Σκόρδο

Τρώτε σκόρδα;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Συχνά

  • Σπάνια

  • Ποτέ

  • Πολύ συχνά

  • Σχεδον ποτέ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Σας αρέσουν ή τα απεχθανεστε; Θα θέλατε να τα τρώτε αλλά λόγω κοινωνικών επαφών και συναναστροφών δεν μπορείτε;

Λόγω κορονοιου παίζει να έχω φαει τα περισσότερα σκόρδα στη ζωή μου...
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
2875642.jpg
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μου αρέσει το τζατζίκι πάρα πολύ. Το σκόρδο προστατεύει από τον ιό;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι ερώτηση είναι. Στο κοινωνικό κομμάτι που αναφέρεις δεν το αποφεύγω το σκόρδο. Πολύ σπάνια να μην φάω π.χ.σουβλακί, λόγω του συντρόφου μου, ή της παρέας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Εγώ μασουλαω κομματια ολόκληρα. Ακόμα και το πρωΐ...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αα προχωρημένο επίπεδο είσαι εσύ, όχι ωμό σκόρδο δεν τρώω. Σε φαγητό βάζω δεν το τσιγκουνεύομαι καμία φορά, αλλά σκελίδες δεν τις τρώω άψητες.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν τρώω πολύ συχνά ωμό το σκόρδο, αλλά το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά στη μαγειρική. :)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω γιατί επί χρόνια το έτρωγα αποκλειστικά ωμό με ψωμί για συνοδεία.
Επειδή πλέον όμως δεν τρώω ψωμί, αναγκαστικά έκοψα και το ωμό σκόρδο. :P
Νομίζω πως το να μην τρώει κανείς (ολικής) ψωμί είναι ό,τι χειρότερο. Τα δημητριακά είναι η βάση της διατροφικής πυραμίδας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κι εγώ ολικής ψωμί τρώω εδώ και χρόνια, λόγω διατροφής, αλλά ξέρω αρκετό κόσμο που τρώει π.χ. ρύζι ή μακαρόνια αντί για ψωμί, χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλεος με τις πυραμίδες που φτιάχτηκαν από 100 χρόνια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το ψωμί είναι στη μία πλευρά της βάσης, σε ένα σημείο, έχει και κάτι μακαρόνια, πατατούλες, γενικά υδατάνθρακες :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια είναι η συγχρονη;

Δεν υπάρχει. Η πυραμίδα αυτή είναι απλά μια τραγική γενίκευση. Καταρχάς το μεγαλύτερο ρόλο για την διατροφή που θα πρέπει να ακολουθήσεις θα τον παίξει το γενετικό προφίλ σου. Αν έχεις δυσανεξία στη γλουτένη και πας να κάνεις την πυραμίδα που παρέθεσες την γάμησες και τέτοια δυσανεξία έχουν πολλοί. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν 1000 διαφορετικές δίαιτες οι οποίες έχουν διαφορετικά αποτελέσματα ανάλογα τον άνθρωπο, από vegan δίαιτες μέχρι meat only. Αν δεν τα δοκιμάσεις αυτά και αν δεν πειραματιστείς πάνω σου δεν πρόκειται ποτέ να ξέρεις ποια διατροφή σου ταιριάζει. Εγώ καταρχάς όταν αρχίζω μα τρώω ψωμί γεμίζω σπυράκια, φλεγμονές και φούσκωμα.

Η πιο καλή διατροφή για εμένα είναι η κρεατοφαγική. Καθημερινό κρέας κοτόπουλο-μοσχάρι-χοιρινό-ψάρι (ειδικά το ψάρι) σε συνδιασμό με διάφορα λαχανικά και απλούς υδατάνθρακες όπως ρύζι και πατάτα. Συνδιασμένα με φυτικά έλαια όπως αβοκάντο, ελαιόλαδο και ξηρούς καρπούς. Και αν είναι να μειώσεις κάτι από αυτά όταν δεν αθλείσαι μειώνεις υδατάνθρακες, όχι τα λιπαρά (ζωικά και φυτικά).
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μ' αρέσει πολύ το σκόρδο και αυτοκαλούμαι garlic nationalist. Τώρα που ακόμα δεν έχουμε φύγει τελείως από την καραντίνα τρώω ένα ωμό σκόρδο τη μέρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top