Συμφωνία ειρήνης στην Κορέα

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αυτην την στιγμη η Ελλαδα οχι Πολη,αλλα ουτε το αγαθονησι καλα καλα δεν μπορει να φυλαξει

βρισκεται σε βαθια παρακμη κοινωνικη και επομενως οικονομικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα το πάω παραπέρα εγώ. :whistle:

Μπορούμε τώρα να... πάρουμε την Πόλη που λένε, από τη στιγμή που τώρα η Τουρκία είναι τόσο αποδυναμωμένη ;

Και αν ναι, πως μπορεί να γίνει αυτό; Υποστηρίζοντας το ΝΑΤΟ;

Και αν υποστηρίξουμε το ΝΑΤΟ, την Πόλη ποιος θα την πάρει;
Εμείς αποκλείεται να υποθέσω ε; :P
Η οποιαδήποτε εχθροπραξία απο τις δυο χώρες μεταξύ τους αποτελούν νομικά παραβίαση και της συνθήκης της Λωζάνης και φυσικά του καταστατικού του ΝΑΤΟ.To άρθρο 5 του καταστατικού του ΝΑΤΟ αναφέρει ξεκάθαρα
Collective defence means that an attack against one Ally is considered as an attack against all Allies.
The principle of collective defence is enshrined in Article 5 of the Washington Treaty.
Το ίδιο ισχύει φυσικά και σε μεταξύ μελών του ΝΑΤΟ πόλεμο όπου ο Δ.Ο θα ασκήσει πολιτικές και οικονομικές πιέσεις για να αποτρέψει τον πόλεμο και ίσως επιβάλλει κάποιου είδους ειρηνευτική δύναμη μελλοντικά αν ο πόλεμος δεν σταματήσει.
Σε επίπεδο γεωστρατηγικό και στρατιωτικό ο στρατός μας έχει πέσει την περίοδο της κρίσης σε ένα κακό χάλι μας έχουν ξεπεράσει και σε αριθμό και σε τεχνολογική εξέλιξη με αποτέλεσμα οι παράγοντες που απομένουν να δείξουν τον νικητή να είναι οι ακαθόριστοι παράγοντες της στρατιωτικής εκπαίδευσης και της γεωμορφολογίας του εδάφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σε επίπεδο γεωστρατηγικό και στρατιωτικό ο στρατός μας έχει πέσει την περίοδο της κρίσης σε ένα κακό χάλι μας έχουν ξεπεράσει και σε αριθμό και σε τεχνολογική εξέλιξη με αποτέλεσμα οι παράγοντες που απομένουν να δείξουν τον νικητή να είναι οι ακαθόριστοι παράγοντες της στρατιωτικής εκπαίδευσης και της γεωμορφολογίας του εδάφους.
Aυτό για το στρατό ξαναπές το.

Όλα πηγάζουν από το γεγονός ότι δεν υπάρχει ιδεολογία.


Εδώ πριν 3 μήνες έκραζα πατόκορφα έναν κομμουνιστή [όχι για να μην λέτε πως επειδή αγαπάω τη Ρωσία,
σημαίνει αυτομάτως πως είμαι και κομμουνίστρια , έτσι :hehe: ] ,
επειδή μου έλεγε πως δεν θέλει να πάει στρατό! :bounce:

Είχαμε απίστευτη λογομαχία περί του ζητήματος, τον είπα 60 φορές επαναστάτη του μηδέν και του καναπέ,
προφανώς.
Στη σχολή του ένα μηδέν, παίζει κιθάρα όλη μέρα και το παίζει και επανάσταση. :hehe:

Κατά τα άλλα με έλεγε π.χ. φασίστρια και καπιτάλα! Και του έλεγα πολύ απλά πως : αν δεν υπήρχε ο καπιταλισμός εσύ αυτή τη στιγμή δεν θα είχες ούτε το κινητάκι σου, ούτε το λολάκι σου να παίζεις όλη μέρα, ούτε τα τσιγαράκια σου.

Προφανώς ήρθαμε σε ρήξη και εν τέλει - πάλι προφανώς - με μπλόκαρε από το φβ, μσν, viber και όλα τα εκατέρωθεν.

Ρε φίλε ειλικρινά λίγη τσίπα δεν έχουν μερικοί. :whistle:

Η χώρα που γεννήθηκες είναι θές, δεν θές, your Motherland και πρέπει να την υπερασπίζεσαι.

Είχε φτάσει σε σημείο να μου πει πως προτιμά να πάει Ι5 (!) από το να πάει στρατό. (!)

Μα φυσικά, που να πάει στρατό, το τρέμει ο χλεχλές. Εκεί θα τον σκληραγωγήσουν και δεν έχει μαλακίες.
Κομμένο το μαλλί, καμμένα το να κοιμάται ως τις 4, κομμένα τα ποτά κι οι γκόμενες κλπ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.

Aυτό για το στρατό ξαναπές το.

Όλα πηγάζουν από το γεγονός ότι δεν υπάρχει ιδεολογία.


Εδώ πριν 3 μήνες έκραζα πατόκορφα έναν κομμουνιστή [όχι για να μην λέτε πως επειδή αγαπάω τη Ρωσία,
σημαίνει αυτομάτως πως είμαι και κομμουνίστρια , έτσι :hehe: ] ,
επειδή μου έλεγε πως δεν θέλει να πάει στρατό! :bounce:

Είχαμε απίστευτη λογομαχία περί του ζητήματος, τον είπα 60 φορές επαναστάτη του μηδέν και του καναπέ,
προφανώς.
Στη σχολή του ένα μηδέν, παίζει κιθάρα όλη μέρα και το παίζει και επανάσταση. :hehe:

Κατά τα άλλα με έλεγε π.χ. φασίστρια και καπιτάλα! Και του έλεγα πολύ απλά πως : αν δεν υπήρχε ο καπιταλισμός εσύ αυτή τη στιγμή δεν θα είχες ούτε το κινητάκι σου, ούτε το λολάκι σου να παίζεις όλη μέρα, ούτε τα τσιγαράκια σου.

Προφανώς ήρθαμε σε ρήξη και εν τέλει - πάλι προφανώς - με μπλόκαρε από το φβ, μσν, viber και όλα τα εκατέρωθεν.

Ρε φίλε ειλικρινά λίγη τσίπα δεν έχουν μερικοί. :whistle:

Η χώρα που γεννήθηκες είναι θές, δεν θές, your Motherland και πρέπει να την υπερασπίζεσαι.

Είχε φτάσει σε σημείο να μου πει πως προτιμά να πάει Ι5 (!) από το να πάει στρατό. (!)

Μα φυσικά, που να πάει στρατό, το τρέμει ο χλεχλές. Εκεί θα τον σκληραγωγήσουν και δεν έχει μαλακίες.
Κομμένο το μαλλί, καμμένα το να κοιμάται ως τις 4, κομμένα τα ποτά κι οι γκόμενες κλπ. :hehe:

Ε τωρα και εσυ περιμένεις να κάτσουν μερικοι άνθρωποι να σκεφτουν αυτα που τους λες. Ορισμένοι έχουν μερικές ιδέες χωρις να ξέρουν το γιατι οποτε οταν τους στριμώχνεις τσατιζονται. Και στο τέλος θα μπλοκάρουν εσενα δεν προκειται να μπουν στη διαδικασια να σκεφτούν αυτο που τους λές. Προφανως ο τυπος που λές δεν ήθελε να αναθεωρήσει κάποιες αποψεις ή σκέψεις του ή εστω να τις θέσει σε αμφισβητηση για αυτο και σε έστειλε.

Σχεδον ποτέ δεν αλλάζει κάποιος αποψεις επειδη τον αμφισβητεις εσυ ισως και απο καθαρη αντιδραση :loltooth:
εντάξει δεν σε ενδιαφέρει. Εμενα που ειχα ενα φιλο .... τον ειδα δεν ηταν για να κανεις συζητηση και αντιλογο μαζι του σε μερικά θεματα μολις έμεινε καιρο έτσι και ειδε οτι δεν υπάρχει αποτέλεσμα ηρθε να ζητησει γνώμες οποτε τοτε ισως ηταν η καταλληλη στιγμή να του πεις την αποψη σου.

Οπως και με το ΣΥΡΙΖΑ. Άσε το κοσμο να φάει τη φολα. Γιατι οταν τα λέγαμε το 2012 - 2013 - 2014 χλευαστηκαμε , επεμεναν κτλπ κτλπ τωρα οπως λεει και ο Τζημερος τωρα κλαις γιατι κλαις συ δεν εισαι που ψηφιζες χθες. Τέλος. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καταλαβαίνω, Devil! Έχεις δίκιο.

Απλά για μένα όποιος δεν θέλει να πάει στρατό είναι φυγόπονος τέλος και προδότης της πατρίδος που τον γέννησε,
του έδωσε την ιστορία της και την.. ελευθερία λόγου.


Μην ξεχνάμε πώς παρά τα σκατά που υπάρχουν στην Ελλάδα, τουλάχιστον δεν είμαστε υπό φασιστικό καθεστώς,
όπως είναι άλλες χώρες.

Και για να μην έρθει κανένας και μου πει "α εσείς οι γύναικες μιλάτε εκ του ασφαλούς, γιατί δεν πηγαίνετε στρατό".
Όχι κύριε, και εγώ αν μπορούσα να πάω στρατό θα πήγαινα.

Ο στρατός πέρα τα κακώς κείμενα, σου μαθαίνει και πειθαρχία, σε σκληραγωγεί.

Μόνο τα φλώρια δεν θέλουν να πάνε στρατό, γκούχ γκούχ. :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Καταλαβαίνω, Devil! Έχεις δίκιο.

Απλά για μένα όποιος δεν θέλει να πάει στρατό είναι φυγόπονος τέλος και προδότης της πατρίδος που τον γέννησε,
του έδωσε την ιστορία της και την.. ελευθερία λόγου.


Μην ξεχνάμε πώς παρά τα σκατά που υπάρχουν στην Ελλάδα, τουλάχιστον δεν είμαστε υπό φασιστικό καθεστώς,
όπως είναι άλλες χώρες.

Και για να μην έρθει κανένας και μου πει "α εσείς οι γύναικες μιλάτε εκ του ασφαλούς, γιατί δεν πηγαίνετε στρατό".
Όχι κύριε, και εγώ αν μπορούσα να πάω στρατό θα πήγαινα.

Ο στρατός πέρα τα κακώς κείμενα, σου μαθαίνει και πειθαρχία, σε σκληραγωγεί.

Μόνο τα φλώρια δεν θέλουν να πάνε στρατό, γκούχ γκούχ. :whistle: :whistle:

Να σου πω την αληθεια ετσι οπως τον έχουν κανει το στρατο :loltooth::loltooth:

κατα τα αλλα εισαι πολυ θερμο αιμη αντζελικα γουστάρω :loltooth::cool:

στηριζω αντζελικα :thumbup:

Πάντως μπορει κάποιος να έχει δουλειά έξω και να μη θέλει να τη χάσει. Υπο αυτη την προοπτικη μπορεις ως ενα βαθμο να τον δικαιολογησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Να κάτσει να πάει στρατό πρώτα και μετά ας τα κάνει όλα τα άλλα!

Που δίνουν και κώλο να πούμε για να μην πάνε στρατό μην χαλάσει η ζαχαρένια τους και μην ξυρίσουν το μαλλάκι τους.

Φλώροι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καταλαβαίνω, Devil! Έχεις δίκιο.

Απλά για μένα όποιος δεν θέλει να πάει στρατό είναι φυγόπονος τέλος και προδότης της πατρίδος που τον γέννησε,
του έδωσε την ιστορία της και την.. ελευθερία λόγου.


Μην ξεχνάμε πώς παρά τα σκατά που υπάρχουν στην Ελλάδα, τουλάχιστον δεν είμαστε υπό φασιστικό καθεστώς,
όπως είναι άλλες χώρες.

Και για να μην έρθει κανένας και μου πει "α εσείς οι γύναικες μιλάτε εκ του ασφαλούς, γιατί δεν πηγαίνετε στρατό".
Όχι κύριε, και εγώ αν μπορούσα να πάω στρατό θα πήγαινα.

Ο στρατός πέρα τα κακώς κείμενα, σου μαθαίνει και πειθαρχία, σε σκληραγωγεί.

Μόνο τα φλώρια δεν θέλουν να πάνε στρατό, γκούχ γκούχ. :whistle: :whistle:
Συγγνώμη, αλλά δαιδαλώδης η σκέψη σου.
Δεν μιλάμε για στρατό της Αμερικής. Στην Ελλάδα ζούμε. Το να μην γουστάρει ο χ να καθαρίζει τουαλέτες, να καθαρίζει πατάτες, να ξενυχτά με ένα όπλο στο χέρι και οτιδήποτε τέλος πάντων κάνει κάποιος στον ελληνικό στρατό , δε νομίζω ότι τον κάνει προδότη της πατρίδας του.
Το ότι οι άντρες υποχρεούνται να πάνε στρατό, αν δεν είναι αυταρχικό, τότε τι είναι; Με ρωτά εμένα, κι τον κάθε εμένα το κράτος αν γουστάρω να χάσω έτσι 9 μήνες από την ζωή μου ή τέλος πάντων να είμαι μέρος όλου αυτού; Με ρωτά αν έρχεται κόντρα με την ιδεολογία μου;
Αν αυτό με κάνει σκατόφλωρο, so be it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μα αν δεν το κάνεις εσύ και ο καθένας που είναι στη θέση σου, ποιος σκατά θα φυλάει τα σύνορα της χώρας;

Οι καρακάξες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Εγω θα υπέγραφα διάταξη για την κατάργηση του εθελοντικου στρατού και θα τον έκανα καθαρα επαγγελματικο οπως σε ξένα κράτη. Στη συνέχεια θα έφτιαχνα ειδικη μονάδα στρατου στην οποια θα μπορουσαν να μπουν βαρυποινιτες αντι να βγαινουν εξω με νομους οπως του παρασκευοπουλου. Οι πρώτοι που θα πηγαιναν στα συνορα θα ηταν. Θα πληρωνονταν κανονικα. Οπως στην Λεγεωνα των ξένων στην Γαλλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω θα υπέγραφα διάταξη για την κατάργηση του εθελοντικου στρατού και θα τον έκανα καθαρα επαγγελματικο οπως σε ξένα κράτη. Στη συνέχεια θα έφτιαχνα ειδικη μονάδα στρατου στην οποια θα μπορουσαν να μπουν βαρυποινιτες αντι να βγαινουν εξω με νομους οπως του παρασκευοπουλου. Οι πρώτοι που θα πηγαιναν στα συνορα θα ηταν. Θα πληρωνονταν κανονικα. Οπως στην Λεγεωνα των ξένων στην Γαλλια.
Agreed, Devil!

Αλλά εντάξει, το θέμα είναι να δουλεύουμε με ότι έχουμε μπροστά μας αυτή τη στιγμή.

Αν ο ένας δεν μπορεί , αν ο άλλος ο κώλος του πονεί, τότε έχει μπει ο Τούρκος στην Ελλάδα χθές.

Καλέ αυτοί τόσο που μισούν τον στρατό και το έθνος, θα ανοίξουν και τα πόδια να μπεί ο Τούρκος στη χώρα μας.

Και δεν αναφέρομαι στον ultraviolence αυτή τη στιγμή που διαφωνεί με το σύστημα,
αλλά με όλους τους άλλους που δεν πάνε στρατό χάρην ιδεολογίας. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.

Agreed, Devil!

Αλλά εντάξει, το θέμα είναι να δουλεύουμε με ότι έχουμε μπροστά μας αυτή τη στιγμή.

Αν ο ένας δεν μπορεί , αν ο άλλος ο κώλος του πονεί, τότε έχει μπει ο Τούρκος στην Ελλάδα χθές.

Καλέ αυτοί τόσο που μισούν τον στρατό και το έθνος, θα ανοίξουν και τα πόδια να μπεί ο Τούρκος στη χώρα μας.

Και δεν αναφέρομαι στον ultraviolence αυτή τη στιγμή που διαφωνεί με το σύστημα,
αλλά με όλους τους άλλους που δεν πάνε στρατό χάρην ιδεολογίας. :whistle:

Κοιτα αυτοι που έχουν πάει φανταροι και να τους αποστρατευσεις 5 χρονια μετά μην νομιζεις οτι θα θυμούνται και πολλά. Εγω θα δουλευα με εναν μικρο αλλα αποτελεσματικο στρατο. Οποιος ήθελε θα ερχοταν και θα έπαιρνε μισθο το μήνα και οχι 700-800 ευρώ. Οποιος θέλει με ή χωρις πτυχιο. Μπορει να καταταγει στο στρατο υπερ της πατριδας. Επαγγελματικά. Οι υπολοιποι απαλλαγή αφου δεν θέλουν ας πάνε να κάνουν τις δουλειες τους. Να καθαρισει λιγο το τοπιο να δουμε ποιοι θέλουν τι. Οσοι δεν θέλουν στο καλό. Εγω δεν θα αναγκαζα κανεναν να κάνει κατι που δεν γουστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Γιατί εκφυλίστηκε έτσι το θέμα κι από Κορέα περάσαμε μέσω Τουρκίας στο μισθοφορικό Στρατό; (με τον οποίο προφανώς και διαφωνώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί εκφυλίστηκε έτσι το θέμα κι από Κορέα περάσαμε μέσω Τουρκίας στο μισθοφορικό Στρατό; (με τον οποίο προφανώς και διαφωνώ)
Mε angelique στο τοπικ είναι λογικό να εκτροχιαστεί το τόπικ :loltooth::loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γιατί εκφυλίστηκε έτσι το θέμα κι από Κορέα περάσαμε μέσω Τουρκίας στο μισθοφορικό Στρατό; (με τον οποίο προφανώς και διαφωνώ)
Braccia senza mani, facce senza nomi,
scambiamoci la pelle, in fondo siamo umani.
Perché la nostra vita non è un punto di vista
e non esiste bomba pacifista.

Non mi avete fatto niente.
Non mi avete tolto niente.
Questa è la mia vita che va avanti
oltre tutto, oltre la gente.

:hug:

Mε angelique στο τοπικ είναι λογικό να εκτροχιαστεί το τόπικ :loltooth::loltooth::loltooth:
σε λίγο θα ψάχνω Political Party για να κατέβω στις εκλογές [not. ] :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Στη συνέχεια θα έφτιαχνα ειδικη μονάδα στρατου στην οποια θα μπορουσαν να μπουν βαρυποινιτες αντι να βγαινουν εξω με νομους οπως του παρασκευοπουλου. Οι πρώτοι που θα πηγαιναν στα συνορα θα ηταν. Θα πληρωνονταν κανονικα. Οπως στην Λεγεωνα των ξένων στην Γαλλια.
απο όταν το δυτικό ρωμαϊκό κράτος άρχισε να εμπιστεύεται την ασφάλεια του σε βάρβαρους μισθοφόρους, κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος.
ο στρατός πρέπει να αποτελείτε απο άρτια σωματικά και πειθαρχημένα άτομα με πίστη στον σκοπό για τον οποίο πολεμούν.

οι πρώτες μονάδες θα πρέπει να είναι οι αρτιότερες, γιατί αν οι πρώτοι υποχωρήσουν καταρρέει όλο το μέτωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
απο όταν το δυτικό ρωμαϊκό κράτος άρχισε να εμπιστεύεται την ασφάλεια του σε βάρβαρους μισθοφόρους, κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος.
ο στρατός πρέπει να αποτελείτε απο άρτια σωματικά και πειθαρχημένα άτομα με πίστη στον σκοπό για τον οποίο πολεμούν.

οι πρώτες μονάδες θα πρέπει να είναι οι αρτιότερες, γιατί αν οι πρώτοι υποχωρήσουν καταρρέει όλο το μέτωπο
Excellent point.

Οι μισθοφόροι.

Ποτέ δεν μπορούσε να τους εμπιστευτεί κανείς σε καιρό πολέμου και γι αυτό εξάλλου δεν έφεραν και καμία (αν δεν απατώμαι ),
συγκλονιστική νίκη που να έμεινε στην ιστορία.

Επομένως, γυρνάμε πάλι στο ότι : οι Έλληνες άντρες αν δεν θέλουν να πάνε στρατό, ας αλλάξουν χώρα και να φύγουν ως επιστήμονες π.χ. λέμε τώρα έξω για να μην τους κυνηγήσει και το στρατοδικείο.

Τώρα τα άλλα για μένα έιναι δικαιολογίες του κώλου που δεν θέλουν να υπηρετήσουν.
Που να ξεβολευτεί ο σύγχρονος Έλληνας του καναπέ από την αποχαύνωση και την .... :whatever:.

Παιδιά , excuse moi, αν σας φαίνεται λίγο ωμό το πως γράφω μερικές φορές,
αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και δεν χρυσώνω το χάπι κανενός.

Το ότι είμαι σωστή γυναίκα φαίνεται από αλλού, όχι από το αν θα ξεμπροστιάσω τους βλαμμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Excellent point.

Οι μισθοφόροι.

Ποτέ δεν μπορούσε να τους εμπιστευτεί κανείς σε καιρό πολέμου και γι αυτό εξάλλου δεν έφεραν και καμία (αν δεν απατώμαι ),
συγκλονιστική νίκη που να έμεινε στην ιστορία.

Επομένως, γυρνάμε πάλι στο ότι : οι Έλληνες άντρες αν δεν θέλουν να πάνε στρατό, ας αλλάξουν χώρα και να φύγουν ως επιστήμονες π.χ. λέμε τώρα έξω για να μην τους κυνηγήσει και το στρατοδικείο.

Τώρα τα άλλα για μένα έιναι δικαιολογίες του κώλου που δεν θέλουν να υπηρετήσουν.
Που να ξεβολευτεί ο σύγχρονος Έλληνας του καναπέ από την αποχαύνωση και την .... :whatever:.

Παιδιά , excuse moi, αν σας φαίνεται λίγο ωμό το πως γράφω μερικές φορές,
αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και δεν χρυσώνω το χάπι κανενός.

Το ότι είμαι σωστή γυναίκα φαίνεται από αλλού, όχι από το αν θα ξεμπροστιάσω τους βλαμμένους.
Το να εμπιστευτείς μισθοφόρους σε καιρό πολέμου δεν ισχύει προφανώς μεγάλοι στρατοί όπως αυτοί των ΗΠΑ είναι μισθοφορικοί και έχουν εμπλακεί σε πολέμους όπως αυτός του Ιρακ και του Αφγανιστάν και έχουν βγάλει εις πέρας τις αποστολές τους.Ο μισθοφορικός στρατός είναι επαγγελματικός δημιουργήθηκε γι΄ αυτό ακριβώς το λόγο για να πολεμάει τον εχθρό και ότι κάνει το κάνει επαγγελματικά.Δεν είναι τυχαίο ότι πολλές χώρες αφαίρεσαν την υποχρεωτική θητεία και αντικατέστησαν τον στρατό με μισθοφόρους αλλά στην Ελλάδα δεν πρέπει να υφίσταται γιατί φυσικά δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να συντηρήσουμε εναν τέτοιο στρατό και αφετέρου δεν συμμετέχουμε σε πολλές ένοπλες συγκρούσεις για να χρειαζόμαστε έναν τέτοιο στρατό.Το πρόβλημα είναι αυτό που γίνεται μέσα στην θητεία. Αντί να εκπαιδεύεσαι κάνεις τη δουλειά των μονίμων ώστε αυτοί να τα ξύνουν οπότε αντι να πάς να μάθεις πράγματα που είναι αναγκαία στο πόλεμο όπως πολεμικές τέχνες αφοπλισμού και αυτοάμυνας,σκοποβολές,σκοινάκια κτλ απλά καθαρίζεις πατάτες στην κουζίνα,αποψηλώνεις στρατόπεδα,μαζεύεις γόπες και ξεβουλώνεις τουαλέτες που απο μόνο του υποβιβάζει τον θεσμό του στρατού.
Θές να θίξουμε και το θέμα του πώς λειτουργεί σήμερα ο στρατός χρονικά?Αν υπολογίσεις άδειες απόλυσης,κανονικές άδειες,τιμητικές κτλ βγαίνουν 7 μήνες στρατιωτικής θητείας στους οποίους συμπιέζεται όλη η εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ -μάλλον έχω δει απίστευτα πολλές αμερικάνικες ταινίες πολέμου τελικά :hehe: - θεωρώ πως ο στρατός μας έπρεπε να είναι όπως ο στρατός των ΗΠΑ, ξεκάθαρα.

Στην Ελλάδα δεν είναι μόνο όλα όσα αναφέρεις, αλλά και τα πολύ παλιά όπλα , κλπ κλπ.

Δεν καταλαβαίνουν πως ο στρατός, ναι ακόμα και τις δουλειές αυτές να κάνει, αυτό είναι σκληραγώγηση!

Δεν μιλάω πως αυτό είναι το νόημα του ελληνικού στρατού, αλλά έστω ρε φίλε.

ΩΣ ΑΝΤΡΑΣ να σκληραγωγηθείς λίγο, δηλαδή γιατί να μείνεις μπουχέσας;

Ξέρω πόσα άτομα που και με τον στρατό δεν έχουν θέμα να πάνε και κάνουν και πολεμικές τέχνες εκτός,
φυσικά.

Είναι τελείως διαφορετικοί άπο άποψη φιλοσοφίας ρε παιδιά.

Εδώ η αδελφή μου έκανε kick boxing για κανένα 6μηνο και της άλλαξε όλη η ζωή,
είναι πολύ πιο σκληραγωγημένη από εμένα π.χ. σε μερικά θέματα.

Απλά το προφίλ του μέσο Έλληνα: ο μέσος έλληνας που τον θρέφει η μάνα του και ο πατέρας του, που στη σχολή του είναι τουρίστας και δεν θα τελειώσει ποτέ, τα Σάββατα μπουζούκια, οι γκόμενες πάρε την μια φέρε την άλλη,
τσόντες όταν δεν έχουν να πηδήξουν,
video games όταν δεν έχουν τι να κάνουν ή έχουν χωρίσει,
ποτά , τσιγάρα κλπ όταν έχουν μαζέψει όλα τα παραπάνω ^ και δεν ξέρουν να τα διαχειριστούν.

Δηλαδή αυτοί οι άντρες αύριο μεθαύριο θα γίνουν πατεράδες παιδιών;
Ειλικρινά και μόνο που το σκέφτομαι λέω αυτό.
:rofl: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο θεσμός σήμερα δεν μπορεί να λειτουργήσει τίθονται όλοι αυτοί οι παράγοντες σύν το φαινόμενο της οικονομικής κρίσης.Ο σημερινός έλληνας έχει περισσότερο το μυαλό του να μπορέσει να βρει εργασία να συντηρήσει την οικογένεια που είναι συνήθως άνεργα περισσότερα τους 1 άτομα που αγνοεί τον θεσμό του στρατού και κοιτάει να τον αποφύγει.Γιατί τον θεωρεί ανούσιο τον θεσμό όπως λειτουργεί σήμερα που τον κάνει δούλα του στρατοπέδου.Θα κοιτάξει να βρεί ένα τρόπο να αποφύγει τον στρατό είτε με νόμιμο τρόπο είτε με μη νόμιμο τρόπο. Ο Καμμένος είχε κάνει λόγο και για θητεία γυναικών στο στρατό αν δεν κάνω λάθος σε μή μάχιμες θέσεις ώστε να φύγουν οι άντρες του στρατού σε πιο μάχιμες παραμεθόριες θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top