Σκόρδο

Τρώτε σκόρδα;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Συχνά

  • Σπάνια

  • Ποτέ

  • Πολύ συχνά

  • Σχεδον ποτέ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
εγώ πάντως τρώω το σκόρδο μόνο μαγειρεμένο.
ποτέ ωμό. :mpliaks:

(αλλά και πάλι... προκοπή δεν είδα... :hmm:)
πολυ παλια ελεγαν οτι ριχνει την πιεση.. μετα λενε μυθος.. οκ και ποιος μετρα πιεση..το θεμα ειναι οτι εχει ωραια γευση αλλα και ιδιαιτερα ενοχλητικη ακομα και σε μενα αν το φαω εγω.
ε τωρα μαγειρεμενο δεν ξερω...ξερω ομως οταν βαλεις ενα κρεμυδι ολοκληρο ασπρο μεσα στο κοτοπουλο ή στο ψαρι που κανεις σουπα μετα ειναι απαιχτο και δεν θελεις σουπα.
Κατι ξερουνε η ασχετοι αμερικανοι που τα τηγανιζουν
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Το ανωτερο που εχουμε στην ελλαδα ειναι ο πουρες σκορδαλια.
1 κιλο πατατες βρασμενες και πατημενενες με το εργαλειο ή πηρουνι...
τις περιχύνουμε με μισο σφηνακι ξυδι και ανακατευουμε.
Στο μουλτι μπλεντερ βαζουμε 100 ml ελαιολαδο 3 σκελιδες σκορδο ροδελες ( με 4 σε εξοστρακιζουνε) τα λιωνουμε και τα χυνουμε στις πατατες. Χυνουμε και αλλα 100 ml λαδι ή λιγοτερο και ανακατευουμε.. δοκιμαζουμε αν θελει παραπανω ξυδι.. αλατακι πιπερακι.
Στο δικο σου μπορεις να βαλεις και λιγο ψιλοκομενο φρεσκο σκορδο.
Ανυθος προαιρετικος
Ειναι θεικος πουρες και συνοδευει καθε ψητο και τηγανιτό.

Τα ματακια σου πως ειναι?

ευχαριστώ Γιάννη, σταθερά. Ακόμη δεν έχουμε λήξη συναγερμού, αλλά μάλλον τη γλύτωσα!
Όσο για τη σκορδαλιά σου, αν δεν είχα τους άλλους τρεις της παρέας, θα την έκανα κάθε μέρα, με όλα τα φαγητά που δεν έχουν υδατανθρακα, ψητά, όσπρια, λαδερά, ψάρια. Με όσα είναι υδατανθρακούχα θα έκανα τζατζίκι. Μακαρονάδα με τζατζίκι, αντί για κοκκινη σάλτσα έχεις φάει; Άλλη αίσθηση! :drunk:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

3000 θερμίδες :hehe:
αλλά αξίζουν!
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,782 μηνύματα.
Μακαρονάδα με τζατζίκι, αντί για κοκκινη σάλτσα έχεις φάει;
Εγώ τρώω μακαρόνια με γιαούρτι το καλοκαίρι πολύ συχνά! Σιγουρα και με τζατζίκι θα είναι τέλεια

Το πιο περίεργο που έχω ακούσει είναι με μερεντα :lol:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 903 μηνύματα.
πολυ παλια ελεγαν οτι ριχνει την πιεση.. μετα λενε μυθος..
σοβαρά, τωρα λένε μύθος; Ένα Πάσχα με τα πεθερικά, ανέβασε ο ήμισης πίεση (πασχα με συγγενείς, τι άλλο να πάθει κανείς;). Μου λέει η πεθερά, δώστου σκορδάκι φρέσκο. Κόβω μερικά απ τον κήπο, τα πλένω και αρχίζω να του τα προσφέρω <θες λίγο σκορδάκι;>. Έτρωγε αυτ'ος μια μπουκίτσα, το υπόλοιπο όλο εγώ. Στο τέλος της ημέρας, εκείνος είχε φάει 10 μπουκίτσες και εγώ 10 σκόρδα (φρέσκα, όχι κεφάλια) . Όλη τη νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ απ το βαρύ στομάχι και τη σκορδίλα. Θυσία για την αγάπη!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
ευχαριστώ Γιάννη, σταθερά. Ακόμη δεν έχουμε λήξη συναγερμού, αλλά μάλλον τη γλύτωσα!
Όσο για τη σκορδαλιά σου, αν δεν είχα τους άλλους τρεις της παρέας, θα την έκανα κάθε μέρα, με όλα τα φαγητά που δεν έχουν υδατανθρακα, ψητά, όσπρια, λαδερά, ψάρια. Με όσα είναι υδατανθρακούχα θα έκανα τζατζίκι. Μακαρονάδα με τζατζίκι, αντί για κοκκινη σάλτσα έχεις φάει; Άλλη αίσθηση! :drunk:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αλλά αξίζουν!
μα δεν καταλαβαινω το λογο του συναγερμου ...αλλα οκ αυτοι ξερουν..
οχι μακαρονια με τζατζικι δεν εχω φαει ...δεν εχουμε τζατζικι..εγω πρεπει να το αγορασω
αλλα εχω φαει ναπολιτανα με δυο κουταλιες γιαουρτι και ανακατεμα ..αλλη γευση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σοβαρά, τωρα λένε μύθος; Ένα Πάσχα με τα πεθερικά, ανέβασε ο ήμισης πίεση (πασχα με συγγενείς, τι άλλο να πάθει κανείς;). Μου λέει η πεθερά, δώστου σκορδάκι φρέσκο. Κόβω μερικά απ τον κήπο, τα πλένω και αρχίζω να του τα προσφέρω <θες λίγο σκορδάκι;>. Έτρωγε αυτ'ος μια μπουκίτσα, το υπόλοιπο όλο εγώ. Στο τέλος της ημέρας, εκείνος είχε φάει 10 μπουκίτσες και εγώ 10 σκόρδα (φρέσκα, όχι κεφάλια) . Όλη τη νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ απ το βαρύ στομάχι και τη σκορδίλα. Θυσία για την αγάπη!
ενταξει εσυ δεν εχεις πιεση ..ο παπους τι εκανε? επεσε η πιεση? την επεσε στην γιαγια μετα τα σκορδα?
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 903 μηνύματα.
μα δεν καταλαβαινω το λογο του συναγερμου ...αλλα οκ αυτοι ξερουν..
οχι μακαρονια με τζατζικι δεν εχω φαει ...δεν εχουμε τζατζικι..εγω πρεπει να το αγορασω
αλλα εχω φαει ναπολιτανα με δυο κουταλιες γιαουρτι και ανακατεμα ..αλλη γευση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ενταξει εσυ δεν εχεις πιεση ..ο παπους τι εκανε? επεσε η πιεση? την επεσε στην γιαγια μετα τα σκορδα?
δεν εννοώ τον παπού. Ο άντρα; μου είναι ο ήμισης. Αυτός, μια χαρά ήταν! Δε θυμάμαι, αν μου την έπεσε. Γιαυτόν ήταν η <<θυσία>>
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
δεν εννοώ τον παπού. Ο άντρα; μου είναι ο ήμισης. Αυτός, μια χαρά ήταν! Δε θυμάμαι, αν μου την έπεσε. Γιαυτόν ήταν η <<θυσία>>
εσυ δεν θυμασαι αλλα εγω ξερω ...δεν στην επεσε...το σκορδο δεν παλεύεται οσο και να θες.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,587 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει κανείς έτσι τα μακαρόνια;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,782 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει κανείς έτσι τα μακαρόνια;
Ναι και είναι ΥΠΕΡΟΧΑ με λιγο πεκορινο ή γενικά ο,τι τυρί σαρεσει από πάνω

Κάνω αρκετά συχνά
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,496 μηνύματα.
Ωραίο το σκορδάκι ωμό η μαγειρεμένο..
Στην σκορδαλιά
στα φασολάκια σαλάτα ή κοκκινιστά ψιλοκομμένο απο πάνω
στα χορταράκια
στα σκορδόμακάρονα
στο τζατζίκι...γιάμι γιάμι..:whistle:

αλλά και για το μάτι φτου φτου σκόρδα..:P
ένα σκορδάκι στην τσεπούλα διώχνει το κακό μάτι.;)
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Κάθε μέρα και παντού χρησιμοποιείται σαν συμπλήρωμα, εκτός από τα γλυκά.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,466 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει κανείς έτσι τα μακαρόνια;
Από τις πλέον κλασικές συνταγές. Απλή και νόστιμη.

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι - εγώ προσωπικά - αφού φέρω "μια γύρα" το σκόρδο, στο τηγάνι με το λάδι, το βγάζω ύστερα. Και δεν είναι τόσο έντονη η γεύση του. Είναι καλό tip για όσους ναι μεν θέλουν σκορδομακάρονα, αλλά όχι με τόσο έντονη γεύση...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,587 μηνύματα.
Πολλές φαίνονται ωραίες:

 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 903 μηνύματα.
εσυ δεν θυμασαι αλλα εγω ξερω ...δεν στην επεσε...το σκορδο δεν παλεύεται οσο και να θες.
σοβαρά; χαχαχα δεν το ήξερα! Κάτσε λίγο, θα τον <προκαλέσω>, να δω, τι παίζει:give_rose:
Πάντως στις διακοπές που τρώμε και οι δυο, μια χαρά λειτουργούμε. Θα μου πεις, άλλο διακοπές, άλλο καθημερινότητα.
Μου έβαλες <<κακές>> σκέψεις τώρα:hmm::whistle::book::hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top