Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Καλα ολα αυτα .. προνοια ,υγεια , παιδια , υψηλοι μισθοι ... αλλα απ'οτι ξερω χωρες οπως νορβηγια ,σουηδια, φινλανδια εχουν πολυ ακριβη καθημερινη ζωη (supermarket, ενοικιο .... ) . Μεχρι να βρει καποιος ξενος δουλεια με πολυ καλο μισθο σε αυτες τις χωρες δεν ξερω κατα ποσο θα τα βγαλει περα με τα λεφτα που ηδη εχει . Και μια αλλη μεγαλη διαφορα Ελλαδας - Σκανδιναβικων χωρων ειναι οι σχεσεις αναμεσα στους ανθρωπους ... Ενας γνωστος μου μενει 7 χρονια στη Νορβηγια και εχει παθει δυο φορες καταθλιψη γιατι δεν εχει με ποιον να μιλησει !!!:confused: Οι συγκατοικοι στις πολικατοικιες δεν λενε ουτε καλημερα ... Οι Νορβηγοι ειδικα ειναι ρατσιστες απεναντι στους νοτιοευρωπαιους ... οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα αρεσε σε εναν ελληνα να ζει εικει ... για διακοπες εχω ακουσει οτι ειναι καλα αλλα για καθε μερα ...:worry: Καλυτερα καπου στην κεντρικη ευρωπη (εκτος γερμανιας ...ειδικα αυτη την περιοδο:P..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Με τίποτα δε θα μπορούσα να ζήσω κάπου εκτός Ελλάδος. Αυτοί που το κάνουν έχουν μεγάλο κουράγιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βέβαια, είναι ανάλογα και με τις σπουδές. Ο Μάκης που θα πάει ιατρική θα μπορέσει να βρει δουλειά στην Ελλάδα, ένας μαθηματικός όμως συνήθως ή καθηγητής θα γίνει ή άνεργος θα μείνει αν δεν φύγει έξωτερικο. Ο Εμμανουήλ από πάνω το ίδιο, θα χει δουλειά στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Θα ήθελα 2-3 μέρη...πχ. στο Μιλάνο οπου έχω πολύ στενους συγγενείς με τους οποίους θα περνάω ευχάριστα σε σημείο που δεν θα μου λύψει το σπίτι μου,αλλα και στο Μόναχο στη Γερμανία οπου (παρόλο που θέλω επάγγελμα με λίγη εξουσία και πολά λευτα,εκει θα είναι χαρά μου να δουλέψω στο εργοστάσιο της Bmw! H της Mercedes,audi,porsche κ.α. στις άλλες πόλεις. Και ως τρίτη επιλογή θα ήταν το Dubai ή to Abu Dhabi αρκεί να εχω πάρει το πτυχείο και να ξέρω που πάω να εργαστώ,δηλαδη οχι να παω εκει και μετα να ψάχνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είμαι τύπος ανθρώπου που του αρέσει να ζει σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο ή διαφορετικό περιβάλλον, οπότε άνετα θα ζούσα σε μία από Σουηδία, Νορβηγία, Δανία ή Ολλανδία. Από άλλες χώρες του κόσμου άνετα θα επέλεγα Καναδά και Αυστραλία, αλλά και κάτι για αλλαγή βρε παιδί μου, και η Σιγκαπούρη θα ήταν μια ενδιαφέρουσα χώρα για διαβίωση.
Αν όμως αλλάξουμε τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα, με πολύ χαρά θα μείνω εδώ. Θα είναι πάντα στην καρδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καταρχήν δε σε απέτρεψα εσένα ούτε κανέναν άλλο από το να πάτε.Το επιλέγει κάποιος για τους δικούς του προσωπικούς λόγους, οι οποίοι φαντάζομαι κανέναν άλλο δεν αφορούν.Από την άλλη, η ξενιτιά είναι δύσκολη όπως λες.Προσωπικά θέλω να έχω επαφή με τους γονείς μου.Τα αδέρφια μου.Επίσης, δε μου αρέσει που για οικονομικούς λόγους κυρίως αναγκάζονται τόσοι πολλοί να φεύγουν.Μας <<διώχνουν>> από την πατρίδα μας έτσι απλά και δε ξέρω τι σκατά έχουν πάθει όλοι και έχουν γαμηθεί να κατηγορούν την Ελλάδα.Ο γερμανός παρακαλάει να έρθει 5 μέρες εδώ.Παρακαλάει.Ζούμε σε ένα τόπο που οι υπόλοιποι έρχονται για διακοπές.Πόσο μεγάλη είναι αυτή η κουβέντα??Κρίμα μας..
Καλή τύχη!

Δυστυχώς, τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και είμαστε εντελώς αντιπροσωπευτικοί της παροιμίας: "Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"! Από τη μια η Ελλάδα, με όλη την τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και στην οποία μπορεί να παραμείνει για πολύ καιρό (ας μην ξεχνάμε ότι η οικονομία της κρέμεται από μια κλωστή, δεν υπάρχει σημαντικός οικονομικός πόρος αν εξαιρέσεις τον - ευαίσθητο στους καιρούς - τουρισμό), και από την άλλη οι χώρες του εξωτερικού, πολλές με σαφώς πιο οργανωμένα εκπαιδευτικά συστήματα και με ευρύτερες (δε θα πω περισσότερες) επαγγελματικές προοπτικές για πολλά επαγγέλματα, που όμως η επιλογή τους συνεπάγεται ξενιτιά.
Οι κατηγορίες και οι "κατάρες" που ξεστομίζουν πολλοί σήμερα είναι απολύτως σωστές, μόνο που πηγαίνουν στη λάθος κατεύθυνση. Δε φταίει η Ελλάδα, φταίει η πλειοψηφία των Ελλήνων, όσοι δημιούργησαν αυτόν τον γυάλινο νεοπλουτισμό, όσοι υποτίμησαν το κράτος και τη δημοκρατία με τις πράξεις τους. Όλοι έχουν ευθύνη σε αυτό.
Νομίζω ότι έχεις άδικο για τις διακοπές. Το να είναι μια περιοχή καλό μέρος για διακοπές δε σημαίνει και ότι είναι καλό μέρος για διαβίωση και σπουδές, εκτός βέβαια αν ταυτίζεις τις σπουδές με τις διακοπές, άρα συμπεριλαμβάνεσαι στο πλήθος των Ελλήνων που αξίζουν τις κατηγορίες. Για παράδειγμα, στο μέρος που μένω εγώ υπάρχουν πολλές παραλίες, πολλά χωριά, πολλά θέρετρα, όπου μπορεί κανείς να έρθει να κάνει τουρισμό για ένα πενθήμερο, αλλά μέχρι εκεί... Είναι δύσκολο από εκεί και πέρα να μένεις εδώ γιατί υπάρχουν πολύ λίγες παροχές από πλευράς πολιτισμού, ζωής, αθλητισμού, και δεν ξέρω τι άλλο. Ακόμη πιο δύσκολα για δουλειά!
Το αν και που θα πάει κανείς στο εξωτερικό, όπως λες, είναι δικό του θέμα. Για μερικά επαγγέλματα, η Ελλάδα δεν έχει μέλλον... Γι' αυτό χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στις προτεραιότητες που θέτουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
γιατι δεν εχει αναφερει κανενας ακομα την γερμανια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
γιατι δεν εχει αναφερει κανενας ακομα την γερμανια? :hmm:

Γιατι δεν εχω απαντησει στο νημα ακομα εγω.:D
Eγω πιστευω οτι Γερμανια,Σουηδια(γενικα οι Σκανδιναβικες),ολλανδια ειναι χωρες αρκετα ωριμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δυστυχώς, τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και είμαστε εντελώς αντιπροσωπευτικοί της παροιμίας:
"Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"! Από τη μια η Ελλάδα, με όλη την τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και στην οποία μπορεί να παραμείνει για πολύ καιρό (ας μην ξεχνάμε ότι η οικονομία της κρέμεται από μια κλωστή, δεν υπάρχει σημαντικός οικονομικός πόρος αν εξαιρέσεις τον - ευαίσθητο στους καιρούς - τουρισμό), και από την άλλη οι χώρες του εξωτερικού, πολλές με σαφώς πιο οργανωμένα εκπαιδευτικά συστήματα και με ευρύτερες (δε θα πω περισσότερες) επαγγελματικές προοπτικές για πολλά επαγγέλματα, που όμως η επιλογή τους συνεπάγεται ξενιτιά.
Οι κατηγορίες και οι "κατάρες" που ξεστομίζουν πολλοί σήμερα είναι απολύτως σωστές, μόνο που πηγαίνουν στη λάθος κατεύθυνση. Δε φταίει η Ελλάδα, φταίει η πλειοψηφία των Ελλήνων, όσοι δημιούργησαν αυτόν τον γυάλινο νεοπλουτισμό, όσοι υποτίμησαν το κράτος και τη δημοκρατία με τις πράξεις τους. Όλοι έχουν ευθύνη σε αυτό.
Νομίζω ότι έχεις άδικο για τις διακοπές. Το να είναι μια περιοχή καλό μέρος για διακοπές δε σημαίνει και ότι είναι καλό μέρος για διαβίωση και σπουδές, εκτός βέβαια αν ταυτίζεις τις σπουδές με τις διακοπές, άρα συμπεριλαμβάνεσαι στο πλήθος των Ελλήνων που αξίζουν τις κατηγορίες. Για παράδειγμα, στο μέρος που μένω εγώ υπάρχουν πολλές παραλίες, πολλά χωριά, πολλά θέρετρα, όπου μπορεί κανείς να έρθει να κάνει τουρισμό για ένα πενθήμερο, αλλά μέχρι εκεί... Είναι δύσκολο από εκεί και πέρα να μένεις εδώ γιατί υπάρχουν πολύ λίγες παροχές από πλευράς πολιτισμού, ζωής, αθλητισμού, και δεν ξέρω τι άλλο. Ακόμη πιο δύσκολα για δουλειά!
Το αν και που θα πάει κανείς στο εξωτερικό, όπως λες, είναι δικό του θέμα. Για μερικά επαγγέλματα, η Ελλάδα δεν έχει μέλλον... Γι' αυτό χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στις προτεραιότητες που θέτουμε.

ΚΑΤΑΝΤΙΑ.Τι κατάντια είναι αυτή, ρε Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
O γερμανός παρακαλάει να έρθει 5 μέρες εδώ.Παρακαλάει.Ζούμε σε ένα τόπο που οι υπόλοιποι έρχονται για διακοπές.Πόσο μεγάλη είναι αυτή η κουβέντα??Κρίμα μας..
Καλή τύχη!

Ακριβώς,παρακαλάει να έρθει πέντε μέρες για διακοπές,όχι για να ζήσει.Οι ιδανικοί προορισμοί για διακοπές δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και μέρη για να ζει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μάλλον θα επέλεγα την Αγγλία XD δεν ξέρω μου έχει κολλήσει από πολύ μικρή :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Σουηδία ή Κεντρική Γαλλία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πακιστάν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Στην Αυστρία ή τη Γαλλία. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ιταλιαααα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αμερική ή Καναδά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
αυστραλια γιατι φροντιζει για τους πολιτες της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εδω μια χαρα ειναι:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Είμαι περήφανη που είναι Ελληνίδα και ζω στην ωραιότερη χώρα του κόσμου την Ελλάδα...
Ελλαδάρα μου Σ'αγαπώ και δεν θα σε εγκαταλείψω ποτέ..
Έλληνας σημαίνει αγωνιστής..Δεν τα παρατάμε ρεεε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γαλλία ή Ιταλία ή Αυστρία
(με σειρά προτίμησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top