Συζήτηση για... τρίχες!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έχω σγουρό μαλλί και χοντρή τρίχα στη ρίζα και λεπτή στις άκρες όχι λόγω φθοράς. Από τότε που αποφάσισα ότι τα ίσια μαλλιά δεν είναι για΄μένα και ότι έχουν πολύ κόπο για το τίποτα έχω πάρει διαζύγιο με κάθε συσκευή στάιλιν.:P
Άσε που κάνω κανά 2ωρο για το μαλλί και τώρα το καλοκαίρι δεν παίζει με την καμία το σενάριο αυτό.

Θέλω να μακρύνω τα μαλλιά μου αλλά πιάνουν συνέχεια ψαλίδα.Τώρα το σκέφτομαι αν πρέπει να πάω στο κομμωτήριο γιατί κάθε φορά μου κόβει περίπου τέσσερα δάκτυλα :mad:.Έχω πάλι ψαλίδα και σγουυρό φουντωτό μαλλί.Τι να κάνω;:hmm:
Για το κομμωτήριο ή άλλαξε κομμωτήριο ή κάθε φορά που θα πηγαίνεις θα τα πρήζεις στον κομμωτή/κομμώτρια ότι θα σου κόψει ένα πόντο ίσα-ίσα το πολύ πράγμα να φύγει. Μη φοβάσαι αν γίνεσαι αγενής,δουλειά τους είναι να σε κάνουν όμορφη με τον τρόπο που επιθυμείς...
Επίσης,πάρε και κανά hair oil και χρησιμοποίησέ το σαν μάσκα και για να σταματάς το φριζάρισμα. Και απόφυγε τα πολλά προϊόντα που είναι βαριά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μάλλον σε αυτή την κατηγορία ανήκω, γιατί πιστολάκι δε χρησιμοποιώ σχεδον ποτέ και ισιωτική μία φορά το μήνα και αν.:redface:

Αν έχεις λεπτή τρίχα τότε, τρώγε ισορροπημένα και ψάξε για το πως θα έχεις γερά μαλλιά (δε θα πέφτουν ξερωγω, δε θα σπάνε). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Άκυρο,αλλά Πρίνσες,είχες απόλυτο δίκιο για τα ombre είναι ΥΠΕΡΟΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
Σήμερα τα έκανα,είναι πολύ κιούτ. Βέβαια μαζί με το χρώμα έφυγαν και μερικοί πόντοι μαλλί βασικά μου τα έκανε ένα πιο περιποιημένο καρέ μέχρι τους ώμους.. Καλούλι μοιάζει. Ήταν κατεστραμμένα από έναν ηλίθιο κομμωτή που δεν ήξερε τι έκανε οπότε έπρεπε να έρθουν σε ένα μήκος και να καθαρίσουν καλά.:P
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχετε κάποιο καλό και φτηνό λαδάκι για μαλλιά μιας και το δικό μου δε με καλύπτει πια.:/:
Θενκ γιου Πρίνσες.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Άκυρο,αλλά Πρίνσες,είχες απόλυτο δίκιο για τα ombre είναι ΥΠΕΡΟΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
Σήμερα τα έκανα,είναι πολύ κιούτ. Βέβαια μαζί με το χρώμα έφυγαν και μερικοί πόντοι μαλλί βασικά μου τα έκανε ένα πιο περιποιημένο καρέ μέχρι τους ώμους.. Καλούλι μοιάζει. Ήταν κατεστραμμένα από έναν ηλίθιο κομμωτή που δεν ήξερε τι έκανε οπότε έπρεπε να έρθουν σε ένα μήκος και να καθαρίσουν καλά.:P
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχετε κάποιο καλό και φτηνό λαδάκι για μαλλιά μιας και το δικό μου δε με καλύπτει πια.:/:
Θενκ γιου Πρίνσες.:redface:
με γεια τα μαλλια :D και εγω εκανα εδω και κανα μηνα ομπρε και τα λατρευω. εγω χρησιμοποιω το miraculous απο fructis και ειμαι αρκετα ικανοποιημενη. πιο παλια ειχα παρει και ενα της gliss καλουλι και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
oil απο κομμωτήριο εχω.. 8 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μάλλον σε αυτή την κατηγορία ανήκω, γιατί πιστολάκι δε χρησιμοποιώ σχεδον ποτέ και ισιωτική μία φορά το μήνα και αν.:redface:

Το ίδιο και εγώ.Αλλά έχω λεπτή τρίχα και ίσια μαλλιά και ίσως για αυτό:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
με γεια τα μαλλια :D και εγω εκανα εδω και κανα μηνα ομπρε και τα λατρευω. εγω χρησιμοποιω το miraculous απο fructis και ειμαι αρκετα ικανοποιημενη. πιο παλια ειχα παρει και ενα της gliss καλουλι και αυτο

Χμ..
Είναι λεπτόρευστο;:P Σόρρυ που στα πρήζω σε ερωτήσεις αλλά εκνευρίζομαι όταν παίρνω κάτι και μου βγαίνει μάπα.:P
Μασκούλα πάλι για τα μαλλιά τι έχουμε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Είναι λεπτόρευστο;:P Σόρρυ που στα πρήζω σε ερωτήσεις αλλά εκνευρίζομαι όταν παίρνω κάτι και μου βγαίνει μάπα.:P
Μασκούλα πάλι για τα μαλλιά τι έχουμε;:redface:
οτι θες ρωτα:) τωρα με την βαφη που εχουν γινει αγρια και εγω ψαχνομαι με ειδη περιποιησης για τα μαλλια..ναι λεπτορευστο ειναι αν εννοεις αυτο που καταλαβαινω :P μασκα η μια που εχω ειναι η https://www.hondoscenter.gr/photos/395828_gliss ultimate repair mask.jpg (πολυ καλη) και η αλλη αυτη https://www.cdn.fashionandbeautystor...a/macadamia-oil-deep-repair-masque-3.3-oz.jpg (αυτη ειναι καταπληκτικη την συνιστω ανεπιφυλακτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ωωω,σε ευχαριστώ.
Τη 2η έχεις μήπως κάποια ιδέα πού να την βρω;:/:
Θέλω κάτι φυτικό και λέω να δω αυτή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
εγω την ειχα απο το ιντερνετ αλλα νομιζω υπαρχουν και σε καποια κομμωτηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
εγω την ειχα απο το ιντερνετ αλλα νομιζω υπαρχουν και σε καποια κομμωτηρια

Οκ.
Σε ευχαριστώ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Rose

Νεοφερμένος

Η Blue Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν είχα γαλάζια μάτια ίσως να το έκανα αυτό το κούρεμα αλλά τώρα με τα καστανά μάτια δεν θα ναι και τόσο ωραίο. Φυσικά και το χρώμα των μαλλιών ίσως να παίζει ένα μικρό ρόλο. :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
βασικα το σχημα του προσωπου παιζει ενα ρολο, για τα καστανα ματια βαζεις λιγο μωβ γυρω και αμεσως φαινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και γενικά τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Γενικά,οι αφέλειες προτιμούνται όταν έχεις μεγάλο κούτελο.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Κι άμα έχεις μαλλιά σγουρά που δεν ισιώνουν εύκολα πως παίρνεις το ρίσκο να κόψεις αφέλειες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία το χρώμα των μαλλιών ή των ματιών.
Έκανα πολύ συχνά αφέλειες όταν ήθελα κάποια αλλαγή πάνω μου, και είχα από πολύ ανοιχτό καστανόξανθο-ξανθό μαλλί, καστανό και κόκκινο με αφέλειες, μέχρι ombre με αφέλειες. Ο καλύτερος συνδιασμός ήταν καστανό και αφέλειες, χωρίς τα υπόλοιπα να ήταν άσχημα.
Αλλά μη κάνετε αν δεν έχετε όρεξη να ασχολείστε με το τέλειο ίσιωμα στις αφέλειες έστω, αν έχετε πολύ σγγουρό μαλλί και σγγουραίνει εύκολα, αν δεν το' χετε και πολύ με το πιστολάκι και τη βούρτσα.

Οι αφέλειες θέλουν βούρτσα κι όχι ψαλίδι ισιώματος, αλλιώς δε παίρνουν ωραίο σχήμα. (κάποιες κοπέλες το κάνουν με ψαλίδι και φαίνεται λες και υπάρχει μια τέντα μπροστά στα μάτια τους)
Το μεγάλο μέτωπο δεν έχει να κάνει τόσο. Έχω φυσιολογικό μέτωπο και ήταν οκ. Γενικά θεωρώ ότι οι αφέλειες ταιριάζουν σχεδόν σε όλα τα πρόσωπα και χαρίζουν άλλο ύφος στη καθεμία.

+ πρέπει να τις κουρεύεις πολύ συχνά γιατί μακραίνουν γρήγορα και μπαίνουν στα μάτια σου, εγώ τις έκοβα μόνη μου ας πούμε-κάθε μήνα; κάτι τέτοιο.
+ αν έχεις σγγουρά και βρέξει- ή πας για μπάνιο, πρέπει να βρεις τρόπο να τις μαζέψεις για να μη φαίνεσαι σαν τρελή.
+ όταν τελικά τις βαρεθείς, θα περάσεις από ένα στάδιο που πρέπει να περιμένεις να μακρύνουν. - ΑΠΑΙΣΙΟ -

Για τον τελευταίο και μόνο λόγο δε θέλω να ξανακάνω αφέλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κι άμα έχεις μαλλιά σγουρά που δεν ισιώνουν εύκολα πως παίρνεις το ρίσκο να κόψεις αφέλειες? :hmm:

Δεν παίρνεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν παίρνεις.:P

15 χρόνια μετά από την τελευταία φορά που είχα αφέλειες, όντως δεν παίρνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
δε χρειαζεται να εχετε παντα μαλλι κομμωτηριου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πριν κόψετε μακρύ μαλλί καλό θα ήταν να το σκέφτετε κάμποσες φορές. Εγώ που το έκοψα μέχρι τους ώμους το χω μετανιώσει λίγο και μετά απο μια βδομάδα που έχει περάσει δεν το χω συνηθίσει ακόμα. Παρόλα αυτά το μόνο καλό είναι πως δεν ζεστενομαι τόσο πολύ στο σβέρκο και δεν χρειάζεται να κάθομαι και να τα χτενίζω για καμιά ώρα. Αυτό είναι το θετικό με τα κοντά μαλλία δεν σου παίρνει αρκετή ώρα ούτε για να τα λούσεις, ούτε και να τα χτενίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top