Συζήτηση για το γάμο και τα παιδιά

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστηχως δεν μπορώ ν αναφέρω περιστατικά βίας που έχουν δεχτεί άντρες και μάλιστα περιστατικά που απειλήθηκε μέχρι και η ίδια τους η ζωή..

Ναι στη σημερινή κοινωνία βλέπουμε μόνο τις περιπτώσεις που ασκείτε βία στο γυναικείο φύλο αλλά δυστηχως ως γνωστόν η γυναίκα από την φύση της ει αι πολύ πιο εκδικητικό ον αν αντιληφθεί ότι απειλείται ο συναισθηματικος της δεσμός..

Έπειτα η γυναίκα στρέφεται πολλές φορές ενάντια στην άλλη γυναίκα και όχι στον ιδιο τον συντροφο ...

Όσο για την δική μου γενιά δεν ήταν και τόσο αθώα απλά είχαμε περισσότερο το αίσθημα της ηθικής και της αυτοαξιας ως γυναίκες.

Δεν είχαμε και ορθος θα ελεγα το αίσθημα της πλήρης ελευθερίας από τις οικογένειες μας !
Υπήρχαν πολυ πιο σωστά δομημένα όρια και το κυριότερο δεν είχαμε ίντερνετ 😋

Σήμερα δυστηχως η γυναικα στην μάχη της να μην φανεί υπό έχει χάσει κάθε θηλυκή της πλευρά .
Μεγαλώνει σε ένα πολύ ελεύθερο πλαίσιο χωρίς κανόνες ηθικής και το κυριότερο χωρίς τους βασικούς κανόνες της αυτοαξιας ..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η σημερινή μουσική...Δεν μπορεί ένα νέο κορίτσι να ζητά σεβασμό από έναν άντρα και την ίδια στιγμή να υπηρετεί ένα είδος μουσικής που εξευτελίζει την γυναικεία ανθρωπινη αξία ,ενα ειδος μουσικης που βλέπει το γυναικείο σώμα σαν ένα άψυχο σκευος ηδονής και τιποτε παραπάνω..
Ας μην ξεφυγουμε όμως από το θέμα και για το ποια εποχή ήταν καλύτερη γιατί προφανώς τα γεγονότα μας το δείχνουν !
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Δυστηχως δεν μπορώ ν αναφέρω περιστατικά βίας που έχουν δεχτεί άντρες και μάλιστα περιστατικά που απειλήθηκε μέχρι και η ίδια τους η ζωή..

Ναι στη σημερινή κοινωνία βλέπουμε μόνο τις περιπτώσεις που ασκείτε βία στο γυναικείο φύλο αλλά δυστηχως ως γνωστόν η γυναίκα από την φύση της ει αι πολύ πιο εκδικητικό ον αν αντιληφθεί ότι απειλείται ο συναισθηματικος της δεσμός..

Έπειτα η γυναίκα στρέφεται πολλές φορές ενάντια στην άλλη γυναίκα και όχι στον ιδιο τον συντροφο ...

Όσο για την δική μου γενιά δεν ήταν και τόσο αθώα απλά είχαμε περισσότερο το αίσθημα της ηθικής και της αυτοαξιας ως γυναίκες.

Δεν είχαμε και ορθος θα ελεγα το αίσθημα της πλήρης ελευθερίας από τις οικογένειες μας !
Υπήρχαν πολυ πιο σωστά δομημένα όρια και το κυριότερο δεν είχαμε ίντερνετ 😋

Σήμερα δυστηχως η γυναικα στην μάχη της να μην φανεί υπό έχει χάσει κάθε θηλυκή της πλευρά .
Μεγαλώνει σε ένα πολύ ελεύθερο πλαίσιο χωρίς κανόνες ηθικής και το κυριότερο χωρίς τους βασικούς κανόνες της αυτοαξιας ..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η σημερινή μουσική...Δεν μπορεί ένα νέο κορίτσι να ζητά σεβασμό από έναν άντρα και την ίδια στιγμή να υπηρετεί ένα είδος μουσικής που εξευτελίζει την γυναικεία ανθρωπινη αξία ,ενα ειδος μουσικης που βλέπει το γυναικείο σώμα σαν ένα άψυχο σκευος ηδονής και τιποτε παραπάνω..
Ας μην ξεφυγουμε όμως από το θέμα και για το ποια εποχή ήταν καλύτερη γιατί προφανώς τα γεγονότα μας το δείχνουν !
Ξέρεις τι νομίζω ;πως ως γυναίκες χάνουμε την αυτοαξια μας, όταν την εξαρτουμε από την αξία που μας δίνει το ανδρικό φύλο
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις τι νομίζω ;πως ως γυναίκες χάνουμε την αυτοαξια μας, όταν την εξαρτουμε από την αξία που μας δίνει το ανδρικό φύλο

Φυσικα και η αυτοαξια καθοριζεται ΚΑΙ απο την προσδοκια μας να αρέσουμε σαν θηλυκά στα αρσενικά ώστε να έρθει η ένωση και η ανύψωση μέρους αυτής!

Μέσα από την ένωση και την αποδοχή του αντρικού φύλου ερχετε η υπεραξία μιας γυναίκας που ειναι η μητρότητα (όχι για όλες, γι αυτές που υπάγεται στο αξιακο τους σύστημα)

Aρα πιστευεις ειναι το φυλο που την καθοριζει ή ο τροπος που επιτρεπουμε εμεις ως θηλυκά να μας προσεγγιζει ενα αρσενικο ωστε να θεμελιωθεί και η υπάρχων αυτης ?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Φυσικα και η αυτοαξια καθοριζεται ΚΑΙ απο την προσδοκια μας να αρέσουμε σαν θηλυκά στα αρσενικά ώστε να έρθει η ένωση και η ανύψωση μέρους αυτής!

Μέσα από την ένωση και την αποδοχή του αντρικού φύλου ερχετε η υπεραξία μιας γυναίκας που ειναι η μητρότητα (όχι για όλες, γι αυτές που υπάγεται στο αξιακο τους σύστημα)

Aρα πιστευεις ειναι το φυλο που την καθοριζει ή ο τροπος που επιτρεπουμε εμεις ως θηλυκά να μας προσεγγιζει ενα αρσενικο ωστε να θεμελιωθεί και η υπάρχων αυτης ?
Δυστυχώς θα έλεγα η αυτοαξια μας αναπόφευκτα καθορίζεται και από την προτίμηση των αρσενικών προς το άτομο μας.
Δυστυχώς, γιατί σκέψου πόσο επηρεάζει την αυτοπεποίθηση ατόμων η μη επιλεξιμότητα τους.Τι δηλώνει αυτή η επιλογή; ένα " αξίζω ,, γιατί πχ είμαι πολυ όμορφη, πολυ πνευματώδης, σεξυ ,ελκυστική,επιτυχημένη κλπ, ώστε να αναγνωριστω από κάποιον ανάμεσα στην πληθώρα άλλων γυναικών.
Βεβαίως θα μου πεις πως θα είχε μια δόση αλαζονείας να ισχυριστεί από μόνος του κανείς.. "Είμαι σουπερ, καθώς έχω αυτό και εκείνο το προσόν"
Ωστόσο, θαρρώ πως κάθε άνθρωπος αξίζει, όσο προσπαθεί να είναι συνεπής απέναντι σε ηθικές αξίες που πρεσβεύει,όσο προσπαθεί να νοιαστει για το συνάνθρωπο και να μη σκέφτεται αμιγώς ατομικιστικα , γενικά όταν υπηρετεί το συλλογικό καλό.
Κάτι είπες και για τη μητρότητα που θεωρείται υπεραξία.... Σε καμία περίπτωση δε θα το έβλεπα έτσι.. Θα ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση σε όσες γυναίκες αδυνατούν να τεκνοποιήσουν.. Είναι σα να λέμε πως ο μόνος σκοπός ύπαρξης των γυναικών είναι η τεκνογονια, η οποία τους δίνει τη μέγιστη αξία
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι είπες και για τη μητρότητα που θεωρείται υπεραξία.... Σε καμία περίπτωση δε θα το έβλεπα έτσι.. Θα ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση σε όσες γυναίκες αδυνατούν να τεκνοποιήσουν.. Είναι σα να λέμε πως ο μόνος σκοπός ύπαρξης των γυναικών είναι η τεκνογονια, η οποία τους δίνει τη μέγιστη αξία
Θα μου επιτρέψεις να πω ,πως δεν έχει καμια σχεση αυτό που ειπα με αυτό που λες !

Ναι η μητρότητα είναι υπέρ αξία όταν αυτό συγκαταλεγεται στο δικό σου αξιακο σύστημα (ΟΧΙ για όλους)
Η μητρότητα τι ειναι για μια γυναίκα που την επιθυμεί ;
Άλλη θα σου πει υπέρ αξία άλλη θα σου πει ευλογία άλλη θα σου πει αξίωση!

Όπως και η μητρότητα για μια γυναικα που δεν την επιθυμεί τι είναι;
Κάτι σίγουρα που δεν αντιπροσωπεύει το θέλω της ,την ύπαρξη της και φυσικά η μητρότητα δεν θεωρείτε υπεραξια ..
Εδώ τι θα λέγαμε;
Ότι υποβαθμίζει όλο τον θεσμό, καταρρίπτει την εξίσου μεγαλη αξια της οικογενειας ;
Οχι φυσικα εφοσον μιλάμε καθαρά προσωπικές επιλογές αξιακου συστήματος !
Άλλωστε όλοι οι άνθρωποι έχουμε τους ίδιους κανόνες ηθικής ή αξίας;


Χτύπημα κάτω από την μέση θα ήταν να υποβαθμισω τις γυναικες που είτε επιλεγουν είτε όχι να μην γίνονται μητέρες και φυσικά αν ειναι ποτέ δυνατόν να αναφέρω κάτι τέτοιο..
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να πω ,πως δεν έχει καμια σχεση αυτό που ειπα με αυτό που λες !

Ναι η μητρότητα είναι υπέρ αξία όταν αυτό συγκαταλεγεται στο δικό σου αξιακο σύστημα (ΟΧΙ για όλους)
Η μητρότητα τι ειναι για μια γυναίκα που την επιθυμεί ;
Άλλη θα σου πει υπέρ αξία άλλη θα σου πει ευλογία άλλη θα σου πει αξίωση!

Όπως και η μητρότητα για μια γυναικα που δεν την επιθυμεί τι είναι;
Κάτι σίγουρα που δεν αντιπροσωπεύει το θέλω της ,την ύπαρξη της και φυσικά η μητρότητα δεν θεωρείτε υπεραξια ..
Εδώ τι θα λέγαμε;
Ότι υποβαθμίζει όλο τον θεσμό, καταρρίπτει την εξίσου μεγαλη αξια της οικογενειας ;
Οχι φυσικα εφοσον μιλάμε καθαρά προσωπικές επιλογές αξιακου συστήματος !
Άλλωστε όλοι οι άνθρωποι έχουμε τους ίδιους κανόνες ηθικής ή αξίας;


Χτύπημα κάτω από την μέση θα ήταν να υποβαθμισω τις γυναικες που είτε επιλεγουν είτε όχι να μην γίνονται μητέρες και φυσικά αν ειναι ποτέ δυνατόν να αναφέρω κάτι τέτοιο..
Νομίζω το βλέπω λίγο διαφορετικά. Φυσικά και το θεωρώ ευλογία που ενώ ήθελα μου δόθηκε η χάρη να κάνω παιδιά.
Φαντάζεσαι όμως να ήθελα διακαώς και να μη μπορούσα να κάνω για Χ βιολογικούς λόγους. Θα με καθιστούσε η αδυναμία λιγότερο άξιο ως άτομο;.μάλλον στη λέξη κολλάμε.. Υπεραξία =μέγιστη αξία

Δλδ αν όντως είχα κάνει.. Δλδ είχα ευλογηθεί με μητρότητα και ήμουν απαίσια.. Κακοποιητική θα μου έδινε υπεραξία η ίδια η μητρότητα ;;;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δλδ αν όντως είχα κάνει.. Δλδ είχα ευλογηθεί με μητρότητα και ήμουν απαίσια.. Κακοποιητική θα μου έδινε υπεραξία η ίδια η μητρότητα ;;;
Τότε η μητρότητα σαν αξια και αρετη δεν θα ήταν στο δικό σου αξιακο σύστημα 😉

Ολη η κοινωνιας βασιζεται απο τις θετικες αξιες και καταρρίπτεται απο τις αρνητικες .Εμεις δανειζομαστε -υιοθετουμε αξιες και προτυπα στα οποια θελουμε να μοιασουμε και συναμα εκδηλωνουμε και τις αναλογες αρετες .
Με βαση λοιπον το αξιακο ποιοτικο μας συστημα που ειναι και ο προπομπος της ζωης που προσδοκουμε να εχουμε, εξαρτώνται και οι αποφασεις που λαμβανουμε !
Φυσικα σε ολο αυτο παιζει σπουδαιο ρολοκαι η εξισορρόπηση αυτων ωστε να λεμε οτι ειμαστε και ευτυχισμένοι !
Δεν μπορεις να λες ας πουμε οτι η εργατικοτητα εχει μεγαλητερη αξια απο την υγεια ,καπου αντιλαμβανεσαι οτι δεν θα εχεις το προσδοκουμενο αποτελεσμα .
Ετσι και στην μητροτητα δεν την θεωρεις ευλογια αλλα στην πραξη ενεργείς σαν κατι το οποιο δεν πιστευεις οτι εισαι ευλογημενη να γινεις καλη μητερα ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Με βαση λοιπον το αξιακο ποιοτικο μας συστημα που ειναι και ο προπομπος της ζωης που προσδοκουμε να εχουμε, εξαρτώνται και οι αποφασεις που λαμβανουμε !

Προφανώς, αλλά όταν λέμε σε άλλα θρέντ οτι κάποιες θέσεις ζωής δεν μας αρέσουν και δεν τις επικροτούμε μας λές οτι "δεν σεβόμαστε τις διαφορετικές επιλογές των άλλων".

Χθες ειδα στο γιουτιουμπ κατα τυχη μια τύπισα να λέει πως δεν θέλει να κάνει παιδιά κάπου 30αρα. Αν ήμουν ελευθερος προσωπικά δεν θα εβγαινα ουτε ραντεβού μαζί της. Με ξενερωσε και μόνο αυτη η δήλωση ασχετα αν θα ηταν κατάλληλη και εγω κατάλληλος για κάτι τέτοιο. Και μόνο σαν statement για μενα ειναι περιοριστική πεποίθηση. Δεν θαυμάζω τέτοιους ανθρώπους γιατι θεωρώ οτι ειναι παρτάκηδες και ευθυνόφοβοι. Μεγαλυτερη αξία πάντα θα έχει ο δικος τους χρόνος , οι δικές τους επιλογές κτλ κτλ. ακόμη και η συμβολή τους σε μια σχέση χωρίς παιδί θα είναι διφορούμενη.

Εν κατακλείδι δεν μπορούμε να συμφωνουμε συνεχώς και να λέμε ΝΑΙ σε όλα καθώς κάποια ειναι προβληματικά μοντέλα ακόμη και αν ένας νάρκισσος θέλει να τα διαδώσει και επειδή εχει και πολλους subs στο youtube.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς, αλλά όταν λέμε σε άλλα θρέντ οτι κάποιες θέσεις ζωής δεν μας αρέσουν και δεν τις επικροτούμε μας λές οτι "δεν σεβόμαστε τις διαφορετικές επιλογές των άλλων".
(μου εκανες παραθεση ή μου γελουν τα ματια μοου :laugh: :laugh: :laugh: :give_rose:)


Bρε Κωστα μου μπερδευεσαι ,ωρες ωρες νομιζω οτι δεν αντιλαμβανεσαι αυτα που λεμε ...
Μιλαμε για αξιακο συστημα ,αφοσίωση, αποφασιστικότητα, περιπέτεια, ανεμελιά,ειλικρίνεια, σεβασμός, αγάπη,δύναμη συγχώρεσης,καλοσύνη, αποφασιστικότητα, επιμονή, υπευθυνότητα και πολλα πολλα αλλα ...

Ναι δεν σεβεσαι την επιλογη του αλλου οταν την παρουσιαζεις σαν ¨αρνητικη ¨-μη αποδεκτη απο το δικο σου θελω ..
Δεν σεβεσαι οτι οι αλλοι εχουν διαφορετικες προτιμήσεις απο εσενα και τι κανεις ?
Χλευαζεις -υποτιμας...(παραδειγμα λεω )
Αρα ?
Ο σεβασμος ειναι στο δικο σου αξιακο συστημα σαν τι ?
Μονο να τον εισπρατεις απο τους αλλους με βαση καθαρα της δικες σου πεποιθησεις και οχι να τον δινεις ακομα και οταν οι επιλογες τους δεν ειναι πατροναρισμενες με το δικο σου πιστευω -θελω ?

Δεν μπορω να στο πω πιο αναλυτικα για να μην τα μπερδευειες και μαλιστα γραπτα ..

Χθες ειδα στο γιουτιουμπ κατα τυχη μια τύπισα να λέει πως δεν θέλει να κάνει παιδιά κάπου 30αρα. Αν ήμουν ελευθερος προσωπικά δεν θα εβγαινα ουτε ραντεβού μαζί της.
Πιστεψε με ουτε και εκεινη θα έβγαινε μαζι σου οποτε τι σημαινει αυτο ?
Οτι εσυ εισαι ο σωστος και εκεινη η λαθος ή σαν ανθρωποι δεν εχετε τα ιδια θελω οποτε ειναι σεβαστα τα θελω τις και δεν υπαρχει λογος υποβιβασμου για ν αναδειχτει το δικο σου θελω ..
Με ξενερωσε και μόνο αυτη η δήλωση ασχετα αν θα ηταν κατάλληλη και εγω κατάλληλος για κάτι τέτοιο. Και μόνο σαν statement για μενα ειναι περιοριστική πεποίθηση.
Τι σημαινει περιοριστικη πεποιθηση ?
Τα συμπερασματα στα οποια εχει καταληξει ενας ανθρωπος και αφορα καθαρα τον εαυτο του !

Δεν θαυμάζω τέτοιους ανθρώπους γιατι θεωρώ οτι ειναι παρτάκηδες. Μεγαλυτερη αξία πάντα θα έχει ο δικος τους χρόνος , οι δικές τους επιλογές κτλ κτλ. ακόμη και η συμβολή τους σε μια σχέση χωρίς παιδί θα είναι διφορούμενη.
Οποτε τι μου λες εδω ?
Οτι για εσενα η αξια του σεβασμου εχει δικλίδες ασφαλειας ...Αν τοτε ναι τον σεβομαι ...

Λυπαμαι αλλα για εμενα η αξια του σεβασμου εχει αλλη εννοια πλεον ...ναι συζηταω για κατι διαφορετικο,ή μ,ενα διαφορετικο ανθρωπο αλλα στα πλαισια του σεβασμου και οχι του χλευασμου ή της υποτιμησης .

Δεν σεβεσαι Κωστα και δεν ειναι ¨κακο ¨αυτο γιατ δεν περιεχει το στοιχειο της εκδικητικοτητας ,εκει θα ειχαμε θεμα ...(το εκανες και προχθες στο τελευταιο ποστ που μου απαντησες, απλα πλεον επιλεγω να μην το συνεχιζω ,γιατι εκει βαζω κόφτη και προσπαθω να υπηρετω και εγω μια αλλη αξια μου,υποτιμησες κοροιδεψες και μαλιστα και την επαγγελματικη μου ιδιοτητα που υπο αλλες συνθηκες θα αντιδρουσα διαφορετικα ,οχι ομως ποια:bleh: ) ...Δεν σεβεσαι με την πραγματικη έννοια της αξιας και οχι μονο εσυ ,ολοι μας, κατα καιρους το κανουμε εφοσον θελουμε να εξυπηρετησουμε το ¨εγω ¨μας ..
Αυτη η ναρκισσιστικη πλευρα που ολοι εχουμε κατα καιρους υπερ νικα ακομα και τις βασικες μας αξιες τις οποιες προσπαθουμε να τις υπηρετουμε ..
ομολογω ομως πολυ δυσκολο σε μια ακρως επικριτική επιφανειακη και συνάμα εγωιστικη κοινωνια που ζουμε και ενεργουμε σαν μελη της !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Περιοριστική πεποίθηση Μαργαρίτα σημαίνει πως αν όλες σκεφτονταν σαν αυτήν σε μερικά χρόνια θα είχαμε εκλείψει ώς είδος. Απλά ελληνικά. Δεν θα υπήρχαν εγγόνια - παιδιά κτλ.

Στο αξιακό σύστημα που παρέθεσες υπάρχουν οι ευθύνες και η αγάπη... αγαπώ δεν σημαινει μονο τον εαυτούλη μου καθώς ενα παιδί ΘΑ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ με αυτό. Εκει φαινεται η αγάπη η προσφορά και η υπευθυνότητα. Σορρυ που μιλάω σκληρά αλλα είναι αλήθεια.

Για τη πρώτη πρόταση μηπως διαφωνεις ; einai το μοναδικό απτό επιχειρημα για να καταλάβεις... αλλιως ο καθένας θα ορίζει οπως θελει την αγαπη τον σεβασμο και την ευθύνη.

Μη μπερδεύεσαι, αυτες ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΕΒΑΙΑ που τα λένε αυτά ενω ειναι μια χαρά για να κάνουν οικογένεια δεν ειναι τόσο γαμάτες και ισοροπημένες/ ισοροπημένοι οσο θέλουν να σου παρουσιάζονται υπάρχουν πολλά ερωτηματικά απο κάτω.

Η διαφορά μας ειναι πως σε μια παρέα εγω θα έλεγα διακριτικά την αποψη μου τωρα αμα κάποια παρεξηγιόταν ή κάποιος δικο τους θέμα. Με εγωϊσμάρες δεν βγαινω για καφέ ετσι κ αλλιώς.

Για να τους χαϊδευω τα αυτάκια. :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Σορρυ που μιλάω σκληρά αλλα είναι αλήθεια.
@@ είναι.

Όποιος θέλει θα κάνει παιδιά και όποιος δε θέλει δεν θα σου δώσει κανέναν λογαριασμό.
Και οι λοιποί χαρακτηρισμοί για όσους δεν θέλουν να το κάνουν, προδίδουν μόνο την δική σου ανικανότητα να αντιληφθείς τον κόσμο πέρα απο τα δικά σου όρια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Οποτε τι μου λες εδω ?
Οτι για εσενα η αξια του σεβασμου εχει δικλίδες ασφαλειας ...Αν τοτε ναι τον σεβομαι ...

Καλα καταλαβαινω οτι ειναι στα πλαίσια της δουλειάς σου να συμπεριφέρεσαι ετσι κ ότι μαλακια έρθει να σ πει κάποιος να τον πάρεις στην αρχη με το καλό αλλα δε γινεται πάντα έτσι.

Έρχεται κάποιος και σου λεει οτι ειναι νορμάλ να κάνει κάτιο που θα τον οδηγησει στη καταστροφη θα τον σεβαστεις σε αυτο που λέει ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@@ είναι.

Όποιος θέλει θα κάνει παιδιά και όποιος δε θέλει δεν θα σου δώσει κανέναν λογαριασμό.
Και οι λοιποί χαρακτηρισμοί για όσους δεν θέλουν να το κάνουν, προδίδουν μόνο την δική σου ανικανότητα να αντιληφθείς τον κόσμο πέρα απο τα δικά σου όρια.

Δεν ειναι @@ γιατι εάν δεν ίσχυε η συνθήκη που αναφέρω θα ειχαμε εκλείψει σαν είδοςς.

Σε αυτο δεν απαντάς. Γιατι ; den εχεις απάντηση μάλλον.
Αν η προταση σου ηταν σωστή και δεν ήθελαν τελικά όλοι τοτε θα ειχαμε εκλειψει σαν είδος.

Δεν το ξερα να σεβομαι ότι αρλούμπα ακουω... σορρυ παιδιά.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περιοριστική πεποίθηση Μαργαρίτα σημαίνει πως αν όλες σκεφτονταν σαν αυτήν σε μερικά χρόνια θα είχαμε εκλείψει ώς είδος. Απλά ελληνικά. Δεν θα υπήρχαν εγγόνια - παιδιά κτλ.


Βρε Κωστα μου επειδη μια γυναικα ΔΕΝ θελει να γινει μητερα θα εχει αρνητικο αντίκτυπο αυτο στην κοινωνια ??

Αυτο θες να μας πεις ?
Υπαρχουν αλλες τοσες που θελουν να κανουν 5 ή 6 παιδια οποτε καπως αντισταθμιζετε η ανυσηχια σου για οτι η περιοριστικη της πεποιθηση θα κανει κακο στην εξελιξη του ανθρωπινου ειδους ..Αναλογικα να το παρουμε ακι αυτο λυνετε μην ανησυχείς :give_rose:

Επειτα εσυ πλεον εισαι σε μια ηλικια που θες να κανεις παιδια τι σημαινει οτι ολες γυρως σου πρεπει να κάνουν ?

Ελα ,πραγματικα ξεφευγει η κουβεντα ...
Και στην τελικη σεβομαι μια γυναικα η οποια δεν θελει να κανει παιδια γιατι πιστευει οτι δεν θα ειναι καλη μητερα απο μια γυναιακ επειδη ειναι ¨το μεσο ¨για την εξελιξη του ειδους κανει συνεχεια αλλα μεγαλωνει ενα ασχημο ¨μοτελο ¨αυτου του ειδους ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Βρε Κωστα μου επειδη μια γυναικα ΔΕΝ θελει να γινει μητερα θα εχει αρνητικο αντίκτυπο αυτο στην κοινωνια ??

Αυτο θες να μας πεις ?
Υπαρχουν αλλες τοσες που θελουν να κανουν 5 ή 6 παιδια οποτε καπως αντισταθμιζετε η ανυσηχια σου για οτι η περιοριστικη της πεποιθηση θα κανει κακο στην εξελιξη του ανθρωπινου ειδους ..Αναλογικα να το παρουμε ακι αυτο λυνετε μην ανησυχείς :give_rose:

Επειτα εσυ πλεον εισαι σε μια ηλικια που θες να κανεις παιδια τι σημαινει οτι ολες γυρως σου πρεπει να κάνουν ?

Ελα ,πραγματικα ξεφευγει η κουβεντα ...
Και στην τελικη σεβομαι μια γυναικα η οποια δεν θελει να κανει παιδια γιατι πιστευει οτι δεν θα ειναι καλη μητερα απο μια γυναιακ επειδη ειναι ¨το μεσο ¨για την εξελιξη του ειδους κανει συνεχεια αλλα μεγαλωνει ενα ασχημο ¨μοτελο ¨αυτου του ειδους ...

Κατσε Μαργαριτα τωρα γιατι μου πετάς γενικότητες... ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ μια γυναικα ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ επειδή έχει εγωϊσμο και δεν θέλει να βελτιώσει τον εαυτο και το χαρακτήρα της ; εγω θα την σεβομουν μονο αν είχε σοβαρό ζήτημα. Και όχι γενικά και αόριστα οποια σου λέει οτι εγω δεν θέλω γενικά και ποτέ. Αυτη ειναι η ένσταση μου.

Έχει να κάνει με τον λόγο για μένα. Και οταν λέω σεβαστώ / δεν σεβαστώ απλα εννοώ οτι δεν θα αποδεχτώ την αποψη της και δεν θα με κανει να τη θαυμάζω. Οχι κάτι παραπάνω.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα καταλαβαινω οτι ειναι στα πλαίσια της δουλειάς σου να συμπεριφέρεσαι ετσι κ ότι μαλακια έρθει να σ πει κάποιος να τον πάρεις στην αρχη με το καλό αλλα δε γινεται πάντα έτσι.

Έρχεται κάποιος και σου λεει οτι ειναι νορμάλ να κάνει κάτιο που θα τον οδηγησει στη καταστροφη θα τον σεβαστεις σε αυτο που λέει ;
ο σεβασμος που λεγαμε ..η υποτιμηση ...

κανενας ο οποιος ερχεται σε εμενα ή σε ενα επαγγελματια ψυχικης υγειας λεει μαλακιες ..ντροπη βρε Κωστα μου πλεον με αυτη την καραμελα εν ετη 2023 με ολα αυτα που παιρναει ο κοσμος και προσπαθει να μην τον κατακλιζει το αγχος για το αυριο ...

Ενα θα σου πω καλε μου ...ΑΝ φροντιζαν αυτοι που δεν πανε σε ψυχολογους να πηγαιναν πρωτοι σιγουρα αυτοι που φτανουν στα γραφεια αυτων δεν θα εφταναν ποτε !

Οποιος καταλαβε καταλαβε :bleh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
ο σεβασμος που λεγαμε ..η υποτιμηση ...

κανενας ο οποιος ερχεται σε εμενα ή σε ενα επαγγελματια ψυχικης υγειας λεει μαλακιες ..ντροπη βρε Κωστα μου πλεον με αυτη την καραμελα εν ετη 2023 με ολα αυτα που παιρναει ο κοσμος και προσπαθει να μην τον κατακλιζει το αγχος για το αυριο ...

Ενα θα σου πω καλε μου ...ΑΝ φροντιζαν αυτοι που δεν πανε σε ψυχολογους να πηγαιναν πρωτοι σιγουρα αυτοι που φτανουν στα γραφεια αυτων δεν θα εφταναν ποτε !

Οποιος καταλαβε καταλαβε :bleh:

Δεν υπάρχει υποτίμηση. Για τον εαυτό μου πρώτα λέω οτι κάνω μαλακίες ή τις προτείνω. Και οταν μ το λένε οι άλλοι και οντως ισχύει το αποδέχομαι. Που βλέπεις τη ντροπή σε αυτο ;

προσπαθείτε να φτιάξετε μια κοινωνία και μια κατασταση λές και ειμαστε μέσα σε γυάλα. Βεβαια αντιλαμβάνομαι οτι ζουμε στην εποχή του political correct οπότε το τραγικο ειναι πως εσεις οι ίδιοι που κόπτεστε για ολα αυτά ειστε και οι ιδιοι που παρερμηνευετε λεγόμενα και άρα με το τροπο σας υποτιμάτε τον άλλον μέσω του κοινωνικου αποκλεισμού των απόψεων του.

Εν παση περιπτωση εγω ψυχολόγο δεν χρειάζομαι ειμαι πληρως λειτουργικος σε όλα, και βέβαια ειμαι ο ιδιος ψυχαναλυτής του εαυτού μου.

Κινησεις που έχω κανει εγώ σε διαπροσωπικές μου σχέσεις ουτε που τις φαντάζεστε εσυ και η "ομ'άδα" σου.
Αν έτρεχα στο ψυχολόγο όπως λές ακομη εκει θα είμασταν και θα συζητούσαμε... οσο εσεις συζητάτε εγω εχω κάνει 2-3 κινήσεις που οι δικοι σου διστάζουν να κάνουν. Η ζωή ειναι δοκιμές.

ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΘΕΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΨΑΓΜΕΝΕΣ ΔΗΘΕΝ ΤΟΥ ΓΙΟΥΤΙΟΥΜΠ. Που βγαινουν και με στυλάκι να μας τα πούν. Ουστ!

Και για τους εκλεκτους μου φιλους ενα σπεσιαλ ΥΓ

ΥΓ -> ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ !!!! :D
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατσε Μαργαριτα τωρα γιατι μου πετάς γενικότητες... ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ μια γυναικα ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ επειδή έχει εγωϊσμο και δεν θέλει να βελτιώσει τον εαυτο και το χαρακτήρα της ; εγω θα την σεβομουν μονο αν είχε σοβαρό ζήτημα. Και όχι γενικά και αόριστα οποια σου λέει οτι εγω δεν θέλω γενικά και ποτέ. Αυτη ειναι η ένσταση μου.
Κωστα ξερεις τι εστι να εχεις ενα παιδι στα χερια σου ?
Να εισαι πληρως υπευθυνος γι αυτο ?

Οχι ...το by the book γονεις αστο καμια σχεση οποτε δεν ειναι θεμα εγωισμου ..
Εν παση περιπτωση εγω ψυχολόγο δεν χρειάζομαι ειμαι πληρως λειτουργικος σε όλα, και βέβαια ειμαι ο ιδιος ψυχαναλυτής του εαυτού μου.
Μπραβο σου! εγω τον εχω 10 χρονια και συνεχιζω να εχω εποπτείες για να μπορω να διαχειριζομαι και τα παιδια μου γιατι μανα ΔΕΝ ξαναυπηρξα ποτε και τον συντροφο μου γιατι συντροφος τοσα πολλα χρονια μεσα σε ενα γαμο ΔΕν ξαναυπηρξα ποτε και ατυχημα που μου αλλξε ριζικα την ζωη και με καθηλωσε σε ενα κρεβατι για σχεδον ενα χρονο στην πιο παραγωγικη φαση της ζωης μου , δεν ειχα ξαναπερασει για να μπορω να το διαχειριστω και να μην βουλιαξω στην καταθλιψη και στην τελικη να μπορω να διαχειριζομαι ανθρωπους ωστε να ειμαι Εγω καλα και οχι εκεινοι ....
ΥΓ -> ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ !!!! :D

Μην αγχωνεσαι το εχω καταλαβει καλε μου εδω και καιρο,ειπαμε ομως αλλο εκδικητικος και αλλο εγωιστης..τους εκδικητικους και αυτους που κρατανε γεγονοτα(δεν συγχωρούν ) δεν θελω στις επαφες μου ,ολοι αλλοι δεν με ενοχλουν εφοσον δεν ασκουν επιρροη στη δικη μου ¨φωλια ηρεμιας και γαληνης ¨ :give_rose:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Κωστα ξερεις τι εστι να εχεις ενα παιδι στα χερια σου ?
Να εισαι πληρως υπευθυνος γι αυτο ?

Οχι ...το by the book γονεις αστο καμια σχεση οποτε δεν ειναι θεμα εγωισμου ..

Μπραβο σου! εγω τον εχω 10 χρονια και συνεχιζω να εχω εποπτείες για να μπορω να διαχειριζομαι και τα παιδια μου γιατι μανα ΔΕΝ ξαναυπηρξα ποτε και τον συντροφο μου γιατι συντροφος τοσα πολλα χρονια μεσα σε ενα γαμο ΔΕν ξαναυπηρξα ποτε και στην τελικη να μπορω να διαχειριζομαι ανθρωπους ....


Μην αγχωνεσαι το εχω καταλαβει καλε μου εδω και καιρο,ειπαμε ομως αλλο εκδικητικος και αλλο εγωιστης..τους εκδικητικους και αυτους που κρατανε γεγονοτα(δεν συγχωρούν ) δεν θελω στις επαφες μου ,ολοι αλλοι δεν με ενοχλουν εφοσον δεν ασκουν επιρροη στη δικη μου ¨φωλια ηρεμιας και γαληνης ¨ :give_rose:

μΠΟΡΕΊ να τον χρειαστώ και εγω στο μέλλον τον ψυχολόγο δεν το αρνούμαι ουτε το υποτιμώ.
Ωστόσο δεν χρειάζομαι ψυχολόγο για να κινηθώ και να κάνω κάτι καινουργιο απο αυτο που εκανα πέρυσι ή τον προηγούμενο μήνα. θα το αποφασίσω και θα το εκτελέσω ακόμη και αν έχει ρίσκο , ενταξει ας απογαλακτιστουμε επιτέλους.

Επίσης απόψεις που οδηγούν στον εγωκεντρισμό εγω προσωπικά δεν τις ασπάζομαι.

Το ΥΓ το έβαλα για να διακωμωδήσω την ερμηνεία στα γραφομενα μου οτι παραθέτω τη ζωή μου ΥΠΕΡ προβάλλοντας το "εγώ" ενω αμα δεν συζητησεις και προσωπικές εμπειριες ο καθε ενας ξεχωριστα για τον εαυτο του δεν θα έχει ενδιαφέρον και διαδραστικοτητα αλλα οκ αφου κάποιος κόσμος τα ερμηνευει αλλιώς κανενα πρόβλημα.

Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μΠΟΡΕΊ να τον χρειαστώ και εγω στο μέλλον τον ψυχολόγο δεν το αρνούμαι ουτε το υποτιμώ.
Ωστόσο δεν χρειάζομαι ψυχολόγο για να κινηθώ και να κάνω κάτι καινουργιο απο αυτο που εκανα πέρυσι ή τον προηγούμενο μήνα. θα το αποφασίσω και θα το εκτελέσω.

Επίσης απόψεις που οδηγούν στον εγωκεντρισμό εγω προσωπικά δεν τις ασπάζομαι.

Το ΥΓ το έβαλα για να διακομωδήσω την ερμηνεία στα γραφομενα μου οτι παραθέτω τη ζωή μου ενω αμα δεν συζητησεις και προσωπικές εμπειριες ο καθε ενας ξεχωριστα για τον εαυτο του δεν θα έχει ενδιαφέρον και διαδραστικοτητα.
Για ενα πραγμα ειμαι σιγουρη για εσενα ..
ΔΕΝ θα πας ποτε σε ψυχολογο και πραγματικα στο ευχομαι να μην τον χρειαστεις !

Ειμαι ευγνωμων ομως που ειδικα στην εφηβεια και στις πανελληνιες της κορης μου δουλεψα την ¨μαμαδιστικη ¨δικη μου ανασφαλεια και μετεπειτα το συνδρομο της αδειας φωλιας ουτως ωστε σημερα που ο γιος μου ετοιμαζεται και εκεινος να δωσει την μαχη του και να φυγει και αυτος απο το σπιτι ,να το αντιμετωπίζω με πολυ περισσοτερο ψυχραιμια η οποια βοηθαει και απιστευτα το παιδι ...

Κωστα δεν τα ξερουμε ολα δυστηχως και οσο πιο γρηγορα το παραδεχομαστε τοσο καλο κανουμε οχι μονο σε εμας αλλα και στα παιδια μας ή στους συντροφους μας, εκει θελω να καταληξω ..ειδικα στο κομματι των παιδιων και κατα ποσο υγιείς προσωπικοτητες θελουμε να βγαλουμε στην κοινωνια χωρις να τους μεταφερουμε δικες μας λανθασμενες πεποιθησεις ...
Το θεμα των παιδιων ειναι πολυ ιδιαιτερο γι αυτο αντιδρω ισως παραπανω στο by the book αλανθαστους γονεις που μας δειχνουν ολους εμας με το δακτυλο σηκωμενο και το κατα ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να κανεις παιδια :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Για ενα πραγμα ειμαι σιγουρη για εσενα ..
ΔΕΝ θα πας ποτε σε ψυχολογο και πραγματικα στο ευχομαι να μην τον χρειαστεις !

Ο καλύτερος τρόπος να εκτονώσεις ένα αρνητικό συναίσθημα ειναι να το βάλεις να δουλέψει ωστε να σε βελτιώσει.

Παράδειγμα 1 νιώθεις φθόνο επειδη κάποιος ειναι καλύτερος απο σένα μην το αφηνεις να σου κατατρώει την ψυχή βάλε το να σου δωσει ωθηση να γινεις καλύτερος.

Παράδειγμα 2 νιώθεις πικρα και εγωϊσμο επειδη κάποια σε χώρισε.... μην το θάψεις μέσα σου. Βάλε το να σε βελτιώσει και μετά αν θές εμφανίσου ξανά αν εχεις αισθηματα και δειξε οτι άλλαξες.

Γενικά μη θάβεις πράγματα μέσα σου. Εάν ο άλλος/ αλλη δεν το δεχτούν απο εκει κ πέρα ειναι δικο τους πρόβλημα. Γράψε το στον ψυχικό σου φάκελο για αυτη την υποθεση και ΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ.

Ποιος ψυχολογος θα μου τα πει αυτα ;

Ειμαι ευγνωμων ομως που ειδικα στην εφηβεια και στις πανελληνιες της κορης μου δουλεψα την ¨μαμαδιστικη ¨δικη μου ανασφαλεια και μετεπειτα το συνδρομο της αδειας φωλιας ουτως ωστε σημερα που ο γιος μου ετοιμαζεται και εκεινος να δωσει την μαχη του και να φυγει και αυτος απο το σπιτι ,να το αντιμετωπίζω με πολυ περισσοτερο ψυχραιμια η οποια βοηθαει και απιστευτα το παιδι ...

Κωστα δεν τα ξερουμε ολα δυστηχως και οσο πιο γρηγορα το παραδεχομαστε τοσο καλο κανουμε οχι μονο σε εμας αλλα και στα παιδια μας ή στους συντροφους μας, εκει θελω να καταληξω ..ειδικα στο κομματι των παιδιων και κατα ποσο υγιείς προσωπικοτητες θελουμε να βγαλουμε στην κοινωνια χωρις να τους μεταφερουμε δικες μας λανθασμενες πεποιθησεις ...
Το θεμα των παιδιων ειναι πολυ ιδιαιτερο γι αυτο αντιδρω ισως παραπανω στο by the book αλανθαστους γονεις που μας δειχνουν ολους εμας με το δακτυλο σηκωμενο και το κατα ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να κανεις παιδια :)

Kαταλαβαινω τι λές εχεις αδυναμια στα παιδιά σου και πρέπει ομως αυτο να εξισοροπηθει ωστε να ανοιξουν τα φτερά τους κ να κάνουν τη ζωή τους χωρις εσυ να παρεμβαίνεις ειναι συχνο θέμα αυτό.

Η μαμά και ο μπαμπάς δεν καταλαβαίνουν πάντα ποτε πρέπει να απέχουν. Εγω το ξέρω απο τώρα αυτό.

Αν ποτέ κάνω παιδιά δεν θα παρεμβαίνω και απο τα 25 και μετά θα ηθελα να έχουν φυγει κ απο το σπίτι να μένουν μονα τους ενα διάστημα σιγουρα και μετα αναλογα αν θέλουν να συνεχισουν οκ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top