Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Όλα αυτά τα συγκροτήματα υμνούν το Σατανά.
Εχεμ. Νομιζω πως το θεμα μας ειναι η καυση των νεκρων. :)

Προσωπικα δεν τιθεμαι ουτε υπερ ουτε κατα αυτης της ενεργειας. Μαλλον θα πρεπει να το ψαξω λιγακι περισσοτερο.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
συμφωνώ και μάλιστα πάρα πολύ με την καύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Όλα αυτά τα συγκροτήματα υμνούν το Σατανά.
εχει χαλασει ο κοσμος!! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Όλα αυτά τα συγκροτήματα υμνούν το Σατανά.
Θα σου ζήταγα να το εξηγήσεις αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μου αρέσει και πολύ η απάντηση. Τι σχέση έχει όμως με την καύση των νεκρών. Πάντως νομίζω ότι έχει επιτραπεί, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Απ' ότι έχω διαβάσει, για να καεί κάποιος μετά το θάνατό του πρέπει από τη στιγμή που θα δηλώσει (όσο είναι ζωντανός) ότι θέλει να καεί πρέπει να περάσουν 8 χρόνια μετά ώστε να θεωρηθεί δεκτό το αίτημά του!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Απ' ότι έχω διαβάσει, για να καεί κάποιος μετά το θάνατό του πρέπει από τη στιγμή που θα δηλώσει (όσο είναι ζωντανός) ότι θέλει να καεί πρέπει να περάσουν 8 χρόνια μετά ώστε να θεωρηθεί δεκτό το αίτημά του!


-petros
Α! Ποιος φωστήρας το σκέφτηκε αυτό; Πολύ ευέλικτο το σύστημα μας. Να το κάνουμε νωρίς νωρίς λοιπόν για παν ενδεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Θεωρω οτι αυτο ειναι καθαρα αποψη του ανθρωπου.Ναι μεν δεν λεω παιζει ρολο και η θρησκεια που υπαρχει σε ενα κρατος,αλλα και η επιθυμια αυτου.Η καυση εχει ενα θετικο γιατι δεν πιανει χωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Κάψιμο ή όχι είναι επιλογή του καθένα και άσε τους παπάδες(και τα κοράκια) να κουρεύονται.
Το κάναν και αυτό παζάρι να αρπάζουν από 10 μεριές(από το οστεοφυλάκιο,τον τάφο και δεν συμμαζεύεται),όπως έγινε με τον γάμο και με την βάπτιση.
Γι αυτό εγώ λέω,αφού είσαι κύριος του κορμιού σου στην ζωή να είσαι και στο θάνατο.
Να σε κάψουν σαν Βίκινγκ στο longboat άμα βγάζεις γούστα έτσι και να μην πέφτει σε κανέναν λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Επίσης, ο τάφος καλύπτεται με χριστιανικά σύμβολα (σταυρός) που δηλώνουν τον τελικό θρίαμβο του χριστιανισμού πάνω στη σωρό του ανθρώπου: όσο και να εναντιώθηκε στην εκκλησία, ο νεκρός επιτέλους κατανοεί πόσο ανήμπορος είναι μπροστά στην ισχύ της Ορθοδοξίας.
Τι εννοείς ότι ο νεκρός κατανοεί πόσο ανήμπορος είναι; Αφού είναι νεκρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι.. αλλα η ψυχη; Αυτη ζει εις τους αιωνας, ακομα κι οταν απεμπολησει το φθαρτο γαιδουρακι της, και τοτε μαλιστα κατανοει την ανημπορια της, if you believe in such things που λεγε κι ο μιστερ Γκιμπς..;)
Στο θεμα μας, γιατι σταδιαλα θα πρεπει να χωνεται η εκκλησια στους κρατικους νομους ποτε δε το καταλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ναι.. αλλα η ψυχη; Αυτη ζει εις τους αιωνας, ακομα κι οταν απεμπολησει το φθαρτο γαιδουρακι της, και τοτε μαλιστα κατανοει την ανημπορια της, if you believe in such things που λεγε κι ο μιστερ Γκιμπς..;)
Στο θεμα μας, γιατι σταδιαλα θα πρεπει να χωνεται η εκκλησια στους κρατικους νομους ποτε δε το καταλαβα!
Ναι αλλά όποιος επιθυμεί να καεί ίσως δεν πιστεύει in such things. Ή τα δέχεται διαφορετικά. Ούτε εγώ έχω καταλάβει γιατί ανακατεύεται... Και έχω πάψει να προσπαθώ βασικά. Η καύση είναι ε π ι λ ο γ η. Καταλάβετε το αυτό. Γιατί την κατακρίνετε μερικοί τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Καταρχην..αν υπαρχει Θεος και ειναι τοσο τυπολατρης...μαλλον δεν μου κανει ,διοτι η τυπολατρεια ειναι ο εχθρος της ουσιας,το οποιο ειναι και αυτο που μας ενδιαφερει.Αν επισης υπαρχει η ανασταση..δεν νομιζω οτι εχει καμια διαφορα να λιωσεις και να σε φανε τα ωραιοτατα σκουλικακια,απο το να γινεις σταχτη.Καλιστα ο Θεουλης μπορει να τους αναστησει και τους δυο..αλλιως..τι Θεος ειναι!!Κατα δευτερον..αυτος που δεν πιστευει...γιατι θα πρεπει να ασπαστει αυτα που λεει η εκκλησια;;; και με ποιο δικαιωμα αυτη,θα εμποδισει τον αλλον να καει οταν πεθανει;;...ω..ναι..κατανοω οτι εχουν λυσσαξει που ο κοσμος εχει αρχισει να ξυπναει...και προσπαθουν με νυχια και με δοντια να καθορισουν τα πραγματα...αλλα,ας καθισουν στα χωραφακια τους...,ας κοιταξουν τις δικες τους τις μουριτσες στον καθρεφτη.....και ας αφησουν τον κοσμο να αποφασισει ο ιδιος τι θελει για μετα τον θανατο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Καταρχην..αν υπαρχει Θεος και ειναι τοσο τυπολατρης...μαλλον δεν μου κανει ,διοτι η τυπολατρεια ειναι ο εχθρος της ουσιας,το οποιο ειναι και αυτο που μας ενδιαφερει.Αν επισης υπαρχει η ανασταση..δεν νομιζω οτι εχει καμια διαφορα να λιωσεις και να σε φανε τα ωραιοτατα σκουλικακια,απο το να γινεις σταχτη.Καλιστα ο Θεουλης μπορει να τους αναστησει και τους δυο..αλλιως..τι Θεος ειναι!!Κατα δευτερον..αυτος που δεν πιστευει...γιατι θα πρεπει να ασπαστει αυτα που λεει η εκκλησια;;; και με ποιο δικαιωμα αυτη,θα εμποδισει τον αλλον να καει οταν πεθανει;;...ω..ναι..κατανοω οτι εχουν λυσσαξει που ο κοσμος εχει αρχισει να ξυπναει...και προσπαθουν με νυχια και με δοντια να καθορισουν τα πραγματα...αλλα,ας καθισουν στα χωραφακια τους...,ας κοιταξουν τις δικες τους τις μουριτσες στον καθρεφτη.....και ας αφησουν τον κοσμο να αποφασισει ο ιδιος τι θελει για μετα τον θανατο του..
Πολύ ωραίο ποστ, με αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό. Και έγκυρες ερωτήσεις αν και αμφιβάλλω αν θα λάβεις ικανοποιητική απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Αυτο ειναι επιθυμια του καθενα. Ο καθενας εχει την επιλογη να διαλεξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτο ειναι επιθυμια του καθενα. Ο καθενας εχει την επιλογη να διαλεξει...

Γιατί άραγε;:redface: Δεν έχει δόση μίας υπερβολής, το να ζούμε σ' έναν κόσμο, που καλλιεργεί στους ανθρώπους, στον καθένα μας, ακόμη και τα περιθώρια, να επιθυμούμε και για μετά τον θάνατο;
Ενώ στην πραγματικότητα, η κοινή εμπειρία και λογική μας, μας διαβεβαιώνει, πως μόνον τις λιγότερες απ' τις αμέτρητες επιθυμίες μας, αν ικανοποιούσαμε, θα ήμασταν :"τυχεροί", "ευτυχείς", "προνομιούχοι" ή ακόμη- ακόμη, και "ευπαθή στρώμματα"! Ιδού νομίζω, η ...παγίδα του Σατανά και κάθε άλλης ανθρώπινης φαντασίωσης, για την άλλη "όψη του Θεού"!:redface:
Ιδιαίτερα στις μέρες που διανύουμε ως ανθρωπότητα, η αποκάλυψη ότι τελικά όλοι εξυπηρετούμαστε, προσκυνούμε και ευελπιστούμε από κάποια "όψη Θεού" που σύμβολό του έχει το "Χρήμα", ο κόσμος μας άρχισε να γίνεται κι ο ίδιος μία "επιθυμία":"το περιβάλλον", λένε, πως είναι έτοιμο να "μας εκδικηθεί"! Γιατί άραγε:redface:;
Καλό είναι, δε λέω, να έχουμε επιθυμίες, χωρίς αυτές δε νοείται η "ανθρώπινη ζωή", αλλά όχι, αγαπητή μου Μαρία, να έχουμε και επιθυμίες για "μετά θάνατο"! Τότε την επιθυμία να ζήσουμε, δεν είναι σα να τη ρίχνουμε σε μία τόσο υπερβολικά μεγάλη μαζα επιθυμιών; :redface::redface::redface: Προσωπικά, δηλώνω ευθαρσώς, πως δεν έχω ουδεμία επιθυμία για "μετά θάνατο". Την παραχωρώ, στους ...Άρχοντες!:clapup:

ΥΓ: Ειρήσθω εν παρόδω, ότι ο Ιησούς Χριστός, κατά την ταπεινή μου πεποίθηση, θέλει έναν τέτοιο ακριβώς κόσμο, όπου οι άνθρωποι, δεν θα χρειάζονταν να επιθυμούν, ακόμη και για "μετά θάνατο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Γιατί άραγε;:redface: Δεν έχει δόση μίας υπερβολής, το να ζούμε σ' έναν κόσμο, που καλλιεργεί στους ανθρώπους, στον καθένα μας, ακόμη και τα περιθώρια, να επιθυμούμε και για μετά τον θάνατο;
ίσως έχεις δίκιο φίλτατε νώα - ίσως όμως η επιθυμία για καύση να είναι η υπέρτατη παραίτηση από μεταθάνατον επιθυμίες . Ακόμα και αν υπάρχει ο Άγιος Πέτρος ή ο Χάροντας με την βάρκα του - δεν μπορούν πλέον για πρακτικούς λόγους να σε παραλάβουν . Και έτσι επιμένεις , στην εισαγωγή του <<η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι>> και παρόλο που αναγνωρίζεις πως αυτή η ζωή είναι πολύ μικρή και πολύ λίγη για να προλάβεις να την μάθεις και να κερδίζεις πάντα στις παγίδες της , την αποδέχεσαι και ως την μοναδική που θα ζήσεις χωρίς δεύτερο γύρο ή παράταση . Και όταν καταλάβεις πως είναι η μοναδική σου ευκαρία για παιχνίδι , σαν μια ωραία γυναίκα σε ένα μπαρ που ετοιμάζεται να φύγει μόνη , ξέρεις ότι πρέπει να παίξεις τώρα . Και ακόμα και αν η γυναίκα δεν φύγει ή ο παράδεισος υπάρχει - πάλι δεν πλανήθηκες - γιατί αξιοποίησες τον χρόνο αναμονής σου . Και άσε τον χάρο και τον άγιο πέτρο να τσακώνονται ποιός σε δικαιούται , όπως περιέγραφε γλαφυρά και η υπογραφή του καλού μας Αντωνάκη που κάποια μέρα θα γυρίσει στο στέκι όταν βαρεθεί τον Κούντερα και τις γυναίκες των μπαρ .

π.σ.
Απ' ότι έχω διαβάσει, για να καεί κάποιος μετά το θάνατό του πρέπει από τη στιγμή που θα δηλώσει (όσο είναι ζωντανός) ότι θέλει να καεί πρέπει να περάσουν 8 χρόνια μετά ώστε να θεωρηθεί δεκτό το αίτημά του!

-petros

νομίζω ότι πριν από τους νεκρούς , πρέπει να κάψουμε τους γραφειoκράτες

-katalinos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...ίσως όμως η επιθυμία για καύση να είναι η υπέρτατη παραίτηση από μεταθάνατον επιθυμίες .

...

Κάτι σαν νιρβάνα δηλαδή; Κι αυτό ακόμη μου είναι αδιάφορο, από ...θρησκευτική άποψη! Θεωρώ, ότι όπου δεν υπάρχουν επιθυμίες υπάρχει θάνατος κι όπου υπάρχει θάνατος, οι επιθυμίες έχουν ...πεθάνει, βασικά ανικανοποίητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ακούγεται πως σύντομα θα επιτραπεί η καύση των νεκρών και μάλιστα με τη σύμφωνη γνώμη της εκκλησίας.

Εσείς τι πιστεύετε?
δεν ξερω αλλα μου ακουγεται καπως αποκρουστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
δεν ξερω αλλα μου ακουγεται καπως αποκρουστικο
Ενώ το θάψιμο καταπληκτικό σαν διαδικασία, προσωπικά δεν μπορώ να περιμένω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top