• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το πολύ πολύ αν πρηστεις να το γυρίσεις σε stand up comedy 😂
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,922 μηνύματα.
Εμένα δεν μου έκαναν την κορτιζόνη οπότε πήγε αρκετά, είχα μελάνια και ολας και ήταν χάλια μέχρι να φύγει, ήμουν λες και πήγα για ξύλο 😂

Με την ενεση δεξαμεθαζονης θα εισαι κομπλε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πόσες ημέρες μετά έχεις παράσταση;
Λογικά θα πάω από εβδομάδα στον οδοντίατρο, λογικά Παρασκευή... Δηλαδή 26 μαϊου.. εγώ έχω παράσταση στις 30🥲
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,935 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,935 μηνύματα.
Μια χαρά θα είσαι. Εγώ την 3η μέρα έτρωγα ψητό κοτόπουλο.
Από πόνο καλά θα είναι αλλά το πρήξιμο αργεί αν δεν της κάνουν ένεση κορτιζόνης. Και συνήθως οι ιδιώτες δεν την κάνουν στην Ελλάδα, θα πρέπει να τους το πει πριν πάει.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 928 μηνύματα.
Παιδιά, και γω έχω βγαλει φρονιμίτη με φουλ τερηδόνα μέχρι το νεύρο, πόνος φουλ πριν βγει. Μόλις βγηκε, όλα ήταν καλά. Λόγω της τοπικής νάρκωσης είχα υπνηλία, κοιμήθηκα σαν ξερή. Φάρμακο δε μού δωσε. Κανένα πρόβλημα. Όταν ξύπνησα, ούτε πονούσα, ούτε πρησμένη ήμουν, όλα μια χαρά!
Μην παίρνετε τετοια δυνατα φαρμακα, αν δεν τα πει γιατρός. Πολλές φορές ο γιατρός, μπορεί να προβλέψει κάποιες παρενεργειες.
Στα 27 μου, είχα βγαλει απόστημα. Μου έδωσε μόνο παυσίπονο. Μια χαρά επέζησα. Αποφασισε ο γιατρός, πως δε θα έχω πρόβλημα.
Θελω να πω, ρωτηστε το γιατρό για φαρμακα. Δεν είναι για όλους τα ίδια απαραιτητα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Στα 27 μου, είχα βγαλει απόστημα. Μου έδωσε μόνο παυσίπονο. Μια χαρά επέζησα. Αποφασισε ο γιατρός, πως δε θα έχω πρόβλημα.
Θελω να πω, ρωτηστε το γιατρό για φαρμακα. Δεν είναι για όλους τα ίδια απαραιτητα.

Αν το απόστημα παροτετευτει/σπάσει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν συσσωρευτεί μπορεί μέσα σε λίγες ώρες να χτυπήσει εγκέφαλο. Μ αποστήματα στην κεφαλή δεν παίζουμε, γενικά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Από πόνο καλά θα είναι αλλά το πρήξιμο αργεί αν δεν της κάνουν ένεση κορτιζόνης. Και συνήθως οι ιδιώτες δεν την κάνουν στην Ελλάδα, θα πρέπει να τους το πει πριν πάει.
Εμένα μου έδωσε χάπια κορτιζόνης, όχι ενεση
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 928 μηνύματα.
Αν το απόστημα παροτετευτει/σπάσει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν συσσωρευτεί μπορεί μέσα σε λίγες ώρες να χτυπήσει εγκέφαλο. Μ αποστήματα στην κεφαλή δεν παίζουμε, γενικά.
Όταν λέω <<είχα βγάλει>>, εννοώ πως ο οδοντοχειρούργος το καθάρισε με επέμβαση. Αυτό υπήρχε και φάνηκε σε μια τυχαία πανοραμική και με έστειλε η γιατρός για επέμβαση.
Τι να σου πω, δεν παίζαμε σίγουρα. Απλά τους εμπιστεύτηκα, έκανα ό,τι μου είπαν.
Ήθελα να καταλήξω, πως οι γιατροί ξέρουν σε ποια κατάσταση είναι ο φρονιμήτης, το οποιοδήποτε δόντι, το απόστημα κλπ. Προφανώς καταλαβαίνουν αν <παροτετεύει> (δεν ξερω τι σημαίνει), ή αν είναι επικίνδυνο και τι φαρμακα πρέπει κάποιος να πάρει.
Επίσης, νομιζω έχει σχέση με τη γενικότερη υγεία του ασθενή. Ένας νέος υγιής οργανισμός με κάποιον πχ φρονιμήτη που δεν έχει προκαλέσει κάποια φλεγμονή, υποθέτω θα μείνει δίχως ιδιαίτερη φαρμακευτική αγωγή, αλλά με παρακολούθηση.
Όσο για την κορτιζόνη για πρήξιμο, δεν είμαι γιατρός, ξέρω όμως πως είναι βαρβάτο φάρμακο με άσχημες παρενέργειες. Ο γιατρός θα κρίνει, αν το πρηξιμο είναι τέτοιο, ώστε πρέπει να σου δώσει ή να αφήσει ένα διήμερο να υποχωρήσει μόνο του. Αυτό το: θα <ζητήσω ένεση κορτιζόνης> εγώ ο ανειδίκευτος ασθενής, δε θα το κάνω και αν ο γιατρός είναι καλός, δε θα μου κάνει τη ...χάρη να μου κάνει τζάμπα ένεση, αν δεν τη χρειάζομαι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,922 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εριφυλη, ελαααα υπάρχουν φρόνιμητες πολύ χειρότεροι από τον δικό σου. Κάτω αριστερά λες εσύ (στην πανόραμικη),ειναι κάτω δεξιά στο στόμα.
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι μην αγχώνεσαι, καλμαρε.
Χωρίς να τον έχω δει κλινικά και μόνο από την ακτινογραφία μάλλον η κλίση που έχει δεν θα βοηθάει ιδιαίτερα στο να καθαρίζεται η περιοχή συν ότι μπορεί στο μέλλον να σου κάνει θέματακια στο αμέσως μπροστινό δοντάκι(περιοδοντιτιδα, τερηδόνες). Οπότε ίσως θα ήταν καλό αν εξαχθει. Αλλά αυτό ας το πει ο γιατρός που σε παρακολουθεί και που θα σε έχει εξετάσει και κλινικά.

Επίσης, επειδή διαβάζω διαφορά για την κορτιζονη... Παιδιά, δεν την δίνουμε εύκολα με ελαφρά την καρδια πάντα. Πόσο μάλλον την δεξαμεθαζονη που είναι από τις πιο ισχυρές που έχουμε. Πραγματι έχει ισχυρότατη αποιδηματικη δράση όταν χορηγείται λίγο πριν και μετά το χειρουργείο αλλά ποτέ δεν την παίρνεις από μόνος σου. Μόνο αν το επιτρέπει το ιατρικό ιστορικό σου και προβλέπεται από το είδος του χειρουργείου.

Για αυτό, πάντα να ακούτε τον ιατρο σας. 😊

Εριφυλη, εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να ηρεμήσεις, να ΞΕ-αγχωθεις, όλα καλά θα πάνε. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να φανταστείς τι θα πει πραγματικά δύσκολος φρόνιμητης. Ο δικος σου δεν είναι ένας από αυτούς.
Ε και στην τελική και λίγο πρήξιμο δεν είναι κάτι. Γοητεία και τσουπωτο μαγουλάκι❤️. Θα περάσει σε 4-5 μέρες.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,922 μηνύματα.
Εριφυλη, ελαααα υπάρχουν φρόνιμητες πολύ χειρότεροι από τον δικό σου. Κάτω αριστερά λες εσύ (στην πανόραμικη),ειναι κάτω δεξιά στο στόμα.
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι μην αγχώνεσαι, καλμαρε.
Χωρίς να τον έχω δει κλινικά και μόνο από την ακτινογραφία μάλλον η κλίση που έχει δεν θα βοηθάει ιδιαίτερα στο να καθαρίζεται η περιοχή συν ότι μπορεί στο μέλλον να σου κάνει θέματακια στο αμέσως μπροστινό δοντάκι(περιοδοντιτιδα, τερηδόνες). Οπότε ίσως θα ήταν καλό αν εξαχθει. Αλλά αυτό ας το πει ο γιατρός που σε παρακολουθεί και που θα σε έχει εξετάσει και κλινικά.

Επίσης, επειδή διαβάζω διαφορά για την κορτιζονη... Παιδιά, δεν την δίνουμε εύκολα με ελαφρά την καρδια πάντα. Πόσο μάλλον την δεξαμεθαζονη που είναι από τις πιο ισχυρές που έχουμε. Πραγματι έχει ισχυρότατη αποιδηματικη δράση όταν χορηγείται λίγο πριν και μετά το χειρουργείο αλλά ποτέ δεν την παίρνεις από μόνος σου. Μόνο αν το επιτρέπει το ιατρικό ιστορικό σου και προβλέπεται από το είδος του χειρουργείου.

Για αυτό, πάντα να ακούτε τον ιατρο σας. 😊

Εριφυλη, εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να ηρεμήσεις, να ΞΕ-αγχωθεις, όλα καλά θα πάνε. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να φανταστείς τι θα πει πραγματικά δύσκολος φρόνιμητης. Ο δικος σου δεν είναι ένας από αυτούς.
Ε και στην τελική και λίγο πρήξιμο δεν είναι κάτι. Γοητεία και τσουπωτο μαγουλάκι❤️. Θα περάσει σε 4-5 μέρες.
Ναι και ο οδοντίατρος είπε όχι κορτιζόνη... Τελικά εγώ έκλεισα 12 Ιουλίου, για να είμαι free από δουλειές... ΕΛΠΙΖΩ μέσα σε έναν μήνα να μη κάνει ζημιά στα μπροστινά 😥
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,922 μηνύματα.
ΑΚΟΜΑ δεν έχω βγάλει τον ημιεγκλειστο.. όλο κάτι τυχαίνει και ποτέ δεν πάω..

Ενδέχεται να κάνει ζημιά στα μπροστινά αν το αφήσω μέχρι την άνοιξη/καλοκαίρι;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.
Ενδέχεται να κάνει ζημιά στα μπροστινά αν το αφήσω μέχρι την άνοιξη/καλοκαίρι;
Εγώ έχω εναν ημιέγκλειστο που περιμέναμε 2 χρόνια μήπως βγεί.
Δεν μου έκανε κάτι κακό, θα τον βγάλω τον επόμενο μήνα.
Ρώτα τον οδοντίατρο γιατί ναι υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στο μπροστινό του ή και να χαλάσει ο ίδιος(που οκ αν τον βγάλεις δεν σε νοιάζει έτσι κι αλλιώς).
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,922 μηνύματα.
Εγώ έχω εναν ημιέγκλειστο που περιμέναμε 2 χρόνια μήπως βγεί.
Δεν μου έκανε κάτι κακό, θα τον βγάλω τον επόμενο μήνα.
Ρώτα τον οδοντίατρο γιατί ναι υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στο μπροστινό του ή και να χαλάσει ο ίδιος(που οκ αν τον βγάλεις δεν σε νοιάζει έτσι κι αλλιώς).
Ωχ μη μου λες τέτοια, δεν με έχει πονέσει ποτέ δόντι τα προσέχω σαν τρελή 🥲

Αν έκανε ζημιά δεν θα πονούσαν; εμένα δεν με πονάει τίποτα
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.
Αν έκανε ζημιά δεν θα πονούσαν; εμένα δεν με πονάει τίποτα
Κοίτα ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα με τα δόντια μου αλλά ξέρω πως αν φτάσει σε σημείο να σε πονάει θα είναι αργά. Όμως μπορείς να τον πάρεις ενα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις πριν πας, δεν θέλω να σου πω κάτι με σιγουριά, δεν έχω παραπάνω γνώσεις για το θέμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,298 μηνύματα.
ΑΚΟΜΑ δεν έχω βγάλει τον ημιεγκλειστο.. όλο κάτι τυχαίνει και ποτέ δεν πάω..

Ενδέχεται να κάνει ζημιά στα μπροστινά αν το αφήσω μέχρι την άνοιξη/καλοκαίρι;
Νομίζω όχι. Πολλοί δεν ασχολούνται καν να τους βγάλουν εφόσον δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα.
Άλλοι τους βγάζουν με την θέληση τους έτσι ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθούν στο μέλλον και τους πιάσει σε ακατάλληλη στιγμή/περίοδο πόνος. Ρώτα τον οδοντίατρο σου όμως, εκείνος ξέρει εαν υπάρχει κίνδυνος μέχρι τότε να ασκηθεί πίεση στα νεύρα των άλλων δοντιών και να σου προκληθεί πόνος.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,922 μηνύματα.
Νομίζω όχι. Πολλοί δεν ασχολούνται καν να τους βγάλουν εφόσον δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα.
Άλλοι τους βγάζουν με την θέληση τους έτσι ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθούν στο μέλλον και τους πιάσει σε ακατάλληλη στιγμή/περίοδο πόνος. Ρώτα τον οδοντίατρο σου όμως, εκείνος ξέρει εαν υπάρχει κίνδυνος μέχρι τότε να ασκηθεί πίεση στα νεύρα των άλλων δοντιών και να σου προκληθεί πόνος.
Το καλοκαίρι που τον είχα ρωτήσει είχε πει ότι δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος..

Άλλο θέλω να ρωτήσω γιατί είμεθα και ηθοποιοί🥺 υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η άρθρωση μου αν γίνει εξαγωγή ή μπα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,298 μηνύματα.
Το καλοκαίρι που τον είχα ρωτήσει είχε πει ότι δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος..

Άλλο θέλω να ρωτήσω γιατί είμεθα και ηθοποιοί🥺 υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η άρθρωση μου αν γίνει εξαγωγή ή μπα;
Άρα είσαι καλά δεν είναι κάτι επείγον. Μην ανησυχείς όμως, ακόμα και να πονέσεις, που είναι χλωμό εφόσον σου είπε οτι δεν παίζει, παίρνεις παυσιπονάκι.

Κατά τα άλλα απο την εξαγωγή ούτε η μορφή του προσώπου σου θα αλλάξει ούτε η άρθρωση σου μην ανησυχείς. Ωστόσο μετά την επέμβαση οι περισσότεροι πρίζονται και γενικά ταλαιπωρούνται λίγο. Προφανώς δεν είναι μόνιμα αυτά, υποχωρούν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top