Συζήτηση για το γάμο και τα παιδιά

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαταλαβαινω τι λές εχεις αδυναμια στα παιδιά σου και πρέπει ομως αυτο να εξισοροπηθει ωστε να ανοιξουν τα φτερά τους κ να κάνουν τη ζωή τους χωρις εσυ να παρεμβαίνεις ειναι συχνο θέμα αυτό.

Η μαμά και ο μπαμπάς δεν καταλαβαίνουν πάντα ποτε πρέπει να απέχουν. Εγω το ξέρω απο τώρα αυτό.

Αν ποτέ κάνω παιδιά δεν θα παρεμβαίνω και απο τα 25 και μετά θα ηθελα να έχουν φυγει κ απο το σπίτι να μένουν μονα τους ενα διάστημα σιγουρα και μετα αναλογα αν θέλουν να συνεχισουν οκ.
εμεις οι γονεις συχνα θελουμε να μεγαλωνουμε τα παιδια μας χωρις δυσκολιες ..
Λαθος μας ..το καλυτερο ειναι να τα μεγαλωσουμε μεσα απο τις δυσκολιες ..το λεμε, το κανουμε ομως ?στα λογια μενουμε πολλες φορες γιατι μπαινει και το θεμα ευαισθησια ή ισως και καποια ιδιατεροτητα που μπορει να εχει το παιδι μας ...


Εκει ακριβως τι ξερεις Κωστα μου ?
Ξερεις πως θ αντιδρασεις οταν εκθετεις τον εαυτο σου σε ενα άκρος στρεσογονο και αγνωστο περιβαλλον για εσενα οταν εχεις δυο μέτωπα ταυτοχρονα να διαχειριστεις και το ενα ειναι του παιδιου σου ?
Το εχεις ξαναζησει ?
Εχεις κανει λαθος ωστε να εχεις μετρο συγκρισης με βαση την καθαρα προσωπικη σου αντιδραση και οχι ισως την αντιδραση που εχεις δει σε καποιον αλλον ή την πλασματικη που εχεις φτιαξει στο μυαλο σου υπο το καθεστως ηρεμίας και συγκροτημενης σκεψης ? ?



Οχι δεν ξερεις ποτέ μεχρι που να το ζησεις και ισως ανακαλυψεις τελικα οτι οντως ξερεις !!!
Ο φοβος ενεργοποει το ιδιο ακριβως μερος του εγκεφαλου μας με τον ενθουσιασμο ...
Οποτε ? ξερεις αν στην παρουσα φαση ενεργήσεις ακριβως οπως επρεπε ?
επιφυλακτικα ή παρορμητικα ?


ποσες φορες ενεργουμε παρορμητικα σε νεες δοκιμασιες και μετεπειτα αναρωτιομαστε γιατι το καναμε ετσι ?

εκ των υστερων και υπο κατάσταση ηρεμιας προφητες ειμαστε ολοι μας ...μεσα στην αρενα με τον αγνωστο αντιπαλο εκει να σε δω !

Ποτε στην ζωη του δεν λεει ενας ανθρωπος " ξερω " σε πραγματικες καταστασεις και οχι σε πλασματικες ..

περαν ολων αυτων στο ευχομαι ,πραγματικα να ξερεις να ενεργεις , αλλα κρατα μικρο καλαθι ,τα παιδια δεν ειναι σαν τις σχεσεις με ολους τους αλλους ανθρωπους...συνεχεια μας εκπλησουν !
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Με το τρόπο που το λές δεν ξέρω όχι. Ενδεχομένως να είμαι ασχετος, αλλα Εν πάση περιπτώση καλα να είμαστε ιδανικό και σωστό δεν ειναι τίποτα και οταν ξεκινάς ειναι λογικό να κανεις αρκετά λάθη το θεμα ειναι να υπάρχει ενα περιβάλλον αγάπης και κατανόησης για το παιδί.

Δεν μπορώ να φανταστώ να χωρίσεις ας πούμε ακομη και αν υπάρχουν διαφωνιες εγω δεν σ λέω και εγω μπορεί κάποιες φορές να ειμαι ανυπόφορος , νομίζω ομως οτι η μεγαλύτερη αρετή σε εναν άνθρωπο ειναι να ξεπερνάει τα κολλήματα του για λόγους δικαιοσύνης.

Σενάριο -> Έχει τσακωθει το ζευγάρι εχουν γίνει κώλος οκ και μετά ξεκινάει να λέει η μητέρα πρωην συζυγος και ΟΧΙ δεν θέλω να βλέπεις το παιδί ουτε εσυ ουτε η μάνα σου/πατέρας σου που ειχαμε κάποτε διαφωνησει και μου ειπαν αυτο εγω τους ειπα εκείνο κτλ κτλ

και ολα τα προβληματικά που ξέρουμε κάποιοι κάποιες που πρέπει μετά να στα λύνουν τα δικαστήρια.

Άν εκανες έξυπνη και σωστή επιλογή συντρόφου αυτά δεν πρόκειται να τα αντιμετωπίσεις ποτέ. Αυτο εννοώ οταν σου λεω "οτι ξέρω εγώ". Οι κοινές αρχές λογικής αν τις έχει ενας ανθρωπος τις έχει τέλος. Δεν χρειαζεται να τον πείσουμε για κάτι.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Με το τρόπο που το λές δεν ξέρω όχι. Ενδεχομένως να είμαι ασχετος, αλλα Εν πάση περιπτώση καλα να είμαστε ιδανικό και σωστό δεν ειναι τίποτα και οταν ξεκινάς ειναι λογικό να κανεις αρκετά λάθη το θεμα ειναι να υπάρχει ενα περιβάλλον αγάπης και κατανόησης για το παιδί.

Δεν μπορώ να φανταστώ να χωρίσεις ας πούμε ακομη και αν υπάρχουν διαφωνιες εγω δεν σ λέω και εγω μπορεί κάποιες φορές να ειμαι ανυπόφορος , νομίζω ομως οτι η μεγαλύτερη αρετή σε εναν άνθρωπο ειναι να ξεπερνάει τα κολλήματα του για λόγους δικαιοσύνης.

Σενάριο -> Έχει τσακωθει το ζευγάρι εχουν γίνει κώλος οκ και μετά ξεκινάει να λέει η μητέρα πρωην συζυγος και ΟΧΙ δεν θέλω να βλέπεις το παιδί ουτε εσυ ουτε η μάνα σου/πατέρας σου που ειχαμε κάποτε διαφωνησει και μου ειπαν αυτο εγω τους ειπα εκείνο κτλ κτλ

και ολα τα προβληματικά που ξέρουμε κάποιοι κάποιες που πρέπει μετά να στα λύνουν τα δικαστήρια.

Άν εκανες έξυπνη και σωστή επιλογή συντρόφου αυτά δεν πρόκειται να τα αντιμετωπίσεις ποτέ. Αυτο εννοώ οταν σου λεω "οτι ξέρω εγώ". Οι κοινές αρχές λογικής αν τις έχει ενας ανθρωπος τις έχει τέλος. Δεν χρειαζεται να τον πείσουμε για κάτι.
Πάλι κάνεις γενίκευση ακόμη και "έξυπνη " Επιλογή να έκανες οι δυναμικές αλλάζουν. Κάτι που φάνταζε τότε ιδανική επιλογή μπορεί να εξελιχθεί σε πανωλεθρία αν σταματήσει η επικοινωνία ή αν ο άνθρωπος σου εξελιχθεί με τρόπο που δεν μπορείς να προβλέψεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Πάλι κάνεις γενίκευση ακόμη και "έξυπνη " Επιλογή να έκανες οι δυναμικές αλλάζουν. Κάτι που φάνταζε τότε ιδανική επιλογή μπορεί να εξελιχθεί σε πανωλεθρία αν σταματήσει η επικοινωνία ή αν ο άνθρωπος σου εξελιχθεί με τρόπο που δεν μπορείς να προβλέψεις

νΑΙ ΓΙΑΤΊ σε αυτο το σημείο έχω διαφορετική γνώμη.

Καλώς ή κακώς ένας άνθρωπος φαίνεται εξαρχής κατα πόσο θα είναι συνεργάσιμος και σε μια διαφωνία αν φυσικά εχεις και εσύ ενα μέρος δίκιου.

1-2-3 χρονια είστε μαζί θα διαφωνήσετε θα μαλώσετε σε κάποια φάση μπορεί και να "χωρισετε" για 2-3 μέρες θα πάρει ενα τηλ, θα ζητησει ενα συγγνώμη μετά θα το κάνεις εσυ αυτο την επομενη φορά που φταις κοκ

Αν ο άλλος δεν σηκώνει ενα τηλέφωνο οταν διαφωνείτε και το χεις κάνει προηγουμένως εσυ 3-4 φορές , περιμενεις να περάσουν τα χρονια να φτάσετε να κανετε οικογένεια για να καταλαβεις οτι πάνω απο ολα βάζει τον εγωϊσμο του και οσο πάς με τα νερά του τα έχετε καλα ; ;)

Φαντασου αν ξηγιέται ετσι σε απλά θέματα τι θα κάνει στα σύνθετα που θα τον "καίνε" και περισσότερο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το τρόπο που το λές δεν ξέρω όχι. Ενδεχομένως να είμαι ασχετος, αλλα Εν πάση περιπτώση καλα να είμαστε ιδανικό και σωστό δεν ειναι τίποτα και οταν ξεκινάς ειναι λογικό να κανεις αρκετά λάθη το θεμα ειναι να υπάρχει ενα περιβάλλον αγάπης και κατανόησης για το παιδί.
Για σκεψου ολοι με ενα τετοιο περιβαλλον δεν ξεκιναμε την οικογενεια μας ?
Δεν μπορώ να φανταστώ να χωρίσεις ας πούμε ακομη και αν υπάρχουν διαφωνιες εγω δεν σ λέω και εγω μπορεί κάποιες φορές να ειμαι ανυπόφορος , νομίζω ομως οτι η μεγαλύτερη αρετή σε εναν άνθρωπο ειναι να ξεπερνάει τα κολλήματα του για λόγους δικαιοσύνης.
Αρετη ειναι ν αντιλαμαβανεσαι και το οτι δεν ειναι μονο στο χερι σου να ξεπεραστει ενα θεμα που αφορα δυο!
Σενάριο -> Έχει τσακωθει το ζευγάρι εχουν γίνει κώλος οκ και μετά ξεκινάει να λέει η μητέρα πρωην συζυγος και ΟΧΙ δεν θέλω να βλέπεις το παιδί ουτε εσυ ουτε η μάνα σου/πατέρας σου που ειχαμε κάποτε διαφωνησει και μου ειπαν αυτο εγω τους ειπα εκείνο κτλ κτλ

και ολα τα προβληματικά που ξέρουμε κάποιοι κάποιες που πρέπει μετά να στα λύνουν τα δικαστήρια.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οταν εμεις αντιλαμβανομαστε οτι δεν ταιριαζουμε πλεον σαν συντροφοι θελουμε να σταματησουμε να ειμαστε και γονεις ..

Μεγαλη συζητηση και ηδη το θεμα εχει ξεφυγει ...
Άν εκανες έξυπνη και σωστή επιλογή συντρόφου αυτά δεν πρόκειται να τα αντιμετωπίσεις ποτέ. Αυτο εννοώ οταν σου λεω "οτι ξέρω εγώ". Οι κοινές αρχές λογικής αν τις έχει ενας ανθρωπος τις έχει τέλος. Δεν χρειαζεται να τον πείσουμε για κάτι.
Δεν υπαρχει αυτο που λες !
Εσυ πιστευεις οτι αυτοι που χωρισαν ηξεραν οτι δεν εκαναν καλη επιλογη συντροφου ?

Αν ακομα και εσυ επιλέξεις να συνεχισεις με την νυν συντροφο σου ,εισαι απολυτα σιγουρος οτι σε 10 χρονια θα ειστε ακομα μαζι ?

Κωστα μου θα το ξαναπω και ας καταντησω γραφικη ...23 χρονια γαμου και ακομα δεν ξερω αν αυριο χωρισω γιατι συνεχως εξελισσόμαστε μεσα στην ζωη ...
Παλευουμε συνεχως με το θελω μας και τις αναγκες ή τους πειρασμους που προκυπτουν και μας βρουν ισως σε μια στιγμη αδυναμιας που ολοι εχουμε ..

και μην μου πεις ενας εξυπνος ανθρωπος δεν υποκυπτει σε μια στιγμη αδυναμιας γιατι δεν εχει να κανει με αυτο ..ολοι ειμαστε ευαλωτοι ολοι εχουμε την αχίλλειο πτέρνα μας ...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
νΑΙ ΓΙΑΤΊ σε αυτο το σημείο έχω διαφορετική γνώμη.

Καλώς ή κακώς ένας άνθρωπος φαίνεται εξαρχής κατα πόσο θα είναι συνεργάσιμος και σε μια διαφωνία αν φυσικά εχεις και εσύ ενα μέρος δίκιου.

1-2-3 χρονια είστε μαζί θα διαφωνήσετε θα μαλώσετε σε κάποια φάση μπορεί και να "χωρισετε" για 2-3 μέρες θα πάρει ενα τηλ, θα ζητησει ενα συγγνώμη μετά θα το κάνεις εσυ αυτο την επομενη φορά που φταις κοκ

Αν ο άλλος δεν σηκώνει ενα τηλέφωνο οταν διαφωνείτε και το χεις κάνει προηγουμένως εσυ 3-4 φορές , περιμενεις να περάσουν τα χρονια να φτάσετε να κανετε οικογένεια για να καταλαβεις οτι πάνω απο ολα βάζει τον εγωϊσμο του και οσο πάς με τα νερά του τα έχετε καλα ; ;)

Φαντασου αν ξηγιέται ετσι σε απλά θέματα τι θα κάνει στα σύνθετα που θα τον "καίνε" και περισσότερο.
Όλα καλά στη σχέση προ γάμου ( τελικά έχεις απεριόριστο δίκιο για τη συγκατοίκηση) , μετά θα φανεί το αληθινό πρόσωπο του άλλου, όταν θα σταματήσει το " Πάρτυ"
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Εγω είπα για το κατα πόσο ειναι συνενοησιμος ο άνθρωπος που έχεις μπλέξει ή οχι αυτο δεν φαινεται στην αρχη ;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω είπα για το κατα πόσο ειναι συνενοησιμος ο άνθρωπος που έχεις μπλέξει ή οχι αυτο δεν φαινεται στην αρχη ;
μετα απο τα χρονια θες κι αλλα απο τον αλλον ...δεν σου φτανει να ειναι μονο συνεννοήσιμος.... :D
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Εμείς οι γυναίκες ( θα το πω) έχουμε τεράστιο μερίδιο ευθύνης για τις ατυχείς επιλογές... Μας πότισαν το μυαλό με την αποκατάσταση
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Όλα καλά στη σχέση προ γάμου ( τελικά έχεις απεριόριστο δίκιο για τη συγκατοίκηση) , μετά θα φανεί το αληθινό πρόσωπο του άλλου, όταν θα σταματήσει το " Πάρτυ"

Για μένα απο τα 30 και μετά πρέπει να συγκατοικείς αν φυσικά έχεις σκοπό τοσο εσυ οσο και η κοπέλα να κανετε κάτι σοβαρο.

Τωρα αν σου πεί εξαρχής οτι εγω δεν ειμαι για συγκατοικηση και σοβαρά πράγματα ξαφνικά ή ειστε μαζι 1 χρονο 1 και κάτι και της το προτεινεις και πάλι φάς άκυρο της λές κοιταξε να δείς ηρεμα και ευγενικά εγω σκέφτομαι να κάνω κατι σοβαρό στη ζωή μου με τη κοπέλα που είμαι εσενα δηλαδη τωρα αν εσυ δεν εισαι αυτής της προοπτικής ισως θα ήταν καλύτερα να το αφήσουμε, αν νιώσεις οτι σου έλειψα πάρε με τηλέφωνο ή θα σε πάρω κ εγώ κάποια στιγμή να δώ τι κάνεις και πως είσαι.

Και την αφηνεις για κάνα μήνα. Εαν δείς και μετά το μήνα οτι δέν... γεια χαρα ντάν ντίν ντάν. Δεν σε καλύπτει απλό.

Δεν μπορείς να καθεσαι τωρα να παίζεις. γνωμη μου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Για μένα απο τα 30 και μετά πρέπει να συγκατοικείς αν φυσικά έχεις σκοπό τοσο εσυ οσο και η κοπέλα να κανετε κάτι σοβαρο.

Τωρα αν σου πεί εξαρχής οτι εγω δεν ειμαι για συγκατοικηση και σοβαρά πράγματα ξαφνικά ή ειστε μαζι 1 χρονο 1 και κάτι και της το προτεινεις και πάλι φάς άκυρο της λές κοιταξε να δείς ηρεμα και ευγενικά εγω σκέφτομαι να κάνω κατι σοβαρό στη ζωή μου με τη κοπέλα που είμαι εσενα δηλαδη τωρα αν εσυ δεν εισαι αυτής της προοπτικής ισως θα ήταν καλύτερα να το αφήσουμε, αν νιώσεις οτι σου έλειψα πάρε με τηλέφωνο ή θα σε πάρω κ εγώ κάποια στιγμή να δώ τι κάνεις και πως είσαι.

Και την αφηνεις για κάνα μήνα. Εαν δείς και μετά το μήνα οτι δέν... γεια χαρα ντάν ντίν ντάν. Δεν σε καλύπτει απλό.

Δεν μπορείς να καθεσαι τωρα να παίζεις. γνωμη μου.
Τι πάει να πει " Εγώ δεν είμαι για συγκατοίκηση;"= δεν θέλω μαζί σου ( με κάποιον άλλο θα ήθελα) / δε θέλω να αναλάβω ευθύνες διαβίωσης ( μια χαρά τη βγάζω με γονείς που μου τα έχουν όλα πληρωμένα) / θέλω να ζω χωρίς να λογοδοτω ( σε εσένα, γιατί από τη συγκατοίκηση απορρέουν και υποχρεώσεις) / είμαι ανώριμο άτομο γενικά και δε σκοπεύω να ζω τη ζωή σοβαρά ( μαζί σου τουλάχιστον και για την ώρα)

Ξέχασα τη θρησκευόμενη κοπέλα που θέλει απευθείας γάμο
Φευ αμαρτία το προγαμιαίο σεξ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Τι πάει να πει " Εγώ δεν είμαι για συγκατοίκηση;"= δεν θέλω μαζί σου ( με κάποιον άλλο θα ήθελα) / δε θέλω να αναλάβω ευθύνες διαβίωσης ( μια χαρά τη βγάζω με γονείς που μου τα έχουν όλα πληρωμένα) / θέλω να ζω χωρίς να λογοδοτω ( σε εσένα, γιατί από τη συγκατοίκηση απορρέουν και υποχρεώσεις) / είμαι ανώριμο άτομο γενικά και δε σκοπεύω να ζω τη ζωή σοβαρά ( μαζί σου τουλάχιστον και για την ώρα)

Ξέχασα τη θρησκευόμενη κοπέλα που θέλει απευθείας γάμο
Φευ αμαρτία το προγαμιαίο σεξ

Μπράβο - ακριβώς λοιπον επειδή υπάρχει θέμα απο πίσω για συζήτηση... πρέπει να τη κάνετε. Και θεωρώ οτι ο ένας χρόνος οταν ειδικά ειστε και σε μια ηλικία που δεν έχετε και μια δεκαετία μπροστά σας πχ εσυ εισαι 35 η κοπέλα ειναι 32 ή και 30 εντάξει δεν ειπες για γάμο για μια συγκατοίκηση είπες.

Τωρα αν εσυ εισαι 35 και αυτη 25 ναι εκεί υπάρχει ρίσκο γιατι μπορεί να σ πει ξέρεις κάτι φιλε εγω.... δεν θελω να μπλεξω απο τώρα σοβαρα. Και μπορείς και εσυ να της πείς οκ δεν ζητάω γαμο αυριο αλλα να ξέρω οτι μεταξύ μας εχει προοπτικές. Ανάλογα την απάντηση μετά.

Οι ξύπνιοι ετσι κινούνται. Δε περιμένουν τον Αρμαγεδδων ξαφνικά να σκάσει μπροστά τους... ο άλλος ειχε 3 χρονια σχέση και μένανε στους γονεις τους βγαινανε 2 φορες 3 την εβδομάδα και πηγαινανε και διακοπές μαζί.

Οποτε του λέει η τυπισα μετα τα 3 χρονια... θες να συγκατοικησουμε της ειπε αυτος δεν ειμαι έτοιμος πάει γεια σας έφυγε. Αυτή.

Τωρα αυτος ακόμη ψάχνεται. Δεν βρισκεις κάθε μερα 'ατομα να κουμπώσεις μαζί τους.

3 χρονια σχέση ειναι κάτι σοβαρό. Δεν ειναι ουτε 3 μήνες .... ούτε 1 χρονος. Για να μενετε μαζι 3 χρονια σημαινει πως κουμπώνετε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω οτι θα έπρεπε να ξέρουμε πολύ καλά με ποιον θα προχωρήσουμε σε σοβαρή σχέση και εγώ δεν πιστεύω οτι τους πρώτους μήνες είσαι με πεταλουδίτσες και σε συννεφάκια, αυτά είναι για 12χρονα. Εφόσον ζήσεις ό,τι θες και πεις οτι τώρα πάω σοβαρά, καλός ο έρωτας αλλά κυρίως ψάχνεις για τον σύζυγο και τον πατέρα. Αν θες ακόμα έρωτες και πάθη, δε σε αναγκάζει κανείς να παντρευτείς, κάτσε και ασχολήσου με έρωτες και πάθη. Κι όταν λοιπόν ψάχνεις να σοβαρευτείς, πρέπει να βλέπεις τα ελαττώματα του άλλου, τα δικά σου, και πώς αυτά τα δύο κουμπώνουν μεταξύ τους, και να προσπαθήσεις να τα διορθώσεις, να συζητήσεις, να τα λύσεις.

Κοιτάξτε γύρω σας από γνωστούς και φίλους που χωρίζουν, πιστεύετε οτι όλοι αυτοί πέρασαν τη σχέση από κόσκινο; Συζήτησαν τα θέματα μέχρι εξαντλήσεως; Έβαλαν κάτω τον εγωισμό τους; Θεώρησαν ποτέ οτι ήταν στην ίδια ομάδα κι όχι αντίπαλοι; ΔΕ ΜΙΛΑΩ για μετά το γάμο, μιλάω για πριν το γάμο.

Οπότε ναι, οι ανάγκες των ανθρώπων και των θέλω τους μπορούν να αλλάξουν, αλλά το core του ανθρώπου δεν αλλάζει. Ένας νευρικός, ένας ζηλιάρης, ένας κτητικός, ένας τσιγγούνης, ένας μαμάκιας κλπ κλπ, όσο κι αν ωραιοποιήσουν τη συμπεριφορά τους, δε θα γίνουν άλλος άνθρωπος. Και μετά πέφτουν κάποιοι από τα σύννεφα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
Ε κι αυτό απο ενα σημείο και μετά κουράζεικαι φθείρει αφάνταστα και είναι καμπανάκι πως θα πρέπει να φύγεις
Εδω θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αν το πράγμα δεν κυλάει ταιριαστά κι αυτόματα και πρέπει να μπαινουν όλα στο κόσκινο μέχρι εξάντλησης στη συζήτηση, κάτι βρωμάει.

Δεν χρειάζεται να διαπραγματευτείς κάτι που έχει ήδη ταιριάξει. Διαπραγματεύεσαι κατι εκει οπου υπάρχουν συνεχώς ψεγάδια στην επιφάνεια και θες να τα ομαλοποιήσεις.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Αν το χιλιοσυζητημενο πρόβλημα δεν λύνεται υπάρχει ένα mismutch issue προφανώς. Αν πάλι υπάρχει αδιαφορία του ενός απο τους δυο και άρνηση να παραδεχτεί πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα η σχέση οδεύει με τα χίλια προς οριστική ρήξη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top