Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Και ανέλυσε την οπτική σου να δουμε εν παση περιπτωση δεν μπορουμε να κανουμε κουβεντες με μισολογα. Παρακολουθω επικαιροτητα ειμαι μέσα στην καθημερινοτητα και βλέπω τι γινεται γυρω μου. Νομιζω το να εθελοτυφλουμε δεν βοηθάει πουθενά. Κυριως στο να διορθωθουμε.
Καθε μερα παρακολουθω επικαιροτητα. Κάθε μερα.


Μπορείς να μας ορίσεις την ανάπτυξη και τον πολιτισμό κατά το πώς τα αντιλαμβάνεσαι εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,806 μηνύματα.
Μπορείς να μας ορίσεις την ανάπτυξη και τον πολιτισμό κατά το πως τα αντιλαμβάνεσαι εσύ;

Δεν ειναι πως το αντιλαμβανομαι εγω αγαπητη μου ουτε ειναι δικη μου οπτική μονο. Ειναι γενική κατασταση που επικρατει. Βλέπω τι γινεται και βγάζω ενα συμπέρασμα νομιζω έχουμε πάει ολοι σχολειο και πανεπιστημιο μπορουμε να κρινουμε μια κατασταση απλή και να βγάλουμε ενα συμπέρασμα απο το να χανομαστε τωρα σε συζητησεις φιλοσοφικες. Σορρυ κιολας.

1. Μειωση της ανεργιας , σοβαρη αγορά εργασιες με σοβαρές ευκαιριες για το 70% του μάχιμου πληθυσμου και (οχι για το 20% και τους έχοντες το βυσμα) δεν μπορει εμενα ο άλλος να μου λέει εχω 3 πτυχια στέλνω εδω και 3 μηνες βιογραφικά και οι μονοι που με καλούνε ειναι κάτι εταιρειες της πλάκας προωθησης διαφημιστικές με μισθο αναλογα τα ποσοστα και τις πωλήσεις.

2. Ασφάλεια στους δρομους (φτάσαμε στο ναδιρ με το κλεισιμο μεγάλων πανεπιστημιων επειδη λογω του ασυλου εχουν γινει ορμητηριο και στέκι κακοποιών) επισης τοσοι κακοποιοι λογω του παρασκευοπουλου κυκλοφορουν αναμεσα μας. Εσενα μπορει (οχι εσενα γενικά πάει το εσενα) να μην σε απασχολει αλλα ο ανθρωπακος που έχει μια επιχειρηση στο κέντρο πονάει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ και ορεξη για ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ κουβέντες.

3. Μειωση της διαφθορας και της διαπλοκής ειτε με απολύσεις ειτε με πειθαρχικές ποινές. Δεν μπορει ο άλλος να ειναι λαμογιο και να μένει στη θέση του κάνοντας του και καλά ενορκη διοικητική εξεταση ... οπως ο άλλος τα άρπαγε 10 χρονια στο πανεπιστημιο εκβιαζε τους φοιτητες του καναμε λέει επιπληξη..... ναι ιδρωσε το αυτι του. Με τη μια έλα εδω τι κάνεις εδω μπαινουν και 2-3 μάρτυρες απευθειας διαθεσιμοτητα. Οπως στην Αμερικη και μετά αντε γεια. Εδω πρέπει να ανεχεσαι τον καθε εναν ακαταλληλο να σε ταλαιπωρει για να δουλέψει το συστημα μετά απο .... 5-10 χρονια. Αυτο συμβαινει επειδη η νομοθεσια ειναι χαοτική και οχι απλή. Επισης δεν εφαρμοζεται οταν πρέπει. Τα δικαστηρια αργούν ..... και πάει λεγοντας.


Αν δεν πιστευεις στα παραπανω 3 έχω να σου παραθέσω δημοσιεύματα για κάθε ενα απο αυτα τουλαχιστον 2-3.

Αυτο ειναι αναπτυξη και ποιοτητα ζωης; έχει ενας πολιτης προβλημα ..... και βλέπει οτι δεν λυνεται. Ε λογικο να απυηδησει και να πει πάω τουλάχιστον αλλου να μπορω να συνενοηθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Λοιπον εγω ψηφισα Γερμανια!
Για οσους δεν ξερουν κανω εδω και ενα χρονο Γερμανικα για να φυγω Γερμανια για εργασια στο μελλον.Για εμενα η Γερμανια ειναι τοπ γιατι.
1 πολλες ευκαιριες
2 υψηλοι μισθοι
3 μπορει η φορολογια να ειναι 40% ομως εχεις αριστους δρομους,αριστη εκπαιδευση και αλλες παροχες σε πολυ καλο επιπεδο
4 μου αρεσει η οργανωση των Γερμανων.

Παιδια οχι Σουηδια η χωρα ειναι υπο καταρρευση βιασμοι καθε μερα δολοφωνιες και εγκληματα σας συμβουλευα να μην πατε.Αν θελετε Σκανδιναβια τοτε Δανια για εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1. Μειωση της ανεργιας

2. Ασφάλεια στους δρομους (φτάσαμε στο ναδιρ με το κλεισιμο μεγάλων πανεπιστημιων επειδη λογω του ασυλου εχουν γινει ορμητηριο και στέκι κακοποιών) επισης τοσοι κακοποιοι λογω του παρασκευοπουλου κυκλοφορουν αναμεσα μας. Εσενα μπορει (οχι εσενα γενικά πάει το εσενα) να μην σε απασχολει αλλα ο ανθρωπακος που έχει μια επιχειρηση στο κέντρο πονάει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ και ορεξη για ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ κουβέντες.

3. Μειωση της διαφθορας και της διαπλοκής

Να ξεκαθαρίσω ότι γενικά δεν με βρίσκεις αντίθετη. Είναι μερικά από τα άπειρα που πρέπει να γίνουν. Τώρα όσο για τον ανθρωπάκο που αναφέρεις ,την έλλειψη φιλοσοφίας πληρώνει, όπως και την αδράνειά του και εν μέρει είναι άξιος της μοίρας του. Τα περιμένουμε όλα από την κυβέρνηση η οποία έχει δείξει πόσο γραμμένους μας έχει και μάλιστα φτάνουμε σε τέτοιο επίπεδο ανοησίας που πωρωνόμαστε και με τις διάφορες αποχρώσεις τις, αντί να δούμε τα σκ@!@ που επί της ουσίας εμείς οι ίδιοι αφήνουμε να στοιβάζονται.
Είναι πιο εύκολο να την κάνεις με ελαφρά και να πλέξεις τον παιάνα μιας άλλης χώρας, βλέποντας μοναχά τί σου λείπει στην πατρίδα σου (συνήθως όλοι αναφερόμαστε στο υλικό κομμάτι, γιατί έχουμε γίνει ένα με την ύλη) , παρά να κάτσεις και να μαζέψεις τα σκα@@ σου και όλους αυτούς που επέτρεψες είτε εσύ, είτε οι γύρω σου να τα πολλαπλασιάζουν μέρα με τη μέρα και να φτιάξεις ένα κράτος (=δύναμη) με πολιτισμό (κι όχι τον ψευτοπολιτισμό που επικαλούνται δεξιά και αριστερά σήμερα).
Τέλος, δεν έχει καμία σημασία αν ενημερώνεσαι,από που ενημερώνεσαι και πόσο ενημερώνεσαι σε σχέση με τους άλλους ,αν δεν έχεις την κριτική σκέψη ως εργαλείο επεξεργασίας. Και αναρωτιέμαι τί πιστεύεις ότι θα γίνει αν όλοι ασπαστούν το σκεπτικό της μετανάστευσης για τα ΛΕΦΤΑ και την καλή δουλεία-αναγνωρισιμότητα που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμά σου;

Λοιπον εγω ψηφισα Γερμανια!
Για οσους δεν ξερουν κανω εδω και ενα χρονο Γερμανικα για να φυγω Γερμανια για εργασια στο μελλον.Για εμενα η Γερμανια ειναι τοπ γιατι.
1 πολλες ευκαιριες
2 υψηλοι μισθοι
3 μπορει η φορολογια να ειναι 40% ομως εχεις αριστους δρομους,αριστη εκπαιδευση και αλλες παροχες σε πολυ καλο επιπεδο
4 μου αρεσει η οργανωση των Γερμανων.

Παιδια οχι Σουηδια η χωρα ειναι υπο καταρρευση βιασμοι καθε μερα δολοφωνιες και εγκληματα σας συμβουλευα να μην πατε.Αν θελετε Σκανδιναβια τοτε Δανια για εμενα.

Και τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα υπάρχει Γερμανία όπως την βλέπεις σήμερα, όταν αποφασίσεις να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Η Γερμανια ειναι μια ισχυρη οικονομια(νο1 στην ευρωπη) που αναπτυσεται σταθερα.Επισης που να παω?Μηπωσ Σουηδια?ουτε καν.Η μονη καλη λυση ειναι Γερμανια -Δανια για εμενα.Βεβαια αυτη ειναι δικη μου αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η Γερμανια ειναι μια ισχυρη οικονομια(νο1 στην ευρωπη) που αναπτυσεται σταθερα.Επισης που να παω?Μηπωσ Σουηδια?ουτε καν.Η μονη καλη λυση ειναι Γερμανια -Δανια για εμενα.Βεβαια αυτη ειναι δικη μου αποψη.


Ακριβώς ΕΙΝΑΙ. Το θέμα είναι αν θα είναι ή νομίζεις ότι θα μπορεί να θρέψει όλους αυτούς που κουβαλιόνται εκεί πέρα επ'άπειρον. Ή νομίζεις ότι εκεί δεν έχει ήδη αυτά που ανέφερες για την Σουηδία και ότι αυτά δεν θα πολλαπλασιαστούν; Ψάξε λίγο καλύτερα να δεις πόσω έκρυθμη είναι η κατάσταση τον τελευταίο καιρό κι εκεί.

Αυτο ειναι αναπτυξη και ποιοτητα ζωης; έχει ενας πολιτης προβλημα ..... και βλέπει οτι δεν λυνεται. Ε λογικο να απυηδησει και να πει πάω τουλάχιστον αλλου να μπορω να συνενοηθω.

Έχουμε διαφορετική αντίληψη της λογικής και της έννοιας του πολίτου.

Αρχική δημοσίευση από: Devil
...νομιζω έχουμε πάει ολοι σχολειο και πανεπιστημιο μπορουμε να κρινουμε μια κατασταση απλή και να βγάλουμε ενα συμπέρασμα απο το να χανομαστε τωρα σε συζητησεις φιλοσοφικες.
Αυτό είναι άλλο μείζον θέμα, ότι οι περισσότεροι νομίζουν ότι στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο ειδικά, μαθαίνουν να αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη ενώ επί της ουσίας παπαγαλίζουν ότι τους μάθουν.

Υ.Γ προς Himela: Συγγνώμη για τον κόπο σου να ενώνεις τα μηνύματα μου, αλλά δεν ξέρω να τo κάνω από μόνη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,806 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω ότι γενικά δεν με βρίσκεις αντίθετη. Είναι μερικά από τα άπειρα που πρέπει να γίνουν. Τώρα όσο για τον ανθρωπάκο που αναφέρεις ,την έλλειψη φιλοσοφίας πληρώνει, όπως και την αδράνειά του και εν μέρει είναι άξιος της μοίρας του. Τα περιμένουμε όλα από την κυβέρνηση η οποία έχει δείξει πόσο γραμμένους μας έχει και μάλιστα φτάνουμε σε τέτοιο επίπεδο ανοησίας που πωρωνόμαστε και με τις διάφορες αποχρώσεις τις, αντί να δούμε τα σκ@!@ που επί της ουσίας εμείς οι ίδιοι αφήνουμε να στοιβάζονται.
Είναι πιο εύκολο να την κάνεις με ελαφρά και να πλέξεις τον παιάνα μιας άλλης χώρας, βλέποντας μοναχά τί σου λείπει στην πατρίδα σου (συνήθως όλοι αναφερόμαστε στο υλικό κομμάτι, γιατί έχουμε γίνει ένα με την ύλη) , παρά να κάτσεις και να μαζέψεις τα σκα@@ σου και όλους αυτούς που επέτρεψες είτε εσύ, είτε οι γύρω σου να τα πολλαπλασιάζουν μέρα με τη μέρα και να φτιάξεις ένα κράτος (=δύναμη) με πολιτισμό (κι όχι τον ψευτοπολιτισμό που επικαλούνται δεξιά και αριστερά σήμερα).
Τέλος, δεν έχει καμία σημασία αν ενημερώνεσαι,από που ενημερώνεσαι και πόσο ενημερώνεσαι σε σχέση με τους άλλους ,αν δεν έχεις την κριτική σκέψη ως εργαλείο επεξεργασίας. Και αναρωτιέμαι τί πιστεύεις ότι θα γίνει αν όλοι ασπαστούν το σκεπτικό της μετανάστευσης για τα ΛΕΦΤΑ και την καλή δουλεία-αναγνωρισιμότητα που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμά σου;



Και τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα υπάρχει Γερμανία όπως την βλέπεις σήμερα, όταν αποφασίσεις να πας;

Θα γινει οτι γινεται και με τους μέσα! Ο καθενας θα κοιτάξει το συμφέρον του και πως να βολευτει! Αυτο θα γινει :loltooth:
και ανττι να κάθεται εδω να παιδευεται θα γυρισει σελιδα στη ζωη του και θα ζήσει οπως του αξιζει. Με το μισθο που του αξιζει , με το σπιτι που του αξιζει , τις γυναικες και γενικά τις ευκαιριες που του αξιζουν. Δεν θα κακολογουσα καθολου έναν τέτοον άνθρωπο. Ειδικα οσο στην εξουσια έχουμε παλι τους ιδιους και τους ιδιους. Και βλέπω απο τις δηλώσεις και τις κινήσεις τους οτι δεν θέλουν να αλλάξει και τιποτα. Τα ιδια συνδικατα τις ιδιες γραφειοκρατιες τα ιδια μαγαζάκια (παραμάγαζα) κτλπ κτλπ. Σηκω φυγε που λεει να βρεις την υγεια σου.

Αυτη τη στιγμη έχω 2 γνωστους άνεργους ... πτυχια - μεταπτυχιακα κτλπ. μένουν με τους γονεις , ειναι μονοι τους (χωρις κοπελα) και γενικά δεν ζουν τη ζωή τη φυσιολογική του ανεξάρτητου ενήλικα. Και ολα αυτα γιατι έτυχε να ειναι σε αυτη τη χωρα αυτη τη περιοδο με αυτη τη κριση. Στο εξωτερικο σε 1 μηνα μεσα θα ειχαν βρει δουλεια και θα ειχαν μπει σε μια σειρά μέσα σε ενα χρονο θα ειχαν βρει και συντροφια και μπορει να συζούσαν κιολας. Και μονο σε αυτη τη σκέψη τα δινεις ολα και φευγεις. Το συστημα ειναι σαν την Λερναια Υδρα κοβεις ενα κεφάλι και πετάγονται αλλα 5 και ποτέ δεν θα μπορέσεις να φτάσεις στη καρδια ... δεν θα σε αφησουν τα άλλα "κεφάλια" που βολευονται με αυτο το συστημα.

Έχουμε διαφορετική αντίληψη της λογικής και της έννοιας του πολίτου.


Αυτό είναι άλλο μείζον θέμα, ότι οι περισσότεροι νομίζουν ότι στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο ειδικά, μαθαίνουν να αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη ενώ επί της ουσίας παπαγαλίζουν ότι τους μάθουν.


Έχουμε διαφορετική αντιληψη ισως επειδη αυτα που λέω δεν σε αγγιζουν. Πχ δεν έχεις μαγαζι στο κέντρο να απειλειται η περιουσια σου απο την αδιαφορια της πολιτειας. Επισης δεν εισαι σε μια Υπηρεσια να σου έχουν φορτωσει 2-3 λαμογια τεμπελοσκυλα να εισαι υπευθυνος τους και να μην μπορεις να τους διώξεις και εύκολα και να σου λενε δεν έχουμε που να τους πάμε προσπαθησε να τους κερδισεις χαχα τι να κερδισω ρε παιδια ή κανουν για τη δουλειά ή δεν κανουν μηπως θα πρέπει να τους πεισω κιολας; και τέλος δεν εισαι φοιτητρια ή φοιτητης να θές να πας να παρακολουθησεις τα μαθηματα σου και να έρχονται οι αλητες οι εμποροι ναρκωτικων που για μενα τι νομοι παρασκευοπουλου και ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ.,.... ΟΠως στο Χονκ - Κονγκ σε έπιασαν με ναρκωτικα να κάνεις το βαποράκι. 20 χρονια φυλακή.

Σου εγραψα και πριν οτι εμενα ο σκοπος μου δεν ειναι να κάνω φιλοσοφικη συζητηση για το τι πιστευει ο καθενας οτι ειναι ο πολιτης και το κράτος εγω βλέπω τι γινεται στην επικαιροτητα , μιλάω και με απλο κοσμο βλέπω οτι κάποιοι υποφέρουν και άλλοι σφυριζουν αδιάφορα ριχνοντας το μπαλάκι αλλού (οπως κανει και η κ.Υπουργος προστασιας του Ρουβικωνα ... ε του πολιτη ήθελα να πω). :loltooth: :loltooth:


ΥΓ Προφανως περιμενω απο την κυβερνηση γιατι παιρνουν πολλά λεφτα κάθε μηνα για να λύνουν τα προβληματα του κοσμου. Περισσοτερα και απο έναν ιπτάμενο που κάθε μέρα πετάει και βάζει τη ζωη του σε κινδυνο (τα τριπλάσια).


ΥΓ2 Μολις το παιδι θα λέει μπαμπα θέλω να φάω ή δεν θα 'εχεις να βάλεις πετρελαιο επειδη δεν έχεις λεφτά για να ζεσταθεις και αν αναψεις θερμοπομπο η ΔΕΗ θα σου έρθει κανα 500αρι. Θα ξαναμιλησυμε για τα υλικα αγαθα και τη σημασια τους. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Και βλέπω απο τις δηλώσεις και τις κινήσεις τους οτι δεν θέλουν να αλλάξει και τιποτα. Τα ιδια συνδικατα τις ιδιες γραφειοκρατιες τα ιδια μαγαζάκια (παραμάγαζα) κτλπ κτλπ. Σηκω φυγε που λεει να βρεις την υγεια σου.

2.Το συστημα ειναι σαν την Λερναια Υδρα κοβεις ενα κεφάλι και πετάγονται αλλα 5 και ποτέ δεν θα μπορέσεις να φτάσεις στη καρδια ... δεν θα σε αφησουν τα άλλα "κεφάλια" που βολευονται με αυτο το συστημα.

1.Γιατί ποιός θα τους σταματήσει, πολίτες όπως τους αντιλαμβάνεσαι εσύ; Δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά πολίτης που κάθεται σε μία χώρα μόνο σε περίοδο ευημερίας της, δεν προσπαθεί καθόλου ο ίδιος για αυτή και βλέπει κάποιους να την καταστρέφουν, είναι το ίδιο προδότης και προκαλεί την ίδια συμφορά όσο οι από πάνω του. Άλλωστε υποτίθεται ότι με την δική του ανέχεια -αν όχι και βούληση- αποκτούν την εξουσία και γίνονται άρχοντες.
2.Η Λερναία Ύδρα υπάρχει παντού, ακόμα και στις καλύτερες χώρες που αναφέρεσαι και θα υπάρχει πάντα όσο ο πολίτης θεωρεί τον εαυτό του ανθρωπάκο και πως οι υποχρεώσεις του παύουν όταν η χώρα του βουλιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Φιλη μου η Γερμανια εχει την δυναμη να βαλει ταξη.

Αν τωρα θες ηρεμη χωρα τοτε Δανια ειναι η καλυτερη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,806 μηνύματα.
1.Γιατί ποιός θα τους σταματήσει, πολίτες όπως τους αντιλαμβάνεσαι εσύ; Δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά πολίτης που κάθεται σε μία χώρα μόνο σε περίοδο ευημερίας της, δεν προσπαθεί καθόλου ο ίδιος για αυτή και βλέπει κάποιους να την καταστρέφουν, είναι το ίδιο προδότης και προκαλεί την ίδια συμφορά όσο οι από πάνω του. Άλλωστε υποτίθεται ότι με την δική του ανέχεια -αν όχι και βούληση- αποκτούν την εξουσία και γίνονται άρχοντες.
2.Η Λερναία Ύδρα υπάρχει παντού, ακόμα και στις καλύτερες χώρες που αναφέρεσαι και θα υπάρχει πάντα όσο ο πολίτης θεωρεί τον εαυτό του ανθρωπάκο και πως οι υποχρεώσεις του παύουν όταν η χώρα του βουλιάζει.


Οχι θα τους σταματησουν αυτοι που ηταν κατα του Ονοματος Μακεδονια στα Σκοπια και πηγαν και έβγαλαν κομμουνιστες στην εξουσια. Άσε μας ρε κωνσταντινο-νάντια :loltooth: το καλυτερο ποστ το διαβασα στη 1η σελιδα που ειχε πάρει και 30 λαϊκ.

Ειμαι τρεις λαλουν και 2 χορευουν λεει για αυτο θα μεινω στην Ελλάδα! :loltooth:


Σιγα μην ειναι προδοτης οποιος φευγει. Μαγκιά του αμα έχει την άκρη. Καλυτερα θα περάσει και θα βγάλει και λεφτά. Οπως ειχε πει ο Μακιαβέλλι προτιμώ να προδωσω ολοκληρο το κοσμο απο το να αφησω το κοσμο να με προδώσει. Και δεν με προσβάλλεις εννοειται. Αλλα δεν ειμαστε και βλάκες. Άλλοι γλεντάνε και άλλοι στην απέξω. Κάτσε ντε.


ΥΓ Εδω ολοκληρος Βενιζελος που έφερε τη συνθηκη των σεβρων τον ριξανε στην άκρη. Και θες τωρα εσυ να μου πεις οτι ένας καθημερινος νέος με ελάχιστες διασυνδέσεις και εξαρτησεις μπορει να βάλει τάξη σε αυτο το μπάχαλο. Ειμαστε περιεργη ράτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Υ.Γ προς Himela: Συγγνώμη για τον κόπο σου να ενώνεις τα μηνύματα μου, αλλά δεν ξέρω να τo κάνω από μόνη μου.
Κανένα πρόβλημα. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Έχουμε διαφορετική αντιληψη ισως επειδη αυτα που λέω δεν σε αγγιζουν.

2. Προφανως περιμενω απο την κυβερνηση γιατι παιρνουν πολλά λεφτα κάθε μηνα για να λύνουν τα προβληματα του κοσμου. Περισσοτερα και απο έναν ιπτάμενο που κάθε μέρα πετάει και βάζει τη ζωη του σε κινδυνο (τα τριπλάσια).


3. Μολις το παιδι θα λέει μπαμπα θέλω να φάω ή δεν θα 'εχεις να βάλεις πετρελαιο επειδη δεν έχεις λεφτά για να ζεσταθεις και αν αναψεις θερμοπομπο η ΔΕΗ θα σου έρθει κανα 500αρι. Θα ξαναμιλησυμε για τα υλικα αγαθα και τη σημασια τους. :loltooth:


1. Κάνεις λάθος, σαν πολίτη αυτής εδώ της χώρας με αγγίζουν και θα με αγγίζουν είτε έχω δουλειά είτε δεν έχω, είτε έχω λεφτά είτε είμαι φτωχή, είτε έχω οικογένεια είτε δεν έχω, είτε μένω σε γκέτο είτε μένω σε ευπρεπή περιοχή. Απλώς εγώ δεν πιστεύω ότι πατρίδα είναι όποια χώρα μας εξασφαλίζει υψηλό επίπεδο ζωής.
2.Δεν διαφωνούμε ολικά. Απλώς εσύ κατηγορείς τους άρχοντες της πολιτείας, επειδή πιθανότατα δεν τους εξέλεξες και τους υποστηρικτές τους βέβαια -είτε ομο'ι'δεάτες, είτε μη με την εξουσία-, που είναι πράγματι μια Λερναία Ύδρα με δικαιολογία ότι εφόσον τους πληρώνεις έχεις το δικαίωμα να αποποιηθείς κάθε ευθύνη που σου αναλογεί. Εν αντιθέσει, εγώ ρίχνω το φταίξιμο σε όλους μας. Και σε αυτούς που έχουν άμεσο κέρδος και σε αυτούς που έχουν έμμεσο κέρδος και σε αυτούς που δεν έχουν κανένα κέρδος. Διότι όλοι κάνουμε το ίδιο κακό, οι μεν με την δράση τους και οι δε με την αδράνειά τους!
3. Αν όλοι ασπαστούν το σκεπτικό της εύκολης λύσης- μετανάστευσης, κατά πάσα πιθανότητα τα παιδιά σου θα σε φωνάζουν daddy και θα παραγγέλνουν φαγητό μέσω της τελευταίας έκδοσης του smart phone που θα του έχεις παράσχει ως ελάχιστο δείγμα ανάπτυξης και πολιτισμού, μένοντας στο ζεστό αλλά άδειο από θαλπωρή 3όροφο σπίτι σου και το δικό μου θα μου μιλάει σε μια ακαταλαβίστικη γλώσσα διότι θα είμαι πλέον μειονότητα!

Φιλη μου η Γερμανια εχει την δυναμη να βαλει ταξη.

Αν τωρα θες ηρεμη χωρα τοτε Δανια ειναι η καλυτερη επιλογη.


Ποια δύναμη; Ποιά τάξη; Έχει απολέσει την εθνική της κυριαρχία προ πολλού. Αν ποτέ πετύχεις Γερμανό (γηγενή, όχι αυτούς που πήραν υπηκοότητα τα τελευταία χρόνια) ρώτα τον τί γίνεται. Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο διαδίκτυο να δεις την κατάσταση που επικρατεί εκεί πέρα. Επειδή τους έχει επιτραπεί να παράγουν 5 πράγματα νομίζεις ότι έχουν ισχύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειναι ετσι.

Τοτε αν θελεις ηρεμη χωρα με μεταναστευτικη πολιτικη τοτε Δανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Οχι θα τους σταματησουν αυτοι που ηταν κατα του Ονοματος Μακεδονια στα Σκοπια και πηγαν και έβγαλαν κομμουνιστες στην εξουσια. Άσε μας ρε κωνσταντινο-νάντια :loltooth:

2.Σιγα μην ειναι προδοτης οποιος φευγει. Μαγκιά του αμα έχει την άκρη. Καλυτερα θα περάσει και θα βγάλει και λεφτά. Οπως ειχε πει ο Μακιαβέλλι προτιμώ να προδωσω ολοκληρο το κοσμο απο το να αφησω το κοσμο να με προδώσει. Και δεν με προσβάλλεις εννοειται. Αλλα δεν ειμαστε και βλάκες. Άλλοι γλεντάνε και άλλοι στην απέξω. Κάτσε ντε.


3.ΥΓ Εδω ολοκληρος Βενιζελος που έφερε τη συνθηκη των σεβρων τον ριξανε στην άκρη. Και θες τωρα εσυ να μου πεις οτι ένας καθημερινος νέος με ελάχιστες διασυνδέσεις και εξαρτησεις μπορει να βάλει τάξη σε αυτο το μπάχαλο. Ειμαστε περιεργη ράτσα.

1. Δεν διαφωνώ.
2. Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς γι'αυτό το χωρίο;
3. Την ίδια ιστορία έχουμε διαβάσει, απλά κρατώ τις επιφυλάξεις μου γιατί ο νικητής γράφει πάντα την ιστορία.

Σε κάθε περίπτωση αποκλίνουν οι απόψεις μας ελαφρώς μεν, ουσιαστικώς δε. Παρά ταύτα, υπήρξε ένας υγιής διάλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,806 μηνύματα.
To να μεταναστεύσεις δεν ειναι η εύκολη λύση. Θέλει κοτσια να αφησεις την συνηθεια της πατριδας σου και να πάς σε μια ξένη χώρα για να βρεις την τύχη σου αλλα ειναι και ένα αναγκαιο κακο οταν θεωρεις οτι αυτα που σου δινουν στην πατριδα σου δεν σου αξιζουν. Να κάτσεις να παλέψει για ποιο πράγμα. Μηπως στο ζητησε και κανεις; ήρθε κανεις να σου πει οτι εγω θέλω να αλλαξω και πρέπει να μας βοηθησεις; Ο Βενιζελος το 1922 πηγε να μας κάνει (μας έκανε μια μεγάλη δυναμη) και το ευχαροστω ηταν να τον παραγκωνισουν. Τελικά μια και μιλησες για ιστορια δυστυχως χάσαμε την Σμυρνη και το μισο Αιγαιο. Τωρα δεν θα ειχαμε τους Τουρκους να μας απειλουν αν θέλουμε να εξορυξουμε πετρελαιο.

γιατι με το πετρελαιο πάς μπροστα και βγαζεις φράγκα οχι με τους δανειστες και τις Γερμανιες. Η Γερμανια και η καθε Γερμανια θα κοιτάξει τη πάρτη της. Και προσωπικα δεν θα ηθελα και ποτέ να μπουμε στο ευρώ. Ανεξάρτητο κράτος σαν το Ισραηλ με δικο του νομισμα και δικές του εξορυξεις.

Με το δανεισμο δεν θα τα πας καλά γιατι θα σε τρώνε οι τοκοι και αρα οι δανειστες θα ειναι πιο δυνατοι απο σενα γιατι θα παιρνουν περισσοτερα. Απο το πιο απλο πράγμα ατομικα μπορει να το αντιληφθει κα΄ποιος αυτο πχ απο μια πιστωτική. Μονο αν έχεις κέρδη και βγάζεις περισσοτερα μπορεις να πατήσεις ενα δάνειο ειδαλλως εισαι εξαρτημένος και υπο τους δανειστες.

Το βλέπεις ακομα και σημερα αντι να κοιτάξουμε στρατοπεδο παλατζαρουμε μεταξυ Ρωσιας και ΗΠΑ. Δεν υπάρχει μια σταθερή γραμμή.


ΥΓ Δεν θεωρεισαι προδοτης γιατι δεν σε φώναξε η πατριδα και αρνηθηκες να έρθεις ή δεν βοηθησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα διάλεγα κάποιο μέρος στη νότια Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε όποια χώρα και να είμαι, θέλω να είμαι σε φοιτητούπολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Α.Ο Βενιζελος το 1922 πηγε να μας κάνει (μας έκανε μια μεγάλη δυναμη) και το ευχαροστω ηταν να τον παραγκωνισουν. Τελικά μια και μιλησες για ιστορια δυστυχως χάσαμε την Σμυρνη και το μισο Αιγαιο. Τωρα δεν θα ειχαμε τους Τουρκους να μας απειλουν αν θέλουμε να εξορυξουμε πετρελαιο.

γιατι με το πετρελαιο πάς μπροστα και βγαζεις φράγκα οχι με τους δανειστες και τις Γερμανιες. Η Γερμανια και η καθε Γερμανια θα κοιτάξει τη πάρτη της. Και προσωπικα δεν θα ηθελα και ποτέ να μπουμε στο ευρώ. Ανεξάρτητο κράτος σαν το Ισραηλ με δικο του νομισμα και δικές του εξορυξεις.

Β.ΥΓ Δεν θεωρεισαι προδοτης γιατι δεν σε φώναξε η πατριδα και αρνηθηκες να έρθεις ή δεν βοηθησες.


Α.Ασε το θέμα του δανεισμού είναι μεγάλη ιστορία. Αν θες να μιλήσουμε ιστορικά, απ'το 1832 με δανεικά απελευθερωθήκαμε και επί της ουσίας από τότε κλίναμε και με την βούλα την μέση στους εξωτερικούς παράγοντες. Έπειτα, έχω διαβάσει κι εγώ την ιστορία που παρέθεσες αλλά υπάρχουν κι άλλα στοιχεία που με κάνουν να αμφιβάλλω για το πόσο εθνάρχης ήταν ο Βενιζέλος κι όχι ένας ακόμη προδότης με μεθοδευμένο σχέδιο να παραδοθούν με την συγκατάθεση του απλού λαού τα μέρη που προανέφερες και φυσικά να καταργήσει την βασιλεία που έπρεπε αργά ή γρήγορα να διαλυθεί σε όλα τα βασιλευόμενα κράτη.
Διάβασε κι αυτά:
1. Το 1913 εμπόδισε τον στρατό να συνεχίσει την νικηφόρο πορεία του και να απελευθερώσει αυτό που σήμερα ονομάζουμε Β. Ήπειρο και συν τοις άλλοις κατέπνιξε στην Κορυτσά οποιονδήποτε είχε επαναστατική ιδέα πάνω στο ζήτημα αυτό.
2. Χάρισε το ίδιο έτος τα Δωδεκάνησα στους Ιταλούς για να μην χαλάσουν δήθεν οι ελληνο'ι'ταλικές σχέσεις.
3. Δεν θα αναλύσω την ανταλλαγή των πληθυσμών, οπού χρυσώσαμε τους Τούρκους επί της ουσίας περιουσιακά και γεωγραφικά.
4. Δεν επέτρεψε στους Κύπριους να έχουν βλέψεις για ένωση, γιατί δήθεν δεν είχε έρθει ακόμα το πλήρωμα του χρόνου.
5. Για τα συμφέροντα των Άγγλων φίλων του και με πρόσχημα τις αμοιβαίες παραχωρήσεις ήταν έτοιμος να παραχωρήσει Καβάλα-Δράμα στους Βούλγαρους
6.Συνάμα βέβαια βοήθησε και τους Γερμανούς (συμμάχους των Τούρκων) κατά των Άγγλων αργότερα.
7.Αγνόησε τους Ποντίους (μέγα σφάλμα που το πληρώνουμε μέχρι σήμερα) που του ζητούσαν να βγουν στον πόλεμο αφού πλέον έδειχναν αρνητικά τα μαντάτα στην Μικρά Ασία.
8. Δεν θα μιλήσω καν για το πως χειρίστηκε το Ποντιακό Ζήτημα.
9.Ακούγεται γελοίο σαν επιχείρημα στους πολλούς αλλά προσπάθησε και τα κατάφερε να καταργήσει παντί τρόπο την ζέα (εφόσον ασχολείσαι με το ευ ζην θα καταλάβεις καλύτερα).
10.Αναρωτιέμαι πως ένας σκληροπυρηνικός εθνάρχης προτείνει τον Μουσταφά Κεμάλ για νόμπελ ειρήνης...
11. Δεν θα μιλήσω καν επίσης για τα μέρη που χάσαμε

Β.Μόνο αυτό είναι το καθήκον στην πατρίδα; Ποιός θα μείνει πίσω; Οι Έλληνες που φύγανε κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν οικογένεια στο εξωτερικό που όσο κι αν προσπαθήσουν οι φυγόντες τώρα να πείσουν τα παιδιά τους ότι είναι ελληνόπουλα, τίποτα δεν θα καταφέρουν. Διότι είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον που έχει γεννηθεί, έχει μεγαλώσει σε μια ξένη χώρα, μιλάει την γλώσσα της, μεγαλώνει μέσα στο δικό της κοινωνικό,οικονομικό και εκπαιδευτικό σύστημα, ότι δεν είναι αυτό που φαίνεται και έμαθε αλλά κάτι άλλο, με λίγα λόγια σύγχρονος γενίτσαρος. Ακόμα, οι λίγοι που μένουν πίσω που όλο και λιγοστεύουν και κατανοείς φαντάζομαι ότι οι πολλοί έχουν μεγαλύτερη δύναμη απ'τους λίγους, δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα όσο λιγοστεύουν και δεν αντιδρούν. Η Ελλάδα έχει τρομερή υπογεννητικότητα και κανείς δεν ασχολείται με αυτό και ό,τιδήποτε βεβαίως γέννησε το πρόβλημα αυτό (βλ. οικονομία,κοινωνία,πολιτική κλπ.) παρά διαπιστώνει με ευκολία πως η λύση είναι η φυγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,806 μηνύματα.
A. Προσωπικά θεωρω τον Βενιζέλο μεγάλο εθνάρχη. Δεν αμφισβητω αυτα που έγραψες αλλα εγω εστιάζω σε ένα κομμάτι κάθε φορά δεν μπορω να κανω συζητηση για τοσα πολλα που παρέθεσες. Μπορει και να ισχυουν κάποια ή και οχι. Για παράδειγμα μπορει κάποιος να ισχυριστει οτι αν δεν εμποδιζε την προέλαση το 1913 τοτε οι Βουλγαροι θα ειχαν καταλαβει την Θεσσαλονική. Καμια φορά δεν κάνεις προέλαση αμα δεν εισαι σιγουρος για τα εδάφη που ηδη κατέχεις. Έτσι σκέφτεται ένας σωστος στρατηγος και τα "κτυπήματα" που κάνει έχουν πάντα στοχευμενη κατευθυνση.



Aν Ο Βενιζέλος παρέμενε τοτε δεν θα ειχαμε αυτή την καταστροφή πιστευω. Γιατι δεν θα μπαινανε τοσο πολύ μέσα στην Τουρκια. Επισης οι Μ.Δυναμεις οταν επανήλθε ο βασιλιάς έκαναν μεταστροφή και άρχισαν να υποστηριζουν τον Κεμάλ. Ασυρματους δεν ειχαμε ... εξοπλισμος δεν υπηρχε , οι ανιδεικευτοι που ρίχτηκαν στη μάχη λογω της απειριας τους φοβοντουσαν συν την κουραση να κάνεις τοση πεζοπορια με εξαρτηση τοσα χιλιομετρα ακομα και εγω που ειμαι ολη τη μέρα γυμναστηριο θα έβλεπα αστράκια. Και δεν ειναι οτι εκει πάς για γυμναστική εκει πάς για πολεμο ανα πασα στιγμή μπορει να σε σκοτώσουν. Έχεις και την ψυχολογια.



Δεν έφτανε δηλαδη που κατακτούσαμε εδάφη μέσα στην ενδοχωρα συνεχιζανε και οσο συνεχιζανε ΤΟΣΟ εξουθεν'ώνονταν και τοσο έκαναν πιο αποφασισμενο τον εχθρο. Ο Χατζηανέστης που ηταν ο τοτε Διοικητης του μετωπου της Μ.ΑΣιας συνεχιζε ως το τέλος εμμονικά -ακομα και τη στιγμή της καθαιρεσης και της εκτελεσης του- να μην θέλει να παραδεχτει τα λάθη του. "Η μονη μου ντροπη ηταν οτι υπήρξα αρχιστράτηγος φυγάδων" ειπε λιγο πριν τον εκτελέσουν. Οι φυγάδες φταιγανε; τελοςπαντων.



Β. Δεν σημαινει πάντα οτι οι λιγοι ειναι χειροτεροι απο τους πολλους και το Ισραηλ πχ μικρο κράτος ειναι (μικροτερο σε έκταση απο την Ελλαδα) αλλα επειδη έχω ζησει εκει ξέρω οτι οι Εβραιοι έχουν τρομερή πειθαρχια. Και δεν έχει καμια σχέση το εκει συστημα με το εδώ. Εκει απαξ και επιτεθεις σε αστυνομικο ή στρατιωτικο σε 2 μέρες ειναι το δικαστηριο αναβολές δεν υπάρχουνε και μετά απλα οδηγεισαι στην φυλακή να εκτισεις την ποινή σου.

Και επισης δεν συμφωνω με τον ορο συγχρονος γενιτσαρος. Θα έπρεπε εμεις οι ιδιοι να φροντιζουμε σαν κράτος να μη φυγει κάποιος απο εδώ. Δεν μπορεις να κατηγορησεις κάποιον που έχει πολλα προσοντα που έφυγε. Διοτι εδω θα αδικουνταν και θα πιεζε τον εαυτο του σε ενα μέλλον που δεν του αξιζει και δεν το σχεδιασε αυτος. Δεν τον ενδιαφέρουν οι παλαιοτερες κινησεις δεν ειναι υπευθυνος για τα λάθη οσων έφυγαν ακομα και απο το ματαιο τουτο κοσμο και άλλα πολλά.

Ειναι και αυτη μια μορφη πιεσης στους κυβερνοντες να φτιάξουν ενα πιο σωστο συστημα οσο πιο γρηγορα γινεται. Δεν μπορεις να λές σε κάποιον να ζησει ανεξαρτητος με 500 ευρω το μήνα. Οι εργοδοτες που τα λένε αυτα ειναι γελοίοι. Θα έπρεπε να ντρέπονται να τα λένε αυτα σε συνεντεύξεις εγω θα ντρεπομουν γιατι οταν έρχεται ενας υποψηφιος στο γραφειο για να τον δοκιμάσεις ξέρεις οτι απεναντι σου θα έχεις εναν μελλοντικο συνεργάτη δεν μπορεις να του λές βλακειες. Οπως δεν μπορει να σου λέει και αυτος. Εκτος απο δικαιωματα υπάρχουν και υποχρεώσεις αλλα στην Ελλαδα ολοι φωνάζουν πιο πολύ για τα πρώτα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Δεν σημαινει πάντα οτι οι λιγοι ειναι χειροτεροι απο τους πολλους...
2.Και επισης δεν συμφωνω με τον ορο συγχρονος γενιτσαρος. Θα έπρεπε εμεις οι ιδιοι να φροντιζουμε σαν κράτος να μη φυγει κάποιος απο εδώ.
3.Διοτι εδω θα αδικουνταν και θα πιεζε τον εαυτο του σε ενα μέλλον που δεν του αξιζει και δεν το σχεδιασε αυτος.
4.Ειναι και αυτη μια μορφη πιεσης στους κυβερνοντες να φτιάξουν ενα πιο σωστο συστημα οσο πιο γρηγορα γινεται. Δεν μπορεις να λές σε κάποιον να ζησει ανεξαρτητος με 500 ευρω το μήνα.
5.Οι εργοδοτες που τα λένε αυτα ειναι γελοίοι. Θα έπρεπε να ντρέπονται να τα λένε αυτα σε συνεντεύξεις εγω θα ντρεπομουν γιατι οταν έρχεται ενας υποψηφιος στο γραφειο για να τον δοκιμάσεις ξέρεις οτι απεναντι σου θα έχεις εναν μελλοντικο συνεργάτη δεν μπορεις να του λές βλακειες. Οπως δεν μπορει να σου λέει και αυτος. Εκτος απο δικαιωματα υπάρχουν και υποχρεώσεις αλλα στην Ελλαδα ολοι φωνάζουν πιο πολύ για τα πρώτα :loltooth:
1.Ναι αλλά δεν παύουν να είναι λιγότεροι κι οι πιθανότητες μαθηματικά αν το δεις είναι εναντίον τους!
2.Στα λόγια μου έρχεσαι! Πώς; Ψάχνοντας στον χάρτη ποιές χώρες έχουν αντιμεταναστευτική πολιτική ή καλύτερο επίπεδο διαβίωσης (Άσε με να έχω τις αμφιβολίες μου σ'αυτό που ονομάζουμε επίπεδο ζωής)
3. Το παρόν του δεν σχεδίασε, το μέλλον το δικό του και των απογόνων του εκείνος θα το σχεδιάσει, όπως έκαναν και οι πρόγονοί του με το δικό του.
4. Στους ποιούς; Ποιός νομίζεις ότι ενδιαφέρεται ή θα ενδιαφερθεί για εσένα και το μέλλον σου, όταν εσύ ο ίδιος δεν ενδιαφέρεσαι ουσιαστικά; Και τί νομίζεις, ότι δεν ξέρουν που θα οδηγήσει αυτή η κατάσταση που δομούν; Ή λες να μην ξέρουν ότι ακόμα και με τα διπλάσια απ'αυτά που αναφέρεις δεν πας πουθενά.
5. Οι εργοδότες βρίσκουν και τα κάνουν, όπως και οι πολιτικοί βρίσκουν τους από κάτω τους, όπως και κάποιος απαίδευτος κατώτερης θέσης που έχει κάποιον κοινωνικά υποδεέστερο από κάτω του. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις υποχρεώσεις και δικαιώματα είναι και αυτό θέμα παιδείας και κοινωνικής μόρφωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top