Σωρεία καταγγελιών για bullying και σεξουαλικές παρενοχλήσεις στο χώρο του θεάτρου

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Και τα δικαστήρια δεν έχουν τελειωμό.

Για μένα τα χουμε ξαναπεί πολλες φορές εδω μέσα... Να μην καταδέχεστε οχι να αποπειραθείτε αλλα να κάνετε κάτι με άτομα τα οποια ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΝ ΑΦΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ το παίζουν δύσκολα για οποιοδήποτε λόγο.

Όταν το παίζεις δύσκολος δεν θέλεις - δεν εισαι σίγουρος. Αρα εγω που είμαι σίγουρος για κάτι κ το θέλω δεν ταιριάζουμε.

Η γραμμή του Ντέβιλ ειναι απλή.... οταν εισαι ένας άντρας ή μια γυναίκα που γουστάρει να κάνει σέξ και γενικα να περνάει ωραια στη σχέση του/της ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!!

Όλα τα υπόλοιπα δεν μας αφορούν.

Αυτο αν κάνεις
το απλό δεν θα χρειαστεις ποτέ ουτε ιατροδικαστές ουτε ψυχολογους ουτε δικηγορους ουτε δικες ουτε δημοσιογράφους ουτε τίποτα. Άντε γεια.

Μακρυά πλέον απο φασαρίες και έριδες... ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΕΙΠΕΣ ΕΚΕΙΝΟ οχι ειπα το άλλο κ το πήρες έτσι όχι μ έκανες μ έρανες κτλ... η ζωη ειναι μικρή για να ειναι θλιβερή. Οποιος δεν μας κάνει -> OUT.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,918 μηνύματα.
Μας έχουν πρήξει οι " σοβαροί " εδώ μέσα. Στοιχεία και στοιχεία. Πώς να αποδειχθεί ο βιασμός με στοιχεία ρεεε; Γίνεται σε δημόσια θέα μπροστά σε όλους; Μας έχουν βγάλει έξω ένα σωρό παιδερες, βιαστές κλπ. Στο τέλος σε αυτή τη χώρα στη ψειρού θα μπαίνουν οι νομοταγείς μόνο.

Από όλα τα εγκλήματα ο βιασμός είναι το χειρότερο, το πιο άνανδρο και το πιο επαίσχυντο. Σε έναν πόλεμο μέχρι και η δολοφονία επιτρέπεται, ο βιασμός όμως δεν αποσκοπεί πουθενά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Μας έχουν πρήξει οι " σοβαροί " εδώ μέσα. Στοιχεία και στοιχεία. Πώς να αποδειχθεί ο βιασμός με στοιχεία ρεεε; Γίνεται σε δημόσια θέα μπροστά σε όλους; Μας έχουν βγάλει έξω ένα σωρό παιδερες, βιαστές κλπ. Στο τέλος σε αυτή τη χώρα στη ψειρού θα μπαίνουν οι νομοταγείς μόνο.

Από όλα τα εγκλήματα ο βιασμός είναι το χειρότερο, το πιο άνανδρο και το πιο επαίσχυντο. Σε έναν πόλεμο μέχρι και η δολοφονία επιτρέπεται, ο βιασμός όμως δεν αποσκοπεί πουθενά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,918 μηνύματα.
Καλό το κουκούλωμα αλλά δεν είναι παντού έτσι. Θέλει θάρρος για να βγεις να πεις αυτό που βίωσες και δεν το βρίσκεις με τη μία αυτό. Προφανώς οι συμβουλές αυτές είναι χρήσιμες αλλά ούτε αυτές αρκούν. Ακόμα και αν αποδειχθεί σεξουαλική συνεύρεση ο κατηγορούμενος θα επικαλεστεί συναινετική πράξη, συνεπώς υπάρχει πρόβλημα και οδηγούμαστε ξανά στα ίδια.

Ούτε η κοινωνία είναι κατάλληλη δυστυχώς για να μιλήσει ένα θύμα. Όλοι βλέπουμε τι αίσχος επικρατεί κάτω από ειδήσεις βιασμού κάθε φορά στα σχόλια. Παντού υπόνοιες ότι κάπου φταίει το θύμα. Αν ο θύτης είναι τίποτα φραγκάτος τότε αυτομάτως γίνεται θύμα που θέλει κάποια πανούργα να του φάει λεφτά. Αυτές τις αηδιες τις βλέπουμε συνέχεια. Με τέτοιες συμπεριφορές μη περιμένετε τα θύματα να μιλάνε εγκαίρως. Εδώ χρειάστηκε μια Μπεκατώρου για να γίνει κάτι που θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο σε μια χώρα που υποτίθεται γέννησε και τον δυτικό πολιτισμό.

Η τυφλή πίστη στη Δικαιοσύνη είναι σίγουρα για αφελείς.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.
Αν ο θύτης είναι τίποτα φραγκάτος τότε αυτομάτως γίνεται θύμα που θέλει κάποια πανούργα να του φάει λεφτά
Γιαννη τα είπες όλα σε μια πρόταση.

Πάντως, το μόνο που έχω να πω σε γυναίκες και άνδρες, αν ποτέ πέσετε θύματα σεξουαλικής κακοποίησης ή υποψιάζεστε ότι κάτι έγινε:

1) ΔΕΝ ΟΥΡΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΟΥΡΑ.

2) ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.

3)ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ/ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ

4)Ο,ΤΙ ΠΟΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΤΕ! ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ Α.Τ

5) Παίρνουμε τηλ τον/την δικηγόρο για σωστή καθοδήγηση. Σε παίρνουν πολύ πιο σοβαρά όταν τους λες ότι έχετε νομικό εκπρόσωπο ενημερωμένο και έρχεται στο τμήμα.

Τώρα, τι κάνουμε για να μην σας πιάσουν κορόιδα.
Σηκώνεστε και πάτε κατευθείαν στο τμήμα.
Κάνετε καταγγελία του συμβάντος.
Επιμένετε να εξεταστειτε από ιατροδικαστή δημοσίου εφημερεύον νοσοκομείου. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ από τα παραπάνω που σας είπα, είναι τα μοναδικά σας όπλα. Αν βρεθεί οποιαδήποτε ουσία στο ποτό/ουρά /αίμα σας, τότε όλα τελείωσαν. Αν έχετε βίντεο/ηχογράφηση ακόμη καλύτερα.
Αν δεν έχει γίνει χρήση ουσίας, θα πείτε στον ιατροδικαστή να εξετάσει και τα νύχια σας. Αν παλεψατε με τον εγκληματία, το DNA του θα είναι πάνω στα νύχια σας. Συνεπώς ΟΎΤΕ ΧΕΡΑΚΙΑ δεν πλένετε.

Αν σας κακοποιήσει κάποιος ενώ είστε σε κατάσταση μέθης, εκεί γίνεται δύσκολο το πράγμα γιατί θα πει στο δικαστήριο ότι έγινε "συναινετικά". Εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα, ειδικά αν το θύμα δεν έπραξε σωστά και στην ώρα του. Και εδώ την πατάνε οι περισσότερες Ελληνίδες θύματα. Ντρέπονται και εξαφανίζουν τα στοιχεία της κακοποίησης. Αν ο θύτης ανήκει σε στρώμα εξουσίας εκεί δυστυχώς ξεχαστε την δικαιοσύνη εκτός αν θέλετε να πάτε στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.
Ειδικότερα για τις κοπέλες:
Ποτά που μυρίζουν καραμέλα, έχουν γενικά Γλυκή οσμη, περίεργο χρώμα, δεν το ακουμπάμε. Πάντα να είστε με φίλη/ες σας και μην αφήνετε η μία την άλλη να φευγετε με αγνώστους.

Στο τοξικολογικο εργαστήριο του ΕΚΠΑ ξέρω ότι γίνεται σωστή δουλειά οπότε καλό θα είναι η καταγγελία να γίνει σε κεντρικό Α.Τ ώστε να σας πάνε εκεί. Όσο για την ποινή. Στην χώρα μας είναι εξευτελιστικη, αλλά αν βρείτε τσακάλι δικηγόρο μπορείτε να κάνετε θαύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μας έχουν πρήξει οι " σοβαροί " εδώ μέσα. Στοιχεία και στοιχεία. Πώς να αποδειχθεί ο βιασμός με στοιχεία ρεεε; Γίνεται σε δημόσια θέα μπροστά σε όλους; Μας έχουν βγάλει έξω ένα σωρό παιδερες, βιαστές κλπ. Στο τέλος σε αυτή τη χώρα στη ψειρού θα μπαίνουν οι νομοταγείς μόνο.

Από όλα τα εγκλήματα ο βιασμός είναι το χειρότερο, το πιο άνανδρο και το πιο επαίσχυντο. Σε έναν πόλεμο μέχρι και η δολοφονία επιτρέπεται, ο βιασμός όμως δεν αποσκοπεί πουθενά.

Δηλαδή κατα τα λεγόμενα σου οποιαδήποτε πει ότι τη βίασες επειδή δεν μπορεί να αποδειχθεί όπως λες... Κ σου χουμε πει εδώ κ μήνες και στο άλλο θρεντ καθώς δεν είσαι μέσα στο δωμάτιο... Πρέπει να παρουμε ως δεκτή την καταγγελία ντε φάκτο ;

Και αν είναι έτσι ποσες ψευδείς καταγγελίες έχουν γίνει για βιασμους;

Αλλά βέβαια στις περιπτωσεις των ψευδών καταγγελιών.... μερικοί καλά τα παθαινουν αντί να πανε να παιξουν μπάλα με καμια σοβαρή επαγγελματία που έτσι κ αλλιώς θα είναι one night stand άρα μια η άλλη απλά πληρωνεις. Κάθονται κ παρακαλανε την κάθε μια κοπέλα κ σαν να μην έφτανε αυτό προσπαθουν κ να τη μεθυσουν.

Παλαιότερα μ είχε πει μια.... " Εγώ θέλω να πιω για να φτιάχτω"

Της κάνω εγώ φτιάχνομαι κ χωρίς να πιω τι ειμαι εξωγήινος ;. Εκτός κ αν έχω πονοκεφαλο. Και με πιωμενες δεν πηγαινω.

Τελικά δε καταλήξει πουθενα. Η κοπέλα μάλλον δεν είχε γενικά όρεξη κ το έλεγε ως προφαση. Δεν ασχολήθηκα ξανά κ εγώ κ ολα καλώς. Σιγά μη ρισκάρω να μεθυσει η άλλη κ μετα να αρχίσει τα δεν ήθελα και μ έκανες κ μ ερανες

Και αντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Ειδικά Γιάννη αμα πεφταμε κ σε κανα εισαγγελέα σαν κ σένα σορρυ π στο λέω θα είχα βγει ελέφαντας χωρίς να ειμαι.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.
Δηλαδή κατα τα λεγόμενα σου οποιαδήποτε πει ότι τη βίασες επειδή δεν μπορεί να αποδειχθεί όπως λες... Κ σου χουμε πει εδώ κ μήνες και στο άλλο θρεντ καθώς δεν είσαι μέσα στο δωμάτιο... Πρέπει να παρουμε ως δεκτή την καταγγελία ντε φάκτο ;

Και αν είναι έτσι ποσες ψευδείς καταγγελίες έχουν γίνει για βιασμους;

Αλλά βέβαια στις περιπτωσεις των ψευδών καταγγελιών.... μερικοί καλά τα παθαινουν αντί να πανε να παιξουν μπάλα με καμια σοβαρή επαγγελματία που έτσι κ αλλιώς θα είναι one night stand άρα μια η άλλη απλά πληρωνεις. Κάθονται κ παρακαλανε την κάθε μια κοπέλα κ σαν να μην έφτανε αυτό προσπαθουν κ να τη μεθυσουν.

Παλαιότερα μ είχε πει μια.... " Εγώ θέλω να πιω για να φτιάχτω"

Της κάνω εγώ φτιάχνομαι κ χωρίς να πιω τι ειμαι εξωγήινος ;. Εκτός κ αν έχω πονοκεφαλο. Και με πιωμενες δεν πηγαινω.

Τελικά δε καταλήξει πουθενα. Η κοπέλα μάλλον δεν είχε γενικά όρεξη κ το έλεγε ως προφαση. Δεν ασχολήθηκα ξανά κ εγώ κ ολα καλώς. Σιγά μη ρισκάρω να μεθυσει η άλλη κ μετα να αρχίσει τα δεν ήθελα και μ έκανες κ μ ερανες

Και αντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Ειδικά Γιάννη αμα πεφταμε κ σε κανα εισαγγελέα σαν κ σένα σορρυ π στο λέω θα είχα βγει ελέφαντας χωρίς να ειμαι.
Βρε ντεβιλ δεκτό αλλά εδώ λέμε ότι και αυτοί που αποδεδειγμένα έχουν καταδικαστεί για φόνο ή βιασμό με ιατροδικαστικα στοιχεία, τους βλέπεις μετά από 5 χρονακια έξω (και αν!). Ειναι παρανοϊκό αυτό που γίνεται στην Ελλάδα. Πιο πολύ φυλακίζονται αυτοι που έχουν πλαστό 20αρικο από εκείνους που σκοτώνουν άνθρωπο...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Βρε ντεβιλ δεκτό αλλά εδώ λέμε ότι και αυτοί που αποδεδειγμένα έχουν καταδικαστεί για φόνο ή βιασμό με ιατροδικαστικα στοιχεία, τους βλέπεις μετά από 5 χρονακια έξω (και αν!). Ειναι παρανοϊκό αυτό που γίνεται στην Ελλάδα. Πιο πολύ φυλακίζονται αυτοι που έχουν πλαστό 20αρικο από εκείνους που σκοτώνουν άνθρωπο...
Βρε δούκισσά και δίκιο να έχεις σε αυτό που λες δεν είναι επιχείρημα για συκοφαντία.

Να στο πω πιο λαϊκά: δολοφόνησε εσύ κάποιον, και όταν κληθείς να απολογηθείς στο δικαστήριο πες απλά "Ναι, μα κανένας δεν νοιάστηκε που στη Ρουάντα σκότωσαν 12.000 ανθρώπους χωρίς λόγο άραγε εγώ τι έκανα λάθος".

Για δες με αν έρχομαι μετά.

Φιλικά πάντα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,918 μηνύματα.
Δηλαδή κατα τα λεγόμενα σου οποιαδήποτε πει ότι τη βίασες επειδή δεν μπορεί να αποδειχθεί όπως λες... Κ σου χουμε πει εδώ κ μήνες και στο άλλο θρεντ καθώς δεν είσαι μέσα στο δωμάτιο... Πρέπει να παρουμε ως δεκτή την καταγγελία ντε φάκτο ;
Θεωρώ ότι είναι τρομερά λίγες οι περιπτώσεις αυτών των ανθρώπων που θα καταγγείλουν βιασμούς ιδιοτελώς. Όταν το κάνεις αυτό βγαίνει η φάτσα σου παντού, εξευτελίζεσαι ( γιατί δυστυχώς στη κοινωνία μας αυτό σημαίνει βιασμένη/ος ). Θεωρώ τρομερά χοντρό να δεχθεί κάποια ή και κάποιος να μπει σε μια τέτοια διαδικασία για να εκδικηθεί ή να πάρει χρήματα.

Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές καταγγελίες. Τι στο καλό δηλαδή; Όλες προσπαθούν να κλείσουν έναν Φιλιππίδη μέσα ή να του φάνε λεφτά; Ο Φιλιππίδης υπήρξε σίγουρα ένας ταλαντούχος ηθοποιός. Δεν διακρίθηκε αδίκως. Όμως το κύρος που απέκτησε στον χώρο του φρόντισε να το αξιοποιήσει με άθλιο τρόπο.

Αλλά βέβαια στις περιπτωσεις των ψευδών καταγγελιών.... μερικοί καλά τα παθαινουν αντί να πανε να παιξουν μπάλα με καμια σοβαρή επαγγελματία που έτσι κ αλλιώς θα είναι one night stand άρα μια η άλλη απλά πληρωνεις. Κάθονται κ παρακαλανε την κάθε μια κοπέλα κ σαν να μην έφτανε αυτό προσπαθουν κ να τη μεθυσουν.

Παλαιότερα μ είχε πει μια.... " Εγώ θέλω να πιω για να φτιάχτω"

Της κάνω εγώ φτιάχνομαι κ χωρίς να πιω τι ειμαι εξωγήινος ;. Εκτός κ αν έχω πονοκεφαλο. Και με πιωμενες δεν πηγαινω.

Τελικά δε καταλήξει πουθενα. Η κοπέλα μάλλον δεν είχε γενικά όρεξη κ το έλεγε ως προφαση. Δεν ασχολήθηκα ξανά κ εγώ κ ολα καλώς. Σιγά μη ρισκάρω να μεθυσει η άλλη κ μετα να αρχίσει τα δεν ήθελα και μ έκανες κ μ ερανες

Και αντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Ως τώρα στα περισσότερα μηνύματα που έχω δει από εσένα σε τέτοια θρεντ παρατηρώ πως είναι τρομερά λεπτή η γραμμή ανάμεσα στον βιασμό/ασέλγεια/παρενόχληση με την προσέγγιση στο άλλο φύλο. Εμμέσως βάζεις ως θύμα το αγόρι που " καλά έπαθε " στο τέλος, που την έπεφτε σε κάτι ασοβαρες κοπέλες που δεν ξέρουν τι θέλουν και έτσι καταλήγουν τώρα να κατηγορούνται για βιασμούς. Είναι μια περίτεχνη κάλυψη της θυματοποίησης των θυτών. Ένα παιχνίδι λέξεων που παρατηρώ συχνά το κάνεις.

Η προσπάθεια σκόπιμης μέθης κάποιου θα έπρεπε να θεωρείται κάτι κατακριτέο. Έχω δει άτομα και δημοσίως χωρίς ντροπές να γράφουν πως πήγαν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση με μια μεθυσμένη και δεν είδα καμμία αντίδραση στα σχόλια. Σαν να είναι κάτι φυσιολογικό. Το ίδιο το άτομο δεν έκρυβε καν το όνομα του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιο είναι το χειροτερο έγκλημα ο βιασμός η η δολοφονία.

Εγώ την είπα τη λυση στα νέα παιδια... Πρέπει να τα ξεκαθαρίσουν στο μυαλό τους.

Όταν δεν έχουν σκοπό να κάνουν κάτι σοβαρό με κάποια και δεν ειναι σε φάση δεν έχει κανένα νόημα να τη πιεζουν κ να την περιμενουν.

Πάνε σε μια επαγγελματία κ τελειώνει το θέμα. Χωρίς προβληματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρώ ότι είναι τρομερά λίγες οι περιπτώσεις αυτών των ανθρώπων που θα καταγγείλουν βιασμούς ιδιοτελώς. Όταν το κάνεις αυτό βγαίνει η φάτσα σου παντού, εξευτελίζεσαι ( γιατί δυστυχώς στη κοινωνία μας αυτό σημαίνει βιασμένη/ος ). Θεωρώ τρομερά χοντρό να δεχθεί κάποια ή και κάποιος να μπει σε μια τέτοια διαδικασία για να εκδικηθεί ή να πάρει χρήματα.

Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές καταγγελίες. Τι στο καλό δηλαδή; Όλες προσπαθούν να κλείσουν έναν Φιλιππίδη μέσα ή να του φάνε λεφτά; Ο Φιλιππίδης υπήρξε σίγουρα ένας ταλαντούχος ηθοποιός. Δεν διακρίθηκε αδίκως. Όμως το κύρος που απέκτησε στον χώρο του φρόντισε να το αξιοποιήσει με άθλιο τρόπο.



Ως τώρα στα περισσότερα μηνύματα που έχω δει από εσένα σε τέτοια θρεντ παρατηρώ πως είναι τρομερά λεπτή η γραμμή ανάμεσα στον βιασμό/ασέλγεια/παρενόχληση με την προσέγγιση στο άλλο φύλο. Εμμέσως βάζεις ως θύμα το αγόρι που " καλά έπαθε " στο τέλος, που την έπεφτε σε κάτι ασοβαρες κοπέλες που δεν ξέρουν τι θέλουν και έτσι καταλήγουν τώρα να κατηγορούνται για βιασμούς. Είναι μια περίτεχνη κάλυψη της θυματοποίησης των θυτών. Ένα παιχνίδι λέξεων που παρατηρώ συχνά το κάνεις.

Η προσπάθεια σκόπιμης μέθης κάποιου θα έπρεπε να θεωρείται κάτι κατακριτέο. Έχω δει άτομα και δημοσίως χωρίς ντροπές να γράφουν πως πήγαν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση με μια μεθυσμένη και δεν είδα καμμία αντίδραση στα σχόλια. Σαν να είναι κάτι φυσιολογικό. Το ίδιο το άτομο δεν έκρυβε καν το όνομα του.


Εσυ Γιάννη μπορείς να βλέπεις ότι θέλεις. Όπως και ο καθένας κ η καθεμία εκεί έξω. Ξέρεις ποσα βλέπουν ;;; ουυυ

Εγώ βλέπω ότι δεν έχω όχι καταδικασθεί αλλά ουτε και κατηγορηθεί ποτε για αυτά σε κάποιο ΑΤ. Και την έχω πεσει σε πολλες στο παρελθον. Οσο ημουν single ειδικά μια περιοδο παλαιοτερα ανά βδομάδα έβγαινα ραντεβου με άλλη. Ασε λοιπόν τα αινίγματα.

Όταν σ λέω λοιπόν πως ακόμη είσαι μικρός για να κρίνεις μην νευριάζεις.

Καλά έπαθαν βεβαίως γιατί πηγαν σε κάποιες που δεν ήθελαν.

Κάθισαν κ τις μέθυσαν κ τις πιεσαν και... Και...

Σε αυτές τις περιπτωσεις ειναι λογικό να υπάρξει θέμα να κατηγορηθεις για βιασμό κ ασέλγεια.

Διάβασε αυτά π σ γράφω κ μη κανεις τις δικές σου ερμηνείες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μας έχουν πρήξει οι " σοβαροί " εδώ μέσα. Στοιχεία και στοιχεία. Πώς να αποδειχθεί ο βιασμός με στοιχεία ρεεε; Γίνεται σε δημόσια θέα μπροστά σε όλους; Μας έχουν βγάλει έξω ένα σωρό παιδερες, βιαστές κλπ. Στο τέλος σε αυτή τη χώρα στη ψειρού θα μπαίνουν οι νομοταγείς μόνο.

Από όλα τα εγκλήματα ο βιασμός είναι το χειρότερο, το πιο άνανδρο και το πιο επαίσχυντο. Σε έναν πόλεμο μέχρι και η δολοφονία επιτρέπεται, ο βιασμός όμως δεν αποσκοπεί πουθενά.

Καταλαβαίνω ότι εκνευρίζει ορισμένες φορές το τεκμήριο της αθωότητας, γιατί πράγματι πολλοί τη γλιτώνουν έτσι, αλλά αρκεί να φανταστούμε τι θα γινόταν εαν, σε περίπτωση αμφιβολιών, καταδικαζόσουν.

Βασικά δεν χρειάζεται να φανταστούμε κάτι, τέτοιο σύστημα έχει εφαρμοστεί σε πολλές κοινωνίες διαχρονικά, με τραγικότατα αποτελέσματα. Ως μελλοντικός ιστορικός θα πρέπει να ξέρεις τι συνέβαινε και γιατί επιλέξαμε να το αλλάξουμε. Θα αναφέρω μονάχα το όνομα του Μεγάλου Φρειδερίκου και τις "ποινές υπονοίας" του.

Το τεκμήριο αθωότητας δεν είναι κάτι που μια μέρα ξυπνήσαμε και το εφαρμόσαμε, είναι κορυφαία κοινωνική κατάκτηση και καταστάλαγμα τραγικών εμπειριών και συνειδητοποιήσεων. Ίσως ακούγονται θεωρητικές μπουρδολογίες αυτά σε κάποιους, αλλά εαν βρεθούν κάποια στιγμή στο εδώλιο, με προσχηματισμένη την αμείλικτη γνώμη του ανθρωποφάγου κοινού, το πράγμα δεν θα είναι καθόλου θεωρητικό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,918 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι εκνευρίζει ορισμένες φορές το τεκμήριο της αθωότητας, γιατί πράγματι πολλοί τη γλιτώνουν έτσι, αλλά αρκεί να φανταστούμε τι θα γινόταν εαν, σε περίπτωση αμφιβολιών, καταδικαζόσουν.

Βασικά δεν χρειάζεται να φανταστούμε κάτι, τέτοιο σύστημα έχει εφαρμοστεί σε πολλές κοινωνίες διαχρονικά, με τραγικότατα αποτελέσματα. Ως μελλοντικός ιστορικός θα πρέπει να ξέρεις τι συνέβαινε και γιατί επιλέξαμε να το αλλάξουμε. Θα αναφέρω μονάχα το όνομα του Μεγάλου Φρειδερίκου και τις "ποινές υπονοίας" του.

Το τεκμήριο αθωότητας δεν είναι κάτι που μια μέρα ξυπνήσαμε και το εφαρμόσαμε, είναι κορυφαία κοινωνική κατάκτηση και καταστάλαγμα τραγικών εμπειριών και συνειδητοποιήσεων. Ίσως ακούγονται θεωρητικές μπουρδολογίες αυτά σε κάποιους, αλλά εαν βρεθούν κάποια στιγμή στο εδώλιο, με προσχηματισμένη την αμείλικτη γνώμη του ανθρωποφάγου κοινού, το πράγμα δεν θα είναι καθόλου θεωρητικό.
μωρέ συμφωνώ απλά στη περίπτωση βιασμών/ασέλγειας δεν είναι καθόλου εύκολο να αποδειχθούν. Μάρτυρες στο 99% των περιπτώσεων δεν υπάρχουν. Τα στοιχεία αν θα βρεθούν όπως σημάδια πάλης ή ουσία στο αίμα είναι αμφίβολο. Μπορεί να χρειαστεί καιρός για να βρει το θάρρος το θύμα να μιλήσει και τότε χάθηκε το παιγνίδι, το να κατακρίνουμε όμως λέγοντας «γιατί δεν μίλησες νωρίτερα» είναι επίσης άσχημο και μη ορθό.

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι ώστε από τη μία να θωρακιστείς και από ενδεχόμενες εκδικητικές καταγγελίες αλλά και από την άλλη να βρίσκει το δίκιο του το θύμα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,608 μηνύματα.
Βγάζω φλύκταινες με μερικά πράγματα που διαβάζω ώρες ώρες
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Παρόλο που καταλαβαίνω το έδαφος του Φιλιππίδη (και του Ζαμέ Κορωπί) να ρίξει αγωγή (γιατί η Αναστασοπούλου δεν είχε την ψυχραιμία να θέσει πιο έμμεσα αυτό που ήθελε να πει και το έδωσε στο πιάτο), δεν βρίσκω το λόγο.
Ούτως ή άλλως, τόσο καίρο λένε "τέλος το θέατρο για το φιλιππίδη, δε θέλει να ασχοληθεί ξανά" ετσέτερα.

Προφανώς σκέφτεται την υστεροφημία του η οποία ωστόσο, προσωπικά πιστεύω ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί πια.

Και λέω προσωπικά, διότι έχοντας ως μόνη νομική γνώση το τυχαίο γκουγκλάρισμα που μου βγάζει τα παρακάτω

ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΒΙΑΣΜΟΥ

Περαιτέρω, σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 42 παρ. 1 Π.Κ., “όποιος, έχοντας αποφασίσει να εκτελέσει κακούργημα ή πλημμέλημα, επιχειρεί πράξη που περιέχει τουλάχιστον αρχή εκτέλεσης, τιμωρείται, αν το κακούργημα ή πλημμέλημα δεν ολοκληρώθηκε, με ποινή ελαττωμένη (άρθρο 83)”. Από τη διάταξη αυτή συνάγεται, ότι για την ύπαρξη αποπείρας, απαιτείται πράξη, την οποία επιχειρεί ο δράστης με το δόλο τελέσεως ορισμένου εγκλήματος και περιέχει τουλάχιστον αρχή εκτελέσεως. Ως τέτοια θεωρείται κάθε ενέργεια του δράστη, με την οποία αρχίζει να πραγματώνεται η αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος(δηλαδή λαμβάνουν χώρα οι πράξεις που περιγράφει ο νόμος ως στοιχεία που συναπαρτίζουν τη σύνθετη πράξη του βιασμού) και η οποία, αν δεν ανακοπεί από οποιονδήποτε λόγο, οδηγεί αναμφισβήτητα στην πραγμάτωση αυτού ή τελεί σε τέτοια αναγκαία και άμεση σχέση συναφείας, ώστε κατά την κοινή αντίληψη να θεωρείται ως τμήμα αυτής. Στο έγκλημα του βιασμού, για να υπάρχει απόπειρα, πρέπει να μην έχει πραγματωθεί ένα τουλάχιστον από τα στοιχεία της αντικειμενικής υποστάσεως του εγκλήματος και αρκεί να έχει γίνει έναρξη της σωματικής βίας ή της απειλής αμέσου και σπουδαίου κινδύνου, με το σκοπό εξαναγκασμού του προσώπου σε συνουσία ή ανοχή ή επιχείρηση άλλης ασελγούς πράξεως, η οποία, όμως, δεν πραγματώθηκε από άλλα περιστατικά, τυχαία και ανεξάρτητα από τη θέληση του δράστη, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και η περίπτωση, κατά την οποία ο παθών ή η παθούσα αντιστάθηκε σθεναρώς.

Για να τελεσθεί λοιπόν το έγκλημα της απόπειρας βιασμού θα πρέπει ο θύτης να έχει σκοπό να προβεί σε πράξεις ίσης βαρύτητας με συνουσία (δηλ διείσδυση) ή ισοδύναμης.

και την όποια λογική με διακατέχει, στα δικά μου τα μάτια δεν απέχει η απόπειρα βιασμού από την τέλεση.
(Στης δικαιοσύνης απέχει, και ορθώς κάνει.)

Οπότε για μία ακόμα φορά, μετά και το Λιγνάδη έχουμε την υπεράσπιση να πανηγυρίζει που δεν ήρθε ενοχή για τα μέγιστα των καταγγελιών αλλά για κάτι υποδεέστερο ξέρωγω.

Η διαφορά με την περίπτωση Λιγνάδη είναι ότι εκείνον μπορείς με όλη σου την ψυχή να τον λες βιαστή πρωτόδικα ενώ για το Φιλιππίδη πρέπει να πετάξεις και ένα "επίδοξος" ή "παρολίγον" από διπλά για να μη δώσεις πάτημα σε αυτόν που πιστεύει ότι δεν τελέστηκαν οι βιασμοί να αρχίσει να σολάρει.

Τώρα για το "ας έβγαζαν τα γούστα τους σε επαγγελματίες", τα είπε και η Εριφύλη.
Ο βιαστής θα βιάσει είτε γιατί για τον οποιονδήποτε (λάθος και τρέχα γύρευε) λόγο δε θα συνειδητοποιήσει ή θα παρερμηνεύσει το "όχι", είτε γιατί ενώ το συνειδητοποιεί, ακριβώς αυτό το πλαίσιο του "όχι" είναι που τον ικανοποιεί.
Η άρνηση, ο εξουσιασμός, η επιβολή, η υποτίμηση και η ταπείνωση του θύματος είναι η βάση του βιασμού κι όχι η σωματική εκτόνωση per se.
Αυτά, το πειραγμένο μυαλό του βιαστή δε θα τα νιώσει ούτε πηγαίνοντας σε επαγγελματίες, ούτε με rape roleplaying ξέρωγω.
Γι' αυτό έχουμε και βιαστές και σεξεργάτριες και δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα αυτά τα δύο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.
Νόμιζα ότι είχαμε πίστη στη δικαιοσύνη εδώ μέσα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγώ ένα δημοσίευμα έβαλα. Που να ξέρω με ποιο σκεπτικό το δικαστήριο έκρινε στη μια περιπτωση ότι δεν βίασε ενώ στις άλλες οτι αποπειράθηκε ;
Δεν είμαι τηλε δικαστής δεν έχω γνώση της δικογραφίας.

Θα φανεί και στο εφετείο.

Εκεί που λέει παντως άπιστος υπήρξα βιαστής όχι εγώ θα το αλλαζα...

Μαλακας υπήρξα σίγουρα. Γιατί αν δεν ήταν δεν θα δημιουργούσε τέτοια προβληματα.

Δεν τρέχει έτσι η άλλη στο δικαστήριο εναντίον σου. Και αν τρέξει κ δεν έχει στοιχεία θα φανεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,117 μηνύματα.
Που να ξέρω με ποιο σκεπτικό το δικαστήριο έκρινε στη μια περιπτωση ότι δεν βίασε ενώ στις άλλες οτι αποπειράθηκε ;
Το δικαστήριο δεν τον αθώωσε για τον βιασμό, τον απάλλαξε λόγω αμφιβολιών. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Η συγκεκριμένη κυρία, που είναι - τρομάρα της - και δικηγόρος είχε πει ότι λόγω της ελευθεριότητας του επαγγέλματος του ηθοποιού είναι σύνηθες φαινόμενο να δείχνει ο εκάστοτε πρωταγωνιστής τα γεννητικά του όργανα σε συναδέλφους. Μιλάμε για κάψιμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top