Συζήτηση για το γάμο και τα παιδιά

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα...

Ξέρεις τι απελευθέρωση υπαρχει μετά τον γάμο γιατί πλέον δεν "φοβασαι" μην σε παρεξήγηση ο σύντροφος σου;

Μην αναφέρω και τους πειραματισμους που γίνονται μέσα σ αυτόν προς αποφυγή πλήρης και ανίας :P

Εκεί να δεις αμαρτία :lol:
Αν και σύμφωνα με την εκκλησία,αν αυτό γίνετε με σκοπό την τεκνοποιηση ΔΕΝ θεωρείται αμαρτία!
Αν τρώς κάθε μέρα μουσακά, όσο κι αν σ'αρέσει ακόμα κι αν δοκιμάσεις χιλιάδες παραλλαγές, στο τέλος θα τον βαρεθείς. Μη σου πώ πως μέχρι και η φακή θα σου φαίνεται πιο ελκυστική. :P
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά εαν η άλλη περιμένει να απελευθερωθεί μετά τον γάμο για να μην είναι ξενέρωτη στο κρεβάτι...την βλέπω με 2-3 γάτες και μόνη μέχρι να πεθάνει :bleh:.
Στο παιχνιδι αυτο απαραιτητη προϋπόθεση ειναι να υπαρχουν 2 ..

Αν λοιπον μεχρι τοτε δεν την εχει ξεκλειδωσει καποιος αντρας , ισως να μην θελει να εχει καποιον κοντα της εφοσον για εκεινη δεν χανει και τιποτα σπουδαιο :bleh:

Εννουσα οτι μεσα στον γαμο κάνεις πολλα περισσοτερα απο την αποψη οτι οι πειραματισμοι ειναι πιο αναγκαιοι ειδικα μετα το περασμα των χρονων ....

Τωρα γιατι καποιο αντρες επιλεγουν να πειραματιζονται με αλλες και οχι με την γυναικα τους ,καθως την θεωωρουν κατι ϊερο ¨ας μην απορούν μετα γιατι υπαρχει αυτη η δυασαρεστη εξελιξη στο γαμο τους ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν τρώς κάθε μέρα μουσακά, όσο κι αν σ'αρέσει ακόμα κι αν δοκιμάσεις χιλιάδες παραλλαγές, στο τέλος θα τον βαρεθείς. Μη σου πώ πως μέχρι και η φακή θα σου φαίνεται πιο ελκυστική. :P
μπορει ,αλλα οποιος εχει μαθει το παιχνιδι του μυαλου του συντροφου του ,οσα χρονια και να περασουν η φακη χαβιαρι μοιαζει ...

το θεμα δεν ειναι στο κυριως πιατο ,το θεμα ειναι τι ποικιλια συνοδευει το κυρίως :bleh:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Μακάριοι οι ευρίσκοντες ένα άλλο μισό που θέλει να τους ξεκοκκαλισει ωσάν λαχταριστό έδεσμα, όσα χρόνια και αν περάσουν
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Στο παιχνιδι αυτο απαραιτητη προϋπόθεση ειναι να υπαρχουν 2 ..

Αν λοιπον μεχρι τοτε δεν την εχει ξεκλειδωσει καποιος αντρας , ισως να μην θελει να εχει καποιον κοντα της εφοσον για εκεινη δεν χανει και τιποτα σπουδαιο :bleh:
Είναι σεβαστό αυτό, δεν λέω οτι το να μείνεις μόνος σου είναι κακό. Είναι επιλογή. Εαν δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου όμως, τότε υπάρχει θέμα.

Λεω όμως οτι εαν δεν ξεκλειδώνει η άλλη χωρίς γάμο, έχεις έναν πάρα πολύ σοβαρό λόγο να μην την παντρευτείς. Και το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες. Δεν νομίζω να παντρευόταν καμία μαμάκια όπως είχε προσδιοριστεί σε άλλο θέμα,που δεν παίρνει πρωτοβουλίες.
Εννουσα οτι μεσα στον γαμο κάνεις πολλα περισσοτερα απο την αποψη οτι οι πειραματισμοι ειναι πιο αναγκαιοι ειδικα μετα το περασμα των χρονων...
Αυτό δεκτό εαν και θα συμφωνήσω με την Amarelia. Θέμα ιδιοσυγκρασίας ανθρώπου είναι όμως. Για κάποιους προφανώς δουλεύει με το παραπάνω αυτό που λες.
Τωρα γιατι καποιο αντρες επιλεγουν να πειραματιζονται με αλλες και οχι με την γυναικα τους ,καθως την θεωωρουν κατι ϊερο ¨ας μην απορούν μετα γιατι υπαρχει αυτη η δυασαρεστη εξελιξη στο γαμο τους ...
Γιατί τις βαριούνται :bleh: . Όχι απαραίτητα σαν άνθρωπο, αλλά ερωτικά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι σεβαστό αυτό, δεν λέω οτι το να μείνεις μόνος σου είναι κακό. Είναι επιλογή. Εαν δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου όμως, τότε υπάρχει θέμα.

Λεω όμως οτι εαν δεν ξεκλειδώνει η άλλη χωρίς γάμο, έχεις έναν πάρα πολύ σοβαρό λόγο να μην την παντρευτείς. Και το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες. Δεν νομίζω να παντρευόταν καμία μαμάκια όπως είχε προσδιοριστεί σε άλλο θέμα,που δεν παίρνει πρωτοβουλίες.
Οι άντρες ποιες συνήθως παντρεύονται;

Για σκέψου τι ακούς και τι διαβάζεις πιο συχνά;

"Εγω τα εζησα ολα στην ζωη μου ,τωρα ηρθε η ωρα να βρω ενα καλο κορίτσι για σπιτι "
Αυτό δεκτό εαν και θα συμφωνήσω με την Amarelia. Θέμα ιδιοσυγκρασίας ανθρώπου είναι όμως. Για κάποιους προφανώς δουλεύει με το παραπάνω αυτό που λες.

Γιατί τις βαριούνται :bleh: . Όχι απαραίτητα σαν άνθρωπο, αλλά ερωτικά.
Επιφανειακά μπορεί να ισχύει αυτό που λες ,μια βαθύτερη ενδοσκόπηση όμως θα σου πω ότι βγάζει κάποιες βαθιές ριζικά πυρηνικές πεποιθήσεις αντρών που η γυναίκα με την οποία μπορεί να
εκαναν τα πάντα, ξαφνικά αλλάζει ρόλο στα μάτια τους όταν γίνετε μητέρα και αδυνατούν να την δουν όπως πριν ...

Στο δικό τους μυαλό πιο ηδονικο ειναι να πειραματιστουν με μια ξένη γυναικα (άλλης ηθικής) πάρα με τη ιερή μορφή της γυναίκας τους (μητερα ) που πλέον την έχουν συνδεδεμένη με άλλες εικόνες!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάλι μουσακάς είναι :P

Κι αν είσαι τυχερός/ή και ξεκίνησες με μουσακά και οχι καμιά φασολάδα.:P
Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω μετά από αρκετά χρόνια στην πράξη και όχι στην θεωρία η στην ιδέα και μόνο 😋

Τέλεια η φακή γιατι πλέον σερβίρετε χωρίς την παρουσία τρίτων μέσα στο σπίτι...όποιος παντρεμένος με παιδιά με διαβάζει μπορεί να καταλάβει τι είναι ξαφνικά να ζεις χωρίς παιδια μέσα στο σπίτι σου !!!!
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω μετά από αρκετά χρόνια στην πράξη και όχι στην θεωρία η στην ιδέα και μόνο 😋

Τέλεια η φακή γιατι πλέον σερβίρετε χωρίς την παρουσία τρίτων μέσα στο σπίτι...όποιος παντρεμένος με παιδιά με διαβάζει μπορεί να καταλάβει τι είναι ξαφνικά να ζεις χωρίς παιδια μέσα στο σπίτι σου !!!!
θα μου επιτρέψεις να έχω κι εγώ την γνώμη μου καθώς βλέπω πολύ καλά τι συμβαίνει και τα περι θεωρίας και πράξης στα οποία αναφέρεσαι να σου θυμίσω πως πάντα βλέπεις το πρόσωπο και την πραγματικότητα που ο άλλος σε αφήνει να βλέπεις. Είτε είναι παιδί σου, είτε είναι άντρας σου, είτε φίλος σου. Πάντα. Οπότε μην βάζεις το χέρι στη φωτιά πως οποιοσδήποτε μπορεί να ενστερνίζεται στο έπακρο την δική σου αντίληψη και εκδοχή της πραγματικότητας. :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Οι άντρες ποιες συνήθως παντρεύονται;
Για σκέψου τι ακούς και τι διαβάζεις πιο συχνά;
"Εγω τα εζησα ολα στην ζωη μου ,τωρα ηρθε η ωρα να βρω ενα καλο κορίτσι για σπιτι "
Και όμως το καλό κορίτσι για σπίτι έχει περισσότερες πιθανότητες να την κάνει την μαλακία γιατί ήταν καταπιεσμένη μια ζωή. Εκτός βέβαια...εαν απλά έκανε την κιουρία :bleh: .
Επιφανειακά μπορεί να ισχύει αυτό που λες ,μια βαθύτερη ενδοσκόπηση όμως θα σου πω ότι βγάζει κάποιες βαθιές ριζικά πυρηνικές πεποιθήσεις αντρών που η γυναίκα με την οποία μπορεί να
εκαναν τα πάντα, ξαφνικά αλλάζει ρόλο στα μάτια τους όταν γίνετε μητέρα και αδυνατούν να την δουν όπως πριν ...
Αυτό είναι ψυχολογικό, να πάνε να δουν έναν ειδικό να το συζητήσουν και να το λύσουν. Γιατί το τι κάνεις στο κρεβάτι σου δεν σχετίζεται με το πόσο καλός και σωστός γονιός μπορείς να γίνεις. Δεν πειράζουμε το σωστό, φτιάχνουμε το χαλασμένο. That's how it always worked.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα μου επιτρέψεις να έχω κι εγώ την γνώμη μου καθώς βλέπω πολύ καλά τι συμβαίνει και τα περι θεωρίας και πράξης στα οποία αναφέρεσαι να σου θυμίσω πως πάντα βλέπεις το πρόσωπο και την πραγματικότητα που ο άλλος σε αφήνει να βλέπεις. Είτε είναι παιδί σου, είτε είναι άντρας σου, είτε φίλος σου. Πάντα. Οπότε μην βάζεις το χέρι στη φωτιά πως οποιοσδήποτε μπορεί να ενστερνίζεται στο έπακρο την δική σου αντίληψη και εκδοχή της πραγματικότητας. :)
Την σέβομαι αλλά η προσωπική μου άποψη βασίζεται και στην επαγγελματική μου ιδιότητα!
Βλέπεις σε εμένα δεν χωράνε "ψεύτικες " εξομολογησεις :P

Σίγουρα υπάρχουν και οι δυο αποψεις απλά ξέρεις κάτι;

Γιατί θέλετε να υποστηρίζετε και να είστε κατηγορηματικοι πολλές φορές ότι δεν υφίστατο και η άλλη πλευρά;

Το ότι δεν ζούμε κάτι εμείς σαν προσωπικότητες δεν πάει να πει οτι δν υπάρχει η ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που το στηρίζουν αυτό!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και όμως το καλό κορίτσι για σπίτι έχει περισσότερες πιθανότητες να την κάνει την μαλακία γιατί ήταν καταπιεσμένη μια ζωή. Εκτός βέβαια...εαν απλά έκανε την κιουρία :bleh: .
Φυσικά άλλωστε το έγραψα, τα σιγανά ποταμάκια να φοβάστε και όχι τους "χορτάτους " ανθρώπους!

Έπειτα κιουρια ήταν όπως λες ,εφόσον ήταν ελεύθερη..
Το θεμα ειναι τι κανεις μεσα στον γαμο σου και οχι πριν απο αυτον !!!
Αυτό είναι ψυχολογικό, να πάνε να δουν έναν ειδικό να το συζητήσουν και να το λύσουν. Γιατί το τι κάνεις στο κρεβάτι σου δεν σχετίζεται με το πόσο καλός και σωστός γονιός μπορείς να γίνεις. Δεν πειράζουμε το σωστό, φτιάχνουμε το χαλασμένο. That's how it always worked.
Δεν το λες ψυχολογικό βασίζεται σε αλλού είδους αντιλήψεις!
Έπειτα δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο καλός η κακός γονιός είσαι....

Το είπα η γυναικα πλέον συνδυάζεται με την "ιερη" μορφή της μητέρας...
Μεγαληηη συζήτηση!!
Όχι σε όλους αλλά ένα μεγάλο ποσοστό αντρων το βλέπουν και αυτό!
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Γιατί θέλετε να υποστηρίζετε και να είστε κατηγορηματικοι πολλές φορές ότι δεν υφίστατο και η άλλη πλευρά;

Το ότι δεν ζούμε κάτι εμείς σαν προσωπικότητες δεν πάει να πει οτι δν υπάρχει η ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που το στηρίζουν αυτό!
Δεν είχα αυτή την πρόθεση. Όχι απλά υπάρχει η άλλη πλευρά αλλά και οι άλλες πλευρές, συνήθως τέτοια ζητήματα είναι πολυδιάστατα. Η δική μου εμπειρία με τους ανθρώπους είναι πως δεν γίνεται να ξέρεις πως σκέφτεται κάποιος ακόμα κι αν νομίζεις πως στα εχει πει όλα. Επειδή ανέφερες επαγγελματικές ιδιότητες, προσωπικά κάνω ψυχοθεραπεία 9 χρόνια και υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζει ούτε ο ψυχοθεραπευτής μου. Επειδή έτσι είμαστε οι άνθρωποι. Για πολλά πράγματα που νομίζουμε πως θέλουμε και μας καλύπτουν ξυπνάμε μια μέρα και λέμε εν τέλει δεν το θέλω και εν τέλει εκεί που τα γνώριζα ή τα έζησα όλα, δεν ξέρω όσα νόμιζα και δεν έζησα όσα νόμιζα πως θέλω να ζήσω.Και ετσι ακριβώς είναι και ο άλλος άνθρωπος. Αλλάζεις δραματικά όσο περνάνε τα χρόνια και ιδίως αν αλλάζεις και ρόλους (απο συντροφος σύζυγος απο σύζυγος γονιός) δεν είσαι το ίδιο. Και το ίδιο συμβαίνει και στον άλλο. Οπότε για να κάτσουν αυτά όλα αρμονικά μαζί, να συμβούν οι αλλαγές αρμονικά και ταυτόχρονα και να είστε εντάξει και να καλύπτεται και ο ενας τον άλλο μακροπρόθεσμα ΚΑΙ ερωτικά μεσα σε όλα τα άλλα , πολύ λίγες οι πιθανότητες να πετύχει, δεν το λέω εγώ το λένε τα στατιστικά και όχι μονο των διαζυγίων. Και ιδιαίτερα για μένα το ερωτικό κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο καθώς είναι αυτό που χτυπιέται ανεπανόρθωτα μέσα στην καθημερινότητα μιας τέτοιας κοινής ζωής.
Βέβαια δεν μπορώ να πω πως είναι ακατόρθωτο, είναι εξαιρετικά σπάνιο. Κατάφερες against all the odds να το πετύχεις και σε ικανοποιεί; Μπράβο. Ωστόσο η συντριπτική πλειοψηφία είναι άλλη. :P
Τώρα όλα αυτά είναι οφφ τοπικ βέβαια..
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Το για πάντα μαζί προκύπτει μόνο μέσα από συμβιβασμούς και εφόσον οι εμπλεκόμενοι αποδέχονται δυναμικά και με διάθεση συμπορευσης την εξέλιξη του συντρόφου τους.. Οι άνθρωποι είναι μονάδες εν εξελίξει καθόλη τη διάρκεια της ζωής τους. Ο άνθρωπος που γνωρίσαμε πριν πχ 20 χρόνια δεν έχει καμία σχέση με το πως εξελίχθηκε στο παρόν

Αν υπάρχει αγάπη, υπάρχει ελπίδα αλληλο αποδοχής, αλλά και αυτή δεν είναι δεδομένη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Δεν το λες ψυχολογικό βασίζεται σε αλλού είδους αντιλήψεις!
Έπειτα δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο καλός η κακός γονιός είσαι....

Το είπα η γυναικα πλέον συνδυάζεται με την "ιερη" μορφή της μητέρας...
Μεγαληηη συζήτηση!!
Όχι σε όλους αλλά ένα μεγάλο ποσοστό αντρων το βλέπουν και αυτό!
Καλά μεταξύ μας, και οι γυναίκες δεν ψάχνουν όταν είναι νέες το καλό και έξυπνο παιδί με το οποίο θα ανοίξουν σπίτι. Εαν τα έχει κάποιος αυτά έχει καλώς, αλλά ακόμα και να μην τα έχει, εαν είναι ωραίος απο 1.85 και πάνω και την πάει και ταξίδια, βολεύονται μια χαρά(και καλά κάνουν). Εαν την φτύνει κιόλας που και που, even better, γουστάρει ακόμα περισσότερο. Ναι ναι, ξέρω οτι δεν είναι όλες έτσι, ειδικά εδώ μέσα, αλλά αυτό είναι το γενικό μοντέλο συμπεριφοράς/νοοτροπίας που φαίνεται να αναδύεται απο τις ελεύθερες επιλογές που έχουν πλέον οι γυναίκες.

Θέλω να πω, δεν είναι αποκλειστικό μόνο των αντρών.
Και τα δύο φύλα επιλέγουν συντρόφους με επιπόλαια κριτήρια όσον αφορά τον γάμο και την δημιουργία οικογένειας και ο λόγος είναι οτι είτε δεν το σκέφτονται, είτε το βάζουν σε δεύτερη μοίρα και πιθανώς να μην θέλουν γάμους και οικογένεια, είτε απλά στην φάση που είναι βάζουν την δονή της στιγμής πάνω απο τα μακροπρόθεσμα σχέδια. Απλώς μέχρι πρώτινος που οι επιλογές της γυναίκας ήταν περιορισμένες τόσο σε οτι αφορά το εαν θα παντρευτούν ή όχι όσο και στον σύζυγο, αυτό δεν φαινόταν. Αλλά υπάρχουν πολύ όμοια μοτίβα σκέψης μεταξύ των δύο φύλων, τα οποία φυσικά εκδηλώνονται διαφορετικά.

Τώρα σχετικά με αυτό που λες με την ιερότητα...νομίζω οτι αυτό έχει χαθεί προπολλού. Τι θα λέει η γιαγιά του μέλλοντος, για τον λογαριασμό στο ονλιφανς ή για το τικτοκ ακκαουντ ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Καλά μεταξύ μας, και οι γυναίκες δεν ψάχνουν όταν είναι νέες το καλό και έξυπνο παιδί με το οποίο θα ανοίξουν σπίτι. Εαν τα έχει κάποιος αυτά έχει καλώς, αλλά ακόμα και να μην τα έχει, εαν είναι ωραίος απο 1.85 και πάνω και την πάει και ταξίδια, βολεύονται μια χαρά(και καλά κάνουν). Εαν την φτύνει κιόλας που και που, even better, γουστάρει ακόμα περισσότερο. Ναι ναι, ξέρω οτι δεν είναι όλες έτσι, ειδικά εδώ μέσα, αλλά αυτό είναι το γενικό μοντέλο συμπεριφοράς/νοοτροπίας που φαίνεται να αναδύεται απο τις ελεύθερες επιλογές που έχουν πλέον οι γυναίκες.

Θέλω να πω, δεν είναι αποκλειστικό μόνο των αντρών.
Και τα δύο φύλα επιλέγουν συντρόφους με επιπόλαια κριτήρια όσον αφορά τον γάμο και την δημιουργία οικογένειας και ο λόγος είναι οτι είτε δεν το σκέφτονται, είτε το βάζουν σε δεύτερη μοίρα και πιθανώς να μην θέλουν γάμους και οικογένεια, είτε απλά στην φάση που είναι βάζουν την δονή της στιγμής πάνω απο τα μακροπρόθεσμα σχέδια. Απλώς μέχρι πρώτινος που οι επιλογές της γυναίκας ήταν περιορισμένες τόσο σε οτι αφορά το εαν θα παντρευτούν ή όχι όσο και στον σύζυγο, αυτό δεν φαινόταν. Αλλά υπάρχουν πολύ όμοια μοτίβα σκέψης μεταξύ των δύο φύλων, τα οποία φυσικά εκδηλώνονται διαφορετικά.

Τώρα σχετικά με αυτό που λες με την ιερότητα...νομίζω οτι αυτό έχει χαθεί προπολλού. Τι θα λέει η γιαγιά του μέλλοντος, για τον λογαριασμό στο ονλιφανς ή για το τικτοκ ακκαουντ ;
black pill intensifies
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είχα αυτή την πρόθεση. Όχι απλά υπάρχει η άλλη πλευρά αλλά και οι άλλες πλευρές, συνήθως τέτοια ζητήματα είναι πολυδιάστατα. Η δική μου εμπειρία με τους ανθρώπους είναι πως δεν γίνεται να ξέρεις πως σκέφτεται κάποιος ακόμα κι αν νομίζεις πως στα εχει πει όλα. Επειδή ανέφερες επαγγελματικές ιδιότητες, προσωπικά κάνω ψυχοθεραπεία 9 χρόνια και υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζει ούτε ο ψυχοθεραπευτής μου. Επειδή έτσι είμαστε οι άνθρωποι. Για πολλά πράγματα που νομίζουμε πως θέλουμε και μας καλύπτουν ξυπνάμε μια μέρα και λέμε εν τέλει δεν το θέλω και εν τέλει εκεί που τα γνώριζα ή τα έζησα όλα, δεν ξέρω όσα νόμιζα και δεν έζησα όσα νόμιζα πως θέλω να ζήσω.Και ετσι ακριβώς είναι και ο άλλος άνθρωπος. Αλλάζεις δραματικά όσο περνάνε τα χρόνια και ιδίως αν αλλάζεις και ρόλους (απο συντροφος σύζυγος απο σύζυγος γονιός) δεν είσαι το ίδιο. Και το ίδιο συμβαίνει και στον άλλο. Οπότε για να κάτσουν αυτά όλα αρμονικά μαζί, να συμβούν οι αλλαγές αρμονικά και ταυτόχρονα και να είστε εντάξει και να καλύπτεται και ο ενας τον άλλο μακροπρόθεσμα ΚΑΙ ερωτικά μεσα σε όλα τα άλλα , πολύ λίγες οι πιθανότητες να πετύχει, δεν το λέω εγώ το λένε τα στατιστικά και όχι μονο των διαζυγίων. Και ιδιαίτερα για μένα το ερωτικό κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο καθώς είναι αυτό που χτυπιέται ανεπανόρθωτα μέσα στην καθημερινότητα μιας τέτοιας κοινής ζωής.
Βέβαια δεν μπορώ να πω πως είναι ακατόρθωτο, είναι εξαιρετικά σπάνιο. Κατάφερες against all the odds να το πετύχεις και σε ικανοποιεί; Μπράβο. Ωστόσο η συντριπτική πλειοψηφία είναι άλλη. :P
Τώρα όλα αυτά είναι οφφ τοπικ βέβαια..
Όντως το θέμα έχει ξεφύγει και κάπου εκεί στην γωνία βλέπω την Χιμελα να μας κοιτάζει κάπως 😋😋

Σε κάθε θέμα υπάρχουν όντως δύο όψεις και εμείς τις αναλύσαμε.
Από εκεί και πέρα ο καθενας στην ζωη του είναι υπεύθυνος για το ποια θα επιλέξει να υιοθετήσει στην ζωή του ούτως ώστε να είναι καλά ικανοποιόντας ετσι κάποιες αδυναμίες του που ίσως δεν θέλει να τις παραδεχτεί !!

Επιλέγω να βλέπω ότι υπάρχει φως στο τούνελ των σχέσεων όσα χρονια και να περάσουν ούτως ώστε αυτό να με κάνει να εξελίσσομαι και να μην απελπιζομαι(αλλιώς μετά από 23 χρόνια βάση όλων αυτών είμαι να δέσω μια πέτρα στο λαιμό μου και να παραδεχτώ ότι ο έρωτας στην σχέση μου πάει τελείωσε, τραγικό θα λεγα για την ψυχολογία μου😎 )
Αν υπαρξει μια τετοια παραδοχή ίσως σταματήσω να "μαχομαι" για το ισχυρό θέλω μου και μπορεί και αυτό το τέλος που αναφέρεις να έρθει και πολυ νωρίτερα ...
Δεν τον θέλω και συνεχίζω να μαχομαι με ένα ευτυχώς συνοδοιπόρο που έχουμε το ίδιο πιστεύω και που πλέον οδεύουμε στο να πετύχουμε πολλά περισσότερα!


Τώρα το γεγονός ότι κάνεις τόσα χρόνια ψυχοθεραπεία και κρατάς καλά κρυμμένα δικά σου κομμάτια ειναι ένα άλλο τελείως διαφορετικό θέμα και πίστεψε με όχι και τόσο αντιπροσωπευτικο θα έλεγα όταν μιλάμε για την κατάθεση της ψυχής μας και κυρίως των σκοτεινών κομματιών μας ,αυτά που θάβουμε επειδή δεν μπορούμε να τα διαχειριστουμε και μάλιστα ειναι υπεύθυνα για το αποτέλεσμα του σήμερα..

Στην ψυχοθεραπεία το πρώτο που μαθαίνεις είναι το πως θ αλλάξεις την ήδη υπάρχων σκέψη ,τον αλγορυθμο του μυαλου σου ,ο οποιος σε οδήγησε στο σήμερα εφόσον διαχειρίζεται τα γεγονότα του χθες με τρόπο που μπλοκάρει την καθημερινότητα σου αλλά κι την ηρεμία της ψυχής σου !
Αυτό έκανα και συνεχίζω να κάνω στην δική μου ψυχοθεραπεία τα τελευταία 10 χρόνια αλλά και στην επαγγελματική μου πορεία με τους θεραπευομενους μου !
Ο καθε θεραπευτής ή θεραπευομενος δουλεύει με ένα συγκεκριμένο μοτίβο και σίγουρα δεν είναι ιδανικό για όλους οπότε σεβομαι απολυτα την αποψη σου και το μόνο που έχω να πω ότι το γεγονος οτι δουλεύεις τόσο καιρό με τον εαυτό, αυτό από μόνο του ειναι αξιοθαύμαστο και θα πρέπει να επιβραβευεται από τους ανθρώπους που έχεις γύρω σου !!!🫂

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, το σεξ μέσα σε μια σχέση ειναι τόσο όμορφο τόσο γλυκό, σαν αμαρτία που ετσι και βρεις τον άνθρωπο που βγάζεις ένα εκρηκτικό αποτέλεσμα κατά την χημική σας ένωση δύσκολα το παρατας κι άσε τους άλλους γύρου ν αμφισβητούν πιο μαγικό χημικό στοιχείο έχετε εσείς που αυτοί ακόμα δεν το έχουν ανακαλύψει 😎
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα σχετικά με αυτό που λες με την ιερότητα...νομίζω οτι αυτό έχει χαθεί προπολλού. Τι θα λέει η γιαγιά του μέλλοντος, για τον λογαριασμό στο ονλιφανς ή για το τικτοκ ακκαουντ ;
Θα πω ότι είπα και στο προηγούμενο μου ποστ ..

Όσο έχω μπροστά μου άντρες που μου λένε ότι βλέπουν τις γυναικες τους με τέτοιο τρόπο θα συνεχίζω να το υποστηρίζω και δεν έχω κανέναν λόγο να μην το κάνω επειδή δεν έπεσε στην αντίληψη σας 😋

Ξέρεις τι μου θυμιζει όλο αυτό;
Το αν ισχύει η αντρικη κακοποίηση...
Επειδή υπάρχει ακόμα το ταμπού στην κοινωνία μας ότι όποιος άντρας δεχτεί βία από την γυναικα του ΔΕΝ ειναι άντρας και φοβούνται να το πουν στο φίλο στο γνωστό στο συγγενή τους ότι δέχονται κακοποίηση και αυτοί ,αυτόματα λέμε ΔΕΝ υπάρχει..

Και όμως υπάρχει και μεγάλη μάλιστα,δυστηχως όμως αυτοί οι άντρες τα λένε μόνο εκεί που δεν θα τους κρίνουν ή δεν θα τους δείχνουν με το δακτυλο ...
Έτσι ακριβώς συμβαίνει και με αυτό που εσύ και πολλοί άλλοι πιστεύετε ότι δεν υπάρχει...
Απλά τα πράγματα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
αλλιώς μετά από 23 χρόνια βάση όλων αυτών είμαι να δέσω μια πέτρα στο λαιμό μου και να παραδεχτώ ότι ο έρωτας στην σχέση μου πάει τελείωσε, τραγικό θα λεγα για την ψυχολογία μου
Γιατί καλε να δέσεις πέτρα στον λαιμό αν τελείωσε η σχέση τελείωσε και η ζωη;

Εγώ θα συνεχίσω λίγο στον ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου :P

Όλα αυτά τα χρόνια δεν ένιωσες την ανάγκη να φλερτάρεις ή να σε φλερτάρει κάποιος άλλος, την επιθυμία έστω μιας άλλης επαφής ή και μόνο στη σκέψη του να λάβεις κάποιο κοπλιμέντο και «μυστήριο» απο τρίτο;
Όλα αυτά τα χρόνια δηλαδή ούτε μια φορά δεν πέρασε αυτό απο το μυαλό σου;

Και αν ναι, μπορείς να είσαι 100% σίγουρη πως το ίδιο ισχύει και για τον σύντροφο;


Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αυτά τα ρωτάω για χάρη της συζήτησης μας και οχι επειδή θέλω να αποδείξω κάτι ή να σε φέρω σε δύσκολη θέση, μπορείς να μην μου απαντήσεις και θα είναι 100% αποδεκτό.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα συνεχίσω λίγο στον ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου :P

Όλα αυτά τα χρόνια δεν ένιωσες την ανάγκη να φλερτάρεις ή να σε φλερτάρει κάποιος άλλος, την επιθυμία έστω μιας άλλης επαφής ή και μόνο στη σκέψη του να λάβεις κάποιο κοπλιμέντο και επιβεβαίωση απο τρίτο;
Όλα αυτά τα χρόνια δηλαδή ούτε μια φορά δεν πέρασε αυτό απο το μυαλό σου;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αυτά τα ρωτάω για χάρη της συζήτησης μας και οχι επειδή θέλω να αποδείξω κάτι ή να σε φέρω σε δύσκολη θέση, μπορείς να μην μου απαντήσεις και θα είναι 100% αποδεκτό.
Καταλαβαίνω μην ανησυχείς και δεν έχω κανένα θέμα ν απαντήσω..

Ναι έχω αισθανθεί πολλές φορές και να με φλερτάρουν και τα περίεργα βλέμματα γύρω μου και όλα αυτά που λες ..
Δεν σου κρύβω ότι με γοητεύει όλο αυτό, ποια γυναικα άλλωστε δεν τις προκαλεί ένα τέτοιο συναισθημα ειδικά όσο μεγαλώνει και βλέπει γύρω της ότι ακόμα μετράει..

Τι γινετε όμως;
Δεν δίνω περιθώριο...ωραία αντιλαμβάνομαι τι γινετε αλλά μεχρι εκει ,πες το και άμυνα γιατί ξέρω ότι με την φωτιά δεν παίζεις..
Γιατί είναι φωτιά ολο αυτο και σε καίει καμία φορά χωρίς να το καταλάβεις..

Δεν νοιώθω την ανάγκη να μπω στην διαδικασία της ανταπόκρισης γιατί δεν μπορώ..
Δεν μου βγαίνει...Απλά..

Έπειτα τα συζητάω όλα, όλα όμως με τον άντρα μου ...πολλες φορες του εχω πει τι γινετε ,ξέρει τι γινετε το βλέπει και εκείνος και φροντίζει αυτό που βλέπει ότι κάπως μου αρέσει να συνεχίζει να μου το δίνει και εκείνος..
Το ίδιο κάνω και εγώ...συνεχίζω να του δίνω την αποδοχή και τον θαυμασμο μου .

Ο θαυμασμός για εμένα ειναι το ηδονικο μας στοιχείο και το ξέρει εξου και μου δίνει συνέχεια το συγκεκριμένο ερεθισμα..

Είναι ο δικός μας κώδικας ένας κώδικας μοναδικός που μέχρι τώρα μας κράτα σε ένα επίπεδο που δεν μας έχει γεννηθεί η ανάγκη ν ανταποκριθουμε στα άλλα ερεθίσματα( απ ότι ξέρω δηλαδή 😋)

Ειναι δύσκολο το αναγνωρίζω αλλά οχι ακατορθωτο.
Τωρα αργότερα αν μας έρθει καμιά κεραμιδα που λέω και ερωτευτούμε ο καθένας μας ,τι να πω..
Γερή να είμαστε να το πιούμε και αυτό το ποτήρι ,δεν θα πεθανουμε κιολας εφοσον ξερουμε οτι θα αγαπιομαστε μια ζωη ακόμα και όταν δεν κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι 😎
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Θα πω ότι είπα και στο προηγούμενο μου ποστ ..

Όσο έχω μπροστά μου άντρες που μου λένε ότι βλέπουν τις γυναικες τους με τέτοιο τρόπο θα συνεχίζω να το υποστηρίζω και δεν έχω κανέναν λόγο να μην το κάνω επειδή δεν έπεσε στην αντίληψη σας 😋

Ξέρεις τι μου θυμιζει όλο αυτό;
Το αν ισχύει η αντρικη κακοποίηση...
Επειδή υπάρχει ακόμα το ταμπού στην κοινωνία μας ότι όποιος άντρας δεχτεί βία από την γυναικα του ΔΕΝ ειναι άντρας και φοβούνται να το πουν στο φίλο στο γνωστό στο συγγενή τους ότι δέχονται κακοποίηση και αυτοί ,αυτόματα λέμε ΔΕΝ υπάρχει..

Και όμως υπάρχει και μεγάλη μάλιστα,δυστηχως όμως αυτοί οι άντρες τα λένε μόνο εκεί που δεν θα τους κρίνουν ή δεν θα τους δείχνουν με το δακτυλο ...
Έτσι ακριβώς συμβαίνει και με αυτό που εσύ και πολλοί άλλοι πιστεύετε ότι δεν υπάρχει...
Απλά τα πράγματα!
Δεν αρνήθηκα οτι υπάρχουν αρκετοί που σκέφονται έτσι. Είπα οτι και αρκετές γυναίκες σκέφτονται έτσι αλλά δεν είχαν την δυνατότητα να το εκδηλώσουν τις προηγούμενες δεκαετίες σε σχέση με τώρα. Στην γενιά σου ίσως όχι γιατί όπως είπα είσασταν πιο περιορισμένες. Οι σημερινές όμως μεγαλώνουν σε μια ενετελώς διαφορετική κοινωνία.

Εκτός εαν ανακαλύψετε οτι ο άλλος έχει πάει με την Μαρία, την Γεωργία, την Αλεξάνδρα, στην Νίκη, την Ναταλία, την Μαριάννα, την Ιωάννα, και η λίστα συνεχίζεται και πείτε : "ΤΙ ΑΝΤΡΑΣ ΘΕΕ ΜΟΥ...". I don't think you will :P. Όπως υπάρχουν άντρες που θα χαρακτήριζαν την γυναίκα πουτάνα, υπάρχουν και γυναίκες που θα χαρακτήριζαν τον άντρα σαβουρογάμη,επιφανειακό κτλπ.

Τώρα σχετικά με την κακοποιήση απέναντι στους άντρες, φυσικά και οι γυναίκες είναι κακοποιητικές. Η διαφορά είναι οτι είναι κακοποιητικές στον λόγο, το οποίο η κοινωνία και οι αρχές δεν λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν σε σχέση με το ξύλο. Η κακοποιητική γυναίκα δεν θα στιγματιστεί όσο ο άντρας. Ίσα ίσα ο άντρας θα είναι αυτός που θα στιγματιστεί(το αντίστοιχο αντρικό victim blaming). Και ειλικρινά δεν το λεω ως παράπονο αυτό, αλλά ως διαπίστωση. Είναι και λογικό εξάλλου όταν στα 10000 περιστατικά που ακούγονται όλα να αφορούν βία απο άντρα προς γυναίκα. Θα δημιουργηθεί bias, και είναι λογικό και αναμενόμενο.

Έχω φίλο που η κοπέλα του του δημιουργούσε συνεχώς θέματα. Προσπαθούσε επίτηδες να του ρίχνει την ψυχολογία για να μην καταφέρνει πράγματα και να μην εξελιχθεί περισσότερο απο εκείνη ακαδημαϊκά και επαγγελματικά, τον απειλούσε συνεχώς οτι θα χωρίσουν εαν δεν έκανε τα χ πράγματα που ήθελε εκείνη(όσο παράλογα και εαν ήταν) , και η μητέρα της τον μείωνε ασταμάτητα μπροστά της, και όταν της αντιμιλούσε εκείνος για να βρει το δίκιο του, η κοπέλα του, του έλεγε θα μιλάς καλύτερα στην μάνα μου κτλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top