Συνέδριο Γονιμότητας

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
  • «Προάσπιση της γονιμότητας: Ο ρόλος της Εκκλησίας, της Δικαιοσύνης και της Επιστήμης. Ανθρώπινη ζωή - Δημιουργία - Ευλογία: Η θέση της Εκκλησίας στη Διαμόρφωση Αντιλήψεων περί Γονιμότητας και Αναπαραγωγικής Υγείας». Ομιλητής: Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος.
  • «Ανθρώπινη αξία - Οικογένεια - Κοινωνία: Η αξία της οικογένειας ως προορισμός και ολοκλήρωσης της ανθρώπινης φύσης». Ομιλητής: Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος
Ρε Τζόνι τι λέει εδώ; Αυτή είναι η ενημέρωση; Αχαχαχαχχααχ
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λογικό είναι να βλέπουμε ένα θέμα από όλες τις σκοπιές. Κάποιοι άνθρωποι είναι θρήσκοι. Δεν είναι κακό να γνωρίζουμε το ρόλο της εκκλησίας στο παρόν ζήτημα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε Τζόνι έχω μπουκώσει από επιστήμη σταματα δε μπορώ άλλο σου λέω, όχι άλλη επιστήμη, σταματααα
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γιατί ζήτησαν συγνώμη έχει να κάνει ξεκάθαρα με την πολιτική και κοινωνική τους φήμη. Προφανώς όταν παίρνει τέτοιες διαστάσεις από την αντιπολίτευση και τα φεμινιστικά μίντια, ζητάς συγνώμη γιατι αλλιως η ζημιά θα είναι μεγάλη. Ήταν μια ψεύτικη συγνώμη με λίγα λόγια για να διατηρήσουν την εικόνα τους και όχι επειδή έκαναν κάτι λάθος.
Αυτη ειναι η προσωπικη σου καθαρα αποψη για τους λογους που ζητησαν συγνωμη και δεν εχει καμια σχεση με ολο αυτο που προκαλεσαν .
Με την ιδια λογικη σου λεω και εγω οτι δεν εχεις καμια σχεση με το θεμα ..

Το θεμα ειναι ενα .Εκαναν ενα τρομερο επικοινωνιακο λαθος οχι μονο με το σποτ αλλα και με τους ομιλητες ..

Ενα θα σου πω,ποιος σοβαρος ανθρωπος και επιστημονας, αφου μιλας επιστημονικα, θα πηγαινε να παρακολουθησει τον Ντανο και τον καθε επιπεδου Ντανο ..

Ως προς τι θα τοποθετειθει ?
Ως γονιος ,ως πατερας ή καλυτερας εχει μπει στην θεση μια γυναικας που εχει κανει εξωσωματικες ..


Δουλευομαστε ετσι ?
Μιλας για υπογονιμοτητα ,δεν μιλας ουτε για πολιτικες αποψεις, ουτε για φεμινιστικες ,ουτε για τιποτε αλλο παρεμφερες ..

Ως τι τοποθετησε και εκφραζεις υποστηριξει σε ολο αυτο ?
Την δικη σου αποψη θελω να ακουσω και οχι ολες αυτες που αναφερεις ..
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Λογικό είναι να βλέπουμε ένα θέμα από όλες τις σκοπιές. Κάποιοι άνθρωποι είναι θρήσκοι. Δεν είναι κακό να γνωρίζουμε το ρόλο της εκκλησίας στο παρόν ζήτημα.
Ε να καλέσουμε και φεμινίστριες τότε να μιλήσουν .
Η όλους ή κανένα ας πούμε, αλλιώς είναι λάθος και μονόπλευρη προπαγάνδα .
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτη ειναι η προσωπικη καθαρα αποψη για τους λογους που ζητησαν συγνωμη και δεν εχει καμια σχεση με ολο αυτο που προκαλεσαν .
Με την ιδια λογικη σου λεω και εγω ουι δεν εχεις καμια σχεση με το θεμα ..

Το θεμα ειναι ενα .Εκαναν ενα τρομερο επικοινωνιακο λαθος οχι μονο με το σποτ αλλα και με τους ομιλητες ..

Ενα θα σου πω,ποιος σοβαρος ανθρωπος και επιστημονας, αφου μιλας επιστημονικα, θα πηγαινε να παρακολουθησει τον Ντανο και τον καθε επιπεδου Ντανο ..

Ως προς τι θα τοποθετειθει ?
Ως γονιος ,ως πατερας ή καλυτερας εχει μπει στην θεση μια γυναικας που εχει κανει εξωσωματικες ..


Δουλευομαστε ετσι ?
Μιλας για υπογονιμοτητα ,δεν μιλας ουτε για πολιτικες αποψεις ουτε για φεμινιστικες ουτε για τιποτε αλλο παρεμφερες ..

Ως τι τοποθετησε και εκφραζεις υποστηριξει σε ολο αυτο ?
Την δικη σου αποψη θελω να ακουσω και οχι ολες αυτες που αναφερεις ..
Ο Ντάνος είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι influencer. Υπάρχουν πολλά κορίτσια και γυναίκες που τον έχουν σαν πρότυπο άνδρα και τον ακουν.

Θα στο πω διαφορετικά Μαργαρίτα. Έχει καμιά σημασία αυτός που θα μιλήσει να είναι επιστήμονας; Πάρε ως παράδειγμα τον Τσιόδρα, ο οποίος χλευάστηκε όσο κανείς άλλος κατά τη διάρκεια των ενημερώσεων που έδινε. Ο Τσιόδρας δεν ήταν δημόσιο πρόσωπο αλλά ήταν επιστήμονας.

Από την άλλη αν έβγαινε ένα δημόσιο πρόσωπο που οι περισσότεροι ακολουθούν και έλεγε τα ίδια, θα τον άκουγαν περισσότερο.

Άλλα παραδείγματα είναι πόσοι διάσημοι και ηθοποιοί ψηφίζονται από πολλούς για να μπουν στη βουλή και να μας εκπροσωπήσουν σε θέματα που οι ίδιοι δεν έχουν ιδέα.

Δυστυχώς πολλές φορές ένα δημόσιο πρόσωπο έχει πιο μεγάλο influence πάνω σε αυτά που θα πει, από έναν επιστήμονα. Αυτό το βλέπουμε καθημερινά στις ζωές μας, όχι μόνο στο συνέδριο ή στα παραδείγματα που αναφέρω.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε να καλέσουμε και φεμινίστριες τότε να μιλήσουν .
Η όλους ή κανένα ας πούμε, αλλιώς είναι λάθος και μονόπλευρη προπαγάνδα .
Ντάξει μωρέ κι εσύ, απλά παρέλειψαν. Ένα μυαλό έχουν κι αυτοί... (αθροιστικά)
Θα στο πω διαφορετικά Μαργαρίτα. Έχει καμιά σημασία αυτός που θα μιλήσει να είναι επιστήμονας;
Ε έτσι πες μας. Τώρα μάλιστα.
Όχι ρε, πας καλά, τι σημασία να χει; Άραξε
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε να καλέσουμε και φεμινίστριες τότε να μιλήσουν .
Η όλους ή κανένα ας πούμε, αλλιώς είναι λάθος και μονόπλευρη προπαγάνδα .
Ας οργανώσουν ένα συνέδριο οι φεμινίστριες. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οι φεμινίστριες δεν το κάνουν όμως γιατί τους βολεύει οι γυναίκες να έχουν άγνοια συγκεκριμένων πραγμάτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ντάξει μωρέ κι εσύ, απλά παρέλειψαν. Ένα μυαλό έχουν κι αυτοί... (αθροιστικά)

Ε έτσι πες μας. Τώρα μάλιστα.
Όχι ρε, πας καλά, τι σημασία να χει; Άραξε
Φίλε μου δώσε μου δυο γραφήματα τα οποία είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα και μπορώ και εγώ να σου πω πως μειώνεται πχ η γονιμότητα με την ηλικία και που αλλάζει πιο απότομα η καμπύλη. Δεν χρειάζεται να έχω φτιάξει εγώ το paper για να το εξηγήσω. Το paper έχει φτιαχτεί ακριβώς για να μπορεί ο καθένας να το καταλάβει. Τώρα κάνεις τον χαζό επίτηδες, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ κάνεις το χαζό. Σου έχω πει μηνύματα τώρα ότι δε διαφωνεί κανείς με αυτό αλλά με το σκοπό του συνεδρίου. Αν χρειάζεσαι βοήθεια πες μου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,719 μηνύματα.
Φίλε μου δώσε μου δυο γραφήματα τα οποία είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα και μπορώ και εγώ να σου πω πως μειώνεται πχ η γονιμότητα με την ηλικία και που αλλάζει πιο απότομα η καμπύλη. Δεν χρειάζεται να έχω φτιάξει εγώ το paper για να το εξηγήσω. Το paper έχει φτιαχτεί ακριβώς για να μπορεί ο καθένας να το καταλάβει.
Αυτό είναι λάθος . Η ερευνητική δημοσίευση φτιάχνεται για να είναι κατανοητή σε ανθρώπους του ίδιου κλάδου και η ανάλυση της γίνεται από ανθρώπους που έχουν το επιστημονικό υπόβαθρο. Όπως επίσης πριν την δημοσίευση ο έλεγχος γίνεται πάλι από ειδικούς επί του θέματος.

Οι πτυχιακές/διπλωματικές εργασίες έχουν τον στόχο να είναι κατανοητές και από τρίτο άτομο, να μπορέσει να καταλάβει την ιδέα και όχι τον τρόπο που γίνεται κάτι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Ντάνος είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι influencer. Υπάρχουν πολλά κορίτσια και γυναίκες που τον έχουν σαν πρότυπο άνδρα και τον ακουν.

Μου κανεις πλακα δεν μπορει ,αληθεια στο λεω τωρα αυτο ...
Και τι ? τα κοριτσια θα πανε με τον Ντανο να κανουν παιδι ή καλυτερα να το θεσω αλλιως ,ο Ντανος ειναι προτυπο πατερα ή συζηγου που μπορει να υποστηριξει τον αγωνα μια γυναικας να γινει μητερα ?


Θα στο πω διαφορετικά Μαργαρίτα. Έχει καμιά σημασία αυτός που θα μιλήσει να είναι επιστήμονας; Πάρε ως παράδειγμα τον Τσιόδρα, ο οποίος χλευάστηκε όσο κανείς άλλος κατά τη διάρκεια των ενημερώσεων που έδινε. Ο Τσιόδρας δεν ήταν δημόσιο πρόσωπο αλλά ήταν επιστήμονας.

Από την άλλη αν έβγαινε ένα δημόσιο πρόσωπο που οι περισσότεροι ακολουθούν και έλεγε τα ίδια, θα τον άκουγαν περισσότερο.

Πραγματικα νομιζω οτι μιλαω με 15 χρονο χωρις να θελω να σε προσβαλω ειλικρινα .Θελω πολυ να καταλαβω το σκεπτικο σου αλλα δεν βοηθας ...

Αν δεν εχει σημασια ποιος μιλαει σε ενα συνεδριο ,να παω και εγω στο επομενο συνεδριο Παιδιατρικης να μιλησω γιατι εχω παιδια και αρρωστησαν πολλες φορες ...
Ξερεις τι εμπειρια εχω εγω απο αρρωστα παιδια ?Ξερεις τι μαντζουνια φτιαχνω αντι να δινω φαρμακα ?

Άλλα παραδείγματα είναι πόσοι διάσημοι και ηθοποιοί ψηφίζονται από πολλούς για να μπουν στη βουλή και να μας εκπροσωπήσουν σε θέματα που οι ίδιοι δεν έχουν ιδέα.

Και τι με αυτο ?
Αυτος που τους ψηφίζει δηλαδη με την συγκεκριμενη λογικη θα γινει δικο μου προτυπο ?
Σε κοπαδι δεν ανήκα ποτε και μαλιστα με ανευθυνο βοσκο ..

Ε να κατι τετοια βλεπουμε και λεμε που βαδιζουμε ..
Το να βγει ενας δημοφιλής ηθοποιος βουλευτης και να αναλαβει το αντιστοιχο υπουργειο ειναι πολυ λογικο, γιατι ειναι ενας ανθρωπος που ξερει τα θεματα εκ των εσω και μπορει να βοηθησει με την εμπειρια του και τις γνωσεις του πανω σε αυτο ..

Το να βγει ενας τραγουστης και να αναλαβει το υπουργιο οικονομικων πως το βλεπεις ?
Ορθο ?
Γιατι κατι τετοιο μου λες αυτη την στιγμη ..
Δυστυχώς πολλές φορές ένα δημόσιο πρόσωπο έχει πιο μεγάλο influence πάνω σε αυτά που θα πει, από έναν επιστήμονα. Αυτό το βλέπουμε καθημερινά στις ζωές μας, όχι μόνο στο συνέδριο ή στα παραδείγματα που αναφέρω.
Οντως σε αυτο συμφωνουμε και βλεπω τα αποτελεσματα αυτης της κοινωνιας δυστηχως ...,
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
όποιος νομίζει ότι σκοπός του συνεδρίου ήταν η ενημέρωση είναι λίγο αφελής...

Απ' τη μια πλευρά η εκκλησία (όλοι γνωρίζουμε λίγο-πολύ τις θέσεις στο θέμα παιδοποιία) και απ'την άλλη εξωσωματικοί, τα συμφέροντα των οποίων είναι τεράστια. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η Ελλάδα έχει ένα από τα πιο ευνοϊκά νομικά πλαίσια στον τομέα της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (παρένθετες, δωρεά ωαρίων κλπ) στην Ευρώπη ενώ γίνονται προσπάθειες ενίσχυσης του αναπαραγωγικού τουρισμού (που ήδη υπάρχει στη χώρα μας). Όλοι αυτοί οι γιατροί λοιπόν, ήθελαν απλά να διαφημίσουν τις υπηρεσίες τους, δε τους ενδιέφερε ούτε να ενημερώσουν, ούτε αν προσέβαλαν τις γυναίκες στην προσπάθειά τους. Για να μη μιλήσω για την επιλογή των Ιωαννίων έναντι της Αθήνας, δίπλα στα σύνορα κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε... Για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά για την ενημέρωση, έγινε ήδη για πολλοστή χρονιά στα τέλη Μάη το Συνέδριο Γονιμότητας και Στειρότητας, όπως και διάφορα άλλα συνέδρια υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Σαφέστατα και είμαστε όλοι υπέρ της ενημέρωσης, η οποία πρέπει να υπάρχει και όλοι αναγνωρίζουμε ότι το θέμα της απόκτησης παιδιών μετά τα 45 δεν είναι το ίδιο με τα 25, αλλά αν θέλουμε να προσεγγίσουμε το θέμα με τρόπο αμιγώς ενημερωτικό, δεν αρκεί ο Ντάνος, η Τσιμτσιλή, 10 ιεράρχες και 10 εξωσωματικοί που θέλουν να κάνουν διαφήμιση, αυτό δεν είναι ενημέρωση, είναι κοροϊδία.
 

Τodoroki

Νεοφερμένος

Η Τodoroki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη πλειοψηφία των απόψεων που εκφράστηκαν σχετικά με το συνέδριο και ο τρόπος που επιλέχθηκε να διαφημιστεί είναι απλά λάθος από πολλές απόψεις.
Η συμμετοχή των ιεραρχών δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ενοχοποιήσουν τις νεαρές γυναίκες γιατί δεν έχουν κάνει παιδί.....Πολλοί αντίστοιχοι άνθρωποι παρέχουν και κοινωνικό έργο σε ορφανοτροφεία, φιλανθρωπικά ιδρύματα κτλ. πιθανότατα και θέλω να πιστεύω ότι θα ενημέρωναν σχετικά με αυτό το έργο για να προωθήσουν περισσότερο και τις διαδικασίες υιοθεσίας πέρα από τη θέση που έχει η εκκλησία.
Όταν αναφέρεσαι σε ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως η υπογονιμότητα υπάρχουν και άλλες λύσεις πέρα από τη εξωσωματική η οποία μάλιστα τις περισσότερες φορές είναι αρκετά επιβαρυντική στο σώμα και τη υγεία μιας γυναίκας ιδιαίτερα μετά από πολλές προσπάθειες. Θα έπρεπε μαζί με τη ενημέρωση για τις διάφορες τεχνικές γονιμοποίησης που υπάρχουν να γίνει αναφορά και σε άλλους τρόπους, και πάντα με τον απαιτούμενο σεβασμό στις επιλογές της κάθε γυναίκας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Τι εννοεις κακη ηλικια ?
Δηλαδη εγω ειμαι 40 αυτη την στιγμη ,τι κακο μπορω να κανω σε ενα παιδι αν ερθει ?
Κακό δεν είναι ακριβώς αλλά αρνητικά θα μπορούσαν να είναι τα εξής:

-Το παιδάκι θα έχει μια μεσόκοπη - ηλικιωμένη μαμά και θα νιώθει άσχημα μπροστά στους φίλους του που θα έχουν νεότερη μαμά.

- Από τα 40 και μετά όπως και να έχει αυξάνονται οι πιθανότητες να παρουσιαστούν προβλήματα υγείας. Μπορεί μια 40άρα να φτάσει 80 και να είναι υγιής 100% αλλά αυτό δεν είναι η νόρμα. Ξέρω γυναίκα η οποία είχε μεγάλους σε ηλικία γονείς και ένιωθε υποχρεωμένη να τους προσέχει και έτσι δεν έφτιαξε τη ζωή της γιατί πάντα οι γονείς της είχαν προβλήματα υγείας. Τώρα εκείνη είναι 60 και αν θες το πιστεύεις η μαμά της είναι 101.

- Θα βάλω στη συζήτηση και το πιο απλό πρακτικό θέμα οτι δεν μπορείς να συγκρίνεις το σώμα και τις αντοχές αν θες μιας γυναίκας στα 20, στα 30, στα 40, στα 50. Δηλαδή μη βλέπουμε τη Μενεγάκη και την Μπαλατσινού που στα 50 τους είναι σαν μοντέλα και αθλούνται και είναι ζωηρές και έχουν αντοχές. Η μέση γυναίκα στα 40 έχει περάσει κακουχίες είτε σωματικές είτε ψυχολογικές στη ζωή της και έχει χάσει κάποιες δυνάμεις της. Πόσο άραγε θα αντέχει στα 50 της να παίζει με το παιδάκι της που θα είναι 10 ας πούμε;

- Επίσης θα βάλω στη συζήτηση και το χάσμα των γενεών που υπάρχει ακόμα και σε διαφορές ηλικίας 20 χρόνων, πόσω μάλλον στα 40 χρόνια. Δεν είναι ευκαταφρόνητο θέμα γιατί ένας γονιός που δεν καταλαβαίνει τον ψυχισμό του παιδιού του και τις ανάγκες του σύμφωνα με την εποχή που ζει, σίγουρα θα το καταπιέζει και θα δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις.

Αυτή είναι η άποψή μου για γυναίκες που κάνουν παιδιά μετά τα 40 και φυσικά αυτό δε σημαίνει οτι θα τους το απαγορεύσει κανείς αν το θέλουν. Απλά απαντώ στο "τί κακό μπορώ να κάνω σε ένα παιδί;".
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κακό δεν είναι ακριβώς αλλά αρνητικά θα μπορούσαν να είναι τα εξής:

-Το παιδάκι θα έχει μια μεσόκοπη - ηλικιωμένη μαμά και θα νιώθει άσχημα μπροστά στους φίλους του που θα έχουν νεότερη μαμά.
Δεν ξερω καμια σαρανταρα μεσοκοπη και πολυ περισσοτερο να χαρακτηριζεται ηλικιωμενη αργοτερα που να παίρνει τετοια αποφαση .
Αλλωστε μη ξεχναμε πως οι γυναικες πλεον με τον διαφορετικο τροπο ζωης που εχουν υιοθετηση στα σαραντα τους ειναι πολυ καλυτερα και απο οτι στα 25 ..

Τελειως ακυρο ολο αυτο για μια γυναικα που επιθυμει και εχει να δωσει παρα πολλα σε ολο αυτο .

Τοσα χρονια μεσα στα σχολεια και στις συγκεντρωσεις γονεων εχω συναντησει πολλες μαμαδες που ειχαμε συνομιλικα παιδια ,να ειναι πολυ μεγαλυτερες απο εμενα αλλα να εχουν περισσοτερη ορεξη ακομα και απο εμενα για τα τοτε χρονικα δεδομενα που με θεωρουσαν νεα μαμα ....
Φυσικα τα παιδια τους ποτε δεν τα ειδα να αντιδρουν για κατι τετοιο γιατι οπου ημουν εγω παρον ηταν και οι "ηλικιωμενες " μανουλες επειδη ακριβως ηθελαν και εγιναν μανουλες πληρως συνειδητα στην δεδομενη φαση .
- Από τα 40 και μετά όπως και να έχει αυξάνονται οι πιθανότητες να παρουσιαστούν προβλήματα υγείας. Μπορεί μια 40άρα να φτάσει 80 και να είναι υγιής 100% αλλά αυτό δεν είναι η νόρμα. Ξέρω γυναίκα η οποία είχε μεγάλους σε ηλικία γονείς και ένιωθε υποχρεωμένη να τους προσέχει και έτσι δεν έφτιαξε τη ζωή της γιατί πάντα οι γονείς της είχαν προβλήματα υγείας. Τώρα εκείνη είναι 60 και αν θες το πιστεύεις η μαμά της είναι 101.
Δεν υπαρχει κανενας κανονας που να οριοθετει τα προβληματα υγειας που μπορουν να εμφανιστουν σε ενα ανθρωπο ..
Ξερω παρα πολλα κοριτσια κατω των 30 που αντιμετωπιζουν πολλα θεματα υγειας ..

Αυτο τι σημαινει οτι απαγορευεται και αυτες να κανουν παιδια ?

- Θα βάλω στη συζήτηση και το πιο απλό πρακτικό θέμα οτι δεν μπορείς να συγκρίνεις το σώμα και τις αντοχές αν θες μιας γυναίκας στα 20, στα 30, στα 40, στα 50. Δηλαδή μη βλέπουμε τη Μενεγάκη και την Μπαλατσινού που στα 50 τους είναι σαν μοντέλα και αθλούνται και είναι ζωηρές και έχουν αντοχές. Η μέση γυναίκα στα 40 έχει περάσει κακουχίες είτε σωματικές είτε ψυχολογικές στη ζωή της και έχει χάσει κάποιες δυνάμεις της. Πόσο άραγε θα αντέχει στα 50 της να παίζει με το παιδάκι της που θα είναι 10 ας πούμε;
Πλακα μου κανεις μαλλον ...Ποια Μενεγακη να συγκρινω οταν μιλαμε για μητροτητα ..
Η Μενεγακη δεν εχει καμια σχεση ουτε με γυμναστικες ουτε με φυσικη κατασταση και το εχει δηλωσει και η ιδια ..Αλλο ενα τρανταχτω παραδειγμα οτι η φυσικη κατασταση δεν παιζει και τοσο ρολο ..
Μην μπερδευουμε το σωμα που ειναι με την συμβολη μηχανηματων με το αθλητικο σωμα που ερχεται κατω απο την σωστη δομη ολου αυτου ..
Και για να ολοκληρωσω το παραδειγμα σου που και να δεις ποσο λαθος ειναι ολο αυτο ..
Η Μπαλατσινου που οντως ειναι ατομο που ασχολειται με ολο αυτο το πακετακι ειχε μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη και αλλη μια πολυ δυσοκλη γεννα με πολλους κυνδινους ..
Δεν την εσωσε ουτε η γυμναστικη απο ολο αυτο που ειναι η μονη εννοια οταν κανεις παιδι σε μεγαλη ηλικια ουτε η διατροφη ...

Η Μενεγακη και η Μπαλατσινου πολυ καλα κανανε για εμενα και γενικα η καθε Μενεγακη γιατι το να φερεις ενα παιδι στον κοσμο προυποθετει αγαπη ,ασφαλες οικογενειακο περιβαλλον ,στηριξη απο τον συντροφο,ορεξη και διαθεση να του δωσεις τις σωστες βασεις και μια αλφα οικονομικη κατασταση που να μπορεις να το στηριξεις στις μετεπειτα επιλογες τους.

Νομιζεις οτι ολα αυτα τα εχουν μονο οι συγκεκριμενες ?

Και το ξαναλεω η μεση 40αρα πλεον ειναι πιο ωριμη και πολυ πιο ομορφη και σωματικα και ψυχικα απο οποιαδηποτε 25αρα που ακομα δεν ξερουν οι περισσοτερες που πανε τα τεσσερα αλλα παρ ολα αυτα κανουν οικογενειες με τα γνωστα αποτελεσματα ...

Το να αποφασισεις να φερεις ενα παιδι στον κοσμο ειναι πολυ ωριμο να θες να εισαι καλα στην υγεια σου ωστε να μπορεσεις να εισαι οσο περισσοτερα χρονια κοντα του ,αλλα αυτο ποιος μπορει να το καθορισει ?
Κανενας και σου βαζω μεσα και το ποσοστο που εχει ενας νεος ανθρωπος να πεσει θυμα τροχαιου και πολλων πολλων αλλων πραγματων ...
- Επίσης θα βάλω στη συζήτηση και το χάσμα των γενεών που υπάρχει ακόμα και σε διαφορές ηλικίας 20 χρόνων, πόσω μάλλον στα 40 χρόνια. Δεν είναι ευκαταφρόνητο θέμα γιατί ένας γονιός που δεν καταλαβαίνει τον ψυχισμό του παιδιού του και τις ανάγκες του σύμφωνα με την εποχή που ζει, σίγουρα θα το καταπιέζει και θα δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις.
Ολο αυτο ερχεται και κουμπωνει στη αποψη οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ..
Για ποιο χασμα γενναίων μιλας πλεον την σημερων ημερα ..

Εγω που ειμαι 40 και η μητερα μου εξηντα πεντε πινουμε κατι τελεια καφεδακια με την κορη μου που ειναι 19 και περναμε μια χαρα .
Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και ιδιοσυγκρασιας και δεν οριοθετουνται .




Αυτή είναι η άποψή μου για γυναίκες που κάνουν παιδιά μετά τα 40 και φυσικά αυτό δε σημαίνει οτι θα τους το απαγορεύσει κανείς αν το θέλουν. Απλά απαντώ στο "τί κακό μπορώ να κάνω σε ένα παιδί;".
Ολα αυτα ειναι υποκειμενικα και εξαρτονται απο την φαση που βρισκεται η καθε γυναικα ..
Μονο η αυξηση επιπλοκων για εμενα ειναι παραγοντας που με ανησυχεί και τιποτε αλλο οταν γνωριζω οτι μια γυναικα στα 40 και βαλε επιθυμει και ειναι σε θεση να προσφερει πολλα περισσοτερα απο μια νεα κοπελα .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
@Margarita 00 μετά που απάντησα είδα ότι το θέμα είναι πολύ προσωπικό για σένα και λογικό είναι να κάνεις dismiss και να παραβλέπεις τα πολύ σοβαρά και υπαρκτά επιχειρήματα που έδωσα οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κουβέντα. Φιλικά το λέω. :)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Margarita 00 μετά που απάντησα είδα ότι το θέμα είναι πολύ προσωπικό για σένα και λογικό είναι να κάνεις dismiss και να παραβλέπεις τα πολύ σοβαρά και υπαρκτά επιχειρήματα που έδωσα οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κουβέντα. Φιλικά το λέω. :)

Και εγω τελειως φιλικα αντιλαμβανομαι οτι μιλας με υποθεσεις και καθολου προσωπικη εμπειρια τι σημαινει ολο αυτο οποτε εχεις δικιο ..
Εγω θα πω βασιμη κουβεντα δεν μπορει να γινει και οχι σοβαρη γιατι παει αλλου αυτη η λεξη που χρησημοποιησες υποβαθμιζοντας την δικη μου αντιληψη ..

Εκτος και αν εσυ θεωρεις σοβαρες κουβεντες μονο αυτες που στηριζονται σε προσωπικοτητες life style που δεν εχουν καμια σχεση με ολο αυτο που συζηταμε :)

Χαιρομαι παντως που αντιλαμβανομαστε ως προς τι προτυπα εχει ο καθενας μας και το κυριοτερο οταν τα προτυπα που πλασαρονται γινονται δυστηχως αποδεκτα απο μερικους ωστε να εχουμε τετοιες αντιληψεις που αφορουν τον ψυχισμο των παιδιων .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Και εγω τελειως φιλικα αντιλαμβανομαι οτι μιλας με υποθεσεις και καθολου προσωπικη εμπειρια τι σημαινει ολο αυτο οποτε εχεις δικιο ..
Εγω θα πω βασιμη κουβεντα δεν μπορει να γινει και οχι σοβαρη γιατι παει αλλου αυτη η λεξη που χρησημοποιησες υποβαθμιζοντας την δικη μου αντιληψη ..

Εκτος και αν εσυ θεωρεις σοβαρες κουβεντες μονο αυτες που στηριζονται σε προσωπικοτητες life style που δεν εχουν καμια σχεση με ολο αυτο που συζηταμε :)

Χαιρομαι παντως που αντιλαμβανομαστε ως προς τι προτυπα εχει ο καθενας μας και το κυριοτερο οταν τα προτυπα που πλασαρονται γινονται δυστηχως αποδεκτα απο μερικους ωστε να εχουμε τετοιες αντιληψεις που αφορουν τον ψυχισμο των παιδιων .
Δε χρησιμοποίησα πουθενά τη φράση "σοβαρή κουβέντα". Είπα τα επιχειρήματα που έδωσα σοβαρά. Μήπως δεν το πρόσεξες καλά;

@Margarita 00 μετά που απάντησα είδα ότι το θέμα είναι πολύ προσωπικό για σένα και λογικό είναι να κάνεις dismiss και να παραβλέπεις τα πολύ σοβαρά και υπαρκτά επιχειρήματα που έδωσα οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κουβέντα. Φιλικά το λέω. :)

Νομίζω έδωσα παράδειγμα συγγενούς μου για να δείξω οτι τα παιδιά με μεγάλους γονείς αναγκάζονται να μη ζήσουν την μαθητική - φοιτητική ζωή τους, ακόμα και μετέπειτα, για να προσέχουν τους ηλικιωμένους άρρωστους γονείς τους. Δε βλέπω πού είναι το lifestyle εδώ.

Το οτι υπάρχουν παιδάκια που έρχεται η μεσήλικη μαμά να τα πάρει και νιώθουν άβολα στο σχολείο ή τα κοροϊδεύουν κιόλας είναι επίσης γεγονός από ιστορίες που έχω ακούσει.

Το οτι δεν μπορούμε να αντιληφθούμε την πραγματικότητα, οτι μια 30άρα μπορεί μεν να αρρωστήσει αλλά θα είναι η εξαίρεση σε σχέση με τις πιθανότητες να αρρωστήσει μια 40άρα, 50άρα, 60άρα είναι κι αυτό προβληματικό και θεωρώ οτι προκύπτει από το κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια και άλλους συναισθηματικούς λόγους.

Όπως και να έχει εγώ απάντησα ευγενικά κι εσύ μού κάνεις επίθεση και γι' αυτό είπα οτι δεν μπορεί να γίνει κουβέντα με αυτές τις προϋποθέσεις.

Και τελείως αντικειμενικά ούτε εσύ έχεις ίδια πείρα από το θέμα αφού δεν έχεις κάνει παιδί στα 40+ που τώρα πάει σχολείο να δούμε πώς θα νιώθει. Σωστά;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και το ξαναλεω η μεση 40αρα πλεον ειναι πιο ωριμη και πολυ πιο ομορφη και σωματικα και ψυχικα απο οποιαδηποτε 25αρα που ακομα δεν ξερουν οι περισσοτερες που πανε τα τεσσερα αλλα παρ ολα αυτα κανουν οικογενειες με τα γνωστα αποτελεσματα ...
Από που προκύπτει ότι η μέση 40αρα είναι πιο όμορφη από την μέση 25αρα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top