάνει εργο και αν κάτι δεν πηγαινε καλά θα εφευγε γρηγορα με συνοπτικές διαδικασιες.

Οποτε μάλλον δεν ειναι πάνω κάτω παντου το ιδιο αλλα η διαφορα στην νοοτροπια μπορει να ειναι χαοτικη. Μη ξεχνάμε τη φράση των Ευρωπαιων "Οι έΛΛηνες δεν αρκει να ψηφιζουν νομους (σ.σ. για να μας κοροϊδευουν οτι κάτι κάνουν) αλλα θα πρέπει και να τους εφαρμοζουν"

πχ οταν ακους απο πολιτικους λογια και κουβεντες γενικές και αοριστες και δεν σου λεει κανεις τι θα πρέπει να κάνει ειτε αυτος ειτε εσυ καταλαβαινεις πως προκειται για πυροτεχνημα και πως ζουμε σε μια χωρα που ο ένας προσπαθει να κοροϊδεψει τον άλλον - καθενας κάνει ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ άπειρα τα παραδειγματα το τελευταιο καιρο και βεβαια ο καθενας κοιτάζει τη πάρτη του (εδω ο πρωθυπουργος δεν στηριξε ποτέ τον υπουργο των εξωτερικων του) υπάρχει αυτο στην Αμερικη; Αυτα σε ανεπτυγμένες χωρες δεν υπάρχουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μπορεί να εξιδανικεύουμε μερικες χώρες και να λέμε ότι όλα είναι καλύτερα εκεί και ότι η ζωή είναι αλλιως και ότι μας αρέσει το κρύο και ότι δεν είμαστε ούτε εμεις ανοιχτοί άνθρωποι όποτε θα ταιριάζαμε εκεί πάνω κτλ κτλ. Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική :P Και εγώ έλεγα ότι προτιμώ το κρύο και ότι σιχαίνομαι την ζέστη. Και εγώ έλεγα ότι δεν ειμαι πολύ ανοιχτός άνθρωπος. Και γι’αυτο επέλεξα να περάσω 6 μηνες σε μια βόρεια χώρα, για να δω πως θα μου φαινόταν. Ε λοιπόν, μετά από μια βδομάδα με θερμοκρασίες από -5 έως -10 νοστάλγησα ακόμα και αυτή την ζέστη που μισούσα :P Για να μην αναφέρω το ΠΟΣΟ μου έλειψε η θάλασσα. Δεν συγκρίνεται τίποτα με την θάλασσα για εμενα. Δεν αντέχω σε μέρη (ποσο μαλλον χώρες) που δεν έχουν θάλασσα (ή έχουν σε ένα μικρό μέρος τους στην άλλη άκρη τους). Επίσης, οι άνθρωποι στον βορρά δεν είναι απαραίτητα κλειστοί. Απλά έχουν ήδη τους φίλους τους και δεν τους ενδιαφέρει και τόσο να γνωρίσουν και να κάνουν παρεα με ξένους. Ειδικά αν δεν μιλατε την γλώσσα τους. Για εμενα προσωπικά δυστυχώς η Ελλάδα σαν φύση και σαν κλίμα δεν συγκρίνεται με καμία χώρα, ο,τι και να λέμε.
Αυτό δεν σημαινει ομως ότι θέλω να μείνω στην Ελλάδα. Γιατί όντως σε όλους τους υπόλοιπους τομείς είμαστε αρκετά πίσω και έξω υπάρχει καλύτερη οργάνωση, καλύτεροι δημόσιοι χώροι, πράσινο, εκδηλώσεις... Και επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και θέλω το καλύτερο, εννοείται ότι θα ήθελα να δουλέψω έξω και να ζήσω σε κάποια άλλη χώρα. Ισως όχι για πάντα, αλλά για κάποιο διάστημα σίγουρα. Ετσι και αλλιως ειμαι άτομο που βαριέμαι παρα πολύ και θέλω αλλαγές στην ζωή μου συνέχεια. Έχω ακούσει αποτρεπτικά λόγια από ανθρώπους που ζουν εκεί αλλά θα ήθελα να ζήσω στην Σουηδία. :hmm: Ίσως και στο Βέλγιο ή στην Ολλανδία. Το ιδανικό πάντως θα ήταν να μεταναστεύσω στην Ιταλία :P Πανέμορφη χώρα με υπέροχο κλίμα και ανθρώπους :inlove: Δυστυχώς από δουλειες είναι και αυτοί στην ίδια μοίρα με εμας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δικό μου λάθος που χρησιμοποίησα οικονομικό όρο για να περιγράψω κάτι συνολικό. Επιπλέον νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα οπτικής και ούτε που θα μπω στον κόπο να αναλυσω το σκεπτικό μου. Τέτοιες απόψεις είναι καθαρά προσωπικές. Πάντως η Αμερική νομίζω είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα της ανισότητας και των άκρων, με μεγάλο ποσοστό παραβατικότητας και θνησιμότητας. Στην Ελλάδα νομίζουμε ότι πχ τα Εξάρχεια είναι γκέτο, για πήγαινε σε πραγματικό γκέτο κι αν βγεις να μας πεις την εμπειρία σου! Κι άσε τα ακραία φαινόμενα, για να θεωρήσω ότι κάπου το επίπεδο ζωής είναι καλύτερο, αυτό που θα κοίταζα είναι τα βασικά όπως ιατρική περίθαλψη. Στην Αμερική αν χτύπα ξύλο νοσηλευτείς, θα πρέπει να πουλήσεις νεφρό για να καλύψεις τα έξοδα. Τώρα στα μικροπολιτικά που αναφέρεσαι δεν θέλω να σχολιάσω γιατί θα ανοίξει τεράστιο θέμα, πάντως αν ανεπτυγμένο σημαίνει όξυνση των αντιθέσεων, δεν θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο ούτε θα το θεωρούσα ουσιαστική αναπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Οπουδηποτε υπαρχουν αξιολογοι ανθρωποι.Αυτο νομιζω μετραει περισσοτερο και απο το κλιμα και απο ολα,διοτι σε αυτα προσαρμοζεσαι.Απο την αλλη ειναι δυσκολο να προσαρμοσεις τους αλλους γυρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν ειναι θέμα οπτικής ειναι θέμα πραγματικοτητας. Δεν ειναι το προβλημα οτι εγω τα βλέπω ετσι τα πράγματα , ετσι ειναι! Και ανέλυσε την οπτική σου να δουμε εν παση περιπτωση δεν μπορουμε να κανουμε κουβεντες με μισολογα. Εγω σου έχω έτοιμα παραδειγματα για κάθε κατασταση. Παρακολουθω επικαιροτητα ειμαι μέσα στην καθημερινοτητα και βλέπω τι γινεται γυρω μου. Νομιζω το να εθελοτυφλουμε δεν βοηθάει πουθενά. Κυριως στο να διορθωθουμε.


Ο κοσμος θέλει λύσεις και δράση απο λογια χορτάσαμε.


Θα τρωγε ξύλο αστυνομικος στην Αμερικη..... την επομενη στιγμη θα ειχαν ξηλώσει τον αξιωματικο υπευθυνο που δεν έστειλε ενισχυσεις και θα ειχαν παραιτηθει και οι Υπουργοι. Γιατι αυτο δειχνει ανικανοτητα να χειριστεις ενα τοσο σοβαρο περιστατικο αρα δεν κάνεις αρα φευγεις αυτη ειναι η λογική στην Αμερική με την οποια συμφωνώ. Παιδια δεν ειναι τοσο μπάχαλο σε άλλες χωρες το πράγμα. Μην λέμε οτι θέλουμε.


"Παρακολουθουμε με ηρεμια .... σας ειπαμε να μην κάνετε φασαριες" αυτη ηταν η απαντηση ... α και οι αστυνομικοι να αυτοπροστατευονται και να μην ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ :loltooth: (να βάζουν και απο τη τσέπη τους για τα αλεξισφαιρα και τον εξοπλισμο) και εμεις οι βουλευταδες να τσιμπάμε και επιδοτηση ενοικιου 12000 ευρω το χρονο (καταργηθηκε μετα απο τρομερο κράξιμο) αυτη ειναι η κατασταση και δεν εινα οπτική του καθενος μιλαμε με γεγονοτα. Καθε μερα παρακολουθω επικαιροτητα. Κάθε μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπουδηποτε υπαρχουν αξιολογοι ανθρωποι.Αυτο νομιζω μετραει περισσοτερο και απο το κλιμα και απο ολα,διοτι σε αυτα προσαρμοζεσαι.Απο την αλλη ειναι δυσκολο να προσαρμοσεις τους αλλους γυρω σου.


Σε αυτό διαφωνώ. Θεωρώ ότι αξιόλογους ανθρώπους(όπως τέλος πάντων ο καθένας μας το ορίζει αυτό) μπορεί να βρει κανείς παντού. Τα υπόλοιπα (κλίμα, εργασία) είναι πιο συγκεκριμένα σε κάθε χώρα και προφανώς σε μερικές υπερτερούν έναντι άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Σε αυτό διαφωνώ. Θεωρώ ότι αξιόλογους ανθρώπους(όπως τέλος πάντων ο καθένας μας το ορίζει αυτό) μπορεί να βρει κανείς παντού. Τα υπόλοιπα (κλίμα, εργασία) είναι πιο συγκεκριμένα σε κάθε χώρα και προφανώς σε μερικές υπερτερούν έναντι άλλων.
Το ίδιο πράγμα λες με τον Νίκο. Πού διαφωνείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Σε αυτό διαφωνώ. Θεωρώ ότι αξιόλογους ανθρώπους(όπως τέλος πάντων ο καθένας μας το ορίζει αυτό) μπορεί να βρει κανείς παντού. Τα υπόλοιπα (κλίμα, εργασία) είναι πιο συγκεκριμένα σε κάθε χώρα και προφανώς σε μερικές υπερτερούν έναντι άλλων.

Εχεις ενα δικιο επρεπε να το ορισω.Αξιολογους ανθρωπους δεν εννοω οτι στην Ελλαδα ή στη Γαλλια για παραδειγμα,δεν αξιζουν οι ανθρωποι αλλα λογου χαρη στον Καναδα αξιζουν αρα θα πας εκει. Αναφερομαι στους ανθρωπους που θεωρει ο καθενας αξιολογους & αγαπητους για εκεινον.Νομιζω ειναι αυτονοητο οτι δεν εχει νοημα να πας σε μια χωρα που δεν θα εισαι κοντα στους ανθρωπους που αγαπας,η τουλαχιστον δεν θα ηθελες εαν μπορουσες να πας σε μια τετοια χωρα. Βεβαια μπορει να το κανεις για επαγγελματικους λογους που ειναι κατανοητο και δεκτο,ωστοσο στο τελος κανεις τις επιλογες σου και πρεπει να δεχτεις το αποτελεσμα. Ειναι σωστο επομενως να ζυγιζει καλα κανεις τα + και τα - απο πριν,να καταλαβει τα θελω του και τι τον κανει ευτυχισμενο,ωστε τελικα να μπορεσει να επιλεξει το καλυτερο για εκεινον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Λοιπον εννοειται ψηφισα ΗΠΑ!


Οσο για τα επιδοματα ..... αναρωτηθηκε κανεις ολα αυτα τα "δωρεαν" παροχές και καλα που έχουμε τοσα χρονια αν δεν τα πληρωσαμε ξανα και ξανα απο φορους και ιστοριες εκτακτες που μας βγάζουν καθε μηνα, δεν υπάρχει τιποτα τσάμπα θα πρέπει να πληρώσεις τον γιατρο που σε εξετάζει και για να τον πληρώσεις θα πρέπει να προσπαθεις να δουλευεις και να εισαι ενα χρησιμο μέλος στη κοινωνια.



Ο γιατρος που θα σε εξετάσει απο που θα πληρωθει για τη δουλεια που κάνει ;;; οι οικονοολογοι έχουν σαν αξιωμα οτι δεν υπάρχει δωρεάν γευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top