Σχετικά με την ώρα κοινής ησυχίας

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Το σπιτι μου ανηκει, οποτε χλωμο.

Θα κοιταξω για ωτοασπιδες αν και φοβαμαι αν κανουν δουλεια για το τρανταγμα του σπιτιου.

*οι ωτοασπίδες δε λειτουργούν καλά(τουλάχιστον σε εμενα,που εχω ευαισθητο αυτι,και πιανω και τον παραμικρο ηχο

εγω ακομη χειροτερη κατασταση βιωνω:οι απωπάνω:μια 5μελής οικογένεια όλοι άνω των 18 έχουν κάνει την πολυκατοικία να υποφέρει(και εγώ η κακόμοιρη περισσότερο από όλους :( )
ο γιός παίζει κλαρίνο(επιδόσεις,ανάλογες με αυτές του καλαμάρη)
η μάνα κάνει 5 η ώρα το πρωί μππάνιο
η κόρη είναι στην κοσμάρα της
ο μεγάλος γιος ψιλοεξαφανισμένος
ο πατέρας χαζός τελείως (του έλεγε η μάνα μου "κάνετε πολύ φασαρία" και κάνει αυτός με ενα ηλιθιο χαμογελο "ναι,ναι κυρια μου,δικιο εχετε")
το ασανσέρ χαλάει κάθε 2 μήνες λόγω των αδιάκοπως πανω-κατω διαδρομων τους,κάθε βράδυ ,λαικά στη διαπασών,περπατανε λες και ειναι οικογένεια ιπποποταμων,πετάνε το τηλέφψνο του μπάνιου κάτω και ακουγεται σε ολο μας το σπιτι

και εμας ειναι δικο μας ,οποτ μεχρι τα 18 που θα παω να μεινω με την αδερφουλα μου, θα χαιρομαι τη συντροφια τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ΜΕΣΗΜΕΡΙ 14:30-17:30 , ΒΡΑΔΥ 23:00- 07:00

Βρείτε μου έναν άνθρωπο που να τις τηρεί επακριβώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Βρείτε μου έναν άνθρωπο που να τις τηρεί επακριβώς :P

εγώ!μόνο επειδή τωρα πια το απο κατω διαμερισμα το έχουν αφήσει,καμια φορα αφήνω κάτω τη τσάντα με θόρυβο ερχόμενη από το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Bump.
Κάνουν έργα οι απέναντι, αλλά φάση ρίχνουν τοίχους, σοβάδες και δεν συμμαζεύεται. Τα δύο διαμερίσματα είναι στο ισόγειο και προφανώς όλα τα παράθυρα είναι ανοιχτά (γιατί έχει και κουφόβραση) κι είναι λες και γίνονται σπίτι μας. Αν πάει η ώρα τρεις και συνεχίζουν ακάθεκτοι, μπορούμε απλά να τους ζητήσουμε ευγενικά να σταματήσουν; Κι αν μας πουν ότι δεν σταματάνε, τι κάνουμε; Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου να έχουμε καλές σχέσεις, τέλος του μήνα ξενοικιάζουμε. Εξεταστική σου λέει μετά. :loltooth:

  • Κατά τη θερινή περίοδο από 15:00 έως 17:30 και από 23:00 έως 07:00.
  • Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30.
  • Θερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου.
  • Χειμερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα, από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Bump.
Κάνουν έργα οι απέναντι, αλλά φάση ρίχνουν τοίχους, σοβάδες και δεν συμμαζεύεται. Τα δύο διαμερίσματα είναι στο ισόγειο και προφανώς όλα τα παράθυρα είναι ανοιχτά (γιατί έχει και κουφόβραση) κι είναι λες και γίνονται σπίτι μας. Αν πάει η ώρα τρεις και συνεχίζουν ακάθεκτοι, μπορούμε απλά να τους ζητήσουμε ευγενικά να σταματήσουν; Κι αν μας πουν ότι δεν σταματάνε, τι κάνουμε; Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου να έχουμε καλές σχέσεις, τέλος του μήνα ξενοικιάζουμε. Εξεταστική σου λέει μετά. :loltooth:
Αν δεν σε ενδιαφέρει να διατηρήσεις καλές σχέσεις, τους κάνεις παρατήρηση και αν δεν συμμορφωθούν καλείς την αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας. Βέβαια παίζει και να έχουν διασυνδέσεις και να μην τους κάνουν τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Bump.
Κάνουν έργα οι απέναντι, αλλά φάση ρίχνουν τοίχους, σοβάδες και δεν συμμαζεύεται. Τα δύο διαμερίσματα είναι στο ισόγειο και προφανώς όλα τα παράθυρα είναι ανοιχτά (γιατί έχει και κουφόβραση) κι είναι λες και γίνονται σπίτι μας. Αν πάει η ώρα τρεις και συνεχίζουν ακάθεκτοι, μπορούμε απλά να τους ζητήσουμε ευγενικά να σταματήσουν; Κι αν μας πουν ότι δεν σταματάνε, τι κάνουμε; Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου να έχουμε καλές σχέσεις, τέλος του μήνα ξενοικιάζουμε. Εξεταστική σου λέει μετά. :loltooth:

Αχ όντως είναι μέχρι τις 3 και μετά μέχρι 11; :clapup:

Και εγώ τα χαμήλωνα τα ηχεία από τις 2 και μετά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κι εγώ αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα. Ο πάνω και ο δίπλα μου(μερικές φορές και ο από κάτω, όλοι φοιτητές, μάλλον αιώνιοι) συγκεντρώνονται σε ένα από τα 2 σπίτια χωρίς να σκέφτονται ούτε τις ώρες κοινής ησυχίας, ούτε αυτούς που θέλουν να διαβάσουν και δεν έχουν άλλο χρόνο. Φυσικά ηχομόνωση δεν υπάρχει στους εσωτερικούς τοίχους. Παίζουν σε πλειστέισιον όλο το βράδυ και φωνάζουν και χοροπηδάνε όταν δεν κερδίζουν στο ποδόσφαιρο, μερικές φορές πιάνονται και στο ξύλο. κάποιες φορές πρέπει να παίζουν και πινγκ πονγκ στους τοίχους, εννοείται με καμια 10αριά άλλα άτομα στις 3 το πρωί που επιστρέφουν χτυπώντας πάντα τις πόρτες. :mad: Ο δίπλα πάλι γκαρίζει όλο το βράδυ στο σκάιπ και συζητάει για το τι σκονάκια θα γράψει για το επόμενο πρωί που είναι η εξεταστική. Όταν έρχονται οι γονείς του, τον ξυπνάνε πρωί και τους πετάει ακόμα και καρέκλες φυσικά προς τον τοίχο που ενώνει τα 2 διαμερίσματα (κοιμόμουν και στις 3 πέταγε έπιπλα και πετάχτηκα γιατί νόμιζα θα πέσει ο τοίχος!).Τσακώνονται τόσο πολύ και όχι μόνο τις ώρες κοινής ησυχίας δεν τηρούν, αλλά κάνουν φασαρία και τα ξημερώματα (τότε γυρνάνε από τον απογευματινό καφέ). Κάποια φορά κάποιος πρέπει να πήγε και νοσοκομείο από τα επίπλα!
Οι δε από κάτω κάνουν πάρτυ ολονύχτια και παίζουν μπουζούκια, μεθάνε και χορεύουν στους διαδρόμους φωνάζοντας να βγω κι εγώ που μόλις έχω γυρίσει πτώμα από τη σχολή.
Δε με νοιάζει τόσο το μεσημέρι γιατί συνήθως δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ, αλλά μετά τις 2 τα ξημερώματα είναι μεγάλο πρόβλημα. :worry:
Δε θα ήθελα να αλλάξω σπίτι γιατί με βολεύει η θέση του και είναι καινούριο.επίσης δεν ξέρω τι θα συναντήσω και αλλού. Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μπορώ να επιβεβαιώσω τα παντα απο τα παραπανω ^^^ :hehe: Πραγματικά μόλις μπεις μέσα, νομίζεις ότι μπήκες σε κλαμπ/μπουζούκια or something,αναλόγως την μουσική. Δεν χρειάζεται να βγεις κιολας :P

Εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοια προβλήματα, ίσως μόνο τα μικρά από δίπλα που κλαίνε ή φωνάζουν δυνατά καμιά φορά αλλά δεν είναι τόσο ενοχλητικα. Ελπίζω να μην έχουν αυτοί πρόβλημα με εμένα, αν και χαμηλώνω την μουσική το μεσημερι και αργα το βράδυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Μένω σε σχετικά ήσυχη γειτονιά. Μόνο που απέναντι ακριβώς από το σπίτι μου υπάρχει από πάντα ένα αρκετά μεγάλο άχτιστο οικόπεδο. Από όσο έχω ακούσει, ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια και δεν το διεκδίκησαν ποτέ κάποιοι κληρονόμοι. Στο οικόπεδο αυτό μαζεύονται καθημερινά άπειρα παιδιά και παίζουν. Η φασαρία που κάνουν είναι υπερβολική. Φωνές, τσιρίδες, γκολ, γέλια. Δεν έχουν ώρες κοινής ησυχίας.
Πέρυσι στην εξεταστική του Σεπτέμβρη, έδινα την άλλη μέρα ένα δύσκολο μάθημα. Η ώρα ήταν 16:00 και το σπιτάκι μου βρίσκεται στο ισόγειο και είχα ανοικτό το παράθυρο του δρόμου. Από το θόρυβο των παιδιών δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ. Κάποια στιγμή "τα πήρα" και σηκώθηκα αγριεμένος από το γραφείο μου. Πήγα στην πόρτα και την άνοιξα με σκοπό να τους βάλω τις φωνές και να τα διώξω. Μόλις βγήκα στο πλατύσκαλο σταμάτησα. Ο χρόνος έκανε στροφή και θυμήθηκα ότι πριν μερικά χρόνια ήμουνα κι εγώ ένα από τα παιδιά που έπαιζαν στο οικόπεδο αυτό. Χαμογέλασα, κοίταξα μια φορά τα παιδιά, γύρισα πίσω, έκλεισα την πόρτα και το παράθυρο, άνοιξα το κλιματιστικό και κάθισα ξανά στο γραφείο μου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μένω σε σχετικά ήσυχη γειτονιά. Μόνο που απέναντι ακριβώς από το σπίτι μου υπάρχει από πάντα ένα αρκετά μεγάλο άχτιστο οικόπεδο. Από όσο έχω ακούσει, ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια και δεν το διεκδίκησαν ποτέ κάποιοι κληρονόμοι. Στο οικόπεδο αυτό μαζεύονται καθημερινά άπειρα παιδιά και παίζουν. Η φασαρία που κάνουν είναι υπερβολική. Φωνές, τσιρίδες, γκολ, γέλια. Δεν έχουν ώρες κοινής ησυχίας.
Πέρυσι στην εξεταστική του Σεπτέμβρη, έδινα την άλλη μέρα ένα δύσκολο μάθημα. Η ώρα ήταν 16:00 και το σπιτάκι μου βρίσκεται στο ισόγειο και είχα ανοικτό το παράθυρο του δρόμου. Από το θόρυβο των παιδιών δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ. Κάποια στιγμή "τα πήρα" και σηκώθηκα αγριεμένος από το γραφείο μου. Πήγα στην πόρτα και την άνοιξα με σκοπό να τους βάλω τις φωνές και να τα διώξω. Μόλις βγήκα στο πλατύσκαλο σταμάτησα. Ο χρόνος έκανε στροφή και θυμήθηκα ότι πριν μερικά χρόνια ήμουνα κι εγώ ένα από τα παιδιά που έπαιζαν στο οικόπεδο αυτό. Χαμογέλασα, κοίταξα μια φορά τα παιδιά, γύρισα πίσω, έκλεισα την πόρτα και το παράθυρο, άνοιξα το κλιματιστικό και κάθισα ξανά στο γραφείο μου.



Για τα παιδιά που λες δεν πρέπει να εκνευριστούμε. Γιατί κάποτε τα έκανα και εγώ αυτά.
Εγώ θα εκνευριζόμουν (σπάνιο φαινόμενο αυτό εδώ τώρα).
Να κάνουν με το μηχανάκι θορύβους και να σου σπάνε τα νεύρα αλλά με την μπάλα όχι .
Πριν πείτε το οτιδήποτε σκεφτείτε να περνάνε 4 ώρα το πρωι και να κάνουν τον κλασικό θόρυβο της εξάτμισής για να το παίξουν μάγκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω όταν κάποιος δεν τηρεί τις ώρες κοινής ησυχίας; Ένα βράδυ είχα πάρει το αστυνομικό τμήμα και μού είπαν να πάω να τους πω να κάνουν ησυχία. Λες κι είναι δική μου δουλειά να βγαίνω νυχτιάτικα στους δρόμους και να χτυπάω τα κουδούνια. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω καταγγελία, ανώνυμη εννοείται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω όταν κάποιος δεν τηρεί τις ώρες κοινής ησυχίας; Ένα βράδυ είχα πάρει το αστυνομικό τμήμα και μού είπαν να πάω να τους πω να κάνουν ησυχία. Λες κι είναι δική μου δουλειά να βγαίνω νυχτιάτικα στους δρόμους και να χτυπάω τα κουδούνια. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω καταγγελία, ανώνυμη εννοείται;

Μην το παίρνεις τόσο επιθετικά το θέμα χτύπα το κουδούνι τους και πές τους ευγενικά να κάνουν ησυχία γιατί εργάζεσαι νωρίς το πρωί και πρέπει να ξυπνήσεις και μην πάς κατευθείαν στην επίθεση.Αμα δεν είναι γαϊδούρια θα το καταλάβουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Μην το παίρνεις τόσο επιθετικά το θέμα χτύπα το κουδούνι τους και πές τους ευγενικά να κάνουν ησυχία γιατί εργάζεσαι νωρίς το πρωί και πρέπει να ξυπνήσεις και μην πάς κατευθείαν στην επίθεση.Αμα δεν είναι γαϊδούρια θα το καταλάβουν!

Δεν το παίρνω επιθετικά. Είναι δική μου δουλειά να βγω μέσα στη νύχτα στο δρόμο, να ψάχνω ποιο διαμέρισμα πχ κάνει τη φασαρία, να χτυπάω τα κουδούνια και να παρακαλάω για τα αυτονόητα με κίνδυνο να με βάλουν και στο μάτι; Με αυτό το σκεπτικό τι τους θέλουμε ας πούμε τους οδοκαθαριστές, ας σκουπίζει ο καθένας το πεζοδρόμιο μπροστά από το σπίτι του και τέλος. :P Κατάλαβες τι εννοώ; Είναι δουλειά της αστυνομίας.:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν το παίρνω επιθετικά. Είναι δική μου δουλειά να βγω μέσα στη νύχτα στο δρόμο, να ψάχνω ποιο διαμέρισμα πχ κάνει τη φασαρία, να χτυπάω τα κουδούνια και να παρακαλάω για τα αυτονόητα με κίνδυνο να με βάλουν και στο μάτι; Με αυτό το σκεπτικό τι τους θέλουμε ας πούμε τους οδοκαθαριστές, ας σκουπίζει ο καθένας το πεζοδρόμιο μπροστά από το σπίτι του και τέλος. :P Κατάλαβες τι εννοώ; Είναι δουλειά της αστυνομίας.:yes:

Εδω δεν έχει να κάνει με θέμα δεν είναι δική μου δουλειά έχει να κάνει με το ότι δεν υφίσταται ανώνυμη διαδικασία παραπόνων πρέπει λοιπόν να γίνει επώνυμα οπότε πάλι θα στοχοποιηθείς και για να παρέμβει η αστυνομία θα πρέπει να επιβεβαιώσει η ίδια την φασαρία εκείνη την στιγμή αλλιώς δεν πρόκειται να παρέμβει θα σηκωθεί και θα φύγει.Πρέπει να το λήξης με έναν πιο ανώδυνο τρόπο που είναι η ανθρώπινη ευγένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Δεν το παίρνω επιθετικά. Είναι δική μου δουλειά να βγω μέσα στη νύχτα στο δρόμο, να ψάχνω ποιο διαμέρισμα πχ κάνει τη φασαρία, να χτυπάω τα κουδούνια και να παρακαλάω για τα αυτονόητα με κίνδυνο να με βάλουν και στο μάτι; Με αυτό το σκεπτικό τι τους θέλουμε ας πούμε τους οδοκαθαριστές, ας σκουπίζει ο καθένας το πεζοδρόμιο μπροστά από το σπίτι του και τέλος. :P Κατάλαβες τι εννοώ; Είναι δουλειά της αστυνομίας.:yes:

Επειδη εσυ Χιμελα δεν θές να έρθεις σε επαφή με τους γειτονες σου και να τους πεις τι προβλημα έχεις θα πρέπει να κινηθει περιπολικο να έρθει εκει να ψάχνει αυτο τα κουδουνια αντι για σενα; καταρχην αμα μια καταγγελια δεν ειναι επαρκής δεν προκειται καν να κάτσουν να ασχοληθουν ποσο μαλλον ανωνυμη. Θα κάτσει τωρα η αστυνομια να ψάξει ποιο διαμερισμα κανει φασαρια και ενοχλει εσενα :loltooth:

Εδω δεν έχει να κάνει με θέμα δεν είναι δική μου δουλειά έχει να κάνει με το ότι δεν υφίσταται ανώνυμη διαδικασία παραπόνων πρέπει λοιπόν να γίνει επώνυμα οπότε πάλι θα στοχοποιηθείς και για να παρέμβει η αστυνομία θα πρέπει να επιβεβαιώσει η ίδια την φασαρία εκείνη την στιγμή αλλιώς δεν πρόκειται να παρέμβει θα σηκωθεί και θα φύγει.Πρέπει να το λήξης με έναν πιο ανώδυνο τρόπο που είναι η ανθρώπινη ευγένεια.

Δεν ξέρει καν αν ειναι δουλειά της αστυνομιας , δεν ξέρει καν απο ποιο διαμέρισμα προέρχεται και δεν έψαξε καν τη νομοθεσια και δεν έχει ψάξει επισης πως τιμωρειται απο τη Νομοθεσια. Πέσε πιτα να σε φάω. Ακομα και σε απροθυμο αστυνομικο να πέσει δεν έχει τον τροπο να τον πιέσει. Λέγοντας του τον νομο και πως τιμωρειται. Αλλα πριν γινουν ολα αυτά σημαινει οτι έχουμε εξαντλήσει τις διπλωματικές τακτικές. Μια απο αυτές ειναι να πιάσεις ευγενικά τον γειτονα και να του πεις το προβλημα. Μπορει να συμφωνησει και να μη χρειαστει να πάρεις καν την αστυνομια τηλεφωνο και να μπεις σε τσάμπα κοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χιμέλα κόλλησε ένα χαρτί κάπου στο ασανσέρ ή σε κάποιο μέρος που θα το δουν και ζήτα να γίνεται ησυχία τις ώρες κοινής ησυχίας. Αν συνεχιστεί τότε φώναξε την αστυνομία. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές οι άνθρωποι δεν ξέρουν αν ενοχλούν ή δεν το καταλαβαίνουν. Επίσης κοίτα όντως να βρίσκονται σε ώρες κοινής ησυχίας https://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3812&Itemid=0&lang
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Χιμέλα κόλλησε ένα χαρτί κάπου στο ασανσέρ ή σε κάποιο μέρος που θα το δουν και ζήτα να γίνεται ησυχία τις ώρες κοινής ησυχίας. Αν συνεχιστεί τότε φώναξε την αστυνομία. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές οι άνθρωποι δεν ξέρουν αν ενοχλούν ή δεν το καταλαβαίνουν. Επίσης κοίτα όντως να βρίσκονται σε ώρες κοινής ησυχίας https://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3812&Itemid=0&lang

Ακριβώς! Τιμωρούνται με αστυνομική διάταξη! Λιγο που το έψαξα βρήκα αυτο

https://docplayer.gr/12697701-Nomos-...84-organisuos-ypoyrgeioy-iuosias-taxis-1.html

ΤΜΗΜΑ Δ΄Άρθρο 12 παρ.3

Κατα τα άλλα δεν συμφωνω με το χαρτάκι αυτα καλο ειναι να συζητηθούν στην συνέλευση της πολυκατοικιας αν υπάρχουν πολλοι ένοικοι ή να πας κατευθειαν να συζητησεις με αυτον που κάνει τη φασαρια.

Άνθρωποι ειμαστε μπορουμε να μιλάμε μεταξύ μας. Μη βάζουμε το κεφάλι κάτω και προχωράμε. Αυτα έγραφα και τις προαλλες στο θρεντ με τους εσωστρεφεις αλλα δεν εγινα κατανοητος. Εκρινα κυριως το σημειο που αυτη η συμπεριφορά καθοριζει τις κοινές κοινωνικές σχέσεις. Οταν έχεις προβλημα με κάποιον το να μην πάς να του μιλήσεις απλα χειροτερευει το προβλημα. Δεν μπορω να το δεχτώ οτι κάποιος λεει εγω ετσι ειμαι και τελειωσε. Να προσπαθησει να μιλήσει και να βρεθει μια κοινή λυση. Έχουν διαλυθει φιλιες και σχέσεις για μαλακιες.

Αν ξεκινησεις με απειλες και με επιθετικοτητα και καταγγελίες θα στραβώσει το πράγμα πολύ μετά και δεν ξερω αν θα μπορέσουμε ευκολα να το επαναφέρουμε.

Aυτα τα λέω εγω που προσφατα χάλασα ενα 400αρι σε δικαστηρια και δικηγορους επειδη έμπλεξα με στραβο άνθρωπο ο οποιος απειλουσε συνεχως. Απειλουσε αυτος δεν μασουσα και εγω καταληξαμε στα δικαστηρια έχασε κιολας αλλα φάγαμε και οι 2 λεφτά το δικαστηριο συμψήφισε τις δικαστικές δαπάνες σαν να μας τιμώρησε και τους δύο. Κέρδισα μεν στην αποφαση αλλα δεν μου πλήρωσε τα έξοδα ο τύπος.

Πρέπει να καταλαβουμε ολοι οτι για να συμβιώσουμε ειρηνικα σε αυτο το κοσμο θα πρέπει να βρεθει ενα σημειο συγκλισης. Ο καθενας εχει τις παραξενιες και τα κολληματα του ειναι γνωστο αυτο. Μην το πάς απευθειας επιθετικά ααα θα φωναξω την αστυνομια και ααα θα βάλω δικηγορο κτλπ κάτσε να δεις πως θα πάει πρωτα με το διαλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω όταν κάποιος δεν τηρεί τις ώρες κοινής ησυχίας; Ένα βράδυ είχα πάρει το αστυνομικό τμήμα και μού είπαν να πάω να τους πω να κάνουν ησυχία. Λες κι είναι δική μου δουλειά να βγαίνω νυχτιάτικα στους δρόμους και να χτυπάω τα κουδούνια. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω καταγγελία, ανώνυμη εννοείται;
Μέχρι πρόσφατα είχα έναν γείτονα ο οποίος έβαζε μουσική περίεργες ώρες του τύπου 3 το πρωί κτλ. Εκεί που κοιμόμουν έπαιζε ξαφνικά Βανδή " το κοριτσακι σου". Απο ηχομόνωση αστα να πάνε η οικοδομή οπότε καταλαβαίνεις. Δεν επικοινώνησα ποτέ με αστυνομία, όσες φορές χτυπούσα κουδούνι ή μπαλκονόπορτα (ενιαίο μπαλκόνι) σταματούσε αλλά αυτό γινόταν ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Φαντάζομαι ότι σίγουρα υπάρχει τρόπος για να κινηθείς. Δεν είναι λύση να βγαίνεις στο δρόμο και να κοιτάς ένα-ενα τα σπίτια και δεν είναι δουλειά σου άλλωστε, έχεις δίκαιο.
Θα μας πει ο gaspar.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ο Ντέβιλ κλασσικά με μαεστρία καταφέρνει να κάνει ΚΑΙ αυτό το θέμα σχετικό με την εσωστρέφειά μου! :P Είσαι ταλέντο αγόρι μου! :)
Δεν είναι ένοικος της πολυκατοικίας αυτός που κατά καιρούς κάνει θόρυβο. Είναι προς το πίσω μπαλκόνι, ένα συγκρότημα πολυκατοικιών και έτσι δεν ξέρω από ποιο διαμέρισμα - όροφο έρχεται η φασαρία. Δε θα έπρεπε να υπάρχει μια υπηρεσία παραπόνων όπου μπορείς να απευθυνθείς έστω με μέιλ; Ας πούμε για εγκαταλελειμένα οχήματα ή για μεγάλα μπάζα υπάρχουν στους δήμους τέτοια μέιλ. Αυτό θα ήθελα. Ή έστω ένα τμήμα σε κάθε αστυνομικό τμήμα να ασχολείται μόνο με τέτοια παράπονα. Πολλά ζητάω ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο Ντέβιλ κλασσικά με μαεστρία καταφέρνει να κάνει ΚΑΙ αυτό το θέμα σχετικό με την εσωστρέφειά μου! :P Είσαι ταλέντο αγόρι μου! :)
Δεν είναι ένοικος της πολυκατοικίας αυτός που κατά καιρούς κάνει θόρυβο. Είναι προς το πίσω μπαλκόνι, ένα συγκρότημα πολυκατοικιών και έτσι δεν ξέρω από ποιο διαμέρισμα - όροφο έρχεται η φασαρία. Δε θα έπρεπε να υπάρχει μια υπηρεσία παραπόνων όπου μπορείς να απευθυνθείς έστω με μέιλ; Ας πούμε για εγκαταλελειμένα οχήματα ή για μεγάλα μπάζα υπάρχουν στους δήμους τέτοια μέιλ. Αυτό θα ήθελα. Ή έστω ένα τμήμα σε κάθε αστυνομικό τμήμα να ασχολείται μόνο με τέτοια παράπονα. Πολλά ζητάω ε;
Επειδή βλέπεις τα τμήματα έχουν τόσο πλεονάζοντα προσωπικό που θα δημιουργήσουν και ειδικό τμήμα μέσα στο αστυνομικό κατάστημα.
Μπορείς να κάνεις σύσταση προς συμμόρφωση και να του κάνουν παράπονα στο τμήμα αλλά ώς εκτούτου δεν γνωρίζεις ποιος είναι επομένος δεν προσωποποιείται η εισαγγελική παραγγελία παραπόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top