Συζήτηση για το γάμο και τα παιδιά

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Καλά μου και γλυκά μου παιδιά, θα διαφωνήσω μαζί σας. Δεν είναι δυνατόν να ζεις 20, 30, 40 χρόνια μαζί με κάποιον και να μην έχεις εξαντλήσει κάποια θέματα. Δεν εννοώ θέματα συζήτησης. Εννοώ θέματα που έχουν να κάνει με τον χαρακτήρα και των δυο σας, το πώς αντιμετωπίζετε τις καταστάσεις, πώς λύνετε προβλήματα, πώς τα ξαναβρίσκετε μετά από τσακωμό, τα συναισθήματά σας και τόσα άλλα.

Δε λέω για ζευγάρια που δεν μπορούν να συνεννοηθούν με τίποτα και πλακώνονται κάθε μέρα, εκεί οκ ναι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο και πρέπει να λήγει. Λέω για ζευγάρια που αγαπιούνται και έχουν λόγο να θέλουν να δημιουργήσουν συνθήκες για να είναι μαζί. Και όλο αυτό θέλει δουλειά. Κανένας γάμος δεν είναι εύκολος. Για μένα ήταν και είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έκανα ποτέ. :/:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Καλά μου και γλυκά μου παιδιά, θα διαφωνήσω μαζί σας. Δεν είναι δυνατόν να ζεις 20, 30, 40 χρόνια μαζί με κάποιον και να μην έχεις εξαντλήσει κάποια θέματα. Δεν εννοώ θέματα συζήτησης. Εννοώ θέματα που έχουν να κάνει με τον χαρακτήρα και των δυο σας, το πώς αντιμετωπίζετε τις καταστάσεις, πώς λύνετε προβλήματα, πώς τα ξαναβρίσκετε μετά από τσακωμό, τα συναισθήματά σας και τόσα άλλα.

Δε λέω για ζευγάρια που δεν μπορούν να συνεννοηθούν με τίποτα και πλακώνονται κάθε μέρα, εκεί οκ ναι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο και πρέπει να λήγει. Λέω για ζευγάρια που αγαπιούνται και έχουν λόγο να θέλουν να δημιουργήσουν συνθήκες για να είναι μαζί. Και όλο αυτό θέλει δουλειά. Κανένας γάμος δεν είναι εύκολος. Για μένα ήταν και είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έκανα ποτέ. :/:
Με την πρώτη σου παράγραφο με έκανες να νιώσω αποτυχία στη νιοστή.. Γιατί εγώ βίωσα επαφή με έναν τοίχο
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Με την πρώτη σου παράγραφο με έκανες να νιώσω αποτυχία στη νιοστή.. Γιατί εγώ βίωσα επαφή με έναν τοίχο
Μην κατηγορείς τον εαυτό σου για αυτό. Δεν έφταιγε κανείς, απλά κάποιοι δεν έχουν την υπομονή για όλο αυτό ή δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς οι γυναίκες ( θα το πω) έχουμε τεράστιο μερίδιο ευθύνης για τις ατυχείς επιλογές... Μας πότισαν το μυαλό με την αποκατάσταση
Τι εννοεις ?

δεν ηθελες να το κανεις και το εκανες επειδη υπαρχει αυτη η αντιληψη ?

Στο κομματι γαμος οκ ,το κανεις επειδη το θες νομιζω και οχι επειδη πρεπει ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με την πρώτη σου παράγραφο με έκανες να νιώσω αποτυχία στη νιοστή.. Γιατί εγώ βίωσα επαφή με έναν τοίχο
Εσυ την προσπαθεια σου την εκανες ακομα και με ενα τοιχο που μαλλον εξελιχθηκε σε αυτο ...ηταν απο την αρχη ετσι και εσυ ειπες δεν πειραζει εγω θα σε αλλαξω ?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Τι εννοεις ?

δεν ηθελες να το κανεις και το εκανες επειδη υπαρχει αυτη η αντιληψη ?

Στο κομματι γαμος οκ ,το κανεις επειδη το θες νομιζω και οχι επειδη πρεπει ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ την προσπαθεια σου την εκανες ακομα και με ενα τοιχο που μαλλον εξελιχθηκε σε αυτο ...ηταν απο την αρχη ετσι και εσυ ειπες δεν πειραζει εγω θα σε αλλαξω ?
It's a long sad story άτυχων συγκυριών( δε μπορώ να εκθέσω δημόσια την ιστορία)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Δε λέω για ζευγάρια που δεν μπορούν να συνεννοηθούν με τίποτα και πλακώνονται κάθε μέρα, εκεί οκ ναι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο και πρέπει να λήγει. Λέω για ζευγάρια που αγαπιούνται και έχουν λόγο να θέλουν να δημιουργήσουν συνθήκες για να είναι μαζί. Και όλο αυτό θέλει δουλειά. Κανένας γάμος δεν είναι εύκολος. Για μένα ήταν και είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έκανα ποτέ. :/:
Εγω εκεί εστίασα την συμφωνία μου με την αμαρέλια στα περι εξάντλησης, στο υπογραμμισμένο.

Ακόμα και σε ζευγάρια που λενε πως αγαπιούνται μεν, αλλά ο ένας από τους δυο ή και οι δυο, είναι με ανεπαρκή την δυνατότητα επικοινωνίας ή και διογκωμένο εγωισμό.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
It's a long sad story άτυχων συγκυριών( δε μπορώ να εκθέσω δημόσια την ιστορία)
ακομα και "ατυχες συγκυριες " να σε οδηγησαν εκει , κρατας το αποτελεσμα αυτου ,τον θυσαυρο σου ουτως ωστε να μην το λες και τοσο μεγαλη ατυχια , εκει ηθελα να καταληξω :give_rose:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Όπως και να έχει , καλύτερα να είσαι μόνος παρα σε μια " Ασχέση " βαρίδιο
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως και να έχει , καλύτερα να είσαι μόνος παρα σε μια " Ασχέση " βαρίδιο
δεν ξερω αληθεια ...
εχω ενα θεμα με την μοναξια ...βεβαια αντιλαμβανομαι πως ειναι καλυτερα απο τα εισαι σε κατι ψυχοφθορο..
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
δεν ξερω αληθεια ...
εχω ενα θεμα με την μοναξια ...βεβαια αντιλαμβανομαι πως ειναι καλυτερα απο τα εισαι σε κατι ψυχοφθορο..
Δεν ξέρω εδώ και καιρό αποφεύγω τις άσκοπες συναναστροφές απλά για να γεμίζω το χρόνο.. Μου φτάνουν τα 100 + άτομα στη δουλειά με τις ιδιαιτερότητες τους
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω εδώ και καιρό αποφεύγω τις άσκοπες συναναστροφές απλά για να γεμίζω το χρόνο.. Μου φτάνουν τα 100 + άτομα στη δουλειά με τις ιδιαιτερότητες τους
οποτε μιλαμε για επιλογη μοναχικοτητας !
οκ και εγω την αναζητω οπως και κατα καιρους θελω πολυ να βλεπω κοσμο μετα το γραφειο για ενα κρασακι να με αποφορτισουν απο το κλιμα της δουλειας ...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
οποτε μιλαμε για επιλογη μοναχικοτητας !
οκ και εγω την αναζητω οπως και κατα καιρους θελω πολυ να βλεπω κοσμο μετα το γραφειο για ενα κρασακι να με αποφορτισουν απο το κλιμα της δουλειας ...
Εμένα αυτό που με κουράζει είναι οι ανούσιες συζητήσεις με αδιάφορους ανθρώπους.. Με την πρώτη ευκαιρία για αποφόρτιση ( συχνά) ασχολούμαι με δραστηριότητες στο φυσικό περιβάλλον
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα αυτό που με κουράζει είναι οι ανούσιες συζητήσεις με αδιάφορους ανθρώπους.. Με την πρώτη ευκαιρία για αποφόρτιση ( συχνά) ασχολούμαι με δραστηριότητες στο φυσικό περιβάλλον
Ψυχοφθορο ολο αυτο θα ελεγα οταν εισαι αναγκασμενος να το υποστεις!

Γενικα οτιδηποτε μας κανει να ξεφευγουμε απο την καταπιεστικη καθημερινοτητα χρειαζεται να το αναζητουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα,τωρα αν εχεις δυνατοτητα να απολαμβανεις την φυση ειναι οτι καλυτερο ειδικα αυτη την εποχη που τα χρωματα του φθινοπωρου ειναι καλυτερα και απο τα εργα του καλυτερου ζωγραφου !
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Ψυχοφθορο ολο αυτο θα ελεγα οταν εισαι αναγκασμενος να το υποστεις!

Γενικα οτιδηποτε μας κανει να ξεφευγουμε απο την καταπιεστικη καθημερινοτητα χρειαζεται να το αναζητουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα,τωρα αν εχεις δυνατοτητα να απολαμβανεις την φυση ειναι οτι καλυτερο ειδικα αυτη την εποχη που τα χρωματα του φθινοπωρου ειναι καλυτερα και απο τα εργα του καλυτερου ζωγραφου !
Φέτος είπα να δοκιμάσω πέρα από το βουνό και το μπάνιο ( όσο αντέξω) 🙂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top