Σκηνή ή σουίτα;

Μου αρέσει να κάνω διακοπές....

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Μόνο σε πολυτελή ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις μου

    Ψήφοι: 18 18.0%
  • Σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα πιο οικονομικά

    Ψήφοι: 45 45.0%
  • Με την σκηνή μου όπου λάχει

    Ψήφοι: 26 26.0%
  • Συνήθως ακολουθώ αυτό που θέλουν οι πολλοί

    Ψήφοι: 11 11.0%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίσα-ίσα που το camping γίνεται ωραίο από την πρώτη εβδομάδα και μετά. Εκεί καταλαβαίνεις πραγματικές διακοπές! Όταν δηλαδή εγκλιματιστείς και συνηθίσεις τη διαφορετική ζωή από αυτή της καθημερινότητάς σου. Αν ήθελα TV και AC καθόμουν και σπίτι μου... Τι καλύτερο AC από το δροσερό αεράκι της θάλασσας και να 'χεις και τη θέα των πεφταστεριών πάνω απ' την αιώρα σου.
Για το μόνο που θα συμφωνήσω είναι το θέμα του ύπνου, όμως κι αυτό λύνεται με τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Η πολυτέλεια αντίθετα είναι υπέροχη για μια-δυο μέρες, να ζήσεις μες τη χλίδα, να μη λες ότι δε το 'ζησες κι αυτό.

Πάντως δεν νομίζω epote ότι το προφίλ των κατασκηνωτών περιορίζεται στις ομάδες που ανέφερες.
Το τι BMW, SUV και Μερσεντέ κυκλοφορεί στα camping είναι άλλο πράμα. Οι σκληροπυρηνικοί χίπηδες είμαστε η μειονότητα αγαπητέ μου :P Να μη σου πω για το πλήθος των οικογενειών, με μωρά ημερών, σκυλιά, καναρίνια και όλα τα σχετικά...

Μάλλον δεν πρόκειται για απένταρους και άεργους φοιτητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Τελικο κοστος: Οσο περιπου το να μηνεις σε ενα ενοικιαζομενο δωματιο με καθαρο στροματακι και AC.

Αλλα ενταξει δεν εχει το χαβαλε του καμπινγκ (χαβαλες = μεθυσμενοι που πινουν βοτκα απο καρπουζι, κλανιες, ρεψιματα και αλλα σκατολογικου τυπου ευφιολογηματα απο τους ανωθι μεθυσμενους η μη μεθυσμενους, επισις ζεστη το πρωι και κρυο το βραδι, βαρεμαρα απο τις 8-12 το προι και απο τις 6-9 το βραδυ, υπομονη ετελειοτη στα μπανια οπου θα μπεις και θα βρεις σκατα αν εισαι αντρας πεταμενα ταμπον αν εισαι γυναικα και αλλα τετοια ωραια)

Βασικα απο οσο εχω καταφερει να συλεξω, καμπινγκ κανουν οι εξις δυο κατηγοριες ανθρωπων:

1) σκληροπηρινικοι χιπιδες που δεν εχουν λεφτα (πχ οι γονεις μου).
2) φοιτητες που δεν πατανε πανω απο δυο μερες το χρονο στη σχολη και δεν ξερουν τι σημαινει δουλεια ουτε απο τη wikipedia και δεν εχουν λεφτα.

Ολοι οι υπολοιποι (βλεπε φυσιολογικοι ανθρωποι που δουλευουν - η κατα τους παραπανω κατασκηνοτες κομφορμιστες υπερκαταναλωτικα ανδρεικελα, φεραιφορα του συστηματος) νοικιαζουν δωματιακι/ξενοδοχειο γιατι θελουν στις διακοπες τους να ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ.


καλά εδώ γενικέυεις τα μάλα.

εγώ κανω κάμπινγκ τα τελευταία εχμ, ολα τα χρονια της ζωης μου.

ποτε δεν ηταν για οικονομικους λογους.

φετος εισηχθην στο ελευθερο μακρας διαρκειας.

ταλαιπωρια?? δεν ξερω, ισως.


πρωτη φορα στη ζωη μου περασα τοσο ηρεμες διακοπες και πρωτη φορα ξεκουραστηκα τοσο :)


(απεχω μακραν απο τις δυο κατηγοριες σου :redface:, δυστυχως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ναι ξερω εσυ εισαι η κατηγορια "κοντα στη φυση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ναι ξέρω , εσύ είσαι η κατηγορία <<δεν πιστεύω ότι υπάρχει κατηγορία κοντά στην φύση>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θέλω να προσθέσω κάτι ακόμα:
Κάποτε "απένταρος" ίσως σήμαινε φτηνές διακοπές σε camping...Τώρα "απένταρος" σημαίνει καθόλου διακοπές... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Για πολλά χρόνια έμενα σε σκηνή αλλά σε οικόπεδο φίλης μας που νοικιάζει δωμάτια, οπότε είχαμε νερό και τουαλέτα. Δεν ήταν ο λόγος το οικονομικό αλλά οτι μας άρεσε η επαφή με τη φύση, να κάθεσαι το βράδυ και να κοιτάς τη θάλασσα, να κοιμάσαι και να ακούς τα κυματάκια, να κάνεις ντους στην ύπαιθρο και να γυρνάς με την πετ΄σετα και να σε κοιτάνε όλοι και λοιπά ωραία. Φέτος έμεινα σε δωμάτιο και εντάξει, κακόμαθα.Air-condition, τηλεόραση, ωραίο κρεβατάκι. Δοκίμασα και να πάω σε οργανωμένο κάμπινγκ για πρώτη φορά φέτος και μου έκαναν τρομερή εντύπωση οι τιμές... 23 ευρώ σε μια θέση 5 σκηνές πίσω από τη θάλασσα (και καλά μου την είχε κρατήσει ως καλή θέση) και χωρίς ρεύμα, 27 με ρεύμα. Αν πας με καλή παρέα και πολλά μα πολλά πράγματα (πχ λάμπες, τραπέζια, επιτραπέζια, τάβλι, κασετόφωνο, ξαπλώστρες κλπ κλπ) θα περάσεις καλά. Αλλά θέλει πολύ κουβάλημα.

23 ευρώ για μια θέση σε κάμπινγκ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ναι ξερω εσυ εισαι η κατηγορια "κοντα στη φυση"

κι εσυ ο "θέλω να βάζω τους ανθρώπου σε κατηγορίες, με βολεύει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria

Νεοφερμένος

Η ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
λοιπον δεν μου αρεσει και ποτε δεν μου αρεσε να κανω camping γιατι το βραδυ με κατατρωνε τα κουνουπια δεν εχεις πουθενα να κανεις την αναγκη σου και αν χαθεις πως θα βρεις το δρομο και πες οτι παιρνεις τηλεφωνο τι θα πεις ειμαι στο δευτερο δεντρο αριστερα ασε το κρυο οποτε μαλλον προτιμω σουιτα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τα κουνούπια αντιμετωπίζονται με κουνουπιέρες, φιδάκια έξω απ τη σκηνή (και δεν εννοω τα κανονικά, κατάλαβες ποια λέω ε; ), και ειδικές αλοιφές ή αρωματικά κεράκια σιτρονέλας. Σε οργανωμένα camping έχει πάντα τουαλέτες και χώρους για να κάνεις μπάνιο, αλλά ακόμα και χύμα να πήγαινες camping υπάρχει και η φύση : σακουλίτσα για τα βρώμικα χαρτάκια στο χέρι, αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια, χαρτί υγείας και χώνεσαι κάπου να ξαλαφρώσεις ήσυχα κι ωραία. Πηγαίνεις πάντα με παρέα, εκτός και αν έχεις τις ικανότητες του indiana jones, οπότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, να χαθείς π.χ., ειδικά σε οργανωμένα camping που βρίσκονται κοντά σε παραλίες και χωριά ή κωμοπόλεις που μπορείς να ζητήσεις βοήθεια και οδηγείες για να προσανατολιστείς. Το κρύο επίσης αντιμετωπίζεται με κουβερτάκια/σεντόνια/πικέ κουβέρτες και το sleeping bag.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria

Νεοφερμένος

Η ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ευχαριστω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω ειμαι της καλοπερασης και προτιμω διακοπες σε ξενοδοχειο με μεγαλο μπαλκονι, θεα τη θαλασσα, με πισινα, διπλο κρεβατι,ρουμ σερβις, και μεγαλη μπανιερα.:P

σε καμπινγκ δε νομιζω οτι θα πηγαινα, η ιδεα του να μοιραζομαι την ιδια τουαλετα με τοσους αγνωστους με σοκαρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σκηνή.
Γιατί;Γιατί είναι..

Κοντά στην φύση.
Διαφορετικό από ότι έχω κάθε μέρα.
Μπελαλίδικο αλλά χωρίς λίγους μπελάδες καλες διακοπές δεν γίνονται.
Ιδανικό. Μου αρέσει να κοιμάμαι υπο το φως του φεγγαριού και να ξυπνάω με τον ήλιο.

:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola9900

Νεοφερμένος

Η Ευλαμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με την love angel με τίποτα δεν σιγκρίνονται τα καθαρά λευκά σεντόνια με τα sleeping bag ή με ότι άλλο ,το διπλό κρεβατάκι σε ένα ωραίο και γουστόζικο δωματιάκι παρά η σκηνή ...Να κατεβείς στν ρεσεψιόν να πιεις το ποτάκι σου να χαλαρώσεις στους μεγάλους καναπέδες παρά στις πλαστικές καρέκλες ,να έχεις μια τουαλέτα με μπανιέρα και να μην την μοιράζεσαι{όπως ανέφερε και η love angel}και αν έχει και τζακούζι ακόμα καλύτερα ή να λιώνεις στην μικρή μεν αλλά ωραία σάουνα και να έχεις και θέα την πισίνα και το απέναντι δωμάτιο του κούκλου που είχες βάλει στο μάτι όπου μέρα παρα μέρα απλώνει το μαγιό και τα πουκάμισά του με το μποξεράκι !!!Αυτές είναι διακοπές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Λοιπόν λοιπόν επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο επειδή θέλω γνώμες: Θα πάμε μεγάλη παρέα στο οργανωμένο κάμπινγκ στο Καλαμίτσι στη Χαλκιδική για μια βδομάδα. Camping δεν έχω ξανακάνει, easy going δε με λες και σχετικά με την υγιεινή είμαι ο ορισμός της σπαστικής με την καθαριότητα γκόμενας. Είπα το << ναι >> αμέσως γιατί καραγουστάρω την παρέα αλλά όσο περνάνε οι μέρες έχω αμφιβολίες γιατί ακούω διάφορα κουλά. Τι να κάνω, να πάω ή θα αφηνιάσω; Τι να πάρω μαζί; Έχει πάει κανείς στο συγκεκριμένο να μου πει εντυπώσεις;

(ωραία ημερομηνία έχει η τελευταία δημοσίευση)

Πού είναι ο jrot τώρα που τον χρειάζομαι;;; :( Έχει Phd στο camping :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και να έχεις και θέα την πισίνα και το απέναντι δωμάτιο του κούκλου που είχες βάλει στο μάτι όπου μέρα παρα μέρα απλώνει το μαγιό και τα πουκάμισά του με το μποξεράκι !!!Αυτές είναι διακοπές

αχ ευλαμπίαααα

Σκηνή.
Γιατί;Γιατί είναι..

Κοντά στην φύση.
Διαφορετικό από ότι έχω κάθε μέρα.
Μπελαλίδικο αλλά χωρίς λίγους μπελάδες καλες διακοπές δεν γίνονται.
Ιδανικό. Μου αρέσει να κοιμάμαι υπο το φως του φεγγαριού και να ξυπνάω με τον ήλιο.

:beer:
αυτό το ποστ εκφράζει απόλυτα την ψυχοσύνθεση μου , εκτός από την τελευταία πρόταση , που την προτιμώ αντίθετα :redface:

Λοιπόν λοιπόν επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο επειδή θέλω γνώμες: Θα πάμε μεγάλη παρέα στο οργανωμένο κάμπινγκ στο Καλαμίτσι στη Χαλκιδική για μια βδομάδα. Camping δεν έχω ξανακάνει, easy going δε με λες και σχετικά με την υγιεινή είμαι ο ορισμός της σπαστικής με την καθαριότητα γκόμενας. Είπα το << ναι >> αμέσως γιατί καραγουστάρω την παρέα αλλά όσο περνάνε οι μέρες έχω αμφιβολίες γιατί ακούω διάφορα κουλά. Τι να κάνω, να πάω ή θα αφηνιάσω; Τι να πάρω μαζί; Έχει πάει κανείς στο συγκεκριμένο να μου πει εντυπώσεις;

να πας , να πας , καλύτερα να αλλάξεις τον χαρακτήρα σου για τις διακοπές παρά τις διακοπές για τον χαρακτήρα σου
ιδιως όταν μιλάμε για καλαμίτσι !!!!!:D:D

*πάω να ψάξω στο γκουγκλ τι στον κόρακα είναι αυτό :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πηγαίνω διακοπές με τους γονείς μου μέχρι τώρα και συνήθως μένουμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια - έχουν κάποια άνεση και είναι πιο οικονομικά απ'τα μεγάλα ξενοδοχεία. Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή αφού θέλω να έχω όλη τη μέρα για βόλτες,κολύμπι κτλ και μετά να μπορώ κάπου να κοιμηθώ,να πλυθώ κτλ χωρίς να φοβάμαι που θα ακουμπίσω.
Δεν έχω κάνει κάμπινγκ,αλλά πιστεύω πως θα το τολμούσα.
Δεν μπορώ να αντέξω την πολύ έλλειψη καθαριότητας αλλά το να είμαι δίπλα στη φύση είναι κάτι που με μαγέυει.
Για ένα μεγάλο ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις δε θα έλεγα όχι αν και δεν είναι του τύπου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Ξενοδοχειο και παλι ξενοδοχειο!:D:redface: Αγαπαω την φυση αλλα απο μακρια!:P:redface: Οταν παω διακοπες (κατι που δεν συμβαινει συχνα) θελω να νιωθω ανετα!! θελω να εχω το κρεβατακι μου , το μπανιο μου την καθαριοτητα!! δεν μπορω να κοιμαμαι και ο ηλιος να με ξυπναει απο τις 6:confused: , τα ζουζουνια να κανουν παρελαση διπλα μου:eek: , τα κανω μπανιο στο ιδιο ντουζ με αλλους 500 κατασκηνωτες κτλ..:redface::redface:
Δεν με απασχολει αν θα ειναι σουιτα (δεν θα ελεγα οχι:redface:) αρκει να ειναι δωματιο κανονικο και πανω απ ολα ΚΑΘΑΡΟ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι να πάρω μαζί;
Το χαμόγελό σου και όρεξη για νέες εμπειρίες και περιπέτειες. :D Είναι μια καλή ευκαιρία να ξανανιώσεις παιδί.

Το βασικότερο για μένα είναι οι καθαρές τουαλέτες, πράγμα για το οποίο ελπίζω να γνωρίζουν εκ των προτέρων οι φίλοι σου, διότι ή τις έχει το camping ή δεν τις έχει, and there's nothing you can do about it.
Στην Αγία Άννα για παράδειγμα, περνούν και πλένουν τις τουαλέτες και τα ντουζ τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα και το καλύτερο: έχει και τούρκικες και ευρωπαϊκές λεκάνες για κάθε γούστο. :P
Σε κάθε περίπτωση, απολυμαντικά μαντηλάκια καλό είναι να έχεις μαζί σου...

Κατά τα άλλα, ο ύπνος θα είναι άβολος (πάνω σε carry-mat ή φουσκωτό στρώμα στην καλύτερη), όπως και το ντύσου-γδύσου μέσα στη σκηνή (αν μιλάμε για σκηνή igloo, θα ντύνεσαι καθιστή ή σκυμμένη).

Σε έπεισα να πας ή όχι ακόμα; :P Εγώ τα γράφω και μου τρέχουν τα σάλια, εσύ μάλλον θα τα διαβάζεις και θα σου τρέχουν...τα δάκρυα. :hehe:


Να σοβαρευτώ.
Πέραν από τις διευκολύνσεις που έχει το ίδιο το camping (τουαλέτες, χώρους αναψυχής, εστιατόριο, πλυσταριό) όλα εξαρτώνται από τον εξοπλισμό που θα έχετε μαζί σας και τη δυνατότητα μεταφοράς του.
Θα δεις στο camping οικογένειες που είναι σαν να βρίσκονται σπίτι τους, με κρεβάτια, τραπέζια, τηλεόραση, ψυγείο (και ό,τι άλλο βάζει ο νους σου...).
Υπάρχουν σκηνές που χωράς όρθιος και έχουν χωρίσματα για δωμάτια, υπάρχουν κι αυτές που μπαίνεις και βγαίνεις ξαπλωτός. Θα δεις και άτομα που διαμένουν σε τροχόσπιτα και έχουν κάθε άνεση, (μαζί με ιδιωτική τουαλέτα).
Θα δεις και τους "χύμα-στο-κύμα" που δεν έχουν ούτε καρέκλα να καθίσουν και απλώνουν το βράδυ το κορμάκι τους πάνω σε ένα carry-mat.

Ο πιο κοινός εξοπλισμός για άτομα της ηλικίας σου είναι σκηνές igloo, sleeping-bag και carry mat, ψάθες και κανένα πτυσσόμενο καρεκλάκι ειδικά εάν πάτε εκεί με τη συγκοινωνία. Με αυτά ζεις μια χαρά για μια εβδομάδα, αρκεί να είσαι open-minded και να μην κολλήσεις σε λεπτομέρειες όπως: "Λίγο χωματάκι στη σκηνή, λίγο χωματάκι στο sleeping bag, λίγο χωματάκι ...παντού!" :P Γι' αυτό πας εκεί, για να ζήσεις λίγο πιο κοντά στη φύση.
(Εγώ είχα και παιδί μαζί μου που δεν πρόσεχε ιδιαίτερα ...τέτοιες λεπτομέρειες. Οι ενήλικοι φροντίζουν να κρατούν τις σκηνές τους σχετικά καθαρές και τακτοποιημένες).

Μερικά tips που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό:


  • Πάρε μαζί αντικουνουπικό να πασαλείβεσαι (μην μας γυρίσεις πίσω πικέ)...καθώς και αμμωνία ή κάτι αντίστοιχο για τυχόν τσιμπήματα από τσούχτρες, μέλισσες, σφίγγες κτλ. Φροντίζουμε απαραίτητα να κλείνουμε το φερμουάρ της σκηνής μας κάθε φορά που εισερχόμαστε ή εξερχόμαστε απ' αυτήν. Έτσι αποφεύγουμε τα κουνούπια, τις μύγες, τις μέλισσες εντός της σκηνής.
  • Πάρε μικρό μαξιλαράκι, όχι φουσκωτό (εάν θέλεις να ευχαριστηθείς ύπνο, έστω και στο carry-mat) Είναι μια "πολυτέλεια" που πρέπει να την επιτρέψεις στον εαυτό σου.
  • Πάρε δεύτερα παπούτσια και κάλτσες. (Εάν βρέξει, πράγμα πολύ πιθανό φέτος, θα με θυμηθείς).
  • Φακός, απαραίτητος!
  • Δεν αφήνουμε ποτέ laptop, φωτογραφικές μηχανές, κινητά, στη σκηνή για το φόβο κλοπής. Είναι σπάνιο, αλλά μπορεί να συμβεί. Εάν δεν πάτε με αυτοκίνητο ώστε να μπορείς να τα αφήσεις εκεί μέσα, να θυμάσαι ότι θα χρειαστεί να τα κουβαλάς μαζί σου. (Μερικά camping έχουν τη δυνατότητα να τα φυλάσσουν στην reception).
  • Βολεύει πολύ στο μπάνιο ένα νεσεσέρ αδιάβροχο με χερούλια που θα μπορεί να κρεμαστεί.
  • Πάρε μερικά μανταλάκια, πάντα χρειάζονται. :D
  • Μην πάρεις πολλά και καλά ρούχα. Προσωπικά όλη μέρα γυρίζω με παρεό και μαγιό και αλλάζω μόνο για τις βραδυνές εξόδους.
  • Μικρό σκουπάκι και φαρασάκι (απ' αυτά που έχουν για τους νεροχύτες) για να μπορείς να καθαρίσεις λίγο τη σκηνή σου είναι χρήσιμο.
  • Συνεννοήσου με τα υπόλοιπα άτομα. Δεν ωφελεί να κουβαλάτε διπλά πράγματα.
  • Δεν αφήνουμε τρόφιμα μέσα στη σκηνή, εκτός κι αν είναι πάρα πολύ καλά κλεισμένα, εάν δεν θέλουμε να μας την πέσουν τα μυρμήγκια.
  • Οπωσδήποτε, όση ζέστη κι αν σου φαίνεται πως θα κάνει, πάρε μια αλλαξιά ζεστά ρούχα: μακρύ παντελόνι - φούτερ.
  • Μια έξτρα ψάθα για να στρώσεις μπροστά στη σκηνή, μπορεί να φανεί χρήσιμη.
  • Πάρε χρήματα για ...ξενοδοχείο ή κλειστό κατάλυμα του camping. Τέτοια εποχή θα βρεις εύκολα εάν όλα πάνε στραβά! :P

Σου εγγυώμαι ότι είναι μια εμπειρία που δεν θέλεις να τη χάσεις!
Είτε περάσεις όμορφα, είτε περάσεις δύσκολα, θα σου μείνει αξέχαστη!
Χαλάρωσε και απόλαυσέ το! :D

Οδηγός άγνωστων λέξεων:

Σκηνή igloo:

Carry-mat:


Δεν πιστεύω να μην ξέρεις τι είναι το sleeping-bag?! :P


ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Το χαμόγελό σου και όρεξη για νέες εμπειρίες και περιπέτειες. :D Είναι μια καλή ευκαιρία να ξανανιώσεις παιδί.


Σε κάθε περίπτωση, απολυμαντικά μαντηλάκια καλό είναι να έχεις μαζί σου...

Κατάλαβα θα πάρω τη χιλιάδα :redface:

Κατά τα άλλα, ο ύπνος θα είναι άβολος (πάνω σε carry-mat ή φουσκωτό στρώμα στην καλύτερη), όπως και το ντύσου-γδύσου μέσα στη σκηνή (αν μιλάμε για σκηνή igloo, θα ντύνεσαι καθιστή ή σκυμμένη).

Σε έπεισα να πας ή όχι ακόμα; :P Εγώ τα γράφω και μου τρέχουν τα σάλια, εσύ μάλλον θα τα διαβάζεις και θα σου τρέχουν...τα δάκρυα. :hehe:


Πώς με ξέρεις...

Να σοβαρευτώ.
Πέραν από τις διευκολύνσεις που έχει το ίδιο το camping (τουαλέτες, χώρους αναψυχής, εστιατόριο, πλυσταριό) όλα εξαρτώνται από τον εξοπλισμό που θα έχετε μαζί σας και τη δυνατότητα μεταφοράς του.
Θα δεις στο camping οικογένειες που είναι σαν να βρίσκονται σπίτι τους, με κρεβάτια, τραπέζια, τηλεόραση, ψυγείο (και ό,τι άλλο βάζει ο νους σου...).

Τι να την κάνεις την τηλεόραση;;;;;;;;; Να αφήσεις τα παιδιά να βλέπουν για να κάνεις σεξ σαν άνθρωπος; :D


[...]

Οδηγός άγνωστων λέξεων:

Σκηνή igloo:

Carry-mat:


Δεν πιστεύω να μην ξέρεις τι είναι το sleeping-bag?! :P


ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ!!!!!!!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Μιμιτούλα μου!!! :):):)

Αποφάσισα χθες βράδυ να πάω, καλύτερα να το δοκιμάσω παρά να το απορρίψω εξ'αρχής... είναι και μια καλή ευκαιρία να υπερβώ τον εαυτό μου

άμα δεν περνάω καλά θα παίρνω εσένα τηλέφωνο αντί να γκρινιάζω στα αγόρια :whistle::whistle: - πλακίζω, χαλάρωσε (αλλά καλού κακού κάνε φραγή στο νούμερό μου εκείνη τη βδομάδα :lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι να την κάνεις την τηλεόραση;;;;;;;;; Να αφήσεις τα παιδιά να βλέπουν για να κάνεις σεξ σαν άνθρωπος; :D
Έχει και mundial miss! :pfff:

Πάρε όσα τηλέφωνα θέλεις. Να δώσω συμβουλές μπορώ, να έρθω να σε σώσω, δεν θα είναι εφικτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top