Σχέση

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενω τα χεις πει υπέροχα και δεν χρειάζεται να προσφέρω απολύτως τίποτα στη συζήτηση, είναι απο τις ελάχιστες φορές που σου παραδίδω αμαχητί το μικρόφωνο, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αυτοί οι "εχω δουλειά, άρα είμαι κάποιος" ή που κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους:

α) Τι εργασία κάνουν, ειναι σχετική με το πτυχίο τους και πως την βρήκαν εν μέσω τετοιων καιρών;
β) Γνωρίζουν επακριβώς τις συνθήκες υπο τις οποίες κάποιος βρέθηκε στη μη-εργασία;
γ) Βοήθησαν έναν άνθρωπο από αυτούς, να βρει εργασία και ο τελευταίος το αρνήθηκε;

Συνήθως παρατηρώ ότι μιλούν είτε οι πιο βολεμένοι, είτε οι πιο κακεντρεχείς ή αγνοούντες τα δεδομένα, είτε αυτοί που δεν έχουν βοηθήσει ούτε μυγα, γιατί "σιγα μη βοηθησω εγω, εγω πως το κάνω μονος μου ή εσυ τι μου δινεις σε αντάλλαγμα".

Και το στέκι κατα μέρος είναι μια μικρογραφία αυτής της κοινωνίας της μικροαστικής κατινιάς και του απόλυτου στερεοτυπικού συμπλεγματικού.

Αυτά απο ένα τεμπέλικο παράσιτο της κοινωνίας.

Αυτά τα άτομα τα συναντάω σε χωριά κυρίως και είναι είτε εργασιομανείς χαμάληδες και φοβερά τσιγκούνηδες, είτε δημόσιοι υπάλληλοι, που φοβούνται μην του πουν τεμπέληδες και βολεμένους και το πάνε στο άλλο άκρο για να είναι μάλλον πέραν πάσης υποψίας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
Αυτά τα άτομα τα συναντάω σε χωριά κυρίως και είναι είτε εργασιομανείς χαμάληδες και φοβερά τσιγκούνηδες, είτε δημόσιοι υπάλληλοι, που φοβούνται μην του πουν τεμπέληδες και βολεμένους και το πάνε στο άλλο άκρο για να είναι μάλλον πέραν πάσης υποψίας.


Όταν έρθουμε στα πράγματα θα τους βάλουμε να ρίχνουν χώμα στο Βόσπορο με κουταλάκι του γλυκού για να κλείσουν οι συμπληγάδες.

Σαν αυτό που χε κάνει ο Σουλτάνος το 1800 στην εξέγερση της Σάμου που βλακωδώς γέμιζε το κενό ανάμεσα στη Μ. Ασία και τη Σάμο με χώμα για να περάσουν ποδαράτο οι στρατιώτες του και φυσικά πήρε τα μεζεδάκια του γραβάτα κι αναγκάστηκε να βαλει πλοία να κάνουν απόβαση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,903 μηνύματα.
Αυτά τα άτομα τα συναντάω σε χωριά κυρίως και είναι είτε εργασιομανείς χαμάληδες και φοβερά τσιγκούνηδες, είτε δημόσιοι υπάλληλοι, που φοβούνται μην του πουν τεμπέληδες και βολεμένους και το πάνε στο άλλο άκρο για να είναι μάλλον πέραν πάσης υποψίας.

Εσυ χάκερ σε ποια κατηγορία είσαι ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,903 μηνύματα.
Τσιγγουνης χαμαλης. Εσύ;

Τυπικος προσπαθω να είμαι και προς το παρον την έχω βγάλει καλά περα απο κάτι κομπλεξικες που με είχαν αναφέρει παλαιοτερα επειδή λέει η μια της μίλησα απότομα και τη ξεφτυλισα παρουσια τρίτων. Ξέχασε να πει βέβαια ότι την είχα βοηθήσει ένα κάρο φορές στο παρελθον όταν είχε μαυρα μεσανυχτα σε κάποιο θέμα και βρήκε ένα χαζό πάτημα να μου δημιουργήσει θέμα.

Το ξεφτίλισμα ήταν ότι είπα πως δεν κάνω κατι.

Για αυτό καλυτερα τυπικος κ οχι πολλα πολλα στη δουλειά. Βέβαια αυτή είναι η δική μου οπτική γιατί οι γλείφτες κ οι ρουφιάνοι μια χαρά περνανε συνήθως. Όποτε αμα ρωτήσεις αυτους θα σου πουν ότι κάνουν και τραπεζωματα στο σπίτι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ώριμο σε κάνουν οι δυσκολίες που σε αναγκάζουν να υπερβείς τον υπάρχων εαυτό σου. Η δουλειά τις περισσότερες φορές δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία. Έστω ότι πας να δουλέψεις σε μια οικοδομή. Τον πρώτο καιρό που θα πας αν δεν έχεις ξαναδουλέψει ποτέ στην ζωή σου θα δυσκολευτείς, θα θες να τα παρατήσεις, αλλά αν δεν το κάνεις μετά θα ξεπεράσεις τον αυτό σου και θα μάθεις να μην φοβάσαι την δουλειά και να αντέχεις σε άσχημες συνθήκες. Ε αυτό. Μετά τους 6 πρώτους μήνες δεν έχεις κάτι να μάθεις. Μετά είναι απλά χαμαλίκι και μεροδούλι για ένα μεροκάματο. Και μετά άμα πας στο χωράφι δεν αλλάζει κάτι. Πάλι απλά χαμαλίκι κάνεις για ένα μεροκάματο. Το επόμενο μάθημα θα έρθει σε καμιά δεκαριά χρόνια όταν αρχίσεις να έχεις να άτομα από κάτω σου που πρέπει να διοικείς και είσαι υπεύθυνος γι αυτούς. Και αυτό μετά τον πρώτο χρόνο το συνηθίζεις και δεν προσφέρει κάτι άλλο, και τα επόμενα 30 χρόνια είναι απλά χαμαλίκι.

Και όλη αυτά τα "μαθήματα" μπορείς να πάρεις και από αλλού σε πολύ πιο σύντομο χρονικό διάστημα, οπότε η δουλειά κατά κύριο λόγο είναι απλά μια αναγκαστική καθημερινή κούραση που κανείς δεν θα έκανε αν δεν χρειαζόταν τα χρήματα.


Πολλοί άνθρωποι, ειδικά των λαϊκών τάξεων θεωρούν το να είσαι δουλευταράς την μέγιστη αρετή και μεγάλο μέρος της αξίας του πηγάζει από το ότι κουράζονται. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που είναι φτωχοί, δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην κούραση από την παραγωγικότητα. Παρότι το να δουλεύεις για να παρέχεις τα προς το ζην στην οικογένεια σου δεν είναι καθόλου κάτι το αμελητέο και είναι (και πρέπει να είναι) κάτι το αξιέπαινο, το να μπορείς να κάνεις το ίδιο χωρίς να ξεσκίζεσαι στην δουλειά είναι πολύ πιο αξιέπαινο.

Όταν ακούω φράσεις "Τι μιλάς εσύ ρε, δούλεψες καμιά μέρα? Εμένα με τρώει ο ήλιος 40 χρόνια" βγάζω σπυριά.
Ναι δεν διαφωνώ , απλά είναι μια δυσκολία ζωής που την σέβεσαι .Δεν θα εκτιμήσω ένα άτομο που ζορίστηκε να βγάλει το σχολείο γιατί δούλευε; που δεν έπεσε από τις δυσκολίες , που αγωνίστηκε να σπουδάσει ; που δεν ανέχτηκε να τον ταΐζει ο πεθερός πχ ; θα του φάω τον κόπο, δεν έχει αρετές αυτό το άτομο αποδεδειγμένες που δεν ξέρουμε αν έχει το βουτυρόπαιδο ; αν πηγαίνει ο κάθε ένας και του λέει πόσο κουρασμένος είναι ενώ δεν είναι θα καταλάβω κάπως και την αντίδρασή του ''τι μιλάς εσύ ρε ''.

Δεν ευλογώ τα γένια μου παρεμπιπτόντως .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι δεν διαφωνώ , απλά είναι μια δυσκολία ζωής που την σέβεσαι .Δεν θα εκτιμήσω ένα άτομο που ζορίστηκε να βγάλει το σχολείο γιατί δούλευε; που δεν έπεσε από τις δυσκολίες , που αγωνίστηκε να σπουδάσει ; που δεν ανέχτηκε να τον ταΐζει ο πεθερός πχ ; θα του φάω τον κόπο, δεν έχει αρετές αυτό το άτομο αποδεδειγμένες που δεν ξέρουμε αν έχει το βουτυρόπαιδο ; αν πηγαίνει ο κάθε ένας και του λέει πόσο κουρασμένος είναι ενώ δεν είναι θα καταλάβω κάπως και την αντίδρασή του ''τι μιλάς εσύ ρε ''.

Δεν ευλογώ τα γένια μου παρεμπιπτόντως .
Ναι, ένας άνθρωπος που ξεκίνησε από το μηδέν με πολύ λίγα υλικά εφόδια και έφτασε ψηλά είναι όντως άξιος σεβασμού αλλά είναι κυρίως το ότι έφτασε ψηλά ο λόγος που τον σεβόμαστε και όχι ο κόπος που κατέβαλε, διότι αν δεν τα είχε καταφέρει θα μιλούσαμε για τον φούκαρα τον κακόμοιρο και θα τον λυπομασταν.

Θελω να πω, πως αυτό που έχει σημασία στην ζωή εν τέλει το αποτέλεσμα και όχι ο κόπος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι, ένας άνθρωπος που ξεκίνησε από το μηδέν με πολύ λίγα υλικά εφόδια και έφτασε ψηλά είναι όντως άξιος σεβασμού αλλά είναι κυρίως το ότι έφτασε ψηλά ο λόγος που τον σεβόμαστε και όχι ο κόπος που κατέβαλε, διότι αν δεν τα είχε καταφέρει θα μιλούσαμε για τον φούκαρα τον κακόμοιρο και θα τον λυπομασταν.

Θελω να πω, πως αυτό που έχει σημασία στην ζωή εν τέλει το αποτέλεσμα και όχι ο κόπος.

Ε εντάξει εγώ λέω ότι εκτιμάς και τον κόπο του άλλου ας μείνει και χαμάλης μια ζωή . Αλλιώς να γίνουν όλοι κλέφτες αν έχουν την ίδια αξία .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε εντάξει εγώ λέω ότι εκτιμάς και τον κόπο του άλλου ας μείνει και χαμάλης μια ζωή . Αλλιώς να γίνουν όλοι κλέφτες αν έχουν την ίδια αξία .

Οκ, δεκτό. Εγώ πάντως προσωπικά μετανιώνω απίστευτα τον χρόνο που αφιερώνω κοπιαζοντας για κάτι όταν δεν αποφέρει το αποτέλεσμα που θέλω, και ως εκ τούτου τείνω να σκέφτομαι αρκετά το πως θα κάνω κάτι πριν το κάνω.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως παρατηρώ ότι μιλούν είτε οι πιο βολεμένοι, είτε οι πιο κακεντρεχείς ή αγνοούντες τα δεδομένα, είτε αυτοί που δεν έχουν βοηθήσει ούτε μυγα, γιατί "σιγα μη βοηθησω εγω, εγω πως το κάνω μονος μου ή εσυ τι μου δινεις σε αντάλλαγμα".
Γιατί χρειάζονται να βοηθήσουν;

Πολλοί έχουν έτοιμους πόρους(λεφτά και γνωριμίες) και δε νοιάζονται και επίσης πολλοί βγάλαν τα χρήματα τους και ανέβηκαν στάτους απλά για να κοιτάν πολλούς πρώην ομότιμους τους αφ' υψηλού.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
Γιατί χρειάζονται να βοηθήσουν;

Πολλοί έχουν έτοιμους πόρους(λεφτά και γνωριμίες) και δε νοιάζονται και επίσης πολλοί βγάλαν τα χρήματα τους και ανέβηκαν στάτους απλά για να κοιτάν πολλούς πρώην ομότιμους τους αφ' υψηλού.

Γιατί για να κρίνεις την κοινωνία πρέπει να είσαι μέλος νοήμον και να έχεις τους βασικούς συνδετικούς άξονες αλληλεπίδρασης με αυτή, να κάνεις κάτι που να την ωφελήσει.

Εαν το μόνο που κάνει κάποιος είναι να κρίνει τη μια κοινωνική ομάδα, το ένα άτομο, το άλλο, χωρίς να κάνει κάτι για να συνεισφέρει στο ευρύτερο σύνολο της ευρύτερης ομάδας, τότε είναι ένα ατομικιστικό παρτάκι που σκαρφαλώνει σαν αναρριχητικό και παρασιτικό φυτό σε ότι σκαλιά του έτυχαν μπροστά του προκειμένου είτε:

1) να καταναλώνει και να αναπνέει και να τρώει πριν ξανακαταναλώσει, θεωρώντας το την επιτομή του κατορθώματος και της ουσίας της ζωής ή 2) να πιστεύει ότι να τα κανει αυτά καμαρώνοντας σα γύφτικο σκεπάρνι, ενω στην ουσία είναι ένας κακομαθημένος σπιούνος δρόνος και γρανάζι που παράγει υπεραξία για κάποιο πιο έξυπνο ψάρι.

Αυτά είναι τα νοήματα της ζωής;

Εμένα αν πάρεις το βιογραφικό μου και το δώσεις στην εταιρία σου και πεις μια καλη κουβεντα και μπω, ουσιαστικά μου αλλάζεις τη ζωή, μου προσφέρεις κατι που δεν θα μπορούσα να έχω λόγω διακρίσεων και θα σε μνημονεύω μεχρι να πεθάνω. Για σένα δεν είναι κατι, αλλά για μένα είναι.

Κι αυτά προστίθενται. Το βιογραφικό για μένα, η βοήθεια στην αδερφή σου στη διπλωματική της, ενας ωμος στον κολλητο σε ενα προβλημα σοβαρό κλπ

Αμα αντιθετα έρθεις χωρίς να με ξερεις και μου πεις "δουλεύω, εργάζομαι, εσυ τι κάνεις; Άνεργος ε; Δεν ξερεις να γουγλάρεις για να φτιάχνεις καλό cv ή δεν έψαξες αρκετά ή είσαι τεμπέλης", τι προσφέρεις παραπάνω απο τον 1ο σου εαυτό;

Αντε απο τα 1000 ευρω τα 400 σε ενοικιο, τα 200 σε φαγητο κλπ κλπ. Αντε να βοηθάς δηλαδή την οικονομία έμμεσα σε ένα μικρό βαθμό και πρακτικίστικο.

Ηθικά τι έχεις κάνει; Ποιός είσαι; Ποιόν έσωσες; Ποιανού άλλαξες τη ζωή;

Για να μη το παω παραπέρα από το 1 προς 1 βοήθεια και ρωτήσω αν το νόημα της ζωής ειναι να
"δουλεύουμε" και να καταναλώνουμε σα γατες, μαμ πουρρρρ κακά νανι, μαμ κακα πουρρρρ νανι, death, rip.

Τι νομπελ πήρες σήμερα; Τι αντιύλη ανακάλυψες στον Hadron Collider στην Ελβετία, ποια αρρωστια θεράπευσες; Κατι μεγάλο, με νόημα, έκανες; Οι 99 στους 100 για να μην πω οι 9999 στους 10.000 ζουν με σενάριο.

Γιατί να βοηθήσουν λοιπόν αναρρωτιέσαι;


Όποιος έχει ανησυχίες για τα μεγαλα ερωτήματα της ζωής, έχει και μια αυτόματη "μεγαλοψυχία" συνήθως στο να βγαινει από το εγωιστικό του καβουκάκι και να βοηθάει. Γιατί; Γιατί ο ίδιος είναι δυνατός και θα φτάσει εκεί που είναι να φτάσει και δεν τον νοιάζει να φρενάρει ή να κρίνει τον άλλο. Φυσικα δε θα βοηθησει τους πάντες γιατι δε θα έχει χρονο ποτε ή ενέργεια για να φτάσει στους στόχους του, αλλά έστω επιλεκτικά...

Υπάρχουν και μεγαλύτερα ζητήματα στη ζωή από τις μικροαστικές στερεοτυπικές peer pressure συμβάσεις.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κάτι ; γιατι εγω δεν κατάλαβα. Μπαινει μια κοπελα και μας γράφει... οτι την κατηγορει ο δικος της και την προσβάλλει.... μπροστα στους δικους του κιολας πράγμα εντελως λάθος για μενα και οκ.

Γιατι ομως παιρνεις σαν δεδομενο οτι αυτη εχει δικιο και ο άλλος άδικο... την ξέρεις ;
Καλημέρα.
Σαν το πιθανότερο δεδομένο να δυσκολεύεται απο την συμπεριφορά του, εντόπισα μία δική του έκφραση για τους δικούς της. Της λέει, οτι τους "μαδούσε", προφανώς για τον χρόνο που σπούδαζε η κοπέλα.

Αν πάρουμε ως στοιχείο, οτι δεν μπορεί κανένας νέος-νέα, να σπουδάσουν, δίχως αυτή την υποστήριξη, τότε είναι άκυρος ο μίστερ νεαρός.
Και μόνο απο αυτή την στάση του, βγαίνει ένα προφίλ.
Γιατι τέτοια λόγια, δεν λέγονται ούτε για να πειράξεις την κοπέλα σου. Πόσο μάλλον να σκέφτεσαι και σοβαρά την σχέση σας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top